Nazi's stalen miljard van Nederlandse joden van KLM moet nu zelf met oplossingen komen tiiunsin Binnenland Extra verkeerspolitie voor aanpakken files TIL'S UITGEBREIDE LSTA PRESENTATIE Nieuw strand uit zee Kok dreigt EU met veto Advocaten hekelen inzet '125' in cokezaak marine Klassen op basisschool iets kleiner geworden Halve eeuw goed werk .RDAG 10 OKTOBER 1998 953 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten ese politie urenlang onbereikbaar iarden De 25 politiebureaus in Friesland waren gisteren rroot deel van de dag telefonisch onbereikbaar. Bij werk- iheden in Meppel werd een glasvezelkabel doorgesneden jrgt voor de verbindingen van het openbare net naar de 't'dt.lebureaus. Alarmnummer 112 was wel bereikbaar. Behalve den,|iitiebureaus hadden ook de Internetklanten van Telekabel an de storing. Via omleidingen kwam het telefoonverkeer wëët begin van de avond weer op gang. Rond middernacht peje glasvezelkabel weer gerepareerd. Üngorhoeve wordt deeltijd-hoogleraar eve"!1 vroegere defensie-minister Voorhoeve keert terug als stai jogleraar aan de Leidse universiteit. Hij zal zijn werkzaam- f veii als deeltijd-hoogleraar bestuurskunde combineren met amerlidmaatschap. Vier jaar geleden verliet Voorhoeve de jrsiteit om minister te worden. In Leiden bekleedde hij de loei beleid en bestuur van internationale organisaties. Tij zijn afwezigheid is die leerstoel aangehouden. De ex-mi- >9^ wordt als docent hoog geprezen. ngeerder overreden door trein rdam Een 37-jarige rangeerder is gistermiddag overleden jthij 's morgens was overreden door een trein. De man ii op een rangeerterrein in Rotterdam-zuid tijdens het aan dien van een goederenwagon door nog onbekende oorzaak r de locomotief terecht. De verkeerspolitie van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) gaat vanaf maan dag met extra mankracht de fi les te lijf. In totaal 75 verkeers- assistenten, van wie de eerste 25 maandag aan de slag gaan, zullen op de belangrijkste knel punten in de spits proberen het verkeer in goede banen te lei den. Zij zijn actief op de A12 (de trajecten Gouda-Zoetermeer en Gouda-Woerden) en op de A2 (Leenderheide-Welschap en Deil-Vianen). De werkzaamhe den bestaan uit het regelen van het verkeer en het helpen van bestuurders bij het invoegen, ritsen, afstand houden, rechts- rijden en het aanpassen van de snelheid waardoor asociaal rij gedrag vermindert. Bestuurders die de aanwijzin gen negeren of zich schuldig maken aan ergerniswekkend rij gedrag kunnen worden be keurd, waarschuwt het KLPD. De inzet van de assistenten maakt deel uit van een pakket maatregelen die het ministerie van verkeer en waterstaat en de verkeerspolitie nemen in het kader van het project Samen werken aan bereikbaarheid om de capaciteit van het bestaande wegennet beter te benutten. Praktijkproeven van de ver keerspolitie hebben vorig jaar uitgewezen dat de doorstro ming van het verkeer verbetert door bestuurders langs de weg persoonlijk aanwijzingen te ge ven en te begeleiden. De ver- keersassistenten zullen vijf jaar dienst doen. )kbekernederzetting gevonden Iff ^imaas Archeologen hebben in de gemeente Binnenmaas P Hoeksche Waard een nederzetting van de Klokbekercul- 11 (2700-2100 voor Christus) gevonden. Medewerkers van het 1§| jologisch instituut SOB Research stuitten onder meer op van versierde klokbekers en fragmenten vuursteen. Ook >n slakmateriaal en een gietpropje gevonden. Het duidt er- It in de nederzetting aan metaalbewerking, waarschijnlijk iroductie, werd gedaan. Dit maakt de vondst van interna- |en van den Brink wil naar Spanje Wien van den Brink heeft vergaande plannen om zijn msbedrijf naar Spanje te verhuizen. Hij heeft een optie op jctare grond op zo'n honderd kilometer van Barcelona. De litter