Straatvechten op prestanten en pedalen Kerk Samenleving mt de Leidsch Dagblad MTEKDAG 31 OKTOBER 1998 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-5; Haat en nijd onder de Nederlandse kerkorgelbouwers J\ ertigzijn er in Nederland. Dertig orgelbouwers U die elkaar het licht in de ogen niet gunnen. Want de Nederlandse kerken lopen langzaam maar zeker leeg, en wie heeft er dan nog behoefte aan een kerk orgel? I let is dus straatvechten geblazen op de markt van prestanten en pedalen. Zeer onsmakelijke ruzies en op z'n zachtst gezegd verstrengeling van belangen zijn daarvan al jaren het gevolg. Ze beleefden onlangs hun hoogtepunt rond de aanschaf van een orgel voor de hervormde Maranatha kerk in Rotterdam-Zuid. Een wakkere president kerkvoogd aldaar, ir. H. Spanjersberg, wenste het spelletje van prijsopdrijvingen dubieuze begunstiging niet langer mee te spelen en deed wat een goed koopman behoort te doen: hij kocht niet het duurste orgel, maar het beste in de categorie prijs/prestatie. Om tie talloze machinaties in dit wereldje te kun nen begrijpen eerst maar eens een opsomming van de gebruikelijke gang van zaken in Nederland-or gelland. Om te beginnen: sommige orgelbouwers hebben veel succes in het buitenland. Van oudsher is dat Flentrop in Zaandam, maar ook Van Vulpen uit Utrecht en Verschueren uit Heythuysen doen het goed. Maar bovenal is het de in Dordrecht ge vestigde bouwer Jan van den I leuvel, die vanwege zijn grote vakmanschap buiten ons land overladen windt met werk. In ons land is de spoeling dun. Er wordt soms nog wel eens nieuw gebouwd, maar voor grote instru inenten, waaraan al gauw prijskaartjes hangen van rond de drie. vier miljoen gulden, is geen geld meer. Voor restauratie wel. Want daarvoor is subsidie be schikbaar uil dr- pot van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg. De meeste van de te restaureren mo numentale orgels staan in hervormde kerken. )mdat het ïeneraal College van Toezicht van de I lervormde Kerk de taak heeft er op toe te zien dat provinciale en landelijke organen verantwoord om gaan met de financiële middelen en de bezittingen van de kerk. zijn diverse commissies ingesteld. Eén daarvan is de in Leidschendam gevestigde I andelij ke )rgelcommlssie der Nederlandse I lervormde Kerk. I )ezc commissie telt twee deskundigen (ge committeerden), die hervormde wijkgemeenten over nieuwbouw, wijziging of restauratie van orgels adviseren en de werkzaamheden begeleiden. Zon der positief advies van deze commissie kan een wijkgemeente de aanschaf of restauratie van een in strument wel vergeten. Deze orgelcommissie, met in de hoofdrollen Aart van Hcck uit Hreda en de zich onafhankelijk noe mende organist-adviseur Jan Jongepier uit Ix'euwarden (hij is niet in vaste dienst van de com missie), werkt nauw samen met de Vereniging van Nederlandse Kerkorgelbouwers, waarvan lang niet alle bouwers lid (mogen of willen) zijn. Bovendien is de voormalige rechterhand van Van Beek, Van Straten, thans de hoogste baas bij de afdeling histo rische kerkorgels van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en dus ook Van Beeks belangrijkste 'gesprekspartner', maar in feite vooral opdrachtgc- ver. Deze drie vormen een buitengewoon onbena derbaar team, waar geen mens tussen komt. Onafhankelijk adviseren werkt hier zo: zodra een hervormde wijkgemeente een aanvraag indient, Het is haat en nijd in het gesloten wereldje van de Nederlandse kerkorgelbouwers. En het lijkt er volgens veel betrokkenen op dat de grootste opdrachtgever voor restaurautie en nieuwbouw In ons land, de machtige orgelcommissie der Nederlands Hervormde Kerk, nog het valst speelt van allemaal. door Peter van der Hoest/GPD f;aat extern