Vijf meter papier op één schijfje H ■1 ss Multi Media ightsimulator ten strijde WL lüi Voer voor detectives FBI Voetbalcijfers J! DAG 10 OKTOBER 1998 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN V SPEL van de WEEK In een goede uitlaatklep ior omwonenden die ge- lebben van de geluids- pt: het bombarderen van jiol tijdens een spelletje poft Combat Flight Simu- Dok het neerhalen van !s behoort tot de moge- en. Maar in eerste in- 18 gaat het toch om een [litaire vluchtsimulatie |h in de tweede wereld- j afspeelt. Spitfires, Hurri- en Mustangs nemen het en Messerschmidts, Foc- Jfs en Stuka's in de lucht- fboven Engeland, Frank- IDuitsland. poft Flight Simulator is de populairste vluchtsi- or op de markt. Er be- jeen programma waar [uitbreidingen voor zijn pacht en er bestaan spe- fubs die complete vlieg- .Jorganiseren. Sommige Huchtvaartpiloten gaan ia het dagelijkse werk de computer zitten om en een spannende virtu- Cht te maken. De pure iaat zal wellicht zijn phalen voor het ordinai- ogsgeweld binnen zijn sche flightsim, maar vamen bij Microsoft steeds meer verzoeken binnen om de vliegtuigen 'tanden' te geven: mitrailleurs dus. Dat is nu dus gebeurd met de Com bat Flight Simulator (CFS). De grote kracht van CFS is de mogelijkheid om landschap pen en vliegtuigen uit te wisse len met Flight Simulator 98 (en oudere versies via een conver sieprogramma). Dat betekent dus dat de jachtvliegtuigen overal ter wereld kunnen vlie gen en met elk vliegtuig de strijd kunnen aanbieden. Mi crosoft heeft voorlopig gekozen voor zes beroemde vliegtuigen (Spitfire, Hurricane, Mustang, Thunderbolt, Focke Wulf en Messerschmidt), maar het ligt voor de hand dat program meurs overal ter wereld daar heel wat vliegtuigtypes aan toe gaan voegen. Als spel is MCS niet zo bijzon der. Het zijn de bekende histo rische luchtslagen die kunnen worden uitgevochten aan de hand van missies en in in een campagne gekoppelde missies. Vliegtuigen escorteren, bom menwerpers en VI 's neerhalen, het vertrouwde werk dat je in talloze eerdere militaire vluchtsimulaties terugvindt. Opmerkelijk is vooral het foto realistische landschap: geheel West-Europa is in beeld ge bracht zoals het er in 40-45 uit zag. Verder is het interessant dat je de vliegtuigen letterlijk aan stukken kun schieten. Dus ook in laffe aanvallen op Boeings, Airbussen en Fokkers, als je die tenminste met je pro pellervliegtuigje kunt inhalen. Het wachten is dus op de pro grammeur die de burgerlucht vaart in MCS van mitrailleurs voorziet. Systeemeisen: min. Pentium 166 MMX, 16 Mb Ram, Windows 95/98. 3DFX-kaart aanbevolen. Prijs: 129 gulden. Beschikbaar in november. s P U z Z E L Kruiswoordraadsel RlIZONTAAL: lijwerktuig; 5. plaaggeest; 7. eerzuchtig persoon; 10. klein 112. vruchtennat; 14. deel v.e. bureau; 15. soort appel; 17. pboogvlies; 19. geliefde van Zeus; 20. voorzetsel; 21. freu 23. verbond; 25. bolgewas; 26. dunne brij; 28. thans; oorschrift; 33. reeks; 34. heftig. TICAAL: jofboom; 3. bevel; 4. rustteken; 5. vreemde munt; 6. voer- 8. hoeveelheid; 9. beroep; 11. bazige vrouw; 12. bot; 13. meisje; 14. Chinese munt; 16. kreet; 18. vrouw van Aegir; zoogdier; 24. voorzetsel; 27. wandpilaster; 29. 30. soezerig; 31. muzieknoot; 32. voorzetsel. jssing van vrijdag: 1. Tsaren; 7. troep; 8. jetje; 9. gokje; 10. vers; 11. 