eiden Regio Vragen over rellen in Stadsgehoorzaal Met vaste hand aan de slag voor Pasen ^idenaars bezorgd er woningnood Ex-echtgenoot vernielt deur Oude jeneverstokerij weer even 'huis van het geestrijk vocht' 'Leids echtpaar lichtte sociale dienst 15 jaar op' ifflEENEN. 071-5356414. PLV-CHEF "HERMAN JOU5TRA, 071.5356430 yt De Bond Zonder I Naam, die al zestig jaar oud is, gaat onder een groot probleem gebukt: vergrijzing. Rijksweg 11 q Kamerleden van I 27 CDA en WD vin den het onverantwoord als de aanleg van rijksweg 11 j weer wordt uitgesteld. 'Be snelheidsduivel Een 32-jarige automobilist uit Duitsland is vannacht op er hoogte van Leiden aangehouden omdat hij 174 kilo- per uur reed. De Leidse politie was gewaarschuwd door 's uit Kennemerland die de man al eerder in de gaten i. Na overleg met de officier van justitie werd de man een van 600 gulden opgelegd. irijding Ommedijkseweg j een aanrijding op de Ommedijkseweg tussen Leiden ;enaar kwam het gisteren tot forse blikschade. Een 22-ja- jmobilist uit Voorschoten sloeg linksaf maar verzuimde remoetkomende auto bestuurd door een Hagenaar (56) ing te geven. Beide chauffeurs alsmede een 22-jarige pas van de Voorschotenaar moesten naar het Leids Universi- edisch Centrum. Na onderzoek konden de drie naar huis. WD: 'Er had alerter moeten worden gereageerd' ireiding Centocor Het Leidse bio-farmaceutische bedrijf Centocor breidt ld aan de Einsteinweg uit. De Leidse wethouder T. van at hiervoor 27 oktober de eerste paal. Het kantoorgebouw iaast de bestaande bebouwing van Centocor. Het pand zal in uit vijf verdiepingen met een vloeroppervlakte van in to- 100 vierkante meter. Er komen ongeveer 135 van de in to- iO personeelsleden van Centocor te werken. Centocor ont- en produceert geneesmiddelen op het gebied van hart ziekten, auto-immuunziekten en kanker. eerprobleem blijft grootste ergernis De WD-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders naar aanleiding van de rellen die dinsdag in de Stadsge hoorzaal uitbraken. Daar zou de Iraanse parlementariër Faezeh Hashemi Rafsanjani spreken ter gelegenheid van de opening van het Internationaal Instituut voor Islam studies. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Zij werd echter in de hal aange vallen door een Iraanse vluchte linge. De dochter van voormalig president Rafsanjani van Iran verliet daarop de Stadsgehoor zaal. Vervolgens verstoorden tientallen demonstranten, veel al in Nederland verblijvende Iraanse vluchtelingen, de orde in de zaal. Wanneer is de gemeente in kennis gesteld van de komst van mevrouw Hashemi? Is het juist dat de Universiteit Leiden betrokken is bij de opening van het Islam-instituut? Dat zijn de eerste twee vragen waarop de WD antwoord wil. Gemeente raadsleden A. Geertsema en H. ten Brink verwijten burgemees ter en wethouders een gebrek aan communicatie. „Want het lag voor de hand dat er iets zou gebeuren", aldus Geertsema. „Daarom had er alerter moeten worden gereageerd. Wij hebben de indruk dat er niet voldoende is gecommuniceerd. Door wie? Door gemeente, universiteit en het Islam-institutuut. De kan sen op relletjes zijn duidelijk onderschat." Tijdens de bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal was de politie met tien man aanwezig maar kon niet voorkomen dat de orde werd verstoord. De politie sleepte vier demonstranten de zaal uit, maar verrichtte geen arrestaties. Er kwamen drie bommeldingen binnen, maar daarin zag de politie geen aan leiding het gebouw te ontrui men. Geertsema vraagt zich af of er gesproken is over de gevol gen voor de