'British Aerospace en Dasa willen fuseren' Klantenkaart supermarkt een lachertje Economie Volgend jaar regels ir handel via Internet Natuur en landschap dupe van reislust Stacker 2 in bedrijf Vaste klant profiteert niet van lage hypotheekrente Nu geen f60,- maar f90, - beltegoed? HeeUZi. rill Lynch ontslaat 3.000 mensen De Amerikaanse zakenbank Merrill Lynch zal morgen llag aankondigen van ruim 3.000 van de 63.000 mede- In Londen, het centrum van de Europese activiteiten, nen vierhonderd banen. Merrill Lynch heeft net als veel zakenbanken forse stroppen geleden door de crisis op de tionale financiële markten en de enorme kapitaalvlucht amende landen. ING Groep maakte begin deze maand 1.200 van de 9.000 arbeidsplaatsen te schrappen bij haar ^iank ING Barings. irechten Polygram naar MGM Muziek- en filmproducent Polygram verkoopt zijn film- ïeek voor 740 miljoen gulden aan de Amerikaanse Holly- ,tudio MGM. De nieuwe eigenaar van Polygram, het Ca- concern Seagram, had de filmdivisie in z'n geheel te angeboden. Maar geen enkele kandidaat was bereid de rijs van 1,4 miljard te betalen. Seagram besloot eerder dit lygram van Philips over te nemen voor 19,2 miljard. Het »se concern gaat nu de rest van de divisie (voornamelijk gebedrijven) integreren met zijn eigen filmdochter Uni- De filmbibliotheek van Polygram omvat de rechten op ■er 1.500 films, waaronder successen als The Graduate, l(, ïlvet, Platoon en When Harry Met Sally. jsteun voor kweken menselijk bot h en* Het Nederlandse biotechnologiebedrijf Isotis in Bilt- krijgt ruim 8,8 miljoen gulden subsidie van de Europese h Dor het kweken van menselijk bot buiten het lichaam. De e komt ook ten goede aan zeven buitenlandse partners in enoemde Isobone-project. De Europese Unie verkoos dit 0 uit ruim zeshonderd inzendingen van wetenschappelijke en. Isotis verwacht goede zaken te doen als het rond 2002 technologie de commerciële markt op kan. Dan wil het jok naar de beurs. Isotis telt nu veertig medewerkers. ptste onderzeese gasleiding >ce« De Franse premier Jospin en zijn Noorse collega ik hebben de langste onderzeese gasleiding ter wereld in gesteld. Dat gebeurde in Loon-Plage, een Noord-Frans irp bij Duinkerken. Vanaf 2005 moet de 840 kilometer lan- ng, die 2,2 miljard gulden kostte, Frankrijk voorzien van miljard kuub Noors aardgas per jaar. De pijp heeft een ee van ruim een meter en ligt op tachtig meter diepte in rdzee. Noorwegen is sinds 1997 de belangrijkste gasleve- van Frankrijk, vóór Nederland en Rusland. De leiding is recordtijd aangelegd, soms met zes kilometer per dag. De ing is ook Italië via deze leiding van gas te voorzien. Nu ngeveer driekwart van de Franse energie uit kerncentra- te fusie in vervoersector 1 Vervoerders Schenker Eurocargo en Scansped Holland i onder de naam Schenker-BTL. De fusie volgt nadat de andse moederorganisaties Schenker en BTL sinds begin samenwerken. Het nieuwe bedrijf heeft het grootste art- en logistieke netwerk van Europa. Er werken zo'n mensen, die actief zijn in dertig landen in Europa met ichatte jaaromzet van zeven miljard. In Nederland heeft ;er-BTL vestigingen in Tilburg, Ede, Oldenzaal en Venlo. .000 zendingen per jaar zijn goed voor een omzet van *235 waarmee het een van de grotere vervoerders van Ne- 1 is. In 1999 zullen er zo'n duizend mensen werken. jr krachtenbundeling olie-industrie De concentratiegolf in de olie-industrie gaat door. De aanse maatschappijen Ultramar Diamond Shamrock ;n Phillips Petroleum