Geen garantie deelname industrie bij opvolger F16 1 Jaar lang geen gesprekskosten en de beste landelijke dekking Binnenland Jeeps in de uitverkoop Boek toont ware gezicht Oosterparkwijk Defensie geeft ruimte aan Eindhoven Airport Hoogleraar: Psychotherapie dreigt exclusief te worden Elektronisch huisarrest begint in Leidse regio Expositie Bronbeek over Bloedhond van Celebes 123 OKTOBER 1998 U oor misbruik gehandicapte De rechtbank in Rotterdam heeft drie inwoners uit iaan den IJssel gisteren veroordeeld tot celstraffen tot lf jaar wegens jarenlang seksueel misbruik van een ver- RAI ^gehandicapt familielid. De verkrachtingen en de on- - er de vader, halfbroer en stiefmoeder van het 35-jarige [er hadden zowel thuis plaats, als in het gezinsvervan- l< iuis. De eis voor de vader was vier jaar. Hij verkrachtte n vanaf diens veertiende jaar, toen die in een gezinsver- huis ging wonen. Het slachtoffer werd mishandeld en L Later deden ook vaders nieuwe vriendin en hun beider e. Onderzoek door het Pieter Baancentrum in Utrecht ïgetoond dat alle drie verminderd toerekeningsvatbaar :yi eergelddieven in Amsterdam 544» Criminelen hebben in Amsterdam een manier be- n een oud type parkeerautomaat op eenvoudige en jaa ijze te kraken. Door vanaf de onderzijde een gat door het die oren, kan de geldlade binnen enkele seconden worden Daarna valt het apparaat in het slot. De dienst Parkeer- :hat dat 120 machines in de hoofdstad zo zijn voorge- let dichten van de gaatjes heeft weinig zin, zegt een oerster, omdat de dieven de apparaten met een accu- inen de kortste keren opnieuw prepareren. Blijkens een bij de politie zijn de apparaten tussen augustus en okto- ;nhonderd keer gekraakt. De politie heeft sinds januari Roemenen aangehouden die bezig waren de automaten wijze te legen. an lepkwekerijen stelen tonnen stroom •n» Hennepkwekerijen in Noord-Brabant en Limburg jaarlijks illegaal voor bijna vier ton stroom af. Een oerder van de Pnem-Mega Groep heeft dat meegedeeld, p levert elektriciteit in beide provincies. In Brabant gaat JU «n kwart miljoen gulden en in Limburg om 125.000 gul- [verschil is niet verwonderlijk, aldus de zegsman. In ïn.' gzijn aanzienlijk minder aansluitingen. Overigens ont- Pnem/Mega Groep in de meeste gevallen de fraude niet jwel altijd krijgt de stroomlerancier van de politie een nn? iat er ergens illegaal elektriciteit wordt afgetapt. ee stelt justitie ultimatum a gi* Oud-politiechef van Schiermonnikoog Lancee geeft ot 1 december de tijd om met een nieuw aanbod voor idevergoeding te komen. „Daarna onderneem ik stap- heeft nu lang genoeg geduurd", vindt Lancee die in onrechte van incest werd beschuldigd. Minister Kort- ititie) wil de gesprekken met Lancee pas hervatten als de ntelijke onderzoeken tegen diverse opsporingsambtena- afgerond. Lancee, zijn echtgenote Anneke en zijn doch- ca hebben aangiftes gedaan wegens wederrechtelijke iberoving, meineed en valsheid in geschrifte. Lancee it dat de onderzoeken, die zich richten op onder meer de lige hoofdofficier van justitie Daverschot, snel kunnen afgesloten nu een mysterieuze tweede aangever tegen niet blijkt te bestaan. Z eren leggen bom in Roermond Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) iteravond een geïmproviseerd explosief onschadelijk ge- een plein in het centrum van Roermond. De politie fee verdachten opgepakt. Het gaat om een 19-jarige en Al arige jongen. De eerste meldde zich bij de politie toen plein afzette. De 17-jarige is later thuis aangehouden, ie kan nog niets zeggen over het motief van de twee, sluit niet uit dat het om uit de hand gelopen baldadig- g. Het plein werd ontruimd nadat ooggetuigen hadden lat twee jongens een glazen pot met een mechaniek had- Iergelaten. Uit onderzoek van de EOC bleek de pot een lioeveelheid springstof en een ontsteker te bevatten. Jtweigeraar voorlopig