Pinochet mogelijk vrij 'uit mededogen' Rechts Israël verkettert Netanyahu Buitenland )e ongelofelijke Voordeel 10-daagse. Geslaagd protest Nieuwe taalstrijd in België door belasting Bankemployee Kroatië zet Tudjman voor schut Kosovo blijft slagveld _)AG 23 OKTOBER 1998 ?en Nederlands Persbure, titon gaat Mahathir uit de weg ictonNa de recente politieke onrust in Maleisië wil de jjrikaanse president Bill Clinton de Maleisische premier Mo- tned Mahathir niet ontmoeten. Als Clinton volgende maand topconferentie van het Aziatisch-Pacifisch Economisch Fo- jï(APEC) in Kuala Lumpur bijwoont, zal hij van het anders iuikelijke beleefdheidsbezoek aan de gastheer afzien, zo ld gisteren in Washington vernomen. De Amerikaanse rege- Iheeft ernstige kritiek op het ontslag en de daaropvolgende Tstatie van Mahathirs vroegere plaatsvervanger. Anwar Ibra- wegens vermeende homoseksuele contacten. Massale de- listraties van de oppositie voor de vrijlating van Anwar heb- ■Mahathir voor de grootste crisis uit zijn 17-jarig bewind ge- j willen einde aan strijd Congo York De VN-Veiligheidsraad heeft de strijdende partijen in jgo opgeroepen de wapens onmiddellijk neer te leggen. De j vindt dat zowel de regering als de rebellen zich meer moe- inspannen om een einde aan de vijandelijkheden te maken, irbij moet de 'soevereiniteit en territoriale integriteit' van het scheurde land worden gerespecteerd. De oproep komt een ;nadat de leiders van Zimbabwe, Angola en Namibië beloof- ide Congolese president Kabila bij te staan in zijn strijd in oosten van Congo tegen de opstandelingen, die worden ge- lind door Rwanda en Uganda. De Verenigde Naties hebben ihoop gevestigd op een conferentie over Congo, maandag in ibia, waar de ministers van buitenlandse zaken en defensie le regio aanwezig zullen zijn. lische onrust in Nigeria laait op Bij nieuwe etnische rellen in de oliestad Warri in het zui- ivan Nigeria zijn gisteren zeker zes doden gevallen. De rege- zette honderden soldaten in om de orde te herstellen. Eer- leze week vielen bij Warri zevenhonderd doden bij een ld na een aanslag op een oliepijpleiding. De gevechten ston- lin het teken van een langdurig conflict tussen de Ijaw en Its- tri-stammen. Ijaw-jongeren trokken door een Itshekiri-wijk rhet centrum. Zij staken onderweg huizen in brand. Tijdens ingeregeldheden werden meer dan honderd medewerkers oliemaatschappijen, waaronder Shell, korte tijd gegijzeld Ir Itshekiri-jongeren. De Ijaw plegen al wekenlang aanslagen Llie-installaties. De Nigeriaanse olieproductie is hierdoor met [derde afgenomen. F-terroriste komt tijdelijk vrij Adelheid Schulz, de RAF-terroriste die in 1978 twee Jindse douaniers dood schoot, is tijdelijk uit de gevange- ;elaten. De Duitse justitie bevestigde gisteren dat zij 'om heidsredenen' zes maanden buiten de cel door zal bren- 43-jarige Schulz moet door artsen buiten de gevangenis len behandeld. Het is onzeker of zij na haar behandeling ndeiin de gevangenis zal terugkeren. Het RAF-lid is tot viermaal Jnslang veroordeeld in 1985 wegens moord op Duitse zaken- len en deelname aan een schietpartij op vier Nederlandse taniers in Kerkrade. Twee van hen kwamen hierbij om, een jde raakte gewond. RU|igova krijgt Sacharovprijs van EP iatsburg Ibrahim Rugova, de politieke leider van de ethni- Albanezen in Kosovo, krijgt van het Europese Parlefhent dit ide Sacharovprijs voor vrijheid van meningsuiting toege- id. Dit werd gisteren in Straatsburg bekendgemaakt. De jury laveerde zijn keuze met Rugova's inspanningen om een [edzame oplossing te vinden voor de kwestie-Kosovo. Eerder pen de Zuid-Afrikaanse president Mandela en de Myanma- oppositieleidster Aung San Suu Kyi de Sacharovprijs. Aan |prijs, die in december wordt uitgereikt, is een bedrag van gulden gekoppeld. laby's gebruikt voor drugssmokkel' SI» Vietnamese smokkelaars zouden babylijkjes hebben ge likt om drugs Noorwegen binnen te sluizen. Dat heeft een n