voegen hun raffinage- en verkoop- in in de VS en Canada samen. De nieuwe combinatie, die id 66 gaat heten, wordt de op drie na grootste benzine- :rin Noord-Amerika, met meer dan 12.000 pompsta- •e tien raffinaderijen vertegenwoordigen 6,5 procent van lagecapaciteit in Noord-Amerika. De jaaromzet ligt rond :d gulden. Onder druk van de lage olieprijzen zijn dit eer grote allianties tot stand gekomen. BP nam Amoco lor ruim honderd miljard gulden. Shell en Texaco kondig- ii hun raffinage- en verkoopbelangen in Europa te bunde- dat dat eerder gebeurde in de VS. Vorig jaar gingen in Eu- P en Mobil samen. lerlandse regering komt jaar met regels ïktronisch zakendoen, fpen via Internet. Zelfre- door het bedrijfsleven len aangemoedigd. Dit n der Laan, plaatsver- directeur-generaal in- Jvan Economische Za- een driedaagse OESO- ïtie in het Canadese Ot- !9 OESO-landen zien leen nieuwe belasting op lik van het Internet. Ze de belastingregels traditionele handel in ook moet gelden voor ische handel. Verder wil samen met industrie Door de toenemende reislust krijgen natuur en landschap het zo zwaar te verduren dat ze uit eindelijk hun aantrekkelijkheid voor de vakantieganger dreigen te verliezen. Topman Bakker van Travel Unie International Nederland liet die waarschu wing gisteren horen op het Griekse eiland Corfu tijdens een congres van het ANVR, het ver bond van Nederlandse reison dernemingen. „Velen denken dat het niet zo'n vaart zal lopen. Ze zouden er beter aan doen nu aan het werk te gaan om het dreigende onheil af te wenden", vindt Bakker, die ook lid is van de raad van bestuur van Touristik Union International (TUI), het Duitse concern waartoe het Ne derlandse bedrijf behoort. TUI stelt aan zichzelf en aan de bedrijven waarmee het con cern zaken doet, steeds hogere milieu-eisen. „Zo willen we dat alle ruim 10.500 hotels waar on ze klanten verblijven onder meer zuinig omspringen met water en stroom en het afval scheiden. Voldoen ze niet aan onze criteria, dan zullen we de contracten met hen verbreken", kondigt Bakker aan. Hij sluit zelfs niet uit dat TUI bepaalde bestemmingen uit het programma schrapt om natuur en landschap te sparen. Maar hoe sterk het toerisme ook groeit, er blijven in zijn optiek genoeg gebieden over om als vakantieganger te genieten van natuur en cultuur. De Neder landse marktleider heeft inmid dels een manager aangesteld die zowel het in- en externe milieu van de reisorganisatie verder vorm gaat geven. Omdat steeds meer landen ervoor waken dat hotels en an dere gebouwen in de toeristi sche sector het landschap ont sieren, vreest Bakker voor een schaarste aan accommodaties in de populaire vakantieoorden. Als voorbeelden noemt hij Mal- lorca, waar de bouw van toeris tische complexen nauwelijks nog mogelijk is. Portugal kijkt ook kritisch naar toeristische plannen. Bouwprocedures zul len in dat soort landen evenlang gaan duren als in Nederland, verwacht hij. Om ook in de toekomst ver zekerd te zijn van voldoende èn goede accommodaties neemt TUI steeds meer hotels in eigen bezit. Nu heeft het Duitse con cern er rond de Middellandse Zee al 150. Dat soort investerin gen is alleen weggelegd voor de grote jongens, aldus Bakker die zegt dat niet valt te ontkomen aan verdere schaalvergroting. Ontbossing leidt tot ernstige schade aan natuur en milieu. Soms gebeurt dat ten behoeve van het toerisme, zoals in Maoxian in het westen van China. foto ap joe mcdonald Britse krant onthult nieuw Europees