Een verliezer voor de buitenwacht Te koop: stervensbegeleiding TV WEER Het Gesprek van de Dag Openbare wc's zijn smeriger dan ooit I ZATERDAG 10 OKTOBER 1998 Nog nooit zijn de openbare toi letten zo smerig geweest als nu. Slechts 14 procent van de in 1998 onderzochte openbare toi letten zijn schoon, vorig jaar was dat nog 17 procent. Dat blijkt uit het jaarlijks onderzoek van het vakblad Service Mana gement. Het blad keurde de wc's in 150 openbare toiletten in de gezondheidszorg, openba re gebouwen, de horeca en wa renhuizen. Ook werd de bacte riologische verontreiniging bij 25 scholen in de Randstad ge meten. Daar was de situatie nog schrijnender, slechts bij één school kregen de wc's een vol doende. De uitkomsten van het toileton- derzoek tonen een smerig beeld van de Nederlandse openbare sanitaire voorzieningen. De vrouwen gaan iets schoner met hun toiletten om dan de man nen blijkt uit het onderzoek. Bij de damestoiletten werd nog 26 procent als goed beoordeeld. Bij de mannen kreeg niet meer dan 4 procent van de wc's het stem peltje 'goed' van de onderzoe kers. In 1997 was die goedkeu ring er nog voor 15 procent van de onderzochte herentoiletten. De toiletten in de horeca komen het best uit het onderzoek. In de café's en restaurants werden 17 procent van de wc's als schoon beoordeeld. De gezond heidszorg was een goede twee de, daar was 16 procent van de wc's schoon. Gemeentehuizen, bibliotheken en toiletten bij sportcomplexen scoorden bij zonder laag, evenals de wc's bij de warenhuizen. De klant wordt niet „via de wc vastgehouden." Het blad onderzocht de toilet ten op vier facetten van bacte riologische vervuiling: de zit ting, de spoelknop, de knop aan de binnenzijde van de deur en de knop van de kraan. De zittin gen, de wc-bril, is bij de meeste (65 procent) toiletten het vuilst. In een aantal gevallen trof het onderzoeksteam nog resten aan de bril. Maar het is in veel ge vallen ook af te raden om de wc door te trekken. Want ook de spoelknop is vaak (55 procent) heel smerig. Het onderzoeksteam van Ser vice Management heeft niet ge keken of de toiletten er schoon uitzagen. De aanblik is een sub jectief oordeel schrijft het blad. „Als de sanitaire ruimte er schoon uitziet wil dat namelijk niet zeggen dat alles ook onbe smet is." Op de formulieren die de onderzoekers invulden na hun wc bezoek stond wel vaak de subjectieve beoordeling: „Bah, het stinkt" of „Wat vies." De scholen vormen een apart hoofdstuk. De wc's daar zijn geen openbare toiletten maar toch onderzocht door Service Management. De uitkomsten van het onderzoek bij 25 scho len zijn dramatisch slecht. Ne gentien scholen kregen het pre dikaat 'slecht, vijf waren 'matig' en één 'goed'. Bij de scholen waar de wc's 'slecht' waren is het zelfs af te raden om de kin deren naar de wc te laten gaan, meent het blad. Zowel de wc- bril als de spoelknop waren bij de toiletten op die scholen zwaar verontreinigd en besmet. „Helemaal ten hemel schreiend is de sterke urinelucht die er vrijwel onveranderlijk hangt. De oorzaak ligt bij de kinderen maar het feit dat die stank niet bestreden wordt, komt door on voldoende budget voor het schoonmaken", schrijft Service Management. Rauchende colts Geef ons maar Duitse westerns. Nou ja, Amerikaanse westerns, maar dan in het Duits nagesynchroniseerd. ,,Wir treffen wis heuté abend bei Smoky Joe. Zo krijgt John Wayne nog een extra dimensie, die van Duits sprekende revolyerheld. En waarom ook nier. Genoeg avontu riers uit het Tamme Oosten hebben een eeuw of wat geleden hun geluk beproefd in het Tamelijk Wilde Westen. Die hebben in een restaurant geen 'Beef besteld, maar 'Ochsenbrust" of 'Sauerbraten'. Die gilden niet tegen elkaar 'On