eiden Regio WBL verkoopt ruim vierhonderd woningen Telefoon-stalker drijft Leidse tot wanhoop Stationsrestauratie wacht alleen nog maar op terras pinoza-prijs voor ^idse hoogleraren Buurthuis Cornelis Joppensz blijft open Van Rij: samenwerking Valkerhout is prachtig Fiets fout fiets niet weg DAG 30 OKTOBER 1998 13 WEG WEGMAN 071-5356414 PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA 071 5356430 onument voor Leidse arbeider Éi* Het lijkt wel monumentenweek bij de I^idse SP. Haalde anij begin deze week de landelijke pers met het voorstel een lument op te richten voor de Zangeres zonder Naam, giste- kwam de SP met een pleidooi voor een monument voor de Ise arbeider. Raadslid P. Day stelde tijdens de begrotingsbe deling in de commissie ruimtelijke ordening voor om het ge- kteken neer te zetten in 'een echte oude arbeiderswijk, bij- rbeeld De Kooi'. ïduidelijkheid over grand café Heeft de gemeenteraad nu wel of geen besluit genomen de bouw van een grand café in het stadhuis? Volgens WD- Islid M. Schultz van Haegen in ieder geval niet. Zij verbaasde er gisteravond dan ook over dat in alle publicaties van het huis het grand café als vaststaand feit wordt opgevoerd. De 1 liet vorig jaar duidelijk weten geen behoefte te hebben aan café. Volgens wethouder T. van Rij heeft de raad indertijd degelijk ingestemd met het grand café. 'We hebben ons er bij neergelegd dat we moeten wachten' leiden dorith ugtvoet jtscnstalling ondergronds n- Ren fietsenstalling onder het Stadhuisplein of onder V Volgens de PvdA'er E. van der Veen is dat de beste oplossing r het parkeren van fietsen in de binnenstad. „De stalling op Stadhuisplein werkt erg goed. Er is blijkbaar erg veel belang- ing voor", stelde hij gisteravond. dA tegen groene golf n» Wanneer de groene golf op de Willem de Zwijgerlaan dt opgeheven, wordt de weg er een stuk veiliger op. Dat be- {de E. van der Veen (PvdA) gisteravond tijdens de begro- sbehandeling in de commissie verkeer. Wat de PvdA'er be- moet de groene golf al op 1 januari volgend jaar verdwijnen, op de Churchilllaan is Van der Veen de groene golf liever t dan rijk. P. Duijvensz (Groenlinks) zag ook wel iets in een ere afstelling van de stoplichten op de Willem de Zwijger- I, waardoor automobilisten niet meer ongehinderd door nen rijden. „Fietsers moeten dan meer groen licht krijgen", It Duijvensz. Eiauffeur heeft last van laserpen n« Een 15-jarige Leidenaar is gistermiddag op de Breestraat r de politie opgepakt. De jongen scheen met een laserpen le spiegel van een lijnbus de chauffeur in diens ogen. Vervol- j gaf hij de chauffeur ook nog een grote mond toen deze zijn lag deed. De man moest naar een dokter maar bleek geen i\ aan zijn ogen te hebben opgelopen. Drie jaar na de opening beschikt de stationsres tauratie nog steeds niet over het felbegeerde ter ras. Zolang het kaartkantoor bij het nieuwe bus station en de reizigerswachtruimte niet klaar zijn, kan uitbater J. Ponsioen niet beginnen. „We heb ben ons er inmiddels bij neergelegd dat we moe ten wachten", zegt de horeca-exploitant. Dat de gemeente hem geen toestemming geeft voor de aanleg kan Ponsioen zich ergens nog wel voorstellen. „Het terras moet natuurlijk aanslui ten bij het busstation. Witte plastic stoeltjes zijn uit den boze, dat begrijp ik ook wel. We moeten daarom pas op de plaats maken totdat we weten hoe het geheel eruit komt te zien. Volgend jaar, als alles klaar is, hoop ik mijn terras te kunnen openen." Ondanks deze tegenvaller is Ponsioen tevreden over het reilen en zeilen