vliegtuigbouwconsortium British Aerospace en het Duitse Dasa zijn van plan begin volgend jaar te fuse ren. Het samengaan zou de eerste stap moeten zijn naar de vorming van een Europese vliegtuigbouw- en defensiegroep. Dat onthult vandaag de Britse krant Financial Times. Het is de bedoeling een houdstermaat schappij te vormen, waaronder zich ook het Franse Aerospatiale en andere Europese be drijven kunnen voegen als ze daarvoor klaar zijn, aldus een bij de onderhandelingen be trokken zegsman. Volgens de krant steunt de Britse premier Blair de plannen. De topman van Dasa, Bischoff, zei vorige maand een fusie met British Aerospace niet uit te sluiten. Maar hij probeerde wel onge rustheid bij de Fransen weg te nemen over mogelijke verstoring van de balans binnen het vliegtuigbouwconsortium Airbus Indu strie. Dasa, onderdeel van Daimler-Benz, en Aerospatiale hebben elk een belang van 37,9 procent in Airbus. British Aerospace neemt deel voor twintig procent en het Spaanse Casa voor 4,2 procent. De Franse minister van transport, Jean-Claude Gays- sot, heeft gewaarschuwd dat geen van de partners de anderen mag overheersen. Hij is echter niet tegen verandering. Dasa en British Aerospace vinden het voor de toekomstige samenwerking met Aerospatiale van groot belang dat het Fran se bedrijf verder wordt geprivatiseerd. Vol gens de bestaande plannen behoudt de staat voorlopig nog een belang van 48 pro cent. Dat vinden de Duitsers en de Britten te veel. en bedrijfsleven praktische richtlijnen opstellen voor priva- cy-bescherming. Onnodige be lemmeringen voor handel via Internet moeten worden ge slecht. Secretaris-generaal Johnston concludeerde aan het eind van de conferentie dat het belang rijk is vertrouwen te scheppen in de digitale marktplaats. Na tionale regulering, beveiligings maatregelen en bescherming voor de consument moeten daarvoor zorgen. De ministers besloten zelfregulering door de industrie te accepteren. Ze er kenden de leidende rol van de private sector, maar samenwer king tussen regeringen en be drijfsleven vinden ze onont beerlijk. Amsterdam Vanaf vandaag is bij OBA Bulk Terminal in het Amsterdamse havengebied de Stacker 2 in be drijf. Het is de grootste machine ter wereld voor het snel verplaatsen van bulkgoederen zoals steenkolen. De zogeheten 'opwerpmachirie' heeft een capaciteit van 100.000 ton per dag. Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat stelde de Stacker 2 afgelopen vrijdag officieel in gebruik. foto anp cor mulder 'Trouweklant koopt massaal bij de concurrent AGGPD Ijoenen klantenkaarten tee Nederlandse super- en klanten willen bin- ijn geen succes. De louder van Albert Heijn tweederde van zijn 'happen bij concurre- supermarkten, de Edah dant tachtig procent, houders zijn vaak koop- •rs en geen trouwe klan- Ipmerkelijke resultaten i uit een onderzoek naar tdschappen van 4.400 andse gezinnen, dat het d Foodmagazine heeft itvoeren. Albert Heijn en topten met korting vas ten te lokken om via ge- over hun koopgedrag st te houden. „De trouw peperdure kaarten ople- s armzalig", aldus de on vers van bureau GfK/IRI. van de kaarten zit bij ontrouwe klanten. Die groep gaat met de kortingen aan de haal en dreigt daarmee de 'gouden klant' te schofferen. ,,1999 zal het jaar van de door braak van de klantenkaart zijn. Alleen de organisaties die echt slim met de kaart omgaan zul len profiteren.'