Computer als digitale geluidsstudio .aves: geluid op maat Magix tovert met muziek assssaa»»»— 4 Multi Media -it iek »PC MP3: cd's via Internet 10 OKTOBER 1998 door wil de raaff i^erwijl u werkt' oordig op zowat were pc geen meer: die "tn allemaal over [ral pbidrwe en een "Iwrt met boxen, euepc-gebruikers ^jws tijdens hun ratie of het i van de to's een muziek speler stoppen 2ldeze i; 1aminen tot Hestaties komen, smeer. De pc ..staat niet alleen 'maar ook iet muziek te zllerlei variaties: -flei muziek te jen van floor de pc als corder te i, door hem in lis een \ige digitale udio, waar Igrammeerde of ziek kan fmaakt, en efiuziek zelfs "kan worden lelclips. Een vorm van muziek maken die ongetwijfeld de meeste creativiteit vereist en waar het echt aankomt op zelf spe len is Midi. Daarbij kan de pc simpel als een meerspo- renrecorder gebruikt worden, met de mogelijkheden van een professionele geluidsstudio. De ingespeelde muziek wordt opgeslagen als een midi-bestand. Er zijn talloze keyboards te koop die door muziekprogramma's kunnen worden aangestuurd. Midi is een afkorting van Musi cal Instrument Digital Interface, een standaard die jaren geleden door de fabrikanten van elek tronische muziekinstrumenten is afgesproken om synthesizers en andere apparaten zoals dr umcomputers op elkaar aan te kunnen sluiten. Die bevatten geheugenbanken met digitaal opgenomen geluiden, die bij het spelen hoorbaar worden ge maakt. General Midi (GM) is de stan daard zoals die overal ter wereld wordt gehanteerd. Door die standaard klinkt een in de VS opgenomen stuk muziek in principe nog precies hetzelfde I als het in Nederland wordt afge- speeld. En aan een in de VS op- I genomen liedje is vrij gemakke- üjk te komen, ook weer via In ternet. Als je in een zoekmachi ne slechts het woord midi opge eft wordt je overspoeld met sites waar midi-bestanden in alle soorten en maten te vinden ebruikers ken- 4 het misschien Wave-bestan- leine geluidjes :en van een het afsluiten irlei andere ii die op de itgevoerd wor- die 'wav-jes'. door Mi- Ble andere jmet hun tegeleverd. jen persoon- 'jee wil geven 'indaardin- sranderen onder ^luiden in het ^scherm. Maar Bstandjes opne- janWindows-ac- 'jn is ook redelijk De computer 'bij als een sim- ecorder/speler. 'ordtbij de geluids- "lameprogramma I, en anders is altijd nog icorder van Windows ibruiken. Je neemt een in audio-cd op, of je tert wat in de microfoon geluidskaart aansluit, of [o, cassettespeler of zelfs jne-ingang van de ge- Verder komt het op crea- jmatuur van Geluidsre- iet in het opvoeren cq volume en snelheid, het echo en eventueel het fspelen. Met een uitge- 'arepakket zijn vaak nog 'erkingen en effecten 'at de meest prachtige iden kunnen ontstaan, is aan een pc-handeling len gekoppeld, leel aan: afhankelijk van de opnamekwaliteit en - duur kosten wave-bestan den wij veel schijfruimte. Doorgaans zijn er bij de uitgebreidere 'wave-re corders' verscheidene op namekwaliteiten mogelijk en in mono en stereo. Muziek in cd-kwaliteit vereist een samplesnel heid van 44.1 kHz met 16- bit resolutie, maar kost' 10 MB per minuut. Voor spraak kan worden terug gevallen op 22.050 kHz of 11.025 kHz met8-bit resolutie. Maar een beetje wav-bestand, een stuk muziek of zo, kan afhan kelijk van de opname-in stellingen dan al Snel enkele megabytes beslaan. Knippen en plak ken Je kunt ook toveren met waves. -Er zijn spe ciale programma's in de handel, die je in staat stel len bijgeleverde of zelfge maakte waves (samples) op een tijdbalk achter en naast elkaar te plakken. Die bijgeleverde samples bevatten ieder een piep klein stukje muziek. Zo kun je door die afgepaste stukjes drum, bas, allerlei soorten begelei ding, solo's, zang en rap creatief aan elkaar te plakken de prachtig ste stukken muziek uit de speakers laten knallen. Voorbeelden van dergelijke pro gramma's zijn Dance Machine en Rave en HipHop/R&B EJay van R &P Electronic Media alsmede Mu sic Maker