Lange halen snel thuis II WEER Het Gesprek van de Dag Vervloesem vervloekt Niet-rokers willen i!* Zalm sigaret dooi»; Privé publicef uit gestolen scripts GTS VKIJDAG li UK I UbtK 1998 COM E N T A A R Marcel Vervloesem, de grote bestrijder van kinderporno, zou zich zelf al jaren schuldig maken aan seksuele misdrijven met kinderen. Deze zware beschuldiging, geuit door o.a. Vervloesems jongere broer, roept opnieuw vragen op over de geloofwaardigheid van de man die deze zomer met zijn Werkgroep Morkhoven het Zand- voortse kinderpornonetwerk blootlegde. Eerder kwam de Belg al in opspraak toen bekend werd dat hij een strafblad had wegens ze dendelicten en afpersing. Nu de aanklager in het beklaagdenbankje zit, is het gevaar levens groot dat de zaak waar het allemaal om begon uit het oog wordt verloren. Dat zou een dure denkfout zijn. Niet Morkhoven maar de politie Kennemerland stuitte immers eind juni op de walgelijke na latenschap van de in Italië vermoorde Gerry Ulrich. De grote hoe veelheid kinderporno die in de Zandvoortse flat van Ulrich werd aangetroffen Iaat aan duidelijkheid helaas niets te wensen over. Vervloesem zag vervolgens kans zich op te werpen als kampioen pomobestrijder en luis in de pels van justitie en politie in België en Nederland. Dat hij zich die rol kon aanmeten, is niet alleen te wij ten aan de gretigheid van journalisten om een sappig nieuwsver- haal te brengen. Justitie en politie zijn zelf minstens zo verantwoor delijk. Al vanaf de dag dat Zandvoort in één klap wereldnieuws werd, zwijgen beiden in alle talen. Ieder verzoek om toelichting op de zaak die miljoenen mensen heeft geschokt, wordt tot op de dag van vandaag categorisch afgewezen. Met een nietszeggende verwijzing naar 'het belang van de zaak' houdt justitie zich behalve blind ook doof en stom. Die houding gaat volledig voorbij aan de recht van de samenleving op antwoord op vragen als: kan ik mijn kind nog veilig over straat laten lopen? De indruk ontstaat nu dat politie en justitie niet in staat zijn dit soort misdrijven effectief te bestrijden. Wie zwijgt stemt niet toe, maar laat wel veel gebeuren. Een fenomenaal acteur Goed dat we gisteren toch maar eens naar Jos op 1 keken. An ders zouden we daar nog bijna de Nationale Overgangsweek hebben gemist! En een een paar minuten uiterst vermakelijke televisie. Begrijpt u ons niet verkeerd: we hebben alle respect voor vrouwen in de overgang. En over de Overgangsstichting, die aandacht vraagt voor de problemen van deze vrouwen, zult u van ons ook geen kwaad woord horen. Maar om nu met droge ogen te kijken naarjos Brink terwijl hij om vier uur 's middags op gezellige toon kletst over vaginale droogheid, af scheidingen jeuk, dat vergde van ons iets te veel zelfbeheer sing. Aan zo'n overgangsweek kun je trouwens zien dat die Brink een fenomenaal acteur is. Tijdens het gesprek met de gynae coloog over de overgangsperikelen keek hij slechts een keer met wanhopige ogen de camera in. De rest van de tijd bleef hij toch aardig nonchalant aan zijn kopje thee nippen. Maar niet alleen in de overgangsweek kwamen zijn acteer prestaties naar voren. Ook in het 'klushoekje' van Jos op 1 bleek dat. 'Zeg als ik nu in een bouwmarkt ben...begon Jos een van zijn vragen. En hij zei het alsof het iets heel vanzelf sprekends was. Terwijl hij in de rest van het programma, in zijn elegante, double-breasted pak, vooral de indruk wekte dat hij meteen willekeurig stuk gereedschap in de handen een onstuitbaar gevaar voor zichzelf en zijn omgeving was. Eigenlijk in het hele programma bleek hij een geniaal toneel speler. Tijdens het onderdeel 'Kom eens bij me kijkenmet verzorgtips voor planten tijdens de vakantie en een hond met kunstpooten zelfs tijdens hetBeeldspel waarin een vol wassene moest raden over welk dier een kleuter sprak, met als prijs een cadeaubon van 50 