medewerker Jongepier (of Van Beek. dal igt er aan wie er vrij is) op pad. Zijn honorarium bedraagt vier procent van de kosten voor de uit te voeren werkzaamheden (nieuwbouw of restaura tie). Jongepier duikt dan in de krochten van een stervende orgelkast of luistert naar de wensen van een kerkenraad voor nieuwbouw en noteert wat er gedaan moet worden. I lij brengt advies uit aan het secretariaat vim de orgelcommissie, dat in feite zijn opdrachtgever is, en schrijft er bij welke bouwer(s) volgens hem voor de klus in aanmerking komt (ko men). I Iet secretariaat stuurt vervolgens een offi cieel advies (meestal Jongepiers aanbevelingen) ter goedkeuring naar de leden van de orgelcommissie. Die stuurt het advies door naar de Provinciale Kerk voogdij Commissie (PKC) van de hervormde kerk. Omdat daar natuurlijk niemand zit die enig ver stand heeft van windladen, toetsordeningen. regis tertrakturen en labiaalpijpen, is de finale handtcke- ning al gauw gezet en staat voor de betrokken wijk gemeente het licht op groen. Opmerkelijk is dat juist de kerkleden geen zeggenschap hebben over de besteding van het door hen opgebrachte geld. Orgels van bouwers waarmee het genoemde team geen zaken wenst te doen (veel leden van de branchevereniging vallen regelmatig uit de boot, maar ook Van den I leuvel, en een bedrijf als Steen- dam in Roodeschool) worden stelselmatig krachtig 'afgeraden' in de adviezen. Zelfs als de armlastige kerkgangers bij met name Van den Heuvel aanzien lijk goedkoper uit kunnen zijn of een orgel van een 'besmette' bouwer om artistieke redenen prefere ren. Waaróm een instrument van Van den Heuvel wordt afgeraden, wordt zelden of nooit door de commis sie met naam en toenaam zwart op wit gezet. Maar veel door ons gesproken deskundigen verwijzen naar een ruzie uit het verleden. Twintig jaar geleden werd Van den I leuvel als lid van de Vereniging van Kerkorgelbouwers geroyeerd toen hij in een inter view in Trouw ernstig bezwaar had gemaakt legen het beloningssysteem van de adviseurs. Van den Heuvel suggereerde in dat artikel dat sprake was van steekpenningen. I lij weigerde daar niet aan mee te doen en onderhandelde daarom vaak zelf met kerkenraden, die dat overigens graag deden omdat Van den Heuvels in de romantische Franse traditie gebouwde orgels vergeleken met de tarie ven die de branchevereniging hanteert laag waren en zijn. De beschuldigingen van talloze bij de orgel bouw betrokken mensen zijn al jaren dezelfde, maar worden merkwaardig genoeg niet gehoord door het Generale College van Toezicht van de Her vormde Kerk. Van de dertig orgelbouwers zijn er 24 lid van de branchevereniging, maar slechts een handvol (en bijna altijd Flentrop, Verschueren of Van Vulpen) wordt door de landelijke orgelcommis sie als deugdelijk naar voren geschoven. Van onaf hankelijkheid van de orgelcommissie is geen spra ke, zeggen de tegenstanders van het huidige sys teem. Zo spreekt de organist van de Joriskerk in Amers foort, I lei man van Vliet, zeil onafhankelijk adviseur maar kwalitatief onaanvaardbaar voor de commis sie, desgevraagd over kartelvorming en een zeer du bieuze vorm van begunstiging. „En ik word er toch zo moedeloos van dat niemand daar iets aan doet. Dat niemand zijn mond open durft te doen, bang als men is om een boterham mis te lopen of an derszins moeilijkheden te krijgen", zegt hij. Orgelmaker Sicco Steendam („Die Jongepier vindt mij een sukkel, geloof ik") is het met hem eens en noemt de vierprocentsregeling van de adviseurs 'de kat op het spek binden'. Hij heeft de moed opgege ven ooit nog een opdracht toegeschoven te krijgen. Sterker nog, hij heeft dat letterlijk van Van Beek te horen gekregen. 