Ze zijn anders en vaak onbegrepen REUMA PATIËNTEN SERVICE Gezondheid MAANDAG 2 NOVEMBER 1998 Nieuwetijdskinderen voorboden van spirituele samenleving Oogkanker MARGOT KLOMPMAKER Niet alleen computers bereiden zich voor op het jaar 2000. On gemerkt is ook de mens druk bezig met de overgang naar een nieuw tijdperk. Er worden steeds meer 'vreemde' kinderen geboren. Kinderen met een sterk spiritueel bewustzijn, die de komst van een heel andere samenleving inluiden. Neem Laura, een leuke meid van vijftien jaar. Pittig koppie, piercing, leren jack en spijker broek. Toch is ze allerminst ge woon, vindt ze zelf. „Ik voel me heel anders dan mijn leeftijdge noten. Ik beleef dingen waar ik met niemand over kan praten." Zo ziet het meisje aura's (ge kleurde energievelden) rond mensen. „Wat moet ik ermee? M'n vriendinnen vinden dat maar gek." Ook heeft Laura 'voorspellende gaven'. Nog eer der dan haar moeder wist het meisje dat ze een zusje kreeg. „Mijn moeder wilde me eerst niet geloven, maar het was echt waar. Soms heb ik ook bepaalde dromen. Dan kom ik een week later diezelfde situatie in het echt tegen." Toen Laura tien jaar was, zocht haar overleden oma contact met het meisje. „Ik hoorde haar stem in mijn hoofd. Dat vond ik eerst eng, maar nu kan ik er be ter mee omgaan. Ik vind het zelfs fijn: oma begrijpt me ten minste. Ik heb ook een speciale gids: Ashtar. Hij is altijd bij me. Ik weet wanneer hij er is. Dan voel ik een tinteling langs mijn rug. Ik zou zo graag met ande ren over dit soort dingen willen praten. Maar met wie? Eigenlijk voel ik me nergens thuis. Soms denk ik wel eens dat ik van een andere wereld kom." „Laura was altijd al anders", vertelt haar moeder. „Ze huilde vaak, was om de haverklap ziek, had voedselallergie en proble men op school. Ik heb jaren ge zocht naar de oorzaak. Nu weet ik dat ze een typisch nieuwe- tijdskind is." Laura heeft het niet gemakkelijk, vindt haar moeder. „Ze voelt zich een zaam. Ook hebben we nogal eens ruzie, want ze is erg eigen zinnig." Toch vindt Laura zelf dat ze geluk heeft gehad. „Mijn moeder laat me in mijn waarde. Andere kinderen worden door hun ouders voor gek verklaard." Laura's moeder: „Dankzij haar heb ik bepaalde gaven bij me zelf ontdekt. Mijn leven heeft zo een heel andere bestemming gekregen." 'Nieuwetijdskinderen' zijn voor boden van belangrijke verande ringen in onze samenleving, zeggen spirituele denkers. As tronomisch gezien staan we aan de vooravond van ingrijpende omwentelingen in het heelal. In toenemende mate worden kinderen geboren, die 'anders' zijn. Ze zijn intuïtief, open en eerlijk, stralen liefde uit en voelen zich sterk verbonden met de natuur. Sommigen hebben voorspellende dromen of contact met onzichtbare lichtwezens. Orthopedagoog Erika de Bly: „Deze kinderen zijn heel bizonder, maar juist daardoor zo kwetsbaar." foto erwin johann wodicka Steeds meer kinderen die nu worden geboren zijn voorboden van een nieuwe samenleving, zeggen spiri tueel georiënteerde thera peuten. Deze kinderen ge dragen zich 'anders dan an deren', en hebben in meer of mindere mate de volgen de kenmerken en eigen schappen: respect voor de natuur innerlijke wijsheid grote gevoeligheid heftige reacties op voe dingsmiddelen sterk gevoel voor onrecht en bedrog sterke persoonlijke over tuiging origineel sterke intuitie soms paranormaal (stem men horen, het waarnemen