van de Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW) fvolgend jaar een varkensbedrijf van ongeveer zevenhon- Éokzeugen opzetten. Belangrijkste reden om weg te gaan Toor hem de knellende regelgeving en de stijgende kostprijs [de strenge dierenwelzijnsregels. [ling over Koerdisch spreken in cel De advocaten van een vermeende Koerdische crimineel jen een kort geding aangespannen tegen de Staat. De man %t hij in zijn moedertaal mag spreken met vrouw en kinde- be Extra Beveiligde Inrichting (EBI) waarin hij sinds een par in voorlopige hechtenis zit, weigert dat. Het geding [maandag. Volgens Justitie is Koerdisch geen Europese jaardtaal en mogen gedetineerden die daarom mede uit jheidsoogpunt niet spreken. De man zit vast op beschuldi- feider te zijn van een criminele organisatie die moorden fde en in heroïne handelde. embad gesloten na val betonblok [arden Het overdekte zwembad Kalverdijkje in Leeuwar- gisteren gesloten nadat een betonnen plaat naar beneden |estort. Dat gebeurde boven de kleedruimtes. Tijdens het Tuk was niemand aanwezig. Het bad blijft in elk geval tot lag dicht. De gemeente heeft geen idee hoe het kan dat het rjiblok heeft losgelaten. Jerlander op Cyprus aangeklaagd iaca» De Nederlandse toerist die op Cyprus is gearresteerd rband met de dood van een Britse toeriste is gisteren aan- riagd wegens het veroorzaken van een ongeluk met dodelij- doop. De 32-jarige Karen White kwam dinsdag om toen de '[waarop zij met haar echtgenoot zat, werd geramd door -jetski met daarop een 31-jarige man uit Bolsward. Volgens jlitie was de man onder invloed van alcohol, maar in de [acht werd hem alleen roekeloos varen ten laste gelegd, ivoor kan hij maximaal twee jaar cel of een boete van twee- Cyprische pond krijgen. rtvti's fout bij scholierenvervoer errij nhpjRDAMBij een grootscheepse controle onder taxi's die [bellieren vervoeren, heeft de Rotterdamse verkeerspolitie van )an| gecontroleerde chauffeurs er 45 op de bon geslingerd. Tien e mïfeurs zaten al te lang achter het stuur, negen hadden geen leggge taxivergunning, en zeven geen geneeskundige verkla- of JÉen bewijs van goed gedrag was bij zeven chauffeurs niet terwijl een taxi onverzekerd rondreed. Verder had- ferïlf chauffeurs hun werkmap niet goed ingevuld. ^chische klachten onderschat' b'iAAG. Psychische klachten worden onderschat. Het is hoog (at de geestelijke gezondheidszorg maatschappelijk en poli- r°^ieer aandacht krijgt. Dat bepleitte PvdA-Kamerlid Oudkerk, isteren aan de vooravond van de Internationale Dag voor lestelijke Volksgezondheid een speciale actielijn van de ting Korrelatie opende (035-2331335). Op dit telefoonnum- oinnen de komende dagen een folder en informatie wor- angevraagd over met name dwang- en angststoornissen, nensen durven volgens Oudkerk geen hulp te zoeken, mensen met een lagere opleiding, zijn bang voor alles iet psyche te maken heeft, aldus Oudkerk. Brom rmjM petten Op het strand van Petten is Rijkswaterstaat begonnen met het ophogen van het fors afgekalfde strand. In drie weken tijd wordt daar met 225.000 kuub zand het strand weer op hetzelfde niveau ge bracht als in 1990. Een sleephopperzuigerop de achtergrond zicht baar zuigt het zand van de zeebodem op. Via leidingen wordt het zand, vermengd met water, op het strand gespoten waarna schuivers op rupsbanden voor de verspreiding zorgen. Als het strand in Petten klaar is, komt Zandvoort aan de beurt. Jaarlijks kost het op peil hou den van de Nederlandse kust zo'n zestig miljoen gulden. FOTO ANP HANS STEINMEIER RIOD: Teruggave is redelijk correct afgehandeld De nazi's hebben tijdens de oorlog in Nederland voor zeker één miljard gul den aan joodse bezittingen gestolen. Dat zou omgerekend nu veertien mil jard gulden zijn. Volgens