jroene heuvel' achter meentehuis Oegstgeest e centrale hal van De Muscadel moet gezellig worden Nachtje brommen voor de missie 'Ik kon toch ook niet weten dat-ie tegen de muur aan zou gaan lopen?' Regio Kijk-Kinderdag Bond Zonder Naam gaat gebukt onder vergrijzing Voorschoten krijgt minder vat op werk straatagent «3 23 OKTOBER 1998 CHO (KNASTRAAIsMA OM '-1SMT',PL\. CUEF lüin NIHOF >''1 -.is.vll». j bekent mishandeling ;end<i rnoTEN Twee Voorschotense mannen, 23 en 25 jaar oud, sieren voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag ze toegaven dat ze een 23-jarige plaatsgenoot hebben ollebrt ndeld. Op 12 september belaagden de twee hun slachtof- 0 ds F; de Van Beethovenlaan in Voorschoten. Ze schoppen en irk. Cfi nde 23-jarige en gaven hem een kopstoot. De man is af- t r05 omc*at ®én van twee belagers hem herkende als de en d" ,n van wieze vroe8er klappen hadden gekregen. Tijdens L9 Euc dioor bleek dat ze zich hadden vergist. ets en bouwkeet in brand za 19 jgsT» Een stapel houten pallets en een deel van een ceet, op de hoek van de Lijtweg en de Terweeweg in Oegst- hebben afgelopen nacht een tijdje in brand gestaan. De weer had het vuur snel onder controle. Vlasb t. Sass 1 Geeri ZOETERWOUDE DIMITRI WALBEEK Bij de jaarlijkse missieveiling in Zoeterwoude is dit jaar een nachtje achter de tralies te koop. „Er kan worden geboden op een nacht verblijf in een po litiecel. Meer venei ik er niet over. het moet een verrassing blijven", zegt veilingmeester Koos Paardekooper. „Belang stellenden moeten zaterdag maar komen bieden." Op de nacht 'brommen voor de missie' zal flink worden ge boden, is de verwachting van de organisatoren. Zoeterwou- denaren houden er bij de jaar lijkse veiling voor de Zoeter- Overnachting in de cel te koop op missieveiling Zoeterwoude woudse missionarissen name lijk van om voor de meest vreemde objecten huizenhoge bedragen te bieden. Een bod van duizenden guldens op een doos spijkers is geen uitzonde ring. Zoeterwoudenaren bieden altijd zoveel geld voor de hon derden kavels omdat de op brengst al 24 jaar lang naar een goed doel gaat, weet Paarde kooper. Dit jaar gaat de volledi ge opbrengst - meestal tussen 50 en 80 rnÜle - naar de missio narissen Bep van Grieken in Zambia en de Leidse oud-chi rurg Oscar Lange zaal in Tanza nia. Hij is met andere Zoeter woudenaren en het Rijnland ziekenhuis een hospitaal aan het opzetten in de gemeente Mikumi. De werkgroep Missie en Ont wikkeling probeert dit jaar weer iets speciaals te bieden aan het publiek. „We hebben gepro beerd om de missieveiling voor het publiek weer wat aantrek kelijker te maken", zegt pr- man Sjaak Luiten. De Jaatste ja ren vielen de publieke belang stelling en de opbrengst ietwat tegen. Op de 'kavellijst' komen naast de nacht in de politiecel nog andere opvallende zaken voor. Twee backstage-kaartjes voor het optreden van Golden Earring volgend jaar zomer in Zoeterwoude bijvoorbeeld. En ook tien nikkelen centen uit de Tweede Wereldoorlog en een overnachting voor twee in de bruidssuite van hotel Groenen dijk worden per opbod ver kocht. Eén van de hoogtepunten wordt volgens de organisatie de veiling van een 'topkalf.' „De zoon van de vorig jaar overle den boer Wesseling wil de fa milietraditie voortzetten en biedt het dier voor de veiling aan. „Het is een kalf met een zeer goede afstamming. De verwachting is dat veehouders daar fors op gaan bieden", al dus Luiten. De 24-ste 'Veiling voor de Zoeterwoudse missionarissen' is zaterdag 24 oktober in het Muziekcentrum aan