gulden toonde hij zich vro lijk, enthousiasten uitgelaten. Terwijl elk ander mens, om zo veel mallotigheid, spontaan in tranen was uitgebarsten. Een uitstekende presentator dus, die Jos. Een beter program ma waardig. Zet Jos op 1 andere show, zou ons advies daar om luiden. Zware storm op komst De rollen zijn deze maand omgedraaid. Aan het begin van de maand was het opmerkelijk koud met overdag temperaturen die niet hoger kwamen dan ongeveer 8 graden. Nu, drie weken later, is het juist heel zacht. De nachten zijn zelfs opmerkelijk zacht. Normaal gesproken schommelen de nachtelijke minima in deze tijd van het jaar rond de 7 graden, nu leven we ruimschoots boven onze stand. Gisternacht werd het op Schiphol niet kouder dan 14,8 graad en ook de afgelopen nacht deed het buiten bijna zwoel aan. In Zeeland werd het plaatse lijk niet kouder dan 15 graden. Gisteren overdag werden de hoogste temperaturen van deze maand waargenomen. Valkenburg noteerde 17,9 graad, Schiphol 17,8 en Bloemendaal (het dorp) 17,6. Vlak aan zee was het een fractie min der zacht: het duinstation van Bloemendaal kwam uit op 16,2 en Zandvoort 16,7. Dit weekeinde is het niet meer zo zacht. Achter een koufront, waarvan het regengebied vanochtend ons land bereikt, stroomt vanavond min der zachte oceaanlucht ons land binnen. De komende nacht zakt de temperatuur naar waarden rond 8 graden. Zaterdagmiddag wordt het omstreeks 13 graden. Het weerbeeld is zaterdag aanvankelijk best aardig. Op een enkele bui na blijft het tot ver in de middag droog en zo ni\en dan laat cle zon zich zien. Daarna krijgen we van doen met een gemene stormdepressie op weg van Schotland naar Denemarken. Het systeem diept mogelijk uit tot rond 960 hPa en veroorzaakt zater dagavond aan de kust een zuidwesterstorm, in de nacht van zaterdag op zondag mogelijk een zware storm. Boven land wordt de wind hard tot stormachtig en er zullen ongetwijfeld zware tot zeer zware wind stoten gaan voorkomen. Onder zware windstoten worden snelheden verstaan tussen 75 en 100, zeer zware windstoten boven de 100 kilo meter per uur. Zondag overdag ruimt de wind naar west tot noordwest en neemt ge leidelijk in kracht af. Verder valt er zaterdagavond flink wat regen, daarna komen er buien opdraven. Na het weekeinde blijft het aanhou dend wisselvallig en periodiek onstuimig. Boven de Caribische Zee is toch nog een tropische storm, nummer 13 van dit jaar, in ontwikke ling. De storm heet Mitch. JAN VISSER. 'Nederlanders op reis' een gemiste kans Geen reislustiger volk dan de Nederlanders. Bijna zeven op de tien landgenoten gaat elk jaar één of meerdere keren op vakantie en dat is een 'participatie' die alleen door de Duit sers enigszins wordt benaderd. De rest van de wereld volgt op forse afstand. Het inrichten van een tentoonstelling onder de noemer 'Nederlanders op reis' lijkt daarom bij voorbaat een flinke, zo niet bijna onmogelijke klus. Te veel foto's, te veel reisattributen (koffers, wan delschoenen, EHBO-trommels)te veel kleding, te veel posters, te veel landkaarten, te veel reisbrochures, te veel transportmiddelen en ga zo nog maar een tijdje door. Bij het bezoekerscentrum van Schiphol (Schipholscoop) echter, zaten ze daar niet mee. De expositie (nog permanent ook) moést er blijkbaar sowieso komen en hoewel de naamgeving anders doet vermoeden, beperkten de inrichters zich simpelweg tot landgenoten die er na de Tweede Wereldoorlog op uittrok ken. Alsof de Nederlandse Reisvereni- ging (NRV) niet reeds in 1906 werd op gericht. Alsof er al niet in 1928 vanuit Rotterdam met een oceaanstomer van de Holland1Amerika Lijn 36-daagse trips naar Amerika werden georgani seerd. Alsof er in 1929 geen winters portreisjes naar Sauerland werden ver kocht: 'Een weekendje sneeuw voor 33 gulden'. Lange halen snel thuis. Een paar wee moedig stemmende foto's (zoals het