Op weg naar volgende autoloze zondag(en) vi 4 3 vj- Om de week Verslaafd Flauwekul Nutteloos Verbieden ls M den olie De meningen in leiden en omgeving zijn verdeeld: in de toekomst wel/geen autoloze zondag(en). En: het milieu schiet er wel/niets of weinig mee op. Verslaggever Janneke de Jonge ging de straat op om de meningen te peilen. Op deze pagina's de reacties van mensen die haar pad kruisten. ,,Op /.li h lijkt het ine best een goed idee om de autoloze zondag weer In te voeren. Niet iedere bijvoorbeeld om de week Het is natuurlijk goed voor bet milieu. Voor mij zou liet een stok at htm de deui zijn, want uit mezelf laat A Van Klink (40) ik de auto heel Roelofarendsveen moeilijk staan. Ik neem me steeds voor alleen met de auto te gaan als bet regent, maar dat versloft heel gauw Voor ik het weel pak ik ook de auto als het hard waait, en dan als het een beetje waalt |e bent verwend met een auto voor de deur, hè. Ie pakt hem heel makkelijk. Toe h denk ik dat er nog wel heel wat haken en ogen zitten aan de invoering van de autoloze zondag. Tot hoe laat verbied je bijvoorbeeld? I lier in de buurt lijden op zondagavond veel vrachtwagens met bloemen van de polder naar de veiling. I let is wel het beleg op het brood. Ie kunt die mensen niet zomaar verbieden te rijden. Misschien zou het een idee zijn dat beroepsverkeer na zes of zeven uur 's avonds weer de weg op mag. Maar ook voor ons zou het toch lastig zijn. We gaan drie keer in de maand op zondagmiddag naar Noordwijk. Op andere dagen kan dal niet, want dan werkt mijn man. We zouden dan misschien hier een rondje kunnen gaan lopen, of gaan fietsen. Toch zou ik er wel aan wennen, denk ik. Op den duur is liet dan gewoon zo, en vind je het zelfs leuk. Ik weet dat nog wel van 25 jaar geleden, toen was liet ook leuk. Volgens mij zou mijn man het er moeilijker mee hebben. Ik ben er wel voor, om de week een autoloze zondag. I loewel. Als het daardoor op de overige zondagen extru druk wordt op de weg, dan zie ik er weer niets in. Dan heeft het nog geen effect." „Ik zou het prachtig vinden als de autolo ze zondag opnieuw werd ingevoerd. Ik heb liet natuurlijk zelf nog meege maakt. I let mooiste eraan vond ik dat de kinderen op de weg rolschaatsten. Maar dut was toen. Als het er nu weer zou zijn, zou het zo'n heerlijke rust geven Ik kan dan weet lekker gaan fietsen op zondag. Nu doe ik dal nog nauwelijks, want ik ben echt bang voor de auto's. Ze rijden zo hard langs je heen. I )uur heb ik Hink hinder van. Waar ik graag flets is een stukje langs de weg zonder fietspad. Daai is het heel eng. Ze houden he lemaal geen rekening met de oudere mensen die er fietsen. Mensen zijn tegenwoordig zo verslaafd aan die auto Ze kunnen niet eens meer hun kin deren naar school brengen zonder de auto. Nooit pakken ze nog de fiets, en lopen kun nen ze ook niet meer Ik zie bet bij m'n doch ter Ik zou liever een autoloze zondag bebben dan een autoloze zaterdag. Kr zijn zoveel ou dere mensen die gruag op zondag een stukje fietsen. Ik zou het prachtig vinden." „Met een autoloze zondag los je niets op. I let is zo'n flau wekul. Alsof je met het verminderen van het autogebruik het milieu zou redden. Ook carpoolen is zo'n onzinverhaal. Volgens mij is vun al het vliegverkeer tachtig procent Jun 11.1 wm.il «leeds M«ri. StorV (37) normaler om vier Boelofirendsveeo keer per jaar met het vliegtuig op vakantie te gaan. Daar zouden ze wat aan moeten doen. Vliegtickets zouden veel duurder moeten zijn. De autoloze zondag is alleen maar een extra belemmering voor een kleine ondernemer zoals ik. Ik ri|d op zondag nog