'Jij kunt de komende tien jaar wel naar opdrachten fluiten', zou hij gezegd hebben. „Wie iets verkoopt, en dat doe je als je vier procent krijgt en ie je te veel verbindt met een paar orgel makers, kan nooit onafhankelijk zijn", zegt hij. Hij pleit voor open inschrijvingen op het bouwen van nieuwe orgels en restauraties. Als iemand het daar roerend mee eens Is. dan is dat wel ir. H. Spanjersberg. voorzitter van het college van kerkvoogden van de hervormde kerk in Rotter dam-Zuid. Wat hij de afgelopen jaren met de com missie heeft meegemaakt is kenmerkend voor de gang van zaken bij de landelijke orgelcommissie. Hoewel inmiddels met een concert van Herman van Vliet de inauguratie van zijn orgel plaatsvond en het leed dus geleden lijkt, is hij nog steeds woe dend. Zijn verhaal laat zich aanhoren als een goed kope soap met thrillerachtige momenten. „De wijkgemeente van de Maranatha-kerk was dus in 199b op zoek naar een orgel. Zoals verplicht wendde ze zich tot de landelijke orgelcommissie, die Jan Jongepier op ons af stuurde. Die kwam met voorstellen om bestaande orgels te laten restaure ren door Flentrop. Hij had zelfs nog het idee om uit onderdelen die ergens op zolder lagen een nieuw orgel samen te stellen. De kerkenraad had hem ver teld dat vier ton het maximum was dat kon worden opgebracht. Geen probleem, volgens Jongepier. Maar uiteindelijk kwam er een offerte van Flentrop voor de restauratie van een beschikbaar Van Dam- orgel uit de Amsterdamse Oranjekerk voor zes ton! Maar dat was nog niet alles. Het bleek een open of ferte, want er konden nog kosten bijkomen." Spanjersberg vertelt dat op zeker moment de ker kenraad op het spoor kwam van een kant en klaar studie- en concertorgel van Van den Heuvel, aan vankelijk gebouwd voor een conservatorium op Taiwan, maar niet afgenomen doordat de op- diaditgewt faflHet ging. Van den Heuvel vroeg er. na aanpassing voor de Maranatha-kerk. op de kop af vijf ton voor. Spanjersberg: „Jongepier haakte meteen af. Hij wil de absoluut geen advies uitbrengen over dit orgel. Dus schreef ik hem een brief en eiste dat hij deed waarvoor de orgelcommissie hem had aangewezen advies uitbrengen over een door ons overwogen aankoop. Zonder me te antwoorden heeft Jongepie die brief doorgestuurd naar de orgelcommissie, die een afvaardiging van twee man naar me toestuurc Aart van Beek en voorzitter Kirpestein uit Slie- drecht. Ze hadden allerlei vage klachten over Van den Heuvel. Niets concreets, maar op mijn indrin gende vraag waarom ik geen advies kon krijgen, po sitief of negatief, werd niet geantwoord. De wijkge meente heeft toen Herman van Vliet tegen een nor maal uurtarief gevraagd het instrument te bekijken Van Vliet was meteen erg enthousiast. Maar Van Vliet, niet erkend door de orgelcommissie, kan ad viseren wat hij wil, de orgelcommissie is de baas. Dus kreeg ik een telefoontje van drs. F. A. van Gen deren van de provinciale kerkvoogdij. Die zei: hoor eens. nu heb ik toch echt een probleem. Ik heb geen advies van de orgelcommissie. Van Genderen is toen een tijdverslindende pendeldiplomatie be gonnen. Hij heeft werkelijk alles in het werk gestelc om Van Beek naar de montagehal van Van den Heuvel in Dordrecht te krijgen." Van Beek bleef hardnekkig weigeren, zou de span ning niet aankunnen, zou overstuur raken in de na bijheid van Van den Heuvel. Spanjersberg:Als je dat hoort ga je toch denken: wat zou er allemaal ge beurd zijn dat de man zo bang is? Uiteindelijk stemde Van Beek toe, maar onder voorwaarde dat Van den Heuvel zelf niet in de hal aanwezig zou zijn. Ik vond dat belachelijk, want het is zoiets als d grootste oplichter de sleutel van je kluis geven. Maar Van den Heuvel stelde zich correct op. wilde wel meewerken, eiste dat