en snel over het water !ü!name werkge'!genheid. 'Telefoneren moet goedkoper' Slippertje Betaalbare zonne-energie in Zuid-Afrikaanse huizen ASEAN wil pakket extra maatregelen tegen crisis Economie Even de boel de boel laten Shell en Eskom werken samen in project Shell wil de komende twee drie jaar, samen met de Zuid- Afrikaanse nationale elektrici teitsleverancier Eskom, 50.000 woningen in Zuid-Afrika voor zien van zonne-energie. De wo ningen, die weinig kans maken ooit op het elektriciteitsnet aan gesloten te worden, krijgen een zonnepaneel, een accu en een beveiligings- en meterunit. Shell en Eskom hebben voor het project een nieuw samen werkingverband opgezet. Het zogenaamde 'solar home system' is ontwikkeld door Shell Solar, in samenwerking met het Zuid-Afrikaanse bedrijf Conlog. In Zuid-Afrika beschikte in 1990 slechts 32 procent van de onge veer 8,6 miljoen woningen over elektriciteit. Volgens Shell gaat het nieuwe systeem de gebruikers, naast een eenmalig bedrag van 55 gulden voor installatie, onge veer vijftien gulden per maand kosten. Dat zou ongeveer gelijk zijn aan het bedrag dat nu nog gemiddeld aan kaarsen en pe troleum wordt uitgegeven. Ge bruikers gaan vooraf betalen via een magneetkaart. De ministers van handel van de Associatie van Zuidoost-Aziati sche Landen (ASEAN) hebben een pakket 'vergaande maatre gelen' voorgesteld om het ver trouwen in de economie te her stellen. Ze zeiden dat het ophef fen van belemmeringen voor handel en investeringen, waar over woensdag een akkoord werd bereikt, op zich niet vol doende is. Sinds het uitbreken van de fi nanciële crisis in Oost-Azie in juli 1997, zijn de buitenlandse investeringen in de negen ASEAN-landen met 33,6 pro cent afgenomen. De nieuwe maatregelen moeten de buiten landse investeerders weer ver trouwen in de regio geven, zei de Filipijnse minister van han del Jose Pardo. ECONOMIEWIJZER Zou het kunnen zijn dat een slippertje een economische crisis veroorzaakt? Het is een idiote gedachte. Maar als vol gens de theorie van de chaos een flapperende vlinder in Beijing een orkaan in de VS kan veroorzaken, dan moet een seksueel uitje van de Amerikaanse president zeker ook een economische storm teweeg kunnen brengen. De tekenen wijzen erop. Het Internationaal Monetair Fonds heeft hard geld nodig van de VS om de financiële crisis te bezweren maar Clinton kreeg dit niet voor elkaar bij zijn Congres dat hem zo graag wil afzet ten vanwege zijn affaire met Le winsky. En omdat hij geen geld voor het IMF kon op hoesten, wilden de andere leiders niet naar zijn anti crisis plan luiste ren. En dus glijdt de wereldecono mie langzaam maar zeker af naar een algehele cri sis. En dat vanwe ge een slippertje! Belachelijk toch? We moeten een tijd terug gaan om zulke dreigende donkere wolken aan de hori zon te zien als nu. In oktober 1987 kelderden de beurskoer sen ook maar toen was het verder windstil. De schulden crisis van het begin van de tachtiger jaren, toen tal van landen veel te hoge schulden bleken te hebben, was bezwo ren. Bij gebrek aan betere ver klaringen wezen sommige analisten op de borstkanker van Reagan's vrouw als mo gelijke oorzaak... Nee, vergelijkbaar is eerder de situatie in het begin van de zeventigerjaren toen de Ame rikaanse president (ja, hij weer) het internationale fi nanciële systeem opblies door de dollar los te koppelen van het goud en de koers van de greenback de vrije loop liet. Kort daarop volgde de oliecri sis toen de olielanden de olie prijzen flink opdreven. De geïndustrialiseerde wereld kwam terecht in een spiraal van steeds hogere inflatie en werkloosheid. Stagflatie noemde we die dodelijke combinatie toen. Maar dat is al weer een kwart eeuw gele den. Mijn studenten waren toen nog niet eens geboren. Ze weten dan ook niet beter dan dat de economie alleen maar beter kan worden. Aan die droom zou wel eens een einde