van het Duitse software huis Magix dat in de vernieuwde versie V2000 op de Nederlandse markt verschijnt. Van dezelfde ma ker is ook Live Act V2000, waarmee je real-time wavebestanden kunt mixen en beluisteren. Bijkomende gimmick bij de programma's van Magix is dat je het samengestelde stuk muziek kunt voorzien van vi deobeelden, eveneens bijgeleverd. Zo kun je dus je eigen muziek met videoclip maken. zijn. Download-tijd is beperkt, want midi-bestanden zijn slechts klein. Dat is te danken aan de essentie van midi: de geluiden zelf wor den niet opgeslagen en pas in het eindstadium (bij het afspe len) geproduceerd. Het opgesla gen bestand bestaat slechts uit simpele gegevens, die nauwe lijks schijfruimte kosten. Welke toon is aangeslagen, op welk moment, met welke kracht, hoe lang is hij vastgehouden, en welk geluid moet eraan gehan gen worden, met of zonder echo of andere effecten, om maar een paar voorbeelden te noemen. 16 kanalen Standaard zijn er zestien midi- kanalen beschikbaar. Op elk daarvan kan een muziekpartij van een ander instrument (in stereo) worden ingespeeld, zo dat er uiteindelijk een hele band of een compleet orkest uit de speakers komt. En op elke in strumentklank kunnen nog eens verschillende bewerkingen worden losgelaten, zoals echo, galm, chorus, pan (links-rechts in stereo). Er is volgens de GM-norm keus uit 127 verschillende instru menten, en afhankelijk van de beschikbare apparatuur komen daar nog tientallen variaties bij, zoals bij de GS-norm van Rol and en de XG-norm van Ya maha, twee bekende digitale- muziekspecialisten. In de Ya maha-versie zijn er theoretisch zelfs 1,5 miljoen klankvariaties mogelijk binnen honderden mi- di-kanalen. Hoe zorg je nu voor een midi- opname. Om te beginnen heb je natuurlijk een midi-instru- ment nodig, zoals een synthesi zer. Deze wordt met een specia le kabel (met een DIN-stekker) aangesloten op een midi-inter- face, een insteekkaart die de verbinding vormt met de pc. De eerste die ooit het levenslicht zag werd kreeg van fabrikant Roland de naam MPU401 mee. Dit is meteen de standaard voor midi-interfaces geworden. Wanneer de geluidskaart over over een poort beschikt om een joystick aan te kunnen sluiten is een midi-interface niet nodig, mits deze poort MPU40I-com patible of UART-compatible is. Dan is slechts een speciale ver loopkabel nodig om een of meerdere midi-instrumenten op de pc aan te sluiten. In een dergelijke opstelling wordt gebruik gemaakt van de geluidenbank van de aangeslo ten synthesizer, maar dat hoeft niet altijd. De wat duurdere ge luidskaarten zijn vaak uitgerust met een 'wavetable', een inge bouwde synthesizerchip, of ei genlijk een combinatie van syn thesizergeluid en digitaal vast gelegde instrumentsamples in een ROM-geheugen. Wie dat aan boord heeft kan volstaan met een 'uitgekleed' keyboard, alleen de toetsen met een midi- aansluiting dus. Cubase Wat rest aan benodigdheden is de juiste software om van de computer een professionele di gitale geluidsstudio te maken. Daar zijn legio programma's voor in de handel, zoals Cubase, Cakewalk, Encore, Finale en Magix Music Studio. Een deel van deze programma's staat al leen het inspelen van muziek toe, bij anderen (meestal de re centere versies) is ook opname van audio-sporen in de vorm van wave-bestanden mogelijk. Meezingen of rappen dus... Binnen deze programma's is het mogelijk muziek in te spe len, fouten handmatig te corri geren, tempofouten te corrige ren, en de ingespeelde noten als bladmuziek te voorschijn te to veren. Soms kan een program ma een begeleiding creëren, zoals Band in Box. Een andere manier van creatief compone ren wordt mogelijk gemaakt door het programma Autoscore, dat in staat is zelfs ingezongen liedjes om te zetten naar blad muziek cq midisporen. De prij zen variëren uiteraard met de mogelijkheden, van enkele tot vele honderden guldens. Systeemeisen: geluidskaart met waveta ble en MPU401 -compatible poort (meestal de joystickpoort) en mldl-key- board (of geluidskaart zonder wavetable en een synthesizer), boxen, microfoon. Internet staat vol muziek die zomaar te downloaden is. Nou ja zomaar, dat kost natuurlijk wel een heleboel tijd. Zelfs als het net een beetje op snelheid is duurt het toch wel gauw een klein uur voordat een nummer op cd-kwaliteit is binnenge haald. Voor wie het lange wachten ervoor over heeft: het tover woord is MP3. Bestanden met de extensie (toevoeging) MP3 zijn stukken muziek, die met behulp van de nieuwste com pressietechniek MPEG 1-layer 3 zijn samengeperst tot mini male grootte en toch met cd- audiokwaliteit. Deze files zijn toch nog altijd enkele MB's groot, vandaar de lange down load-tijden. Maar wie even wil zoeken zal veel muziek van zijn gading op het net kunnen vinden. Deze bestanden zijn alleen af te spelen met bepaalde soft ware, die eveneens van het net geplukt kan worden: MP3- players zoals Winamp. Ook zijn er programma's om je ei gen MP3-bestanden te maken. De site www.mp3.com staat vol met deze software cq links ernaartoe. En daar komt natuurlijk een stuk illegaliteit om de hoek. Geen artiest of platenmaat schappij vindt het prettig als het kopen van hun peperdure audio-cd's overbodig wordt omdat de muziek van het In ternet te halen is, zoals kortge leden al het geval was met de nieuwe cd van Marco Borsato. Zeker omdat die muziek met de juiste software om te zetten is naar wave-bestanden, die op hun beurt met een cd- brander op schijf gezet kun nen worden. Ook is er een speciale 'walkman' in de han del (de MPMAN), die via een kabel aan de pc gekoppeld wordt en de MP3-files in zijn geheugen zet. Zonder omzet ten mee te nemen en te be luisteren dus. Informatie op www.mpman.nl. Systeemeisen: geluidskaart, boxen, In ternet software. Desgewenst een cd- branderof een MP3-walkman. De naam Magix is niet voor niets al enkele keren gevallen, want dit Duitse softwarebedrijf levert een scala aan producten op muziekgebied, voor zowel de 'echte' muzikant als de wa veknipper en -plakker. Voor het midi-gebeuren hebben we ons intensief gebogen over Music Studio 3.0 deLuxe, met al eerder opgedane kennis van soortgelijke maar veel duurdere programma's als Cubase en Cakewalk in het achterhoofd. Eigenlijk is het een combinatie van twee programma's: de se- quenzer ('bandrecorder') Midi- Studio en Audio-Studio, voor het opnemen van wavebestan den. Een uiterst doelmatig en effectief programma, dat dusda nig veel mogelijkheden in zich heeft, dat het niet op nauwelijks onderdoet voor zijn 'grote' broers. Het is daardoor met zijn prijs van bijna 200 gulden wel een bijzonder aantrekkelijk al ternatief. In de Midi-studio zijn 256 midi- tracks (128 in de standaarduit voering) op te nemen, te bewer ken, te knippen kopiëren en plakken. De noten kunnen afzonderlijk worden be werkt, inclusief een quantize- functie. Daarmee zorg je dat te vroeg of te laat ingespeelde no ten toch op de juiste plaats ko men. Er kunnen zestien audio- sporen (acht in stereo) worden toegevoegd, rechtstreeks op te nemen of te vullen met wave bestanden. Die kunnen realtime zelf gemaakt worden (het inzin gen van de tekst bijvoorbeeld, waarbij het bijzonder handig is dat de geluidssterkte van de op name automatisch op het juiste volume wordt gehercalculeerd), tevoren zelf gemaakt in de au- diostudio of van buitenaf over genomen. Er zit zelfs een akkoordentove naar bij, die in zestien stijlen, van bluegrass tot rock en van soul tot reggae, een begeleiding in elkaar zet op basis van het in gegeven akkoordenschema. Tempowisselingen binnen een stuk zijn eenvoudig aan te bren gen. Het mengpaneel zorgt uit eindelijk voor een pefecte mix. De bewegingen van de schuifre- gelaars kunnen op een spe ciaal midispoor worden opge slagen. De ingespeelde muziek kan uiteraard als partituur wor den weergegeven en uitgeprint. Teksten toevoegen kan natuur lijk ook, en niet te vergeten vi