your horses', als er gevaar dreigde. Nee, die schreeuwden 'Aufdie Pferde', net zoals ze thuis al gewend waren. Is het dan vreemd dat de Duitse televisie de serie 'Gunsmoke' omdoopt tot 'Rauchende colts'? Natuurlijk niet, dat is zelfs vol komen begrijpelijk. En leuk. Maar dat vertelden we u al. Voor nasynchronisatie die niet leuk is, èn onbegrijpelijk, het dieptepuntje van de week kortom, dienen we naar Nederlandse televisie te kijken. Naar het Veronica-programma 'Read my Ups' om precies te zijn. Metals presentator: Gordon. Hoewel, presen tator... Hij giechelt wat, leest wat tekstjes op en dat is het dan. Voor de goede orde, dat oplezen doet hij zelf. Hier is geen sprake van nasynchronisatie (Ja. daar mag u best voor klappen. Dat doet hei publiek in de studio ook). De nasynchronisatie zit 'm hierin: twee teams krijgen om de beurt een stukje film te zien, een fragmentje uit het journaal, of een paar seconden uiteen showprogramma. Zonder geluid. Want dat moeten de teams zelf produceren. Of anders gezegd: zij dienen zelf een tekst te verzinnen. Het publiek bepaalt dan welk team de leukste tekst heeft verzonnen. En omdat Veronica het programma uitzendt, doen de panelle den hun uiterste best zo schunnig mogelijk voor de dag te ko men. Voorbeeld: Guus Meeuwis zingt, zonder geluid, 'Het is een nacht'. En het panel verzint dan bijvoorbeeld: „Bij elke zucht. Ruik ik die waardeloze putjeslucht. "Zoiets. Duitse humor is leuker. Zegt de ene Roodhuid tegen de ander. „Morgen werden wirden Gordon mit dem Kriegsbeil bearbeiten. Uitzenden die western! Voormalig priester Wim Smit uit Houten denkt met zijn pastoraal bureau Willow een gat in de markt te hebben gevonden en geeft wel een erg letterlijke invulling aan het spreekwoord 'de één z'n dood is de ander z'n brood'. Smit schaamt zich er niet voor toe te geven dat hij inhaakt op een trend die breekt met traditionele uitvaartdiensten en trouwerijen, en dat hij met pastoraal werk gaat proberen geld te verdienen. Ook de ontkerkelijking zorgt voor Smits gat in de markt. In die zin heeft de pastor zijn belegde bo terham ook te danken aan 'de dreigende dood' van zijn voormalige werkgever. Smit was priester in Hellendoorn, Rijsen en Nij- verdal toen hij twee jaar geleden tijdens een groepsvakantie in Italië hevig verliefd werd op Loes van Dijk uit Houten. Het bleek veel meer dan zo maar een vakantieliefde. Smit:Al snel zag ik in dat hier sprake was van een onomkeerbaar proces dat mijn leven behoorlijk op zijn kop ging zetten. In de katholieke kerk is een huwelijk nu eenmaal niet te verenigen met het priesterschap." Twee maanden later trouwden zij en inmiddels hebben ze een vier maanden oude dochter. „On dertussen moest ik wel gaan bedenken wat ik in de toekomst wilde gaan doen om de kost te ver dienen. Ik ben daarin gecoached door een door de kerk ingeschakeld outplacementbureau Omdat ik bioloog ben, heb ik me eerst in die richting geori ënteerd. Toch kwam ik steeds weer tot de conclu sie dat het pastoraal werk me zeer lief is, en dat ik daar eigenlijk mee door wilde gaan. Maar buiten de kerk om." Smit zag in zijn omgeving dat vooral bij niet-ker- kelijken een uitvaartdienst voor nabestaanden soms onbevredigend verliep. „Op een goede ma nier afscheid nemen van geliefden is ongelooflijk belangrijk. Het helpt ook om het verlies te verwer ken en de draad weer op te pakken. Met Willow kunnen we in overleg met betrokkenen echt maatwerk leveren. Als betrokkenen bij een uit vaartdienst alleen hardrockmuziek willen horen en gedichten van Jules Deelder wensen voor te dragen, wie ben ik dan om daar kritiek op te leve ren. Overigens moet ik me er wel in kunnen vin- i! den hoe een dienst uiteindelijk wordt, de overledene en bij de nabestaanden.)