1 Jaar lang geen gesprekskosten en de beste service. Milosevic koerst weer aan op uitstel Verkiezingen in Israël lijken onvermijdelijk Buitenland Abortus-arts VS door activist 'geëxecuteerd' Basken bekrachtigen vrede via de stembus Amerikaanse scheidsrechters krijgen het zwaar -4AG 26 OKTOBER 1998 i keurt coalitie met Groenen goed De sociaal-democratische SPD heeft gisteren tijdens een Ingres ingestemd met de coalitie met de Groenen. Daar- lat vast dat de Bondsdag Gerhard Schroder morgen tot pnselier kiest. Slechts één afgevaardigde stemde tegen pord, drie anderen onthielden zich van stemming. Zater- mden de Groenen al in met de coalitie. Schroder wordt je sociaal-democratische bondskanselier sinds de Twee- Jjldoorlog. Schroder kondigde 'een nieuw begin' aan. na- ïristen-democraten en liberalen Duitsland zestien jaar line stroomt in Rijn na botsing >ar» Door een botsing tussen een Duitse en Nederlandse a s gistermorgen ongeveer 170 ton benzine de Rijn inge- Het ongeluk deed zich voor bij Bad Salzig in de deel- jnland-Palts. Volgens de politie te water was het roer van ;e tanker defect. Toen het schip wilde wegvaren, boorde rlandse boot zich in de zijkant. Daardoor ontstond zes meter onder het wateroppervlak in het Duitse schip een an ongeveer vier meter. De benzine is door de wind wateroppervlak verspreid. Tsjetsjeniër omgekomen Het hoofd van de anti-ontvoeringseenheid van de ense politie, Shaid Bargisjev, is gisteren bij een aanslag leven gekomen. De auto waarin het slachtoffer zat. ont- abij het bureau van zijn eenheid. Twee lijfwachten raak- ond. De politie sprak van een 'terroristische daad', maar niet zeggen of de bom was verstopt in de auto, of dat er losief op de weg was geplaatst. Tsjetsjenië kampt met cs ontvoeringen. wil onvruchtbare mannen klonen Een Italiaanse arts heeft het plan opgevat om menselij- ;n te maken. Hij wil daarmee onvruchtbare mannen in ■llen kinderen te hebben. Professor Antinori, de man die een 62-jarige vrouw in staat stelde een kind te krijgen, is e deskundige op het terrein van de menselijke vrucht- d die aankondigt een mens te willen klonen. Antinori wil technieken gebruiken waarmee het schaap Dolly werd t. Dolly is het eerste zoogdier dat gekloond werd. saai protest van rechts in Rome Ongeveer 300.000 Italianen hebben zaterdag in Rome ge- streerd tegen de nieuwe centrum-linkse regering van r d'Alema, een ex-communist. De betoging was georgani- oor de rechtse oppositie. De organisatie maakte melding miljoen deelnemers. Vooral uit het door werkloosheid in Zuid-Italië was de opkomst groot. isische politie verjaagt betogers impur Met grof geweld hebben honderden Maleisische nensen zaterdag in de hoofdstad Kuala Lumpur een ein- aakt aan een demonstratie van circa tweeduizend aan- i van de ontslagen en gevangen gezette voormalig vïce- r en minister van financiën Anwar Ibrahim De politie •rtig voertuigen, vier waterkanonnen en helikopters in. is eind september opgepakt, nadat hij een demonstratie vaarin premier Mahathir Mohamad werd opgeroepen af den zoekt naar seropositieve man lm» De Zweedse politie maakt jacht op een seropositie- die met meer dan honderd vrouwen seksueel contact had. Van één van de vrouwen is bekend dat zij aan aids dusver hebben 125 vrouwen gezegd dat zij seksueel met de man hebben gehad. Hij woont in Zweden onder James Kimball, een overleden Amerikaan wiens pas- heeft gestolen. Maar vermoedelijk gaat het om een 25- aniër, die in de Verenigde Staten voor fraude en heling zocht. Hij is naar Zweden geëmigreerd, omdat hij een vriendin had. jmans vrouw: geld voor boeken Het bedrag van 500.000 gulden dat de afgelopen jaren ningen van de echtgenote van de Kroatische president ludjman is gestort, is afkomstig van