'Kappen Nou': De strijd gaat door f TV WEER I Geschaad vertrouwen Het Gesprek van de Dag f 1 Onthullingenover Diana en Charles keren zich tegen biografe ZATERDAG 31 OKTOBER 1998 COMMENTAAR Twee keer deze week kwam hel Haarlemse openbaar ministerie (OM) negatief in het nieuws. Eerst leed het OM gezichtsverlies om dat F.tienne Urka na twee jaar voorarrest op vrije voeten kwam. De vermeende drugsbaron mag zijn hoger beroep in vrijheid afwach ten. omdat het Amsterdamse gerechtshof denkt dat zijn veroorde ling straks niet hoger uitvalt dan de twee jaar cel die hij er al op heeft zitten. Staan al de miljoenen, die nodig waren voor zijn op sporing, wel in verhouding tot die straft' De uitspraak in hoger be roep volgt nog maar nu al barst de discussie los. Gisteren kwam er een nieuwe smet op het blazoen. Bij het Haar lemse OM komen zo'n tweehonderd zaken misschien nooit voor de rechter otndat ze bijna verjaard zijn. Daders van diefstal, heling, mishandeling of vernieling ontlopen wellicht hun straf. Gebrek aan rechters en tijdrovende zittingen zijn debet aan de 'filevorming' bij rechtszaken. De I laarlemse rechtbankpresident Terwee sprak gisteren in deze krant haar zorg uit. Zij noemde de verjaring van delicten onaccep tabel. Bovendien zette ze vraagtekens bij de politieke keuze veel tijd en energie te stoppen in de opsporing van drugskoeriers omdat dat ten koste gaat van regionale zaken. Terwcc legt daarmee de vinger op de zere plek. Het rechtsgevoel van velen wordt aangetast als dieven, helers of geweldsplegers niet worden gestraft omdat er geen tijd is voor hun berechting. Als zij zich niet hoeven verantwoorden voor hun daden is dat niet alleen zuur voor de slachtoffers maar voor de samenleving als geheel. Nu tweehonderd delicten wellicht worden geseponeerd, komt de verheten jacht op drugskoeriers in een ander licht te staan. De sug gestie van Terwee die opsporing te temperen ten bate van de delic ten om de hoek verdient een serieuze politieke discussie Met de vangst van drugscriminelen maakt Nederland goede sier in het bui tenland, maar belangrijker dan die reputatie is het vertrouwen van dc eigen burgers in hun rechtsstaat. De knop moet om 'Ais scholen onvoldoende melding maken van het feit dat ze te kam- pen hebben met spijbelaars, zouden ze óók voor de rechter moeten komen' Dat zei ae jeugdofficier van Justitie in Rotterdam, mr. P.Os- katn, gisteren in het AVRO-programma De Ochtenden. Dat ging over het spijbelprobleem: waarom spijbelen kinderen en wat er te gen te doen. )skam was van mening dat er in zijn jeugdjaren meer controle op spijbelaars was dan nu. 'Hen hoop gevallen worden niet gemeld'. It ia Bremer die de discussie leidde vroeg of hijzelf ooit had gespijbeld. Oh nee, en zijn kinderen ook nimmer. Brave man. I-eek me her type bij wie je vroeger nooit mocht afkijken. Iskams aandacht richtte zich op de spijbelaars in de leeftijd 12-17 jaar Kinderen komen pas voor de rechter ais ze langdurig van school wegblijven, niet als het om een paar keer gaat Het gebeurt menigmaal dat bij rechtszaken ouders niet eens met het spijbelende k ind meekomen. Met schrijnende gevallen krijgt hij te maken. Scho len hebben te weinig aandacht voor de sociale problemen waarmee kinderen te kampen hebben, volgens Oskam. Mw. L. van Tilborg van onderwijsadviesbureau Sardes was dat met hem eens. Xe onder scheidde twee categorieën spijbelaars: kinderen die 'een tijdelijke de pressie' hebben (die komen wel weer in het goede spoor) en kinderen die het niet goed doen op school, of daar gepest worden of lijden on der een slechte huwelijkssituatie Van de ouders. De school ('leuk en veilig') moet daarbij volgens haar betrokken zijn. Oskam en