aardige beeld van vakantiegangers bij een ANWB-wijzer uit een tijd dat de af standen nog tot in tienden nauwkeurig werden aangegeven), een winkel draaimolen met uit het buitenland ver stuurde ansichtkaarten ('Afz: Van alle maal. Dag!') en een video-presentatie met vakantie-kiekjes. Dat is het wel zo ongeveer. En wie uit nijd een retourtje naar het jaar 2015 wil boeken, komt eveneens bedrogen uit. De simulator is - als hij intussen tenminste niet werd gerepareerd - buiten gebruik gesteld. Een gemiste kans. Temeer daar er toch een overvloed aan geschikt expositie materiaal moet zijn. Vooral de NRV heeft - zoals onder meer blijkt uit het jubileumnummer van 24 maart 1986 - een foto-archief om voor eeuwig en al tijd in onder te duiken. En ook het NBBS (Nederlands Bureau voor Bui tenlandse Studentenbetrekkingen) in Leiden moet gezien de prachtuitgaven 'Niettegenstaande Eenige Gebreken' (1982) en 'Al zeventig jaar een eigen kijk op reizen' (1997) beschikken over een indrukwekkende verzameling reis- nostalgia. Wie echt wil weten hoe Nederlanders vroeger op reis gingen, wordt op de tentoonstelling in Schipholscoop wei nig wijzer. Eerder genoemde publica ties van NBBS en NRV verschaffen een aanzienlijk beter beeld van de periode waarin reizen een manier van leven werd. Publicaties overigens, die nog naar de kroon worden gestoken door het zwijmelfoto-boek 'De Gouden Tijd van het Reizen', dat enige jaren terug verscheen bij Schuyt Co (Haarlem) Alleen die prenten al waaruit duidelijk wordt op welke manier de toerist zich vroeger liet vertroetelen: de luxe-com partimenten van de Pullman-treinen, het palmen-zwembad op de 'Staten dam', de keurig opgemaakte bedden in de vliegtuigen van American Airlines... In Schipholscoop hadden ze alleen al van die foto's een schitterende ten toonstelling kunnen maken. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Informatie: Schipholscoop is gevestigd in Aankomsthal 1 (zuidzijde) van Schipnol en is de hele week geopend. Van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 18 uur en in het week einde van 10 tot 17 uur. Toegang gratis. Teie- FOTO NRV ARCHIEF foon 020 - 60 12 67 3. Zomer 1922. Nederlandse toeristen in vrije tijds-kledij bij de watervallen van Coo. Tienduizend Euro 's MENSELIJK LE THI CO, de oudste inwoonster van Vietnam e td de oudste mensen ter wereld, is op 118-jarige Ie n overleden. Dat hebben Vietnamese kranten dond er gemeld. De doodsoorzaak is niet bekendgemaakt bij Co vorige maand voor het eerst in haar leven een in huis bezocht, ontdekten artsen dat haar organen iet de gebruikelijke plek zaten: haar hart en gal zate ve rechterkant, terwijl leveren maag aan de linkerk nf ten. Co werd geboren in 1880 toen Vietnam nog was. Ze trouwde op haar 19de. Van haar twaalf k die de geboorte overleefden zijn er nog zeven inl totaal heeft ze een nageslacht van meer dan 500 De grootste brouwerij van Brazilië moet een alco' slaafde bierproever een forse schadevergoeding; De werknemer beweert dat hij alcoholist is gew& dat hij 22 jaar gerstenat testte. De 46-jarige VEKE dronk voor zijn werkgever 55 duizend fles gemiddeld tien flessen per werkdag. Hij controle kwaliteit van de productie in drie brouwerijen. Ei bank veroordeelde de Brahma Brewery Companj eenmalige schadevergoeding van bijna 800.000 Daarnaast heeft Naveke levenslang recht op een lijkse uitkering van ruim 12.500 gulden. De brot J gaat in hoger beroep. Volgens een woordvoerden niet nodig geweest dat de proever al het bier doo om de kwaliteit vast te stellen. Maar volgens Nat j( gen de smaakpapillen voor bier achter op de tong ontwenningskuur is het hem gelukt al twee jaar» cohol af te blijven. De meeste Duitse vrouwen vinden dat mannenzi *r dag moeten scheren. Bijna de helft van de dame al alleen van een gladde huid. Nog geen kwart vam n' vraagde vrouwen keurt een