gezegd, die volgens de Noorse politie een verdachte is in 'moordzaak. De Noorse krant Dagbladetmeldde gisteren dat lerdachte beweerd heeft dat Vietnamese smokkelaars de kin- en kochten van prostituees in Parijs en Hamburg. Vervolgens iden ze de kinderen hebben meegenomen naar Denemarken ze daar te doden. De lichamen van de baby's werden daarna td met zakjes heroïne en naar Noorwegen gebracht door ven die beweerden dat ze de moeder waren. De verdachte thuis zijn geweest bij een Noorse drugsbaron, waar toen een luw met een baby zou zijn binnengekomen. De baron ging [rop met de baby naar de achterkamer, aldus de verdachte, met twee bebloede zakken heroïne terug te keren. De vrouw ivervolgens zonder de baby het huis hebben verlaten. igen teistert Sudanees hongergebied k)bi» In Zuid-Sudan kampen tienduizenden slachtoffers van hongersnood met een ander levensbedreigend gevaar: zware Rnval en overstromingen. Het regenseizoen is dit jaar laat ge pen, maar het is wel hevig, zegt Lindsey Davis, woordvoerder phet Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Na- >in Nairobi. Een van de zwaarst getroffen gebieden is Ajiep in zuidelijke Bahr el-Ghazal, het centrum van de hongersnood [Ier dit jaar. De voedselcentra die toen zijn ingericht trokken pduizenden vluchtelingen. Van hen hebben er ruim 46.000 ksteeds geen dak boven hun hoofd. Zij worden nu bedreigd or het water van de rivier Jur, die buiten zijn oevers is getre- fi»;, Leolux, Rol/Benz. deSede. Caste/ijn. Gelderland. Durlet. Imertiibke. Jori. Label 10 I 20 I 30 I 40% msen die deze weken bij Stoutenbeek komen, geloven hun ogen it als ze de prijskaartjes zien. En dan hebben we het niet over gele- Mheidskoopies, maar over meubels van bekende merken Daarom het ook maar tien dagen. stoutenbeek Stoutenbeek Be< bij u thuis Parallelweg 10 Telefoon (0251) 22 90 33. derdorp, Meubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23 Bezoek ons ook op Internet: www.stoutenbeek nl Gezondheidstoestand oud-dictator zou snel achteruit gaan De Britse regering overweegt de vorige week gearresteer de Chileense oud-dictator Pinochet 'uit mededogen' vrij te laten. Dat meldden enkele Britse kranten vanmorgen. De regering wees er gisteravond met nadruk op dat mi nister Straw van binnenlandse zaken het verzoek van een Spaanse rechter om Pinochet uit te leveren kan verwer pen. londen-santiagoAP-ANP-Rtr-AFP de regering had opgeroepen mededogen te tonen. Ook de Ze deed dat enkele uren nadat Chileense president Eduardo de hoogste Britse geestelijke, de Frei heeft de regering-Blair op aartsbisschop van Canterbury, geroepen Pinochet op humani taire gronden vrij te laten, ge zien zijn verslechterende ge zondheidstoestand. Frei zei dit verzoek te doen „ondanks de grote verschillen tussen mijn re gering en Pinochet." Gisteren zei de voorzitter van de Chileense senaat, Andres Zaldivar, dat Pinochets gezond heidstoestand sinds zijn aan houding in een Londense kli niek aanzienlijk is verslechterd. „Hij is er veel slechter aan toe dan aanvankelijk werd gedacht. Hij lijdt aan een depressie en vertoont een gebrek aan wil om te reageren op alles wat er ge beurt", zei Zalvidar. Pinochet (82) is diabeet en draagt al enkele jaren een pace maker. Hij werd in Londen ge arresteerd terwijl hij herstellen de was van een hernia-operatie. Volgens onbevestigde berichten in de Chileense media heeft hij er een ontsteking aan de urine wegen bij gekregen. Advocaten van de 82-jarige Pinochet verschenen gistermid dag voor het High Court in Lon den om Pinochets de aanhou ding aan te vechten en zijn vrij lating te verzoeken. De twee rechters schortten de zitting op tot maandag, om hen meer voorbereidingstijd te gunnen. De generaal, die als senator voor het leven straffeloos meen de te kunnen blijven, werd vori ge week vrijdag in Londen gear resteerd op verzoek van de Spaanse justitie. Rechters in Madrid zijn bezig met een on derzoek naar slachtoffers van