Van Til borg maakten melding van BASTA, een leer-strafproject om kinde ren te motiveren naar school te gaan. Dat werpt redelijke resultaten I lót slot mengde onderwijsinspecteur H.v.d. Weijden zich in de dis cussie Hij vond dat de oplossing van het spijbelprobleem in een veel breder kader moest worden gezocht. Daaróoor had hij een methode bedacht om kinderen van 4-12 jaar bij de besluitvorming op school te betrekken. Voortdurende inspraak dus. Ja, we hoorden het goed, ook kinderen van vier waren in staat samen met leerkrachten schoolregels op te stellen. Zo kweek je gemotiveerde leerlingen en la ter goede burgers. Moeder, eindigen bij sommigen de jaren zestig dan nooit, denk je dan bij dit soort onrealistische studeerkamer- praat. liet eist van onderwijskrachten een andere mentaliteit, zo zei de inspecteur, 'dc knop moet omen ze moeten er tijd voor vrijma ken faja, de helft van het lerarenkorps wil vanwege de werkdruk nu al het onderwijs gaarne vaarwel zeggen, dan lijkt me dit een aardig voorstel om ook de andere helft de kast op te jagen. Hopelijk ver dwijnt deze 'methode' snel in een die/te la ten aepartemente. Wat ik smartelijk miste in deze discussie um een half overwerkt schoolhoofd die dit alles eens stevig op de korrel had genomen. Wat nu aan tafel zat, waren lieden die niet met hun poten in het bluswa ter staan. Opvallend was verder dat deze deskundigen de rol van de ouder s bij het spijbelen eigenlijk maar zijdelings aan de orde stelden, terwijl die toch in eerste aanleg verantwoordelijk zijn. Te vaak wor den lal van sociale problemen op de schouders van leerkrachten ge legd. Maar het zijn geen maatschappelijk werkers. Hun taak is lesge ven en dat zogoed mogelijk. Daarvoor zijn ze opgeleid en niet voor wat anders. Aanhoudend onrustig Oktober grossiert tot het laatst toe in flink wat neerslag. Tij dens het afgelopen etmaal trok een ware stoet van buien, soms vergezeld gaand van flink wat onweer, hagel (wegge deelten waren korte tijd 'hagelglad') en hier en daar ook klodders natte sneeuw over Nederland. Vrijdagochtend in alle vroegte was er sprake van een cluster van buien toen een storing zich over Nederland naar het oosten verplaats te. in Santpoort-Noord viel 16 mm De maandsommen zijn het hoogst in de regio Hoorn-Enk huizen (Blokker 238 mm) en in het oosten van het land staat Hoogeveen op 299 mm. De landelijke records wt 1932 (Zandvoort 321 en Overveen 317 mm) worden waar- schijnli|k niet overtroffen. In deze regio zijn de neerslag hoeveelheden minder groot dan elders. Zo is er in Haarlem West tot dusver niet meer dan 134 mm gevallen. De Bilt is inmiddels de 160 mm grens gepasseerd en op grond daar van verwacht klimaatanalist Van Mourik dat het jaar 1998 een kans heeft van bijna 60 procent om 1965, de groot grutter van de eeuw (1152 mm) te verslaan I en nieuwe storing volgt vandaag een zuidelijker traject dan zich aanvankelijk liet aanzien. De meeste regen valt vanmiddag en vanavond dan ook in het zuiden en in het ri vierengebied. Bij ons hoofdzakelijk enkele buien, mogelijk nog met hagel. De temperaturen komen uit op ongeveer 9 graden en de naar zuid tot zuidwest krimpende wind neemt af tot zwak of matig. Morgen wordt de sturende depressie hoven Scandinavië weer het belangrijkste weersysteem. Onder invloed van dit lagedrukgebied vallen er opnieuw en kelt» buien maar de zon komt zo nu en dan ook tevoor schijn. De wind gaat,weer uit het noordwesten waaien en is langs de kust krachtig tot hard. Op maandag arriveert een nieuwe storing met regen. Ook dinsdag is er kans op regen. Kortom vooralsnog weinig verandering. Aan de achterzijde van de nieuwe storing wordt halverwege volgende week een nieuwe hoeveelheid koude, uit de poolstreken afkomstige lucht aangevoerd. Vader Kloppenburg ziet stichting als eerbetoon aan overleden zoon Hij ziet het niet ais een afsluiting, het einde van zijn 'verdrietverhaal'. 