Dehaene praat met Kok over Boël Hypotheekfraude in criminele sfeer Economie Hoogseizoen voor zuurkool Japan nationaliseert noodlijdende bank Verkoop motoren in Europa naar record Groot verlies voor zevende bank in VS Philips 'mobiel' terug bij af na avontuur met Lucent EW IR 'erkgelegenheid groeit weer fors «burg De werkgelegenheid is in het tweede kwartaal van jaar fors toegenomen. Het aantal banen steeg met 185.000. OP igerekend naar voltijdarbeidsjaren is dat een toename van n 140.000. Dat blijkt uit cijfers die het CBS gisteren publi- rde. Er kwam vooral meer voltijdwerk. terwijl de groei van Oj ibele banen afvlakte. In de commerciële dienstverlening 9. eide de werkgelegenheid het sterkst met 98.000 arbeidsjaren. ;in het eerste kwartaal van dit jaar steeg het aantal banen al 3 k met 182.000. In 1997 was sprake van een gemiddelde ba- igroei met 170.000. 14J too schrapt banen in Amersfoort hem» Akzo Nobel gaat in Europa zon 170 banen schrappen 3! de afdeling Oppervlaktechemie. In Nederland heeft dat ge- 32j gen vpor de vestiging in Amersfoort: de afdeling Kationische jjl iducten verhuist naar Zweden, waardoor 40 bómen komen te 291 rallen. Kationische producten worden gebruikt als 'ingre- 32.! ut' voor het maken van zeep, shampoo en waspoeder. Admi- ,2i iratieve banen gaan verder verloren bij de afdeling Vetten, it; t duidelijk is hoeveel Nederlandse banen daarbij zijn betrok- 1, Ook in Zweden verdwijnen banen. 38; is H-slagers naar vleesbedrijf Dumeco [hoven Vleesbedrijf Dumeco neemt de 120 werknemers van ia] slagerij van Albert Heijn in Eindhoven over. AH meldde eind 27r itember het bedrijf te willen sluiten vanwege concentratie van 1 j-j leesactiviteiten in Zaandam en Groenlo. De bond moet nog 2) derhandelen over een sociaal plan. Dumeco in Boxtel wil 4' n commentaar geven. „Gisteren hebben wij wel een presen- ie gegeven voor AH-werknemers", zegt een woordvoerster. 3i meco (3200 medewerkers) is een van de grootste Europese esproducenten. Het bedrijf omvat fokkerijen, slachterijen en 5 esverwerking. In Brabant heeft de vleesproducent zeven ves- ngen. 1 ïbsidie voor zonneboilers verlengd 2 haag» De subsidieregeling voor zonneboilers is met twee r verlengd tot en met het jaar 2000. Hiermee hoopt minister oj ritsma (economische zaken) de plaatsing van de milieuvrien- ]J ijke warmwaterapparaten te stimuleren. De bewindsvrouw 6j «ft naar 80.000 zonneboilers in het jaar 2000. Eind dit jaar ie: rekken 35.000 huishoudens hun warmwater via een zonne- V Ier. Vorig jaar werden er 8000 verkocht, dit jaar naar verwach- 5, g 10.000. De zonneboilerindustrie, energiebedrijven, installa- 3 is en de ministeries van EZ en VROM ondertekenen binnen- 'j reen convenant waarin is vastgelegd dat zij de marktgroei ij ideze apparaten zullen bevorderen. 8, 'I; VIW gaat auto's maken in Rusland 3 3j rcHENBMW is van plan auto's te produceren in Rusland, zo gelijk vanaf eind volgend jaar. De meest waarschijnlijke vesti- 1 gsplaats is Kaliningrad, het vroegere Oost-Pruisische Kö- 4 sberg. Daar zou de eindassemblage van auto's gebeuren met ers vervaardigde onderdelen. Welke modellen van de band 3j nen, is nog niet beslist. BMW verkoopt op het ogenblik in E sland ongeveer 1100 auto's per jaar. 29' j limler/Chrysler richt zich op Europa iïGARTDe autoconcerns Daimler-Benz en Chrysler, die eind 3j |>ende maand fuseren, gaan zich vooral op de Europese auto- 6, rkt richten. Daimler-topman Jürgen Schrempp wil dat Chry- Jj'j [gaat concurreren met Audi en Volkswagen. De topman deec^ 4; uitspraak in het Duitse zakenblad Manager Magazin, dat 6 iremmp heeft uitgeroepen tot manager van het jaar. Hij kreeg ie prijs vooral voor zijn grote rpl in de fusie met het Ameri- 47Ï mse Chrysler. De baas van Daimler-Benz zei verder nog meer ies in de autobranche te verwachten; Volgens Schrempp is dit 58; idzakelijk om klappen op de automarkt te kunnen opvangen. 