Asielzoekers maand eerder in Alphen 'Als het loopt, verliest het mijn grootste interesse' Herdervoert zijn schaapjes Rijn Veenstreek Aquaduct wellicht pas later in gebruik Verdachte straatroof gaat mogelijk vrijuit 'Jacobswoude geeft niet te veel geld uit' i MAANDAG 2 NOVEMBER 1998 e Veners neergestoken bij vechtpartij uithoorn Bij een massale vechtpartij tussen circa dertig jonge ren in Uithoorn zijn dit weekeinde twee 21-jarige mannen uit Roelofarendsveen neergestoken. De mannen zijn overgebracht naar het ziekenhuis, aldus de politie van Amsterdam. Vijftien mannen uit Roelofarendsveen en vijftien jongeren uit Mijdrecht en Uithoorn gingen elkaar in de nacht zaterdag van n zondag om drie uur bij een discotheek aan de Noorddammer weg te lijf. Vermoedelijke aanleiding was een ruzie die vorig weekend al was ontstaan tussen beide groepen. Bruggen Alkemade brokkelen af roelofarendsveen Bij drie bruggen in Roelofarendsveen en bij één in Oud Ade brokkelt het beton aan de onderkant van het brugdek af. De Langebrug in de Leidseweg in Oud Ade vertoont zelfs scheuren. Om te voorkomen dat de schade groter wordt wil Alkemade een kleine 70.000 gulden uittrekken voor de reparatie. De Veense bruggen die in slechte staat verkeren liggen in de Langeweg, de Essenweg en het Pastoor Onelplein. Op veel plaat- sen aan de onderkant van de bruggen heeft het beton losgelaten en ook aan de landhoofden brokkelt het af. De bruggen zijn ei- - gendom van de gemeente. Voor de Langebrug is Alkemade sinds 1993 verantwoordelijk. Daarvoor was het onderhoud in handen van de provincie. Het voorstel wordt morgen in de vergadering n van de commissie ruimtelijke ordening behandeld. Alphen: lezen Molukkers bevorderen alphen aan den rijn 'Mari! Op naar de Bieb!' luidt de titel van een nieuwe campagne om Molukkers meer te laten lezen. Onder- va, zoek van het Landelijk Steunpunt Educatie Molukkers heeft uit- ie gewezen dat Molukkers zelden een boek lezen. Wethouder ;ie J. Korver van Alphen draagt op donderdag 5 november om vier uur op een symbolische manier de Kruidnagel collectie in de openbare bibliotheek aan de Thorbeckestraat over aan leden der' van de Molukse gemeenschap. Het betreft een startcollectie van honderd boeken. De Molukse kinderdansgroep 'The Dancing Malukus' luistert de bijeenkomst op. Een expositie over Molukse cultuur wordt tegelijkertijd gehouden in de bibliotheek en in 3' verzorgingstehuis Rijnzate. Gratis bellen met sociale zaken alphen aan den run Cliënten van sociale zaken in Alphen kun- nen vanaf morgen gratis bellen met de dienst. Wethouder F. Da- ia les stelt het telefoonnummer 0800-0230577 vandaag officieel in gebruik. De afdeling heeft al enkele jaren dagelijks een telefo- ijn- nisch spreekuur tussen 9 en 10 uur. Met de komst van een nieu we telefooncentrale is besloten dat cliënten tijdens het spreek- jk j uur gratis kunnen bellen. Inbrekers op de vlucht alphen aan den rijn Twee inbrekers konden zaterdagavond ze ven uur op de vlucht slaan nadat buurtbewoners hen in een wo ning aan de Prunusstraat in Alphen betrapten. De buren hoor- den vreemde geluiden en namen poolshoogte. De bewoners zelf es waren niet thuis. De politie heeft ze niet meer kunnen vinden, i Het is nog niet bekend wat ze hebben meegenomen. Ook in een woning aan de Zeewinde in Alphen werd een inbreker betrapt. n' Een zoon die toevallig op visite kwam liep in de woning een man tegen het lijf. De inbreker sprong vervolgens uit een raam op de eerste verdieping en ging er vandoor in de richting van de je- Aickerwinde. Ook deze man is niet meer teruggevonden. Er wordt vooralsnog niets vermist. overigens nog moet goedkeu ren, heeft het college 'maar' vier ton geraamd. Jacobswoude kampt dus met stijgende uitgaven die maar moeilijk kunnen worden ge schrapt, terwijl het Rijk gelijktij