Dienstboek voor Samen-op-Wegkerken aangeboden Kerk Samenleving 'Nooit is studie vanwege hoge kwaliteit gesloten' Oud-Katholieken stellen ambt ook voor vrouwen open Alphens kerkhof ingewijd Baptisten: ruimte voor vrouwelijke voorgangers MAANDAG 2 NOVEMBER 1998 Verbakei nieuwe vicaris-generaal Rotterdam Bisschop Van Luyn van Rotterdam heeft dr. H.A. Verbakei per 1 januari 1999 benoemd tot vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam. De 44-jarige Verbakei volgt dr. W. van Paassen op die op 8 januari officieel afscheid neemt. Verbakei, in 1986 priester gewijd, was vanaf 1997 bisschoppelijk vicaris. Hij combineerde die fiinctie sindsdien met zijn werk als pastoraal psycholoog aan de Katholieke Theologische Universiteit in Utrecht. Verbakei promoveerde in 1992 in de Verenigde Staten. Daarna was hij priester van een parochie in Rijswijk en pastoraal therapeut voor het bisdom Rotterdam. Een vicaris-generaal is de rechterhand van de bisschop. De tweede man van het bisdom vertegenwoordigt de bisschop op alle terreinen van bestuur. Als de bisschop afwezig is, vervangt de vicaris-generaal hem. Verba kei is momenteel verantwoordelijk voor jeugd en jongeren, ca techese en communicatie. Over zijn toekomstige bestuurstaken wordt nog overlegd. Nog geen 'mea culpa' voor inquisitie Vaticaanstad Paus Johannes Paulus ii heeft zaterdag nog geen verontschuldigingen uitgesproken voor de inquisitie die heeft geleid tot de gewelddadige dood van tienduizenden vermeende ketters en heksen. Eerst moeten historici een zo zuiver mogelijk beeld schetsen, rekening houdend met de historische context. De Rooms-Katholieke Kerk mag zich niet laten beïnvloeden door de publieke mening en door gevoelens, zei de paus tot de vijftig deelnemers van een internationaal congres in het Vati- caan over de inquisitie. De bedoeling daarvan was ,,de paus van argumenten te voorzien om na te gaan of er voor de RK-Kerk in dit verband reden is tot zelfkritiek", zei de Zwitserse dominicaan Georges Cottier, een van de organisatoren van het congres. „Vantevoren moet de kerk zich echter nauwkeurig laten infor meren over die tijd. Een gevoelsmatige benadering staat een heldere beoordeling ervan in de weg", aldus de paus. Paus Gre- gorius DC stelde in 1233 de Inquisitie in als een rechtbank die de kerk moest zuiveren van ketterse en heidense ideeën. Doopsgezinden: discussie over IKV amsterdam Doopsgezinden vragen zich af of ze lid moeten blij ven van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). De vredesbewe ging trekt zich niets aan van de uitspraken van de zogeheten vredeskerken, waartoe de Doopsgezinde Broederschap en de Quakers behoren. Het IKV begon als beraad van de kerken om de tweedeling in Europa tegen te gaan. Na het einde van de Koude Oorlog, met zijn kernwapendiscussie, is die functie afge nomen. De kerken verloren steeds meer het zicht op de vele pro jecten van het IKV. De doopsgezinden spreken zich tijdens de 52e Broederschapsvergadering op 14 november uit over het IKV- lidmaatschap. Voorzitter P. Beun van de Algemene Doopsgezin de Sociëteit (ADS) spreekt voorafgaande aan die bijeenkomst met de Quakers. Als vredeskerk wijzen de doopsgezinden in principe elke vorm van geweld af. Maar over het lidmaatschap van het IKV verschillen de meningen. T. Dade, die een van de twee doopsgezinde afgevaardigden bij het IKV was, meent dat doopsgezinden lid van de vredesbeweging moeten blijven. Dade is voorstander van geweld „als het echt niet anders kan". Kerkorgel Valkenburg in gebruik valkenburg Het gerestaureerde orgel van de Nederlandse Her vormde Kerk in Valkenburg wordt woensdag tijdens de dank dienst om 19.30 uur feestelijk in gebruik genomen. Voorganger is ds. J. Kamp. Organist is Gerard van Duijn. Het koor 'Living Words', onder leiding van Gerard van Duijn, verleent eveneens medewerking. 