Leidsch >hen verscherpt asielbeleid l I Dagblad Goed id 0 0 lan maakt n debuut ïen Peru Camel Trophy met heuse kamelen iculteit theologie in >ortbestaan bedreigd Duizend kilo vet Viert Leiden op zondag 3 oktober feest of niet? GTST is op zijn retour Sharon moet steun rechts Israël werven DE WERELD OM U HEEN. PRDAG 10 OKTOBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 praak met kerkelijke stichting moet tenten overbodig maken ssecretaris Cohen (PvdA) van justitie gaat het asiel- d drastisch aanscherpen. Hij hoopt hiermee de toe- )m van asielzoekers fors te beperken. Lukt dit niet, wordt de situatie 'onhoudbaar' aldus Cohen giste- Zonder maatregelen zullen er volgend jaar zo'n )0 tot 67.000 asielzoekers worden verwacht. ,,Daar is beleid meer tegen opgewassen." HAG'ANP-GPD Markten in 'het Leidse' bedreigd. De stand van zaken 'Lorentzhof' bestaat 25 jaar. Een kijkje in het Leidse Zorgcentrum Straatterreur over oorzaak en gevolg van geweld hilversum gpd wil de situatie voor asiel- s uit noord- en midden tan, Afghanistan, Somalië osnië opnieuw bekijken, rzocht wordt of asielzoe- ïit die landen op een veili- anier kunnen terugkeren. Voor de vluchtelingen uit Af ghanistan gaat mogelijk gelden dat zij moeten terugkeren naar Pakistan als zij eerst in dat land verbleven. In juli kwam eender de van alle asielzoekers uit Af ghanistan en Irak. De IND (Immigratie en Natu ralisatiedienst) moet achterha len of volwassen asielzoekers misbruik maken van de maatre gel die minderjarigen direct toe gang geeft. Verder wil Cohen de toegang ontzeggen aan vluchte lingen die voor de tweede keer in Nederland of een ander Schengen-land proberen asiel te krijgen. Ook moet de IND fors worden uitgebreid. ,,Het wordt bij de IND door de toenemende druk steeds moeilijker de aanvragen goed te beoordelen. Dit heeft tot gevolg dat steeds meer asiel zoekers 'het voordeel van de twijfel krijgen' en worden toege laten", aldus de bewindsman. Bij de Generaal Spoorkazerne in Ermelo zijn gisteren de eerste tenten neergezet voor 720 asiel zoekers. Al eerder gebeurde dat in Leiden voor 180 mensen. Volgens Cohen kan de proble matiek zo uit de klauwen lopen, dat er over drie maanden al drieduizend asielzoekers in ten ten moeten worden opgevan gen. De staatsecretaris vraagt gemeenten opvang beschikbaar te stellen. Desnoods zal hij ze hiertoe dwingen. Vertrouwelijke afspraken tus sen staatssecretaris Cohen, het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) en de interkerkelijke asielzoekersstichting Inlia moe ten tenten voor asielzoekers binnen enkele weken overbodig maken. Op verzoek van Cohen heeft het COA de particuliere stichting Inlia gevraagd te be middelen om asielzoekers on der te brengen in leegstaande woningen. Alleen al gisteren zijn door woningbouwvereni gingen honderden woningen aan Inlia aangeboden voor on derdak aan asielzoekers. Cohen repte gisteren bij zijn toelich ting op de asielnota met geen woord over dit bemiddelings traject. Goede Tijden Slechte Tijden heeft zijn langste tijd gehad. Het paradepaardje van RTL4 deelt in de malaise bij de commercië le zender, menen de kenners. „Het is op en het lijkt alsof de schrijvers het ook niet meer we ten. Binnen twee jaar is het af gelopen", voorspelt A. Greter RTV-director van het bureau het mediabureau Media Inde pendent. Volgens media-adviseur J. Verkerk is de verzwakte pro grammering van de gehele zen der verantwoordelijk voor de af nemende populariteit van de serie. „De programma's voor en na GTST zijn minder sterk. Al leen de pure GTST-fan blijft K» ANP Talan maakt vanavond ebuut in het Nederlands in de oefenwedstrijd tegen flankspeler van nveen neemt de positie op het middenveld in. is de eerste voetballer uit jk die zich in het Oranje- mag hullen. De voormalig van de W Katwijk is de van de debutanten in de ie van bondscoach Frank rd in de basisopstelling, it