snor goed, meldt deü levisie na een onderzoek van het Hamburgse ins GFM-GETAS in opdracht van het tijdschrift Men' 'd De zogeheten driedagenbaard kan rekenen op in hi< ming van 13 procent van de vrouwen, daarna to ie' Ie baard. Bij de meeste vrouwen stuiten de ri sik en bakkebaarden op grote afkeer. Stress, die wordt veroorzaakt door de economise1 w verkleint de penis met gemiddeld twee centime! \j onderzochte personen steeg het aantal gevallen nisverkorting binnen een jaar zelfs met 32 proce r[ deze conclusies komt de Braziliaanse uroloog R( ,j( TRULLII na jarenlang onderzoek. De gemiddeld: ,n van een penis in rust was zeven centimeter, ma» „e middels vijf centimeter, aldus de specialist. Hoo qï, zaak is de economische crisis en het daaruit voa de perspectief om werkloos te worden. ,,Dat heel a ge gevolgen voor het zelfrespect en kan leiden va J(j van het libido tot impotentie", stelt Trullii. Bij de ten gaat het vooral om zakenlieden, leidinggeven neel en om professionals op de financiële markte al Een rokende minister in de Tweede Kamer: del kersvereniging CAN vindt het een voorbeeld va j' criminaliteit. De boosdoener, minister Zalm (Ti en), moet dan ook eenmalig een flink bedragoi ken naar het Nederlands Kanker Instituut of hes Fonds. Tien procent van zijn netto maandsalai mooi, vindt CAN-voorzitter A. Nijpels. CAN meldt zich naar aanleiding van een fotow Zalm, een kettingroker, zojuist een flinke wolki n tenrook de lucht in heeft geblazen. De foto ven een aantal dagbladen en werd genomen na afk het Kamerdebat op 15 oktober over Victory Bo: iei Woogie, het schilderij van Piet Mondriaan dati hi den gekocht dankzij een schenking van De Ned sl sche Bank. )F Volgens CAN overtrad Zalm, niet voor de eerste ld wet. Hij rookte in een overheidsgebouw, en dal lij niet. „Dom en onverantwoordelijk", vindt Nijp nl Inderdaad niet zo'n slimme actie van een mini meent directeur Voorlichting van de Tweede Ki bi Mulders. Maar Zalm overtrad de wet niet: hij za mi besloten gedeelte van het Kamergebouw, en dc ei den slechts de huisregels. „Die verbieden trouw ini dat daar wordt gerookt", aldus Mulders. „Ente van de Tweede Kamer had Zalm zich daar aan 2 houden." Krijgt Zalm nu een standje? Mulders: „Er staat; sanctie op. En moet dan meteen een bode opd ter af stappen? Zalm zat daar zijn stress af te re ,l na het debat. Wij stellen ons niet zo op als agent." Maar Mulders heeft begrepen dat Zalm eigen ministerie is gewaarschuwd om zijn rooi, fv nu eens een beetje in de gaten te houden. y Een woordvoerder van het ministerie is daar n» op de hoogte. Hij vindt wel dat de actie van Zat zo handig was. „In een publieke functie moetj; niet aanmoedigen." Dus niet voor televisiecara g[ sigaret laten zien. Aan de andere kant: als je ergi I(j waar roken niet is verboden, moet dat volgensi lichter kunnen. Ook als er een fotograaf in deb Gemiddeld eenmaal per week zei mijn va der vroeger: 'Ik wou dat ik tienduizend gulden had.' Dan dacht ik altijd: 'Later, als ik groot ben, ga ik veel geld verdienen en op een dag stap ik naar mijn vader toe en zeg ik: Pa, hier heb je tienduizend gulden.' Dat is er, omdat mijn vader zich jong dood gerookt heeft, helaas nooit van gekomen. Het ziet er echter wel naar uit dat we straks allemaal behoefte zullen hebben aan die tienduizend. En dan niet aan tienduizend gulden, maar aan tienduizend euro's. De aanleg van de Betuwelijn gaat volgens de officiële raming 6,5 miljard kosten, maar enige hoogleraren, onder wie profes sor Heertje, hebben al berekend dat 'f het minstens tweemaal zoveel zal zijn. Er wordt al over vijftien miljard gesproken. Wie zich nog herinnert hoe gigan tisch indertijd bijvoorbeeld de kosten opliepen bij de fameuze waterkering in de Oosterschel- de, weet ook dat bij zulke mega projecten de ramingen steevast veel te laag zijn. Die vijftien mil