T L€l|HON Autokerkhof als kostbaar archief F~ Kade vol Matizen Weg en wiel DAEWOO S W 3 touring Sport Edition SUBARU-SHOW VLOTO ixer Bestelauto v/h Jaar WIJ ftJITEN ILIEU OOIE IKKEN I Walter de'Silva naar Seat Speciale band voor op het strand lUTO colpa de vriendelijkste Daewoo-dealer U BENT TOE AAN'N £^7 loom 65, Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-44.53.03 OFFICIAL DAEWOO DEALER Dealer voor Duin- en Bollenstreek iuTOBEDRIJF DE SMIT iDIJK 175 LEIDEN 071-5212911 IG SCHIPHOLWEG - OEGSTGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN i DAEWOO DEALER »ngt in ons land de 3- ring in een Sport Edi- e markt. Dit model kenmerkt door een iplete en tevens op i leest geschoeide uit- lo heeft de auto onder ïtmetalen wielen, bum perspoilers voor en achter, zijs- kirts in carrosseriekleur en een M-sportonderstel. In het interi eur zijn sportstoelen, een M- stuurwiel en veloursmatten te \inden. De meerprijs van het Sport Edition-palcket bedraagt 6.980 gulden. I.v.m. de introduktie van de nieuwe SUBARU IMPREZA: vanaf vandaag t/m 31 oktober Zondag 25 oktober geopend van 11-16 uur 98 pai D< eot Boxer is Bestelauto :or« aar 98/99 geworden. !n krijgt de onderschei- In jaar na zijn introductie I.OO drijfsautoRAI. Een jury 61 ie uit leasemaatschap- etowners en journalis- II tot deze conclusie na ;en van de kwaliteiten. Bij de beoordeling laat de jury harde cijfers als de kilometer kostprijs en de volledigheid van het programma zwaar wegen. Verder worden functionaliteit en rijeigenschappen beoordeeld en de uitstraling en kwaliteit van dealers en importeur. Cagiva begint inhaalrace (GPD) - De samenwerking tus sen Ducati en Cagiva werd in juli definitief verbroken toen de gebroeders Castiglioni de reste rende 49 procent van hun aan delen overdeden aan onder meer de Texas Pacific Group (TGP). Nadat TGP in 1996 al 51 procent in handen had gekre gen, werd er zwaar geïnvesteerd in de Ducati-fabriek in Bologna om de productie op te voeren. Met succces naar nu gebleken is. Rolden in 1996 nog 12.501 Due's van de band, dit jaar zul len dat er al 27.500 zijn. Daar mee lijkt er een eind gekomen aan de lange levertijden waar door gewilde exoten als de Du cati 916 en 748 eerder bij de klant komen dan voorheen. Ondanks het afstoten van Du cati blijven de Castiglioni's heer en meester over Cagiva, Husq- varna en Moto Morini. En de Castiglioni's blijven trouw aan de motorblokken van Ducati zoals blijkt uit de komst van de brandstofgeïnjecteerde Cagiva Canyon 900 i.e. In het rijwielge deelte van deze gestroomlijnde all-roader huist het motorblok dat ook in de supersportieve Ducati 900 SS kan worden aan getroffen. Gegadigden krijgen daarmee de beschikking over een 80 pk sterke L-twin die een maximaal koppel van 80 Nm via een 'zesbak' doorgeeft aan het achterwiel. De leeg 193 kilo gram wegende 'desmodroom' kost 26 mille. Het kleine zusje van de 900, de 500 Canyon, gaat 14.499 gulden kosten. De uiterlijke overeenkomsten tusen beide Canyons zijn opval lend groot; verschillen moeten gezocht worden in het moto risch gedeelte. In de 165 kilo gram zware Canyon 500 huist een olie/luchtgekoelde 1-cilin der viertaktmotor die met het oog op de Nederlandse markt ook in 34 pk versie beschikbaar komt. MILJONAIRS AUDI De miljoenste A4 rolde afge lopen zomer van de band in de Audi-fabriek te lngolstadt. Sinds de marktintroductie in 1972 zijn er vijf generaties en meer dan vijf miljoen exem plaren van de zogenoemde Audi B-serie geproduceerd. De B-serie heette eerst Audi 80 en werd nog niet zo lang geleden omgedoopt tot Audi A4. Vorig jaar bouwde Audi 557.777 auto's, de helft daar van bestond uit A4's. CITROËN Twee jaar na de introductie- datum rolde kort geleden het halfmiljoenste exemplaar van de Citroen Saxo in Aulnay- sous-Bois (bij Parijs) van de band. De Saxo is inmiddels in 81 landen verkrijgbaar. Afge lopen jaar