'Dat einde komt namelijk nooit'. Jan Kloppenburg wil wel proberen het rouwproces dat in augustus 1996 begon na de dood van zijn zoon Joes, enigszins achter zich laten, zich weer nuttig maken. Vandaar dat de Badhoevedorper 'Kappen nou!' heeft op gericht. De stichting gaat bij de overheid pleiten voor de instelling van een landelijke stuurgroep, gevormd door ambtenaren én burgers, die de randvoorwaarden moet scheppen voor lokale plannen van aanpak ter voorkoming van geweld in het openbaar. 'Opdat de dood van Joes niet zinloos is geweest'. Het verhaal van Joes Kloppen burg staat niet op zichzelf. De twintiger kwam twee jaar terug om het leven in de Voetboog straat in Amsterdam. Hij riep 'kappen nou' toen hij zag hoe een man een student in elkaar sloeg. De agressie richtte zich vervolgens op hem. Hij kreeg de volle laag, raakte in coma en overleed later aan zijn verwon dingen. Zijn relaas maakte destijds, ver geleken met andere gevallen van geweld in het uitgaansle ven, veel indruk. Joes Kloppen burg deed namelijk iets wat weinigen durven; hij greep in, kwam tussenbeide. En wordt daarom nog steeds gezien als een held. fan Kloppenburg merkt het aan de reacties die de oprichting van de stichting los maakt. „Ik word overspoeld", vertelt hij. ,,Meer dan ik ooit voor mogelijk had gehouden. Joes' naam wordt steeds ge noemd. En dat geeft troost." Jan Kloppenburg wil liever niet over zichzelf praten, houdt zijn emoties voor zich. 'Kappen nou! daar draait het gesprek om. Daarom en daarom alleen treedt hij nu naar buiten. „Met de stichting krijgt de dood van Joes een andere dimensie. Het gaat niet meet- over wat ons is overkomen, maar wat de stich ting kan doen om dergelijk ver driet te voorkomen. Nu is het nog een hype, maar over twee jaar misschien niet meer. Het is de taak van de stichting het on derwerp op de agenda te hou den." Het verhaal achter 'Kappen nou!' is doordacht en het resul taat van maanden voorberei ding. Naar aanleiding van een project in Lieshout werd Klop penburg begin dit jaar aan het denken gezet. Als reactie op on der meer toenemend vandalis me in het Brabantse dorp beslo ten alle betrokkenen met elkaar om tafel te gaan zitten. Politie, justitie, welzijnsorganisaties, de lokale middenstand en bewo ners ondernamen in 1995 een poging tot een gezamenlijke aanpak. Aanvankelijk leverde dat de nodige strubbelingen op, vooral doordat iedereen zijn of haar eigen jargon hanteerde. Maar toen de eerste hindernis- Bloemen in de Amsterdamse Voetboogsteeg waar Joes Kloppenburg werd neergestoken. sen genomen waren, volgde een vruchtbare samenwerking. „Die een positieve uitstraling heeft op het hele dorp", aldus Jan Kloppenburg. „En die gaat ver der dan dat ene bushokje, dat nu wat langer heel blijft." Op die voet wil hij graag aan de gang met de stichting 'Kappen nou!'. Komen tot een gestructu reerde aanpak van geweld op straat, dat is het belangrijkste doel. „De maatregelen die nu worden genomen, staan in geen enkel verband tot elkaar", is zijn mening. „Het hangt als los zand aan elkaar. Neem bij voorbeeld de kreet dat er meer blauw op straat moet komen. Dat klinkt logisch, móQr gebeurt zonder te kijken naar tie achterliggende odkzaken v«{n de toename van geweld. Dat is ook pas mogelijk wanneer alle betrokkenen sa dat hij met de door de stichting 'Kappen nou!' op te zetten stuurgroep voornamelijk stu rend bezig wil zijn. „Niet uit voerend, maar initiërend. Fun gerend als een kennisbank, waar iederteen te rade kan gaan. Per