491 ilyetheen Hoechst naar Shell/BASF rü" nkfurt Shell en het Duitse chemieconcern BASF gaan hun :amenlijke productie van polyetheen versterken met de aan- )p van Hoechst-dochter Hostalen. De jaaromzet groeit daar- [07, )r met bijna de helft tot 3,3 miljard gulden. Hostalen heeft [pgi e vestigingen in Duitsland en een in Spanje met 728 werkne- iosj rs. De omzet bedroeg vorig jaar bijna 1 miljard gulden. Hos- 110 >n maakt polyetheen voor onder meer verpakkingen en bui- l Shell en BASF bundelden vorig jaar hun polyetheenbelan- 108 lin de onderneming Elenac. Dat bedrijf ziet de productieca- [E citeit nu groeien met 500.000*ton tot 1,9 miljoen ton. 104 la 'inst Amerikaanse tak Shell fors lager 10: 0 [E jston De nettowinst van Shell Oil, de Amerikaanse dochter 127; ide Koninklijke/Shell Groep, is met 45 procent gedaald tot 129. 'miljoen gulden in het derde kwartaal. In dezelfde periode ig jaar was er nog een nettowinst van 849 miljoen. De netto- 102 1st zou nog lager zijn als Shell Oil niet 222 miljoen had ont- igen uit de verkoop van installaties in Jemen. „Lagere prijzen i27j ïrruwe olie, aardgas en alle belangrijke olie- en chemische i02i xlucten blijven de inkomsten drukken. De marktomstandig- [ij: Jen zijn zelfs nog slechter dan in het tweede kwartaal", aldus 101J ecteurLitde. 1029 113: iu'bpla- en Page-fabriek dicht 100) Ï!EP± De werknemers van Kimberley Clark leggen zich neer 110 de sluiting van de papierfabriek in Gennep. Het personeel 05 ïft gisteren tijdens een werkonderbeking de bonden gevraagd 07!; de onderhandelingen met de directie een goed sociaal plan E; slepen. Kimberley Clark, producent van onder meer Popla- 081 tóoekjes en Page-toiletpapier, wil de fabriek op 1 juli 1999 63,5 liten vanwege overcapaciteit. De werknemers hoopten vorige ek nog op een overname door de directie (management buy- I), maar daar wilde Kimberley Clark niet aan meerwerken. De rp nden vermoeden dat er bewust een te hoge overnameprijs is Vakbond FGTB: 'Hoogovens stuurt aan op sluiting De Belgische regeringsleider Dehaene gaat met premier Kok praten over de problemen bij het Belgische staalbe drijf Boël, dochter van Hoogovens. Dat gebeurt komend weekeinde tijdens de Europese top in het Oostenrijkse Pörtschach. Sluiting dreigt voor Boël, waardoor in de al zwaar getroffen regio rond La Louvière 1400 banen op het spel staan. la louviére/umuidenanpzal nemen van de zware proble men bij Boël", zegt een woord - „Het is natuurlijk de vraag wat voerster van Dehaene premier Kok aan dit probleem De Belgische premier zal Kok kan doen. De relatie tussen bei- vragen druk uit te oefenen op den is echter zo goed dat de Ne- de top van Hoogovens. De Bel- derlandse premier zeker nota gische ambassade in Den Haag heeft ook al geprobeerd invloed uit te oefenen op de overheids vertegenwoordigers in de raad van commissarissen van Hoog ovens. Het IJmuidense bedrijf nam vorig jaar een belang van 50 procent in het verouderde en verlieslijdende staalbedrijf Usi- nes Gustave Boël in La Louviè re. Hoogovens kreeg tegelijker tijd de leiding en investeerde een kleine 150 miljoen in het bedrijf. Het personeelsbestand daalde met ruim zevenhonderd tot 1400. De socialistische vakbond FGTB vreest dat Hoogovens be wust aanstuurt op een faillisse ment bij Boël. Het staalconcern zou volgens de bond alleen uit zijn op het klantenbestand en Boëls winstgevende dochter Fa- brique de Fer in het Franse Maubeuge. „We vrezen dat zij hier niet serieus verder willen", zegt FGTB-afgevaardigde Lecle- rcq. Volgens Leclercq deelde Hoogovens-directeur Kedde- man de ondernemingsraad eind augustus mee dat de holding zuid-scharwoudeIn de zuurkoolfabriek in Scharwoude is het op het ogenblik hoogseizoen. Per dag wordt er van 140 ton witte kool 70 ton zuurkool gemaakt. De verwerking eindigt