van zijn zaken op Leiden CS. Behalve van De Restauratie van Leiden is hij uitbater van C'est du pain (broodjes), Sweet Touch (snoep), Smullers (snacks), Swirls (joghur- tijs) en de Kiosk (rookwaren en drank) op het sta tion. Had Ponsioen drie jaar geleden nog 25 perso neelsleden in dienst, nu ligt het aantal medewer kers rond de honderd. Omgerekend in volledige banen zijn er in de zes zaken wekelijks 65 tot 70 fulltimers aan het werk. Over de omzet hoor je Ponsioen dan ook niet klagen. „Vorig jaar hebben we de grens van tien miljoen gulden overschre den. Dit jaar - ook al moet je daarin voorzichtig zijn - hopen we op 12 miljoen uit te komen." De laatste zaak, Swirls, ging open in mei. Wat Ponsioen betreft zal het bij deze zes zaken blij ven. „Ik zoek het verder in versterking van de for mule en bewaking van de kwaliteit. Klanten wor den steeds kritischer, maar ze zijn ook bereid om wat extra's uit te geven voor een goed product." In 1988 lagen de plannen voor de invulling van de stationshal al op de tekentafel. Op dat mo ment werd een ruw beeld geschetst hoe het ge heel er eind jaren '90 uit zou zien. Toch blijkt net moeilijk om zo ver in de toekomst te kijken. Ach teraf had Ponsioen Sweet Touch en C'est du Pain bijvoorbeeld liever van plek zien wisselen. Niet alleen had de broodjeszaak dan op een meer in het oog springende plek gezeten, de zoetwaren- shop zou dan minder last hebben van buurman Etos die ook zoetwaren verkoopt. Maar voor de rest is Ponsioen best tevreden. ...Mijn zaken vullen elkaar aan Alleen I >e RaatUI ratie biedt iets extra's, maar die werkt volgens een heel andere formule. De reiziger die voordat zijn trein vertrekt een vers croissantje wil kopen, kan terecht bij C'est du pain, wie een ontbijtbuffet wenst kan er uitgebreid voor gaan zitten in De Restauratie." De formule, een modern ingericht restaurant met ouderwetse reiskoffers in een bagagerek bo ven de tafels, is aangeslagen. Op een doord- weeksedag om elf uur 's ochtends is zeker het halve restaurant bezet. Er zitten scholieren, oude ren, enkele reizigers met koffers en enkele zaken mensen. „De Leidenaar heeft De Restauratie ont dekt als ontmoetingspunt", stelt Ponsioen tevre den vast. Aan Opaalstraat, Arends- en Condorhorst LEIDEN PETER BLOK RIETVELD jogleraren H. Lenstra (wis- ~~fe) en P. Muyskens (taalwe- happen) van de universi- eiden krijgen de Spinoza- de hoogste wetenschappe- onderscheiding in Neder- De drie prijswinnaars - ;oe ook de Rotterdamse leraar moleculaire genetica sijmakers behoort - krijgen |e landelijke onderzoeksor- atie NWÓ elk drie miljoen in. Zij moeten dat geld be- n aan nieuwe onderzoe ken. Het is de derde achtereen volgende keer dat de Leidse Let- teren-faculteit de Spinoza-prijs in de wacht sleept. Eerder kre gen de hoogleraren F. van Oostrom en F. Kortlandt de prijs. Muyskens is volgens de ju ry een van de productiefste en invloedrijkste Nederlandse taal kundigen van dit moment. Zijn vakgebieden zijn creolistiek, tweetaligheid, taalverwerving en sociolinguïstiek. De jury noemt Lenstra 'zonder enige twijfel de beste Nederlandse wiskundige'. Met de verkoop van meer dan vierhonderd huizen hoopt de woningbouwvereniging Leiden (WBL) er financieel weer bovenop te komen. Een complex van 22 apparte menten aan de Opaalstraat en de 256 flatwoningen in de Arends- en Condorhorst in de Merenwijk worden aan de bewoners te koop aangeboden of verkocht als ze leegko- LEIDEN AAP RIETVELD De WBL verwacht aan de hui zenverkoop volgend jaar ruim elf miljoen gulden over