werd een aantal van 262.000 Saxo's geprodu ceerd, waarvan 59 procent 3-deurs en 27 procent diesels. De gemiddelde dagproductie bedroeg 1.230 auto's. OPEL Kort geleden rolde in de Opel fabriek in het Duitse Rüsscls- heim het miljoenste exem plaar van het huidige model Vectra van de band. Het ging om een rode 4-deurs Sport, voorzien van een 2.5 liter V6- motor. Sinds de introductie van dit model, herfst 1995. kiezen jaarlijks bijna 400.000 Europeanen voor deze mid denklasser. In ons land staat de Vectra momenteel zeven de in de modellen top-10. OPEL/GM Eveneens in Rüsselsheim rol de onlangs het halfmiljoenste op de huidige Opel Omega gebaseerde model van de band. Naast de Omega zelf wordt daar namelijk ook de Amerikaanse versie Cadillac Catera gebouwd Is de Omega bij Opel het grootste" model, de Catera is de kleinste auto van het Ame rikaanse GM-merk Cadillac. VOLKSWAGEN Als alles zo doorgaat, rijdt in het magische jaar 2000 de 20 miljoenste Golf van de band. De nog altijd zeer populaire auto werd in 1974 geïntrodu ceerd en zit pas in de vierde generatie. Er is thans nog slechts één auto waarvan er meer verkocht zijn en dat is de Golf-voorganger, de VW Kever. Die wordt nog steeds in een kleine oplage gebouwd en zit momenteel op 22 mil joen exemplaren, VOLKSWAGEN In de Volkswagenfabriek te Salzgitter werd onlangs de 30- miljoenste motor geprodu ceerd sinds de start in 1969> Negentig klanten over de hele wereld worden momenteel door deze fabriek voorzien van motoren. Maar ook t orn ponenten zoals carterpannen, kleppen, uitlaatspruitstukken en pompen worden geleverd. De fabriek produceert 7.500 motoren per dag, waarvan 6.000 diesels. Daarmee is hot 's werelds grootste dieselmo torfabrikant. De jubileummo tor was een direct ingespoten diesel met turbo, een 110 pk 1.9 TDi voor de Golf "AN DER MEER I ISCHADE SERVICE I i" IIEUVRIENDELUKE OP WATERBASIS VAN DER MEER I SCHADE SERVICE I FOCWA Jr FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Volkswagen maakt al enige tijd duidelijk grote plannen te hebben. Nu doet het Duitse concern een nieuwe stap door een van de beste ontwerpers, Walter de'Silva, uit Italië te halen ten gunste van het Spaanse merk Seat. De'Silva is de grote man aehter de nieuwe modelgeneraties van Alfa Romeo en pas geleden was hij nog het middelpunt op een wervelende persvoorstelling in Madrid, waar Alfa het nieuwe vlaggenschip 166 voorstelde. Met deze man aan het hoofd van het eigen designcentrum in Martorell kunnen we van Seat de komende jaren nog aardige dingen verwachten. De Spaanse VW dochter heeft voor de komende vijf jaar een budget van ongeveer 2,6 miliard gul den dat bijna geheel zal worden besteed aan het ontwerpen en ontwikkelen van nieuwe producten. BLIK IN HET VERLEDEN SEOEL Het Koreaanse merk Daewoo zit concurrent Hyundai op de hie len. Verkocht laatstgenoemde in de eerste negen maanden van dit jaar vrijwel evenveel nieuwe auto's (7.522) als in dezelfde pe riode vorig jaar (7.500), Daewoo boekte een winst van ruim 36 procent en komt met 7.144 au to's heel snel naderbij. In Korea heeft Daewoo inmiddels de lei dende positie van Hyundai overgenomen. De nieuwe modellen Lanos en Nubira doen het goed en ook de eigenzinnige mini Matiz, die nog maar enkele maanden op de markt is, mag zich in een veelbelovende populariteit ver heugen. In ons land verkocht Daewoo er tot en met septem ber een dikke duizend en dat aantal was gepland voor het he le jaar. Als de fabriek in Zuid- Korea er meer stuurt, zullen die dus ook wel verkocht worden. Er staan er genoeg zou je zeg gen bij het zien van bijgaande foto, die gemaakt is op de kade bij de Daewoo-fabriek in Seoel. In totaal wil Daewoo dit jaar 12.000 auto's in Nederland ver kopen. Volgend jaar moeten dat Fiat crasht ruim 400 auto's per jaar Met het verschijnen van de Ford Focus zal de Escort binnen niet al te lange tijd geschiede