Wachtende illegaal krijgt toch bijstand Binnenland irokkanen in Amsterdamse ik verloren in bureaucratie Proef met justitiële DNA-bank succes Opening provinciehuis Weer onderzoek mislukt fotorolletje Srebrenica Nieuw systeem voor bestrijding gladheid Rechter wijst onderdeel Koppelingswet af Enkele honderden illegalen hebben recht op een bijstandsuitkering als ze in Nederland mogen blijven om hun verzoek om een verblijfsvergunning af te wachten. In de Koppe lingswet staat dat illegalen nooit recht hebben op bijstand of medische hulp, maar vol gens de Haagse rechtbank is dat in strijd met het Europees Verdrag voor Sociale en Medische Bijstand (EVSME) uit 1953. Dat verdrag bepaalt dat mensen die met toe stemming in een land verblijven, ook recht hebben op bijstand. Vijf humanitaire organisaties spanden een kort geding aan en de rechter gaf hen gisteren ge lijk: illegalen die een verzoek voor een verblijfsvergunning hebben ingediend en de uit spraak van de rechter hier mo gen afwachten, hebben gedu rende die wachttijd recht op bij stand. Dat geldt overigens al leen voor mensen die afkomstig zijn uit landen die het EVSME- verdrag hebben ondertekend, waaronder Turkije. Advocate Van Dijk verwacht overigens dat de uitspraak ook zal gelden voor mensen die niet uit EVSME-lan- den komen. ,,Ik kan me niet voorstellen dat de overheid in dit geval onderscheid zal maken op grond van herkomst", aldus de raadsvrouw. Het ministerie voor sociale zaken en werkgelegenheid, dat verantwoordelijk is voor de bij standsuitkering, wil nog niet re ageren op de uitspraak. Eerst wil het ministerie in overleg met de collega's van Justitie om te zien wat nu precies de juridi sche gevolgen zijn van de uit spraak. „We hebben op dit mo ment nog geen helder beeld wie er nu wel een uitkering mag krijgen en wie niet", aldus een woordvoerder van het ministe- De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) is blij met de uitspraak. Veel gemeen telijke instanties hadden grote problemen met de gevolgen van de Koppelingswet. „Al snel werd duidelijk dat de wet voor som mige groepen erg onrechtvaar dig uitpakte", zegt een woord voerder. De WD zei gisteren in een re actie dat de Koppelingswet als zodanig gewoon overiend blijft. Deze wet bepaalt dat instanties veel intensiever dan nu gege vens uitwisselen om illegalen op te sporen en om te voorkomen dat ze allerlei sociale hulp krij gen waarop ze geen recht heb ben. De gemeente Leiden rea geerde positief op de uitspraak Bij invoering van de wet was Leiden een van de steden die aankondigden niet te zullen meewerken aan de uitvoering en de opvang van illegalen uit eigen zak te zullen betalen. EERPAG 8 OKTOBER 1998 i prostitutiedag in Den Haag De gemeente Den Haag verleent geen vergunning {eïTopen dag van de prostitutie zaterdag in de Doublet- Diverse seksexploitanten hadden een aanvraag ingediend yens de open dag een tent op de openbare weg te mogen jjen. Volgens een woordvoerder heeft de gemeente veel jten uit de buurt gehad en vreest de politie voor ordepro- i. De seksexploitanten zullen nu geen activiteiten op de ue weg organiseren, maar wel 'gewoon de deuren open- li voor belangstellenden die benieuwd zijn wat zich achter jien van de panden in de Doubletstraat allemaal afspeelt. itie rolt hennepkwekerij op se wijk krijgt regen uit de kraan tDEN» Twaalfhonderd huishoudens in de nieuwe wijk ens-Teerns bij Leeuwarden krijgen in de loop van volgend genwater uit de kraan. Maar omdat het opgevangen he iter nooit voldoende zal zijn voor de consumptie van alle mdens, gaat Waterleiding Friesland het wel mengen met lal leidingwater. Het waterleidingbedrijf vangt het regen- op en pompt het vervolgens naar vijvers om het volgens fro euw systeem schoon te maken. Daarna gaat het water di- ?t vaar de afnemers. Waterleiding Friesland gaat het hemel- gr in de vijvers voorspoelen door een speciaal zuiverend riet- as; ri bodemfiltratie. De totale kosten bedragen 1,5 miljoen De inspecteur