weer vrij Een weigeryup die zich maandag bij de gevangenis in 23 izen meldde om zijn straf uit te zitten, mocht gisteren ar huis. Het ministerie van justitie willigde zijn verzoek l orsing van zijn celstraf in. De 30-jarige man was veroor- 12i! it zeven maanden. De schorsing is een gevolg van een 6! ik woensdag door de militaire kamer van het gerechtshof 111 em. Die kamer veroordeelde zes weigeryuppen tot 11£: erlening en geldboetes, en niet tot gevangenisstraf zoals achting was. Weigeryuppen zijn dienstweigeraars die om tische redenen hun dienstplicht niet wilden vervullen, op advies van juristen probeerden zij de dienst en ge- j sstraf te ontlopen door teljeens opnieuw een beroep te A de Wet gewetensbezwaren militaire dienst. Tussen 1992 weigerden ongeveer negenhonderd dienstplichtigen om lische redenen dienst. VS: Nederland moet uiterlijk in 2001 beslissen De Amerikaanse regering geeft Nederland geen enkele garantie dat de aanschaf van de opvolger van het F16-ge- vechtsvliegtuig gepaard zal gaan met werk voor de Ne derlandse industrie. De Tweede Kamer zal op het mo ment dat zij beslist over de aanschaf van ruim honderd toestellen geen zekerheid hebben over compensatieor ders. den haag gpd Dit zei de Amerikaanse onder minister van buitenlandse za ken Bauerlein gisteren na een bezoek aan staatssecretaris van defensie Van Hoof. Zij bespra ken de rol van de Nederlandse industrie bij de ontwikkeling en productie van deze Joint Strike Fighter (JSF). De Amerikanen gaven in 1996 de vliegtuigfabrikanten Boeing en Lockheed opdracht een ge vechtsvliegtuig voor de volgen de eeuw te ontwikkelen. Over twee jaar is bekend wie de com petitie wint. „De opdracht aan de bedrijven was algemeen. Het is aan hen om samen te werken met wie zij willen. Daarbij gaat het slechts om de prijs en kwali teit. Maar Boeing en Lockheed weten ook dat zij meer klanten krijgen als zij meer landen bij de productie betrekken." Nederland vervangt in 2010 de verouderde F16's die sinds 1979 bij de luchtmacht dienst doen. De Britten doen al mee met de Joint Strike Fighter, waarvan alleen Amerika er al drieduizend wil hebben. Neder landse bedrijven en de Konink lijke Luchtmacht zijn al in Ame rika betrokken bij de ontwikke ling van het toestel. Het kabinet stelde hiervoor 150 miljoen gul den beschikbaar. Volgend jaar wordt duidelijk hoeveel gevechtsvliegtuigen Ne derland de volgende eeuw wil hebben. Vrijwel zeker worden soesterberg Ongeveer vijftig Negev-jeeps staan vandaag te koop bij de Domeinen in Soesterberg. De veiling geschiedt bij opbod. Gemiddeld brengt een jeep vijfduizend gulden op. foto anp Raymond rutting groningen anp Bijna een jaar geleden trok een groep gewelddadige jongeren plunderend en vernielend door enkele straten van de Groningse Oosterparkwijk. De beelden van de brandende inboedel van Sta tenlid John Lammerts gingen de hele wereld over. De wijk, waar over Beno Hoffman nu een boek heeft geschreven, hield er een slechte reputatie aan over. Inmiddels heeft de stad een nieuwe burgemeester en justitie huist in een van de vernielde woningen: Toch zijn de Ooster- parkrellen nog lang niet verge- iaby heeft iaat bij iele therapie v voor wanhopige ou- |f maanden wakker wor- V uden door hun huilen- Manuele therapie is tieve behandeling voor 's. Dat zegt de Euro- ïïkgroup for Manual die zich heeft gespe- lin de behandeling van nKISS-baby's. Zij wijdt ïn in Amersfoort een imaan. wordt een op de tien fboren met het K3SS- n. KISS staat voor Kop- nduzierte - Symmetrie - n. Het betreft afwijkin- e ontwikkeling van een )r functiestoornissen in iste nekgewrichten. Bij noemde huilbaby staat Ije iets scheef ten op- ïde nekwervel. «e opvallendste ken- KISS zijn het lang- ;n van de baby en de iouding met ver- 1 of gespannen nek- De kindjes slaan het [van kruipen en liggen al snel staan en lo- die zich op