nis worden. Een typenaam die Ford dertig jaar achter elkaar heeft gevoerd, gaat dan voor lopig de boeken in. De eerste Escort (foto) verscheen begin 1968 als opvolger van de Brit se Ford Anglia op de markt, na op de Salon van Brussel te zijn geïntroduceerd. De goed koopste 2-deurs Escort 1100 stond in die begindagen bij de dealer voor 5.495 gulden. De nieuwe 'grote kleine' auto van Ford werd meteen een succes. De Mark I (eerste generatie) bracht het tot 2.155.301 gebouwde exemplaren voor hij in 1974 werd vervangen. Ook in de autosport boekte de Escort aardig wat successen. foto archiei er meer worden en daar zitten dan naar verwachting 3.500 Ma tizen bij. Daewoo Corporation is inmid dels de grootste exporteur van Korea. Het concern verscheepte in de eerste helft van dit jaar voor meer dan negen miljard dollar aan producten en dat wa ren lang niet allemaal auto's. Ook gaat Daewoo steeds meer buiten Korea produceren. Een van de jongste projecten betreft een fabriek in Casablanca. jaar. Hiermee zal de elektroni- ca-tak van Daewoo uitgroeien tot 's werelds grootste produ cent van kleuren-tv's. Per jaar gaan er dan 12,4 miljoen kijk kasten de deur uit. Je ziet het niet vaak meer vandaag de dag, een echt auto kerkhof vol met wrakken. En al helemaal niet op het ter rein van een autofabrikant. Maar aan de rand van Turijn, nabij de Mirafiori-fabriek, ligt een speciaal terrein ter grootte van een voetbalveld vol met autowrakken. Het zijn er ruim vierduizend, want Fiat Auto bewaart de 400 auto's die men jaarlijks aan een crashtest onderwerpt cir ca tien jaar in dit speciale 'archief. Een wandeling over dit 'crash- archief is een heel bijzondere belevenis. Hier liggen achter een metershoge wal alle auto's die de merken van het Fiat-con cern hebben uitgedacht op ver schillende manieren in de kreu kels. Je ziet er de resultaten van frontale botsingen, zijwaartse aanrijdingen en andere vormen van ongewenst contact tussen auto's en obstakels die dienen te worden uitgeprobeerd. Want op het 'Centro Sicurezza Fiat' (centrum voor veiligheid) wordt elk model van Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Ferrari en Maserati ge nadeloos getest. Fotograferen is ten strengste verboden op het autokerkhof. Niet alleen omdat er een schat aan unieke gegevens ligt, maar vooral omdat er verschillende heel recente autowrakken lig gen van modellen die nog niet geïntroduceerd zijn. Zo kwa men we de nieuwe Lancia De- dra tegen, een wat moeilijk te identificeren Ferrari en ook de splinternieuwe Alfa Romeo 166 lag er al in de kreukels. Tijdens de rondleiding door het veiligheidscentrum zien we nog meer modelnieuws van het concern, al gaat het daarbij om kale carrosserieën die nog niet veel verraden. Maar we kunnen u garanderen dat de nieuwe Fi at Punto, die volgend jaar op de markt komt, er zonder ruiten en in de typische matgele crash- kleur al goed uitziet. De komen de tijd zullen de ingenieurs van het veiligheidscentrum de auto ongetwijfeld alle hoeken van het pand laten zien. Want door slim gebruik te maken van de facili teiten kan een auto er onder vrijwel iedere hoek gecrasht worden. Zo komt de buitenbaan uit in het middelpunt van een soort halve cirkel, die de mogelijkheid biedt om onder elke hoek een auto tegen een andere te laten botsen. De meeste crashes wor den echter binnen uitgevoerd. Er is een baan om frontale en offset-crashes uit te voeren en er kan een zijwaartse aanrijding worden geregeld. Belangrijk voor het veiligheids centrum is dat elke crashtest, zoals die door wetgevers waar ook ter wereld wordt voorge schreven, kan worden uitge voerd. De uitkomst van de meeste van deze crashes is voorspelbaar omdat Fiat zelf veel hogere eisen stelt. Maar toch moet je als autofabrikant de gegevens die een specifieke botsing oplevert te voorschijn kunnen toveren. Daarom rijdt De Fiat Groep verslijt in