12. tuniek. paal: 2. Sopje; 3. rietje; 4. namens; 5. stag; 6. volkomen; 10. |H. git. Nieuwe Encarta Winkler Prins overtreffende trap van debuut-uitgave JAN VAN DER NAT Misschien heeft u er ook ooit eentje aan de deur gehad. Zo'n slimme verkoper, die u een en cyclopedie in de maag wilde splitsen. Wellicht is hem dat bij u gelukt en bent u in het rijke bezit van een forse rij dikke boeken, die een indrukwekkend geheel vormen in de kast. Mo gelijk heeft u daarna ook steeds de jaarboeken aangeschaft ten einde het omvangrijke naslag werk up-to-date te houden. Dat lijkt handig, maar is het natuur lijk niet. Wie voor een werkstuk iets wil opzoeken zit op die ma nier al snel met drie delen en een paar jaarboeken voor zijn of haar neus. Anno 1998 is dat allemaal verle den tijd. Wie wil kan natuurlijk nog altijd naar de winkel stap pen voor bijvoorbeeld de Grote Winkler Prins. Ga wel met de auto, of laat 'm thuis bezorgen, want de bekendste encyclope die van ons taalgebied beslaat 26 delen. Het vervelende is dat-ie bij aanschaf al weer niet helemaal bij de tijd is. Het gaat om de negende editie en dat geeft al aan dat een encyclope die niet 'zo maar even' in elkaar wordt gezet. Anthony Winkler Prins, natuur kundige, letterkundige en theo loog, schreef tussen 1870 en 1882 vrijwel geheel eigenhandig de Geïllustreerde encyclopaedie, Woordenboek voor Wetenschap en Kunst, Beschavingen Nijver heid. Wie even meerekent ziet dat een editie gemiddeld dus twaalf jaar meeging. Uitgever Elsevier, die het na slagwerk sinds versie drie liet verschijnen, wil het nog niet he lemaal toegeven, maar de kans dat er nooit meer een papieren uitgave van de Grote Winkler Prins zal verschijnen is heel groot. In samenwerking met de Encarta van Microsoft ver scheen in 1997 de 'Grote' voor het eerst in het klein. Op precies één cd-rommetje. De vele kilo's papier waren vervangen door een plastic doosje met een ge wacht van minder dan een ons. Deze week verscheen de tweede digitale editie, de Encarta Wink ler Prins editie 99, en u kunt er rustig vanuit gaan dat er in de toekomst elk jaar in oktober een vers schijfje in de winkels zal liggen. Aangevuld, uitgebreid en vermoedelijk vanaf de uitgave 2000 niet langer op e'e'n schijf je, want ook op een cd-rom is de ruimte - ook al beslaat die in dit geval een stapel van vijf me ter a4'tjes - nu eenmaal be perkt. Nu al zit er een tweede cd in het doosje, maar daarop staat uitsluitend het onderdeel Pro jectbeheer, waarmee artikelen uit de encyclopedie, al dan niet in combinatie met eigen artike len en/of stukken van het Inter net, kunnen worden gerang- |Bl Craig Batholomew: 'In de VS maken we wèl een versie met meer schijfjes.' S T R HEINZ T/JDENS HET £7^ KOf&T EE AUE&J MAMS W02 VOETBAL EEEKAAT. wmtr -Z£F3,/ SMU/?rr r VANPESMJRF PIE IESÉSMUEPT "Ski TOMPOES ,,U hebt daar een wit bankbiljet, zie ik", zei heer Ollie. „Dat komt tegenwoordig meer voor. Er is heel wat geld in omloop, maar het ont kleurt nogal. Ik heb het persoonlijk meegemaakt." „Het is treurig", mompelde de krui denier bedrukt. „Een héél slechte kwaliteit geld. En natuurlijk is de middenstand weer de dupe." „We blijven lachen", merkte heer Bommel op, doch dit viel in slechte aarde. „Spreek me niet over lachen!" riep Grootgrut uit. „Al dat gelach gaat ten koste van de kleine zelfstandige. En gisteravond was men zo onbe schaamd om de kijkers in hun ge zicht uit te schelden. Ik zie daar niets vermakelijks in." „Het komt allemaal door de wel vaart", hernam heer Ollie. „In het be gin zag ik er ook het leuke niet