openbare orde en of er overwogen is de organisa toren te verzoeken het pro gramma aan te passen. Want dat de komst van Hashemi de monstranten zou aantrekken, is voor de WD zo klaar als een klontje. „De WD heeft de vrij heid van meningsuiting hoog in het vaandel maar je moet de kat niet op het spek binden", aldus Geertsema. Borrel Geertsema heeft ook vragen over de borrel die dinsdagmid dag na de oprichting van het in stituut in het stadhuis werd aangeboden. „Toevallig was ik in het stadhuis aanwezig en ik dacht wat krijgen we nou", ver baast Geertsema zich nog steeds. Hij wil graag weten of de gemeente de borrel heeft aan geboden en waarom er gezien de eerdere gebeurtenissen die dag niet is besloten het gezellig samenzijn af te gelasten. De Zijl Bedrijven maakt nu ook op ambachtelijke wijze bonbons LEIDEN THUS DEN OTTER 36:: blemen die men onder- i'am lij het vinden van een 99 plaats blijven de groot- 5Ü? tmis van de Leidenaar, r\« het aantal inwoners dat gert aan het verkeer wel nomen. Opvallend is dat ïlijking met voorgaande de woningnood en de ld ling door steeds meer sars als grote problemen ervaren. Dat blijkt uit lse Omnibus, de peiling lureau O+S Leiden ieder udt onder duizend Lei- naar de twee groot- ^jj ablemen, noemden dit ie van de vijf inwoners jg erkeersprobleem. Vorig nden nog vier van de vijf 601 lars zich op over het ver- i oor 36 procent werd par- als probleem genoemd, 18 procent vorig jaar. „Ik at dat voor een deel ver wordt door het succes iQfl I Haagwegterein en het (verwijssysteem", licht vJv) oeker H. Detmar de re- 32| i toe. „Eigenlijk had ik J aar al een daling ver- ibereikbaarheid van het n werd dit jaar door negen procent aange- it probleem, het laagste iar. Detmar: „Dat verrast r lelijk. Persoonlijk vind ik steeds waardeloos." de woningnood dit jaar ir werd genoemd dan ande jaren (een stijging M naar twaalf procent) is volgens de onderzoeker te wij ten aan de publiciteit rond dit onderwerp. „Leiden hamert nogal op de noodzaak van nieu we bouwlocaties. Blijkbaar gaan mensen daardoor denken: dat zal wel een probleem zijn." Het aantal Leidenaars dat wakker ligt van hoge woonlas ten is vergeleken met vorig jaar bijna gehalveerd. Waarschijnlijk had de hoge score van vorig jaar te maken met de hertaxatie van het onroerend goed. De groep die zich zorgen maakt over een dreigende tweedeling in de sa menleving is daarentegen meer dan verdubbeld. „Er zijn meer mensen die sociale problemen noemen. Je ziet dat de aandacht voor die problemen het laatste jaar flink is toegenomen", aldus Detmar. Terwijl in andere onderzoe ken hondenpoep steevast als le vensgroot probleem naar voren komt, scoren de uitwerpselen van trouwe viervoeters in Det- mars onderzoek al jarenlang niet hoger dan twee procent. Volgens de onderzoeker ligt dat aan de gebruikte methode. „Wanneer je mensen vraagt om de grootste problemen te noe men, dan scoort hondenpoep nauwelijks. Maar wanneer je van eert aantal zaken vraagt of mensen het als probleem erva ren, dan is er bijna niemand die zich niet stoort aan honden drollen op straat. In bijvoor beeld Amsterdam doen ze het onderzoek op die manier. Daar staat hondenpoep altijd op nummer één." De Zijl Bedrijven (DZB) fabri ceert sinds kort op ambachtelij ke wijze bonbons. De sociale werkplaats doet dat in opdracht van bonbonfabriek De Baronie, die in de sociale werkplaats aan de Le Pooleweg al eerder een inpakafdeling heeft gevestigd. „De Baronie wil met ons het volgende millennium in. Met de bonbon-makerij boren we een nieuw terrein en een andere markt aan. Er is