dig op zijn inkomsten beknib belt. Dat laatste betwijfelt Ge meentebelang, maar het geme- netebestuur blijft bij zijn stand punt. De rijksbijdrage neemt af De opmerking van de WD fractie dat de service aan dt burgers niet goed is, valt niet ir goede aarde bij B en W. Ze vin den de opmerking demotive rend voor de organisatie en dc kritiek klopt ook niet. Ja cobswoude krijgt hierover nau welijks klachten binnen. Don derdag béhandelt de gemeente raad de begroting. alphen aan den run marun kramp Het Gouwe-aquaduct in Alphen gaat wellicht later open. Oor zaak is het slechte weer waar door de werkzaamheden zijn vertraagd. Rijksweg 11-project leider P. Rongen vreest dat de tunnel daarom niet in gebruik kan worden genomen op 27 no vember. „Maar als je niet kan werken, houdt het op", stelt hij. „We hebben nog een kleine maand, maar de weersvoorspel lingen zijn niet hoopgevend." De aannemers die het project uitvoeren kunnen voor een eventuele vertraging vanwege het weer niet aansprakelijk wor den gesteld. „Dat is overmacht. Ze hebben een contract waarin staat dat het werk op die datum af moet zijn. Als ze krap in hur tijd komen te zitten, werken ze dus 24 uur per dag door. Maai asfalt draaien op modder kar gewoonweg niet. Dan krijg j< geen goede weg." Wat er gebeurt als het aqua duct niet op 27 november Idaai is, weet Rongen niet. „Ik denk dat de feestelijke openstelling op die dag dan wel gewoon doorgaat. Dat is immers alle maal vastgelegd. De Alphense ondernemers presenteren zich daar en dat kun je niet zomaai verschuiven. Maar de openstel ling voor het verkeer op de maandag erna, gaat dan niet door. Dat moet dan later gebeu ren als de wegbedekking in dc tunnel af is." persbsureau cerberus De Haagse rechtbank heeft een 38-jarige Alphenaar, die vastzat op verdenking van beroving, aan het eind van de zitting naar huis gestuurd. Het openbaar ministerie eiste twee jaar cel straf tegen hem. Volgens de raadsman van de verdachte, be tekent het ontslag uit voorarrest dat de Alphenaar over twee we ken waarschijnlijk wordt vrijge sproken. De strafeis van twee jaar was voor een straatroof in winkel centrum De Ridderhof op 16 augustus tegen elven 's avonds. Daar rukten twee mannen vijf tig gulden uit de handen van ie mand die net had gepind. Het slachtoffer rende zijn belagers nog achterna maar kreeg toen een pak slaag. Op de videoband van de bankcamera herkenden agen ten een lid van een beruchte Al phense criminele familie. Toen ze hem oppakten vonden ze bij diens zuster ook het jasje dat op de videoband te zien was. Ook bleek het alibi van de verdachte niet te kloppen. Volgens de raadsman is het bewijs te mager om tot een ver oordeling te komen. Zo liet hij zijn cliënt tijdens de zitting het bij de zuster gevonden jasje passen om te laten zien dat het zijn cliënt strakker om het lijf zat dan op de video te zien was. Maar volgens officier van justi tie zat het jasje nu strakker, om dat de drugsverslaafde verdach te in de gevangenis 'op krachten was gekomen'. De verdachte is vaker veroor deeld. Hij heeft broers die ook om de haverklap met justitie in aanraking komen. Volgens de verdachte hebben de agenten hem verwisseld met een van zijn broers. Het slachtoffer her kende de verdachte tijdens een spiegelconfrontatie bij de politie overigens 'niet voor honderd procent'. Van de andere dader ontbreek elk spoor. Uitspraak 13 november. Getaneh Tessemacentrum praktisch klaar Het asielzoekerscentrum in Alphen - Getaneh Tessema - wordt een maand eerder in gebruik genomen dan aan vankelijk de bedoeling was. Het gaat op 9 november al open. De reden daarvoor is het grote tekort aan opvang plaatsen in Nederland. alphen aan den rijn» saskia buitelaar Tweehonderd asielzoekers be trekken volgende week maan dag het centrum. Het centrum biedt plaats aan vierhonderd