van, maar Tom Poes zei eh... ik bedoel, sinds ik Br'ekel mee laat doen aan zijn eigen grappen, begin ik er pret in te krijgen." „Brekel?!" herhaalde de winkelier met een dreigende klank in zijn stem. „Dat is de man die schut tingtaai uitsloeg voor de beeldbuis." „Ja, ja", zei heer Bommel opzij stap pend. „Hier staat hij. Al deze licht Heer Bommel en de Liefdadiger puntjes zijn zijn werk, als u begrijpt wat ik bedoel." Nu stegen de zorgen de middenstander naar de keel. Hij greep een zak grutsprits in glanzende verpakking en deed die met grote kiacht op de hoed van de liefdadiger terechtkomen onder het uiten van onsamenhangende kreten. Het gerucht van dit gebeuren knet terde door de stille straat en trok de opmerkzaamheid van enkele voorbij gangers. „Nou zal je het hebben", sprak een van hen. „Zie je dat? Dat is die vent van de t.v.-uitzending van gisteravond. Hij valt daar de kruide nier aan." Voor de volgende eeuw: Office 97 Plus! Gebruikers van Microsoft Offi ce kunnen zonder problemen de volgende eeuw binnenstap pen met behulp van de aan vulling Office 97 Plus!. De zo genaamde 'euro-update' zorgt ervoor dat het euro-symbool probleemloos kan worden in gepast in tekstverwerker, spreadsheet en dergelijke. En dat is handig als na 2000 het eurogeld de bestaande valuta's vervangt. Ook is een program maatje toegevoegd dat de PC test op jaar 2000-bestendig- heid. Office Plus! bevat verder Mi crosoft Outlook 98, waarmee onder meer elektronische post doelmatig kan worden be heerd op de computer. Voorts nieuwere versies van Internet Explorer (4.01) en NetMeeting (2.1). Ook is spellingcontrole voor de Nederlandse, Franse en Duitse taal aanwezig. Voor Nederlands zijn er zelfs speci fieke woordenlijsten voor me disch, juridisch en technisch jargon. De zogenaamde Intranet Kit is handig voor mensen die snel een bedrijfsnetwerk willen maken en verder zijn er nog talloze nuttige aanvullingen en uitbreidingen voor Windows öffaee97Plus! en onder meer Access in het pakket opgenomen. Tenslotte zijn testversies voorhanden van Microsoft Project, Pu blisher en Frontpage 98. Office Plus! kan rechtstreeks besteld worden bij Microsoft en kost 89 gulden. Daarvoor krijgen de kopers een Neder landstalige, een Engelstalige en een Franstalige versie. Wie Office 97 nu koopt krijgt het pakket er automatisch bij. Be stellen via internet: www. mi- crosoft.com/benelux/cdrom/ V WIL DE RAAFF Liefhebbers van echte detecti ve-verhalen kunnen hun hart ophalen aan Hopkins FBI, een 'getekend' spel van Kult, in Nederland uitgebracht door R &P Electronic Media. Hoofd persoon is de door de speler bestuurde 'special agent' Hopkins, die op de grootste zaak van zijn leven wordt ge zet. De storyline: het kostte Hopkins twee jaar zoeken om het brein te pakken te krijgen van een groep terroristen die in 1984 twee kernraketten bo ven California lieten explode ren, toen de regering niet aan hun eisen wilde toegeven. De ze door-en-door slechte man Bernie Berckson belandde in 1987 op de elektrische stoel, maar overleefde de stroom stoot en ontsnapte op wonder baarlijke wijze uit de gevange nis. Hopkins mag opnieuw aan de slag. Flet spel begint in de rommeli ge woonkamer van de over duidelijk alleen wonende Hopkins, waar je kunt wennen aan de bediening. Door mid del van de muisbediening kan Hopkins deuren openen (zoals die van de stinkende koelkast), JAN VAN DER NAT boeken en andere voorwerpen bekijken, verschuiven of