latere inen uiten, zijn vol- Europese werkgroep lissen, hoofdpijn, ver- d en een verminderde <tJ atie. Vooral artsen stel- nog sceptisch op tegen- ief nuele therapie als be- ,lrt l .Artsen denken vaak uele therapie gepaard ;d( t veel kracht. Maar bij aat het juist om zeer jjj jn zachte technieken", i manueel-therapeut 'Ede toe. Mohr is initi- o van het symposium foort. ten. Menig Groninger die zijn zomervakantie elders door bracht, kreeg de vraag voorge worpen of hij of zij een Ooster- parker was en of het huis nog heel was? Die beeldvorming doet de Groningers pijn. Van de media moeten de meeste Oos- terparkers helemaal niks meer hebben. In deze wirwar van negatieve publiciteit klinkt maandag een positievere toon. Dan verschijnt het boek De Groninger Ooster parkwijk. Historisch overzicht in foto's en beschrijvingen, van de Groninger stadshistoricus Hoff man. De schrijver zal het eerste exemplaar aan burgemeester Wallage overhandigen. Volgens uitgever Profiel uit Be- dum geeft het boek het ware ge zicht van de wijk na alle nega tieve publiciteit van rond de jaarwisseling. Het gaat in op de ontstaansgeschiedenis, steden bouwkundige en architectoni sche kwaliteiten en het karakter van deze zeer Groningse arbei derswijk. De armoede en hoge werkloosheid staan bij al déze drie facetten centraal. De Oosterparkwijk ontstond toen de gemeente Groningen in 1918 opdracht gaf om 68 semi- permanente en 29 houten noodwoningen te bouwen tus sen het Zaagmulderswegje en het nog te graven Gorechtka- naal. De meeste kinderrijke en armste gezinnen namen hun intrek in de kleine huisjes. Ze zijn er nooit meer weggegaan. het er minder dan de huidige 138 stuks. Luchtmachtkringen vrezen dat de discussie over be zuinigingen de beslissing om aan het Amerikaanse program ma mee te doen zal vertragen. Bauerlein vindt dat Nederland uiterlijk in 2001 moet beslissen, maar liever nog in 2000. „Hoe eerder, hoe beter, ook voor de kansen van het Nederlandse be drijfsleven om uiteindelijk on derdelen van het toestel te leve ren." De toenmalige aanschaf van de F16 ging gepaard met hon derd procent compensatieor ders voor de Nederlandse indu strie. Zo assembleerde Fokker destijds 1.400 F16's. Nederland raakt oude Fló's zelfs aan Polen niet kwijt den haag anp Het ministerie van defensie kan geen kopers vinden voor ver ouderde F16-jachtvliegtuigen. Mede door de felle concurrentie van de Amerikanen op de tweede-handsmarkt blijft Nederland met 29 onverkoopbare toestellen zitten. Als sinds 1996 probeert Defensie verouderde toestellen die eind jaren zeventig voor zo n veertig miljoen gulden per stuk waren aangeschaft, kwijt te raken. Een poging om de Polen te interesseren mislukte omdat de Amerikanen de Nederlanders voorwaren. In totaal moest Nederland vanwege de prioriteitennota over de periode tot 2001 36 toestellen afstoten. Daarvan is een aan tal volledig verouderd of inmiddels ontmanteld. Van de 24 toe stellen die nog helemaal intact zijn, acht Van Hoof de verkoop kansen 'gering'. Als er geen geïnteresseerden opdagen, zullen ook deze vliegtuigen in de komende twee jaar worden ontman teld en zo mogelijk in onderdelen worden verkocht. den haag anp Staatssecretaris Van Hoof (de fensie) is bereid op korte ter mijn met de ministeries van verkeer en waterstaat en defen sie te gaan praten over een ver ruiming van het aantal starts en landingen voor grote charter vliegtuigen vanaf de militaire vliegbasis Eindhoven. Eindho ven vreest dat als gevolg van een rechterlijke uitspraak de economische ontwikkeling van de vliegbasis verloren gaat. Van Hoof deed zijn toezeg ging gisteren tijdens een overleg met Eindhoven Airport, de ci viele organisatie die mede ge bruik maakt van het vliegveld. Eindhoven Airport kwam op 12 oktober in de problemen na een uitspraak van de bestuursrech ter in Den Bosch. Na klachten van