van het elftal bestaat uit üenden. andere verrassing is dat de linksbackpositie in- ÏSat. Hij bekleedde die positie de halve finale van het igen Brazilië, omdat Ar- Numan was geschorst, kan op die positie prima en in de opbouw door- en", aldus de bonds- Seedorf ontbreekt in de pstelling. Rijkaard maakte lijk dat hij met Ronald de noet concurreren om een ije centraal op het mid- ïld. itelling: Van der Sar; Reizi- tam, Frank de Boer en Co- dan, Ronald de Boer, Da- n Overmars; Bergkamp en irt. ia 35: 'Jeffrey Talan wordt maar beter' essaouira» Vijfenzeventig teams uit 27 landen begonnen deze week in galop aan een Camel Trophy zonder motorgeronk. Tweehonderd kamelen zorgen voor de benodigde 'paar denkrachten' in de Eco-Challenge van de documentairezender Discovery Channel in de woestijn van Marokko. foto epa sidi kaouki AFKEVAN DERTOOLEN niversiteit Leiden dreigt m haar faculteiten te ver- De faculteit theologie voor haar bestaan, sinds d is dat de opleiding voor ïee in Leiden mogelijk Als dat gebeurt, is ook de schappelijke afdeling ten opgeschreven, zegt de- L Adriaanse. En daarmee ulteit in haar geheel, studie voor dominee aan :ologische faculteit wordt d door de kerk, terwijl de i ienstwetenschappelijke lor de overheid wordt gefï- I erd. Desondanks kan de i fdeling niet zonder de an- 1 egt Adriaanse. „Deweten- I ipelijke studie functioneert I in vooropleiding voor de I lijke. Hef je die laatste op, I roogt de wetenschappelij- uit. Daar zijn simpelweg inoeg studenten voor." tervormde kerk stopt met de Leidse predikantenstudie, omdat dat is afgesproken met de 'Samen-op-Wegpartners'. De drie kerken willen het aantal opleidingen terugdringen van zes naar drie. Het gezamenlijke bestuur neemt over een maand de definitieve beslissing. Het is dan ook kort dag voor de Leidse theologen. De lobby draait op volle toeren, al wil nie mand daar veel over kwijt. Wel zegt Adriaanse verzekerd te zijn van de steun van het college van bestuur van de universiteit. „Al maak ik me geen illusie als de kerken het plan doorzetten. Dan zal het college ook wel zeg gen: nu worden jullie een pure luxe." Het college van bestuur zelf geeft nog geen commentaar. De theologische faculteit heeft twintig personeelsleden, onder wie vijf hoogleraren. Pagina 14: 'Faculteit theologie in de rug aangevallen' makkum In het Friese Makkum werken vijtien kunstenaars dit weekeinde aan beelden van puur vet. Thema van het project zijn de elf steden van de befaamde schaatstocht en in zo'n Fries onderonsje mag deze duizend kilo zware fierljepper natuurlijk niet ontbreken. foto gpd catrinus van der veen middags van één tot zes. Moet dat komend jaar weer, of ziet u het liever anders? Geeft u de voorkeur aan een uitge breid feest, uitgesmeerd over meerdere dagen? Of geeft u de voorkeur aan een kort feest, met de taptoe op zaterdag, de op tocht op maandag en de zondag als rustdag? Heeft u misschien een alternatief voor de zondag, een alternatief waar tot dusver niemand aan heeft gedacht? Het Leidsch Dagblad wil graag weten hoe de Leidenaars over de invulling van het Feest der Feesten denken. De krant nodigt u bij deze uit uw sugges tie op papier te zetten. U kunt uw reactie sturen naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Een e-mailtje sturen kan ook: redactie.ld@ damiate.hdc.nl. Uw inzendin gen dienen uiterlijk donderdag 15 oktober om 09.00 binnen te zijn. Het Leidsch Dagblad geeft een dag later een overzicht van de leukste en meest interessan te reacties. Pagina 15: 'Je kunt 3-oktober- feest niet zomaar verlengen' LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Acteur Peer Mascini: meer dan 'Die gozer van de Melkunie' Bezoek Holiday on Ice en beleef een wervelende ijsshow Zie aanbieding elders in de krant 'Binnen twee jaar is het afgelopen hangen, de rest zapt weg." RTL zegt zich geen zorgen te maken over de succesvolle