kunnen komen. In de hoop de crisis te bezwe ren zijn alle financiële en eco nomische bazen van de we reld deze week bijeen geweest in Washington voor de jaar vergadering van het Interna tionaal Monetair Fonds. De hele wereld kijkt uit naar wat het Fonds gaat doen om de crisis te bezweren. Maar het gaat niet goed met dat Fonds juist nu haar ingrijpen zo hard nodig is. Het Internationaal Monetair Fonds is aan het eind van de Tweede Wereldoorlog in het leven geroepen om als bank van alle centrale banken te fungeren. Het zou een flink fonds moeten zijn met heel veel geld om landen in tijde lijke financiële nood bij te staan. Een lange tijd is het goed ge gaan. De ontkoppeling van de dollar in 1971 stelde het IMF voor grote problemen en eventjes leek haar rol uitge speeld, maar het Fonds her stelde zich en werd een be langrijke kracht in de liberali sering van de wereldecono mie. Het is nu een bastion van economen die voortdurend over de aardbol uitzwermen op missies om het evangelie van het kapitalisme te prediken. Hun overtui gingskracht is groot want als landen hun boodschap niet slikken lopen ze grote hoeveelhe den geld mis. Maar de crisis doet twijfelen aan hun bood schap van liberalisering van het kapitaalverkeer, flexibili sering van de arbeidsmarkt en bezuinigingen op de over heidsbegroting. De formule van het IMF lijkt haar tover kracht verloren te hebben. Vorige week haalde mijn ge renommeerde collega Jeffrey Sachs in The Economist ver nietigend uit naar het IMF. Terecht wees hij op de eng-fi- nanciële aanpak van het IMF. Volgens hem richt de IMF met haar strenge financiële voorwaarden veel schade aan, en dan vooral in de armere landen. In plaats van rijke aandeel houders van noodlijdende banken te helpen, zouden de kredieten eerder gericht moe ten zijn op verbetering van de infrastructuur, gezondheids zorg en onderwijs in de arme re landen. Daar huist immers nog steeds 85 percent van de wereldbevolking. De hele we reld heeft baat bij een grotere welvaart in Afrika en Zuid- Azië. Ook klaagt Sachs het IMF aan voor het afdwingen van een overhaaste liberalisering van de Japanse bancaire sector. Teveel Japanse banken maak ten van hun nieuwe vrijheid gebruik door teveel risico te nemen. Jonge honden op zoek naar snelle winsten kre gen alle ruimte. De discipline die voorheen de banken in bedwang hield, was geheel zoek. Hij wil meer controle en regulating van het korte kapi taalverkeer, ook wel het flits- kapitaal genoemd. George Soros, de grootste speculant van allemaal, on derstreept deze visie van Sachs. Ook hij acht snel en krachtig ingrijpen geboden. Maar het IMF, dat bastion van de vrije markt, durft niet en kan het wellicht ook niet. En zo dreigt een slippertje uit te lopen op een grote uitglij der. ARJOKLAMER Hoogleraar economie Erasmus Universiteit DAC 10 OKTOBER 1998 fAC Kruising tussen veerboot en jumbojet binnenkort geen sciencefiction meer GlflStuillbOUW ZOFgt VOOF ïjitieblijft laag Consumentenproducten zijn de afgelopen twaalf j^nnauwelijks duurder geworden. In september waren de igemiddeld 1,7 procent hoger dan precies een jaar eerder, iet Centraal Bureau voor de Statistiek. In de eerste helft t jaar lag de inflatie nog boven de 2 procent. 1 niet zeggen dat de prijzen in september niet gestegen >el zaken werden juist duurder: collegegeld, groenten en [kleding en schoeisel. Vergeleken met augustus zijn de i in één maand tijd met maar liefst 0,8 procent gestegen, lormaal voor deze tijd van het jaar, aldus het CBS. Na de lingstijd in augustus hangen in september immers de collecties tegen de volle prijs in de winkels. I wil af van Spaanse alliantie i/rarcelona* Ahold wil de strategische alliantie met het ise Caprabo opheffen. Het groeistreven van die super- jten is het Zaanse concern niet ambitieus genoeg. ,,Dat irdere en snelle groeimogelijkheden in de weg", aldus een :rder