omwonenden oordeelde die dat de beschikking van voormalig staatssecretaris Gme- lich Meijling, om voor dit jaar meer dan negenhonderd starts en landingen toe te staan, niet deugde. Volgens het vonnis moet het burgergebruik van de vliegbasis worden gebaseerd op de beschikking uit 1993, die niet meer dan 264 'zware vliegbewe gingen' toestaat. Als gevolg van de uitspraak dreigt de economische ontwik keling rond het civiele deel van de vliegbasis verloren te gaan. Transavia bijvoorbeeld, dat chartervluchten uitvoert vanaf Eindhoven, moest al naar een andere luchthaven uitwijken. In het gesprek heeft Van Hoof duidelijk gemaakt dat hij bereid is het huiswerk van zijn voor ganger over te doen en te pro beren voor 1999 'een zodanige ruimte te scheppen dat er weer sprake kan zijn van een norma le bedrijfsvoering' voor Eindho ven Airport. De bewindsman is echter niet van plan de uit spraak van de rechter naast zich neer te leggen. leiden martin ruesink wetenschappelijke status zou hebben. „Een psychoanalyticus als ik neemt kennis van die za ken, maar wordt er niet echt door aangedaan. Ik heb veel mensen zien opknappen door psychoanalytische behandeling. Bovendien heb ik er zelf veel aan gehad", aldus Stroeken. Het Sociaal Cultureel Planbu reau stelde onlangs dat er geen sprake is van een toename van psychische problemen onder de bevolking. De vraag naar deze zorg zou alleen zijn gestegen doordat geestelijke problemen beter bespreekbaar zijn en door het aanbod aan hulp. Stroeken nam stelling tegen deze relati vering van geestelijke noden. „Geestelijk lijden is een belang rijke zorg, die jammer genoeg niet dezelfde waardering krijgt als de zorg voor lichamelijk lij den. Een gebroken been wordt als iets ernstigers beschouwd dan geestelijke pijn." De combinatie van therapie en medicijnen vormen volgens Stroeken in veel gevallen een goede behandelmethode. Toch lijkt een pilletje alleen soms aantrekkelijker, vooral voor de gene die de zorg moet financie ren. „Dat is absoluut een ten dens. Ik hoop dat die niet alles overheersend wordt", aldus Stroeken. De psychoanalyse zit in de ver drukking. Geestelijk lijden wordt steeds vaker gezien als een luxeprobleem, dat hooguit met een korte psychiatrische behandeling of liever nog met pillen moet worden opge lost. Daardoor dreigt psycho therapie een exclusieve zaak te worden van enkele groepen particulier verzekerden, vreest professor Harry Stroeken. De naar schatting 750 psy choanalytici die de Benelux telt, worden bovendien nog vaak ge zien als klonen van Sigmund Freud: archeologen van de geest, die het liefst vijf keer per week de diepst verborgen jeugdtrauma's van hun patiënt onder een dikke laag stof naar boven halen. „Die metafoor van de archeoloog gaat misschien nog voor enkele psychoanalytici op. Het beeld van de beroeps groep is echter zeer divers," vindt Stroeken. De bijzonder hoogleraar godsdienstpsychologie aan de Universiteit van Leiden gaf gis teravond in Leiden een lezing over psychoanalyse. De hoogle raar heeft maling aan critici die vinden dat de effectiviteit van psychoanalyse in geen verhou ding staat tot de kosten en dat psychoanalyse bovendien geen den haag gpd De rechtbank in Den Haag, waaronder ook de Leidse regio valt, voert per 1 januari 1999 als eerste in Nederland officieel het elektronisch huisarrest in. De gevangene verblijft dan thuis, maar krijgt een plastic enkel band om, die alarm slaat zodra hij buiten een straal van dertig meter rond zijn huis stapt. Rechters kunnen iemand tot de enkelband veroordelen als een vergrijp te licht is voor ge vangenisstraf, maar te zwaar voor een werkstraf. In praktijk geldt het huisarrest bij maxi maal een jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf. Ook wordt huisarrest aan het einde van een lange gevangenisstraf inge zet om de overgang naar het normale leven te