voor de Gezondheidszorg is" akkoord ge nder voorwaarde dat de kwaliteit van het water aan alle foldoet. :cht wil mega-parkeerplaatsen De gemeente Utrecht wil over uiterlijk drie jaar be- jen over zeker drie zogeheten transferia, mega-parkeer- fen geschikt voor honderden, wellicht enkele duizenden I, aan de randen van de stad. In ieder geval één ervan moet jnd komen via private financiering. Zo wil het gemeente- Ru de bereikbaarheid van de stad waarborgen tijdens de verbouwing van de binnenstad, bekend onder Utrecht Jim Project. „Met de auto is het centrum van Utrecht nu al Ijk bereikbaar. Zo gauw de bouw in het centrum van de tgint, wordt het voor automobilisten nog problemati- j, aldus wethouder Kernkamp. 1 Vriescheloo blijft raadsel Het ministerie van landbouw hééft niet kunnen ach- fen hoe de BSE-koe in Vriescheloo besmet is geraakt met pcekoeienziekte. Wel is vast komen te staan dat er geen pd is met het veevoer dat de boer heeft gebruikt. Het mi- heeft al het voer onderzocht dat de veehouder vanaf eft gebruikt. Daarbij was vooral belangrijk om te kijken fiermeel in was verwerkt, dat besmet kan zijn. Dat was [niet het geval. Ook is uitgesloten dat het om een sponta- ït van de gekkekoeienziekte gaat, aldus het ministerie, ps aan de hersenen van de BSE-koe te zien geweest. den haag Koningin Beatrix opende gisteren het grotendeels vernieuwde provinciehuis van Zuid-Holland tegenover het Haag- Hermans haalt geen geld weg bij universiteiten zoetermeer anp Minister Hermans (onderwijs) haalt het geld voor beter weten schappelijk onderzoek niet weg bij de universiteiten. Daarmee komt de bewindsman tegemoet aan de bezwaren van de vereni ging van universiteiten VSNU. De zogeheten overheveling van onderzoeksgeld is dus van de baan. Het plan van Her mans' voorganger Ritzen hield in dat vijfhonderd miljoen gul den uit het budget van de uni versiteiten ten goede zou ko men van de Nederlandse orga nisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). De overhe veling was bedoeld om door meer geld de kwaliteit en de maatschappelijke betekenis van het onderzoek te verbeteren. Dat doel staat Hermans nog steeds voor ogen. Hij gaat nu met betrokkenen praten over een andere financiering. i pam thea van beek j|men met allochtone Vloten zijn in Nederland K onbespreekbaar geble- |ra eens met oudere au- 'he bewoners praten over pndering van de bevol- p hun buurt. Het lucht P enorm op als ze daar Ijk eens met bestuurders men praten. De politiek it te lang laten liggen", [Lankhorst uit ervaring, gelopen vier jaar was het -ede Kamerlid voor inks bestuurder in het il Bos en Lommer, Am- i-West. Deze week ver- tzijn rapport over de pro- J1 in het naburige stads- p| Slotervaart-Overtoomse april zorgden een paar voornamelijk Marok- jongeren voor heftige met de politie. Aan- 8en kranc^e een presenteerde een Kern daarvan jlBer bureaucratie en bete re samenwerking op het gebied van onderwijs, werk, vrijetijds besteding*, jeugdzorg en veilig heid. En, zo vindt hij, er is in de jaren tachtig te veel bezuinigd op het jongerenwerk. De problemen met jongeren in Amsterdam-West zijn niet gering. Alleen al vorig jaar kwa men ruim duizend voorname lijk Marokkaanse jongeren in aanraking met de politie. Een op de tien daarvan is jonger dan twaalf jaar. Een harde kern van 100 tot 150 jongeren wordt als onverbeterlijk crimineel be schouwd. Alleen een justitiële aanpak in combinatie met scholing en werk kan nog enig soelaas bieden, denkt Lank horst. H. Goettsch, deelraadsvoor zitter van Slotervaart-Over toomse Veld: „Ons probleem is jeugdoverlast. De harde kern houdt zich structureel bezig met intimideren, aftuigen en af persen. Dan worden ze opge pakt en moeten vervolgens een jaar wachten voordat ze worden voorgeleid bij justitie. En dan gebeurt er vaak niets bij gebrek aan capaciteit in internaten. Dat moet maar eens anders, vindt Goettsch. „Geef die jonge ren een rugnummer waaruit blijkt wat ze hebben uitge spookt. Dan