Alphen: te weinig huizen asielzoekers lij tienjarig bestaan thee en sigaren voor leden 'Nietaanleggen Nil groot probleem Netelenbos kan beter wegblijven Rijn Veenstreek estsilo mag slechts %ee maanden volstaan Vrouw wil De Geniepoort niet verlaten zonder man Toch weer eigen televisie raathof en Fides bundelen krachten ftewetering» Straathof Jaarrond Chrysanten uit Nieuwe We- ag en de chrysantenonderneming Fides uit De Lier gaan iwer samenwerken. Beide bedrijven zijn sinds enkele jaren hterondernemingen van het Japanse Kirin. Binnenkort gaan nm Rijven bekijken op welke vlalcken zij hun krachten kunnen idelen. Dit onderzoek richt zich met name op de productie-, lerzoeks-, en logistiekafdelingen van de ondernemingen. Tij- is de komende bloemenvaktentoonstelling in Aalsmeer ne- rj1 jde bedrijven al een voorsprong op de samenwerking. Tij- sdeze beurs presenteren de chrysantenondernemingen zich U1 rhet eerst in een twee-onder-één-kap stand. ven de l om nderscheiding voor Jan Borst op. -nii y'PENOud-strijder Jan Borst uit Leimuiden heeft uit handen burgemeester Van Beek de onderscheiding 'Vulneratus-nec- allt us (gewond doch niet verslagen) gekregen. Borst was tussen uan 9 en 1951 actief tijdens de politionele acties in Nederlands- ië. De Leimuidenaar beschouwde de late onderscheiding als erkenning. „Dat doet je goed, evenals de duizend gulden die oorlogsveteranen onlangs hebben gekregen." irdrijders op de bon 1 ffQUDEDe politie heeft gisteren op diverse plaatsen in Rijn- ude snelheidscontroles gehouden. Binnen de bebouwde kom de Rijndijk reden 42 van de 453 auto's die tussen half tien en iuur voorbijkwamen, te hard. De hoogst gemeten snelheid ;84 kilometer per uur. de Gemeneweg trof de politie tussen acht uur en kwart voor t en minder overtreders aan. Binnen de bebouwde kom reden van de 199 passanten te hard en buiten de bebouwde kom e" en dat er acht van de 363 voorbijgangers. De hoogst gemeten ,r fl Iheid was 112 kilometer per uur. Aansluitend controleerde de tie op de Hogeveenseweg. Daar overschreed bijna twee pro- tvan de 295 passanten de maximumsnelheid. De hoogst °f ten snelheid was hier 108 kilometer per uur. m ™J and in flatwoning guswouDE-RDNDUKIn een flat aan het Schubertplantsoen in 'orL erswoude-Rijndijk brak gisteravond brand uit. De fik, die iets rf* lalf zeven in de keuken van de woning op de derde etage lck stond, veroorzaakte veel rook. De brandweer bluste het vuur. jPSj Je brand raakte niemand gewond. o-CO made «marun kramp mestsilo van veehouder or(ü lder aan de Frederikskade oogmade mag maar twee iden per jaar gevuld zijn. mag hij van de Raad van mest alleen overpompen "loeren bij westenwind. Als rol ind uit andere richtingen c' i zouden omwonenden le veel hinder van onder- Ier tekende in zomer 1996 °"1( raar aan tegen de vergun- n die burgemeester en wet- l,m Iers van Jacobswoude verl- '"^len toen hij zijn veestapel uitbreiden. Om de stank- last voor de omwonenden mogelijk te beperken >kP e het gemeentebestuur een al voorwaarden op. Kelder het hier niet mee eens. als de gierkelder onder de ol was, zo betoogde hij tij- de zitting van de Raad van £11 op 19 mei, moest de mest ^dan ook worden overge- )t naar de mestsilo,* wes- geen westenwind, dit hoogstens drie per jaar nodig, rechter gaf de gemeente iswoude echter gelijk. Aan- :n het overpompen maar" keer per jaar moet gebeu- en de wind vaak uit het ;n komt heeft de veehou- Vpt naar ind of bij is di s di i heuse muziekvereniging Crescendo bestaat driekwart eeuw der zat mogelijkheden om de mest rond te pompen en te roe ren. Een tweede beperking die de gemeente Jacobswoude opleg de, werd tijdens de zitting ge schikt. Aanvankelijk had de ge meente gesteld dat de mestop- slag alleen maar in januari en februari in gebruik mocht zijn. De boer tekende daarbij aan dat er in de overige maanden maar een kleine, hoeveelheid gier in de silo ligt en dat dat nauwelijks anders kan. De gemeente vond dit geen