'Je kunt 3-oktoberfeest niet zomaar verlengen Leiden Regio ADSBEZICHT Lekker hobbelen van drempel naar drempel ïre Krishna-middag bij Iritueel Café Leiden da die prijsverhoging b ik direct opgezegd' jPAG 10 OKTOBER 1998 CHEF JAN PREENEN, 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Eindelijk een reden om, als be woner aan de Morsebellaan in Oegstgeest, mijn lang bestaande ongenoegen te kunnen uiten. In het Leidsch Dagblad van 3 oktober jl. stond een ingezon den artikel van de heer of me vrouw B. van der Geest uit Oegstgeest met als kop 'Oegst geest, hobbelen van drempel naar drempel'. In dit artikel ver woordt B. van der Geest zijn haar ongenoegen over, de in zijnhaar ogen, verkeersgevaar - lijke en stupide verkeersmaatre gelen in Oegstgeest. Met een vingerwijzing naar wethouder Van Eisen. Mijn mening is dat deze per soon hier wel heel letterlijk en figuurlijk te kort door de bocht gaat. Natuurlijk zou het een goede zaak zijn om geen drempels of hobbels of andere verkeersrem- mende maatregelen te hoeven nemen in ons mooie dorp. Houden we mooi geld over voor andere zaken. Maar zolang er nog van die mafkezen zijn, een ander woord heb ik er niet voor, die het normaal vinden om met snelheden van tussen de 70 en 100 km per uur door onze Mor sebellaan te moeten rijden, die toch echt in de bebouwde kom ligt, zit er niets anders op. Dage lijks ben ik van het bovenstaan de getuige. Men kan de mens aanspreken op zijn gedrag. Welnu, dat sta tion zijn we allang gepasseerd. Bij ons in de laan is al een aan tal ongelukken gebeurd, die ge lukkig alleen nog maar materië le schade hebben aangericht. Enkele voorbeelden: een coureur probeerde (op kerstavond) met 120 km per uur onze laan uit. Gevolg: vijf auto's in elkaar waarvan er twee total loss; een tweede vloog uit de bocht en ramde een geparkeer de auto van een van onze laan bewoners. Deze coureur startte zijn auto opnieuw en ging er vandoor. Om hier het a-sociale gevoel van de mens maar weer een aan te tonen. Schande; daarnaast is er een aantal lantaarnpalen omver gereden. Het is nog een godswonder dat er nog geen persoonlijke onge lukken zijn gebeurd. Maar, als het aan B. van der Geest ligt gaan we eerst genezen en dan voorkomen. Uiteraard wordt in dit stuk ie dereen over één kam geschoren omdat het in deze kwestie niet werkt mensen idividueel aan te pakken. Eenmaal aangepakt gaan we met dit gedrag gewoon weer verder. Een mens heeft de neiging te reageren onder beïnvloeding vanuit zijn persoonlijke situatie. Bij het lezen van het artikel van de heer of mevrouw Van der Geest ontkom ik niet aan de veronderstelling dat deze per soon in een doodlopende straat woont, geen kinderen heeft en een auto bezit die 300 km per uur kan rijden. Ik trek hier partij voor de wet houder Van Eisen. Ik zou zeg gen: mijnheer Van Eisen, mo gen wij a.u.b. acht drempels in onze laan, zodat de veiligheid er voor ons en voor onze kinderen stukken op vooruitgaat. Daar naast is het creëren van 30 kilo meterzones een landelijke actie en niet alleen een actie van de Gemeente Oegstgeest. Nog bedankt mevrouw of mijnheer Van der Geest. Het schrijven van dit stukje luchtte lekker op. P.T. de Bruyn Oegstgeest jrsulasteeg. FOTO JAN SCHEERDER 'FTfitenregen over Postcode Loterij reve •*- O datl maand speel je voor een ar%nee in de Postcode Lo- ên maand later wordt er (odaulden van je giro afge- eidfin en weer een maand reppe je ook nog eens voor BUg#ntje per lot mee in de lingSponsorloterij. Dat was rveK teveel van het goede [tienduizenden deelne- 3 js Massaal grepen ze deze i'scl?331 telef°on om 'lun waardiging uit te spreken 1 Loterij die met haar au- ^che incasso