de Schen- kelweg in Zoeterwoude-Dorp. Om 19.00 uur begint de 'kinderveiling'. Aansluitend is de veiling van de 400 kavels. Leiderdorpers moeten deel woonkamer afbreken LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN „Als je niet uitkijkt vindt ieder één zich een bijzonder geval." Met dit slotaldcoord onder streept ambtenaar D. van Leeu wen donderdag het standpunt van het Leiderdorpse gemeen tebestuur nog maar eens. De fa milie Van der Voort, die tegen de regels in haar woonkamer heeft uitgebreid, moet dat weer terugdraaien. Op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per week. Of er nou een autistische kleuter is die - ook volgens de medici - extra ruimte nodig heeft of niet. „Trouwens, als ik het zo eens bekijk, schieten ze er toch niet zo veel mee op", al dus Van Leeuwen. Dat had ze beter niet kunnen zeggen. Zowel voorzitter J. Reu gebrink van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften als één van de andere leden blijkt ervaring met autistische kinde ren te hebben. Van Leeuwen wordt dan ook onmiddellijk op haar plaats gezet. Reugebrink: „Alléén de familie Van der Voort heeft kijk op de situatie. Zij we ten: alleen als we het zó doen kunnen we leven. Het gaat wel heel ver als u dan komt zeggen dat ze die stoel zus of zo neer moeten zetten." Feit blijft, stelt de ambtenaar, dat de Van der Voorts een bouwaanvraag hebben inge diend voor 'onbenoemde ruim ten'. En dat ze daar vervolgens deels in zijn gaan wonen. En dat mag niet. En trouwens, op het moment van de aanvraag - juli 1997 - was zoontje Pascal er toch al? Dan hadden ze toch kunnen weten dat ze meer ruimte nodig hadden? De moeder van Pascal zelf weet wel beter. „Pascal is ge zond geboren, kreeg met ander half jaar epilepsie en toen ging het van kwaad tot erger. Ik kon toch ook niet weten dat-ie tegen de muur aan zou gaan lopen?" Reugebrink valt haar bij. „Het is een feit, een autistisch kind van twee jaar is een ander kind dan eentje vim drieënhalf. En een van drieënhalf is weer heel an ders dan een van vijf." De commissie vraagt zich dan ook hardop af wat dat algemeen belang nou kan zijn; waar het belang van Pascal en zijn ou ders zo nodig voor moet wijken. „Ik heb in mijn jeugd ook wet ten gemaakt. Ik weet daarom dat wetten ook zin moeten heb ben, dat ze er niet alleen maar zijn om mensen te pesten. Dus, wat is de bedoeling van de regel waar de gemeente zich op be roept?" Van Leeuwen: „Er is in Lei derdorp een gebrek aan ruimte. Daarom mag iedereen z'n woonruimte maar beperkt uit breiden naar achteren. En daar mogen slechts beperkt bijge bouwen met een andere functie bij. Je kan niet zomaar iedereen z'n hele achtertuin laten vol bouwen." Het betoog lijkt de commis sievoorzitter niet te kunnen overtuigen. „Ik zit ineens te denken, ik heb zelf ook wel eens een muurtje in m'n garage ge zet, om daar een bed kwijt te kunnen. Je ziet toch van buiten niet of het om woonniimte gaat of om een 'onbenoemde ruim te'? Wie heeft daar dan last van? Trouwens, wat is dat. 