behoefte aan een ambachtelijke bonbon die minder kost dan een Belgische praliné maar kwalitatief beter is dan de fabrieksbonbon", zegt Jan de Knegt, die het project na mens DZB coördineert. Maar er is ook een andere re den. „Het inpakwerk dat we al zeven jaar doen voor De Baro nie, is door de automatisering behoorlijk veranderd. Daardoor kwam er een aantal arbeids plaatsen te vervallen, terwijl we een contract hebben voor 270 arbeidsplaatsen. Dit is een pas sende oplossing voor het pro bleem", aldus De Knegt. Dat het project voor De Baro nie een serieuze zaak is, blijkt wel uit het feit dat speciaal hier voor een chocolatier, een ge specialiseerde chocolademaker, is aangetrokken. Cock Augusti- nus, al 12 jaar in het vak, bege leidt en coördineert het werk. „Er zijn ongeveer 30 mensen van de sociale werkplaats een dag komen kijken en oefenen bij de Baronie in Alphen. Van hen werd gedacht dat ze toe zouden zijn aan wat moeilijker werk. Daaruit zijn 20 mensen geselecteerd, om uiteindelijk met 12 man aan het project te beginnen. Twee weken geleden ben ik uitgebreid gaan proef draaien. Omdat het een secuur werkje is moest er eerst nog De fabricage van bonbons is een 'mooie' manier om arbeidsplaatsen bij De Zijl Bedrijven in stand te houden. worden geoefend. Nu zijn we zo zoetjes aan wel uitgekliederd en beginnen we rustig aan het ech te werk. Het gaat om een serie bonbons voor Pasen. Tegen het idee dat er bij DZB een beetje aangerommeld wordt, is Augustinus fel gekant. „We werken hier volgens de HACCP-richtlijnen, de Europese norm. Klimaat, hygiëne, machi nes en werkwijze, alles gaat vol gens de regels. Bovendien ge bruiken we Callebaut chocolade uit België, de beste chocolade ter wereld." Op de werkvloer zijn de reac ties louter positief. Zo ook de reactie van decorateur Karei Teske, die op elke bonbon een flinterdun lijntje chocolade legt, en daarbij continu op zijn vin gers gekeken wordt. „Nerveus word ik daar niet meer van. Ik heb een vaste hand en ik vind het leuk. Toen ik er mee begon was het wel even anders. In de fabriek vond ik het allemaal wel spannend, en was ik wat ze nuwachtig. Het is wel wat an ders dan de lopende band." De kosten van de hele opera tie zijn aanzienlijk. De Knegt: FOTO HIELCO KUIPERS „Om de juiste condities op de werkvloer te creëren zijn er voor 700.000 gulden investeringen gedaan. Daarvan is de ene helft door ons betaald, de andere helft door De Baronie. En als het goed gaat is dit slechts een begin. In de toekomst kunnen we eventueel uitbreiden, als de vraag dat toelaat en de juiste mensen voorhanden zijn." „Dat had een signaal kunnen zijn naar het Islam-instituut, de Universiteit Leiden en de rest van de wereld", vindt Geertse ma. ,,Als argument zou gebruikt kunnen worden dat in Leiden Stad van Vluchtelingen geen plaats is voor uitingen van ver tegenwoordigers van onder drukkende regimes. Daarbij ga ik er van uit dat als mevrouw Hashemi geen klap had gekre gen, zij gewoon in de Stadsge hoorzaal had gesproken en daarna naar het stadhuis was gegaan. En dat terwijl zij een re gering vertegenwoordigt die zich weinig aantrekt van het lot van vluchtelingen. Leidse delegatie brengt bezoekt aan Julgulpa Een delegatie uit Leiden brengt van zondag 25 tot en met vrij dag 30 oktober een bezoek aan de Nicaraguaanse partnerstad Julgalpa. De delegatie bestaat onder meer uit wethouder J. Laurier en dienstdirecteur Milieu en Beheer P. Peters, die de wegens familieomstandighe den verhinderde Burgemeester Goekoop vervangt. De delegatie brengt er een be zoek aan de universiteit in op