aan het eind van het jaar. Overigens is zuurkool geen typische winterkost meer zoals vroeger. In combinatie met worst of spek wordt het nu het hele jaar door g TOTO GPD MARTIN MOOIJ Steunfonds jonge bedrijven groeit met 50 miljoen amsterdam anp Startende IT-ondernemingen zien hun geldpot groeien met bijna vijftig miljoen gulden. Het ministerie van economische za ken stopt twintig miljoen extra in de spaarpot van het zoge noemde Twinning-project voor jonge Nederlandse computer bedrijven. De Nederlandse In- vesterings Bank (NIB) zegde zes miljoen toe en het Europese In- vesterings Fonds 22 miljoen. Daarmee komt het bedrag in het startfonds op 105 miljoen. De totale investering van EZ komt nu op negentig miljoen. Twinning geeft nieuwe onder nemers steun bij huisvesting en financiering. Bovendien krijgen zij begeleiding van doorgewin terde IT-specialisten. Volgens minister Jorritsma, die gisteren in Amsterdam het eerste Twinning Center opende, kan het fonds nog veel groter worden. „Het fonds lokt weer extra private financiering uit", aldus Jorritsma. Het Amster damse computercentrum, gele gen op het bedrijventerrein We tenschappelijk Centrum Water graafsmeer, zal op termijn 45 bedrijfjes huisvesten. Enorme verliezen bij ejfectenbanken tokyo» afp-krf De Japanse regering heeft van daag besloten de noodlijdende bank Long-Term Credit Bank (LTGB) te nationaliseren. LTCB is de op een na grootste indu strie- en hypotheekbank in het land. Het sluit aan bij de ook vandaag van kracht geworden nieuwe wet voor de sanering van het totale bankwezen. Sinds de Tweede Wereldoorlog is na tionalisering niet meer voorge komen. LTCB zit met 73 miljard gul den aan oninbare leningen. De regering staat garant voor de deposito's en verplichtingen. De bank moet later weer in particu liere handen komen. Ook de belangrijkste effecten- banken in Japan zitten diep in de rode cijfers door de interna tionale crisis. De grootste in de branche, Nomura Securities, spant de kroon met een verlies van 3,3 miljard gulden over de eerste helft van het op 1 april begonnen boekjaar. In het voorafgaande half jaar behaalde Nomura nog een net towinst van 795 miljoen gulden. Dë dramatische verslechtering komt vooral door de verliezen op Russische staatsobligaties en in de vastgoedsector. Het groot ste verlies leed het dochterbe drijf in de VS. Die onderneming krijgt een extra kapitaalinjectie van 2,2 miljard gulden om het hoofd boven water te houden. Japanse kranten meldden gis teren dat de toezichthouder op de financiële sector een spoedonderzoek doet naar de gang van zaken bij Nomura. Nomura zou nog deze week uit sluitsel moeten geven over de genomen risico's. Ook Daiwa Securities en Nik- ko Securities rapporteerden gis teren flinke verliezen. Daiwa zag een nettowinst van 250 mil joen omslaan in een verlies van ruim 1 miljard. Nikko raakte 920 miljoen in het rood nadat in de eerste zes maanden van het voorgaande jaar een winst was geboekt van 24 miljoen gulden. Tweedehandsje via makelaar BUNNIK» ANP De markt voor tweede hands auto's krijgt er een nieuw type verkoper bij: de makelaar. Wie zijn gebruik - te wagen wil verkopen brengt hem niet langer naar de autohandelaar, maar naar een taxateur. Die maakt videobeelden en lokt kopers via het beeldscherm. De Bovag Krant, die het initiatief meldt, schrijft dat de handel in tweedehands jes zo veel goedkoper kan. Een occasion in de show room kost aan afschrijving en rente alleen al zo'n 500 gulden per maand. Bij de nieuwe methode kan de ei genaar na de taxatie in zijn auto blijven rijden tot zich een koper heeft gemeld. De initiatiefnemers, on der meer ING, PriceWa- terhouse Coopers en leve ranciers van automateria len, denken dat de gemid delde occasion 3000 gulden goedkoper kan worden. Het ministerie EZ geeft subsi die. De bedoeling is om eind 1999 de eerste 25 