op pakken. Als je pistool, schroe vendraaier en autosleutels ge vonden hebt kan het echte werk beginnen met het ingrij pen in een bankoverval, waar de misdadigers bloederig met hun gijzelaars omgaan. De zoektocht leidt langs vele ge bouwen, kamers en meer dan vijftig personen (niet altijd even zachtzinnig) met wie ge sprekken te voeren zijn of de buiten gevecht moeten wor den gesteld. Het spel appelleert heftig aan de puzzelbehoefte van de spe ler. De graphics, fraai en kleur rijk, wekken een cartoonachtig beeld op, vooral wanneer er bloed wordt vergoten. Ook dit spel is weer in het Engels, maar gelukkig blijven de dialo gen qua moeilijkheid door gaans nog onder het niveau van de gemiddelde Ameri kaanse politieserie. In dit geval niet echt een bezwaar dus. Min. systeemeisen: Pentium 133,16Mb RAM, 20bMB vrije ruimte, 2MB SVGA-videokaart, 4-speed cd-rom-speler, geluids kaart, muis, Windows 95. Prijs: 79,95 gulden. Beschikbaar ge steld door R&P Electronic Media. Er zijn mensen die al hun le ven lang alle mogelijke cijfer tjes bijhouden van bijvoor beeld het betaald voetbal. John Frederikstad is daarvan ongetwijfeld de bekendste, maar er wordt wat afgecijferd onder de sportfreaks. De komst van de computer is na tuurlijk voor deze mensen een geweldige stap voorwaarts, al schijnt met name Frederikstad alles nog steeds met pen en papier te doen. Nu zijn er twee mogelijkheden om de pc te gebruiken bij een dergelijke" hobby. Je kunt natuurlijk uit gebreide speadsheets en data bases maken, zodat in elk ge val het rekenwerk voor je wordt gedaan. Maar doelmatig werken met een programma als Excel of DBase vereist de nodige handigheid en compu terkennis. Easy Disk komt met de oplos sing voor de huis-, tuin- en keukencijferaars. In de sport serie van deze uitgever ver schenen twee nieuwe pro gramma's. Met KPN Telecom- petitie kan alles worden bij houden over de hoogste divi sie van het betaalde voetbal en ook over de eerste (Toto) divi sie en de nationale beker, de Amstel Cup. Het schijfje van de Champions League biedt de mogelijkheid het interna tionale topvoetbal te volgen. Easy Disk bracht al eerder der gelijk programma's op de markt, maar deze editie ziet er nog veel gelikter uit. Van alle wedstrijden is een karakteris tiek te maken, waarna het op hoesten van keurige lijsten van onder meer doelpuntenma kers, gele en rode kaarten een fluitje van een cent is. Je kunt zelfs een eigen competitieboek maken, want er zijn honder den foto's en een enorme hoe veelheid informatie meegele verd. Ook is er de nodige aan dacht voor de historie van het betaalde voetbal. De gebruiker kan moeiteloos zijn werk up to date houden. Ten eerste kun je een bijge werkte versie toegestuurd krij gen en daarnaast is het moge lijk een e-mailabonnement te nemen, waardoor je elke week aanvullende informatie toege stuurd krijgt. Hoeveel mensen er wekelijks rommelen met de cijfers van het betaalde voetbal is niet be kend, maar het zal slechts een fractie zijn van degenen, die alles bijhouden van een eigen competitie. Voor het clubblad, programmablad of gewoon ter informatie voor het team. Met Competitieplanner is het erg simpel om alles bij te houden en de pc zorgt voor de bereke ningen. Een ideale hulp voor coaches van allerlei sportploe gen, die bovendien in het pro gramma allerlei zaken over traingsopkomst, blessures, in valbeurten bij andere teams kunnen bijhouden. Op voor gedrukte formulieren kunnen