probleem en gaf de boer meer ruimte. Het compro mis dat de silo buiten de twee genoemde maanden niet vol is, was ook naar de veehouders te vredenheid. Ook had de gemeente gesteld dat Kelder bij het uitrijden van mest rekening moest houden met de windrichting en dat hij de deuren en ramen van zijn stal gesloten moest houden. Voor de luchtverversing in de stal mocht Kelder alleen de deu ren die op het zuiden uitkomen openzetten. De rechter vond dat de gemeente dit niet kon ei sen omdat deze voorschriften te beperkend waren. De veehou der kreeg gelijk. Hij mag mest uitrijden wanneer hij wil en alle deuren en ramen openzetten om de lucht in zijn stal te ver versen. Clown Erik krijgt jeugd op knieën alkemade Bijna vierhonderd kin deren uit alle hoeken van Alkemade geno ten gisteren van de grappen en grollen van clown Erik. De clown was sa men met zijn as sistente Racey op uitnodiging van de Stichting Vakantiespelen Alkemade naar sporthal De Tweesprong in Roelofarends- veen gekomen. Geregeld trok hij kinderen uit het publiek om ze wat malle kun sten bij te bren gen, zo ook deze jongen op de fo to. Want je weet maar nooit mis schien zitten er wel hele talent volle toekomsti ge clowntjes tus sen het publiek. FOTO MARK LA- MERS CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071 -5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071-5356411 Wethouder: 'We kunnen geen ijzer met handen breken Alphen worstelt nog altijd met het huisvesten van vluch telingen met een tijdelijke of vaste verblijfsstatus. De krapte op de huizenmarkt blijft voor de gemeente een probleem. Alphen hoopt dat het vanaf 1 januari volgend jaar wel aan zijn verplichtingen kan voldoen. alphen aan den run robbert minkhorst Elke gemeente heeft de taak om asielzoekers die in Nederland mogen blijven (zogeheten sta tushouders) en vluchtelingen met een voorlopig tijdelijke ver blijfsvergunning (WTV'ers) woonruimte aan te bieden. Al phen is verplicht om in 1998 voor 116 statushouders en voor 31 WTV'ers een huis te vinden. Op 1 september bleek dat de gemeente nog een forse achter stand had. Pas aan de helft van het aantal vluchtelingen kon een woning worden aangebo den. Achterstand Die achterstand is vorig jaar al ontstaan. De provincie Zuid- Holland tikte als toezichthouder de gemeente op de vingers. Overigens kregen ook andere gemeenten in de Rijnstreek een reprimande, omdat zij net als Alphen tekortschoten. Zuid- Holland verlangde daarop van die gemeenten dat ze een plan van aanpak opstelden. Daarin moeten de gemeenten aange ven hoe zij de achterstand voor goed wegwerken. Problemen Het Alphense plan ligt er nu en de schrijvers ervan voorzien ook de komende tijd nog proble men. Het plan is in overleg en met goedkeuring van de twee woningbouwverenigingen (WSA en St. Jozef), de Stichting Op vang Vluchtelingen SOVA en het COA vastgesteld. Alphen heeft een structureel, chronisch tekort aan kleine huurwoningen en het is om die reden voor de woningcorporaties uiterst moei lijk om alleenstaande status houders te huisvesten. „De woningvoorraad biedt de meeste mogelijkheden voor de huisvesting van gezinnen", staat in het plan van aanpak. „Er zijn naar verhouding bij zonder weinig kleine goedkope woningen. En de woningen die wel beschikbaar komen, moe ten worden verdeeld tussen de statushouders, jongeren, men sen met een urgentieverklaring (in 1997 92) en andere kleine huishoudens met lage inko mens." Het plan van aanpak noemt meer oorzaken van het niet vol doen aan de taakstelling. Vluch telingen blijken vaker een wo ning te weigeren. Verder loopt het Rijk achter bij het geven van verblijfsvergunningen en klop pen daardoor ook de prognoses niet. Een nieuwe achterstand in de opvang van asielzoekers wil de gemeente omzeilen door aan meer WTV'ers een woning toe te wijzen dan waar zij toe vet plicht is. Toch blijft de kans be staan dat de provincie het Al phense plan alkeurt. „Met na me de onzekerheid of er