Nederland volgt veto-tactiek in Europa umaan asielbeleid zit regels, niet in mensen' Binnenland Personeelstekort Dijkstal: kabinet moet meer daadkracht tonen tie voor Indonesische ziekenhuizen 'Stukprijs per vulling is helemaal uit de tijd' 'Wegen financieren uit leningen en hypotheken' Akzo-topman: Brug tussen universiteit en industrie Mastino al langer in verdachtenbank LG 23 OKTOBER 1998 jtie stal mogelijk uit hennepkwekerij jARi De Rijksrecherche is een intern onderzoek gestart de handel en wandel van politieambtenaren van het Gel- m e ^district De Liemers. Het vermoeden bestaat dat agenten Ie in inval in een hennepkwekerij in Zevenaar ten onrechte eren niet voor vernietiging hebben aangeboden. Het zou taak» bij niet gaan om de softdrugs zelf. Om welke goederen het een ing. wilde de politiewoordvoeder niet zeggen. Op 21 sep- inen «r deed de politie met acht agenten een inval. Hierbij zijn zate teer drieduizend hennepplanten, honderden assimila- npen en een bemesting- en besproeiïngsinstallatie aange- nog sSj in verdacht van verbranding familie 1^. Een 27-jarige militair uit Renkum is gisteravond op zijn t in Den Helder aangehouden op verdenking van betrokken- ?lco; bij brand in zijn woning in Renkum op 16 juli van dit jaar. ebrand kwamen zijn 29-jarige zwangere echtgenote en hun RB *en maan^en ou<^e dochtertje om het leven. De Renkum- I verklaarde destijds dat hij de hond aan het uitlaten was de brand uitbrak. Toen hij thuis kwam, stond de slaapka- p ivaarin zijn vrouw en kind sliepen in brand. Hij zou nog ien geprobeerd de twee te reanimeren, in afwachting van rïnl diensten. De politie startte samen met de marechaussee uo® onderzoek. Daarbij kwamen zo veel verdachte feiten en om- ®eni ligheden naar voren, dat justitie besloot de Renkummer 5r01 ravond te laten aanhouden, den do» N# iënt rent straat op tijdens operatie tong - [ADAMEen 38-jarige man heeft gisteren een aanrijding ver- aakt nadat hij was weggelopen uit het VU-ziekenhuis in erdam. De man was in het ziekenhuis voor behandeling abces aan zijn gezicht. Nog voordat de behandeling he- al was afgelopen, ontsnapte hij aan de aandacht van het nhuispersoneel, liep verdwaasd weg en stapte in zijn auto. de[ n gezicht was nog een drain aanwezig. Ter hoogte van de nsj n Lommerweg botste hij achter op een auto. De politie 'ide de man op en is na onderzoek door de GG&GD en een p in hiater heengezonden met een proces verbaal. Terug naar to iekenhuis wilde hij niet. intig procent werklozen vindt werk 1ls°i MCLi Van alle mensen die langer dan vier jaar in de bij- ™eti lzitten, vindt uiteindelijk twintig procent op enig moment 'en' Dat blijkt uit het rapport 'Van bijstand naar werk', dat mi- '°C8 r De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren g W de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het rapport is gebaseerd el(k n onderzoek naar duizend dossiers van mensen die langer 7133 rier jaar een bijstandsuitkering ontvingen. Met honderd van H°:> bovendien interviews gehouden. De onderzoekers trok- VOff iihet rapport de conclusie dat een langdurig actieve opstel- hee' ran de bijstandsgerechtigde niet de enige factor is om werk n w iden. Ook de medische situatie, zorgtaken, het sociale net- 'jen de omgang met instanties spelen voor het vinden van een belangrijke rol, aldus het rapport. irkti im 2.000 joodse oorlogsclaims iadam» Het Centraal Meldpunt Joodse Oorlogsclaims blijft II ropen dan voorzien. De aanvragen voor hulp bij het indie- ran claims op verzekeringen, banken en andere financiële Hingen