stad of regio pro- men werken, de aanwezige ken- beert Kloppenburg de komende nis bundelen." Jan Kloppenburg beseft dat die aanpak alleen werkt op lokaal niveau „Een stad als Eindhoven is al te groot Je moet hapklare brokken hebben. Dan blijft het proces hanteerbaar." Vandaar weken zijn plan van aanpak aan de man te brengen. Waarna 'de overheid', zoals hij het stelt, het initiatief naar zich toe moet trekken. Met de stichting als ad viseur op de achtergrond. „Ik heb zoveel vertrouwen in dit verhaal dat ik me nauwelijks kan voorstellen dat mensen hier 'nee' tegen zeggen", aldus Jan Kloppenburg. Het project heeft hij opgezet ids ware het een professioneel bedrijf, met bijbe horende structuur en doelstel lingen. „Ik appeleer aan de ver antwoordelijkheid van de over heid. Die dient ook een deel van de Financiering voor zijn reke ning te nemen, want we hebben nog geen rooie cent." De telefoon rinkelt onophoude lijk op de achtergrond, terwijl Kloppenburg orde probeert aan te brengen in zijn overvolle agenda. 'Kappen nou!' kost jrd tijd en energie, zoveel is duija lijk. Maar: „Het is een primaw voel om na lange tijd weer ri j iets nuttigs bezig te zijn. En jet geeft troost dat er toch iets 4e vols voortkomt uit een com-jei pleet zinloos verlies." tri (Het gironummer van de sti|e, ting 'Kappen nou!' (Amsterqei is 4133445). jv badhoevedorp pauline blom [dl ru De rel begon met het grote nieuws dat niet kroonprins Charles, maar wijlen prinses Diana als eerste overspel had gepleegd. En wel in 1985 met naar lijf wacht Barry Mannakee. Bovendien zou Diana de minnares van prins Charles, Camilla Parker Bowles, met de dood hebben bedreigd. Nu heeft vrijwel nie mand het hier nog over. Geen wonder, want van de vermeende onthullingen is geen bevestiging te krijgen. Twee van de nauwst betrokkenen zijn dood - net als Diana is Mannakee bij een ver keersongeluk om het leven gekomen - en Charles en Camilla houden hun ka ken stijf op elkaar. Ze zeggen alleen dat ze op geen enkele manier aan het boek hebben meegewerkt. Zodat het nieuws zeer waarschijnlijk kan worden weggezet onder de noe mer geruchten. Biografe Penny Junor, die het 'nieuws' brengt in haar binnen kort teverchijnen boek 'Charles: victim or villain' (slachtoffer of boef), wordt er inmiddels alom van beschuldigd te dansen op het graf van Diana. Verschillende kranten doen vol leed vermaak een boekje open over eerder door Junor verrichtte biografische werkjes. Zij komt daar niet bepaald als gezaghebbend uit naar voren. In 1987 schreef Junor correct dat er een Camil la in het leven van Charles was. Vol gens Junor ging het echter om I.ady Camilla Fane, dochter van de graai van Westmoreland. Het eerste foutje. Later schreef ze dat Charles en Camilla niet een liefdesrelatie met elkaar had den maar als goede vrienden met el kaar omgingen. „De prins van Wales is niet een overspelig type", wist Junor twee jaar voordat de Camillagate-tape uitlekte. Evenmin adequaat was Junor in haar in 1991 verschenen boek 'Charles en Diana: Portret van een huwelijk'. Het was het relaas van een bloeiende rela tie, terwijl toen toch al wel bekend was dat het huwelijk zo dood was als een pier. En terwijl Junor nu schrijft over een zeven uur durende knetterende ru zie tussen Charles en Diana tijdens hun huwelijksreis, schreef zij toen:„Zij waren klassieke pas-getrouwden, niet in staat van elkaar af te blijven. Ze kwa men relaxed terug van hun reis: duide lijk heel erg verliefd. Overbodig te zeggen dat Junors biogra fie nauwelijks serieus wordt genomen. The Express, een van Engelands nette re schandaalbladen, haalde Junors be wering door het slijk dat koningin Eli sabeth aanvankelijk geen toestemming zou