Rijp en Groen Hagen in soorten en maten 15 NARCISSEN BOLLEN GRATIS VRIJDAG 23 OKTOBER 1998i® redactie saskia stoelinga q) De afscheiding tussen twee tuinen is vaak van het grootste belang. Die afscheiding zorgt voor de no dige privacy en vormt tevens de achtergrond van onze beplanting. Aangezien de meeste stadstuinen aan de smalle kant zijn, is het aan genaam als de afscheiding niet te veel ruimte inneemt. We willen immers nog een stukje tuin over houden. Een haag moet dus met zorg worden gekozen, liefst in overleg met de buren. Immers een goede buur is nog steeds belangrij ker dan een verre vriend. De haagkeuze is momenteel groot. Waren net nog niet zo lang gele den alleen maar hagen van conife ren zoals Thuya en Chamaecyparis en waren het in nog vroeger tijden uitsluitend ligusters die als haag gebruikt werden, nu zijn er ontel- Bnever baar veel mogelijkheden. Zelfs de postbi goede oude redelijk groenblijven- 2003 PA y de liguster, die tot ver na de oorlog vrijwel de enige haagplant was, is weer terug en de coniferen die we jarenlang zagen, krijgen nu weer gezelschap van haagbeuk en beuk, waarvan de haagbeuk bladverliezend is en de beukenhaag 's winters verdord blad houdt, dus minder trans parant is. In redelijk brede tuinen zien we ook de zoge naamde laurierkers wel als haag toegepast. Die mag overigens niet met een heggenschaar ge knipt worden maar moet gewoon met de snoei- schaar in toom worden gehouden. Verder is het nuttig te bedenken dat deze Prunus, want het is eigenlijk een Prunus, niet geheel en al winterhard is. Op koude en winderige plaatsen kunnen alle bovengrondse delen tot de grond toe bevriezen al kan tot troost gemeld worden dat hij volgend GREET BUCHNER geeft antwoord op voorjaar weer uitloopt en binnen twee jaar zijn volledige hoogte op nieuw bereikt. Maar ja, je zit twee jaar wel met een minieme haag. Heel mooi, blijvend bij de meest strenge vorst en weinig aan te snoeien, is de diep groene taxus haag. Niet goedkoop in aanschaf, taxus is een trage groeier. Het duurt dus lang eer de kweker exemplaren van een redelijke hoogte kan verko pen. Maar juist die trage groei maakt snoeien makkelijk. Er is een groot nadeel aan de taxus, het snoeisel is giftig voor plantenetende dieren zoals geiten, schapen en paarden. Toen de melkboer nog met paard en wagen langs de deur kwam was de taxushaag gevreesd. Ook de rode besjes, vruchten die na verloop van tijd aan de struik ko men zijn zeer giftig. Dingen om aan te denken. En nu de nieuwste haagvorm die snel aan populariteit wint: de klim- Die heb ik in twee jaar tijd bijna twee meter hoog mooi afgedekt groen zien worden. Gebniikt werd de meeste hard groeiende Hedera. Niets eenvoudiger dan een dergelijke haag die bijzonder weinig ruimte inneemt. Je begint met een degelijk hek, dus niet gewoon kippengaas, maar een stevig hek met de nodige steunpunten want de bladmassa wordt zwaar. Dat hek neemt in de grond geen ruimte in. Naast het hek komen klimopplanten met wortels goed stevig in de grond. De takjes worden meteen vastgemaakt aan het hek. Zuinigerds kunnen ook beginnen met klimop takjes die zelf makkelijk wortel schie ten maar dan moeten er meer dan 5 of 6 per me ter gebruikt worden. Immers niet elke stek wor telt. Dat boldert over 's dichters fijn be snaard gevoel. Een ieder is zichzelf het naast..." „Het is toch wel lekker rustig", zei Tom Poes, de pas inhoudend. „En dat zal het wel blijven, hoor. Brekel is weg!" De heer De Canteclaer hief zijn face-a-main en staarde hem zo kil aan, dat het Tom Poes koud over de rug liep. „Fi done", prevelde de edel man. „Dag en nacht wordt men