het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) is de teruggave daarvan op redelijk correcte wijze door de overheid afgehandeld. ten geroofd, voor 26 tot 55 miljoen aan banktegoeden, 150 miljoen aan percelen, 78 miljoen aan huisraad en zes miljoen aan kunst, goud, zilver en overige zaken. Te ruggekeerde joden zijn voor hun verloren bezittingen voor 85 tot 90 procent gecom penseerd. .Het RIOD concludeert dat de teruggave van joodse eigendommen, voor zover die Dit staat in een vertrouwelijke nota van het RIOD, zo meldde RTL Nieuws gisteren. Het rapport is opgesteld door de commissie- Van Kemenade die onderzoek doet naar verdwenen joodse tegoeden. Volgens het rapport hebben de nazi's voor 300 tot 400 miljoen gulden aan effec- nog waren te vinden, redelijk goed is verlo pen. Daarbij wordt aangetekend dat alleen is gekeken naar nog aanwezige bezittingen. De in oorlogsclaims gespecialiseerde ad vocaat mr. R. Kiek meent dat in de oorlog geplunderde ondernemingen na de bevrij ding nauwelijks schadeloos zijn gesteld. Evenmin zouden verdwenen kunstvoor werpen, omgesmolten sieraden en zoekge raakte aandelen zijn vergoed. Het RIOD wil niet inhoudelijk op het rapport reageren. Het eindverslag van de commissie-Van Kemenade zal met het RIOD-rapport als bijlage naar verwachting eind december of begin januari verschij nen. Bijdrage moet in 1999 omlaag Nederland zal komend voorjaar een veto uitspreken tegen de fi nancieringsplannen als de Eu ropese Unie er niet mee instemt dat Den Haag minder kan beta len. Nederland is bereid de fi nanciële strijd hard te spelen, verklaarde premier Kok. Hij verwacht een 'fikse strijd' over de nettobijdragen van de lidstaten aan de EU. Nederland houdt er echter absoluut aan vast dat de contributie omlaag moet. De regering is bereid dat binnen te halen door zo nodig begin volgend jaar de land bouw- en subsidiebesluiten te blokkeren. ,,Wij zullen onze huid duur verkopen", zei Kok gisteren na afloop van het kabinetsberaad strijdlustig. Om daar direct aan toe te voegen: „Het mooiste re sultaat is natuurlijk dat je met een veto dreigt, maar dat niet hoeft te gebruiken." De Europese Commissie pre senteerde deze week een rap port waarin zij erkende dat Ne derland net als Duitsland, Oos tenrijk en Zweden in een nade lige financiële positie zit. De mi nisters van financiën bespreken het rapport maandag. aan boord van het marinefre gat Philips van Almonde, des tijds actief in de wateren rond de Antillen. De sergeant lichtte na een verzoek om mee te doen aan de smokkel de mare chaussee op het eiland in. De smokkel met het fregat vond geen doorgang. Wel werd er een transport uitgevoerd met een Orion-vliegtuig, in juli van dit jaar. Officier van justi tie Teeven meent dat '125' zich niet actief heeft bemoeid met strafbare feiten. Dus is er geen sprake geweest van infil tratie. Drie advocaten hebben hun af keuring uitgesproken over de in zet van een infiltrant tijdens het politieonderzoek naar de cocaï nesmokkel door mariniers op Curagao. Politie en justitie had den eerder kunnen ingrijpen en dan was het schandaal beperkt gebleven. De rechtbank in Am sterdam wijdde gisteren een zo geheten pro-forma-zitting aan de zaak, waarin zeven verdach ten terechtstaan. De informant/infiltrant '125' (een codenummer) was sergeant De klassen op basisscholen zijn kleiner geworden. In de laagste vier groepen van het basison derwijs zitten vergeleken met vier jaar geleden bijna twee leerlingen minder per klas: 24,6 in plaats van 26,3. Dat blijkt uit een voortgangsrapportage van de onderwijsinspectie. Bovenal is het aantal extreem grote groepen gedaald. Aan het eind van het schooljaar '94-'95 was nog ruim een op de vier klassen groter dan dertig leerlingen. In het afgelopen schooljaar had