van Ahold. De alliantie Store 2000 met Caprabo, jiliebedrijf in Barcelona gaf Ahold twee jaar geleden in jvaste grond aan de voet. Nu knelt de samenwerking. verder groeien in Spanje. Daartoe nam het onlangs de jarktketen Dumaya over. Verder praat de grootgrutter ()fer krachtenbundeling met branchegenoot Dialco, dat in Zuid-Spanje. b [sers aan het Ierse bier [ND? Iers bier wint in Duitsland terrein. De Duitser is be- - ide traditionele bierlokalen of bij bierfeesten steeds meer en in Ierse pubs. Het Britse bierconcern Guinness heeft Iels het vijfhonderdste leverantiecontract met een Duitse jub gesloten. Daarmee huisvest Duitsland, na het Kelti- nd zelf, de meeste Ierse Guinness-kroegen. jopees treinvervoer groeit DHet vervoer per trein van zowel goederen als passagiers ~t-Europa is het eerste halfjaar gestegen. Dit blijkt uit cij- u ide Gemeenschap van Europese Spoorwegen (CER). De iade spreekt van een gezonde groei in het internationale entransport, dat de eerste zes maanden van dit jaar toe- :hi et 7,2 procent tot 57,85 miljard ton. Tijdens dezelfde pe- oi 11997 werd 54 miljard ton vervoerd. Vooral in Nederland i it vervoer van goederen per spoor een vlucht. De CER no- le een stijging van 18 procent. Er stapten ook 3,4 procent 3C assagiers op de treinen. Met name in Denemarken (14,5 tgroei), Frankrijk (7,9 procent) en Spanje (6,6 procent) mensen vaker de trein. ien op stal en overal mais Om de gevolgen van het nieuwe Europees landbouw- •5Ïet hoofd te kunnen bieden, rest melkveehouders één De koeien moeten dag en nacht op stal en in alle land naïs geplant. Dat levert het meeste op en is tevens de ïethode om aan de milieu-eisen te voldoen. Maar dat - ilten koste van het landschap, zo waarschuwt voorzitter •link van de vakgroep melkveehouderij van de Friese organisatie FLTO. Tussen de daling van de melkprijs met Ijrocent en de beloofde inkomenstoeslag gaapt een zo tdat de gemiddelde veehouder er jaarlijks 24.000 gulden iruit gaat. De mestregels stimuleren de boeren om het |fttal te houden en veel maïs op het land te verbouwen. De yg Natuur en Milieu heeft inmiddels met afschuw gerea- op het door Hesselink geschilderde schrikbeeld. alheffing bij kassa afrekenen' v en afvalheffing op alle productpn en die direct bij de ,;óldoen. Het ministerie van VROM laat onderzoeken of elijk is. Het Centrum voor energiebesparing en schone logie (CE) werkt de praktische problemen uit. Volgens leider Vroonhof kan de maatregel leiden tot tien tot twin- ent minder afval. „Een klant direct bij aankoop laten we- de afvalverwerking kost, werkt preventief." Vroonhof on- Jkt nog hoe de de heffing per product moet worden vast- De werkgelegenheid in de land en tuinbouw zit in de lift. In april waren 292.000 mensen werkzaam in de agrarische sec tor, 10.000 meer dan een jaar geleden. Vooral in de glastuin bouw neemt de werkgelegen heid toe, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De stijging van de werkgele genheid deed zich vooral voor Ln Noord- en Zuid-Holland en Limburg. „Dat zijn gebieden met veel glastuinbouw. Juist die sector heeft de afgelopen jaren volop geprofiteerd van de goede economische omstandigheden. De productie is flink aangetrok ken en daarmee de werkgele genheid", aldus CBS-onderzoe- ker C. Pierik. In totaal werken er PERSONALIA NOBOYUKIHAYASHI (58) is MOTOHIRO UJIHARA opge volgd als algemeen directeur van Fuji Photo Film in Tilburg. Hayashi werkt al 35 jaar voor Fuji, waarvoor hij laatstelijk al gemeen directeur .was van de vestiging in Fujinomiya. Ujihara keert terug naar Japan om lid te worden van de raad van bestuur van het moederbedrijf Fuji Film Corporation. J. DE JONG is benoemd tot al gemeen directeur van ENCI. Te vens wordt hij lid van de raad van bestuur. Hij was directeur techniek en bedrijven van de drie cementproductiebedrijven van ENCI in Maastricht, Rotter dam en IJmuiden. De