'onbe noemde ruimte'?" Hij werpt zijn armen in de lucht. ..Ikdenk daarbij aan de kosmos." De commissie beroep en be zwaarschriften brengt op korte termijn over de kwestie-Van der Voort een advies uit aan burge meester en wethouders van lei derdorp. Die beslissen vervol gens wat er met de vergrote ka mer moet gebeuren. \eid psychiatrie voorbode van fusie Vervolg van voorpagina roene heuvel' die trapsgewijs oploopt en een gras- ker|s dak heeft. Zo omschrijven bouwers het nieuwe komen voor de 'eenheid psychiatrie', die aan de ;eestse Rhijngeesterstraatweg moet verrijzen. De bouw wordt op drie verdiepingen hoog, telt 62 pa- h ïkamers en diverse gezamenlijke ruimten en thera- 1 ners. EST MAARTEN KEULEMANS JrsWi: :s Ger Burtf est, Langeveld en de Zuid-Holland Noord ho- de schop halverwege 2000 de grond in kan. Ki rapiecentrum kan dan in rvan 2001 open. Steun gemeente Oegstgeest project al: Oegstgeest it het bouwplan van ar ts OUDE DIMITRI WALBEEK chitectenbureau De Jong Gorte maker goed past bij de bosrijke omgeving. Als alles goed gaat, verrijst achter het nieuwe raadhuis een halfrond pand, met vijf naar vo ren stekende uitbouwen, waarin de huiskamers komen van de vijf therapiegroepen waar het gebouw onderdak aan biedt. De nieuwbouw zit vast aan het be staande gedeelte van de Jelgers- makliniek. Het project wordt bekostigd door het ministerie van volksgezondheid. J. Leene, adjunct-directeur van psychiatrisch centrum Lan geveld, ziet het gezamenlijke onderkomen als 'één van de sa menwerkingsprojecten die vooruitloopt op een toekomsti ge fusie'. Langeveld, Endegeest en het RIAGG vormen samen met de huisvestingsstichting voor psychiatrische patiënten RIBW één organisatie, de 'stich ting geestelijke gezondheids partners Zuid-Holland Noord'. „Op termijn zal de samenwer king die we nu al hebben alleen maar nauwer worden. Na ver loop van tijd kun je dan spreken van een fusie. Al kan dat nog wel een aantal jaren duren." Volgens Leene lag het voor de hand om de gezamenlijke een heid psychiatrie in Oegstgeest onder te brengen. „Omdat het werkgebied heel Zuid-Holland is, moet je op een plek gaan zit ten die goed bereikbaar is." Het is de bedoeling dat de nieuwe instelling nauw gaat samenwer ken met het nabijgelegen Leids Universitair Medisch Centrum CLUMC). De directe buren van de Jel- gersmakliniek, Centrum '45 en de Stichting Zuid-Hollands Landschap, hebben ingestemd met het nieuwe behandelcen trum. De buurtbewoners zijn deze week per brief ingelicht over het project. VOORSCHOTEN JUDV NIHOF Wie kent vandaag de dag de Bond Zonder Naam (BZN) nog? Vraag het een jongere en die zal beginnen over een popgroep uit Volendam. Dat de Bond Zonder Naam een beweging is die soli dariteit en naastenliefde na streeft, weten bijna alleen vijf tig-plussers. En daar zit 'm de kern van het probleem waarin de BZN, die gisteren zijn zestig ste verjaardag vierde, momen teel verkeert. De Bond vergrijst. Jongeren kennen de BZN niet en als ze de bond wel kennen, willen ze er niet bij horen. „We hebben een stoffig imago. Dat is gewoon zo", zegt directeur John Diependaal terwijl de muzikan ten van Fortissimo de grote par tytent aan de Leidseweg in Voorschoten binnen marche ren. De tent zit vast aan het 'hoofdkwartier' van de BZN: Huize Beresteyn, dat voor de gelegenheid is versierd met honderden lampjes. „Jongeren zijn heel moeilijk te porren voor de Bond Zonder Naam", vervolgt Diependaal. „Jonge mensen zijn niet meer zo maatschappelijk gëenga- geerd en als ze dat wel zijn, slui ten ze zich aan bij Amnesty In ternational of Greenpeace. Om hierin verandering te brengen zijn grote publiciteits campagnes nodig. Maar het geld dat die campagnes kosten geeft de BZN liever aan mensen of instellingen die een extraatje goed kunnen gebruiken. Dat is tenslotte ook waarom de Bond is opgericht: het verlenen van materiële en immateriële hulp aan mensen die door bijzonde re omstandigheden in de pro blemen zijn geraakt. Bovendien twijfelt directeur Diependaal aan het effect van grote campagnes. „Twee jaar