Pinochets militaire junta in de jaren zeventig. De Spaanse onderzoeksrech ter Garzon wil Londen begin mexico-stad» Het was uiteindelijk niet direct aan hun protest te danken, maar toch konden zou kunnen oversteken. Een Amerikaanse regeringscommissie besloot gisteren echter deze demonstranten in Mexico gisteren tevreden naar huis. Ze hadden voor de Amerikaan- geen vergunning te verlenen, mede naar aanleiding van een officieel Mexicaans protest, se ambassade in Mexico-Stad gedemonstreerd tegen de inrichting van een stortplaats voor De inititiatiefnemers van de stortplaats hadden niet voldoende veiligheidsgaranties kun- atoomafval in Texas, nog geen dertig kilometer van de Mexicaanse grens. De VS en Mexi- nen geven. foto reuters daniel aguilar co delen daar vele waterwegen, waardoor lekkende radio-activiteit via het water de grens volgende maand om uitlevering van Pinochet vragen, als het hoogste Spaanse strafrechtelijke college daar komende week tenminste mee akkoord gaat. Ondertussen moet Garzon de Britse opperrechters schriftelijk uiteenzetten waarom hij Pino chet gedetineerd wil houden. Hij wil daarvoor zo veel moge lijk informatie opsturen over slachtoffers van de repressie van het militaire regime van Pi nochet. Europarlement pakt reisgeld niet hard aan straatsburg paul koopman correspondent Het Europarlement heeft het niet aangedurfd een eind te ma ken aan het gebruik van reisde claraties als bron van inkom sten. Er bleek gisteren geen meerderheid te vinden voor het voorstel voortaan alleen nog reële reiskosten te vergoeden. In plaats daarvan werd een initiatief van het parlementsbe- stuur omhelsd, dat naast vaag omlijnde forfaitaire bedragen ook een 'afstandsvergoeding' invoert. Deze vergoeding kan leden uit verafgelegen streken een maandelijkse premie van 4.000 gulden opleveren. Nederlandse Europarlemen tariërs spreken van 'een blama ge', omdat het parlement na ruim een jaar discussie nog steeds geen schoon schip maakt. „Het reiskosten-regime is nu wel iets versoberd, maar er is nog steeds geen oplossing voor de fraudegevoeligheid", zegt WD'er Wiebenga. Volgens de nieuwe regeling krijgen parlementsleden recht op een forfaitaire vergoeding, die bestaat uit het 'gebruikelij ke' vliegtarief, plus een vaste af standsvergoeding per retour- reis. Volgens de oude regeling kon het hele traject tussen woon- en vergaderplaats per ki lometer worden gedeclareerd. Niettemin is de nieuwe rege ling vanwege de trapsgewijs op lopende afstandsvergoeding (tot 1.100 gulden per retour) voor delig voor parlementariërs die meer dan duizend kilometer van Brussel. Het parlement krijgt op 3 de cember nog een laatste kans de reiskostenregeling op orde te brengen, als gestemd moet wor den over een statuut dat een eind moet maken aan de onge lijke beloning van de 626 volks vertegenwoordigers. In België lijkt een nieuwe taal strijd te ontstaan rond over- heidsbelastingen voor Franstali- gen die in Vlaanderen wonen. De Franstalige partij FDF roept haar aanhang op de rekeningen voor water en het kijk- en luis tergeld niet te betalen, omdat deze alleen in het Nederlands zijn opgesteld. Aan Vlaamse zij de is woedend gereageerd op de boycot. FDF-leider Maingain noemt het 'racistisch' dat de Vlaamse deelregering heeft bepaald dat alle formulieren en rekeningen van de overheid voortaan alleen in het Nederlands zijn. Veel Franstaligen in Vlaamse ge meenten rond Brussel kennen geen Nederlands. Via speciale procedures moeten zij nu reke ningen en circulaires in het Frans aanvragen. De Vlaamse deelregering schafte de automatische ver zending van formulieren en re keningen in het Frans eerder dit jaar af. Volgens de regionale overheid was de dienstverlening in het Frans slechts tijdelijk, om Franstaligen te helpen in de pe riode waarin zij Nederlands dienden te leren. Franstaligen moeten de Nederlandse taal nu maar eens machtig zijn, oor deelde de deelregering. Het FDF van Maingain. een