! we invulling aan dergelijke wensen." a De pastor zegt er wel aan te moeten \vqe de stervensbegeleiding (a 98 gulden pe|( een zakelijke manier te benaderen. „D; echt moeite. Toch weet ik dat er behoei De begeleiding valt dikwijls voor een giO weg als patiënten uit een ziekenhuis wé slagen om de laatste tijd van hun leveir kunnen zijn. Het vervolg is er meestal iP moet het treffen dat een huisarts of veir dige er voldoende tijd in steekt." r KEES TANIS 51 Paul Marchal (de vader van An): 'Voor mezelf ben ik een winnaar' Dochter door Dutroux vermoord, 'witte woede' weggeëbd, voetstuk ver dwenen, partij in opspraak. Paul Marchal, de vader van An, verliest. Op alle fronten. Vandaag organiseert zijn Partij voor Nieuwe Politiek haar stichtingscongres. Marchal: „Het zit er dik in dat het herrie wordt." Behendig slalomt Paul Marchal door de avondspits van Hasselt. De rit naar het Huis van An, het ter nagedachtenis van zijn dochter opgerichte opvangcen trum voor misbruikte kinderen, kan hij inmiddels wel dromen. „Deze auto was van mijn va der," vertelt Marchal. „Kerst '95 overleed hij aan een hartstil stand, enkele maanden na de verdwijning van An.Even zwijgt Marchal. „De wagen had pas negenhonderd kilometer op de teller staan. Verkoop zou niets opleveren, het is een Skoda. Maar wij konden wel een tweede auto gebruiken." Intens verdriet paren aan bui tengewoon prariische zaken, het is een manier van rouwver werking die Marchal zich nood gedwongen eigen heeft ge maakt. Het Huis van An, zijn prominente rol in de Witte Be weging, de oprichting van Partij voor Nieuwe Politiek (PNP), het vindt zijn oorsprong allemaal in die ene verschrikkelijke gebeur tenis: de ontvoering van en moord op zijn dochter door Bel gisch meest beruchte zeden- misdadiger, Mare Dutroux. En dus slaapt Marchal nu nog maar vijf uur per nacht. Raast hij heen en weer tussen zijn be staan als leraar, het Huis, gezin en de PNP in de Skoda van zijn overleden vader. „Ik ben altijd al een doordrijver geweest," verzekert hij. „Maar ik heb in middels ook leren relativeren. Het klinkt misschien wat vreemd uit mijn mond, maar je moet gewoon blij zijn dat je nog leeft. Problemen mogen je niet opslorpen." Mooie woorden waar hij op dit moment weinig van waarmaakt. Zijn PNP „Ik ben het boeg beeld" is in opspraak geraakt en Marchal moet alle zeilen bij zetten om de schade te beper ken. De witte partij zou een bruin hemdje hebben aange trokken. Extreem-rechtse types die zelfs het Vlaams Blok niet in zijn gelederen wilde opnemen, vinden onderdak bij de PNP. En oprichter Marchal krijgt het eti ket dictator opgeplakt: tegen spraak wordt afgebekt, tegen standers eruit gemieterd. „Ze schrijven maar," verzucht Marchal. „Tachtig procent van de beschuldigingen kan ik weerleggen, de overige twintig heeft te maken met beginners- fouten. In een nieuwe partij kun je niet direct alle ongewenste lieden weren. Die zuivering vindt nu plaats, gelukkig maar." Dat de PNP in een verdacht daglicht wordt gesteld, wijt hij aan 'tegenkanting' door de an dere politieke partijen. „De traditionele politici sabelen de PNP neer uit angst voor stemmenverlies. Men be schermt zijn plaats, of liever: het aantal plaatsen. Daarbij is kennelijk dies toegestaan. Ik besefte van tevoren dat de poli tiek rot was; nu weet ik hoe rot. Partijbelang gaat boven alles, dat zag je ook bij de plannen voor politiehervorming. Die is er niet gekomen omdat er kin deren zijn dood gegaan, maar omdat de partijen moesten overleven." Partijen en media die tegen de PNP samenspannen, dat klinkt wel erg naar het Grote Complot tegen de kleine begin ner. „Ik zeg niet dat er een complot is, ik constateer