versoepelen. In landen als Amerika, Zwe den, Groot-Brittannië en Frank rijk is de enkelband een be proefd middel. Maar terwijl in Amerika gevangenen soms doelloos thuis zitten, moeten Nederlandse criminelen ver plicht aan de slag. Ze krijgen scholing of werken in speciale projecten. Alleen op gezette tijden is het de veroordeelde toegestaan om verder weg te gaan; tijdens de verplichte arbeid, opleiding, doktersbezoeken en dringende zaken. Wordt dit schema over treden, dan gaat het centrale alarm af. De vermissing wordt doorgegeven aan een reclasse- ringsmedewerker. Die wacht op het moment dat iemand weer thuis komt. Dan gaaf opnieuw een alarm en wordt er contact opgenomen. Zonder hele goede absentiereden gaat de veroor deelde terug naar de gevange nis. Er zijn al positieve ervaringen opgedaan met de electronische enkelband in het noorden van Nederland. Bij een proef in Leeuwarden die al sinds 1995 loopt, viel slechts tien procent van de veroordeelden af. Het merendeel van de gestraften, vooral die met kinderen, familie en discipline, hield vol. Het is de bedoeling dat het electro- nisch huisarrest uiteindelijk lan delijk wordt ingevoerd. 1 Jaar lang elke maand 30 of 60 gratis Voordeelminuten. arnhem anp Libertcl heeft de voordeligste abonnementen van Nederland. Die u nog voordeliger kunt maken met Libcrtel Voordeclminuten. Vooraf ingekocht, dus veel scherper geprijsd. Heel aantrekkelijk. En nu helemaal. Want als u vóór 16 november 1998 een Libcrtel Personal of Libertcl Professional abonnement afsluit krijgt u respectievelijk 30 of 60 Voordeelminutcn gratis. Iedere maand opnieuw. Een jaar lang. U belt dan wel op het beste netwerk van ons land (getest door KEMA). Met de beste gesprekskwalitcit (1009? EFR). De beste landelijke dekking (98% van de bevolking kan mobiel bellen of gebeld worden). En de beste Klantenservice (onlangs nog bekroond). Kortom, Libcrtel is de beste keus. Bel voor meer informatie, actievoor waarden of de dichtst bijzijnde verkooppunten Libertcl Klantenservice gratis: 0800 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen Museum Bronbeek werkt aan een tentoonstelling over het Korps Speciale Troepen (KTS) en zijn meest omstreden kapi tein: Raymond Westerling, de Bloedhond van Celebes. Tijdens de onafhankelijksstrijd in het toenmalige Nederlands-Indië nam het KTS regelmatig zijn toevlucht tot contraterreur, die later veel kritiek heeft gekregen. Volgens woordvoerder Ravens- bergen van Bronbeek wordt er alles aan gedaan de expositie zo 'objectief mogelijk te maken. „Wij schilderen Westerling niet af als held, noch als oorlogsmis dadiger. We nemen helemaal geen stelling." De in 1987 over leden Westerling leidde de con traterreur op Celebes, het huidi ge Sulawesi. Indonesische ver zetsgroepen en losse strijdgroe pen (pemoeda's) legden daar in 1946 ongeremd geweld aan de dag. Ook richtten Indonesiërs het Leger van de Republiek Ce lebes op, de TRIS, dat in elke kampong helpers had. De span ningen aan Nederlandse en Indonesische zijde liepen steeds verder op. Westerling paste de contra terreur grondig toe. Een getuige vertelde later: „Hij gaf een van de aanwezigen in de kampong bevel aan te wijzen wie daar de opstandelingen waren. De man zei dat hij dat niet wist. Wester ling zei hem dat hij zou worden doodgeschoten als hij dat vol hield. Hij begon tien mensen aan te wijzen die dan ook zou den worden doodgeschoten. De man wees uit angst de eerste de beste personen aan, die allen werden neergeschoten, onge veer tien in getal. Dit herhaalde zich drie keer, zodat er onge veer dertig mensen werden ge dood. Hierna moest een geeste lijke van de kampong een gebed opzeggen en Westerling bedan ken." Westerling moest de dienst in 1948 verlaten. Zijn re putatie was te omstreden ge worden. Raymond Westerling. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5