'Topmanagers niet goed bezig met IT' Economie Waterschade buiten rampgebied Directeur De Sluis Groep ontslagen Uitgevers vechten om boek speculant Soros in tunnel tegen dieseiwaim reda wil uitgroeien )t vervoerknooppunt WE International geeft strijd om KBB niet op bekomst marinebouw in ederland ter discussie )NDERDAC 8 OKTOBER 1998 1 aytheon schrapt zesduizend banen meer kroNHet Amerikaanse concern Raytheon, vooral actiefin de schrapt veel meer banen dan oorspronkelijk voorzien. Eind volgend jaar moeten er van de in totaal arbeidsplaatsen 14.000 zijn verdwenen. Dat zijn er zes- meer dan het aantal dat het concern in januari noemde, aytheon, na Boeing en Lockheed Martin de grootste in de de- bsie-industrie, liet weten dat de afzetmarkten door de finan- a Ele crises in de wereld sterker zijn verzwakt dan was verwacht. Microsoft stapt in geluidsapparatuur Lj haag Softwareproducent Microsoft is ook in geluidsappara- hiïgestapt. Het Amerikaanse bedrijf heeft licenties genomen a b digitale techniek van Philips en verkoopt sinds gisteren onder k eigen merk een 80 Watt-audioset voor op de pc. De intro- hctie past in de strategie van Microsoft om zijn productenpalet [verbreden. Het Microsoft Digital Sound System 80, twee satel- [tluidsprekers en een subwoofer/basluidspreker met inge- fiuwde versterker, is het eerste product waarmee Microsoft in- seelt op de groeiende markt voor luxe-randapparatuur. talië naar Europees Hof om Malpensa ime» Italië stapt naar het Hof van Justitie in Luxemburg. Het is it niet eens met het verbod dat de Europese Commissie heeft igelegd om buitenlandse luchtvaartmaatschappijen alleen van naar het nieuwe vliegveld Malpensa bij Milaan te laten vlie- n. Malpensa ligt 50 kilometer van Milaan af en heeft nog geen ede verbindingen naar de stad. Het oude vliegveld, Linate, ligt slechts 10 kilometer vandaan. Buitenlandse maatschappijen m in de plannen een onterechte bevoordeling van Alitalia. leer Nederlanders kopen nieuwe auto kterpam In de eerste negen maanden van dit jaar werden in is land ruim 441.000 nieuwe auto's verkocht tegenover bijna 5.000 in dezelfde periode vorig jaar. Uit cijfers van brancheor- nisatie RAI blijkt dat de verkopen van auto's in de maanden ïuari tot en met september met twaalf procent zijn toegeno- en. De Opel Astra is met bijna 27.000 verkochte exemplaren populairst. Op de tweede plaats staat de Volkswagen Golf et ruim 20.000 exemplaren. De gemiddelde prijs van nieuwe ito's steeg van 39.600 naar 40.300 gulden. irato tevreden ondanks weinig bezoek 'erdam De gisteren in het Amsterdamse beursgebouw RAI eindigde Firato 98 is ondanks wat tegenvallende bezoekerscij- s volgens organisator H. Reinders toch geslaagd. Hij had voor- voorzichtig op 100.000 bezoekers gerekend, maar kreeg er .718 binnen de poorten. Onderzoeken tijdens de beurs heb- n de organisatie duidelijk gemaakt dat negentig procent van bezoekers de Firato als een belangrijk informatiepunt be touwen over de nieuwste ontwikkelingen van elektronische itspanning thuis. [ieuwe luchthaven van Oslo geopend lo» Luchtvaartmaatschappijen en andere bedrijven waren iteren en afgelopen nacht druk bezig met de verhuizing naar nieuwe luchthaven van Oslo. Ze hadden daar de tijd voor tot nmorgen zeven uur. Toen vertrok de eerste vlucht van de euwe luchthaven Gardermoen. De laatste vlucht vanaf het ou- vliegveld Fornebu vertrok gisteravond om 21.00 uur. Het op ichts 10 kilometer van het centrum van de Noorse hoofdstad legen Fornebu moest dicht omdat de capaciteit te klein was omdat er geen jumbojets kunnen landen. Gardermoen kan et zijn twee start- en landingsbanen tachtig vluchten per uur n, tweemaal zoveel als het oude vliegveld. assagiersvervoer bij KLM stijgt stelveen Het passagiersvervoer door de KLM is in september ;t drie procent gestegen ten opzichte van dezelfde maand vo- jaar. De ingezette vliegtuigruimte steeg met vier procent, zo- t de bezettingsgraad van de toestellen daalde. Het vrachtver- ier bleef op hetzelfde niveau als in september 1997. Deze ont- kkelingen hebben ertoe geleid dat de totale