vol doende statushouders kunnen worden gehuisvest kan een breekpunt zijn", schrijven de opstellers van het plan aan bur gemeester en wethouders. Positief Wethouder D. van der Veen Meerstadt (volkshuisvesting) verwacht echter dat het niet zo'n vaart zal lopen. „We stellen ons met dit plan positief op Ook waren we bereid een asiel zoekerscentrum te laten bou wen. De provincie zal beseffen dat we geen ijzer met handen kunnen breken. Er is nu een maal een grote druk op de hui zenmarkt." Kamerleden CDA en VVD vinden uitstel aanleg onverantwoord alphen aan den run alphen aan den run robbert minkhorst Als het kabinet vandaag besluit om de Nil tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven de eer ste jaren niet aan te leggen, dan heeft het 'een groot probleem'. Dat zeggen de vervoersspecia- listen van de WD en het CDA in de Tweede Kamer. „Het CDA verzet zich ook nu met hand en tand tegen uit stel", zegt Kamerlid G. Leers. „Bij uitstel krijgt de minister een groot probleem." Want dat is voor de CDA-fractie onaccep tabel. De huidige Nil geldt als een van de meest onveilige we gen in Zuid-Holland. Bovendien loopt de regionale economie zonder een fatsoenlijke verbin ding tussen Leiden en Bodegra ven spaak, stelt Leers. De chris ten-democraat wijst er verder op dat opnieuw een milieu-ef fectrapportage (MER-studie) moet worden gemaakt. Dat be tekent niet alleen nog meer ver traging, maar ook meer kosten, aldus het Kamerlid. „Maar het allerschandaligste vind ik nog dat er alles aan is gedaan om het aquaduct van de Nil sneller te laten opleveren. De bouwer kreeg 100.000 gul den voor elke dag dat die eerder klaar was. Dat betekent dat het het Rijk tien miljoen gulden ex tra kost om de NI 1 honderd da gen eerder op een weiland uit te laten komen. Dat kan gewoon niet. Dat is de waanzin ten top." PvdA'er P. van Heemst wil niet reageren op de uitgelekte delen van het investeringspro gramma van Verkeer en Water staat „zolang er nog geen be sluiten zijn genomen H. van der Steenhoven van Groenlinks laat weten dat zijn partij er niet rouwig om is als de minister raad inderdaad de aanleg van de Nil uitstelt. Hij ziet liever een goed netwerk van openbaar vervoer in de Leidse- en Al phense regio en verwijst bij voorbeeld naar de sneltramver binding tussen Katwijk en Gouda (de Rijn-Gouwe Lijn). WD'er N. Verbugt stelt zich in bedekte termen op. „Er zijn verschillende delen van het MIT die elkaar tegenspreken. Als de Nil is geschrapt, hebben we een probleem. Maar dat besluit lijkt me wel heel rigoureus." Ook Leers kan zich moelijk voorstellen dat minister Nete lenbos vasthoudt aan het voor nemen om de Nil op de lange baan te schuiven. „Ik hoop nog steeds dat ze tot inkeer komt. Als het kabinet elke keer een meerderheid van de Kamer trotseert, is het meer met zich zelf bezig. Dat neigt naar autis me." Uit delen van het uitgelekte meerjarenprogramma infra structuur en transport (MIT, de begroting van verkeer en water staat) is gebleken dat het minis terie niet genoeg geld heeft om het laatste deel van de rijksweg te laten aanleggen. Minister Jor- ritsma, Netelenbos' voorgang ster, kwam juist voor de zomer met de gemeenten Alphen en Bodegraven en het bedrijfsleven overeen dat de nieuwe weg er wel sneller kon komen. Zij het met de financiële hulp van de gemeenten en de bedrij ven in de regio. Rijkswaterstaat zou tien miljoen gulden op het budget van 130 miljoen bezui nigen en Alphen, Bodegraven en het bedrijfsleven moesten gezamenlijk vijf miljoen bijdra gen. De gemeenten zijn hun af spraken inmiddels nagekomen en ook rijkswaterstaat heeft tien miljoen kunnen besparen. Vorig jaar stelde de minister het Nil-project ook al uit. Die beslissing leidde tot een motie van D66 die werd gesteund door de drie grote partijen en die de minister opdroeg haar mening te veranderen. De politie moest er gisteren aan te pas komen om een be zoekster van de penitentiaire inrichting in Alphen aan den