'Kerk geen bunker, maar open hoP nijkerk» De kerk is volgens EO-voorzitter ds. A. van der Veer geen ghetto, geen bunker waarin christenen zich verschuilen. De kerk is een ontmoetingsplaats - ook voor de wereld - van God. God houdt er open hof. De christelijk gereformeerde predi kant, sinds 1990 voorzitter van de Evangelische Omroep, zei dit zaterdag in Nijkerk op een appèldag van het Confessioneel Ge reformeerd Beraad over bouw stenen voor de kerk. Voor het oog gaat het met de kerk in Nederland niet goed. Er is eer der sprake van afbraak dan van opbouw, er worden meer kerken gesloten dan geopend. Maar al die negatieve zaken kunnen niet tegenhouden dat God Zijn gemeente ook in de ze tijd bouwt. Met hun leven kunnen christenen bouwste nen aandragen. Van der Veer maakte een vergelijking met de priesters in de tempel van vroeger. Zij verrichtten hun werk niet alleen voor zichzelf, maar vooral voor de ander. Ook in deze tijd worden chris tenen geroepen om te leven als die priesters. „Ons leven zal dan worden gekenmerkt door de bereidheid het als een offer aan God en de ander toe te wijden." EO-voorzitter Van der Veer. FOTO ARCHIEF Leidse universiteit stuurt blief aan synodes leiden. anp Nog nooit is e de hoogste kwaliteit gesloten omdat dat doelmatig zou zijn. Dat schrijft het college van be stuur van de Universiteit Lei den aan de synodes van de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken naar aanlei ding van het voorstel om de hervormde predikantsoplei ding in Leiden te sluiten. Ter bevordering van de doel matigheid van het wetenschap pelijk onderwijs heeft de rijks overheid wel opleidingen van onvoldoende kwaliteit beëin digd. Maar de theologieoplei- ding in Leiden is volgens het universiteitsbestuur „onbetwist nog steeds de beste in Neder land". Het zal dan ook op 'ern stige bezwaren' van de minister van onderwijs moeten stuiten als de drie synodes zouden be sluiten de predikantsopleiding in Leiden niet langer te hand haven. Het is 'onhoudbaar' een besluit tot opheffing te baseren op de doelmatigheid, schrijft het universiteitsbestuur. Slui ting van een ambtsopleiding van de hoogste kwaliteit is niet alleen een ernstige aantasting van de kwaliteit van het theolo gisch onderwijs en onderzoek. Het is ook onverenigbaar met de doelstelling van de synodes om de kwaliteit van het theolo gisch wetenschappelijk onder wijs en onderzoek te handha ven en zelfs te verbeteren. Het universiteitsbestuur wijst er verder op dat het besluit van de hervormde synode van 22 ja nuari 1997 om de ambtsoplei ding bij de Universiteit Leiden te handhaven, juist genomen is op grond van de hoge kwaliteit van de Leidse theologieoplei- ding. hilversum anp alphen aan den run Enkele keren sloegen gisteren de weergoden toe, maar juist tijdens de plechtigheid op van het gerenoveerde kerkhof van de St. Bonifaciuskerk in Alphen aan den Rijn bleef het droog. Pastoor JSteenvoorden mocht de inwijding verrichten. Hij had daar de speciale toestemming van de bisschop voor nodig. „Ik vond het bijzonder om te doen", zei hij na afloop. „Ik weet niet of zoiets nog een keer zal gebeu ren terwijl ik priester ben." De dag vond de pastoor eveneens bijzonder, omdat de 'parochie was uitgelopen voor deze dag'. Tijdens de dienst die aan de inwijding vooraf ging, zat de kerk vol. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De Oud-Katholieke Kerk in Ne derland stelt het drievoudig ambt van diaken, priester en bisschop open voor vrouwen. De synode gaf hierover met overgrote meerderheid (106 stemmen voor en vijf tegen bij vier onthoudingen) een positief advies aan beide bisschoppen en het collegiaal bestuur. Reeds in 1991 had de synode een principebesluit genomen om zo spoedig mogelijk doch uiterlijk in 1988 vrouwen tot het ambt te roepen en te wijden. Sindsdien heeft de internatio nale bisschoppenconferentie van de Unie van Utrecht, waar bij alle Oud-Katholieke Kerken zijn aangesloten, in 1997 uitge sproken dat de lidkerken vrij zijn vrouwelijke priesters toe te laten zonder dat de eenheid van de Unie in gevaar komt. Het zwaarste argument van de tegenstanders op de besloten synode zaterdag in Hilversum was dat een positief besluit de oecumenische relaties, voofl met de Rooms-Katholieke Kej en de Oosters-Orthodoxe Ka ken, zou kunnen schaden. H| is nog te vroeg, het is beter nq te wachten, werd uit die hoi Principiële tegenstandeij zoals zeven jaar geleden, ware er ditmaal niet meer bij, aid secretaris E. Verhey van Oud-Katholieke Kerk. Voorsta ders betoogden dat