beladingsgraad n de KLM-toestellen in september is afgenomen van 81,6 pro nt naar 79,3 procent. Vooral de vrachtsector heeft daaraan bij dragen. Terwijl de hoeveelheid vracht constant bleef, zette M namelijk vijf procent meer vrachtcapaciteit in. tholen Boeren op Tholen werken met man en macht om de maisoogst binnen te halen. Ze ondervinden daarbij de gevolgen van de wateroverlast van de afgelopen weken. Machines lopen veelvuldig vast in de modder. Eigenlijk is het zelfs nog iets te vroeg om te oogsten, maar de telers willen voorspelde nieuwe re genbuien voor zijn. De Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) schat de waterschade na de mega-buien in de nacht van 13 op 14 spetember voor boeren buiten de rampgebieden op ongeveer dertig miljoen gulden. Daarbij gaat het om ongeveer vijftig boerenbedrijven in de Haarlemmermeer en een even groot aantal rond Boskoop. Alleen al in het gebied rond Boskoop is zo'n twee miljoen gulden schade gere gistreerd. Enkele bedrijven in de Haarlemmermeer hebben meer dan een ton schade. Ook in andere delen van Zuid-Holland en in de Kop van Noord-Holland in de Beemster, Schermer en Wijkermeerpolderzijn bedrijven getroffen. foto anp KPMG concludeert na drie jaar onderzoek: Nederlandse topmanagers zijn verkeerd bezig als het gaat om automatisering. Ze steken het grootste deel van hun energie en geld in communicatiemiddelen als Inter net en e-mail, maar vergeten te investeren in cruciale toepassingen op het gebied van informatie-technologie (IT). Dat komt vooral doordat zij daar niets van snappen. DEN HAAG ANP Dit blijkt uit het gisteren gepre senteerde boek 'Trends in IT' van KPMG. Het accountants- en adviesbureau deed drie jaar lang onderzoek naar de ontwik keling van informatietechnolo gie (IT) in bedrijven. Weinigzeggende termen als 'datawarehousing' en 'workflow management' gaan directeuren het ene oor in en het andere uit. ,,Er zit een groot gat tussen de directeuren en hun IT-mana- gers", vertelt A. van der Vlist, een van de auteurs van het boek. ,,De directeur vraagt zich af wat hij met al die toepassin gen kan en de IT-manager heeft vervolgens moeite de wensen van de directeur te vertalen." KPMG waarschuwt voor het ontbreken van visie bij de top managers. „Vooral 40-plussers hebben domweg te weinig ken nis en ervaring", aldus Van der Vlist. De waarschuwing is ook bedoeld voor de politiek. Om de managers een eindje op weg te helpen hebben de KPMG-onderzoekers bekeken of de computertrends van de af gelopen jaren (1995-1998) ook daadwerkelijk belangrijke trends zijn. „Al het nieuwe wordt al snel gekwalificeerd als een trend", licht auteur P. Noordam toe. Opmerkelijk is dat KPMG elektronische post niet meer bestempelt als trend maar als 'ingeburgerd'. ,,In 2000 zal e-mail waarschijnlijk net zo ingeburgerd zijn als telefoon en fax." Onbetwist doorgebroken zijn onder meer de elektronische handel en mobiele communica tie. Veelbelovend zijn de ont wikkelingen op het gebied van Internet en callcenters. Net werkcomputers zullen het waarschijnlijk niet redden. Twijfels zijn er nog over 'virtual reality': het creëren van omgevingen die met behulp van een computer zijn gesimu leerd. Met een computerbril, tasthandschoenen of een kopte lefoon stapt de gebruiker een omgeving binnen die niet echt is maar echt lijkt. „Het zal nog wel enige tijd duren voordat er toepassingen komen die het grote publiek raken", aldus de onderzoekers. Omvang fraude pas komende maanden bekend WOERDEN. GPD Te hoge declaraties, verbouwing van zijn fraaie witte villa en de aanleg van een tuin op kosten van De Sluis Groep. Feiten waar de vorige week ontslagen direc teur van de sociale werkplaats in Woerden van wordt verdacht. Verder onderzoek de komende maanden moet uitmelken of dat het was of dat voor nog meer geld is gefraudeerd. De illegale praktijken kwa men aan het licht na een voor lopig onderzoek van accoun tantskantoor KPMG op verzoek van de raad van commissaris sen. Hoewel onderzoek zich be perkte tot één jaar, waren de bevindingen genoeg voor het ontslag van de directeur. „De breuk