Rijn te verwijderen. De buiten landse vrouw wilde de gevan genis niet verlaten zonder haar man die in de Geniepoort vast zit vanwege een uitzettings procedure. Met bemiddeling van een tolk wist de politie de vrouw te bedaren. Het consulaat van het land waar de 39-jarige vrouw van daan komt, heeft zich over haar ontfermt. zwammerdam De handtekeningenactie van de bewoners van de Hooge Burch in Zwammerdam heeft effect gehad. De bewoners krijgen hun eigen radio- en televisieprogramma's terug. De televisieprogramma's 'ge wijde muziek' en 'huisbuis', een maandelijks amusement- en info programma is populair bij de bewoners van de Hooge Burch. Ook naar het radioprogramma Radio Drietakt romdom de jarigen luis teren ze veel. Toen de drie programma's enkele maanden geleden werden stopgezet, voerden de bewoners direct actie. Directeur Glaser boden zij honderden handtekeningen aan. haan den run» eef un kuilenburg schaduw over het 75-jarig moi eum wil Sandrd den Haan nil jeslist niet noemen, maar ontbreken van een eigen irkomen van muziekvereni- Crescendo is wel een ver- el gi ld feit. „Op dit moment oe- resti wij met de harmonie, n U ïband en de majorettes op verschillende plaatsen in en Dat is niet goed voor de maar ook heel kostbaar, not geven nu heel veel geld uit ong huur. Op den duur kunnen ior lat niet meer bolwerken", :ven It de penningmeester van bilerende vereniging, it bestuur van Crescendo ian ook graag ergens in de fente een eigen onderko- bouwen. „Dat plan bestaat nkele jaren, maar is nog 'iniet verwezenlijkt. Het is om iets te vinden. Enige geleden ontdekte we een waar we wel interesse in Dat kon niet omdat die niet bestemd was voor vereniging. Nu heeft de pjj hereniging er een onder en. Dat was een teleurstel- maar we blijven in gesprek de gemeente", aldus San- den Haan. 30-jarige Alphense is al yj 25 jaar lid van Crescendo ®%ven jaar penningmeester id van de pr-commissie. ist geeft zij les bij de d. Daarvoor was zij ja- actief als trommelaar en Ij, feite. Ook speelde zij bij de -CU tonie en liep zij voorop bij drumband als tamboer- Ze is één van de velen "it liefhebberij actief is bij kendo. Alleen de dirigent e>' is< m Tamboer-maïtreMatthijs Schenkel en Sandra den Haan van de jubilerende muziekvereniging Crescendo: „Een echte familieclub." FOTO ANNETTE LAMEIJER avi* te. wordt betaald, de rest vangt geen cent vergoeding. „Dat is de kracht van onze vereniging. Een echte familieclub", weet het bestuurslid. Een aantal Alphenaren richtte de vereniging op 23 oktober 1923 op. „Een vereniging die geen band had met een of an dere kerk in het dorp, zoals toen gebruikelijk was. Een openbare vereniging, zpals we nog steeds zijn. Eerst als harmonie die oe fende in het bij oudere Alphe naren bekende hotel Centraal. De contributie bedroeg per maand 25 cent. Bij het tienjarig jubileum kregen de leden, dat waren toen alleen nog maar mannen, thee met sigaren", vertelt de penningmeester la chend. Kort na de oorlog werd de drumband opgericht en in 1972 kwamen de majorettes er bij. Ook kwam Sandra den Haan in de notulen wat minder leuke feiten tegen. „Tussen 1940 en 1945 was de vereniging niet ac tief, omdat ze geen lid wilde worden van de zogenoemde Kulturkammer. Wel vergaderde het bestuur en kwam ik de na men tegen van mensen die wa ren opgepakt en naar Duitsland gestuurd om daar te werken. Daar kreeg ik kippenvel van." De vereniging heeft in haar bestaan veel prijzen gewonnen bij concoursen. Daar weet tam- boer-maitre Matthijs Schenkel veel van. De 73-jarige Alphe- naar is al ^jnds 1955 lid van Crescendo. Rond 1965 deden we mee aan een concours in het Brabantse Zevenbergen. Onze instructeur had ook de leiding over een andere showband. Al bij het uitstappen uit de bussen gaven ze een prachtige show weg. Een man of zestig totaal, terwijl wij een groepje van een man of zestien hadden. Bij het bekendmaken van de uitslag bleken zij een derde prijs te hebben en wij de eerste