alleen wat er gebeurt. Volgens mij hadden de andere partijen de PNP het liefst direct na haar oprichting in januari al afgeschoten. Maar ze durfden niet, de witte bewe ging, die unieke Belgische volksopstand, was toen nog te sterk. Het zou ze te veel kiezers hebben gekost." Sinds u de politiek bent inge stapt, is uw populariteit drama tisch gedaald. Nog maar een jaar geleden werd u ontvangen door de koningen de premier. Bijna dagelijks verscheen u op radio en tv. Daar is weinig meer van over. „Dat is pijnlijk maar doet niet terzake. Eerlijk gezegd: ik heb destijds niet geweten dat ik op een voetstuk stond. Het dringt nu pas tot mij door, omdat ik mensen tegenkom die mij ver afgoden. Verschrikkelijk. Ik heb nooit gevraagd om op radio of tv te komen, men kwam naar mij toe. Natuurlijk heb ik geen néé gezegd; zeker niet in mijn zoektocht naar An. Toen heb ik dankbaar gebruik gemaakt van de media. Maar ik streef niet naar populariteit. Ik zal dan ook niet schreien als de conclusie van de verkiezingen volgend jaar is, dat ik beter kan vertrek ken. Het zou mijn leven er een stuk makkelijker op maken. Soms verlang ik er zelfs naar, maar ik moet eerst dit politieke initiatief afmaken. Het lijkt er steeds meer op dat de PNP u afmaakt, „Dat kan heel goed, maar wat er met mij gebeurt, is onbelang rijk. Wat telt, is dat de PNP met haar ideeën voortgaat. Als ik daarvoor een stap opzij moet zetten, geen probleem. Ik wil al leen het verleden recht in de ogen kunnen kijken; dat ik heb gedaan wat menselijkerwijs mogelijk was. Zoals in mijn speurtocht naar An, toen ik he mel en aarde bewoog om haar terug te vinden. Nu zit ik in de positie om een aantal zaken in België te veranderen. Die ver antwoordelijkheid moet ik op mij nemen." Persoonlijk wordt u ook niet ontzien. In de media wordt u af geschilderd als een 'gekwelde egotripper', een naïeveling, een psychopaat die de dood van zijn dochter niet heeft verwerkt. „Het is vreselijk kwetsend, die persoonlijke aanvallen. Ik zou een onmens zijn als het mij koud liet. Maar zie ik eruit als een psychopaat? Mijn dochter Karen heeft, zonder dat ik het wist, een ingezonden brief naar een krant gestuurd. 'Ik ben fier op mijn vader', schreef ze. Bij de begrafenis van An hield ze een toespraakje. 'Papa heeft meer gedaan dan hij kon', ver telde ze haar zus. Dat geeft me zoveel steun." Paul Marchal voor een schilderij van een wankelende Vrouwe Justitia. „Ik heb lange tijd de tuin van mijn huis gemeden. Daar lagen te veel herinneringen aan An. Haar afwezigheid was te sterk. Maar sinds kort werk ik weer in de tuin. Mijn herinneringen aan An staan nu los van Dutroux. Ik zie haar weer als vroeger, als meisje. Dutroux zelf hoef ik niet ontmoeten, nog niet in ieder geval. Ik ben bang dat ik hem aanvlieg, en dat wil ik juist niet." Uw dochter vermoord, de witte beweging nagenoeg ver dwenen, uw populariteit nadert het nulpunt en nu dreigt ook de PNP u te ontvallen. Een uiterst triest beeld. „Voor de buitenwacht ben ik een verliezer, maar persoonlijk voel ik dat absoluut niet zo. Ik heb mijn dochter verloren, dat is waar. Maar voor de rest heb ik alleen maar gewonnen. Het Huis van An is erbij gekomen, de PNP eveneens. Ik voel me een 'winner'. Alleen iemand die geen initiatieven neemt, verliest altijd. Dat kan men mij niet ver wijten. Daarbij is de PNP nog lang geen verloren zaak. De ver kiezingsstrijd moet nog begin nen. In aprü volgend jaar gaan we daarmee van start. Geld om eerder te beginnen, hebben we gewoon niet." U gaat ervan uit dat de PNP haar stichtingscong einde overleeft. „Ik houd mijn hart er dik in dat het hern| zullen mensen probeÉE te dringen om heibeljie pen. Waar ik het banfg ben, zijn echter de