soap. „Het is nog altijd het best bekeken programma van de Nederlandse televisie", aldus een woordvoerder. Adverteerders blijven echter bezorgd over de koers van RTL 4. Een verlaging van de recla metarieven heeft hen niet ge rust gesteld. Veel reclamemen sen vrezen dat de daling van de kijkcijfers voorlopig nog zal doorzetten. „De zender is te on voorspelbaar geworden terwijl kijker en adverteerder nu juist duidelijkheid willen", aldus me- diastrateeg Ruud de Lange. Zaterdags Bijvoegsel: RTL 4- kijkers zijn de draad kwijt HET WOORD IS AAN Fritz Francken Opdat de zonde ons niet zou afschrikken, doet ze beroep op de bekoring. tel aviv ad bloemendaal correspondent De benoeming van de omstre den havik Ariel Sharon tot Is- raëls minister van buitenlandse zaken lijkt paradoxaal genoeg de voorbode van Israëlisch-Pa- lestijnse overeenstemming over een verdere afwikkeling van het vredesproces in het Midden- Oosten. Eind volgende week begint op de Wye-plantage bij Washing ton de topconferentie van Bill Clinton, Yasser Arafat en Benja min Netanyahu. De Israëlische premier weet zich nu eindelijk aan alle kanten gedekt, want met de aanstelling van Sharon, de zelfverklaarde kampioen van de kolonisten, heeft hij ruim voldoende munitie in huis om iedere aanval van uiterst rechts te kunnen afslaan. Netanyahu houdt niet van ri sico's. Maar hij weet ook dat de steun van Sharon en diens aan hang het hem niet gemakkelij ker zal maken binnen een dag of tien een akkoord met de Pa- lestijnen te bereiken. De benoeming van Sharon hing al een paar weken in de lucht. Sinds afgelopen januari, toen David Levy uit onvrede over de impasse in het vredes proces opstapte, was de post onbezet. Een Israëlische minis ter van buitenlandse zaken heeft op politiek gebied meestal weinig in de melk te brokkelen, uitzonderingen als Shimon Pe res daargelaten. Hij heeft net zoveel macht als de minister president hem toebedeelt. Pagina 7: Sharon moet conces sies doen aan zijn principes STmax 5*/12° 8713° «713° 50% 60% 50% 30% 20% 20% VANDAAG 56 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 23,25 9,11 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's32,33 Sport35,37,39 Strips27 Uitgaan29 De kortingsbon betreft de Poolse voorstelling 'Meisje Niemand' in het LAKtheater, bewerkt en gespeeld door Wiske Sterringa. Sterk in opleidingen voor Exact en Microsoft (KOPER f> DE JAGER) Meer kennis, meer draagvlak De 3-oktoberfeesten duurden dit jaar nog geen anderhalve dag. Het begon vrijdagavond 2 oktober met de taptoe. En het eindigde voor de volhouders op 3 oktober diep in de nacht. Of op zondag 4 oktober heel vroeg, zo u wilt, ongetwijfeld in de kroeg. Maar toen was het ook echt afgelopen. De rest van de zondag stond er geen enkel offi cieel evenement meer op de agenda. Omdat de feesten kort en krachtig moeten zijn, had de 3 October-Vereeniging van te voren al laten weten. Alleen, hoe moet dat nu volgend jaar, wanneer 3 oktober op een zon- Op zondag 11 oktober zijn de IKEA vestigingen Amsterdam, Delft en Sliedrecht geopend van 10.00-17.00 uur. De overige 5 vestigingen zijn gesloten. JKEAj j Iedere maandag t/m vrijdag koopavond lot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 cl/min.). De laatste keer dat dat pro bleem speelde, was in 1993. De taptoe werd keurig netjes op za terdagavond afgewerkt. Maar de optocht trok pas op maandag, 4 oktober dus, door de stad. Op de zondag ertussenin was er een vrij omvangrijk feestpro gramma, met onder meer een optreden van Normaal in de Groenoordhallen. Ook de ker mis draaide, zij het alleen 's ANTIQUARISCHE BOEKENBEURS Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tel: role bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal HautomatlSch (f. 94,15) i automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Nr. bank/giro: - - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1