heb je een moge lijkheid om te zeggen: jij bent een structurele klier en we gaan je nu behandelen. Bijvoorbeeld door het helpen opknappen van forten in de Stelling van Am sterdam." Lankhorst constateert dat het karakter van de wijk in vijftien jaar tijd totaal is veranderd. Mensen die het konden betalen, trokken weg. Degenen die dat niet konden, voelen zich geïso leerd. Ze hebben geen contact met hun Turkse en Marokkaan se buren, zo zegt hij. „Het vervelende is dat al lochtonen die zelf ook op de maatschappelijke ladder stijgen, nog veel sneller dit soort wijken verlaten. Dat is funest. YVant voor hen in de plaats komen weer andere nieuwkomers en dan kun je weer van voren af aan beginnen." Project leidde tot arrestatie vijf verdachten De proef met een DNA-data- bank, waarvan gisteren het beslaan bekend werd, blijkt in de politieregio Midden- en West-Brabant vruchten af te werpen in de strijd tegen in brekers. De politie bood het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk in 148 inbraakzaken sporenmateriaal aan. Het lab vond in 108 gevallen bruik baar DNA-maleriaal. In 48 zaken kon aan de hand van dit materiaal een link worden gelegd met andere, onopge lost gebleven zaken. Volgens het openbaar mi nisterie in Breda heeft het project inmiddels geleid tot arrestatie van vijf verdachten. Van een van hen kon via de DNA-sporen betrokkenheid bij zestien woninginbraken worden aangetoond. Naast Breda doet ook het arrondis sement in Utrecht mee aan het project. Utrecht kon gis teren nog geen resultaten le veren. Het Gerechtelijk Laborato rium verzamelt het door de politie aangeleverde sporen- materiaal dat is achtergelaten door de inbreker. De daaruit gedestilleerde DNA-profielen worden in Rijswijk opgesla gen in een databank. Verge lijkend onderzoek kan gepak te inbrekers in verband bren gen met tot dusver onopge helderde delicten. Een wetsvoorstel om de toepassing van DNA-technie- ken te versoepelen, wordt binnen enkele weken behan deld door de Tweede Kamer. Het voorstel regelt onder an dere dat een uitstrijkje van het wangslijmvlies van de verdachte kan worden ge maakt. Dat is minder ingrij pend dan de oude techniek, waarbij bloed wordt afgeno men. De bestaande grenzen voor gedwongen onderzoek blij ven in het wetsvoorstel ge handhaafd. Die komen erop neer dat een verdachte pas kan worden verplicht tot me dewerking aan een DNA-on- derzoek als hij wordt beticht van een misdrijf waarop een gevangenisstraf van tenmin ste acht jaar staat. DNA-on- derzoek kan ook worden ver plicht bij zeden- of gewelds delicten waarop zes jaar staat. Een verdachte heeft recht op een tegenonderzoek. Voor D66-Kamerlid Ditt- rich gaan de huidige wetge ving en de voorstellen die nu klaar liggen niet ver genoeg. Hij wil dat het afnemen van DNA-weefsel wordt gelijkge steld aan het afnemen van vingerafdrukken. Alle ver dachten die in voorlopige hechtenis zijn genomen, zou den verplicht DNA moeten afstaan. Justitie werkt aan verbod van rechtse CP"86 amsterdam anp Het openbaar ministerie in Am sterdam heeft gisteren de recht bank gevraagd de rcchts-extre- mistische partij CP'86 te verbie den en te ontbinden. De partij maakte zich volgens het OM re gelmatig schuldig aan discrimi natie en racisme. De bestuur ders van de partij gebruiken ge weld en bedreigen en beledigen mensen om hun ideeën kracht bij te zetten. Ondanks het feit dat 'de rat ten het zinkende schip hebben verlaten' er is nog één partij bestuurder overen de partij op sterven na dood is, vindt het OM dat toch tot ontbinding moet worden overgegaan. Want, zo zegt het OM, het rechts-extremistische denken doet zich voor in golfbewegin gen en wordt vaak versterkt door economische crises. Bo vendien, zo zegt het OM, blijft het aantal buitenlanders toe stromen en wijzen onderzoeken uit dat de bevolking daar steeds minder welwillend tegenover staat. Voorkomen moet worden dat de giftige ideeën van CP'86 in vruchtbare aarde vallen. Het OM is zich er van bewust