mP' alles weer in het neg*€ wordt getrokken, of bonden. De VRT heefca eerder een item overpf gesloten met de grafij mijn dochter. Dat istL dalig. Straks krijgt Anp schuld als de PNP bijL zingen verliest." MARC PEEPERKORN CORfcf Slechte voorbeelden MENSELIJK Ouderwets Hollands weer Het naargeestige, kille weer is voorbij. Gistermiddag stoomde het kwik alweer op naar meer normale waarden voor deze.tijd van het jaar. Na de nachtelijke kou met grondvorst in de duinen werd het tijdens de middaguren 12-13 graden. Wat opviel was dat het vooral in de re gio Schiphol lange tijd vrij zonnig is geweest. Aan zee bleef het over wegend bewolkt en in de loop van de middag nam de wind op IJmui- den toe tot krachtig uit het zuiden tot zuidwesten. Dit weekeinde en gedurende de eerste helft van volgende week is het weer ouderwets Hollands. De wind waait uit westelijke richtingen en periodiek schuift een zone met regen of buien over onze streken. Droge perioden zijn er echter ook en de temperaturen komen uit op ongeveer 13 graden. Vanochtend trekt een zone met regen naar het oosten weg. Daarach ter klaart het op maar later komen er in onstabiele lucht ook enkele buien tot ontwikkeling. De temperaturen stijgen tot 13-14 graden. De wind ruimt naar het westen tot noordwesten en is meest matig, langs de kust nu en dan krachtig, windkracht 6. Morgenochtend zijn er wol kenvelden maar de kans op een bui is klein. Rond het middaguur zou het enige tijd kunnen opklaren, daarna komt er meer bewolking en neemt de kans op wat regen of een bui toe. Bewolking en nattigheid worden veroorzaakt door het frontensysteem van een nieuwe depres sie bij IJsland en een randstoring die over Het Kanaal naderbij komt. De temperatuur is met 12 graden een fractie lager dan vandaag. De wind is evenwel niet meer dan zwak tot matig uit westelijke richtin gen. Na het weekeinde blijft het meest licht wisselvallig herfstweer. Tegen het einde van de week hout zich boven het midden van Europa een krachtig hogedrukgebied op. Wellicht gaat dit systeem ons op ter mijn stabieler weer brengen. Ik ben sinds kort een beetje verliefd op een ander. Iets te veel misschien, ik weet het niet precies. In ieder geval, ik vertelde het thuis. Mee eens, had ik waarschijnlijk beter niet kunnen doen. Maar ja, zulke dingen gebeuren. Je weet hoe het gaat. Ik wil het eigenlijk niet eens vertellen hier en jullie willen het niet lezen. Je wordt er treurig van, het is allemaal al honderd keer vertoond, vertel mij wat. In ieder geval mijn vrouw zei dat het met stoute acteurs, ik ben acteur, slecht kan aflo pen. Ik herinner me die zanger toch nog wel. die na een nacht elders 's ochtends thuiskwam. Zijn 1 vrouw was verdwenen 4* met medeneming van al -zijn spullen, waaronder zijn dure grammofoon platen-collectie. Later vroeg hij zijn vrouw, in middels zijn ex, die pla ten terug. De vrouw ging akkoord. Nogdiezeljrle dag kwam zij de twee langspeelplaten brengen die de zanger in een grijs verleden zelf had volgezongen. „Hier zijn je plaatjes", had ze nog gezegd. Of wat te denken van die acteur, niet de minste, die tijdens de repetities een scharrel kreeg met zijn tegenspeelster. Zijn vrouw kreeg er lucht van en reser veerde voor zichzelf een plaats op de eerste rij voorde première. Nauwelijks hadden de acteur en actrice in kwestie het toneel betreden of de vrouw haalde een pistool uit haar handtasje en richt te dat op haar echtgenoot die juist aan zijn openingsmonoloog begonnen was. Wat hij die avond ook deed op het to neel, de loop van het pisrool bleef hem nauwkeurig volgen. Na afloop ver klaarde de regisseur dat hij de acteur in geen jaren zo ongeconcentreerd had zien toneelspelen. Dat komt ervan, als je