actiepartij die veel Franstaligen rondom Brussel vertegenwoor digt, gooit de knuppel nu in het hoenderhok. Maingain heeft ruim 55.000 gulden beschikbaar gesteld voor juridische bijstand aan burgers die door de boycot in de problemen komen. Aan Vlaamse zijde is woedend gere ageerd. De gematigd Vlaams- nationalistische Volksunie zegt dat Maingain met zijn actie het voortbestaan van België op het spel zet. De Vlaamse partijen dringen overigens aan op nieuwe staats hervormingen na de verkiezin gen van volgend jaar. Ze willen dat de Vlaamse overheid een ei gen sociale zekerheid mag op zetten. Ook moet de regio zelf belastingen kunnen heffen. Dat zou een einde maken van de overdracht van overheidsgeld van het rijke Vlaanderen naar het zwaar door werkloosheid geteisterde Wallonië. De Franstalige partijen verzetten zich hier hevig tegen, de FDF voorop. tel aviv ad bloemendaal correspondent Op de Wye Plantation bij Washington zijn de handtekeningen nog niet gezet, maar in Israël weet extreem-rechts al precies wat er gaat gebeuren. Premier Benjamin Neta nyahu, juist gekozen om de Oslo-akkoor den onklaar te maken, is gezwicht voor de druk van de Amerikanen. Hij zal dertien procent van de Westelijke Jordaanoever op geven, in ruil voor holle toezeggingen van de Palestijnen. „Vertel mij maar eens waar in Likud nog verschilt van de Arbeiderspar tij", zegt super-havik Uzi Landau, de voor zitter van de parlementscommissie voor de fensie en buitenlandse zaken. En omdat rechts vindt dat het weinig meer uitmaakt of Netanyahu danwel Ehud Barak het land regeert, is het zoeken naar een nieuwe lei der begonnen. Landau ontkent niet dat hij een van de kan didaten binnen de Likud is, al wil hij niet te veel op de zaken vooruit lopen. Gevraagd of hij plannen heeft Netanyahu uit te dagen, zei hij in een interview dat hij eerst de tekst van de overeenkomst wil zien. „Ik wil er geen persoonlijke zaak van maken. Het maakt niet uit of het Uzi Landau is of ie mand anders. Maar ik weet wat er gaat ge beuren als de overeenkomst een Oslo-ak koord a la de Arbeiderspartij wordt, dus ge baseerd op eenzijdige concessies. In dat ge val zal de premier een andere kandidaat naast zich vinden die het tegen hem zal op nemen, binnen Likud of daarbuiten." De rechtervleugel van Israëls toch al rechtse coalitieregering toonde zich behoorlijk te leurgesteld door het besluit van Ariel Sharon, de kersverse minister van buiten landse zaken, de onderhandelingen op Wye Plantation 'als vijgenblad voor de regerings- politiek' bij te wonen. Sharon, ooit de kam pioen van rechts, heeft het er zelf ook niet makkelijk mee. Hij probeert zich wat afzij dig te houden van de rest van de Israëlische delegatie, en verklaarde voor zijn vertrek met nadruk dat hij alleen aanwezig zou zijn om de belangen te verdedigen van zijn ach terban, die vooral uit kolonisten bestaat. Die laatsten hopen dat Sharon dwars zal blijven liggen, zo niet bij het opstellen van de overeenkomst, dan in elk geval bij de uitvoering ervan. De samenwerking van Netanyahu en Sharon is een allesbehalve natuurlijk gege ven. Het blijven politieke rivalen, die een bittere strijd leveren om de gunst van be houdend Israël. Rechts gaat ervan uif dat Sharon alleen maar wacht op een goede kans om de zittende premier uit te dagen. Diepe frustratie in de Likud over een 'Arbei derspartij-achtlg' akkoord met de Palestij nen zou hem zo'n kans kunnen bieden. Een kandidatuur van Uzi Landau zou dan niet meer nodig zijn. De in Wye Plantation gesloten overeen komst zal in de Knesset met grote meerder heid worden goedgekeurd. Netanyahu kan dan immers rekenen op de steun van de oppositie. Maar die steun duurt niet eeu wig, en op wraak beluste leden van coalitie kunnen de regering bij elke volgende stem ming ten val brengen. De rechts-extremisti- sche partij Moledet heeft voor volgende week al een motie van wantrouwen aange kondigd. Volgens parlementslid Benny