personen. De overige instroom verloopt in fasen, verwacht woordvoerder W. van Bastelaar van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA). Dat is voor de asielzoekers en de werknemers in het centrum rustiger. „Het is moeilijk om op één dag vierhonderd mensen te plaatsen." Noodopvang Het aantal asielzoekers dat Ne derland binnenkomt is nog al tijd groter dan de beschikbare opvangcapaciteit. Het COA zoekt daarom naarstig naar op vangplaatsen, zoals het nood- onderkomen dat eerder deze maand werd neergezet op een Leidse stadscamping. Dergelijke oplossingen zijn echter verre van ideaal. De or ganisatie is dan ook blij met de mogelijkheid om het Alphense centrum eerder in gebruik te nemen. De bewoners hebben er meer bewegingsvrijheid en voorzieningen zoals onderwijs voor kinderen. Er worden asiel zoekers gehuisvest die zich in verschillende fases van de asiel procedure bevinden. Klaar Volgens Van Bastelaar is het Al phense centrum zo goed als klaar. Het COA is volop bezig om personeel aan te nemen. „Veel vacatures zijn al vervuld", verzekert de COA-woordvoer- der. Problemen hebben zich vol gens hem niet voorgedaan. De bouw en invulling van het Geta neh Tessemacentrum gaat naar wens en het contact met de ge meente verloopt soepel. Van Bastelaar: „Er komt in Al phen een goed centrum." Alphenaar aangehouden na bedreiging alphen aan den run De politie heeft zaterdag een 55-jarige Al phenaar aangehouden, omdat hij twee mensen uit Loosdrecht en een uit Alphen met een mes zou hebben bedreigd. De twee Loosdrechtenaren wilden tegen half tien zaterdagavond parke ren in de Neptunusstraat. De Alphenaar sprak op dreigende toon dat ze daar niet moesten parkeren. De politie trof bij de man geen mes aan. Na verhoor is de Alphenaar gisteren weer vrijgelaten. Informatieavond Alzheimer hazerswoude-dorp De Alzheimervereniging Zuid-Holland Noord houdt op donderdag 19 november een algemene infor matie-avond over de ziekte van Alzheimer. Ingegaan wordt op de oorzaken en gevolgen van de ziekte en het omgaan ermee. De bijeenkomst wordt in het Dorpshuis aan de Pieter de Hoogh- straat in Hazerswoude-Dorp gehouden. De bijeenkomst begint om acht uur. marun kramp Het was de bedoeling dat 'her der' dominee E. Blueming van de Nederlands hervormde kerk in Koudekerk aan den Rijn zijn schapen zou leiden naar de wei. Helaas ging dat zaterdag vanwege het slechte weer niet door. Het land van boer De Regt aan de Lagewaard was veel te drassig voor de dominee en zijn schapen. In plaats van gras kregen de beesten daarom droogvoer van Blueming. De geestelijk leider was in zijn nopjes met de viervoeters. „Het zijn kwaliteitsschapen", stelt hij tevreden vast. „Ze leve ren de kerk een hoop geld op." Voor het einde van het jaar moeten de beesten namelijk verkocht zijn ten behoeve van het restauratiefonds van de kerk. Het tienjarig onderhoud van de monumentale kerk aan de Dorpsstraat kost een kleine vijf ton. Voor deze opknapbeurt komt de kerk nog zo'n 180.000 gul den tekort. Om dit gat te dek ken organiseert de restauratie commissie onder meer een schapenactie. De kerk koopt een lam dat gratis mag weiden bij een boer. Als het beest een paar seizoenen heeft gegraasd, wordt het verkocht en gaat de opbrengst naar de kerk. Het is een oude traditie, ver telt G. de Regt uit, die in Kou dekerk weer nieuw leven is in geblazen. En de actie slaat aan. De kerk heeft dit jaar ongeveer zeventig schapen uitstaan. Met de opbrengst (één schaap le vert zo'n 225 gulden op) kan het tekort niet volledig worden gedekt. „Om dat voor mekaar te krijgen zouden we zo'n 800 schapen moeten verkopen", berekent A. Hogenes van de kerkvoogdij. „We organiseren daarom ook nog andere acties zoals de bazaar volgend week einde. En we willen volgend jaar met de gereformeerde kerk oud-papier gaan