om verdwenen tegoeden van oorlogsslachtoffers t)f staanden alsnog uit te betalen, blijven namelijk binnenstro- meldt de organisatie. Aanvankelijk zou het meldpunt, dat nhalf jaar draait, eind oktober sluiten. Tot nu toe zijn circa Iclaims bij het meldpunt ingediend om te worden doorge- 1 j id naar de betreffende bedrijven. Dagelijks komen daar P. we bij. Overigens bevatten niet al die claims voldoende be- Materiaal om enige kans te maken op uitbetaling, aldus een iring van het meldpunt! v .L mgü riois Jbl9m oltjr»som Stasi niet teruggegeven aflo n» Een nu 77-jarige Nederlander krijgt de borgsom van een Boe len mark (ruim 1,1 miljoen gulden) die hij in 1983 aan de iatl heeft betaald, niet terug. Dat heeft het Duitse federale j_ Ned ishof bepaald. De Stasi was de geheime dienst in de vroege- )R. De Nederlander, wiens naam niet bekend is gemaakt, ;rst( Idoor de justitie van de vroegere DDR verdacht van spiona- dai lij werd daarom in voorlopige hechtenis genomen. Door Jijp nkomst van de Oost-Duitse advocaat Wolfgang Vogel, die lint lonlijk als bemiddelaar tussen de DDR en de Duitse Bonds- leK bliek optrad, werd hij vrijgelaten tegen een borgsom van dj a iiiljoen mark. Dit bedrag is met andere borgsommen op ekening van de Stasi gezet. Volgens de advocaat van de Ne- oui nder heeft een rechtbank in Berlijn de Nederlander vrijge- ren van de beschuldigingen van spionage. De 77-jarige 200.000 mark schadevergoeding, maar hij kan die pas in innen. titie vermoedde cokedepot Curasao I spam In het onderzoek naar de cocaïnesmokkel door ma- iersoneel heeft justitie in maart dit jaar informatie gekregen 00^ rop Curasao een depot zou bestaan met daarin driedui- kilo coke. Volgens het OM in Amsterdam is daar naar ge- l,maar is er nooit iets gevonden. Dit blijkt uit stukken van entrale Toetsingscommissie (CTC) die toezicht houdt op I* oringsmethoden. Onduidelijk blijft of het depot ook daad- elijk heeft bestaan, of dat er nog steeds n'aar wordt ge- 'ert rd, 'II umaniteit van het asielbe- loet in de regels zitten en ihet hart van de bewinds- .vind staatssecretaris Co- sn justitie. Het zou ver zijn als het beleid afhangt e staatssecretaris die er -zit Hij zei dat gister- tijdens een discussiebij- j Hst in Amsterdam over ik-Gümüs. Vorige maand e'®! ft precies een jaar geleden t gezin gedwongen moest «en naar Turkije. en reageerde met zijn op- "w ngop burgemeester Patijn tnsterdam. Die zei het 'gewoon treurig te vinden rafTweede Kamer de be voegdheid van de staatssecreta ris van justitie om in zaken van klemmende humanitaire aard af te wijken van de regels, heeft 'dichtgetimmerd'. De staatsse cretaris van justitie moet veel grotere vrijheid krijgen in het voeren van een humaan vreem delingenbeleid. Patijn bewoog vorig jaar hemel en aarde om het gezin Giimüs in Nederland te houden. Cohen vindt dat de familie Gümüs op goede gronden het land moest verlaten, want de kern van de democratie is dat er regels zijn, zei hij. „Wie garan deert mij dat de staatssecretaris die er toevallig zit, humaner is dan de regels." ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Kabinet wil honderd miljard minder aan armere EU-landen geven Het kabinet wil de komende jaren honderd miljard gul den minder financiële steun aan de armere EU-landen geven dan de Europese Commissie voorstelt. Ook de Eu ropese landbouwuitgaven kunnen en moeten miljarden lager, zo blijkt uit een nog vertrouwelijke kabinetsnota die binnenkort naar de Tweede Kamer gaat. Om haar be- zuinigingsstreven kracht bij te zetten, volgt Nederland momenteel een veto-tactiek in Brussel: tegen alles wat extra geld kost, zegt het kabinet consequent 'nee'. brussel marc peeperkorn correspondent Dat het Nederland serieus om lagere uitgaven is te doen, blijkt uit de opstelling in de talloze Brusselse overleggen. Het kabi net heeft zijn verkenners bij de EU opdracht gegeven op alles wat extra geld kost, onverbidde lijk nee te zeggen. „Dat is de bij bel van minister Zalm (financi en), daar houd ik mij dus aan", liet een diplomaat gisteren we ten. Soms heeft deze 'nul is ge- noeg'-houding succes, vaak ook niet omdat Nederland simpel weg wordt overstemd. Het kabi net hoopt echter dat op den duur op alle niveaus de bood schap is doorgedrongen. „Deze veto-politiek is een hard wapen, maar zeker aan het begin van de strijd mogen we dat niet uit handen geven", aldus de diplo maat. De nog geheime nota, waarin het kabinet zijn strategie uit stippelt hoe op de EU moet worden bezuinigd, is een fron tale aanval op de plannen die de Commissie (dagelijks be stuur van de Unie) dit voorjaar presenteerde. De door haar ge vraagde ophoging van de EU- steunfondsen in de jaren 2000- 2006 tot in totaal 530 miljard gulden (een stijging met negen tien procent), is volgens de Ne derlandse bewindslieden 'onno dig en ongewenst'. Temeer daar de Commissie tot 2006 ook nog eens zeventien miljard uittrekt voor steun aan de vijf kandidaat EU-landen. Het kabinet acht 440 miljard gulden voldoende (inclusief de toetredingssteun), circa honderd miljard minder dus. Rotterdam Het Rotterdamse Sophia Kinderziekenhuis ontving gisteren een aantal van de bijna honderd sollicitanten op de couveuse-afdeling. Er is een groot tekort een bedden én aan personeel op de IC-afdelingen overal in het land. foto anp jasper juinen Weer tijdelijk tentenkamp voor asielzoekers numegen-roermond anp Er komt, na Nijmegen en Er- melo, nog een derde tijdelijk tentenkamp voor de opvang van asielzoekers die nog niet tot de procedure zijn toegelaten. De Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) heeft dat giste ren meegedeeld. Als de in stroom van asielzoekers niet snel afneemt, denkt de IND nog meer tijdelijke tentenkampen in Nederland in te richten. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) kondigde aan dat er in Roermond bij de Ernst Casimir-kazerne tenten komen voor vluchtelingen die al toegelaten zijn tot de asielpro cedure. Tenten voor dergelijke asielzoekers staan er al Leiden, en sinds een paar dagen ook in Dokkum. In tegenstelling tot de tenten in Nijmegen en Ermelo, waar de asielzoekers slechts en kele dagen verblijven, zijn deze tenten bedoeld voor enkele maanden. De IND verwacht dat het nog wel een jaar kan duren voor de wachtlijsten in de aanmeldcen tra zijn weggewerkt. Het minis terie van justitie blijft een drin gend beroep op alle Nederland se gemeenten doen om te zoe ken naar huisvesting voor alle soorten asielzoekers. De IND en de gemeente Nijmegen voerden gisteren overleg over het tentenkamp op Heumensoord. Volgens burge meester D'Hondt is nu afge sproken dat Heumensoord nog minimaal een maand in gebruik blijft. Ondertussen zoekt de ge meente Nijmegen in de regio naar mogelijke alternatieven voor opvang van asielzoekers. Bedrijf geruimd na geval van BSE heeten anp deventer gpd WD-fractieleider Dijkstal verzet zich tegen het voorstel van WD-minister De Grave van de fensie om een brede maat schappelijke discussie te hou den over de krijgsmacht. Dijk stal vindt dat het kabinet de lij nen voor de toekomst van het defensieapparaat moet uitzet