met lof van de jury", aldus Schenkel. De vereniging speelt nu weer in de tweede divisie. Schenkel en Den Haan hebben vooral de periode waarin Domingo Bellet de vereniging onder zijn hoede had als plezierig. „Bellet was docent aan de muziekschool in Alphen en bijna 25 jaar bij ons actief. Nu heeft Jos van Duyn de leiding en zijn we ook weer voor het eerst op concours geweest." Crescendo heeft nu in totaal 76 leden. Dat is behoorlijk min der dan in het verleden. Sandra den Haan: „Zo'n jaar of vijftien geleden hadden we twee pelo tons majorettes. Dat is nu een aflopende zaak. Nu speelt dan ook de vraag of dat nog wel ren dabel is om mee door te gaan." Op 31 oktober is het jubile umconcert in de Rijnstreekhal, met medewerking van het Al phense kinderkoor Nieuwe Len te en diverse oud-leden van Crescendo. Die avond worden ook de nieuwe uniformen voor de drumband en harmonie ge presenteerd. „Met de oude uni formen hebben we vijftien jaar gedaan. Dit jubileum was een leuk moment om ons in het nieuw te steken." OPINIE Rijksweg 11 moet er komen. Wordt een halve N11 een hele Haagse blunder? Met de leuzen waarmee de regionale politiek en het bedrijfsleven Den Haag vorig jaar bestookten, vonden zij gehoor bij Kamerleden. Ja in derdaad, beaamden ze, uitstel van de aanleg van het laatste deel tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven was inder daad onac ceptabel. En dat is het nog steeds. Zeker nu is de overheid verplicht om toe te geven aan de vurige wens van de regio. Vandaag neemt naar de minis terraad naar verwachting een beslissing over welke wegen de komende jaren wel en niet wor den aangelegd. Op de agenda staat het investeringsprogram ma van het ministerie van ver keer en waterstaat. Delen van het zogeheten MIT zijn de afge lopen weken uitgelekt en de voortekenen voor de Alphense regio zijn ongunstig. Opnieuw is er geen geld voor zeven kilome ter asfalt tussen Alphen en Bo degraven. Niet zonder trots konden be stuurders van beide gemeenten in juli melden dat zij en toen malig minister Jorritsma tot een akkoord waren gekomen. De re gio zou meebetalen aan de aan leg en rijkswaterstaat zou tien miljoen gulden bezuinigen. Dat maakte de aanleg in 2000 of 2001 mogelijk. Inmiddels is gebleken dat de WD-bewindsvrouw (die tegen woordig de portefeuille econo mische zaken beheert) anderen ook beloftes heeft gedaan. De zuidelijke provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland dreigden deze week met een rechtszaak omdat ook daar we genprojecten niet door dreigen te gaan. Vorige week bleek al dat ook de noordelijke provin cies zich op het verkeerde been voelden gezet. Heeft Netelenbos' voorgangster Jorritsma de afgelopen zomer door het hele land beloftes rondgestrooid? In de ongetwij feld felle debat - ten die de ko mende weken, mogelijk maan den over het MIT worden ge voerd, zal dat blijken. De belofte- die ze in juni van dit jaar in de ze regio deed, moet haar op volgster nakomen. Opnieuw uitstel is werkelijk onverkoop baar. Toegegeven, er is het komend jaar slechts geld voor een klein aantal projecten, maar juist de Nil hoort daarbij. Jorritsma deed een dringend beroep op de gemeenten en het bedrijfsle ven. Voor een expliciete rijk staak vroeg zij geld van lokale overheden en van particulieren. Zij waren bereid om die knieval te maken. Den Haag hield de hongerige wolf een smakelijk lammetje met een prijskaartje voor. Of het kind krijgt pen ijsje als het eerst zijn kamer op ruimt. Hoe zou hij reageren als papa of mama later zegt dat hij het ijsje niet vandaag, niet mor gen, maar misschien pas over vijf jaar krijgt? De woede van CDA-Kamerlid Leers en van de wethouders van Alphen en Bodegraven en van de Kamer van Koophandel is te recht. In die zin is het misschien ook wel zo verstandig van me vrouw Netelenbos dat zij ver stek laat gaan bij de opening van het NI 1 -aquaduct. robbert minkhorst.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19