-' Albert Heijn en Edah zijn de grote voorlopers gebleken, met respectievelijk 2,7 en 1,75 mil joen kaarten. Tachtig procent van de Edah-kaarthouders be zocht in het tweede kwartaal van dit jaar deze supermarkt. Eén op de vijf komt dus hele maal niet in 'zijn' winkel. „Het bestand is verwaterd, onder meer doordat klanten zijn ver huisd", concluderen de onder zoekers. Albert Heijn slaagt beter in de gewenste ldantenbinding. Bijna 65 procent van de regelmatige bezoekers-heeft een AH Bonus kaart en van hen ging 95 pro cent in het tweede kwartaal naar een Albert Heijn. Dat is op zich een betere score, ware het niet dat van elke gulden die de klant in een supermarkt uit geeft 35 cent bij AH wordt be steed, de rest elders. „Het zijn voor AH geen goede klanten", aldus Foodmagazine. De Edah Card-houder besteedt gemiddeld iets meer dan de 'normale Edah-klant. De keer zijde is dat tachtig cent van el ke aan levensmiddelen uitgege ven gulden niet bij deze super markt terechtkomt. Dat bij Edah 84 procent van de omzet uit de portemonnee van kaart houders komt en bij AH 87 pro cent, betekent dat beide super markten veel meer omzet bij deze 'vaste' klanten kunnen halen. De grote fans van de klanten kaart zijn gezinnen met kinde ren, zo wijst het onderzoek ver der uit. Ze hebben meer tijd en kunnen dus meer supermark ten bezoeken, maar beschikken bovendien over gemiddeld la gere inkomens. „Het zijn daar om vaak koopjesjagers en geen trouwe klanten. Duidelijk is bij voorbeeld dat Edah Card-hou- ders in het algemeen op lage prijzen afkomen. Ruim een derde van de Nederlandse huishoudens komt bij de Aldi, maar van de bezitters van de Edah Card is dat de helft." De deskundigen concluderen zelfs dat de winkelpas ten koste gaat van de zogenaamde 'gou den klant', de klanten die het meeste besteden en twintig procent van het klantenbe stand uitmaken. Bij AH zijn ze gezamenlijk goed voor 64 pro cent van de omzet, bij Edah 73 procent. Ze geven respectieve lijk 3.900 en 5.700 gulden per jaar uit bij hun favoriete super- markt. „Juist de gouden klanten moe ten beter worden bediend met de klantenkaart", stellen de on derzoekers. Dit zijn immers de trouwste klanten. Bij super marktketen Deen, vooral in Noord-Holland, besteedt de gouden klant zelfs 7.250 gulden per jaar aan levensmiddelen in zijn vaste winkel. Een klantenkaart is dus ook ze ker geen garantie voor succes, zo wijst marktonderzoek verder uit. Britse supermarktketens groeiden bijvoorbeeld goed zonder kaart. In Nederland zijn inmiddels ook al wat kaarten geflopt: het groots opgezette Prima Card-project van C&A, Esso, Edah en HEMA werd vo rige maand stopgezet, de kaart voor het midden- en kleinbe drijf wachtte eveneens een roemloos einde. Desalniettemin is niet iedere supermarktkaart gedoemd te mislukken. Wie via de kaart verkregen gegevens combi neert kan waardevolle informa tie over gezinssamenstelling en -inkomen verkrijgen, hoe men sen hun geld besteden en waar de kansen voor een winkel lig gen. Verlies voor Waalse dochter van Hoogovens LA LOUVRIÉRE ANP Staalbedrijf UGB in het Belgi sche La Louvrière, een 50-pro- centdochter van het Nederland se Hoogovens, heeft in de eerste negen maanden een verlies ge leden van 25,7 miljoen gulden. Dat hebben vakbondsbestuur ders verklaard. Voor heel 1998 zou het verlies oplopen tot ruim 38 miljoen. Minder orders en dalende prijzen zijn de oorzaken van het verlies. Als gevolg daarvan staan zeshonderd van de 1.300 werk nemers sinds begin deze maand tijdelijk op non-actief. Toen Hoogovens eind vorige maand een winstwaarschuwing