ik daar bij zou zijn, plus prof. dr. A. Dek, voormalig hoofddirecteur van KPN en lid van de orgelcommissie. Op 13 mei van dit jaar kwam Van Beek dan einde lijk naar Dordrecht. Spanjersberg herinnen zich de ontmoeting tussen Van den Heuvel en Van Beek al< de dag van gisteren. „Zoals die twee elkaar een hand gaven! Het ijs water droop er af." Van Beek is een paar uur bezig geweest in en achte het orgel, terwijl prof. Dek en kerkvoogd Spanjers berg in zijn buurt bleven. Buiten liep, in de stro mende regen, Van den Heuvel rondjes om zijn ei gen gebouw. Toen Van Beek weg wilde gaan zonder iets te zeg gen, werd dat Dek toch echt te gortig. Spanjersberg „Hij zei: hoor eens Van Beek. ik zit hier nu al zo lang, je kunt toch tenminste wel even zeggen wat je ervan vindt? Nou, Van Beek vond het dus niks, maar trad niet in details. Weken later kreeg ik zijn advies, als je al van een advies kunt spreken. Het stond vol onjuistheden. Er zou mahonie gefineerd meubeiplaat zijn toegepast, wat pertinent onwaar is. Integendeel, de kast bestaat uit Afrikaans maho nie, Frans eiken, beuken, palissander, coremandel, ebben en redwood. De technische kant deed hij af met vier vage alinea's, volstrekt onwaardig voor ie mand die zich deskundig noemt. Plaatsing van dit orgel, schreef hij aan het eind, kon door de orgel commissie niet worden ondersteund." Spanjersberg, zelf adviseur in de wereld van de in formatica, vindt het schandalig dat het advies zoals te doen gebruikelijk door Van Beek niet eens in de orgelcommissie is ingebracht, maar ongezien naar de kerkvoogdij in Rotterdam-Zuid is gestuurd. Hij noemt dat vooral 'pijnlijk' voor Dek. die een beloof-jii de kopie nooit heeft ontvangen. „Ik heb het vermoeden dat men heeft gedacht: dat orgel komt er toch niet als wij niet positief advise ren. Maar dat was een misrekening. Dat vond zelfs de PKC, die de orgelcommissie niet gauw zal afval len, toch echt te gortig. Van Genderen belde me dui op en zei: koop dat orgel nou maar." Natuurlijk hebben we geprobeerd een reactie van de heren Van Beek, Jongepier en Luteijn (secretaris van de orgelcommissie) te krijgen. En van drs. Van Genderen, die met de wijsheid van Salomo heeft getracht de gemoederen te bedaren. Maar geen van allen wilden op de affaire ingaan. Spanjersberg tenslotte: „Weet u wat ik nog het erg ste vind? Dat kerkmensen zo met elkaar omgaan. Ik heb dat eens tegen Van Beek en al die anderen zegd. Maar heel gek, dat kwam totaal niet over. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het leidsch Dagblad, t.a.v. leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54. 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveftstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken ANNO 1898 ANNO 1973 Maandag 31 October l FIDFN De bibliothecaris van de universiteit te Leiden, dr. S. De Vries, vertoeft voor korten tijd te Rome. Hi| is bi| kardinaal Rampolla en den minister van onderwijs Bacelli op audiëntie geweest als lid van de commissie voor conserva tie van oude handschriften, die op het onlangs gehouden congres te St.-Gallen permanent is verklaard. In Florence werd hij door prof. Biagi in kennis gebracht met een voor Holland zeer merkwaar dig manuscript. In twee zware folianten wordt een reis beschreven, die Cosimo III Medicis in 166b in Holland gemaakt heeft. Een groot aan tal afbeeldingen van onze steden (teekeningen van Corsini) illustreeren het verhaal. Dr. De Vries brengt van twee dezer teekenin gen photographische reproducties mee. en zal in de Mij. van Ned. Letterkunde mededeeling doen over de vondst. ADVERTENTIE Leidsche Muziekschool. Noordeinde 38 (kleine zaal). Aangifte van nieu we Leerlingen op spreekuur dagelijks 12-2, zoomede schriftelijk aldaarPianoklassen 36. twee uit één gezin 32.