nog slechts vijftien procent van de leraren een grote klas. Van de scholen die hun groe pen hebben gesplitst, heeft ze ventig procent een regulier lo kaal gebruikt. Een op de vijf scholen maakte gebruik van een ruimte die bedoeld is voor gym of handenarbeid. Ongeveer tien procent van de scholen gebruik te een ruimte die niet is bedoeld voor onderwijs, bijvoorbeeld een lerarenkamer. De onderwijsbonden zijn po sitief over de eerste resultaten. Voorzitter Tichelaar van de Al gemene Onderwijsbond (AOB): „Om het echt voelbaar te ma ken, hebben we meer nodig. Want het is nu niet zo dat lera ren met twee kinderen minder in de klas zeggen: Tjonge jonge wat is die werkdruk verlaagd." Ook de Kamer is blij met de eer ste resultaten. De ingezette koers moet worden doorgezet zeggen WD, D66 en de PvdA in een reactie op de rapportage. Het tekort aan leraren en klaslokalen blijft de bonden echter zorgen baren. „Er heb ben zich nu duizend scholieren meer aangemeld voor een lera renopleiding", aldus Tichelaar. „Maar als er straks een CAO komt waarbij de lerarensalaris sen achterblijven bij andere lo nen zullen veel jongeren toch een andere baan kiezen." Personeel RLD mag niet voor prikkie vliegen den haag gpd Personeel van de Rijkslucht vaartdienst (RLD) moet voort aan het volle pond betalen voor KLM-vliegtickets. Dit heeft mi nister Netelenbos (verkeer en waterstaat) gisteren bekendge maakt. Na het bericht in deze krant dat het personeel negen tig procent korting krijgt op vluchten van de KLM, vroeg Groen Links de minister om op heldering. Nog voor het beantwoorden van de Kamervragen besloot Netelenbos een ejnde te maken aan het voordeeltje voor het RLD-personeel, dat onder meer toezicht houdt op de luchtvaart in Nederland. Hoewel de kor ting aantrekkelijk klinkt, is er niet veel gebruik van gemaakt. Van de zes- tot zevenhonderd personeelsleden van de RLD hebben er slechts twaalf van ge profiteerd. den haag hans jacobs haags redacteur Het zuchten, kreunen en steunen moet tot ver in de omgeving van het KLM- hoofdkwartier te horen zijn geweest. De nationale luchtvaartmaatschappij heeft niet vaak zo veel slecht nieuws te horen gekregen als de voorbije acht dagen. Bij na elke dag was er wel een nieuwe te genslag. De KLM is de grote verliezer van de strijd die deze week is gevoerd om Schiphol. In Amstelveen is het alle hens aan dek om creatieve oplossingen te bedenken om de bedrijfsvoering niet in gevaar te brengen. De KLM, die met haar partners en doch ters (zoals Martinair, Transavia, KLM UK) meer dan zeventig procent van de vluchten op Schiphol voor haar rekening neemt, wil groeien. Het liefst onbeperkt, maar in elk geval voldoende om te blij ven concurreren met bijvoorbeeld Bri tish Airways. Begin dit jaar is dat politiek Den Haag nog eens ingepeperd tijdens een demonstratie op het Binnenhof. Het resultaat was dat kabinet en Kamer aarzelend akkoord gingen met groei van de luchtvaart. Tot 2003 mogen er elk jaar 20.000 vliegbewegingen bijkomen, mits het aantal woningen dat zware geluids hinder ondervindt van de landende en stijgende toestellen minder wordt. Een onmogelijke opgave, maar wel een waaraan de nieuwe minister van verkeer en waterstaat, Netelenbos, zich heeft ge bonden. Voor Schiphol en dus ook voor de KLM betekent het een rem op de ont wikkeling. En mocht de luchtvaartmaatschappij met Schiphol hebben gedacht dat het in de praktijk met het strenge regime wel zal meevallen, dan heeft de afgelopen week daaraan snel een einde gemaakt. Vorige week vrijdag oordeelde bestuurs rechter Alle wijn dat de belangen van de luchtvaartsector geen reden zijn toe te staan dat rond Schiphol meer herrie wordt gemaakt dan afgesproken. De mi nister mag overschrijding alleen gedo gen wanneer dat op termijn