Jong volgt G. WESTRA op, die algemeen directeur is geworden van de cementactiviteit van het Belgi sche moederbedrijf CBR in de Benelux. Algemeen directeur R. FRESE van Rotterdams Dagblad ver ruilt per 1 november zijn taak voor de functie van stafdirec teur Randstedelijke Media van PCM Uitgevers (Perscombinatie Meulenhoff). Hij wordt bij het Rotterdams Dagblad opgevolgd De land- en tuinbouw wordt steeds afhankelijker van vreem de arbeidskrachten. Het aantal arbeidskrachten dat niet tot het gezin behoort, bedroeg het af gelopen jaar ruim 84.000 men sen, 29 procent van het totaal. Het aantal arbeidskrachten uit het gezin nam het afgelopen jaar met 3,7 procent af. „Dat is voornamelijk het gevolg van de afname van het aantal boeren bedrijven", aldus Pierik. De toename van het aantal arbeidskrachten wordt weer veroorzaakt door de steeds gro ter wordende bedrijven, waar meer personeel voor nodig is. Bovendien is de glastuinbouw een arbeidsintensievere be drijfstak dan bijvoorbeeld de in tensieve veehouderij. door R. DE KONING, die nu waarnemend directeur is. Frese wordt bij PCM verantwoordelijk voor het coördineren van de groep randstedelijke bladen, waartoe het Rotterdams Dag blad, Het Parool/Weekmedia, de Rijn Gouwe, de Dordte- naar en AT5 behoren. PROF. V. HALBERSTADT is aangewezen als waarnemend voorzitter van de Sociaal Econo mische Raad (SER). Halberstadt is sinds 1974 kroonlid van de SER. Hij zal het voorzitterschap waarnemen tot de komst van de nieuwe voorman van de SER, H. WIJFFELS, in maart 1999. Wijf fels is opvolger van K. DE VRIES, de nieuwe minister van sociale zaken en werkgelegen heid. Bij Akzo Nobel in Sassenheim is per 1 oktober R. VISSER be noemd tot locatiemanager. Hij volgde L.R. KOOL op die voor Akzo wereldwijd de afdeling P &0 leidt. In 1959 trad Visser in dienst bij de toenmalige Sik- kens-lakfabriek in Sassenheim. Hij vervulde diverse leidingge vende functies en b.ijf ook hoofd van de facilitaire dienst. Consumentenbond wil dat KPN abonnementsprijs verlaagt De toezichthouder voor telecommunicatie Opta moet KPN een maximumtarief opleggen, waarin het hele tele foonpakket (aansluiting, abonnement en gesprekskos ten) wordt opgenomen. Dat vindt de Consumentenbond. Op die manier wordt het telefoonbedrijf gedwongen de prijs van abonnementen te verlagen en kunnen nieuwko mers beter concurreren. De Consumentenbond vindt het niet juist dat KPN veel winst maakt op telefonie. De over winst moet worden aangepakt, zodat de tarieven omlaag kun nen. De Opta heeft zich begin vorige maand ook al in dergelij ke zin uitgelaten en toen gezegd dat de belkosten 25 tot dertig procent omlaag kunnen. De Opta en de Consumenten bond vinden bellen te duur. „Hoge rendementen betekenen altijd hogere tarieven. Daarom vinden wij het terecht dat Opta KPN daarop eenmalig kritisch aanpakt", zegt beleidsmede werkster E. Aberson van de Consumentenbond De Consumentenbond is het niet in alle opzichten eens met de uitspraak van de toezicht houder. Zo laat de Opta het abonnementsgeld ongemoeid, terwijl de bond op dat gebied wel lagere prijzen wil. Ook het Opta-oordeel om de ISDN- abonnementen om te kunnen Internetten te verhogen, valt bij de consumentenclub verkeerd. De Consumentenbond pleitte eerder voor directe invoering van een systeem waarbij de ta rieven geleidelijker dalen, maar is nu van mening veranderd. Opta wil zo'n prijsplafondsys- teem halverwege volgend jaar invoeren. Dat vinden de consu menten nu vroeg genoeg als tot die tijd maar een maximumta rief geldt voor abonnementen, gesprekskosten en aansluitkos ten samen. De concurrerende telefoon bedrijven zijn het niet eens met Opta's aanpak van de winstop slag van KPN. In een werkgroep van werkgeversorganisatie VNO-NCW hebben zij zich sa men met KPN gebogen over het oordeel. Gepleit wordt voor het geleidelijk verlagen van de tele foontarieven. KPN voelt zich gesteund door de reactie van de Consumen tenbond. „Een systeem met maximumprijzen is hetzelfde als een prijsplafondsysteem. Wij hebben al jaren gezegd dat het beter is om de rendementen van het héle telefoonpakket te berekenen en niet van alle dien sten apart", aldus een woord voerster van het telecomcon- cern. De Opta was niet bereikbaar voor commentaar. iliaanse haven man worden de losgegooid van iristische krui den een veer s' een jumbojet. 