niet braaf bent. Aldus nog steeds mijn vrouw. Trouwens, over stoute acteurs gespro ken. Ik wist toch nog wel van die oude re collega die een verhouding kreeg met dat jonge ding, kersvers van de toneel school. Hij vertelde na het avondeten thuis dar er extra repetities waren inge last en ging dan spoorslags naar haar toe. Toen zijn vrouw merkte hoede vork aan de steel stak, gaf zij haar man steeds voor hij vertrok een kopje koffie met een slaappoeder erin. Gevolg was dat de acteur tien minuten later bij zijn vriendinnetje zat te knikkebollen op de rand van hel bed. Die verhou dinghad niet lang geduurd. Toen een en ander bekend werd, was de man nog maandenlang de risee van het Leidseplein geweest Net goed. En trouwens, met die vriend van me, die er jaren stiekem een vriending op nahield, was het ook slecht afgelopen. Op een zomerse avond parkeerde hij zijn auto bij haar flat en zag tot zijn schrik niet alleen zijn vriendin maar ook zijn echtgenote op het balkon zit ten. Met knikkende knieën ging hij naar boven en kreeg daar te horen: „Wij vinden het beter dat jij een tijdje op jezelf gaat wonen." En toen mocht hij weer vertrekken terwijl de dames met hun glaasje wijn achterbleven. Het was de enige keer", aldus mijn vriend, „dat ik in een slechte B-film meedeed zonder dat er camera's in de buurt waren." Dat wist ik toch allemaal nog wel, zei mijn vrouw. Nou, wat deze heren was overkomen was kinderspel, zij herhaal de: KINDERSPEL vergeleken met wat mij boven het hoofd hing als ik de eu vele moed had om het in mijn botte hersens te halen om... Laat ik er maar over ophouden. Je wilt het allemaal niet horen. Het is weer mooi genoeg geweest voor vandaag. JOOST PRINSEN Het bedrijf News Corp van mediamagnaat Rupert MurdL MONICA LEWINSKY drie miljoen dollar (zes miljoen gij- het verhaal over haar relatie met de Amerikaanse presii ton. Voor dat bedrag moet ze een tv-interview geven enlj schrijven, zo meldt het Amerikaanse blad Daily Variety! het blad zijn er al enige tijd serieuze onderhandelingen^4 overeen mogelijk contract tussen Lewinsky en News Cel De Amerikaanse tv-persoonlijkheid en praatshowprese* seanne bood Lewinsky onlangs een miljoen dollar als zJi haar verhaal wilde vertellen. Roseannes collega Oprahf af van een interview met de voormalige Witte Huisstagij die geld wilde zien voor de televisierechten. Veel vrouwen in Zuid-Korea moeten hun trouwplanneniL omdat hun familie de dure bruidschat niet meer kan be economie in een diep dal is geraakt. Het is traditie date ik van de bruid de kosten van de trouwplechtigheid, de m%i de huishoudelijke artikelen van het bruidspaar betaalt, ten van de bruidegom draaien op voor een passende hui Wabr het bruidschatten betreft, spant Zuid-Korea de kr; i Aziatische landen. De kosten liggen er drie keer hogere (V( pan en zelfs zeven keer hoger dan in Singapore. Vorig ja een huwelijk ongeveer 57.000 gulden. Ook zonder ecorK crisis hadden veel families al grote problemen de bruid: or brengen. Volgens een Koreaanse krant zijn een op de ze ie men huwelijken nu op de lange baan geschoven De politie van Maastricht stelt een uitgebreid onderzoe een RADIOPIRAAT die sinds twee maanden het radiovf jt< Maastrichtse politie ernstig verstoort. Volgens een woor van de politieregio Limburg-Zuid hindert de man het ra tussen de meldkamer en de patrouilles met muziek en taal. Ook neemt hij meldingen op die hij vervolgens opr zendt. Hierdoor gaan patrouilles er voor niks op uit. De radiopiraat is sinds augustus actief. Vooral tussen 19.00 uur en ook de rest van de avond stuurt de man z tjes de ether in. De politie heeft nog geen enkele aanwi dader kan zijn.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2