Strijd tegen onbegrip en onrech 9 A Leidsch DagbladAltCHIIÏVEN Kerk Samenleving REDACTIE DICK VAN DER PLAS, O Frankrijk wil pauselijke euro's niet parus Frankrijk weigert de euromunten te erkennen die het Va- ticaan van plan is uit te geven, heeft de Franse krant Liberation gisteren bericht. Het Vaticaan wil zijn eigen versie vein de euro uitgeven, waarop het portret van de paus staat, omringd dopr de sterren die de Europese Unie symboliseren. Deze munt zal in heel Italië als geldig betaalmiddel worden geaccepteerd, maar Frankrijk wil de pauselijke euro's niet erkennen omdat ze in strijd zijn met het principe van de scheiding tussen kerk en staat, schrijft Liberation. Ook Monaco is van plan een eigen ver sie van de euro te laten circuleren, maar het kleine vorstendom ambieert niet dat deze munt ook buiten de grenzen geldigheid krijgt. De ministers van financiën van de EU moeten op 23 no vember tot een oplossing voor het conflict komen. In 2002 zul len elf Europese munteenheden worden vervangen door de eu- Kerk en politici laken morele verval Johannesburg» Zuid-Afrikaanse kerkleiders en vooraanstaande politici hebben gisteren een waardencodex afgesproken om het morele verval in de samenleving tegen te gaan. De 'morele top' in Johannesburg, waarvoor president Mandela het initiatief had genomen, stelde een tienpuntenlijst op. Daarbij verplichten de deelnemers zich dat ze integer, onomkoopbaar en onpartijdig zullen zijn. Behalve Mandela en vice-president Mbeki namen politici en leiders van de meeste Zuid-Afrikaanse kerken en niet- christelijke religies deel aan de bijeenkomst. Bestrijding van de corruptie heeft voor de regering de hoogste prioriteit, zei Man dela. De sociale verandering van Zuid-Afrika kan niet zonder een geestelijke vernieuwing. In de samenleving heeft een zorg wekkend verval van normen en waarden plaats. Mandela wees op de corruptie in het ambtenarenapparaat en bij justitie, op het geweld op straat en tegen kinderen in het gezin, en op de slechte belastingmoraal. De Zuid-Afrikaanse kerken hadden vorig jaar Mandela gevraagd politieke steun te geven aan hun streven naar morele vernieuwing. In januari is de volgende morele top. Onge veer 80 procent van de Zuid-Afrikaanse bevolking is lid van een kerk. De Zuid-Afrikaanse politie maakte gisteren bekend dat er in het eerste halfjaar 116 politieagenten door geweld om het le ven zijn gekomen. Sinds het land in 1994 de apartheid afschafte, zijn er in totaal meer dan duizend agenten gedood. Het geweld en daarmee samenhangend het verboden wapenbezit hebben een onaanvaardbaar niveau bereikt, aldus de Zuid-Afrikaanse politie. Speciale herdenkingsdienst Agneskerk den haag De Haagse Agnesparochie, die dit jaar haar honderja rig bestaan viert, houdt op 2 november een requiem voor alle overleden parochianen van de laatste honderd jaar. De parochie hoopt dat alle oud-parochianen die elders in het land wonen de mis zullen bijwonen om samen de dood van hun geliefden te herdenken. Een kamerkoor voert tijdens de viering het requiem van Gabriël Fauré uit. De plechtige samenkomst valt op Allerzie len, de dag waarop de gestorvenen worden herdacht die nog in het vagevuur verblijven. Agenten op wacht bij 'spookkerk' delain De 'boze geesten' die zouden rondwaren in de Franse dorpskerk van Delain houden de gemoederen nog altijd bezig. In de kerk vliegen sinds het altaar is verplaatst voorwerpen in het rond. Diverse beeldep zijn al gesneuveld. De Franse geeste lijken staan voor een raadsel. Het opmerkelijke fenomeen heeft er inmiddels toe geleid dat de kerk een 'toeristische trekpleister' is geworden. Agenten zijn voor het godshuis geposteerd om be langstellenden op afstand te houden. foto epa Joop Spoor trekt zich lot van gevangenen in buitenland aan Dankzij de niet aflatende inzet van de Utrechtse dominee Joop Spoor (52) kreeg de zieke Hans van Dam gratie van de autoriteiten in India. Spoor was de eerste die op Schiphol Van Dam de hand drukte. Een hoogtepunt. Precies vier jaar eerder was Spoor de laatste die Johannes van Damme sprak, vlak voordat de Nederlander in Singapore werd opgehangen. Een dieptepunt. |[»VMid:IIJ«i!l LJL ardig snoepreisje'. Woedend wordt Spoor als hij