Elon is premier Netanyahu al gedeserteerd uit 'het nationale kamp', de verzamelnaam voor rechts Israël. „Het kamp heeft niet lan ger een leider. De leider die we hadden is geen nationalist meer", meent Elon. Terwijl de politiek praat en waarschuwt, ondernemen de kolonisten actie. Eergiste ren blokkeerden ze opnieuw een aantal we gen in de buurt van de Palestijnse stad Ramallah. Hun organisatie wil de demon straties aanzienlijk verharden als er op Wye Plantation dingen tegen hun zin zijn beslo ten. Ze zeggen bang te zijn dat hun veilig heid ernstig gevaar loopt als dertien procent van de Westoever wordt overgedragen aan het Palestijnse bestuur. Volgens Yisraël Harel, één van de bekendste figuren in de kolonistenbeweging, kan Netanyahu niet meer worden vertrouwd als het gaat om 'het in stand houden van het land Israël'. Een verdere terugtrekking van het leger zal ongeveer twintig nederzettin gen isoleren. De bewoners daarvan zouden dan alleen nog in konvooi kunnen reizen. „Ik ben bang dat op die manier een aantal nederzettingen het loodje zal leggen," aldus Harel. In Kroatië betuigen steeds meer mensen steun aan de moedige bankemployee die openbaar maakte dat de vrouw van president Tudj man een klein kapitaal op verschillende rekeningen heeft staan. Terwijl regerings functionarissen onderzoeken of de vrouw de wet heeft overtreden, maken oppositie leiders ophef over de zaak, en roepen ze op tot het aftreden van de president. De 50-jarige bankemployee bij de Zagrebacka Banka kwam het saldo op de reke ningen van Ankica Tudjman tegen op haar beeldscherm, en meldde haar bevindingen aan de krant Jutarnji List. Me vrouw Tudjman, momenteel op een humanitaire reis bui ten Kroatië, bleek in twee jaar tijd bijna een half miljoen mark op twee rekeningen te hebben gestort. Ze heeft nog negen rekeningen bij dezelfde bank, maar het saldo daarvan is niet bekendgemaakt. De bankemployee, die eer der deze week urenlang werd verhoord, krijgt openlijke steun van het publiek en van de oppositiepartijen. Die pre zen vooral haar ethische han delwijze, ook al is-het onthul len van zakengeheimen tegen de regels. De werkloosheid in Kroatië beloopt 17 procent en armoede is wijd verspreid. De woede hierover richt zich op de politieke elite, die profi teert van de privatisering van staatsbedrijven. „Waar komt dit geld van de rijkste gepen sioneerde van het land van daan? Dat blijft de grote vraag", zei een woordvoerder van de oppositionele Sociaal- Liberalen. PRISTINA-BRUSSEL DPA-AFP-Rtr De gevechten in Kosovo duren voort. Gisteren werden daarbij opnieuw zware wapens in het centrale deel van de provincie ingezet. Aan de grens met Alba nië werden gisterochtend drie kinderen en een volwassene doodgeschoten toen ze illegaal probeerden Joegoslavië binnen te komen, zo is van etnisch Al banese zijde in Pristina gemeld. De NAVO heeft intussen de inspectiemissie 'Adelaarsoog' goedgekeurd. Dit is een formali teit die nodig was om te kunnen beginnen met vluchten die moeten vaststellen of de Joego slavische leider Milosevic zich aan zijn afspraken houdt. De vluchten kunnen nu ieder mo ment beginnen. Milosevic moet onder meer een einde maken aan de vijan delijkheden door zijn troepen uit Kosovo terug te trekken. De NAVO dreigt met bombarde menten als hij dat niet vóór dinsdag doet. Belgrado heeft ge meld dat het alle speciale poli- tietroepen al uit Kosovo heeft teruggehaald. Er zijn evenwel nog genoeg agenten over om te gen het Kosovo Bevrijdingsleger (UCK) te vechten. Westerse waarnemers menen bovendien dat het nog wemelt van de Joegoslavische militairen in Kosovo. De chef van de NAVO, Javier Solana, zei dat Milosevic nog steeds niet aan al zijn verplichtingen heeft vol daan. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie zei wel dat er op het gebied van de humanitaire hulp aan vluchtelingen 'bemoedigende vooruitgang' is geboekt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9