wel eens naar een klant in Eindhoven of Tilburg. Dat kan - .A iv dan niet meer. Overal is natuurlijk een mouw aan te passen, maar ik geloof niet dat ik sta te juichen als ik niet meer op zondag zou mo gen rijden. De zondag is de enige dag dat ik privé ergens heen kan. net ais alle andere kleine ondernemers. Op maandag zijn we vrij, maar dan heb je altijd wel beurzen. Er zijn zat mensen die doordeweeks niets te doen hebben. Die kunnen de zondag best omzeilen, door te gaan rijden als ze bijvoor beeld een IV dog hebben WIJ i linnen dat niet. I iet is de zoveelste belemmering voor Een autoloze zondag is echt iets voor Neder land. We moeten hier altijd voorop lopen met dit soort dingen. Als je ziet wat er in Bel- gié en Duitsland allemaal voor een rotzooi de lucht in wordt gepompt... Als je het autoge bruik wilt terugdringen, is de enige oplossing de benzine vijf gulden per liter te maken. Maar dat moet dan in heel Europa gebeu- 4 i— M. Turk-v. Graas (78) Oude Wetering „Een autoloze zondag lijkt me eerlijk gezegd nogal nutteloos. In 1973 was er een directe aanleiding: de oliecrisis. Nu zijn er ook wel problemen met het milieu, maar niet zo erg als toen. Natuurlijk weet je wel dat het beter voor het milieu is om Olga van Klink (27) op de fiets te gaan, Weteringbrug maar wat verhelp je ermee als je een keer per week niet in de auto stapt? Voordat ik een oordeel uitspreek over een autoloze zondag zou ik eerst wat vragen beantwoord willen zien. Ik zou willen weten wat het in een jaar oplevert. Hoeveel scheelt zoiets en heeft het een zichtbaar effect? Bovendien vraag ik me af of één vliegtuigloze zondag niet meer oplevert. Iets anders is dat het best lastig kan zijn voor de bloemenveiling. Dat is heel belangrijk in deze streek. Die mensen moeten altijd op zondagavond rijden. Ik ben benieuwd hoeveel last zij ervan zouden hebben als dat niet meer mag. Persoonlijk zou ik er geen problemen mee hebben als ik op zondag niet met de auto mocht rijden. Ik heb hem dan toch niet nodig. En ik kan altijd nog de fiets pakken. Nee, mij maakt het eigenlijk niets uit. Maar ik vind dat je niet klakkeloos voor andere mensen kunt beslissen. Misschien heeft iemand wel een zieke oma die 25 kilometer verderop in het ziekenhuis ligt. Daar wil je dan toch heen met de auto, ook op zondag. Ik ga die mensen niet tegenhouden. Bovendien zouden bussen, taxi's en ziekenauto's een ontheffing moeten krijgen. Die blijven nodig." „Autoloze zondag? Daar ben ik vóór. Ie zou het misschien niet van mij verwachten omdat ik in een dikke auto rijd. maar het is wél zo. Er moet rust zijn op één dag in de week. Dat hoeft niet per se op zondag hoor, het mag ook een andere dag zijn. Het heeft bij mij geen betrekking op liet geloof. Minimaal één dag per week rust is gewoon goed. Alles gaat zo gehaast vandaag tie dag. Ik leef zelf ook steeds gehaaster. Het wordt alleen maar bevorderd door de openingstijden van de winkels die zich almaar uitbreiden. Het is natuurlijk ook goed om zuiniger met energie om te gaan. Ik denk dat een verbod om op zondag te rijden de enige oplossing is. Anders ga je toch meedoen, ook al wil je bet niet. Dat zie ik aan de koopzondagen: als de winkels open zijn ga je veel makkelijker boodschappen doen. l,eg je de dingen niet van bovenaf op, dan komt er niets van terecht. Zo gaat dat nou eenmaal. Ik denk niet dat er iemand is die de auto per se nodig heeft op zondag. Dok het veilingtransport hoeft dan heus niet te rijden. Dat kan best doordeweeks. Rust is voor iedereen nodig, dus ook voor hen. Als ik zou mogen kiezen, zou ik één keer per maand een