honoraria voor boe- het staatshoofd heeft geschreven. Dat zegt Ankica Tudj- terdag in een interview in de Kroatische regeringsgezinde 'cernji List. De stortingen op de rekeningen van Ankica n kwamen in de openbaarheid door een 50-jarige mede- r van de Zagrebacka Banka, de grootste Kroatische bank. washington john wanders correspondent Een Amerikaanse abortus-arts, die al vele jaren met de dood werd bedreigd, is afgelopen weekeinde door een sluipschut ter vermoord. De 51-jarige Bar- nett Slepian werd getroffen in de keuken van zijn woning. Hij woonde in een voorstadje van Buffalo in de staat New York. niet ver van de Canadese grens. De kogel werd door een onbe kende afgevuurd vanuit de ach tertuin. De moord past in een reeks Verkiezing in Iran zege voor conservatieven TEHERAN AFP-Rtr De conservatieven blijven de dienst uitmaken in de Raad van Experts in Iran. Dat blijkt uit de definitieve uitslag van de ver kiezingen van vrijdag. De raad, die geheel uit geestelijken be staat, kiest de hoogste leider van Iran, de 'Rechtvaardige Rechtsgeleerde' of Wali al-Fa- qih. Ayatollah Khamenei vervult die functie nu. Van de 86 zetels in de raad komen er 42 in handen van de Vereniging van Militante Gees telijken, een groep die zich ver zet tegen het hervormingsge zinde beleid van president Kha tami. Veel aanhangers van Khatami hadden de Iraniërs opgeroepen niet te gaan stemmen uit pro test tegen het geringe aantal hervormingsgezinde kandida ten. Maar alleen in Teheran, een bolwerk van aanhangers van de president, hebben de kiezers het laten afweten. Tjaar lang elke maand 30 of 60 gratis Voordeelminuten. Libcrtcl heeft de voordeligste abonnementen Nederland. Die u nog voordeliger kunt maken Libcrtcl Yoordeclminutcn. Vooraf ingekocht, veel scherper geprijsd. Heel aantrekkelijk. En nu helemaal. Want als u vóór 16 november een Libcrtcl Personal of Libertel Professional inement afsluit krijgt u respectievelijk 30 of 60 rdeelminuten gratis. Iedere maand opnieuw. Een jaar lang. U belt dan wel op het beste netwerk van ons land (getest door KEMA). Met de beste gcsprekskwaliteit (1009? EFR). De beste landelijke dekking (bereik van 989?En de beste Klantenservice (permanent bereikbaar, onlangs nog bekroond met een Grand prix). Kortom, Libcrtcl is de beste keus. Bel voor meer informatie, acticvoorwaardcn of de dichtst bijzijnde verkooppunten Libcrtcl Klantenservice gratis 0800 05 60. van aanslagen tegen abortuskli nieken en -artsen in de VS en Canada. Slepian is het zevende dodelijke slachtoffer in de VS sinds 1993. Zijn gewelddadige dood, die alle trekken heeft van een executie, veroorzaakte een schokgolf in de VS en Canada. President Clinton sprak zater dag zijn woede en ontzetting uit: „Ongeacht onze verschillen van inzicht over abortus moe ten alle Amerikanen eensgezind zijn in hun veroordeling van de ze daad". Gouverneur Pataki van New York zei dat de dader 'niets minder verdient dan de doodstraf. De plaatselijke autoriteiten en de FBI waarschuwden de laatste weken al voor aanslagen. Sle pian is de vijfde arts die sinds 1994 in eigen huis onder vuur werd genomen. De aanslagen vonden steeds plaats tussen eind oktober en half november. Op 11 november gedenken de VS hun oorlogsveteranen, ter wijl de dag in Canada bekend staat als Wapenstilstandsdag. Volgens de Nationale Abortus Federatie in Washington leggen vooral Canadese anti-abortus activisten de elfde november uit als de jaarlijkse 'herdenkingsdag voor de ongeboren kinderen'. De autoriteiten houden er reke ning mee dat de moordenaar van Slepian ook verantwoorde lijk is voor de eerdere aansla gen. Dominee Flip Benham, leider van de anti-abortusorganisatie Operation Rescue (Reddingsoperatie), zei in een reactie op de aanslag