van lichWvezens, uittre dingsverschijnselen, en der gelijke) Er is een speciaal platform opgericht om ouders, leer krachten en anderen te in formeren over deze kinde ren, zodat ze herkend en geaccepteerd worden. Con tactpersonen van het Plat form Nieuwe Tijdskinderen zijn Carla Muijsert (tel. 072 - 574 1015) en Berend Jager (tel. 053 - 428 1446) Verschillende cycli van sterren stelsels - ook dat van ons - wor den binnenkort afgerond. Een unieke gebeurtenis in de kos mos. Dat proces heeft invloed op alles wat beweegt. Dus ook op ons: mensen gaan verande ren, transformeren. Orthopedagoog Erika de Bly uit Haarlem ziet steeds meer teke nen van deze verandering. „On ze huidige maatschappij wordt sterk gekenmerkt door materia lisme. We leven vanuit ons ver stand: de ratio. Kennis halen wij van buiten onszelf, uit boeken. Alles is aangeleerd. Maar de kentering zit er aan te komen. Mensen raken er steeds meer van doordrongen dat onze sa menleving op zijn eind loopt. De toenemende belangstelling voor spirituele zaken wijst op een geestelijk bewustwordings proces. Dat geeft chaos en ver warring, omdat oude waarden en zekerheden verloren gaan. In het komende millennium - de nieuwe tijd - zullen mensen gaan leven vanuit hun hart en gevoel. Ze leren vertrouwen op hun innerlijke wijsheid en intuï tie." In toenemende mate worden kinderen geboren, die al zijn toegerust voor deze nieuwe tijd, constateert Erika de Bly. „Ze zijn anders dan wij. Ze zijn heel intuïtief, open en eerlijk. Ze stralen liefde uit en voelen zich sterk verbonden met de natuur. Sommigen hebben voorspellen de dromen of contact met on zichtbare lichtwezens. Ze kun nen hele wijze opmerkingen maken en handelen sterk vanuit hun gevoel. Deze kinderen zijn heel bizonder, maar juist daar door zo kwetsbaar." Omdat zij zich onbegrepen voe len, krijgen deze kinderen niet zelden problemen. Sommigen worden agressief, hyperactief, of juist heel stil, depressief of angstig. Anderen ontwikkelen allerlei allergieën of eetstoornis sen. Uit wanhoop kloppen ou ders vaak tevergeefs bij allerlei hulpverleners aan. Erilca de Bly: „Het gaat erom dat deze kinde ren herkend en geaccepteerd worden in hun anders-zijn. Dat geeft een enorme opluchting, vooral bij de kinderen zelf. Het lijkt wel alsof er een last van hun schouders valt. Ze mogen eindelijk zijn, zoals ze zijn." „Ik zeg niet dat alle lichamelijke of geestelijke problemen een spirituele oorzaak hebben. Maar het kan een rol spelen. Artsen, psychologen en andere hulpverleners zouden dit in hun diagnose moeten betrekken. Anders krijgt een kind ten on rechte een of ander stempel op gedrukt. Om maar een voor beeld te geven: alleen pillen ge ven aan een kind dat stemmen hoort is geen oplossing. Het is heel belangrijk dat je deze kin deren in hun waarde laat. Je moet niet proberen hen om te vormen. Dan doe je afbreuk aan hun wezen. Zelf probeer ik kin deren te leren hoe ze kunnen omgaan met hun gaven. Vaak vragen ook de ouders mij om begeleiding, om beter met hun kind te kunnen communice ren." Een nieuwetijdskind kan hele maal vasdopen op school. Ook Laura heeft problemen. „Lezen, rekenen, spelling. Ik heb met al les moeite. Handenarbeid gaat prima. Maar de rest is een ramp." Erika de Bly: „Ons on derwijs gaat uit van een logisch- analytische benadering: een som los je bijvoorbeeld stap voor stap op. Maar zo denken