ophalen." Voor mensen die geen land hebben maar toch mee wilen doen aan de schapenactie heeft de restauratiecommissie ook een oplossing bedacht, name lijk een 'papieren schaap'. In de praktijk komt dit neer op een donatie ter hoogte van de opbrengst van één schaap. Een handige optie voor mensen die alleen maar een achtertuintje of een balkonnetje hebben. En misschien is dit ook wel een goede oplossing voor de domi nee zelf. Want echt veel succes met voeren heeft Blueming niet. Zijn gerammel met de voerbak laat de beesten ogen schijnlijk koud en ook zijn lok roep wordt genegeerd. Hilariteit Tot grote hilariteit van de aan wezigen blijven de schapen zo ver mogelijk bij de dominee vandaan. „En zij", grapt een van de aanwezige met luide stem, „luisterden niet naar Zijn stem". Boomteeltcentrum voor regio Boskoop BOSKOOP/RU NWOUDE Boomkwekers, gemeenten en de provincie onderzoeken of het mo gelijk is om een boomteeltcentrum op te zetten in de regio Bos koop. Dit centrum moet de vorm aannemen van een modeltuin tuincentrum, restaurant en educatief centrum. Het idee komt uii de koker van het samenwerkingsverband 'Werken aan werk in dt boomteelt'. Rijnwoude, Waddinxveen, Boskoop en Reeuwijk, pro vincie, bedrijfsleven en Kamer van Koophandel Rijnland werker samen in dit verband. Gezamenlijk proberen ze de concurrentiepo sitie van de boomteelt in de regio Boskoop te verbeteren. Het een trum is bedoeld voor dagjesmensen en tuinliefhebbers, maar ooi voorde boomkwekerij-professionals. jacobswoude marun kramp Jacobswoude geeft niet te veel uit, maar krijgt te weinig geld van het Rijk. Dat stellen burge meester en wethouders naar aanleiding van de kritiek die WD, Gemeentebelang en D66 in hun algemene beschouwin gen uitten. De partijen staan niet te springen om de reserves aan te boren en stelden daar voor in de plaats dat de ge meente moet bezuinigen want Jacobswoude is te gul voor haar burgers. Het college bestrijdt dit in zijn antwoord op de beschouwin gen. Volgens B en W is de prijs voor het beleid dat de gemeente uitvoert behoorlijk gestegen. Voor nieuw beleid, dat de raad en het Aantal taken dat de ge meente moet uitvoeren toe. Na tuurlijk krijgt Jacobswoude daai wel extra geld voor, maar nie genoeg. Gemeentebelang stelde voo om een plafond te stellen aai de uitgaven die de gemeenti doet in regionaal verband zoal de brandweer en de GGD. Vol gens het college is dit echte niet mogelijk omdat Ja cobswoude wettelijk verplicht i; hiervoor geld uit te geven. Een ander bezuingingsvoor stel van de partijen; minder gel< uitgeven aan externe adviesbu reaus, wijst het college even eens af. De gemeente huurt nie vaak adviesbureaus in. Dit ge beurt alleen maar als zij de ken nis zelf niet in huis heeft. Laboratoriümdirecteur Jan van der Sprong begint aan nieuwe uitdaging De schapen lij ken weinig trek te hebben in het voer dat de Koudekerk- se dominee Blueming ze aanbiedt FOTO MARK LAMERS Opbrengst schapenactie naar restauratie hervormde kerk iqelofarendsveen ivo pommerel ls biologiestudent in Leiden ferkoos hij Roelofarendsveen al loven de stad. Jan van der Stajprong (50) is inmiddels hele- laal ingeburgerd en wil er jK3jooit meer weg. Het goeddraai- Bide laboratorium aan de xhoolbaan met 35 perso- kïjeelsleden in Roelofarendsveen ngejat zijn naam draagt, deed hij n H,jnlangs over aan SGS, 's we- g'flds grootste laboratoriumor- janisatie. „Ik vind het leuk din- H.osn op de rails te zetten, maar Is het eenmaal zijn gangetje pat verliest het mijn grootste et Jiteresse", aldus Van der ;suri>rong die in 1996 nog de on- tooiernemersprijs van de gemeen- stknl Alkemade kreeg. In december erkast de bioloog-directeur oen|aar een nieuw pand aan de jasso en stort hij zich op nieuw fiderzoek: het verlengen van levensduur van bloemen. Van der Sprong is eigenlijk