ineens 22,50 me| van hun rekening af- wefin plaats van een tientje. Iels hebben 65.000 men- [m abonnement op de öe Loterij opgezegd. makkelijk gaat dat echter Jtelt de heer F. Benjert uit lati vast. „Na die belache- njsverhoging in augustus direct opgezegd. Maar el- ind schrijven ze het geld ieds van m'n giro af. Daar nu het tientje van die lef/I oktober a.s. om q 20.00 uur: ™n debat over .ARMOEDE met 35 J MELKERT (PvdA) en 3ANS VAN LOON (ING) IN6B en iRT BOER (kerken) D0FI V 'iiJkl| Plaats: attni on'us zalencentrum, lagJnge Mare 43 Leiden ™J|en Inl. EVS: 020-5512293 nvJ Sponsorloterij bij. Ik heb ge beld, geschreven en kaarten in gevuld. Niks helpt." Dat doorkomen moeilijk is, beaamt de Loterij. De negentig telefoonlijnen staan roodgloei end door de vele vragen van mensen over de extra kosten. Verder is de hoge administratie ve druk van dit moment debet aan de problemen voor de be reikbaarheid. „Ze zijn telefo nisch niet bereikbaar, maar kunnen wel het geld van je re kening af halen", reageert Ben jert verontwaardigd. Dat de nieuwe opzet van de Loterij zoveel problemen op roept, begrijpt de Stichting Na tionale Postcode Loterij niet. In april werd de Sponsorloterij, met 625.000 mensen, overgeno men door de 2,5 miljoen deel nemers tellende stichting. Het wekelijkse bingospel, eerst ver bonden aan de Postcode Loterij, is nu ondergebracht bij de sponsorloterij. De loten daar voor kosten zo'n tien gulden per stuk. Spelers van de Postcode Loterij konden een bon met ze gel opsturen om een bingokaart te krijgen. Weinig mensen heb ben zich gerealiseerd dat ze daarmee toestemming gaven om maandelijks een tientje ex tra af te schrijven. Volgens een woordvoerster van de stichting verandert er in feite niks. „Wat vroeger mee spelen met een 'postcode-lot' voor een tientje was, is nu mee doen met een 'sponsorlot' voor een tientje." Deelnemers beta len echter nu in totaal 22,50 gulden. „Als ze daar bezwaar te gen hebben, moeten ze de machtiging bij de Postcode Lo terij opzeggen en alleen verder spelen in de Sponsorloterij", re deneert de woordvoerster. „Dat is precies wat ik gedaan heb", vertelt Benjert. „Maar ze blijven afschrijven. Ik zal nog een keer tje bellen. Misschien helpt het." z0 ppiritueel Café Leiden op 18 oktober een pro- fa samen met het Hare P Centrum Amsterdam. 114 en 16.30 uur wordt er gen en gedanst en zijn er png en een discussie. 16.30 uur is er een India- Laatste jaren steeds vaker discussies over invulling van de zondag se vegetarische maaltijd waar voor men zich vantevoren tele fonisch moet opgeven. De toe gangsprijs is 10 gulden. De Hare Krishna-middag wordt gehou den in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33. Voor infor matie en opgave kan men bel len met Marjan Leersnijder, tel. 5124304. JOUSTRA/WAARSENBURG VERVOLG VOORPAGINA Om maar meteen met de deur in huis te vallen: de 3 October- Vereeniging weet absoluut nog niet wat er volgend jaar met de zondag moet gebeuren. „Dat gesprek moeten we nog voe ren", zegt bestuurslid R. Heru- er. „Er is heel lang 6prake ge weest van een vaste benade ring, een traditionele benade ring. Een houding van: als 3 ok tober op zondag valt, vieren we het op maandag en op de za terdag vieren we dan gewoon 2 oktober. Daar zat de gedachte achter dat de zondag een rust dag was. Bovendien had ieder een dan ook nog een de maan dag vrij. Maar de laatste jaren is er toch steeds vaker gediscussi eerd over de invulling van de zondag. Dit jaar hebben we er bewust voor gekozen de zon dag niet bij de feesten te be trekken, ook al viel die direct na 3 oktober." „Persoonlijk vind ik in elk ge val dat je de feesten niet zo maar kunt