hebben willen geven om het stof felijk overschot van Diana per konink lijk vliegtuig van Parijs naar Londen te vliegen. Dat verhaal kennen wij al lang, en met ons zes andere kranten, aldus The Express. We hebben het uitput tend onderzocht, maar het bleek niet te kloppen. Dus hebben we er nooit wat iets gedaan, net zo min als die zes andere kranten. De omstreden biografe zelf lijkt niet ernstig te lijden onder alle kritiek. Wel licht voelt zij zich getroost door de an derhalf miljoen gulden die zij heeft ge kregen van The Mail on Sunday voor het recht op voorpublicatie. De overige schandaalbladen pikken vrolijk een graantje mee van dit zoveelste deel|e. de Charles- en Dianastory. Wegensf1'1 gebrek aan gewicht van de biografii,e zelf, richten zij zich nu op de vraagr inderdaad dertig vertrouwelingen vfj Charles en Camilla hebben meege-c werkt aan de totstandkoming van if1 boek, zoals Junor beweert. The Surr bracht verder het 'grote nieuws' danr nors biografie het zeventigste boekP over Diana is na haar overlijden. Ni slechts tien boeken en Marilyn Moi wordt gepasseerd. En de Britse bevolking? Die lijkt alli doe rond Charles en Diana onderhi meer dan zat. Boekhandels meidei nauwelijks wordt ingetekend op Ji boek, dat binnenkort in de winkel harm harkema Het oude zakkengilde MENSELIJK Omdat ik een groot Brelliefhebber ben, trakteerde mijn vrouw mij op kaartjes voor het concert van Marc Almond. Deze Engelse zan ger zou zijn versie van het Hrclre- pertoire geven in het Haarlemse Patronaat. Toen uij arriveerden de stoep te wachten. Deun wa ren veel Almondfans bij, want Mare bleek niet alleen een Brelvertolker maar ook een cultheld ui de fxipscene. Verder stond er veel jong volk onder de wachtenden. Bij navraag bleek me dat ze weinig idee hadden van het programma maar meer gekomen waren onder het zaterdagavondmot to: Lets go where the action is. Uiteindelijk moch ten we allemaal naar binnen en stipt om negen uur bevond ik mij in een miniversie van Parudiso. Alleen staanplaatsen in het zaaltje, maar op het kleine balkon vonden mijn vrouwen ik nog een zitplaats temidden van een aantal leeftijdgenoten dat ook op wijlen Brei was afgeko men. De show begon met een voorprogrammaPrima muzikan ten vond ik maar ze kregen niet veeI handen op elkaar omdat het publiek nu eenmaal niet voor hen gekomen nas. Geen ondankbaar der beroep dan artiest in een voor programma, neem dat van mij aan. Om een uur of tien betrail Al- mond onder luid gejuich het podi um. Na een half uur had hij er ze ven nummers op zitten, waaron der slechts twee nummers van Brei Daar ivas wel het berocnule 'Ne me quitte pas bij, maar zon- dci dê hoge hotm ran dn: lied Mare vertelde even later dat hij de nacht daarvoor zijn bed niet luid gezien. Dat kan mituuriijk een verklaring zijn maar tos li begon her oude zakkengilde op het bal kon elkaar bedenkelijk aan te kij ken. Ons feest van de herkenning dreigde in dc soep te lopen Wij Te ken op theatercritici voor wie niet de voorstelling de maatstaf is rncuir hun verwachtingspatroon. Umond begon her moeuijk tg krij gen op het toneel. Zijn fans von den alles mooi. de jeugd maakte het weinig uit en her balkon wilde Brei Zie zo'n zaal maar eens in de hand te houden. Na nog een tien tal eigen songs, mooie nummers trouwens, hield hij het voorge zien. Vanafhel balkon werd 'Brei, Brei'geroepen. Niet erg hard, dc Haarlemmer is geen schreeuwle lijk, en even later bi acht Mare nog een paar toegiften. Hij eindigde met een fraaie versie van Jackie, zodat de Brelfanaten nog enigszins aan hun trekken kwa men. De jeugd bleef hangen in het tlicu- ter. 