illeerd hotelhouder. „Ja", ver- Ht hij met een grijns, „maar nj^ar ben ik al he'e'l snel mee UJbgehouden. Na een jaar dacht werken kan ik mijn hele le- :n nog, studeren niet. En dus igon ik met een studie biolo- e. Het heeft me echter met in ding geholpen in mijn hui- werk. Ik had al snel door it er in de hotelbranche grote ihoefte was aan hygiëne-con- ole. Na mijn studie biologie •as dat erg handig om te we- Jan van der Sprong in het laboratorium: „Ik hou me liever bezig met het uitbreiden van mijn klantenkring." Ook Van der Sprongs vader, e eigenaar van een snackfa- iek was in Rijswijk, was een v^ote hulp bij het opzetten van :t laboratorium: de toeleve- nciers van de snackfabrikant eken grote behoefte te heb- en aan bacteriologische con trole. De bioloog leerde zo indi rect de klantenkring van zijn va der kennen. Toen hij zijn labo ratorium begon was zijn vader al twaalf jaar dood, maar de toeleveranciers werden Van der Sprongs eerste klanten. „Ik ken de het wereldje en ik wist wat er speelde." Moeiteloos rolde de laborant vervolgens de tuinwereld in. „Toen ik mijn laboratorium be gon, had ik uiteraard een analist nodig. De bloemenveiling in Aalsmeer zag de personeelsad vertentie, belde me op en vroeg me of mijn laboratorium ook niet voor hen zou kunnen wer ken. Natuurlijk zei ik ja, ik wilde die uitdaging wel aangaan. Zo doende had ik binnen drie maanden al een forse klanten kring en verschillende onder zoeksgebieden. Sindsdien heb ik niet meer omgekeken." Jan van der Sprong vertelt in zijn directiekamer met uitzicht op de Braassem graag over zijn nieuwe plannen en de redenen waarom hij zijn bedrijf ver kocht. „Ik ben geen echte direc teur, want leiden ambiëer ik niet. Ik zat de laatste jaren ei genlijk op de verkeerde plek. Toen ik mijn bedrijf 16 jaar ge leden begon gaf mijn accoun tant; mij al de wijze raad dat ik moest blijven denken aan het moment dat ik afscheid zou FOTO ANNETTE LAMEIJER moeten nemen. Dat heb ik al tijd gedaan en heb daar ook op gelet wanneer ik personeel aan nam en strategische beslissin gen nam. Toen SGS zo'n twee jaar geleden bij me aanklopte met de vraag of het mijn labora torium kon overnemen hoefde ik niet lang na te denken. Zeker niet toen er al snel nog andere gegadigden waren. In het nieuwe laboratorium op het industrieterrein De Lasso gaat Jan van der Sprong met een kleine ploeg verder met het ontwikkelen van Florissant. De huidige Florissant-producten zijn middelen die hij in allerlei variëteiten ontwikkelde voor het langer houdbaar houden van snijbloemen. Verplicht „Het is een middel dat bij de Nederlandse veilingen voor de meeste bloemen verplicht is. En wij hebben dat ontwikkeld. Nu is er een sensationeel nieuw middel uit Amerika dat we aan het uittesten zijn. Florissant is een middel dat je bij het water van de planten doet, het nieuwe middel is een gas. Wij hebben de verkooprechten in Europa en Afrika. Maar ja, voordat een kweker met een gas gaat werken moeten er wel enkele voorzie ningen worden getroffen. En ook belangrijk, het controleren of een kweker Florissant ge bruikt is niet zo moeilijk, maar bij een gas is dat wat moeilij ker." Van der Sprong kijkt erg uit naar zijn 'nieuwe' bedrijf. „Ik kan me nu ook bezighouden met kwaliteitsbewaking: het be geleiden van bedrijven bij hun productieproces." De bioloog denkt dat hij voorlopig even geen nieuwe poten opzet. „Dat is ook één van de rede nen dat ik een nieuw laboratori um begin: je moet namelijk heel goed oppassen dat de aandacht voor de ene taak van het bedrijf niet ten kqste gaat van de ande re. En met al de aandacht voor Florissant dreigde dat wel te ge beuren." Florissant Laborato ries, de naam van Van der Sprongs nieuwe bedrijf, begint bescheiden met zeven perso neelsleden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13