dat het verbieden en ontbinden van een politieke partij met ui terste terughoudendheid moet worden toegepast, Maar de par tij die door hel Hof als criminele organisatie is bestempeld en wier leden en bestuur al diverse malen zijn veroordeeld, heeft volgens het OM geen bestaans recht. Tijdens de zitting waren overigens noch het opgeroepen bestuur noch een advocaat van de partij aanwezig. De laatst overgebleven CP'86- bestuurder Freling reageert la coniek op een mogelijk verbod van zijn partij. „Op het moment dal CP'86 wordt verboden, rich ten we een nieuwe partij op. Om te voorkomen dat de nieu we partij meteen wordt verbo den, komen er nieuwe statuten en wordt niet iedereen van de oude partij toegelaten", aldus Freling. Het voormalig Rotter dams raadslid ziet zelfs voorde len als de partij wordt verboden. „Dan zijn we meteen van alle boetes en schulden af." De rechtbank doet op 18 no vember uitspraak. ^peler grens voor huursubsidie SjJLg. De grens voor huursubsidie wordt soepeler. Per 1 juli -KVpvastgesteld op 1.085 gulden per maand, maar de ko- /*fctwee jaar wordt die verhoogd. Volgens de Woonbond bi ongeveer vierhonderd huurders hun subsidie verliezen in Jdoor de verhoging per 1 juli hun huur boven de subsidie- Til -zou uitkomen. Staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) jjn ruil voor de versoepeling van de verhuurders de toezeg- L (ékregen dat ze de huurstijgingen zo veel mogelijk beperkt _cel en TBS voor doden van zoontje De officier van justitie heeft gisteren acht jaar cel en iist tegen een 39-jarige Diemenaar die op 16 mei 1996 irig zoontje met voorbedachte rade heeft doodgestoken, i probeerde ook zijn 8-jarige dochtertje en oudste zoon te doden, maar die raakten gewond. Er waren al langere Dblemen in het gezin. Toen hij zijn echtgenote in het aar mishandelde, vertrok de vrouw met de kinderen. Een agen later kwamen de kinderen op bezoek bij hun vader. die vaker depressief was, wilde zelfmoord plegen. Hij kinderen neer en nam een overdosis slaappillen. De zoon kon echter ondanks zijn verwondingen een buur- waarschuwen. Volgens psychiaters heeft de man een nar- le persoonlijkheidsstoornis. Als gevolg van een symbioti- Jand met zijn moeder heeft hij ook een gebrekkige identi- 1 een gering gevoel van eigenwaarde. se Malieveld. Ook onthulde zij het provinciewapen bij de ingang, een rode leeuw. Het ontwerp van het nieuwe pand is van het Ameri kaans/Britse architectenbureau Kohn Pederson Fox in samenwer king met het Haagse bureau LIAG. In mei konden de eerste ambtena ren al in het gebouw terecht. De totale kosten van het project wor den geschat op 150 miljoen gul den. foto opd Het openbaar ministerie in Am- hem gaat in verband met het mislukte Srebrenica-fotorolletje opnieuw een functionaris van de Militaire Inlichtingendienst (M1D) horen. Het OM wil met het verhoor duidelijkheid krij gen over de datum waarop het rolletje is ontwikkeld. Volgens persofficier Frielink gaat het niet om een strafrech telijk onderzoek. „We proberen feiten helder te krijgen." Vol gens de betreffende MID'er is het rolletje op 25 juni 1995 ont wikkeld. Het OM en ook het rapport-Van Kemenade gaan uit van 26 juni als ontwikkelda- tum. Het OM onderzocht ook al in augustus '95 en juli '97 de toe dracht naar het mislukken van het fotorolletje, waarop bewij zen van Bosnisch-Servische oorlogsmisdaden staan en op names van Dutchbat-militairen die meehelpen aan de scheiding van moslimmannen en -vrou wen. Op basis van die onder zoeken stelde het OM vast dat er geen sprake was geweest van doelbewuste vernietiging. Afegelopen zomer kwamen berichten dat de MID mogelijk doelbewust de opnames had vernietigd. Ook de eigenaar van het rolletje, Dutchbatter Rutten, plaatste vraagtekens bij het op treden van de MID. Commissa ris van de koningin Van Ke menade bezwoer vorige week echter opnieuw dat van opzet geen sprake is geweest. Frielink sluit niet uit dat het OM een nieuw strafrechtelijk onderzoek zal