ten. Dijkstal die gisteravond een lokale partijbijeenkomst in De venter bezocht, vond het niet raar om zijn eigen partijgenoot in het kabinet af te vallen: „Ik hecht zeer aan een onafhanke lijke opstelling van de Kamer fractie." Dijkstal maande het kabinet verder tot meer spoed bij het aanpakken van urgente proble men. Hij verweet Paars-2 'een aarzelende start' te hebben ge maakt, en beaamde dat het hui dige kabinet wordt geconfron teerd met problemen die door het vorige paarse kabinet niet goed zijn aangepakt. Dijkstal, die zelf deel uitmaakte van de vorige kabinetsploeg, verwees naar het asielbeleid en het Schiphol-dossier. De liberale leider vindt dat te gemakkelijk is aangenomen dat Paars-2 een verlengstuk is van Paars-1. Het huidige kabinet moet derhalve 'meer daad kracht' tonen, bijvoorbeeld op het terrein van het werkgele genheidsbeleid. Dijkstal betwij felt verder of het kabinet eind dit jaar in staat is vergaande be sluiten te nemen over de toe komst van de Nederlandse luchtvaart en de eventuele aan leg van een nieuw Schiphol. Nf Jut ai h™. jjg ihuizen in Indonesië H met een schrijnend ge- *an medicijnen. Forum i-Indonesia (FNI) wil van de nood lenigen pen eenmalige, groot- *e hulpactie die tot doel vijftig ziekenhuizen en Plattelandsklinieken van ?nde vooraad te voorzien, gebrek aan voedsel en medicijnen in Indonesië is een gevolg van de bosbranden en de daaropvolgende financiële en economische crisis. Volgens FNI is de situatie voor eenderde van de bevolking nu kritiek. Ze dreigt het slachtoffer te worden van ondervoeding, die weer tot verspreiding van infectieziekten leidt. FNI hoopt genoeg geld in te zamelen om reeds volgende maand de eerste vijf ziekenhui zen een noodhulppakket te kunnen sturen. Volgens een woordvoerster is het de bedoe ling om leden van ondersteu nende organisaties, zoals bij voorbeeld de Nederlandse Zorgfederatie, gericht aan te schrijven, advertenties te plaat sen en mogelijk tijdens voetbal wedstrijden aandacht voor de actie te vragen. Op een boerderij in Heeten, ge meente Raalte, is gisteren een nieuw geval van de gekkekoei- enziekte BSE geconstateerd. Het gaat om Trix 9, een zesjarige koe. Het bedrijf, met in totaal 85 runderen en vijf geiten, wordt vandaag geruimd. Dit is het vierde geval van BSE in Neder land. Het eerste dateert van maart 1997 (Wilp), het tweede vain april 1997 (Kollum) en het derde van augustus 1998 CVries- cheloo). De koe is op 16 oktober overgebracht naar het onder zoeksinstituut ID-DLO in Lely stad en aldaar gedood en on derzocht. Het bedrijf in Heeten is sinds 15 oktober afgesloten van de buitenwereld. Het on derzoek naar de herkomst van het rund, eventuele besmetting van de overige dieren en de bron van de ziekte is inmiddels in volle gang. Een woordvoerder van LTO zei niet verontrust te zijn door het nieuwe BSE-geval. „Het is vooral een drama voor de ge troffen ondernemer. Maar ver der zie ik weinig reden voor pa niek. Het gaat om een koe die in 1991 is geboren, net als bij die drie andere gevallen. De maat regelen die rond 1990 zijn geno men om BSE te voorkomen, zijn pas een paar jaar later echt gaan werken. Mijn haren gaan pas overeind staan als we een BSE- geval met een koe van een later geboortejaar tegenkomen. Ook bij de landbouwsubsidies zet het kabinet in'op miljarden minder uitgaven dan de Com missie voorstelt. Door het dit jaar beschikbare budget (bijna negentig miljard gulden) enkel met de inflatie te verhogen in de periode 2000-2006, duikt het kabinet ver onder de Commis sie-ramingen die wel uitgaan