- Theorieklas sen 16 'sjaars. Th. Enderle, gedipl. „Conser vatorium" te Keulen,Nieuwe Academie für Tonkunst", te Berlijn. LEIDEN De vereemgde buurtcommissiën voor de Inhuldigingsfeesten van Nieuwen Rijn. Botermarkt en Vischmarkt hebben het over- m hot van hun kas. zijnde een bedrag van 72.59, gestort in de kas der politie agenten, welke jaarlijks onder dezen wordt verdeeld. woensdag 31 oktober LEIDEN In navolging van De Graafschap. Telstar en FC Den Haag dreigde gisteravond ook een Leids KNVB-elftal Feyenoord da nig m het nauw te brengen. Nadat de Rotterdammers door doelpun ten van Henk Wery in de 32ste een 55ste minuut een 0-2 voorsprong hadden genomen, halveerde Peter Dubbeldeman do achterstand. Weliswaar bracht Dick Schneider vervolgens met een keihard af standsschot een correctie aan. maar tien minuten later benutte Adri Lagendijk een penalty: 2-3. De in het doel excellerende Con stant Smit leefde met zijn teamge noten Hans Westgeest, Jaap van Kesteren en Jan Willem Bogers op naast de al evenzeer geïnspireerde Roodenburgers Cor Pennenburg, Maarten van Kooperen, Reinier Verkuylen en Peter Dubbeldeman. Met Leo Holl (RCL) en de na rust doorbrekende Adn Lagendijk (UVS) en Ger Pronk (Quick Boys) maakten deze elf overduidelijk dat het experiment om het "Leids" elf tal aan te vullen met spelers uit Noordwijk en Quick Boys om her haling vraagt. LlSSt - Vanmorgen werd be kendgemaakt dat de bouwplannen van Albert Heijn in Lisse zijn goed gekeurd door gedeputeerde staten. Het bouwproject maakt deel uit van het bestemmingsplan "plan Blokhuis", een terrein van onge veer tweeëneenhalve hectare in het centrum van Lisse bij de Ka naalstraat. Men verwacht dat de goedkeuring van het gehele "plan Blokhuis" op korte termijn zal wor den verleend. Er zullen dan een aantal winkels verrijzen, een mid denstandswarenhuis, enkele woon huizen en een restaurant, terwijl de nieuwe openbare leesbiblio theek en de leeszaal een plaats zullen krijgen aan de zijde van de Nassaustraat. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres Postbus 54. 2300 AB leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE 8 M. Essenberg. W M J Bouterse (ad/und) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor. T van Brussel (ad/und) LF Klein Schiphorst (adjunct) W h REDACTIE l Ri|sdam. chef redactie meuwsdienst/Vunst WF Wegman. chef redactie leiden A J B M Brandenburg, chef eindred regio F Blok. chefeindredactiealgemeen W van Wanrooy. chef a i red Duin en Bollenstr W Spierdgk. chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn-en Veenstr E Straatsma. chef red. Regio leiden www.hdc.nl/ld TELEFAX Advertenties 071-532 Familieberichten 023- 531 023- 532 Redactie 071 532 Hoofdredactie 071-531 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 ui 071-53' RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 ui 071-SI- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar acceptgiro per jaar acceptgiro Abonnees die ons een machtiging verstrekki het automatisch afschn|ven van het abonn gekl ontvangen 1. kortmg per betabng. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAf^ Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn tot een andere lee*>rat hebben), is een samenvatting van het reeor n*uws mt het leidsch Dagblad op geknosca beschikbaar Voor informatie CW88-486486 (Centrum voor Gesproken leduur. Crave) internet: redactie idOdamiate hdtnl ZIEKENHUIZ ongevauendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u per dag Diaconcssenhuis maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdteestdai leids Universitair Medisch Centrum 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 22