het Centro Sicurezza Fiat jaarlijks heel wat crashtest-dummies in het veiligheidscentrum die middag een Alfa Spider met 50 kilometer per uur tegen een muur. Een offsetcrash met 55 km/u, waarbij slechts de helft van de voorkant van de auto te gen een blok beton komt, bete kent een veel hogere belasting voor de structuur van de auto en voor de inzittenden. Maar de wet in Nieuw-Zeeland schrijft deze test nu eenmaal voor. De Spider doorstaat de botsproef met glans. Slechts de bumper, de motorkap en de spatborden lijken beschadigd. Maar een nadere beschouwing leert dat er heel wat meer defect is. De carrosseriestructuur van de auto heeft de klap heel gelei delijk opgevangen. De airbags zijn te voorschijn gekomen om de inzittenden, twee testdum- mies, op te vangen. Die dummies, volgepropt met sensoren die de kracht op ver schillende 'lichaamsdelen' me ten, worden overigens in Ne derland bij TNO gemaakt. Van de crash van elke auto worden video-opnamen gemaakt met speciale camera's die op hele hoge snelheid draaien. Daar door is elke fractie van een se conde van de crash later nog eens te bestuderen. FOTO ARCHIEF In het veiligheidscentrum hoeft niet voor elke test een auto aan gort te worden gereden. Er kun nen verschillende componen ten die met de passieve veilig heid van een auto te maken hebben, zoals de gordels, de air bags, of bijvoorbeeld een stukje van de carrosseriestructuur, apart getest worden. Dat ge beurt op speciaal daarvoor ge construeerde railsystemen. Meestal worden deze tests uit gevoerd in het prilste ontwikkei- stadium van een nieuw model. Dan hoeft zo'n kostbaar proto type in elk geval niet op de ei gen schroothoop te belanden. mul zand is geen lolletje. De banden zakken diep weg en trappen gaat loodzwaar. Liefhebbers van toertochten over het strand we ten dat de beste band voor dat doel dik is en geen loopvlak heeft. Vredestein heeft onlangs zo'n band gepresenteerd, ge naamd B-Each. De band werd vorig jaar tijdens het strand- spektakel Brinta Beach Classic als prototype gelanceerd en bleek daar een groot succes. Volgens Vredestein zakt deze 'slick'-fietsband niet diep weg in het zand, maar blijft er als het ware op drijven. Daardoor kan de fietser op mulle plekken in het zadel blijven, waar hij an ders moet afstappen. De B-Each heeft weliswaar weinig loopvlak, Marokkoi waar Daewoo niet al leen auto's, maar ook tv's gaat fabriceren. De fabriek moet in juli volgend jaar klaar zijn en dan goed zijn voor 100.000 au to's, een miljoen kleuren-tv's en twee miljoen beeldbuizen per maar het speciale rubber zorgt voor voldoende grip. De band is overigens ook geschikt voor on verharde en verharde wegen. Vredestein heeft de band samen met de wedstrijdrijders van het B-one Batavus-team ontwik keld. De triathlon-kampioene Katinka Wiltenburg won in ja nuari met het prototype de loodzware strandrace Egmond- Pier-Egmond. Vanzelfsprekend heeft de B- Each het gebruikelijke PRS-anti- leksysteem. Vredestein advi seert een lage bandenspanning •van 2.0 tot maximaal 3.4 bar. De band is in een maat verkrijg baar, 26 x 2.3, en kost 59 gulden. Fietspad langs HSL De aanleg van rails voor de snelle trein (HSL) tussen Amsterdam en Antwerpen is een prach tige kans om een kaarsrecht fietspad aan te leg gen tussen deze twee steden. Dat zegt Atelier HSL Zuid, een groep mensen met creatieve ideeën rond de HSL. Met name de bouwwegen die nodig zijn om de rails aan te leggen, vor men een geschikte ondergrond voor de fietspa den. Ze kunnen extra breed worden en daarom geschikt voor ligfietsen, skeelers en autopeds. De route is bruikbaar voor woonwerk-verkeer in de randstad en natuurlijk als toeristische route tussen noord en zuid. Meervoudig triathlon-kampioene Katinka Wilten burg langs het strand met Vredestein B-Each-ban- den op haar fiets. foto vredestein

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23