'Na afloop funk' vermeldde de affiche. De moderne variant t an het klassieke Bal na, denk ik. De vtertigphastri verzamelden tii h bij de vestiaire. Wij mopperden dat ur wel erg weinig Brelwaar voor ons geld hadden gekregen. Ik klaagde ook, dat moet ik toegeven. Maar nu ik er nog eens over na denk heb ik daar spijt van. Ik had een mooie plaats, sigaretje in de ene linnd. pilsje in de andere eel jong volk in de tent. goede arties ten op het podium met goed re pertoire. En dit alles toor billijke prijzen Wat WÜeen mens nog meer? Als ik niet ieder nummer langs mijn smalle Brelmeetlatje had gelegd had ik een kostelijke avond gehad. Het leven van een oiuie zak gaat niet over rozen, dat blijkt maar weer. Was ik maar twintig. Dan kon ik met goed fatsoen iedere zaterdag naar het Patronaat om daar on bekommerd te genieten van fijne artiesten. JOOST PRINSEN De gevangenisautoriteiten van de Ameri kaanse staat OREGON hebben besloten gedetineerden het bezit van pornobladen te verbieden, in de hoop daarmee het aan tal verkrachtingen en vechtpartijen om het bezit van de bladen terug te brengen. De gevangenen zullen binnenkort het ma teriaal dat zij in hun cel hebben moeten inleveren en hun abonnementen op por nobladen moeten opzeggen. Het verbod betreft afbeeldingen van de geslachts daad en werd al eerder afgekondigd door de staten Washington en Californië. Hoe wel naakt op zich niet verboden is, zijn bladen als Playboy en Penthouse voortaan taboe. ..Niet gemakkelijk uit te voeren", noemde de functionaris die verantwoorde lijk is voor de post van de 8.500 ingezete nen van de 13 gevangenissen in Oregon de maatregelMaar als we er ook maar een verkrachting mee voorkomen is het al le moeite waard." Een fruitvhegje leeft maar tien dagen. Maar een minimale genetische verande ring kan zijn levenduur met 35 procent doen toenemen. Met het veranderde zoge heten METHUSALEM-GEN kunnen de vliegjes beter tegen de hitte en honger. Een groep biologen van het California In stitute of Technology schrijft dat in de vandaag verschenene editie van het we tenschappelijke blad Science. Het gen is vernoemd naar de bijbelse figuur Methu- salem, die in de gezegende leefijd van 969 jaar zou zijn overleden. Volgens het onderzoek kan de levensduur van een vliegje worden verlengd als stress wordt voorkomen en (genetische) schade kan worden hersteld. Het team biologen onj leiding van Yi-Jyun Lin zoekt nu naar e soortgelijk gen bij mensen. De Spaanse koning JUAN CARLOS is cj 19 november in De Nieuwe Kerk in Am sterdam bij de opening van de tentoon]^ stelling van Spaanse kunstschatten 'Schittering van Spanje 1598-1648; Cervantes tot Velózquez'. Ook koningir^ Beatrix zal aanwezig zijn, zo blijkt uit n formatie van De Nieuwe Kerk. Tot 8 n 1999 zijn daar circa driehonderd kunsj schatten uit de Spaanse Gouden Eeuw zien. De expositie maakt deel uit van c herdenking van de Vrede van Münster, j waarmee in 1648 een einde aan de c met Spanje kwam en Nederland als zefl standige staat werd erkend. De Russische filmregisseur ALEKSAN&j SOROKIN heeft MONICA LEWINSKY f miljoen dollar (ruim 9,25 miljoen guldt geboden om zichzelf te spelen in een f over haar relatie met de Amerikaanse sident Bill Clinton. Als Lewinsky weige zal Sorokin een Russische actrice voor rol vragen. Er is nog niemand gevraagd voor de rol van Clinton. Sorokin heeft twaalf thrillers en scienc g fictionboeken geschreven en verscheic ne films geregisseerd. Hij zei dat zijn f nieuwe film sympathie voor zowel Clml als Lewinsky zal opwekken. ..Het is he verhaal van een man die zijn normale menselijke gevoelens niet kan uiten, d een gijzelaar wordt van zijn gezin, de SM menlevingen zijn positie", zei Sorokinlr de presentatie van zijn plannen. W

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2