nieuwetijdskinderen niet. Intuï tief als ze zijn weten ze wel het antwoord op vragen, maar kun nen ze niet aangeven hoe ze tot dat antwoord zijn gekomen. Ze denken analoog. Het zijn sym booldenkers. Leerkrachten ac cepteren dat niet altijd. Vaak hebben deze kinderen lees- en spellingsproblemen. Ze worden ten onrechte dyslectisch ge noemd, omdat ze fouten maken in de structuur van een woord. Sommigen verdwijnen naar het speciaal onderwijs. Maar daar horen ze niet thuis. Het is volgens De Bly van groot belang dat deze kinderen wor den begrepen. „Anders draaien ze de vernieling in, tenzij ze heel sterk zijn en vasthouden aan zichzelf en hun eigen over tuiging. Ik constateer in mijn praktijk dat sommige ouders echt hun best doen om zich in hun kind te verplaatsen. Ik ken een moeder met een zoontje, dat zich hyperactief gedraagt. Als hij in de natuur is, knapt hij enorm op. Thuis op de flat is hij niet te houden. Ze gaat nu ver huizen, om haar kind de ruimte te geven. Het zou goed zijn als ook scholen, artsen en hulpver leners deze kinderen kunnen zien zoals ze zijn. We kunnen veel van hen leren. Als we er maar voor open staan." De Bly wil netwerken gaan op richten om nieuwetijdskinderen de kans te geven elkaar te ont moeten. „Ze zijn vaak heel een zaam en hebben elkaar nodig." Laura heeft zich inmiddels een beetje verzoend met haar an ders-zijn. „Vroeger voelde ik me erg alleen, maar ik weet nu dat er meer kinderen zijn zoals ik. En ik ben niet altijd zo serieus, hoor. Gelukkig kan ik ook nog gewoon lachen met mijn vrien dinnen. Lekker lol trappen en af en toe een biertje drinken. Al leen denk ik vaak wat meer na over dingen dan anderen. Vroe ger was ik heel jaloers op kinde ren die goed kunnen leren. Nu niet meer. Ik weet waarom ik ben zoals ik ben. Ik moet vooral mezelf blijven. Dat is niet mak kelijk, want ik wil ook graag bij de groep horen. Maar ik red me wel." (Erika de Bly en vijf andere the rapeuten uit Noord- en Zuid- Holland organiseren donderdag 19 november een voorlichtings avond over nieuwetijdskinde ren. De bijeenkomst is in het Casca-centrum, Herenweg 96 in Heemstede, om 20.00 uur. Carla Muijsert van het Platform Nieu we Tijdskinderen zal een inlei ding houden. Bovendien komt een aantal kinderen aan het woord. Meer informatie bij: Eri ka de Bly, tel. 023 - 528 9495 of Marijke Cohen-de Lara, tel. 071 - 532 1901) Z E L WÊÊÊ Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min I letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Erkentelijkheid; 5. pantoffel; 7. voldoening; 8. steekvlieg; 9. verdriet; 11. deel v.e. breuk; 14. belemmering; 16. scheeps- vloer; 17. akelig; 18. drietal; 19. gezet; 20. vis; 22. deel v.e. dier; 25. boterton; 27. pluim; 29. steiger; 30. bakmiddel; 31. koraaleiland. VERTICAAL: 2. Brilslang; 3. ijverig; 4. deel v.e. drukpers; 5. inwendig orgaan; 6. interval; 8. plattelandsgemeente; 10. beest; 12. rang telwoord; 13. vogel; 15. aanwijzing; 16. gevierd actrice; 19. gevaarlijk; 21. halfaap; 22. schampere opmerking; 23. mest hoop; 24. gelaatskleur; 26. wandpilaster; 28. dus (Latijn). Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Abc; 4. ecu: 6; razen; 9. jureren; 11. nu: 12. eng; 13. ah; 15. Odin; 17. oase; 19. don; 20. alk; 21. emoe; 23. slee; 24. na; 25. vet; 27. el; 28. toeloop; 32. oraal; 34. nut; 35. mat. Verticaal: I. Al; 2. cru; 3. azen; 4. ene; 5. ui; 7. aren; 8. ergo; 9. judo- mat; 10. nasleep: 11. noden; 14. hekel; 16. Ino; 18. aal; 22. ever; 23. stoa; 26. elan; 29. oot; 30. olm; 31. in; 33. ut. HA NA-'"OAAR HAPPEN JfUJE MET ZAAJ 7E&U6 HE ZEé>Té#OEA1 TERWIJL H'J ZJJ MAAO-S 5CHOOH- PEPTERT MET HET KN/JWES BAH/ OEWXEU &2JM6RCM ERUM.^ELTS 8A/4<GLE/EM /E EEEAJ LOL MEER. AAN MET NEEF éROEM TOMPOES „En jij mag wel oppassen, als je daar gaat passagieren, maatje", zei kapi tein Wal Rus. „Niet om de trotten, die zijn ordelijk en rustig. Het is dat overgehaalde mormeldier, dat hun huizen en mijn lading platstampt." „Hm", zei Tom Poes. Hij genoot van de zeereis en het monster zag hij voor een overdreven zeemansverhaal aan. Maar hij begon wel nieuwsgierig naar het eiland Trottel te worden. Heer Bommel niet. Het gepraat over dat voorgeraakte gebied had hem een drukkende hoofdpijn bezorgd en daarom begaf hij zich door de open slaande deuren naar buiten om een luchtje te scheppen. Achter hem babbelde zijn gast onverstoorbaar door. „Wij, trotten, zijn eensgezind", sprak hij. „Eendracht maakt macht. Daardoor zijn wij verder dan andere volkeren. Nooit ruzie, nooit me ningsverschillen. De meerderheid heeft altijd gelijk. En is geen, zeggen wij altijd..." Hij zweeg even en keek wat bedrukt voor zich uit. „Daarom is het jammer, dat ik alleen ben", mompelde hij. „Twee weten meer In het Academisch Zieken huis Rotterdam wordt sinds kort een nieuwe vorm van be straling van diverse soorten oogkanker toegepast, de zo geheten stereotactische ra diotherapie. Deze nieuwe be handeling brengt veel minder risico's met zich mee dan ou dere methoden. In het behan delen van oogkanker zijn grofweg twee methoden ge bruikelijk het verwijderen van het complete oog of het bestralen van de tumor, de radiotherapie. Bij het bestra len bestonden er nogal wat ri sico's. De nieuwe bestralings methode houdt in dat het oog drie-dimensionaal wordt be straald, vanuit meerdere rich tingen dus. Ook kan het oog meerdere keren worden be straald. Het gezonde weefsel kan door deze spreiding van bestraling beter worden ge spaard. Verder hoeft er geen masker aan het hoofd van de patiënt meer te worden vast gemaakt. Reumapatiëntenlijn De Reumapatiëntenbond heeft een landelijk advies en informatiepunt geopend voor mensen met reuma. De ser vicelijn is bereikbaar op 0900 - 2030 300. Uit onderzoek blijkt dat in ons land onge veer 1,4 miljoen mensen aan deze ziekte lijden. Volgens het Nationaal Reumafonds is reu ma een dure ziekte. De eerste Oorbuisjes Jaarlijks krijgen meer dan 50.000 kinderen buisjes in de oren. Het is een van de meest uitgevoerde operaties bij kin deren. In veel gevallen is de ingreep echter overbodig, stelt de vereniging Kind en Ziekenhuis in een uitgebreide folder. Bij veel jonge kinderen zit vocht of slijm achter het trommelvlies. Meestal heb ben ze daarvan geen last en wordt het euvel pas bij een gehoortest ontdekt. Omdat kinderen door het slijm min der goed horen, worden ver volgens buisjes geplaatst. Vol gens de vereniging kunnen ouders echter beter wachten met de ingreep. In de meeste bevallen verdwijnt het vocht namelijk vanzelf. De folder is verkrijgbaar bij Kind en Zie kenhuis, Aardappelmarkt 3, 3311 BA Dordrecht, o.v.v. 