terugdenkt aan de woorden die een man, wiens naam hij weigert te noemen, tot hem sprak toen hij in Singapore aankwam om Johannes van Damme te bezoeken. „Men stond op het punt ie mand op te hangen en dan zeggen dat ik mooie reisjes maak. Hoe haalde die kerel het in zijn hoofd." Het is tekenend voor het onbegrip en de tegenwerking die Spoor in zijn werk voor Neder landers in buitenlandse gevangenissen onder vond. Maar het tij lijkt te keren. De Utrechtse dominee werkt voor de onafhan kelijke stichting Epafras voor hulp aan Neder landse gedetineerden in het buitenland. De stich ting, gefinancierd door het ministerie van justitie, behandelt de mensen niet als een 'schuldige' of 'onschuldige', maar ziet gevangenen als mensen. Juist mensen in buitenlandse gevangenissen voe len zich eenzaam en verlaten. Spoor kan aan de feitelijke situatie niets veranderen, maar de men sen wel steun geven en ze laten weten dat ze niet vergeten zijn. „Ik werd in de auto gebeld door een vrouw die in Argentinië gevangen zit. Ze heeft een kwartier gepraat, haar hart gelucht. Aan het slot bedankte ze me. Je kunt niet zeggen dat het een pastoraal gesprek was, ik ben nauwelijks aan het woord ge weest. Maar toch werd ik met dankbaarheid be loond." Dankbaar was ook Hans van Dam toen hij op Schiphol landde. Het was een emotioneel mo ment toen Spoor als eerste Van Dam de hand drukte. Dankzij de gevangenispredikant groeide Utrechter Van Dam uit tot het symbool van de vergeten Nederlandse gevangenen in de wereld. „Ik kom op voor die mensen", zegt Spoor. „Niet omdat ze zielig zijn, de meesten hebben het aan zichzelf te wijten dat ze vastzitten. Iedereen maakt fouten in zijn leven, maar sommigen wor den daarvoor wel erg zwaar gestraft. Spoor heeft door de jaren heen een degelijke reputatie opgebouwd en wordt algemeen als au toriteit beschouwd als het gaat om Nederlandse gedetineerden over de grens. Als hij zegt dat een situatie ernstig is, dan gelooft mên dat. Mede om die reden besloot de toenmalige minister van buitenlandse zaken Hans van Mierlo op humani taire gronden gratie te vragen voor Van Dam in India. „Het is natuurlijk fantastisch voor Van Dam hoe het is afgelopen, ik gun het hem, maar Hans is niet belangrijk. Het algemeen belang gaat bo ven hem uit. De publieke opinie en de politiek besteden nu meer aandacht aan de vergeten ge vangenen. Dingen lopen fout als je even niet goed oplet. Laatst nog bij een Nederlandse die zwanger was en werd aangehouden in Jakarta. Dat hoorden wij pas maanden later, toen was het kind al geboren. Als een ambassade ons dat meldt, kunnen we direct iets doen." Spoor hoopt met de stichting Epafras dergelijke problemen te ondervangen door een professio neel netwerk op te zetten. Doel is alle gevange nen buiten West-Europa twee maal per jaar te la ten bezoeken door Nederlandse predikanten of aalmoezeniers. Daarvoor heeft men ruim een miljoen gulden nodig. Het bestuur is daarover in onderhandeling met Buitenlandse Zaken. Van jongs af hebben gevangenen de aandacht van Joop Spoor. In zijn studietijd fietste hij dage lijks langs het Utrechtse huis van bewaring op weg van Bilthoven naar de universiteit. Het duur de niet lang of hij ging als vrijwilliger aan de slag met gedetineerden. „Ik heb iets met mensen aan de onderkant van de maatschappij en die tref je toch vooral in de gevangenis. Dat sprak me in de bijbel al aan in het verhaal van Jezus. Ik ben geen groot theoloog maar meer praktisch gericht. Het geloof is voor mij geen doel op zich. Het doel is humaniteit en dat doe ik met geloof en kerk." Eenmaal als vrijwilliger aan het werk achter de tralies wist Spoor dat hij niet meer weg zou gaan. Na zijn studie werd hij gevangenispredikant in Scheveningen, zeker in die tijd een van de zwaar ste gevangenissen in Nederlan,d. Daar leerde hij de extra problematiek van buitenlandse gedeti neerden kennen. Tijdens een studiejaar in Griekenland bezocht de Utrechter voor het eerst Nederlandse gevange nen in een buitenlandse cel. Hij deed dat op ver zoek van de Nederlandse ambassadeur. Het zien van de film Midnight Express, over wantoestan den in een Turkse gevangenis, gaf Spoor het laatste zetje. Hij moest en zou Nederlandse gede tineerden