te hou den. Ook voor volgende jaren zijn steeds opbrengsten van tussen de twee en drie miljoen gulden uit verkoop in de begro ting opgenomen. Door de ver kopen moet de grootste corpo ratie van Leiden in 2007 uit de rode cijfers zijn. De WBL sloot 1997 af met een verlies van 47,5 miljoen gulden. Dat negatieve resultaat ont stond, doordat de woningbouw vereniging tientallen miljoen re serveerde voor onderhoud en voor het verwijderen van asbest uit woningen. Daar waren nau welijks fondsen voor. Zonder verkoop kan de WBL goed on derhoud van de ruim negendui zend woningen onmogelijk be talen, zo staat in het jaarverslag 1997 te lezen. De directie van de WBL koos voor verkoop van de Condor- en de Arendshorst en de appar tementen in de Opaalstraat, omdat dat woningen zijn met hoge huren. De huizen zijn on betaalbaar voor de doelgroep van de corporatie: mensen met een laag inkomen. In 1994 werd al besloten 130 huizen verspreid door heel Leiden te verkopen, omdat het onderhoud daarvan veel duurder was dan van de grotere complexen. Van die 130 werden er vorig jaar vijf ver kocht. De ledenvergadering van de WBL moet nog dit jaar een be sluit nemen over net voorstel om de woningen te verkopen. Het negatieve resultaat wordt door ile woningbouwvereniging 'een bittere pil genoemd. Maar voor een 'gezonde toekomst' moet de WBL die pil slikken, vindt de directie. jrordt langzamerhand gek KPN Telecom. Vier keer fg en kreeg mevrouw R. van hond een geheim telefoon- hmcr. En vier keer had een j onbekende vrouw uit mskerk, die het kennelijk aar gemunt heeft, in no-ti- lat geheime nummer weer ikken. Elke nacht wordt de irige Leidse gebeld en uit holden. „Ik ga KPN een es aandoen. Die tent is zo ils een mandje." ïaart begon de ellende voor rouw Van Egmond. Een ekende vrouw begon haar onds en 's nachts op haar Mme nummer te bellen en kte haar uit voor alles wat is. KPN zette er een 'vang- je' achter en ontdekte dat oosdoenster in Heemskerk nde. .eidse kreeg een nieuw ge heim nummer, maar dat was bij haar plaaggeest in het Noord-Hollandse dorpje al snel bekend. Met telefoonnummer drie en vier en zelfs met een ge heim mobiel nummer ging het niet anders. „Ik heb hem een keer 's nachts uitgezet en toen zag ik de volgende ochtend dat ze 46 keer gebeld had. Het is om gek van te worden." „D'r zit daar bij KPN gewoon iemand die die nummers aan dat mens doorgeeft. Dat kan niet anders", zegt mevrouw Van Egmond beslist. „Als ik klaag bij KPN zeggen ze: wij weten ook niet wat we eraan moeten doen. De politie in I leemskerk heeft bemiddeld in de zaak. maar dat heeft niet geholpen. Een onder zoek door KPN-Security naar een lek heeft niets opgeleverd. „Maar wij pakken het dossier De Blauwe Steen die *1 700 hm in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad d van Kaam en Ene-tan Berenthen weer op, want dit is heel verve lend. De suggestie is, dat die plaagster door iemand wordt geïnformeerd. Maar het valt niet mee om uit te zoeken door wie. Er werken bij ons dertig duizend mensen", zegt een medewerker. Persvoorlichter B. Oudshoom echter ontkent dat het lek bij de KPN zit. „Onze geheime nummers zijn gewoon ge heim", zegt hij. Maar even lgter belt hij terug: „We nemen de zaak buitengewoon serieus, want dit mag gewoon niet ge beuren. We hebben de zaak in onderzoek- Hangende het on derzoek kunnen we niks zeg gen. Maar ik kan wel afspreken dat we u terugbellen wanneer het onderzoek is afgerond." Wanneer het zover is, kan hij niet zeggen. Opgespoord Sneller dan het geluid, veel sneller ook