richting. Daarnaast inventari seert de groep het lokalentekort in het basisondserwijs, en de mogelijkheden voor hulp op het gebied van milieu. Tevens wor den de problemen besproken die zijn ontstaan rond de be- stuurscirsis van het Archeolo gisch museum, die hulp uit Ne derland dwarsboomt. Behalve deze programma punten wonen de Leidse bezoe kers onder meer de opening bij van een kindertheater, die met de opbrengst van een Unicef Kinderloop is gerealiseerd, en worden er voorbereidingen ge troffen voor een kennisover drachtsmissie die in januari 1999 plaatsvinden. Een 43-jarige man uit Vlaardin- gen is gisterochtend opgepakt in l\et Jacques Urlusplantsoen. Daar vernielde hij de ruit van eenflat en forceerde hij de voordeur. De man wilde contro leren of zijn vrouw, van wie hij gescheiden leeft, thuis was. neger dagen was het een 35 erstokerij en de naam Er de Boompjes' siert nog de gevel van het pand aan euwstraat 38. Het ligt dus ,00 de hand dat de link met likeur en andere spiritua- bar in het hartje van Lei- qq nel is gelegd. „Toch is het zegt Pieter Binkhorst, Wij beslag konden leggen tze partij port uit 1937. jaans houdt ons veiling- zich bezig met kunst, an- ïi curiosa. Ik geloof dat we verleden ooit maar één erder een paar flessen ebben geveild. We zijn by's of Christie's niet." vooraanstaande en in- inaal opererende vei- :en zijn thema-veilin gen wél aan de orde van de dag. Geregeld komen daar par tijen oude en exquise yvijnen onder de hamer waarvoor de liefhebber of verzamelaar niet zelden duizenden guldens per fles moet bieden om eigenaar te worden van een zeldzame Margaux, Petrus of Chateau dVquem.Alweer een verschil met ons, nog betrekkelijke klei ne veilinghuis", constateert Binkhorst. „De flessen van deze collectie zijn nog alleszins be taalbaar. Ook voor de gewone portliefhebber." Hij en zijn vrouw Berthyl den Heeten - zij in 1995 oprichter van veilinghuis 'Onder de Boompjes' - zijn daarom bij zonder ingenomen met deze voor hun doen unieke collectie :- - - -V - m De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad van 700 flessen Hoopers Port van het huis Richard Hooper Sons. Woensdagavond worden ze, in lots van 2, 6,12 en 24 stuks, geveild; morgen en zon dag kunnen geïnteresseerden tussen 15.00 en 17.00 uur kij ken en proeven. De Jazzmas ters zorgen tussen het antiek en curiosa voor een passende, muzikale omlijsting. Binkhorst is naast uitbater en veiling meester ook muzikant, van daar. Maar wat is nu zo speciaal aan deze partij flessen? „Nou, ze zijn 60 jaar oud, dat op de voorhand. Port wordt, naarma te die ouder wordt, alleen maar mooier en zachter van smaak. De houdbaarheid van een goe de port-wijn is schier onbe perkt. Verder is de voorgeschie denis heel leuk. En de manier waarop we er tegenaan zijn ge lopen is ook aardig." De oorspronkelijke eigenaar van deze collectie is een gepen sioneerde wijnhandelaar. Hij kocht, na een rijping op vat van 30 jaar, de voorraad in de jaren '60 bij wijze van investering. Als een soort aanvulling op zijn pensioen. Want zoals gezegd: door de jaren heen worden dergelijke flessen alleen maar meer waard. Hoe dan ook, de man is inmid dels overleden en zijn dochters wilden de erfenis niet verdrin ken. Min of meer bij toeval kwam Berthyl den Heeten in contact met de dame die de verdeelsleutel in handen had. En zo is het gekomen dat 'On- den haag/leiden Pieter Binkhorst „Dit is voor ons ook een unieke ervaring." der den Boompjes' zijn vroege re naam en faam als 'huis van het geestrijk vocht' voor een keer weer eer aan mag doen. Wie nu komt