3 lats worden de ii te vleugels uit- de motoren ge- 5 verheft het 110 rede en bijna ;e gevaarte zich leters boven de he Zee. Aan levinden zich ionenauto's en •agiers. Reistijd !t Griekse Pi- draagt circa 3,5 "en snelheid van neter per uur. fiction a la 'irds? Niet in de het Haagse ad- 'i iu Willems Wildenberg. Het coördineert in van de Itali- scheepsbouwer ne een ambi- topees project, aar wordt proef a met een model op vier) van de ydaer. Als het j beloften waar- nnen zijn grote men vier tot vijf vaart zijn. |us is het ideale iddel op zeetra- n vijf- tot acht- j kilometer, om en reistijd be- ln opzichte van J le veerboten, krijgt het water 1 TGV. De lan de Middelland- 'candinavië en isische archipel afzetgebie- bij uitstek ge- 'jn voor het de Seabus is Bangkok Een dakloze Thai knapt een uiltje in een speelwerktuig in Bangkok. De economische omstandigheden waaronder de Thais leven zijn de afgelopen maanden dramatisch verslechterd. De regering in Thailand heeft deze week de verwachting uitgesproken dat als gevolg van de econo mische crisis het aantal werklozen in het Aziatische land verder zal toenemen. Alleen dit jaar al hebben twee miljoen Thais hun baan verloren. Het ontwerp van de Seabus. Het wordt een samenwerkingsproject van Intermarine, specialist op het gebied van bo ten met een grote kunststof romp, Cap Gemini (automatisering), het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium (NLR) en het certificerings-instituut Germanischer Lloyd samen. foto gpd lems: „Een klein proef- schip zal uit- gelijk krijgt". geen vliegtuig. Daar vliegt het volgens de de finities niet hoog genoeg voor", verduidelijkt di recteur ir. Wilbert Wil lems van het adviesbu reau. Trouwens, via drie poten houdt het schip contact met het water. Mooi meegenomen is dat een exemplaar van de Seabus naar alle waarschijnlijkheid een stuk minder kost dan een Jumbo 747. De eerste technische resultaten van het pro ject zijn deze week in Amsterdam op een Navo-congres voor we tenschappers bekend ge maakt. Ook in defensie kringen hebben de plan nen voor 's werelds eer ste echte kruising tussen boot en vliegtuig inmid dels belangstelling ge wekt. Wie slechts enkele me ters boven de grond of water vliegt, merkt dat het toestel op een kussen van samengedrukte lucht zweeft. Dank zij dat kussen hoef je min der brandstof te versto ken om in de lucht te blijven. Bij zogenoemde grondeffectvliegtuigen (die met grote snelheid enkele meters boven het water zweven) wordt al jaren gebruik gemaakt van die wetenschap. Een hovercraft zweeft ook vlak boven het water, maar maakt gebruik van een luchtkussen dat door het voertuig zelf wordt opgewekt. Bij een hover craft gaat dit gepaard met veel herrie en weinig comfort voor de passa giers. Beide voertuigen heb ben bovendien één groot nadeel; door hun hoge snelheid zijn ze niet wendbaar genoeg op drukbevaren scheep vaartroutes. Een paar 'pootjes' in het water zouden daar verbetering in kunnen brengen. „Het voordeel van ons toestel is, dat je én de lage weer stand van lucht mee hebt, plus beide gunstige eigenschappen van wa ter, namelijk goede aan drijving en controle. Sommige wetenschap pers beweren dat een ge slaagde combinatie van die drie eigenschappen onmogelijk is en vinden dat we een keuze moe ten maken. Het kleine proefschip zal wel uitwij zen wie gelijk krijgt", zegt Willems.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9