ves tigingen te openen. Boël ovej de eerste acht maan den van 1998 een winst had ge boekt van 26,9 miljoen gulden. Een maand later zou er ineens sprake zijn van een verlies van 57,2 miljoen. „Dat zou betekenen dat er in één maand door productieon derbrekingen tachtig miljoen verloren ging", zegt Leclercq. „Dat roept bij ons grote vragen op. Bovendien willen we weten wat er is gebeurd met de mil joenen guldens die vorig jaar door Hoogovens, de familie Boël en de Waalse regio in het bedrijf zijn geïnvesteerd." De bond. die 53 procent van de werknemers vertegenwoordigt, wil snel duidelijkheid. „Als Hoogovens geen nieuw be drijfsplan opstelt, zullen we zelf een overnamekandidaat zoe ken." Sluiting van Boël zou een ramp betekenen voor het stadje La Louvière. Een andere werk gever, de sanitairfabriek Novo- boch, dreigt ook al dicht te gaan. Daarbij zouden bijna 200 banen verdwijnen. Banken willen registratie bij BKR amsterdam anp Fraude met hypotheken neemt toe. Door te hoge loonopgaven, valse taxaties en andere onjuiste informatie krijgen kopers van huizen te grote leningen. Kun nen zij niet meer aan de finan ciële verplichtingen voldoen, dan moeten banken de wonin gen ver beneden het verstrekte hypotheekbedrag verkopen. De hypotheekfraude krijgt volgens de Nederlandse Vereni ging van Banken (NVB) steeds meer een georganiseerd karak ter. Criminelen werken samen met malafide taxateurs en scha kelen ook stromannen in om zoveel mogelijk hypothecaire leningen te krijgen. Het komt voor dat mensen met een inko men van veertig mille erin sla gen voor ongeveer twee miljoen gulden te lenen. Om hypotheekfraude te voor komen, wil de NVB hypotheken laten registreren door het Bu- reuau Krediet Registratie (BKR) in Tiel. Die instantie legt vast welke consumptieve kredieten mensen hebben. „Het is vreemd dat we wel weten of ie mand een schuld van 3000 gul den bij een postoderbedrijf heeft, maar niet of hij een hypo theek van tonnen heeft afgeslo ten. Het is een maatschappelijk belang dat de hele keten van de hypotheekverlening schoon is", zegt een NVB-woordvoerder. amsterdam» anp De populariteit van de motor in Europa groeit nog steeds. Vorig jaar zijn er bijna 888.000 motor fietsen verkocht, een kwart meer dan in 1996. Die trend zet zich dit jaar voort: in de eerste zes maanden zijn al achttien procent meer motorfietsen van de hand gegaan dan in die pe riode vorig jaar, melden RAI en Bovag. In Nederland is overi gens sprake van een dalende trend. Volgens een woordvoerder van Bovag onderscheidt Neder land zich van de rest van Euro pa. „We hebben hier een echte rage gehad. In 1992 en 1993 zijn waanzinnig veel motoren ver kocht. Toen was sprake van bij na 23.000 nieuw verkochte mo toren. Nu keren we met circa 17.000 motoren terug naar een normale situatie." RAI en Bovag constateren verder dat de motorscooter de finitief is doorgebroken in Euro pa. In Nederland is de belang stelling voor dit type tweewieler minder dan in andere landen. Oorzaak is dat de bestuurders van motorscooters in ons land het zware motorrijbewijs moe ten hebben. Het aantal fietsen in de we reld is opgelopen tot ongeveer één miljard. China is met 450 miljoen stuks koploper. Neder land heeft de hoogste fietsdicht- heid: één rijwiel per inwoner. De afzet van fietsen stagneerde vorig jaar in Europa. Nederland wist als één van de weinige lan den het hoge verkoopniveau (1,3 miljoen stuks) vast te hou den. 1 RAI en Bovag verwachten dat de electrisch aangedreven fiets het woon- en werkverkeer een extra impuls zal geven. Sinds de introductie van dit nieuwe fe nomeen op de FietsRAI in maart zijn er al ruim 5000 van verkocht. 