dan het programma Spoorloos ooit kan werken, hebben wij het adres van Alben de Wit gevonden. Wie wilde dat weten? Een jeugdvriend van hem die 40 jaar geleden naar Australië emigreerde en die ons via Internet en een E-mail in het Engels om bemiddeling vroeg. Op ons berichtje in de Steen van dinsdag reageerde nog geen etmaal later meneer Bitter, de vroegere buurman van Alben de Wit in de Ooster straat. „De Wit woont evenwel allang niet meer in Leiden, maar is verhuisd naar Etten- Leur. Met de Rotogravure mee toen die 16 jaar geleden uit de stad vertrok", meldt de heer Buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat in lelden blijft, hoewel voor de toekomst ervan nadrukkelijk werd gevreesd, tóch gewoon open. Het afgelopen jaar hing het voortbestaan van het buurthuis aan een zijden draadje, omdat exploitant Ben Overdevest langdurig uit de roulatie was en tegelijkertijd het aantal .1. ti\iteiten lillik af nam. 1 .WC- stadsdeelmanager Leon tien de Regt maakte gisteren op een medewerkersavond aan alle onzekerheid rond het voortbestaan van het buurt centrum een einde. „Buurt huis Cornelis loppensz gaat heslist niet du lit I >.ii beloof ik u. Hiermee wil ik alle wilde speculaties naar het rijk der fu- belen verwijzen." De aanwezige vrijwilligers haalden opgelucht adem. Hun hohbyplek blijft behouden. Alice Gans, die al jaren in Cor nelis Joppensz onder meer naaicursussen geeft, had het niet vreemd gevonden als het buurthuis in de Burgemees ten- en Professorenwijk was omgedoopt tot kinderonvang- ruimte. „Dat leek de volgende en meest logische stap. want de naschoolse kinderopvang huurde vorig jaar al bijna de hele ruimte. Het wachten was eigenlijk alleen nog maar op een overname door de kinder opvang, maar die blijkt nu plotseling in de Lirent/.school onderdak te hebben gevon den." Michaël van Putten, die in het buurthuis een zangkoor leidt, vindt 'de lokale overheid een onzekere factor'. „Een héél onbetrouwbare zelfs. De gemeente kan Immers van al les en nog wnt over onze rug gen beslissen en dat moeten wij dan maar voor zoete koek •inii'ii 1 tol had hui bllvooi beeld helemaal niet verbaasd als de kinderopvang deze ruimte op de een of andere manier had overgenomen. Wij voelen ons uls koor toch al een beetje het ondergeschoven k 111. i I)e naschoolse opvang ver dwljnt binnenkort naar de na burigc Lorcntzschool. Dit heeft Francis Houtman na mens de Naschoolse Opvang I )e Basisbende >k I 1 gistel avond bevestigd I Hennee ver trekt de belangrijkste huurdei uit het buurthuis Daardoot komt meer tijd vrij voor nieuw initiatief „Voor de oudere jeugd is hier nu bitter weinig te doen", zei vrijwilligster Allee Gans. „De kinder- en tiener disco zijn sinds vorig jaar weg. het jazz-dansen en het blok fluitspelen Daarom moet et voor de Jongeren snel Iets ge organiseerd worden." Exnloi tant Ben Overdevest meldde daarop dat met ingang van november voor de jeugd elke maand een inloopuvond wordt georganiseerd Debby Jones vertelde dat ze het ko mende half jaar in het buurt huis een kinderrestuurant gaat opzetten. Kinderen uit de buurt gaan onder haar leiding koken, buurtbewoners kunnen de gerechten opeten. Verder blijven clubs en ver cnigingen zoals het zangkoor, de verschillende bridgeclubs, de handwerkclub, de talencur sussen en de Leidse aquari umvereniging in buurthuis Cornells loppensz op de oude voet verder gaan LEIDEN. RUUD SEP Fietsbezitters opgelet! Parkeer uw tweewieler niet achter het Leidse station want uw karretje wordt daar gegarandeerd weggehaald. Tenminste, als