'Trommelvliesbuisjes' en naam en adres van de geïnte- zes jaar kost de aandoening jaarlijks ongeveer 11.500 gul den per patiënt. Het geld gaat onder meer zitten in zieken huisopnamen, bezoek aan reumatoloog, fysiotherapeut of andere hiüpverleners, me dicijnen, aanpassingen in de woning, hulpmiddelen en vervoer. Trommelvties- buisjes :&j opereren of afwachten? resseerde. Drie postzegels van 80 cent bijsluiten. Tel. 078 - 614 6361. Astma-onderzoek Het Academisch Ziekenhuis in Groningen gaat onderzoe ken welk stukje erfelijk mate riaal (gen) ervoor zorgt dat mensen astma krijgen. Dit ge beurt door 200 Friezen die aan astma lijden onder de loep te nemen. Onderzoeker G. Koppelman heeft voor de Friezen gekozen, omdat be kend is dat deze mensen een 'zuivere' genenverzameling hebben. Veel Friezen wonen al generaties lang in Fries land. Koppelman bekijkt welk erfelijk materiaal de betrok ken Friezen gemeenschappe lijk hebben. Vervolgens verge lijkt hij dat met niet-astmapa tiënten. Daardoor hoopt hij het voor astma verantwoor delijke gen op te kunnen spo ren. Aan het onderzoekwer ken alle Friese longartsen WMROM MOET /EPBZ£ MAALT/JP TPCH ALT/JO //V PEN VE1HTPAET/J E/MD/SEA/? PEVkT OPAM OMPEZ.- TC/S5EA/. /JC RAO JU/STZ0 M'AJ EEST éEEM/V EP PfE SOEP. /T\A V "T JA, .cAL yte_.it...,, Tom Poes en het Monster Trotteldrom dan één, vooral nu het over het vre selijke monster Trotteldrom gaat. En aan u heb ik niets, merk ik." Heer Ol- lie versomberde nog meer, doch op dat moment werden zijn neerdruk kende gedachten onderbroken door professor Prlwytzkofski, die groetend het huis passeerde. „Dag, professor", sprak hij oplevend. „Wilt u niet even binnenkomen? Ik heb een interes sante gast met een wetenschappelijk vraagstuk. En twee weten meer dan één, zeg ik altijd maar." Niertransplantatie 1 ddvoes IN urfvrkmtue wtr levtN N; met miAirvig Een initiatief van de Reumapatiëntenbo De wachtlijsten voor nier transplantaties kunnen bin nen enkele jaren verdwijnen, als meer gebruik wordt ge maakt van nieren van dono ren die aan een hartstilstand zijn bezweken. Tot voor kort waren de resultaten met deze nieren matig. Maar nieuwe technieken, ontwikkeld in het Academisch Ziekenhuis Maastricht (AZM), maken het gebruik aantrekkelijker. Dat stelt de aan het Zwolse Sophia Ziekenhuis verbonden chirurg in opleiding J.W. Dae men, die op dit onderwerp is gepromoveerd. Volgens hem h komen door het gebruik van nieren van hartdode donorer jaarlijks twee tot vier keer zo veel organen ter beschikking. De medische wereld is van oudsher huiverig voor het ge> bruik van nieren van hartdo de donoren. De nieren zou den door de hartstilstand en het daaruit voortvloeiend zuurstoftekort te ernstig be schadigd raken. Niertransplantatie 2 Volgens Daemen kan de schade aan nieren bij een hartdode tot een minimum beperkt blijven door de orga nen via een catheter al in het lichaam van de zojuist overle den patiënt te koelen. De nieuwe wetgeving rond or- gaandonatie staat deze voor bereidende handeling toe, nog voordat de wens van de overledene of zijn nabestaan den bekend is. De transplan tatieresultaten in het AZM zijn volgens Daemen veelbe lovend. Bij 30 procent van def), patiënten die een nier van een hartdode donor ontvan gen, wordt het orgaan metee geaccepteerd. Bij 50 procent 3 duurt het twee tot drie wekei 1f voordat de nier volledig be gint te werken. Een op de vij 0 patiënten reageert in princip negatief op een nier van een hartdode donor. 01

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14