ge hinderd door de passerende levens vormen van Brekels, Bommels en trawanten. De tijd van het sonnet is voorbij en het enige dat er overblijft, is de terugkeer naar de oergedachte." ver als ze opum eer/ beetje ovdep ccntpole heebev. a&mt epam s/vwen ...we bebbev post/" ze&th/j. ezv bp/ef van keet óaoem Heer Bommel en de Liefdadiger „U begrijpt het niet", zei Tom Poes. „Brekel is werkelijk weg; ik heb het zelf gezien." De ander luisterde ech ter niet. Hij staarde peinzend naar de bleke maan en mompelde: „Bij de zevenboom in 't Savelbos zijn van nacht de brekels los. Jawel. Quisque sibi proximus." „Ik weet niet, wat hij bedoelt", dacht Tom Poes, terwijl hij schouderophalend doorliep. „Met die is niet te praten." Nu, daar had hij gelijk in. Maar wat de markies be doelde, kan het slot van deze ware geschiedenis ons misschien leren. Nieuw zijn de terracotta potten die, voordat ze worden gebakken, met pigment op kleur zijn gebracht. Hierdoor onstaat een zacht bruin/grijze kleur die de pot een verweerd ui terlijk geeft. foto pr ren en planten. Planten hebben vanzelfsprekend een oos terlijk en zijn enerzijds weelderig van vorm of uiterst strak De van oorsprong Aziatische Azalea met zijn Bonsai-i uiterlijk brengt leven en sfeer. Vooral de witte en licht ri kleurde bloemen geven een kleurig accent aan de sobere ting. Om het effect niet te gezellig te maken - het huis v staat voor een serene, sobere sfeer - wordt veel aandai steed aan de pot of bak waarin de bloeiende plant komt te Natuurlijke kleuren en materialen zijn het meest geliefd: van lichtblond hout, oude en verweerde houten of stene ken, maar ook gevlochten rieten manden en keramische v Peary Kariboe bedreigd Volgens Greenpeace is de stijgende temperatuur de oorzaak v grote sterfte onder de Peary Kariboes. foto anp/stevei De Peary Kariboe, een Noord- Amerikaans rendier dat alleen op enkele west-arctische ei landen van Canada voorkomt, wordt met uitsterven be dreigd. Volgens Greenpeace is de stijgende temperatuur in het leefgebied van deze ren dieren de oorzaak van de grote sterfte. Volgens de Canadese weten schapper dr. Ann Gunn zorgen de hogere temperatuur en ae wind voor een hoger en dich ter pak sneeuw. De rendieren slagen er niet meer in het voedsel onder de sneeuw te bereiken en sterven. Greenpeace vreest da leen de Peary Kariboe. fl ook vele andere dierens in het Noordpool-gebie slachtoffer kunnen won van het veranderende Gunn ontdekte dat dep tie van de Peary Kariboe 1961 met meer dan 95 p is afgenomen. Begin jart tig waren er ruim 24.000 exemplaren van de Peal niboe, vorig jaar telden* zoekers nog slechts 110" dieren. Cryptogram voest housen, oe/ft/c/msep f zb&t eaom en h/j oa/jpr&ao/w /w z'/v lc/pven- ew 6pjw1 komt óóxr HANOJE HELPEN Het huis v biedt mi strakke, vormgevin ruimte aai tualiteit. M en acce combinere thetiek en tionaliteit, geven daa ook uitdi aan gee waarden, trast, en 1 nie - het oi HORIZONTAAL: 1. De staat van één hijswerktuig (6); 7. Woody maakt films voor iedereen (5); 8. Hemels wezen plus haarversteviger (5); 9. Wat riskeren door erin te rijden (5); 10. Vanuit Zwitserland halen ze me uit Bremen (4); 11. Tenslotte het snoepgoed van een bedremmeld persoon (6); 12. Gebruik een pollepel voor dit gebak! (6). VERTICAAL: 2. Afnemen met een verfstof (5); 3. Hier moet het uitkomen, of uit die andere maat (6); 4. Dier met verdraaide liezen (6); 5. Om zo in te bijten, al is het niet netjes (4); 6. Opstelling van een oorlogsonderscheiding (8); 10. Toeristische trekpleister langs de weg (4); 11. Eén van de twee waarop men slaapt (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Soja; 