de breed en uitvoerig is besprokc en dat het nu tijd werd om ei definitief besluit te nemen. Aartsbisschop Glazemak van Utrecht en bisschop Wii van Haarlem hadden de synoi laten weten een beslissing beschouwen als een zaak vc. kerkorde en niet van dogma Daarmee gaven ze ruimte een positief besluit. De Oud-Katholieke Kerk van Duitsland en Oostenr kennen al vrouwelijke prieste Ook in Zwitserland heeft OKK met de toelating van vi wen tot het ambt ingestemd. hoogezand De negentig Baptistenge meenten laten elkaar de ruim te wat betreft een vrouwelijke voorganger. Met ruim twee derde meerderheid aanvaard de de algemene vergadering van de Unie van Baptistenge meenten, bijeen in Hoog- ézand, een voorstel van het Uniebestuur. Gemeenten bullen elkaar respecteren als ze een vrouw tot voorganger beroepen. Deze kwestie hangt samen met wat voorzitter ds. Chr. Eijer een 'wezenskenmerk' van het bap- tisme noemt, de autonomie van de plaatselijke gemeente. De ene gemeente mag zelf za ken regelen zonder dat een andere gemeente bevoogdend optreedt. Het principebesluit moet volgend jaar nog in de reglementen worden verwerkt. Tot dusver zijn er twee ge meenten waar een vrouw voorganger is: Heerenveen e Zutphen. In 1991 had de algemen vergadering met 110 stemme tegen en 108 voor een voorsti verworpen om vrouwelijk theologen te benoemen i meentelijk medewerkster, ee lagere status dan voorgange Op die manier konden zij toe als predikant in de gemeen! werkzaam zijn. Een deel de Unie was daar fel op t( omdat het voorstel te ver gaan. Voorstanders waren niet onverdeeld gelukkig het voorstel, dat volgens he discriminerend was. Met grote meerderheid vaardde de vergadering ht voorstel een samenwerking verband aan te gaan met Evangelische Theologiscl Hogeschool in Veenenda. Aan die hbo-opleiding stud ren 'al heel wat' jongeren u Baptistengemeenten, aldi Eijer. Het nieuwe Dienstboek van de drie Sa men-op-Wegkerken is afgelopen zater dag in Utrecht aangeboden aan de drie synodevoorzitters Van Vreeswijk, Doff en Van der Horst. Het Dienstboek biedt voorstellen voor de eredienst en voor het dagelijks gebed. Al eerder verschenen 'Proeven' voor doop- en belijdenisdiensten, voor rouwdiensten en voor de bevestiging van ambtsdragers. Onder verantwoor delijkheid van het Samenwerkingsor gaan voor de eredienst is acht jaar ge werkt aan het nieuwe Dienstboek, dat 1288 bladzijden telt. Het Dienstboek vormt samen met de bijbelvertaling, het psalm- en ge zangboek en de belijdenisgeschriften het zogenaamde kerkboek. Wat in het Liedboek gemist werd, is in het Dienst boek in overvloed opgenomen: onge veer 240 bladzijden liturgische gezan gen, waaronder liederen uit Taizé. Het belang van het Dienstboek is volgens ds. J.H. Uytenbogaardt, secre taris van het Samenwerkingsorgaan, dat de verschillende liturgische stro mingen binnen de drie kerken hier met elkaar in verband zijn gebracht. Daarbij zijn twee hoofdrichtingen te onderscheiden, een klassiek-gerefor- meerde en een oecumenisch-protes- tantse. „In principe één weg met twee accenten." Zo begint een dienst in de gerefor meerde traditie met de Tien Woorden (tien geboden) en een dienst in de an dere traditie met het Kyrie en het Glo ria. Voor een avondmaalsviering zijn er respectievelijk een meer lerende en een meer vierende orde. Voor het eerst worden in een Dienst boek van de Hervormde en Gerefor meerde Kerken twee leesroosters aan geboden: een eenjarig rooster dat zijn wortels tot ver in de Middeleeuwen heeft, en een nieuw driejarig rooster, dat nauw aansluit bij de roosters in de brede oecumene van deze dagen. Over veertien dagen wordt in de Doopsgezinde Broederschap nieuw Dienstboek aangeboden, da samengesteld door dr. A.G. Hoeke en ds. P. Post. Niet alleen is gebruik gemaakt materiaal uit de Wereldraad van ken (onder meer de zogenaamde ma-teksten), ook is materiaal ontlee aan rooms-katholieke en oud-katl lieke bronnen. De voorbereiding volgens Uytenbogaardt een voorbe van oecumenische samenwerking. Foto uit de archieven ANNO 1898 ANNO 1973 Woensdag 2 November LEIDEN Toen na afloop der inhuldingingsfeesten al hier de Korenbeurs weer tot haar gewonen toestand werd teruggebracht, zeide menigeen: hoe jammer, dat ze zoo niet kon blijven, dat al die kosten maar voor een paar dagen waren gemaakt en dat men den toren nu niet meer zou te zien krijgen. Welnu, dit laatste is onjuist ge bleken, want hij is weer vérrezen, maar... van chocola de. Met het oog op het a.s. Sint-Nicolaasfeest heeft de heer N. Vetten, confiseur-patissier aan de Aalmarkt na bij de Vischbrug, het in de gedachte gekregen de Koren beurs en den feesttoren met de hem ten dienste staande materialen na te bootsen, al is het dan ook in miniatuur. Het is een niet onaardigkunstwerk", ook een gedeelte der met boomen beplante omgeving en het water is niet vergeten, en in de étalagekast is het te zien. Misschien komt het in een door den heer Vetten te or gan iseeren verloting. ADVERTENTIE Mej. A.M.E. van Leeuwen, Firma M.C. de Zwager, Breestraat No. 9, bericht dat de St.-Ni- colaas-Étalage gereed is. Nouveautés in fijne Dames- Handwerken. LEIDEN Met muziek op de fiets had een wielrijder hedenmiddag hier ter stede van velen veel bekijks, want het was voor hen iets nieuws. Als de fietser trapte, werd er een toestel, besloten in een vóór aan het rijwiel ver bonden voorwerp, in beweging gebracht en kwam daar uit muziek, welke zich goed in de straat, waar de recla me-man - want dat was hij zeker - passeerde, deed hooren. vrijdag 2 november LEIDEN Gistermiddag werd de nieuwe Korevaargarage van de familie Verberg met passend vlagvertoon in gebruik gesteld. De zeshonderd gasten kwamen niet alleen voor de showroom, maar ook voor directeur A.J. Verberg, die meteen het feit vierde dat hij het zilver had ge haald in het bedrijf, waarvoor door zijn vader (G. Verberg) in 1935 in Katwijk de eerste steen werd gelegd. LEIDEN Nora Bakker-Brox- terman is geselecteerd voor de open Hongaarse tafeltennis kampioenschappen, die van 14 t/m 16 november in Boedapest zullen worden gehouden. De speelster van het Warmondse Steeds Vooruit volgt na een af wezigheid van 4 jaar sinds sep tember weer de centrale bonds- trainingen. De overige geselec teerden zijn: bij de dames Ellen Klatt en bij de heren René Hij- ne en Nico van Slobbe. Bonds coach Tigerman gaat mee als coach/begeleider. OLIE In verband met de LEIDEN - Dit ziet de automobilist, die staat te wachten voor de stoplichten op de Korevaarstraat. De spik- splinter nieuwe showroom van Korevaargarage, gaat nog grotendeels schuil achter een stokoude bouwval. Met spanning kijkt men in de garage uit naar het moment waarop de slopers de restanten zullen wegvagen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD autoloze zondagen heeft Rijks waterstaat toestemming gege ven om benzinestations langs rijkswegen gesloten te houden tijdens de uren (3-24 uur) waarop het rijverbod geldt. Te vens is toestemming verleend tot sluiting van wegrestaurants, die door middel van borden langs rijkswegen zijn aange duid. Diegenen die een onthef fing op het rijverbod hebben wordt dringend aangeraden om zaterdag te tanken. Overtreding van het zondagse rijverbod wordt in eerste instan tie bestraft met inbeslagneming van de auto. De officier van Jus titie beslist óf en wanneer het voertu ig wordt teruggegeven De politie zal een intensieve controle op de naleving van de maatregel uitoefenen en kan elk motorvoertuig aanhouden. ■HlilllWM lllll 11| III lllllll lil MUI III ll na L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) o KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden Geen kranti Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef emdred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Redactie: 071-532 Hoofdredactie: 071-531 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-535 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekkc het automatisch afschrijven van het abonner geld, ontvangen 1,- korting per betaling. per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAf Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshai hebben), is een samenvatting van het region nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscas beschikbaar. Voor informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). redactie.ld@damiai N H U I Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10