verlengen. Of dat je er zo maar een dag kunt tus senstoppen. Je legt beslag op sommige mensen, zoals de mensen uit de horeca. En om wonenden hebben ook een dag langer last. En dan is er nog het argument van de kwaliteit. Als je het feest verlengt, moet je zorgen dat er voldoende kwali tatief goede evenementen zijn. Mijn gevoel is dat niet iedereen zit te wachten op een verlen ging" Wat er komend jaar ook ge beurt, de Leidse politiek houdt zich afzijdig, zegt 'evenemen tenwethouder' Alexander Pech- told: Voor alle duidelijkheid: wij laten het oordeel over aan de 3 October-Vereeniging. Die mag bepalen wat er volgend jaar gebeurt. Wij hebben er ver der geen bemoeienis mee. Nee, ook niet via het evenementen- beleid en de evenementenka lender. We hebben al eerder bepaald dat het 3-oktoberfeest daar buiten valt. Dat is van een dermate grote schaal, dat dat niet binnen al die regels is te passen." „Maar wat de 3 October-Ver eeniging ook besluit, wij staan er voor open. Ook als dat bete kent dat er op zondag het een en ander gebeurt. Persoonlijk vind ik dat het 3-oktoberfeest kort maar heftig moet zijn. Daarin ligt de kracht. Dus het feest moet niet uitgesmeerd worden over meerdere dagen." Kermisexploitant Jac. Kabalt is juist wel van mening dat het feest moet worden uitge smeerd. ,Als 3 oktober op een zondag valt, is dat een mooie gelegenheid om de vrijdag bij het feest te betrekken. De vrij dag en zaterdag zijn uiteinde lijk toch de populairste uit gaansdagen. Maar goed het gaat kennelijk om de invulling van de zondag." Inderdaad, de zondag is het discussiepunt. „Persoonlijk vind ik dat we, zo tegen het jaar 2000, best op zondag kermis kunnen draaien. Koopzonda gen zijn inmiddels ook moge lijk. Maar ik begrijp ook best dat Leiden omringd wordt door gemeenten die zeer kerkelijk zijn. En dat is deels ook het pu bliek op Leidens Ontzet. Hoe dan ook, de zondag kun je niet helemaal stil laten liggen. Of je moet op zondag een middag programma draaien en op maandag verder gaan. Of je moet de zondag gewoon ge bruiken voor een volwaardig feest." Zijn collega H. Kabalt ziet geen heil in een volledig pro gramma op zondag. „Gewoon 's middags de kermis openen voor publiek en op maandag verder gaan. dat lijkt mij de beste 'oplossing. Maar uiteinde lijk zijn wij afhankelijk van wat Leiden besluit." zetten, maar er zeker geen groot feest van maken. Ik heb mij aan de regels te houden en bovendien wil ik de buren niet tegen mij in het harnas jagen. Ik volg gewoon de besluiten van hogerhand." J. Ponsioen, voorzitter van Horeca Nederland afdeling Lei den, ziet overigens helemaal geen heil in de viering van 3 oktober op meerdere dagen. Om die reden legt hij zich neer bij het besluit van de 3 Octo ber-Vereeniging. „Of je het nu op 2 en 3 oktober of op 2 en 4 oktober viert maakt, niets uit. Volgens mij is dat ook de me ning van de meeste horeca-on- dernemers. We zullen er name lijk niets meer door verdienen. De mensen hebben een be paald budget voor Leidens Ontzet en dat gaat op. Dat kan in twee dagen tijd, maar ook in drie dagen. Als men waarde hecht aan de zondagsrust, moet je daar rekening mee houden en 3 oktober gewoon op maandag vieren. En zo ziet Frans Bik het ook. Hij is eigenaar van café De Bonte Koe en tovert jaarlijks voor 2 en 3 oktober de hele Hooglandsekerkchoorsteeg om in een ware feesttent. „Als de gemeente of de 3 October-Ver eeniging besluit op zondag het feest door te laten gaan, ben ik uiteraard van de partij. Maar wordt het feest verplaatst naar maandag, doe ik dat ook. Ik zou op zondag dan wel een middagprogramma in elkaar

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15