4. soda; 8. ore; 10. por; 11. fa; 12. ges; 14. ge, 15. Erato; 17. skua; 18. raat; 20. va; 21. os; 22. prei; 23. mimi; 24. leges; 26. cd; 28. non; 29. zo; 31. arm; 33. wei; 34. paar; 35. geer. Verticaal: 1. Sof; 2. ora; 3. je; 5. op; 6. dog; 7. are; 9. kea; 12. graaien; 13. stromen; 15. euvel; 16. oasis; 17. sip; 19. tri; 25. gok; 26. cap; 27. dra; 29. zee; 30. oir; 32. ma; 33. we. Het was al laat, toen Tom Poes die avond naar huis liep. Een zacht windje bewoog het lommer, maar verder was het zeer stil in de natuur. „He?," dacht Tom Poes, „het is net of ik in de verte hoor roepen. Zou daar iemand zijn, die hulp nodig heeft?" Hij verhaastte zijn pas, maar bij een kromming in de weg merkte hij, dat hij zich vergist had. Het was de mar kies, die in de eenzaamheid van de nacht bij zijn heg stond en tot de maan sprak. „Plat is het leven, dat tiert en raast, Dat haast en jakkert naar een vorm loos doel. HEINZ <s*c/*i eeeer een enorme pp/et- aanval oehreeen.h/j trapt zohat het halve ho/sje aan pu/hpoe/ep f TOMPOES Biezenweg 70. Santpoort (N). Tel. 023 - 537 61 90 bij aankoop van 2 dozen (bloeiende) violen a f 10,- per doos (GELDIG TOT 30 OKTOBER) HÉT ADRES VOOR AL UW TUINPLAN foto anp schijnlijk de Neily Moser. De vraag luidt of deze in de herfst gesnoeid moet worden. Vroege zomerbloeiende Clematissoor ten worden niet of weinig ge snoeid. Alleen de laatbloeiende soorten worden diep in ge snoeid omdat ze op het jonge hout bloeien. Dus niet snoeien maar wel ervoor zorgen dat de voet van de plant bedekt blijft want zon op de wortels is scha delijk voor deze bosplant. Een interessant bonenverhaal ontving ik van de heer P.P.J. van Zijp uit Leiderdorp. Drie jaar lang werden zelf gewonnen bonen, oorspronkelijk afkom stig van een pakje uit de super markt, gezaaid. Het waren brui ne bonen en dit jaar bleek de oogst niet alleen uit bruine bo nen te bestaan maar ook uit een gedeelte kievitsbonen en nog wat bruine bonen met vlekjes. De vraag luidt: komt men bij langer zaaien van zelf gewon nen zaad bij de oorspronkelijke wilde boon uit? Daar geloof ik niets van. Bonen worden al eeu wen gecultiveerd en verbeterd dus de wilde boon is wel erg ver weg. Een andere vraag luidt of alle bonen eetbaar zijn en welke kleur de kievitsbonen zullen hebben na koken. Alle bonen, ook de spercie- en prinsessen- bonen zijn eetbaar als ze min stens tot zestig graden zijn ver hit. Bij deze temperatuur ont leedt fasine, een licht giftige stof die zich in bonen bevindt Na een nacht weken en drie kwar tier koken bleken de bruine bo nen bruin en de kievitsbonen gevlekt en beide soorten waren lekker van smaak. Ik ben overi gens erg benieuwd hoe het af zal lopen met oogsten in de ko mende jaren, het blijft span nend. GREET BUCHNER Vraag en antwoord Prunus gebukt onder wisseling van klimaat Dank zij een schrijven van HA Hendriksen uit Haarlem is mijn raadsel rond de teunis bloem waarschijnlijk opgelost. Mijn raadsel luidde: waarom zijn er dit jaar zo abnormaal veel teunisbloemen? Het ant woord heeft de heer Hendriksen gevonden in een boekje van Jac. Tijsse en het luidt: door de sa mentrekking van de wortel wordt tegen het najaar het rozet stijf tegen de grond getrokken en de kern met de spruit voor het volgend jaar komt dan nogal beschut te liggen. Toch vriezen in strenge winters vele dood. Vorige winter was abnor maal zacht. Vandaar. In elk ge val veel dank voor het ant woord. Henny van Dijk uit Haarlem schrijft dat ze dankzij mijn ver haaltje over oorwormen iets meer begrip heeft gekregen voor dit bijzonder diertje. Altijd meegenomen, hoe meer begrip voor al