autoloze zondag willen. Daar ben ik absoluut vóór." Kees van Beelen (52) Katwijk door WANDA VERVEST en MARTIN REUSINK Plaatselijke actiegroepen voor autovrije zondagen zijn sinds anderhalf jaar verenigd in het Landelijk Comité Autovrije Zondag. Dit comité heeft zijn naam nog niet waar kunnen maken. De poging om delen van Nederland morgen, zondag 1 no vember, even autovrij te maken is jammerlijk mislukt. Ook een feeste lijk symposium dat dit weekeinde zou worden gehouden, is afgebla- „Het is gewoon te kort dag geble ken voor beide evenementen. We zijn te laat met de voorbereidingen begonnen", zegt comitélid Koos Borghouts. Borghouts en de zijnen hebben nu hun pijlen gericht op zondag 19 september van het vol gend jaar. „We vinden 19-9-99 wel leuk klinken. Bovendien blijkt sep tember een goede maand voor een autovrije zondag in verband met al lerlei randevenementen die je dan kunt houden. Minister Pronk van milieu wordt ook benaderd. Hij is onlangs op zijn post begonnen door hoog van de toren te blazen over het autoverkeer, dus we hebben goede hoop dat we zijn steun krijgen. Ja ik weet het, ook 19 september volgend jaar is weer vrij kon dag om zoiets van de grond te krijgen." Dat er ooit nog een landelijke autoloze zondag wordt afgekondigd achten de ex-bewindslieden Tjerk .Westerterp (in '73 minister van ver keer en waterstaat) en Michel van Huiten (toenmalig staatssecretaris) vrijwel uitgesloten. Van Huiten is nog het meest hoopvol gestemd. Hij was destijds anti auto en is dat ook altijd gebleven. „De autoloze zondag is toch een begrip. En hij is nu op andere manieren aan het terugko men. Het concept is nog lang niet dood." Westerterp denkt eigenlijk van wel. Hij gelooft niet dat de Ne derlander er nog eens 'intrapt' de auto massaal een dag lang te laten staan. „Je moet een geweldig groot maatschappelijk draagvlak hebben. Dat krijg je zo snel niet meer. De Nederlander, ik incluis, is toch te zeer gebakken aan zijn auto." Lucas Reijnders, hoogleraar mi lieukunde en het gezicht van de stichting Natuur en Milieu, verwacht ook niet dat Nederland op korte ter mijn massaal 'ja' zegt tegen een autoloze of autovrije zondag. „Het is ook bepaald niet zo, dat je hiermee even alle milieuproblemen oplost. Maar ik vind het als signaal wel een goed idee. Ik denk dat allerlei lokale initiatieven op termijn kunnen uit groeien tot een of twee nationale au tovrije zondagen per jaar." De Groenen zijn nog optimisti scher dan Reijnders. De politieke partij had net als het genoemde co mité zondag 1 november tot lande lijke en verplichte autoloze dag wil len uitroepen. Die zou dan in drie jaar tijd moeten worden uitgebouwd tot een maandelijkse verplichte au tovrije zondag. De Groenen wisten bij de landelijke verkiezingen echter geen zetel in de Tweede Kamer te behalen. Dat lukte Nederland Mobiel, de meest fervente tegenstanders van el ke autobeperkende maatregel, ook niet. Medeoprichter R. Hermans kan alleen maar gruwen bij de gedachte aan een autoloze of zelfs autovrije zondag. Hermans: „Wij zijn fel tegen elke inperking van de vrijheid om te mogen autorijden. De andere vor men van vervoer zijn in Nederland minimaal. De Spoorwegen hebben maar een zeer kleine vervoerscapa citeit en qua milieuverontreiniging maakt het allemaal ook niks uit. We worden als automobilist van alle kanten belazerd. Autoloze zondag in het Leidse: al le zeilen bij. foto archief Fietsers bij het Postviaduct in Sas sen hei m 'P Uyl is in den nU. *"°U'isDenUyL -schu""eruibier Alternatief ven/oer op de Hoge Rijndijk.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 44