helpen en ondersteunen. Spoor herinnert zich zijn eerste bezoek aan Spanje. „Daar zaten toen zeven Nederlanders, die kon ik allemaal bezoeken. Nu zitten er zo'n twee honderd. In totaal zitten nu meer dan 1600 Ne derlanders vast in het buitenland. De meesten zijn tot langdurige straffen veroordeeld. Door de toenemende mobiliteit reizen Nèderlanders mak kelijker de wereld rond. De Nederlanders buiten West-Europa zitten vrijwel allemaal wegens drugs. Maar in de drugs is ook zoveel geld te ver dienen. Bij legalisering van de drugs is men in één klap van zowel de drugsoverlast als -crimina liteit af. Drugsbeleid moet een zaak van volksge zondheid zijn en niet van justitie. Daarmee zeg ik niet dat ik een voorstander ben van het gebruik van drugs." Nog ver voor de commissie Van Traa zich ver baasde over wat nu 'gecontroleerde doorvoer' van drugs wordt genoemd, trok Spoor al aan de bel daarover. Begin jaren tachtig had de politie een drugskoerier op de korrel. Men liet hem on gemoeid met de drugs naar Zweden vertrekken. Pas in dat land greep men in. „Die man werd ver- oordeeld tot zeven jaar terwijl als hij in Neder land zou zijn opgepakt hij met een paar weken weer vrij zou zijn. De politie heeft bewust een val opgezet en ik heb daar kritiek op geleverd. Dat le verde wat kleine berichtjes op in de kranten. Ver volgens werd ik bij de directeur-generaal geroe pen van Justitie. We hebben lange tijd gepraat over van alles en nog wat. Bij het afscheid, ik stond al bij de deur, zei de man: 'O, ja, die zaak met die koerier, terecht dat je kritiek had op de aanpak van de politie, moet je vooral mee door gaan'. En zo is het nog steeds, Justitie neemt het me niet kwalijk als ik ergens kritiek op heb." De doodstraf van Johannes van Damme ervaart Spoor als een dieptepunt in zijn loopbaan. „Het meest heilige wat er is, een leven, het enige wat we hebben, wordt je afgenomen. Dat is het moei lijkste wat er is. Het enige verwijt dat ik mezelf maak, is dat ik hem niet eerder heb bezocht. We hadden wel vaker met elkaar geschreven. Samen met zijn vrouw heb ik hem die moeilijke laatste dagen bezocht." „Het was voor mij een uitkomst dat hij gelovig was. Als dominee ben ik allereerst een geestelijk verzorger. Dat maakte de laatste gesprekken een stuk makkelijker. We spraken ook over zijn kinde ren, hij haalde herinneringen op en werd daar zelfs vrolijk van. Hij beleefde als het ware de mooie momenten in zijn leven opnieuw. Van Damme begon vervolgens over zijn geloof in God, hij wist dat hij in zijn laatste gang niet alleen zou zijn." „Buiten de gevangenispoort stonden journalis ten te wachten op de executie, veel mens den hem brieven geschreven. Wat ik m mocht ik doorvertellen. Daarvoor media. Net als met Hans van Dam. Als laatste week zelfmoord zou hebben g< had Nederland op zijn kop gestaan en ha een geroepen dat dit nooit had mogen ge Als een anonieme Nederlander zelfmooi buitenlandse cel pleegt, levert dat hoq klein berichtje op. Dat is het verschil tl bekende en een vergeten gevangene." Oordelen over buitenlandse regira Spoor niet. „Ik heb geleerd, hoe ma soms ook is, een ander land toch maarti teren. Als ze mensen martelen wordt hel der verhaal, daar kun je iets van j over de erbarmelijke omstandigheden ii genissen in landen als India en Marokk niet oordelen want zo zijn de algemene' digheden in die landen ook buiten de gev Je kunt geen systeem bekritiseren." Sai king met de Nederlandse ambassades in tenland is belangrijk voor Spoor. In h Hans van Dam duurde het even, maar laatst is er volgens de predikant veel go geleverd. Het gratieverzoek hadden wij m elkaar gekregen, daar heb je diplomaten* dig." De dominee heeft een contract bij J zijn 65ste. Als de plannen slagen, moetei ren het reiswerk van Spoor grotendeels i men. Hij zal gedetineerden blijven bt maar niet zo frequent als nu. Hij wil nado ker de contacten in de netwerken onderl en zoekt internationale samenwerking.! altijd beter. Spoor wijst ter illustratie o dertje met informatie voor gedetineerden stichting Epafras. „Daar hebben we tvvai ingestoken om ze te drukken en te ven over de ambassades in het buitenland, gooid geld. Ze moeten ze afgeven aan Ni ders die gevangen worden genomen. N reikte ze tot voor kort uit." Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvmgskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwartwit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 Zaterdag 22 October ALFEN Door de ijverige bemoeiingen der vereeniging „Gemeentebelang" is van Rijkswege in wijk Steekt nabij hetGoudsche Rijpad een brievenbus geplaatst, zeer ten gerieve der aldaar wonende ingezetenen. GEDENKBOEK Wij hoorden niets dan goeds van het Gedenkboek t.g.v. de feesten rond de inhuldiging van H.M. Koningin Wilhelmina, dat wij onzen Abonnés aan boden. De vraag was gisteren zelfs van dien aard, dat wij besloten in allerijl nog 500 exemplaren te laten drukken. Voor degenen, die een herinnering wenschen aan de feestviering, hetzij om deze zelf te behouden of om aan familieleden, die buiten de stad of buitenslands vertoe ven, te zenden, is het dan ook - we zeggen het wel zelf! - een alleraardigst boek. Voor niet-geabonneerden op het Leidsch Dagblad stellen wij het verkrijgbaar ad 50 Cents, terwijl het voor abonnés in het bezit van het bewijs daar van voor den prijs van 25 Cents verkrijgbaar is, totdat ook deze voorraad zal zijn uitverkocht. HILLCGOM Van de drie lijders aan febris typhoidea ten huize van den arbeider Th. Van Lierop, is gisteren de man bezweken. Het lijk is denzelfden dag gekist en naar het baarhuis achter de R.-K. begraafplaats overgebracht, om den volgenden morgen te worden begraven. DANKBETUIGING Met deze betuig ik mijn hartelijken dank aan allen voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de ziekte van mijn oudste Dochtertje, in het bijzonder aan den Weled. Heer Dr. Blote, aan wien ik naast God het behoud van mijn kind te danken heb. W. Snoeker, Langebrug No. 109. ANN01973 dinsdag 23 oktober LEIDEN Als door een wonder wist de bestuurder van deze Lo tus, een 27-jarige Leidenaar, zaterdagavond om kwart over zes heelhuids te ontsnappen uit de wrakstukken van zijn bolide, die hij met een snelheid van ruim honderd kilometer per uur tegen een lichtmast aan de Voorschoterweg had gereden. De Lotus reed zaterdagavond achter een Mercedes aan over de Voorschoterweg. Op een ge geven moment wilde de Merce des een andere auto passeren. De bestuurder van de Lotus was echter juist bezig om zijn auto langs de Mercedes te jagen. Hij wist een botsing met de Merce des te voorkomen, maar kwam daarbij terecht in de midden berm. Die volgde hij ruim 80 meter, om vervolgens weer op de weg terug te keren. Inmid dels had hij de macht over het stuur verloren, en ramde een lichtmast. Tot stomme verbazing van de omstanders stapte de man ech De wrakstukken van de Lotus waar de bestuurder - wonder boven wonder - c ter op een schaafwond aan de neus na ongedeerd uit de auto. OLIE Na Algerije heeft van daag ook Koeweit besloten geen olie meer te leveren aan Neder land. Minister van Staat van Koeweit Abdel Aziz Hoessein heeft dat vanochtend bekend gemaakt. "De uitvoer van olie naar Nederland wordt gestaakt" aldus de minister, "gezien de vijandigheid van Nederland te genover de Arabische rechten". Koeweit produceert ongeveer drie miljoen vaten ruwe olie per dag. Daarvan ging tot nu toe ca. elf procent naar Nederland. De uit Koeweit geïmporteerde olie omvat ongeveer twintig procent van de totale olie-import van ons land. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstf aat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (ad/unct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst JPreenen chef red. Groot Leiden AJ B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie Hoofdredactie: 07 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30tel' 07! ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) in machtiging wd :hrijven van hetJh •n 1,- korting per beti per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, ski hebben of blind zijn (of een anderd- hebben), is een samenvatting va nieuws uit het Leidsch Dagblad beschikbaar Voonnformahe 0486-40 (Centrum voor Gesproken Lectuur, (fl K E N H U I Z Z I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezonderdt& Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord- geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14