van een echte groei. Het ver schil loopt op tot circa twintig miljard per jaar. Het kabinet noemt een zeer sobere EU-be- groting noodzakelijk omdat de nationale regeringen 'thuis' ook scherp op de centen moeten letten. Nederlandse ambtenaren in Brussel noemen de kabinets plannen 'zeker niet onrealis tisch'. Zij wijzen erop dat ook Duitsland, Zweden, Oostenrijk, Groot-Brittannië en Frankrijk de Commissie-voorstellen veel te uitbundig vinden. Honderd miljard minder uitgaven, levert Nederland een besparing op van vijf miljard. Zuidelijke lid staten als Spanje, Portugal en Griekenland, wijzen evenwel als netto-ontvangers van de EU alle aanslagen op de begroting af. De beslissing over de toekom stige omvang van de landbouw- en steunfondsen moet komend voorjaar vallen. heemstede carlo nuveen vervolg voorpagina Het strakke keurslijf van een heidstarieven voor tandartsen moet plaatsmaken voor een 'vrije markt', vindt voorzitter H. van Nouhuys van de Associa tie Nederlandse Tandartsen. „Het werk van de tandarts is geen eenheidsworst. Net zo min als de patiënten. Het systeem van vaste stuksprijzen per vul ling of hechting is totaal uit de tijd. Daarvoor in de plaats zou de tandarts bijvoorbeeld ook op basis van een uurloon moeten kunnen werken. Ook bestuurslid G. L. Zeegers van de Nederlandse Maat schappij ter Bevordering van de Tandheelkunde (NMT) pleit voor het loslaten van het vaste tarievenstelsel voor de tandarts. „Het strakke regime van de ta rieven stuit ons al langer tegen de borst. Nieuwe tandartstech nieken worden er onnodig ja renlang door geblokkeerd. Dat komt doordat die nieuwe tech nieken pas worden vergoed als ze algemeen zijn ingevoerd." De NMT steunt het initiatief van de tandartsenassociatie om bij minister Borst aan de bel te trekken. „De vaste tarieven geven de patiënt juist helderheid", rea geert H. J. van Duijvenvoorde van zorgverzekeraar Zorg en Ze kerheid. „Ze voorkomen dat er rechtsongelijkheid onder de tandartspatiënten ontstaat. Ook woordvoerster J. van Rooyen van zorgverzekeraar Zilveren Kruis/Spaarneland Verzekerin gen reageert terughoudend op het voorstel van de ANT. „In de tandartsstoel verkeert de pa tiënt in een kwetsbare onder handelingspositie. Dat zou door het afschaffen van de vaste ta rieven erger worden. Bovendien is het nog maar de vraag of het tot meer onderlinge concurren tie en dus meer kwaliteit leidt." zoetermeer anp De overheid moet de aanleg van wegen financieren via leningen en hypotheken bij banken, ver zekeraars en pensioeninstellin gen, vindt Transport en Logis tiek Nederland (TLN). Volgens de belangenclub voor trans portbedrijven kan de overheid het geld dan later terugbetalen. Dit is een van de voorstellen die TLN in een 'brandbrief aan premier Kok heeft geschreven aan de vooravond van de pre sentatie van het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Transport 1999-2003 (MIT). In dat programma, dat vandaag wordt besproken, staat welke wegen en spoorlijnen zullen worden aangelegd. TLN vindt dat de financiering van wegen anders moet, omdat Nederland anders dichtslibt. Als voorbeeld geeft de organisatie projecten in Duitsland waarbij bedrijven al een voorfinancie ring van 5,5 miljard Duitse mark leverden. Een andere optie zou een Mobiliteits- en Milieufonds zijn, dat het oude Infrastructuur fonds vervangt. In dat fonds moet de overheid de totale op brengsten uit het wegverkeer (25 miljard gulden) storten. „Dat geld komt van de wegge bruiker, dus dat kan heel goed naar aanleg van wegen. Een an der deel kan dienen om