hier op af en wat nu dient de liefhebber voor een flesje neer te tellen? „Liefhebbers en verzamelaars van port, dat vooral. En verder wijnhandelaren, restaurant houders en chef-koks. Uiter aard hebben we er van tevoren een expert/taxateur bijgehaald, Kiebert uit Bosch en Duin. Af hankelijk van de hals-volheid denken we dat de veilingprijs ligt tussen de 70 en 120 gulden per fles. Dat valt U mee voor een port die inderdaad ook is afgenomen door het Hogerhuis in Engeland? Veilingprijzen lig gen, dat is een voordeel, door gaans lager dan marktprijzen." En wat nu als er iemand komt die in één klap van de hamer de hele partij opkoopt? „Tja", krabt Binkhorst zich achter de oren, „dat is in principe best mogelijk. Het zou ook de prijs opdrijven en dus voor ons gun- FOTO HENK BOUWMAN stig zijn. Aan de andere kant wil je als veilinghuis zoveel mo gelijk mensen tevreden stellen. Dat is wel zo aardig." Wat, tenslotte, zit er in het vat voor het veilinghuis zelf? „Het normale opgeld voor de inter mediair, want dat zijn we, be draagt 25 procent. Maar voor deze speciale gelegenheid gaan we vermoedelijk wel wat lager zitten. Het is immers voor ons ook een aparte ervaring." ad van kaam is nu al verjaard. Het bedrag dat het paar vanaf 1987 van de sociale dienst op streek is ruim 300.000 gulden. De vrouw heeft met de sociale dienst afgesproken dat zij per maand 180 gulden terugbetaalt. Zo'n regeling duurt echter nooit langer dan vijf jaar, verzuchtte de officier gisteren. Het echt paar hoeft dus maar een schijn tje van het gehoten voordeel te rug te betalen, concludeerde zij. De vrouw verklaarde gisteren dat zij in 1982 een bijstandsuit kering bij de sociale dienst aan vroeg, omdat haar man van een steiger was gevallen. Van zijn WAO-uitkering kon het gezin onmogelijk rondkomen. De man en vrouw wisten dat zij een keer tegen de lamp zouden lopen. Achteraf verbaasde het hen dat de fraude zo lang heeft geduurd. De vrouw zei gisteren dat zij nooit van de sociale dienst lastige vragen kreeg. Uit spraak over twee weken. persbureau cerberus Een 54-jarige Leidse vrouw wordt ervan verdacht vijftien jaar lang een uitkering te heb ben opgestreken van de Leidse sociale dienst, terwijl ze daar geen recht op had. De dienst krijgt van de enkele tonnen die de vrouw opstreek slechts een bedrag van ongeveer tiendui zend gulden terug. Dat ver wacht althans de officier van Justitie in Den Haag die de zaak behandelt. De officier eiste gis teren bij de rechtbank een cel straf van zes maanden tegen de vrouw uit Leiden en haar 56-ja- rige echtgenoot. De aanklaag ster had er geen bezwaar tegen als de rechtbank de celstraf om zet in een werkstraf van 240 uur. De vrouw en man lieten zich in 1982 officieel scheiden. Zij gaven gisteren bij de rechtbank toe dat zij dit alleen deden om voor de vrouw een bijstandsuit kering in de wacht te slepen. De man kwam na een kort verbij f in Engeland weer gewoon bij haar wonen. Het inkomen van het stel bestond toen uit de bij standsuitkering van de vrouw en zijn WAO-uitkering. Justitie kwam de uitkerings fraude vorig jaar pas op het spoor, nadat het bestand van de sociale dienst gekoppeld was aan de gegevens van de belas tingdienst. De rechtbank zal het paar alleen bestraffen voor de fraude gepleegd vanaf 1987. De oplichting in de jaren daarvoor KUNST-, ANTIEK- en INBOEDELVEILING KIJKDAGEN Veilinghuis Oude Gracht Oudegracht 26 -1811 CL Alkmaar Tel 072-5154206, lax 072-5116011 Tel 06-53429360, privé 023-5270519 Register Veilinghouder R. G. Schift

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13