is definitief', zegt zijn raadsman A. Schellart. De Sluis Groep groeide onder zijn leiding uit tot hét voorbeeld voor alle sociale werkplaatsen in Nederland. Order na order werd binnengehaald. Het kon niet op, totdat op 21 februari een loods van De Sluis in vlammen op ging. Het ging om een mil- joenenschade, die in een keer het levenswerk van de directeur verwoestte. De verzekeringsmaatschappij zette het schade-onderzoeksbe- drijf Stekelenburg op de zaak. Dit bureau stuitte op het Poolse bedrijf Pol-Ned, waarmee de sociale werkplaats de afgelopen tijd veel zaken zou hebben ge daan en waarbij de Poolse vrouw van de directeur betrok ken zou zijn. Adjunct-directeur C. Martens van het schadeon- derzoeksbedrijf: „Tijdens ons onderzoek ontstond het ver moeden dat er sprake was van belangenverstrengeling' Al snel na de brand ging het gerucht dat de directeur die zelf had aangestoken omdat hij die dag als laatste bij het pand was gezien. Begin augustus lichtte justitie de directeur van zijn bed op verdenking van brandstichting. De bevindingen van het experti sebureau waren mede aanlei ding voor justitie de directeur in te rekenen. Eind augustus werd hij voorlopig op vije voeten ge steld. De man was al zo'n twintig jaar directeur en een creatieve ondernemer. En met veel suc ces, want De Sluis is de eerste werkplaats die niet alleen subsi die opslokt, maar waar ook geld werd verdiend. Er zijn zeshon derd arbeidsplaatsen, waarvan er honderd uit eigen middelen worden betaald. Miljardair somber over wereldeconomie Filter beschermt Werkers FRANKFURT. Rtr dat Breda met de komst van ïogesnelheidslijn zal worden gesloten op het internatio- railnet, heeft het ministerie VROM het gebied rond het Station aangemerkt als sleu- roject. Volgens een woord- rder van de gemeente kan da met die status overheids- in tegemoetzien en zich zo wikkelen tot vervoerknoop- tvan Zuid-Nederland, reda werd in 1988 als een dertien steden aangewezen stedelijk knooppunt. Vijf gen wegens hun relatie met 3SL de status van 'nieuw itelproject', op grond waar- ze extra subsidie krijgen, in dit jaar drong het ge- Tntebestuur van Breda bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat erop aan Breda als zesde stad aan te wijzen. Daar voor wees het college met suc ces op de aanleg van de shuttle verbinding met Antwerpen en met de lijn Rotterdam-Schip- hol-Amsterdam. De komende tijd wil het ge meentebestuur onderzoeken hoe de Spoorzone Breda kan worden verbeterd om aan de gestelde subsidiecriteria te vol doen. Volgens de zegsman zal de aandacht vooral uitgaan naar de ruimtelijk ordening van het gebied, de economische structuur en het vestigingskli maat. De overheid heeft in het totaal 540 miljoen uitgetrokken voor investeringen in benoem de sleutelprojecten. Uitgevers van over de hele wereld vechten om de rechten van een boek van miljar dair-speculant George Soros, dat binnen kort in de VS verschijnt. Op de Buchmesse van Frankfurt, de grootste boekenbeurs van de wereld, werd het boek gisteren door Soros' Amerikaanse uitgever Peter Osnos gepresenteerd. Onder de titel The Crisis of Global Capi talism beschrijft Soros dat het huidige fi nanciële systeem in de wereld 'bij de naden loslaat'. Het boek bevat sombere voorspel lingen voor de wereldeconomie. Volgens Osnos is de timing van het boek perfect nu de wereld gebukt gaat onder diverse crises. De uitgever zei verder dat het boek be schrijft hoe na het tijdperk Reagan-That- cher door deregulering de valse verwach tingen werden gewekt dat er een natuurlijk evenwicht zou ontstaan. „Dat is niet het geval", aldus Osnos. Volgens hem biedt de miljardair een oplossing, in die zin dat hij een radicale verandering in de huidige fi nanciële systemen wil. Soros is in staat om met zijn uitspraken en via zijn beleggingen forse beroering te weeg te brengen op de financiële markten. In 1992 slaagde hij erin het pond sterling uit het Europese Monetaire Stelsel te wer ken. Kortgeleden haalde hij weer de we reldpers toen hij in een ingezonden brief in de Financial Times schreef dat Rusland fi nancieel in