geleden hebben we de smoel van Jos Brink (die voorzitter is van de BZN, red.) gebruikt in een campagne. Maar dat lever de maar een handjevol aanmel dingen op. Geen echte stroom." En dan is Diependaal weg, want Brink is gearriveerd. De presentator van het live-televi sieprogramma 'Jos op 1' heeft zich moeten haasten. Met een stralend gezicht gaat hij de hon derden aanwezigen langs en geeft hij iedereen een hand. Brinks toespraak is al even vro lijk van toon. Namens de jarige Bond deelt de beroemde voor zitter jubileumcheques uit, met een gezamenlijke waarde van vijf ton, voor onder meer een Voorzitter Jos Brink deelt namens de Bond Zonder Naam cheques uit voor het goede doel. foto taco van oir (b opvangproject voor zwerfjonge ren en een project voor ex-ge detineerden van de Amster damse Stichting Exodus. En dan is er nóg een ton beschikbaar. De begunstigers van de Bond mogen de komende lijd zelf zeggen waar dit bedrag heen moet. Ondanks de afname van trou we begunstigers, heeft de Bond er nog altijd 41.500, meldt voor zitter Brink. Volgens hem kan veel gebruikers is de hal van het Swetterliage-paviljoen wat anderen 'naar buitenzouden noemen gj Dfd 894, f IVAN VOORPAGINA i die er binnenwandelt, trekt conclusie: dit moet veel ge- kunnen. De muren van de hal van het paviljoen De lel van de woon- en leefge- :hap Swetterhage in Zoeter- zijn opvallend leeg. In de verder slechts wat stoelen en leer niet. „De zaal is saai en includeert Els Annard, afde- van De Muscadel, terwijl een paar bewoners koffie dr- een van de tafels, dn ilangs opgeknapte wooncom- voor de 48 vaak ernstig gehan- bewoners zijn op het over- ileintje' aangesloten. Maar de hal heeft die opknapbeurt lijk gemist. Het enige feestelij- hal zijn nu nog wat gekleurde die aan de pilaren hangen. :r al jarenlang niets aan ge- indskort zijn twee wooncom- volledig opgeknapt", zegt An- 'oor hebben nu alle be- een eigen kamer, met bed, en douche. Maar dat heeft duit gekost. Het geld was gewoon op. Meer dan een lik- verf kon er helaas er vanaf." hal valt dan ook weinig te be de verstandelijk gehandi- twoners. En dat is sneu, want van deze gebruikers is de anderen 'naar buiten' zouden h- Urenlang vertoeven ze in de hier 4 ina. 'ider 1 pdiei en zaal. Ze drinken er koffie, wandelen daar rond of zoeken in die ruimte even een rustig hoekje op. Allemaal om even uit huis te zijn. Annard: „Vooral 's avonds zitten bewoners hier, maken ze er een puz zeltje of zo. Iets anders is er niet. De hal is erg belangrijk voor ze, zeker omdat er in de avonduren maar één begeleider op negen bewoners tege lijk aanwezig is. De meeste bewoners komen een half uur per dag buiten De Muscadel. Dan gaan ze naar de soos, zwemmen of mee winkelen. Voor de rest zitten ze voornamelijk hier. Op een paar weglopers na, mag iedereen vrijuit in de hal komen. Sommige lo pen de hele dag hier rond." Annard heeft dan ook het initiatief genomen om de centrale hal eens flink op te laten knappen zodat de be woners zich er meer thuisvoelen. De medewerkers van Swetterhage bar sten van de ideeën om de hal wat feestelijker te maken. „Een cd-speler zou bijvoorbeeld al leuk zijn", zegt Annard. „Daarnaast willen we de zaal een zuidelijker aanblik geven. Spaans, Italiaans, zoiets. Met veel vrolijke kleuren en bijvoorbeeld palmbo men." En het licht, dat kan ook veel warmer. Nu hangen slechts zo'n tien glazen lichtbollen aan het plafond. De begeleiders zijn belemmerd in de materialen die ze kunnen gebrui ken. Zo hebben veel bewoners een psychiatrische stoornis