gaf voor 1998, maakte het bedrijf al bekend dat de staalproductie in La Louvière zou worden ver minderd. Hoogovens liet toen ook weten voorgenomen inves teringen in het Waalse bedrijf voorlopig op te schorten we gens de voortdurende arbeids onrust. Russen weten niet hoe crisis aan te pakken MOSKOU ANP-Rtr-DPA De nieuwe regering van Rus land heeft nog geen idee hoe zij de economische crisis moet aanpakken. Volgens minister van financiën Zadornov is de si tuatie zo ingewikkeld dat het zeker nog drie maanden duurt voor er een samenhangend eco nomisch programma tot stand kan komen. Zadornov gaf gisteren in een interview met de Russische tele visie toe dat de regering op het ogenblik beleid voert op goed geluk. „Het is nu moeilijk een veelomvattend programma op te stellen omdat de situatie erg snel verandert en te complex is om in één document samen te vatten." De uitspraken van Zadornov vormen een zware belasting voor de onderhandelingen van Rusland met het Internationaal Monetair Fonds. Het IMF wil de 22,6 miljard dollar steun pas uitbetalen als er een duidelijk crisisplan ligt. blijkt echter dat die 4,8 procent alleen wordt gegeven aan nieu we klanten die hun eerste hypo theek komen afsluiten. En zelfs dan nog lang niet altijd. Klanten die na afloop van hun rentevaste periode bij de bank komen om te onderhandelen over een nieuw rentepercentage blijken percentages van 5,2 tot 5,4 procent te moeten betalen. Bij de NVB wordt met verba zing gereageerd op het verhaal van de VEH. „Het klopt dat we de rentedaling met vertraging doorgeven", aldus P. Feenstra, secretaris van de NVB. „Maar een renteverhoging wordt ook met vertraging doorgegeven. Dat doen we omdat we anders wekelijks met andere renteper centages zitten en dat wekt al leen maar verwarring. De da lende rente wordt echter wel degelijk doorgegeven, de hypo theekrente is nu op een histo risch laag niveau." De vijftig miljoen lijkt Feenstra maar een slag in de lucht. „Het is veel te hoog ingeschat. Er zijn zoveel verschillende hypotheken met zoveel verschillende rentes dat het heel moeilijk is om daar een bepaald bedrag aan voor- of na deel uit te berekenen." Mensen die hun hypotheek oversluiten of na afloop van de rentevaste periode met hun bank over een nieuw renteper centage onderhandelen, profi teren niet ten volle van de ge daalde rente. Dat levert de ban ken maandelijks vijftig miljoen gulden extra op, concludeert de Vereniging Eigen Huis (VEH). Alleen de mensen die een nieuwe hypotheek afsluiten, kunnen profiteren van de ge daalde rente, dankzij de felle concurrentie tussen de hypo theekverstrekkers. De Neder landse Vereniging van Banken (NVB) ontkent dat banken de lage rente niet doorberekenen aan hun klanten. Wel geven ze toe dat er enige tijd zit tussen de rentedaling en het moment van doorgifte aan de klant. Bij de berekening van de hy potheekrente gaat de VEH uit van een rentevaste periode van vijfjaar. „Het vergelijkbaar ren dement op staatsleningen ligt momenteel op 3,8 procent. Normaal gesproken ligt de hy potheekrente daar één procent boven. De hypotheekrente voor vijf jaar vast zou dus 4,8 procent moeten bedragen. In de praktijk Libertel iZi: mobiel bellen zonder abonnement Liberie! kwam als eerste met mobiel bellen zonder Oftewel Libertel iZi. Makkelijk en tijdelijk lel iZi GOI trckkelijk. tra aantrekkelijk. Net i je krijgt geen f 61),- nformatie of het dichtstbi punt gratis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7