we het verkeersbord mogen geloven dat tussen het station en het Leids Universitair Medisch Centrum is geplaatst De praktijk is natuurlijk anders. Leiden Centraal wordt zowel aan de voor- als de achterkant ont sierd door fietsen Vooral aan de achterkant is het er een zootje van jewelste. Schots en scheef staan de fietsen tegen elkaar aan en een aantal ligt er zelfs opgestapeld. En geen mens doet er iets aan. Leve de vrijheid en leve het gedoogbeleid in Lei den. Enigszins gedateerd Is dat bord natuurlijk wel. Met ingang van 13 januari 1997 is er sprake van een gewijzigde situatie, zo wordt iedereen gewaar schuwd Fiets fout fiets weg. Verwijderde fietsen kunnen op maandag tussen 12.00 en 13.00 uur en woensdagavond tussen 19.30 en 20.30 uur worden teruggehaald in de NS-fietsenstaling aan de LUMC-zijde van het station. Wij krijgen niet de In druk dat het daar nou bepaald storm loopt fOTO LOiK ZUYDfHDUIH Bitter. „Maar ik heb nog steeds contact. We zien elkaar op ver jaardagen. Ik zal hem bellen en vragen of hij zelf even de tele foon pakt.' „fa. met De Wit uit Etten- Leur", gaat nog geen half uur later de telefoon. „Leuk. inder daad om na zoveel jaren weer van Harry van der Reyden te horen. Maar het overvalt me ook wel een beetje. Wat moet ik doen? IJ stuurt mijn adres via Email naar Sydney en dan moet hij mij maar schrijven? Dat lijkt me een prima sugges tie van uw kant. Heb ik nog even de tijd om rustig na te denken over wat ik hem na al die jaren kan melden. Nee. laat mijn telefoonnummer maar achterwege. Belt-ie me morgen midden in de nacht uit bed en sta ik met mijn mond vol tan den. Bedankt in elk geval voor de bemiddeling." «raag gedaan Voor deze ene keer. Want we willen de colle ga's van Spoorloos natuurlijk niet brodeloos maken. AAP RlfTVtLD, AD VAN KAAM ERJC-JAN BEPENDSEM Er is niets mis mee dat de ge- meenrt-n Valkenburg, Wasse naar en Katwijk gedrieën plan nen ontwikkelen voor vliegveld Valkenburg. „Het is prachtig. Laat ze nadenkenverklaarde wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) gisteravond. „Al had ik het lie ver samen gedaan. Maar het is heel goed dat men ook na denkt." Vorige week werd bekend dat de drie gemeenten de koppen bij elkaar hebben gestoken om tegenwicht te bieden tegen de I eidse plannen om op het n-r rein van het vliegkamp de nieuwbouwwijk Valkerhout neer te zetten. Met de eigen plannen willen de gemeenten voorkomen dat loeiden straks de volledige regie krijgt over de nicuwhouwp|.mni-n „Volkshuisvesting is een re gionaal probleem", erkende Van Mij gisteren I iij zal op zeer korte termijn met de buurge meenten gaan overleggen over de toekomst van het vliegkamp Over de manier waarop de wethouder de buurgemeenten tegemoet moet treden, bestaat binnen de politiek nogal wat onenigheid De WD vindt In ie der geval dat de manier waarop het tot nu toe gebeurt fout Is De liberale M. Schultz van Har gen verweet Van Rij ©en 'autori taire houding' R Hlllcbrand (PvdA) ziet een hele grote rol weggelegd voor Leiden. „Ixiden moet Vaikcrhout zelf ontwikke len". betoogde hij. „Dat geeft extra mogelijkheden om ook de oude wijken aan te pakken Zo n nieuwbouwwijk levert op termijn altijd geld op." P. Day (SP) waarschuwde ervoor de controverse over Valkerhout niet verder te verscherpen, ter wijl de CDA'cr R Breedveld de wethouder opriep vooral niet te gaan dreigen met annexatie. „Wij zijn voor een gezamenlijke ontwikkeling met erkenning van eikaars belangen", aldus de CDA'er

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13