beperking van het lawaai ten goede komt. Dat was de eerste tegenslag. Een dag later zette president Dasberg van KLM's alliantiepartner Northwest de zaak op scherp. Als het strikte regime rond Schiphol leidt tot het schrappen van vluchten en het beperken van de verdere groei, komt de samenwerking in gevaar. Het kabinet staat volgend jaar 400.000 vliegbewegingen toe, op voor waarde dat 'slechts' 12.000 woningen feitelijk geluidsoverlast hebben. Bereke ningen van Schiphol geven aan dat min stens zo'n 14.000 woningen last kunnen krijgen. Minder vliegen is één manier om het verschil weg te poetsen. De vraag is dan wie er vluchten moet inleveren. Dat speelt ook wanneer zich Amerikaan se maatschappijen aanmelden voor een plek op Schiphol. Op basis van het zoge noemde Open Skies-verdrag moeten die worden toegelaten. Dat gaat ten koste van de KLM en haar partners. Dezelfde dag besloot Schiphol, in sa menspraak met de KLM, de minister te helpen. „Ik tel liever mijn knopen en doe dan een handreiking. Wil ik gelijk heb ben of gelijk krijgen", legde KLM-be- stuursvoorzitter Van Wijk tegenover De Volkskrant uit. Voor 1999 gaan Schiphol en KLM akkoord met het aantal van 12.000 door geluid belaste woningen. Maar als er vluchten moeten worden ge schrapt omdat het toch niet lukt, ver wacht KLM buiten schot te blijven. Dan moeten de echte herriemakers worden aangepakt. „Als aan die voorwaarde niet wordt voldaan is er met ons geen over eenkomst om die grens te handhaven", aldus Van Wijk. Ook de hoorzitting en het daaropvolgen de Kamerdebat over Schiphol, afgelopen dinsdag en donderdag bevatten voor de KLM weinig goeds. In al het gestoei over cijfers, in de discussies over de wense lijkheid en haalbaarheid van de opgeleg de restricties, werd duidelijk dat de 'on mogelijk te realiseren' grens van 12.000 allang geen streefgetal meer is. De wet mag dan meer toestaan (de bovengrens is 15.100), de politiek eist ginder. Schip hol en de KLM krijgen een strakker keurslijf. Wat dat betekent bleek donderdag toen bekend werd dat de Buitenveldertbaan wegens overschrijding van de nachtnor men de rest van dit jaar niet meer mag worden gebruikt. De gevolgen zijn be perkt een piloot kan altijd beslissen de Zwanenburgbaan te gebruiken maar soortgelijke voorvallen kunnen na tuurlijk in de toekomst het vluchtsche- ma dwarszitten. Opnieuw geen prettig perspectief. Duidelijk werd deze week ook dat de po litiek nog geen kant en klare oplossing voorhanden heeft hoe in de komende ja ren, voor en direct na de bouw van de vijfde baan, groei moet worden opge vangen. De KLM zal zich moeten bezin nen en zelf met oplossingen moeten ko men. Dreigen en boos afreageren op kwalijke 'politieke spelletjes' werkt ave rechts. In tijden van tegenslag en bezui niging heeft de maatschappij zich altijd zeer creatief getoond. En dat is na deze week harder nodig dan ooit. 'e' Hülsta's flexibele woonsystemen kunt u at ('ik alle kanten uit. Hülsta biedt een ruime 015 in praktische op- en aanbouwelementen die in worden uitgebreid tot een compleet kri k Hülsta maakt iven binnenshuis gj2 coo nooi en overzichte- jidi or een persoonlijke ie uit het totale i-aanbod gaat u Van Til. Op het wordt °r°a[ "onplan visueel. en( opr Amsterdam Het Leger des Heils heeft gisteren in Amsterdam het 50-jarig bestaan van het 'goodwill- werk' gevierd. Oprichtster, de toen 35-jarige luite nant-kolonel Bosshardt, werd daarbij in het zonne tje gezet. Tot de gasten behoorden Mies Bouwman en haar man Leen Timp. Bosshardt, in de volks mond nog steeds 'majoor', legde de basis voor hulp aan prostituees, dak- en thuislozen en het reinigen van ernstig vervuilde woningen. FOTO ANP HANS STEINMEIER DESIGNCENTRUM hülsta !2!

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3