'Turbulentie op financiële markten new york krf-afp Bankers Trust is hard getroffen door de financiële crisis in Azië en Oost-Europa. Het Ameri kaanse bankbedrijf, het op zes na grootste in de VS, leed in het afgelopen kwartaal een verlies van 903 miljoen gulden. In de zelfde periode vorig jaar boekte Bankers Trust nog een winst van 455 miljoen. Om het tij te keren heeft de bank een herstructurering aan gekondigd. De ingreep moet de kosten het komende jaar 555 miljoen terugdringen. Dat zal vooral in het eerste kwartaal van volgend jaar gevolgen heb ben voor de personeelssterkte. President-directeur Newman sprak daarbij van de sterkste turbulentie op de financiële markten sinds de Tweede We reldoorlog. Ondanks het verlies beschikt de bank nog over een flink kapitaal en een sterke ba lans. De topman zweeg over de wens van de Deutsche Bank om Bankers Trust over te nemen. Ukunt uw effectenorders snel en makkelijk telefonisch doorgeven via de 0 Orderlijn. En tegen aantrekkelijke «ven. Voor alle duidelijkheid: het gaat sluitend om orders, u krijgt er geen ies. De Rabo Orderlijn is elke werkdag 'is bereikbaar tussen 08.00 en 18.00 uur. Via e-mail of GSM wordt u dan direct geïnformeerd, en weet u welke orders te gen welke prijs zijn uitgevoerd. U kunt deze gratis dienstverlening aanvragen bij de beleggingsadviseur van de Rabobank, via de Rabo Orderlijn of de Rabobank-site. Rabobank Rabobank Orderlijn 0800-0705 tl de Rabo Orderlijn voor uw koop- en verkooporders. amsterdam anp Philips is weer terug bij af, nu het na een klein jaar de samen werking met Lucent op het ge bied van mobiele telefonie ver breekt. Als alles lukt wat top man Cor Boonstra nu van plan is, wordt het een plekje in de top-5 van de GSM-markt, en is de Amerikaanse markt e^n ge sloten boek. Kosten van dit avontuur: 1.2 tot 1,5 miljard gulden. Mogelijk meer, want de topman durft geen datum te noemen wan neer hij geld gaat verdienen met de mobiele telefoons. Was Phi lips vorig jaar mindei; gretig ge weest om alles te willen, had het nu winst gemaakt, zo bleek gis teren uit de woorden van de topman. „We zaten bijna tegen break-even toen we de joint venture met Lucent begonnen." Volgens insiders kwam de snel en flexibel werkende tele- foonpoot van Philips terecht in een veel logger en meer bureau cratisch geheel. Het hoofdkan toor verhuisde van het Franse Le Mans naar het Amerikaanse Murray Hill. De Europese ma nier van werken moest samen gaan met de Amerikaanse stijl. Een directiekamer met luxe badkamer was bijvoorbeeld iets wat de Philipsmensen uit hun Franse tijd niet kenden. Het in elkaar schuiven slokte veel managementtijd en geld op. „We verloren de bal uit het oog", aldus Boonstra. Hierdoor vertraagde de introductie van nieuwe GSM-toestellen in Euro pa. En dat is een doodzonde op deze snelle markt. Bovendien lukte het Lucent niet om op tijd de chips te ma ken waarmee er een Philips-te lefoon met de Amerikaanse CD- MA-standaard op de markt kon komen. Boonstra claimt dat hij met de GSM-technologie, waar het concern zich op terugtrekt, nu een marktaandeel van zes procent heeft. Marktonder zoeksbureau Dataquest geeft het concern een aandeel op we reldmarkt van 2,1 procent. Opmerkelijk is dat ex-partner Lucent juist gisteren een forse winststijging bekend maakte. Het concern boekte in het derde kwartaal een winst van iets meer dan een miljard, een stij ging van 49 procent. De omzet steeg met 2.1 miljard naar 14,9 miljard gulden. Een andere concurrent het Zweedse telecomconcern Erics son zag de winst over de eerste negen maanden van dit jaar ook stijgen. Met zeventien procent tot 2,85 miljard gulden. De om zet groeide met elf procent tot 29,5 miljard. Ericsson behoort op het gebied van mobiele tele foons tot de grote drie, met het Finse Nokia en het Amerikaanse Motorola. Marktaandelen mobiele telefoons Nokia f Ericsson f Panasonic (~T~( 0 6,5 3© 16. 4,3 Wereldmarkt 3,9 mobiele telefoons 2,9 7997 Mitsubish M.'nirr* W Toshiba Qj_) 2 °venge fQ 11,6

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7