instellen als de verklaring van de MID-functio- naris nieuwe feiten aan het licht brengt. De persofficier denkt daarover wellicht volgende week duidelijkheid te kunnen geven. tcEiNDe politie heeft gisteren in Nieuwegein een om- jjkehennepkwekerij opgerold en daarbij negen mensen ^yhouden. Volgens de politie gaat het om een van de groot- ^bnluchtkwekerijen die ooit in Nederland is ontmanteld. Er fen ruim 10.000 planten, met een handelswaarde van zo'n uur 00 gulden. De straatwaarde is nog vele malen hoger. Van ompgehouden mensen zit alleen de hoofdverdachte nog vast, •jarige eigenaar. De acht anderen, onder wie zijn wouw en ■ifeijn na verhoor naar huis gestuurd. Volgens de politie is de werdachte aardbeienkweker van beroep, en wilde hij na 82 jislukte oogst het hoofd boven water houden door hennep Houwen. 30.000 Melkertbanen bezet Per 1 juli waren ruim 30.000 Melkertbanen bezet, 20.000 bij de gemeenten en meer dan 10.000 in de :tor. Het vorige kabinet had geld gereserveerd voor in to- ,000 Melkertbanen. De overige 10.000 banen moeten eind zijn bezet. Daarnaast heeft Paars-2 geld uitgetrokken igeens 20.000 nieuwe Melkertbanen, die nu overigens len heten, instroom- en doorstroombanen. De plaatsen itemd voor langdurig werklozen. Zij werken in beginsel per week tegen maximaal 120 procent van het minimum- het regeerakkoord staat dat de maximale beloning om- ^aat naar 130 procent van het minimumloon. Vijf uur eerder maatregelen de bilt-haarlem rudolf kleun Een 'weerhutje' in de berm, zes sensoren in het wegdek en een computerkast. Daaruit bestaat het nieuwe gladheidsbestrij- dingssysteem dat gisteren in De Bilt is gepresenteerd. Over een paar jaar is er geen gemeente die zonder kan. Dat verwacht tenminste de leverancier van het in verkeers- en parkeersys temen gespecialiseerde bedrijf Nederland Haarlem. Het 'weerhutje' is een meetpaal die temperatuur, wind en neer slag registreert, de sensoren meten ook nog eens de tempe ratuur, vochtigheid en zoutge halte op het wegdek en de com puter registreert iedere vijf mi nuten alle gegevens. Die wor den verstuurd naar het KNMI dat de gegevens naast de regio nale weersverwachting legt en een advies geeft om te gaan strooien. Gemeenten die dat willen, kunnen de gegevens ook zelf venverken. Gladheidsbestrijding is op zich niet nieuw voor Nederland Haarlem. Begin jaren negentig zette het bedrijf al een mel dingssysteem op voor Rijkswa terstaat. Dat leidde tot een net werk langs de snelwegen. In middels is dat zo verfijnd dat de computer de gladheidswaar schuwingen rechtstreeks door geeft aan de borden boven de wegen. Het gisteren gepresenteerde kleinschalige systeem is een af geleide van de gladheidsmel ders die voor Rijkswaterstaat zijn gebouwd. Groot voordeel van het systeem is dat al onge veer vijf uur voor het daadwer kelijk glad wordt maatregelen kunnen worden genomen. „Op basis van de gegevens kan ook worden bepaald welk strooi- middel, nat of droog, moet wor den ingezet en hoeveel moet worden gestrooid. Zo kan ook worden voorkomen dat er te veel zout wordt gestrooid", zegt Dusseldorp. Kosten worden bo vendien bespaard doordat amb tenaren niet meer bij nacht en ontij op pad hoeven om wegen te controleren. Een meetpunt, dat vijftien jaar mee kan, kost 30.000 gulden. Een beetje gemeente heeft een handvol meetpunten op een aantal essentiële knooppunten nodig. Dusseldorp is ervan overtuigd dat die kosten snel worden terugverdiend. Een andere reden waarom hij verwacht dat gemeenten veel belangstelling zullen hebben, is de veranderde aansprakelijk heid voor de staat van de we gen. Steeds vaker proberen mensen die schade oplopen door slechte wegen verhaal te halen bij gemeenten. Het aan brengen van sensoren is één van de manieren om aan te to nen dat al het mogelijke is ge daan om brokken te voorko men. Voelers in het wegdek signaleren omstandigheden die kunnen wij zen op gladheid. foto cpd jaap de boer

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5