gegevens tijdens de wedstrij den worden bijgehouden, die dan later kunnen worden in gevoerd. Min.systeemeisen: pc 486, Win dows 3.1 x, 6 Mb ramgeheugen, VGA-scherm met 256 kleuren. Prijs: 39,95. Alle programma's gaan vergezeld van een extra cd-rom met een terugblik in woord en beeld van het WK voetbal 1998. Beschikbaar ge steld door Easy Disk/MVSP. schikt voor een archief of een werkstuk. Dat nieuwe onderdeel paste niet meer binnen de 650 Mb van een cd'tje. Omdat ook de basisinformatie wordt uitge breid (de uitgave 99 beslaat on geveer tweederde van de totale inhoud - niet van het aantal on derwerpen - van de papieren uitgave) zal er vanaf volgend dus een deel van de informatie op het tweede schijfje komen te staan. Nu wordt het wisselen van cd's door velen als lastig ervaren, maar er zal ongetwijfeld een lo gische verdeling worden ge maakt, bijvoorbeeld door de multimedia naar die tweede cd te verschuiven. Over niet al te lange tijd, wanneer het meren deel van de pe's dat aankan, zal er ongetwijfeld een uitgave op dvd (digital versatile disk) ver schijnen, het nieuwe medium dat ongeveer vier keer de informatie kan be vatten van een ge wone cd. Craig S. Bartholo mew, general mana ger van de Learning Business Unit bij Mi crosoft en kort voor de lancering van de nieuwe uitgave even een dagje in Neder land, onderkent het bezwaar Van meer dere schijfjes. „In de Verenigde Sta ten maken we twee uitgaven. Eentje met een cd en eentje met drie. De klant kan dus kiezen. Uiteraard is de tweede versie uitgebreider, maar ook duurder. De prijs is pieerd. De verkoopcijfers zullen dit keer ruim worden overtrof fen, want qua bestellingen zat men al op 70.000. Voor tweehonderd gulden (wie een officieel exemplaar van de 98-uitgave heeft krijgt 50 piek korting) is de Encarta Winkler Prins natuurlijk nooit een mis koop. De duizenden links naar het Internet en de mogelijkheid om tot eind 1999 maandelijks de zaak te updaten (kost per keer ongeveer 1 Mb harde-schijfruimte) maken de ze encyclopedie tot een uniek naslagwerk, waarvan je bijna automatisch elk jaar een bijge werkte versie zou kopen. Dat hoeft natuurlijk niet. Een jaartje stilstand is (mede door de links naar het web) nauwelijks ach teruitgang. Tenslotte moest men, in wat je al bijna de mid deleeuwen van de encyclopedie zou kunnen noemen, ruim een decennium wachten op een nieuwe versie. Min.systeemeisen: multimedia pc 486 DX met 50 Mhz processor, Win dows 95, 98 of NT 4.0, 8 Mb ram voor Windows 95 en 16 Mb ram voor 98 of NT. 30 Mb ruimte op de harde schijf en ui teraard een cd-rom- speler, geluidskaart, videokaart (minmaal 1 Mb), 256 kleuren en een muis. Voor het gebruik van Projectbe heer is 5 Mb extra ruimte nodig op de harde schijf. Prijs: 199 gulden. iets wat we altijd in de gaten moeten houden. Voor Neder land is 200 gulden aanvaard baar, maar tevens ongeveer de grens." Compressietechnieken maken het mogelijk de informatie steeds verder in elkaar te per sen. Bartholomew: „Daardoor staan er op de uitgave 99 nu twee miljoen woorden, 1.800 fo to's, 100 kaarten en 100 vi deofragmenten extra zaken en is het aantal (vooral locale) links naar het Internet uitgebreid van 2.400 tot 3.700." Dat de Winkler Prins editie aan slaat in Nederland en België is duidelijk. Van de vorige uitgave werden er ongeveer 80.000 ver kocht en ook nog eens een kwart miljoen (illegaal) ge- ko-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27