dat Sle pian 'duizenden en duizenden onschuldige kinderen heeft ver moord'. Hij voegde er aan toe dat zijn organisatie daarmee de moord niet wil goedpraten. Winst voor politieke vleugel ETA NA VO-ultimatum verstrijkt morgen Carlos Itargaiz (midden), de plaatselijke leider van de Partldo Popular, wordt omhelsd door aanhangers na zijn grote winst bij de Baskische verkiezingen. foto ap» ion dimis Barcelona henk van den boom matigde nationalistische PNV correspondent de verkiezingen gewonnen. Zij haalde met een licht verlies 21 van de 75 parlementszetels bin nen. Grote winnaar is de landt' De Joegoslavische president Milosevic lijkt aan te koer sen op nieuw uitstel van het ultimatum dat de NAVO hem eerder stelde om Kosovo te ontruimen. Dat ultima tum verstrijkt morgen. De NAVO-raad komt vandaag in Brussel bijeen om te praten over de vorderingen die Milosevic heeft gemaakt bij het terugtrekken van zijn eenheden uit de opstandige Servische provincie. BELGRADO-NEW YORK RTR-ANP-GPD Waarnemers ter plekke consta teerden de afgelopen dagen geen vermindering van het aan tal agenten van de speciale Ser vische politie-eenheden. Eerder lijken zowel Servische eenheden als Albanese opstandelingen in Kosovo zich in te graven voor nieuwe gevechten. Volgens een westerse diplo maat in Pristina, die niet met name genoemd wilde worden, krijgen de Serviërs de verkeerde signalen. „Al ons ambassade personeel is inmiddels weer te rug. Binnenkort komen daar nog eens 2.000 waarnemers bij. Dat moedigt de Serviërs niet aan om te denken dat we ze gaan bombarderen. Afgelopen weekeinde voerden NAVO-opperbevelhebber We sley Clark en zijn adjudant ge neraal Klaus Naumann urenlan ge gesprekken met de Joegosla vische leiders. Ze probeerden hen er alsnog van te overtuigen hun troepen vóór het verstrij ken van het ultimatum terug te trekken. Joegoslavië moet van het bondgenootschap uiterlijk morgen al zijn troepen en spe ciale politie uit Kosovo hebben teruggetrokken. In Luxemburg praten van daag ook de ministers van bui tenlandse zaken van de landen van de Europese Unie over de crisis in Kosovo. Daarbij gaat het over de eventuele humani taire hulp aan de ongeveer 50.000 vluchtelingen in het ge bied. Tevens bespreken de mi nisters hoe de waarnemings missie van de OVSE kan worden ondersteund. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stemde zater dag in met het plan waarne mers naar Kosovo te sturen. Zij moeten er op toezien dat in de ze door etnische Albanezen be woonde Servische provincie geen gevechten plaatsvinden. De Basken hebben gisteren dui delijk gemaakt dat ze een poli tieke oplossing van het Spaans Baskische conflict willen, door massaal naar de stembus te gaan. De grote opkomst kan worden uitgelegd als een op roep aan de ETA de wapens de finitief in te leveren. Ondanks de regen trokken hele families gezamenlijk naar de stemloka len. De bijna twee miljoen stemgerechtigde Basken kozen een nieuwe deelstaatregering en een Baskisch parlement van 75 leden. De opkomst lag ruim hoven de 70 procent, de op één na hoogste score sinds het herstel van de Spaanse democratie in 1975. De verkiezingen stonden geheel in het teken van het be stand dat de ETA op 16 septem ber afleondigde. Zaterdag her nieuwde de afscheidingsbewe ging bij monde van twee on herkenbare leden op de BBC-te- levisiehaar belofte dat het om een 'echte wapenstilstand' gut Net als in 1994 heeft de ge lijke conservatieve Volkspartij (PP) van premier Aznar, die van 11 zetels naar 15 klom. Maar ook haar tegenpool, de radicaal-nationalistische I ierri Batasuna (HB). krees de gumt van de kiezer. De politieke vleu gel i.in de i i steeg van U naar 14 zetels. De landelijke so cialisten van de PSOE boekten 2 zetels winst, en komen ook op 14. Verliezers zijn Verenigd Links (1U, van 6 naar 2 zetels), en de nationalistische EA (van 8 naar 6). De vorige regering bestond uit PNV, PSOE en EA. De uitslag van gisteren maakt in theorie een Baskisch front' mogelijk, zonder landelijke partijen. Maar lijsttrekker Otegi van HB zei gis teravond geen behoefte te heb ben deel te nemen aan een Bas kische regering met de PNV Lijsttrekker Ibarretxe van deze partij heeft al eerder gezegd voorstander te zijn van een ka binet waarin ook landelijke par tijen zitten. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Het eerste dat de Israëlische premier Netanyahu gisteren bij terugkeer uit Washington deed, was flink uithalen naar zijn te genstanders. Hij bezwoer de ex treem-rechtse critici in zijn re gering dat het 'Wye Memoran dum' naar omstandigheden de best mogelijke overeenkomst is. Ook de Arbeiderspartij kreeg er stevig van langs. Als links aan de macht was geweest, zei hij, zou den de Palestijnen 95 procent van de Westoever in handen hebben gekregen. De uitval leek nog het meest op een verkiezingstoespraak, en dat was geen toeval. Het heeft er alles van weg dat Israël ver vroegd naar de stembus zal moeten. Volgens de jongste opi niepeilingen staat driekwart van de Israëlische bevolking welis waar achter de overeenkomst, maar kan Netanyahu in zijn ka binet moeilijkheden verwach ten. Een vrij grote minderheid overweegt tegen te stemmen als 'Wye' later deze week in discus sie komt. De ministers van de Nationaal Religieuze Partij (NRP), spreekbuis van de kolo nisten. en de rechtse Tsomet hebben al aangekondigd dat ze zich zullen verzetten. Ook mi nister Yuli Edelstein, van de im migrantenpartij Israel b'Aliya zei gisteren dat hij neigt naar te genstemmen. In de Knesset, het parlement, heeft Netanyahu wat zijn vre despolitiek betreft niets te vre zen. De linkse oppositie heeft Er was bij aankomst in Tel Aviv niet alleen harde kritiek voor Netanyahu. Een groep medestanders bereidde hem een thon-onderhandelingen in de VS. een vangnet' aangekondigd, spreid als de begroting voor overleg gaande tussen de NRI welkom n wat wil zeggen dat ze de over- 1999 ter discussie komt, en als eenkomst tot het eind van de een al ingediend voorstel voor uitvoering zal steunen. Maar de vervroegde verkiezingen ter partij heeft ook gezegd dat het stemming wordt aangeboden, vangnet niet zal worden uitge- Wat dat laatste betreft is er al •n links. De NRP wil de rege ring-Netanyahu per se ten val brengen, om nieuwe verkiezin gen als een soort referendum over 'Wye' af té dwingen. Met haar negen zetels kan de partij Netanyahu maken en breken Daarom lijken vervroegde ver kiezingen onafwendbaar. tel aviv ad bloemendaal ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen CORRESPONDENT De reacties op het 'Wye-Memorandum' in Israël en de Palestijnse gebieden wa ren het afgelopen weekeinde voorspel baar gemengd, maar over één ding is ie dereen het eens: het uitvoeren ervan zal niet meevallen. De optimisten hopen dat de dynamiek van de topconferentie en de intensieve bemoeienis van de Vere nigde Staten de partijen zal aanmoedi gen zich strikt aan hun beloften te hou den. De pessimisten menen dat er niets is veranderd aan het diepe wederzijdse wantrouwen tussen Israëli's en Palestij nen. Het akkoord is voornamelijk het resul taat van Amerikaanse druk, zeggen ze, en de scheidsrechtersrol die het akkoord toekent aan de CIA zal de afwikkeling van 'Wye' misschien alleen maar inge wikkelder maken. Bovendien zijn ze er niet gerust op dat de Israëlische premier Netanyahu in de komende maanden het hoofd koel zal houden, en niet alsnog zal toegeven aan de druk van extreem rechts. Wie per se dwars wil gaan liggen, vindt in de tekst