de milieulasten van het verkeer te rug te dringen." arnhem anp Akzo Nobel wil een nauwere sa menwerking tussen universitei ten en industrie. Dit kan bij voorbeeld door meer gebruik te maken van technologische top instituten. Bestuursvoorzitter C. van Lede zei dit gisteren bij de uitreiking van de Akzo Nobel Science Award 1998. Technologische instituten zijn volgens Akzo Nobel een ideale schakel tussen de acade mische wereld en het bedrijfsle ven. Ze kunnen namelijk weten schappelijk onderzoek omzet ten tot bruikbare concepten voor bedrijven. Daar zijn onder nemers bij gebaat omdat inves teringen steeds sneller moeten worden terugverdiend. Maar ook de universiteiten zouden erbij gebaat zijn omdat ze langetermijnonderzoeken kun nen blijven doen. De Akzo-topman reikte giste ren de 29ste Science Award uit aan prof. dr. R. Schilperoort van de Rijksuniversiteit Leiden. Schilperoort kreeg de prijs voor zijn internationaal baanbreken de werk op het gebied van de zogeheten genmodificatie in planten. Door moderne gen technologie kan het gebruik van chemicaliën sterk worden be perkt. Volgens Schilperoort ko men hierdoor in de komende jaren veel nieuwe producten op de markt. De Hollandse Maatschappij der Wetenschappen in Haarlem kent de prijs van 50.000 gulden jaarlijks toe. De onderscheiding is ingesteld om wetenschappe lijk onderzoek te stimuleren. haarlem «kees van der linden vervolg voorpagina De Mastino Napoletano, een agressief dier dat zeer ruim in het vel zit en al gauw negentig American Staffordshire Terriër, Het ministerie van landbouw, visserij en natuurbeheer werkt al enkele jaren aan een verbod op bepaalde hondenrassen. Daarbij gaat het vooral om de WD-fractieleider Dijkstal praat tijdens een bezoek aan Deventer met een straatveger, die een Melkertbaan heeft, foto gpd vincentjannink kilo zwaar wordt, is al langer onderwerp van discussie. In no vember vorig jaar verwondde een dergelijke hond meerdere mensen in het noorden van het land, waarbij de slachtoffers ook in hun hoofd werden gebeten. Een van hen werd 'gescalpeerd'. Het dier werd daarop afge maakt. De officier van justitie bepleitte een algeheel verbod op het bezit van de hond. In 1996 moesten twee zoons in Leerdam hun moeder uit de ka ken van een Mastino redden door het beest met een mes in de rug te steken. de Fila Brasiliero en de Dogo Argentino. Al eerder werd het bezit van de pitbull aan scherpe regels gebonden, waaronder het verplicht muilkorven en aanlij nen van de hond op de openba re weg. De Mastino-vereniging heeft overigens niet gewacht op het oordeel van het ministerie. Ze doet momenteel eigen onder zoek naar het karaJkter en de agressiviteit van de hond. Mas- tino-fokker Van Gelder uit Den Bosch noemt de resultaten van de test 'zeer bevredigend'. Vol gens hem blijkt uit niets dat er met de hond in het algemeen iets mis is. Hem is ook niets be kend over het 'doorfokken' van de dieren. Ex-voorzitter Vaas van de Mastino-vereniging leg de zijn functie neer omdat hij vond dat er te veel met de die ren werd 'doorgefokt'. Daardoor zouden valse karakters worden gekweekt. Van Gelder: „Onder ieder hondenras heb je negatieve uit schieters. Bovendien is de Mas tino een waak- en beveiligings hond, perfect voor het gezin waarin hij de mensen kent. Wat in Amsterdam is gebeurd, is vreselijk. Maar wat speelde zich er precies af? Als die kinderen de deur van dat huis hebben opengedaan, kan de hond zijn terrein hebben willen verdedi gen. We weten het nog niet."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3