wat leeft des te beter. En nu de bijen die de springbal- semienen bezoeken. Zijn het geen hommels? Bij mij zijn het vooral hommels die op deze fraaie bloemen afkomen. Maar het kunnen natuurlijk ook bijen zijn die overigens niet solitair leven maar altijd in kolonies. Waarschijnlijk zijn het bijen uit korven. Al zullen er hier en daar nog wel enkele wilde bijenvol keren zijn, maar ik weet daar weinig over. Een moeilijke vraag komt van A. Wagner uit Zwanenburg. De knolbegonias die andere jaren geen enkel probleem oplever den, kregen dit jaar zonder uit- Een prunus in volle bloei. zondering last van een schim mel. En nu komt het meest be vreemdende. Ook gloednieuw gekocht knollen kregen last van de schimmel. Volgens mij is hier maar een verklaring voor, al geef ik die graag voor een ie der die het beter weet. De grond waarin de begonias terechtko men deugt niet. Is het een nieuw soort potgrond, is het wellicht een slecht soort com post? Ontsmetten van de grond is mogelijk (althans bij potgrond) als men een tablet superol op lost in ongeveer anderhalve liter water en daarmee de grond be giet alvorens de knollen erin te stoppen. Maar daarvoor is het nu te laat. Zijn er wellicht meer planten in dezelfde grond gaan kwijnen? De heer G. Walter uit Leiden vraagt of ik weet wat er te doen valt aan een Prunus die veel blad heeft verloren in de zomer, nadat het blad vlekkerig werd. Helaas vrees ik dat deze boom, evenals veel andere Prunus en Malussoorten aan getast is door een nieuwe ziekte, die waarschijnlijk het gevolg is van de vreemde klimaat wisselingen. Het valt te proberen om de aangetaste takken weg te snoeien, maar indien het mijn boom zou zijn dan zou ik hem ver vangen door een andere boom op een andere plaats of in geheel nieuwe grond. Mevrouw Bronds- ma uit Haarlem heeft op het balkon een Clematis, waar- Verhuizen voor zeldzame aap Zo'n vijfhonderd mensen in een streek in Oost-Kenia heb ben afgelopen week onder protest ingestemd met een ge dwongen verhuizing om een bijna uitgestorven apensoort te redden. De uitbreiding van hetTana-natuurreservaat, die deze week begint, moet de Ro- de-Colobusaap, een bijna uit gestorven soort, van de onder gang redden. Een volwassen Rode-Colo- busaap is circa 60 cm groot en weegt ruim tien kilo. Hij heeft roodbruinachtig haar op de kop en donker haar op de rug. Het beest komt nauwelijks nog voor in Oost-Afrika, behaive in het Tana-reservaat. Wel nog Rode-Colobusapen Congo en enkele West-/ kaanse landen. De hele operatie, die wo bekostigd door de Werd bank, heeft onder de doi gen binnen de nieuwe g van het park grote opsd ding veroorzaakt. In eei stantie was iedereen tegi verhuizing. Maar volgen Keniase Dienst voor Wil heer zijn ze overstag ge „omdat er een groeieni ontstond dat het b deze zeldzame dieren té houden". De bewoners hun verhuiskosten verge Plant van weelde De Begonia is als bloeiende kamer plant een verras sende klassieker in het huis van Weel de. De gekartelde rand van het fris groene blad en de romantische, over dadig bloeiende bloemen in helder wit of dieprood zorgen daarvoor. Inhakend op de nieuwe trend kan bijvoorbeeld een stijlvolle presenta tie worden ge maakt met drie witte begonia's in zilverkleurige pot ten. Rode en felro ze begonia's kun nen in een hoge vaas op een lage bijzettafel zorgen voor een bijzonder kleuraccent. De bloemvormen van de begonia zijn enkel- en dubbel- bloemig, helemaal of half gevuld of gebanjerd. Deze laatste variant lijkt erg o| ranonkel en spreekt in felle zuurstokkleuren veel jonge me Plant van Zen

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10