van het akkoord vol doende excuses. Het Wye Memorandum gaat vergezeld van enkele vertrouwelijke documenten. waarin nadere bijzonderheden staan over het tijdschema en de veiligheidspa ragraaf. Het kan zijn dat die meer uit sluitsel geven over conflictoplossing, maar waarschijnlijk is dat niet. Afgaande op de tekst zullen de CIA-vertegenwoor- digers hun handen vol hebben aan het begeleiden van het uitvoeringsproces. De dienst heeft al toegegeven dat het moeilijk gaat worden. Ze is immers inge steld om te spioneren en spionnen te vangen, en niet om na te gaan of Pales tijnse gevangenen inderdaad achter slot en grendel zitten. De belangrijkste onbeantwoorde vraag is wie er beslist in het geval van onenig heid. Wat gebeurt er als de CIA vindt dat het Palestijnse bestuur serieus werk maakt van bijvoorbeeld het aanpakken van de 'terroristische infrastructuur', maar de Israëli's daar anders over den ken? Netanyahu zal ongetwijfeld ant woorden dat Israël wat veiligheidszaken betreft het laatste woord houdt, maar dergelijke conflicten kunnen zorgen voor gevaarlijke spanningen. En zullen de Pa lestijnen niet in de verleiding komen voor ieder wissewasje CIA-directeur Ge orge Tenet te bellen? De inkt van het memorandum was nog niet opgedroogd, of Israëli's en Palestij nen gaven al verschillende antwoorden op de vraag of de bijna 700 leden tellen de Palestijnse Nationale Raad (PNC"), het hoogste orgaan van de PLO, de wijzigin gen in het Palestijnse handvest zou moe ten goedkeuren. „Dat moet zonder meer", zeiden de Israëli's. „Zo staat het er niet", verklaarden echter de Palestij nen. De PNC is een bijna pre historisch insti tuut. maar om zijn achterban te gerieven heeft Netanyahu zich vastgebeten in een stiptheidsclausule. Tijdens het overleg op Wye Plantation bleek de kwestie het moeilijkst oplosbare probleem. Volgens haar eigen regels kan alleen de PNC het handvest wijzigen, en zo moet het vol gens Netanyahu dan ook gebeuren. Hij weet hoe moeilijk het voor Arafat al is om een quorum van de raad naar Gaza te halen. Arafat vindt het vernederend de PNC bij een te moeten roepen op bevel van Netanyahu. Een andere factor is dat de vorige Israëlische regering en de Ameri kanen zich destijds voldaan hebben ge toond over een bijeenkomst van de PNC, vier jaar geleden, waarin een commissie opdracht kreeg het handvest te herzien. In een brief aan president Clinton, in ja nuari van dit jaar. heeft Arafat bevestigd dat de anti-Israëlische clausules uit het handvest zijn geschrapt. Het Wye Memorandum zegt over deze kwestie dat de Uitvoerende Raad van de PNC en de Palestijnse Centrale Raad (twee kleinere bestuurslichamen) die brief van Arafat aan Clinton nu zullen 'herbevestigen'. De paragraaf gaat ver der: 'PLO-voorzitter Arafat, de voorzitter van van de PNC en de voorzitter van de Palestijnse Raad zullen de leden van de PNC, de Centrale Raad, de Raad en de Palestijnse ministers uitnodigen voor een bijeenkomst, die zal worden toege sproken door president Clinton en die haar steun zal herbevestigen voor het vredesproces en de eerder genoemde besluiten van de Uitvoerende Raad en de Centrale Raad.' Is een officieel quorum van de PNC! ver eist? Niemand die het kan zeggen. Zelfs Netanyahu, die in zijn persconferentie van gisteren zei dat de tekst 'absoluut duidelijk' is, hield het wat dat betreft vaag. Het lijkt erop dat ook op dit punt de Amerikanen uiteindelijk het ant woord zullen moeten geven. Die totale Amerikaanse bemoeienis is miss< hien wel het grootste verschil tussen het Oslo- proces van nu en dat onder de vorige Is raëlische regering. Aan het opstellen van de oorspronkelijke Oslo-akkoorden is geen Amerikaan te pas gekomen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5