jard voor wat de grootste flop zal worden in de geschiedenis van ons koninkrijk is waarschijnlijk zelfs aan de lage kant. En dan dat vliegveld in zee. Vijfen veertig miljard heb ik al gelezen. Dus verdubbel dat ook maar. Dat bete AARTEN 'T HART kent dat er in de komende decennia zo'n slordige honderd miljard gulden verspild zal worden. Dat is onvoorstelbaar veel geld. Aangezien we in Nederland zo'n vijf miljoen huishoudens hebben, betekent dat omgerekend dat we per huishouden twin tigduizend gulden extra zullen moeten op hoesten. Ofwel tegen die tijd: tienduizend euro's. Zou daarom die ellendige euro in gevoerd worden? Zodat het dan de helft minder lijkt? Straks wordt ons op één of andere wijze twintigduizend gulden afgepakt voor een spoorlijn en een vliegveld in zee waar we bepaald niet om zitten te springen. Tegen de tijd dat de spoorlijn er ligt, zal geavan ceerde technologie beschikbaar zijn om dat goederenvervoer veel beter te organi seren. Die spoorlijn zal dan weg liggen te roesten. Tegen de tijd dat dat vliegveld in zee ligt, wil niemand nog op reis, omdat de akelige combinatie van terroristische aan slagen en de opmars van enge tropische virussen iedereen de lust om van huis te gaan zal hebben ontnomen. Waarom verzetten we ons niet heviger te gen al die absurde plannen van onze over heid? Waarom laten we ons met betrek king tot die Betuwelijn doodgemoedereerd zo'n gigantisch oor aannaaien? En waarom luistert de overheid, in casu mevrouw Ne telenbos, niet beter naar die hoogleraren die zo helder en trefzeker hun bezwaren tegen die onzinnige spoorlijn naar voren hebben gebracht? Waarom gaan we er maar zo voetstoots van uit dat het vliegverkeer zal blijven groeien? Als de overheid de belasting- schroef flink aandraait om ons allemaal die twintigduizend gulden te ontstelen, is het eerste wat de mensen doen: bezuini gen op hun vakanties. 'Dit jaar kan bruin het niet trekken om naar de Dominicaanse Republiek te gaan, dus dan maar een fiets vakantie in Drenthe.' En wat zullen de mensen dan ontdekken? Dat zo'n fietsva kantie in Drenthe veel leuker en ontspann- ender is dan zo'n reis naar zo'n bananen republiek. Bovendien zal iedereen tegen die tijd be seffen dat vliegen doodgewoon niet meer kan. Vanwege de immense energieverspil ling. Vanwege de geluidsoverlast. Vanwege de geweldige druk op het milieu. Vanwege de risico's van herhaling van rampen zoals die in de Bijlmer. Vanwege het feit dat dat vliegverkeer razendsnel gevaarlijke virus sen over de hele aardbol verspreidt. Van wege het terrorisme. En ook omdat ieder een in zo'n ellendig vliegtuig snipverkou den wordt. Want de ziektekiemen die zich in de droge lucht van vliegtuigcabines zo senang voelen, zijn aan hun stiekeme op mars begonnen! Het roddelweekblad Privé publiceö |e week de verwikkelingen die plaatsii een aantal nog uit te zenden aflevei t van de soapserie 'Goede Tijden, Sla m den.' De gegevens voor deze onthul heeft het blad verkregen via enkelei van de serie die onlangs uit de stud Joop van den Ende TV Productions e stolen. Van den Ende overweegt nu e, sche stappen tegen het weekblad nj misbruik van gestolen materiaal. \r Volgens het bedrijf van Van den End niet bekend wie de diefstal, waaraf ren pas ruchtbaarheid is gegeven, pleegd. Wel weet het dat diverse Na landse bladen de scripts de afgelopt ken aangeboden hebben gekregen' v den Ende is er echter steeds van uit dat geen enkel blad het zou aandur breken met de 'erecode' om geenir tie over toekomstige verhaallijnen! ries te publiceren. j Piet Pols, programma-manager dia Van den Ende, heeft geen goed wot de handelwijze van Privé over. „Een j. lijke publicatie is niet alleen uiternü velend omdat de kijkers nu al weten in de serie staat te gebeuren, maait" kan ons bedrijf ook ernstige schade"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2