deobeelden!!! Slechts twee dingen vielen mij wat tegen: het aantal effecten dat in de Audiostudio aan de wave-bestanden kan worden toegevoegd is wat beperkt ten opzichte van specifieke wave- bewerkingsprogramma's als bij voorbeeld Sound Forge. Daar naast kan het voltooide project niet worden omgevormd tot een wavebestand, dat naar een cd kan worden weggeschreven. Dat wordt dus overnemen op een bandje en daarna weer digi taal opnemen als wave-bestand. Los daarvan is Music Studio een zeer compleet programma voor een scherpe prijs. Ook Music Maker van Magix is een klasse apart. Dit is een pro gramma dat werkt met vooraf opgenomen samples van bas, drums, Je eigen DJ met Live Act: het real-rlme mixen van wave-geluiden tot een waar muziekstuk, met videobeelden erbij. „„„ande bekende Am- raps, effecten en andere gelui den, die op een tijdbalk aan el kaar geplakt kunnen worden, in zestien sporen stereo. Die klik ken automatisch op de juiste plaats in een raster vast om geen haperingen in de muziek te laten ontstaan, en elk wave bestand is apart te bewerken op lengte, volume en in- en outfa- den. Wijzigingen worden real time berekend en zijn dus meteen te horen. Het program ma levert meteen meer dan 1000 samples, de eerder ge noemde wave-bestandjes, in acht muziekstijlen: HipHop, Acid Jazz, Rock, Electro House, Speed Garage, Trance, Techno en Drum'n'Bass. Duidelijk voor de jongere 'Musicmakers' dus. Bovendien zitten er meer dan 600 videoclips en plaatjes bij. Wie daar nog niet genoeg aan heeft kan aanvullende cd-roms aanschaffen (Soundpool), waarop nog veel meer moois te vinden is in nog veel meer muziek stijlen. En Magix heeft daar niet de kleinste jongens ge strikt om de muziek te pushen: er zijn Artist-Pools verkrijgbaar met 1200 samples van overbekende DJ's als Dimitri (Amster dam, speed garage) en Lenny D (New York, hardcore techno). V2000 heeft bovendien als mogelijkheid zelf samples te maken en te bewerken van bijvoor beeld je eigen stem, een gitaar, of welk an der medium dan ook (cd's). Op die waves kunnen tal van effec ten worden losgelaten zoals volume, galrn, echo, achteruit spelen, in- en uitfaden en dergelijke. Ook voor het videogebeuren zijn tal van effecten voorhanden. Daarnaast kan het programma ook zelfge maakte plaatjes in bmp-formaat (bitmap) aan. Is het project klaar, kan dan het via de ge luidskaart naar een bandje wor den overgezet of zelfs als wa vebestand worden geëxporteerd om er je eigen audio-cd van te maken. En dat zonder elemen taire muziekkennis! Tenslotte heeft Magix nog het programma Live Act. Ook hierin kun je muziek en clips maken door het aan elkaar knopen van samples, maar dan weer anders. Aan twee draaischijven' met in totaal zestien knoppen (aan el ke kant acht) kunnen geluiden worden toegekend uit de 700 waves tellende collectie, die op afroep gaan spelen. Dat is te be reiken door de knoppen aan te klikken. Terwijl de muziek speelt kun je meer samples aan- en uitzetten, zodat je al klik kend tot een volledig live gesampeld stuk muziek komt. Door het switchen tussen beide draaischijven kun je mixen als de beste DJ. Het nummer is na tuurlijk op te slaan en weer af te spelen zodat je er ook de juiste videobeelden bij kunt zoeken. Het bedienen van de samples is ook mogelijk vanuit het toet senbord van de computer of een aangesloten midi-keyboard. Music Studio 3.0 en DeLuxe. Magix. Min, systeemeisen: 486DX, 8Mb Ram, ge luidskaart met mldl-poort, Windows 3.11/95/98. Prijs 79,95 gulden (3.0) en 199,95 gulden (DeLuxe) Music Maker V2000. Magix. Minimum systeemeisen: 486DX, 8MB RAM, grafi sche kaart met resolutie 800x600, ge luidskaart, Wlndows95/98. Prijs 99,95 gulden. Live Act V2000. Magix. Minimum Sys teemeisen: Pentium 133,16Mb RAM (32 aanbevolen), grafische kaart met resolutie 800x600 met 16 bits kleuren, 8-speed cd- romspeler, 16-blts geluidskaart, Wln- dows95/98. Prijs 99,95 gulden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31