een 'terminaal stadium' ver keert. Soros Iaat zich er graag op voorstaan dat hij ook filantroop is. Hij heeft vele contac ten en beleggingen in Rusland en Oost-Eu ropa en koppelt sociale bewogenheid aan commercieel gewin. Onlangs stelde hij 50 miljoen dollar beschikbaar voor de opbouw van Bosnië. „Ik verdien mijn geld in het Westen en geef het uit in het Oosten", zei hij ooit. SCHIPHOL/LEERDAM GPD Volker Stevin Rail Traffic heeft een speciaal filter ontwikkeld waarmee veilig in tunnels te werken is met dieselmaterieel. In combinatie met zwavelloze brandstof en noodventilatie voorkomt het dat baanwerkers onder de grond ziek worden van de uiüaatgassen. De vin ding wordt inmiddels met suc ces gebruikt in de Schipholtun- nel. Eerder moest de uitbreiding tfensie wil zich niet binden aan KSG ministerie van Defensie wil kost wat kost de marine- w in Nederland handhaven, itair-strategisch zijn er vol- Defensiewoordvoerder J. n geen bezwaren tegen het 'en van marineschepen in buitenland. Met vliegtuigen tanks gebeurt dat immers al- De positie van Defensie 'elangrijk in de discussie over toekomst van de Koninklijke 'P lelde Groep (KSG) in Vlissin- De KSG is, voor wat betreft tineschepen, hofleverancier de Koninklijke Marine. - n stelt vast: „De marine is de ste sector van de Neder- dse krijgsmacht die afhanke- is van de Nederlandse indu- 'efensie zal dat niet zomaar rboord gooien, laat Veen ^schemeren. „Militair-stra- sch is het niet nodig de ma- ebouw in Nederland te handhaven. Aan de andere kant is er een bepaalde traditie ge groeid en is er werkgelegenheid mee gemoeid. Het laatste is niet zozeer een zaak van Defensie, als- wel van de Nederlandse overheid in den brede." Wat er met de KSG gaat ge beuren, is volgens Veen in de eerste plaats een kwestie van het ministerie van economische zaken en van industriebeleid. „Tussen Defensie en Economi sche Zaken bestaan uiteraard contacten over De Schelde, maar feitelijk heeft Defensie niet meer dan één belang bij de KSG; dat de vier nieuwe LCF- fregatten worden gebouwd, hoe het ook verder gaat met de KSG." Het LCF-fregattenproject loopt door tot in het jaar 2005, als het laatste fregat aan de ma rine wordt overgedragen. Mo menteel is de KSG in handen van de Staat (90 procent) en de provincie én Zeeuwse gemeen ten (10 procent). DEN HAAG PEET VOGELS WE International werkt hard aan een hoger bod op Koninklij ke Bijenkorf Beheer. Het Utrechtse concern, bekend van de Hij en Zij modewinkels, wil nog steeds het management van KBB overtuigen van zijn goede bedoelingen. Dat is cru ciaal, want anders wordt een eventueel bod als vijandig om schreven en trekt de Rabobank zich terug. Die is een van de fi nanciers van het bod van WE International. Hoewel de spierballentaal van de commissarissen van De Ko ninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) anders doet geloven, is de overname door Vendex nog geen gelopen koers. De beslis sing ligt uiteindelijk in handen van de aandeelhouders en de onafhankelijke Stichting Prefe rente Aandelen KBB. Vendex en KBB hebben het management, het personeel en de vakbonden achter zich staan, maar het zijn de aandeelhou ders die over het lot van de fusie beslissen. De helft min één van de aan delen is in handen van de Stich ting Preferente Aandelen KBB. Deze stichting heeft als doel de belangen van KBB, de aan haar verbonden ondernemingen en alle daarmee betrokkenen te behartigen. Dat zijn dus perso neel, aandeelhouders, leveran ciers en dergelijke. Die belan genafweging gaat dus verder dan de hoogste prijs voor de aandelen te bemachtigen. Ook de toekomstige positie van de winkelketens, de warenhuizen en het personeel moet worden Het hoofdkantoor van WE International in Utrecht. meegewogen. Vendex en KBB hebben er om die reden alles aan gedaan WE International als een gevaar voor KBB af te schilderen. In de publiciteitsstrijd staan Vendex en KBB nog op punten voor, maar WE International is lang zaam maar zeker aan het terug keren. Als grote onbekende was WE International immers in het nadeel. KBB sprak direct van een vij andige