naast een ver standelijke handicap. In één van de complexen leven twaalf bewoners die naast hun handicap gedragsproble- De voor de bewoners zo belangrijke centrale hal van het Swetterhage-paviljoen De Muscadel moet sfeervoller worden. Voor dit doel wordt de komende weken via een puzzelactie in het Leidsch Dagblad geld ingezameld. foto taco van der eb men hebben. Echte planten kunnen uit ervaring. Tekeningen van de be- ook uit den boze. Glas net zo goed. daarom bijvoorbeeld niet in de hal woners worden door anderen van de „We moeten dus erg creatief met on- staan. „Die eten ze op", weet Annard muur gescheurd. Wandkleden zijn ze materialen omgaan." De begeleiders zijn onder leiding van Annard al een tijdje bezig om een sponsor te vinden om de hal op te knappen. „We hehben tevergeefs een aantal tv-programma's aangeschre ven. Ook hebben we weieens overwo gen om aannemers of schilderbedrij- ven te benaderen. Een schilders school zou hier toch ook het een en ander kunnen doen?" Maar uiteindelijk is de sponsor dan toch gevonden: het Leidsch Daghlad, of beter gezegd: de lezers van de krant. Vanaf morgen staat er namelijk zes zaterdagen achtereen een kruis woordraadsel in deze krant, waarmee tal van prijzen zijn te winnen. De op brengst gaat in zijn geheel naar De Muscadel. Annard hoopt vurig dat de puzzel actie genoeg oplevert voor de zo ge wenste metamorfose. Elk kwartaal vieren de bewoners samen een feestje in de hal en de komende keer zou het mooi zijn als dat in een mooie, opge knapte zaal kan plaatsvinden. En hoe wel de meeste bewoners niet in staat zijn om er om te vragen, weet Annard zeker dat ze een verfraaiing op prijs stellen. „De meeste zijn natuurlijk niet in staat om zich daarover uit te laten. Maar als ze Iets belangrijk vinden, is het wel hoe hun omgeving er uitziet. Dat is erg van belang voor hoe ze zich voelen. Dat merkten we wel toen hun kamers waren verbouwd. De bewo ners waren zo enorm trots op hun ka mers. Een eigen bed, bankstel en een douche; ze liepen echt te glunderen." de BZN best honderd jaar wor den. Maar dan moet de BZN wel 'vergaand' gaan samenwer ken met een grote gelijkgerichte organisatie Er worden al oriën terende gesprekken gevoerd met onder meer de Stichting Mensen in Nood. De bond moet wel, want de inkomsten verminderen. „Maar wees ge rust: de BZN en haar gedach- lengoed blijven in stand", zegt Brink. VOORSCHOTEN MAARTEN KEULEMANS Voorschoten krijgt minder te zeggen over 'de handel en wan del' van de straatagent die in het dorp rondloopt. „De ge meenteraad kan straks niet meer zeggen: zoveel uur moet hij in hel park lopen, en zoveel uur moet hij het parkeren con troleren", zegt burgemeester P. Cannegieter. „We moeten te rugvallen op mijn bevoegdheid als burgemeester. En die gaat nu eenmaal niet zo ver." De gemeente besloot een jaar geleden een eigen politie-sur- veillant in dienst te nemen om toezicht te houden op 'alledaag se' zaken als foulparkeren en fietsen op de stoep. Surveillan ten zijn ongewapend en hebben minder bevoegdheden dan 'ge wone' agenten. Inmiddels heeft de politie besloten de surveil lanten weer zelf in dienst te ne men. Daardoor spaart Voor schoten jaarlijks ruim 80.000 gulden uit. De politie gaat de surveillan ten nu zelf vertellen hoeveel uur ze in welke wijken en gemeen tes aan de slag moeten. Bang dat Voorschoten er bij die ver deling bekaaid af zal komen, is Cannegieter niet. „Globaal ge nomen wordt het aantal uren surveillance niet minder."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17