poging tot overname door WE International. Ook de financiële draagkracht van WE International werd in twijfel ge trokken. Een bedrijf met een omzet van 400 miljoen gulden en een bedrijfsresultaat van 30 miljoen gulden kon toch onmo gelijk een miljardenconcem als KBB overnemen? Daarbij werd gemakshalve ver geten dat de Rabobank en Gilde Investment Management, een investeringsmaatschappij met 1,5 miljard gulden in kas, achter het bod staan. Tenslotte was er de suggestie foto anp raymond rutting dat WE International een ordi naire raider was die KBB in stukken wilde knippen om die stukken met winst door te ver kopen. Dat mocht niet gebeu ren met het kroonjuweel van de Nederlandse detailhandel, zo vonden de KBB-commissaris- A1 die verhalen leidden tot onrust onder het personeel. De ondernemingsraad van KBB stelde zich daarom als één man op achter het bod van Vendex. De vakbonden, voor wie WE In ternational ook een onbekende was, volgden hun voorbeeld. Om WE nog verder in het de fensief te dringen besloot de raad van commissarissen van KBB een beschermingscon structie uit de kast te halen. Door de uitgifte van extra aan delen die bij een bevriende stichting geplaatst werden, maakten de commissarissen WE International nogmaals dui delijk dat KBB hun toenadering als vijandig zag. De genadeklap had afgelopen maandag moeten worden uitge deeld. Toen maakte Vendex be kend een hoger bod uit te bren gen op KBB. Met 167,50 gulden per aandeel KBB overtrof Ven dex het bod van WE Internatio nal met een kleine 30 miljoen gulden. Maar WE vecht terug. In een open brief benadrukt het bedrijf dat er geen sprake is van op splitsing van KBB. Tegelijkertijd informeerde de top van WE de vakbonden over zijn plannen, waardoor veel wantrouwen werd weggenomen. Ook werd benadrukt dat men alleen een vriendschappelijk bod wilde uitbrengen, dus met toestem ming van het bestuur en de commissarissen van KBB. Als KBB serieus wil nadenken over een bod, wil WE meer bieden. De hoop van WE Internatio nal is gericht op de stichting die de preferente aandelen beheert. „Die is onafhankelijk en trekt dus haar eigen conclusie. Wij denken dat we de bestuurders van de stichting kunnen over tuigen van het voordeel van ons bod", aldus een woordvoerder van WE International. daar worden stilgelegd omdat baanwerkers onwel werden van vette dieselwalm. Bosch van de afdeling onder zoek en ontwikkeling bij Volker Stevin: „Het geeft ons een goe de uitgangspositie bij het bin nenhalen van spoorbouw- en onderhoudsprojecten. Er wor den nogal wat tunnels aange legd. Denk maar aan de plan nen voor de Betuweroute en de Hogesnelheidslijn Zuid". Het filter is volgens Bosch slechts een voorbeeld van de vindingrijkheid van zijn afde ling. Er werden ook veiligheids hekken ontwikkeld waarmee sporen kunnen worden afge schermd. Ze staan zo opgesteld dat een argeloze baanwerker die achteruit loopt, nooit kan worden geraakt door een passe rende trein. Inmiddels worden ze door een zusteronderneming ook in Engeland al verkocht. Ander voorbeeld zijn experi menten met geluidwerende voorzieningen van zwaar mate rieel. Daarvan profiteren niet de baanwerkers maar ook omwo nenden van baanvakken waar aan wordt gewerkt. Bedrijf Leimuiden dingt mee naar innovatieprijs Crycle Cryogenic CV uit Leimui den dingt mee naar de landelij ke ondernemingsprijs. Het be drijf behoort tot de lien finalis ten die op 9 november dingen naar de titel 'Onderneming van het jaar'. De innovatieprijs is een initiatief van het Midden- en Kleinbedrijf (MKBj en het magazine Ondernemen. Directeur T. van Bakkum is nu al in zijn nopjes met de no minatie. Een deskundige jury zeefde tien bedrijven uil ruim driehonderd aanmeldingen. „Wij hebben ons bedrijf voorge dragen, omdat wij de afgelopen drie jaar een technologie heb ben ontwikkeld om ingewikkel de producten te snijden", zegt Van Bakkum trots. Van Bakkum kijkt met span ning uit naar 9 november. „Dan voelen prominenten ons nog één keer aan de tand en moet blijken of wij tot de laatste drie doordringen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9