Met 'n schoenlepel de auto m WEER TV Skiën in Alpen ove twintig jaar voorbij Het Gesprek van de Dag Wetenschappers delven goud met plantjes Vlucht naar voren Informatie borstvoeding op geheime plek om vieze mannente weren DONDERDAG 8 OKTOBER 1998 C 0 E N T A A R Tuinieren is geduld hebben. Maar bij 'Meer Tuinplezier' overdrijven ze toch wel een beetje. Het is op zichzelf geen slecht programma, dat 'Tuinplezier'. Samen steller en presentator Bert Huls praat aangenaam en met kennis van zaken over planten en alles wat daar bij hoort. Een beschaafde ver schijning trouwens, die Bert. Waar veel van zijn W-collega's voort durend met hun overall de aarde induiken, schrijdt Bert in zijn nette kleren door keurig bijgehouden tuinen. En als hij al een keer zijn handen uit de mouwen steekt, is dat om met viltstift een fraai tuin ontwerp te maken. Geen probleem, natuurlijk. Om een goede tuintip te geven hoefje echt niet de indruk te wekken dat je net uit de composthoop bent ge kropen. Jammer is wel dat Bert per week kennelijk maar voor 15 minuten tekst weet te verzinnen. En dat de TROS hem elke keer weer vraagt een halfuur te vullen. Om dat tijdsverschil te overbruggen, bombar deert hij zijn kijker met een lange reeks overbodige beelden. Het kan geen kwaad om eens te laten zien hoe mooi een roos in een pergola uitkomt. Daar mag je je cameraman ook best wel wat werk van laten maken. Maar na de zevende rozen-close-up, gevolgd door het achtste pergola-overzicht begint de verveling een beetje toe te slaan. En deed hij dat één keertje, dan ging het nog wel. Maar elk onder werp waarvoor Bert enig enthousiasme heeft opgevat, de plant van de week bijvoorbeeld, laat hij schier eindeloos, van alle mogelijke kanten, filmen. Zo'n hibiscus zou er bijna nog van gaan blozen. Als gezellig opvullertje gooit Bert ook geregeld de tuin van een beken de persoonlijkheid in zijn programma. Kan heel aardig zijn. Ware het niet dat Bert keer op keer aantoont dat een goede tuinarchitect niet per definitie een scherp interviewer hoeft te zijn. En dat groene vingers zeker geen voorwaarde zijn om een Bekende Persoonlijkheid te worden. Goedele Liekens mocht gisteren uittentreure uitleggen dat ze eigen lijk niets in haar tuin had te vertellen. En wat ze wel deed, ging nog verkeerd ook. Hoewel die dingetjes, hoe heten ze ook alweer, nog best wel aa rdig hadden gebloeid. Zo ging het nog vijf minuten door, terwijl de camera van uitgebloei de hortensia naar de coniferenhaag en weer terug naar de tuinka bouters zwiepte. Leuke meid hoor, die Goedele. Maar daar zijn weer andere pro- plezier. t vallen, Bert en zorg voortaan voor wat meer tuin- Nieuw-Zeelandse wetenschap pers delven goud met mosterd plantjes. Als de plantjes worden gekweekt op een bodem met veel gouderts, dan blijkt zich veel goud op te hopen in de bla deren. Een team van de Massey-uni- versiteit plantte de mosterd- plant Brassica juncea in aarde met gouderts. Door de toevoe ging van ammoniumthiocya- naat werd het edelmetaal uit het fijngemaalde gesteente ge haald. Hoe hoger de concentra tie van die scheikundige stof, hoe meer goud in de planten is teruggevonden. In sommige gevallen consta teerden de wetenschappers in een week tijd tot 57 microgram goud per kilo droge plantenma- terie. Deze concentratie ligt meer dan vijfduizend maal ho ger dan het normale goudgehal te in planten, stellen de onder zoekers in het Britse weten schappelijk blad Nature dat vandaag verscheen. Met de huidige prijs van het goud kan het biologische procé dé al bij een hoeveelheid van zeventien microgram per kilo economisch renderend zijn, zo hebben wetenschappers bere kend. Zij gaan ervan uit dat de methode ook op andere edel metalen van toepassing is. Kans op dichte mist Oktober 1998 vertoont tot dusver veel overeenkomsten met de wijn maand van bijna honderd jaar geleden: 1902. Ook toen werd er met een soms straffe oost tot noordoostenwind koude lucht aangevoerd. In De Bilt werden tijdens de eerste decade (1-10 oktober) vijf dagen geregistreerd met een maximumtemperatuur onder de 10 graden. Dat is nu ook het geval. Met maximaal 8,8 graad noteerde het KNMI gis teren alweer het vierde datumrecord. Verder is het deze maand net als 1902 uitgesproken somber. Op Schiphol zijn tot nu toe nog maar drie en op Valkenburg twee uur zonneschijn geregistreerd. Het normale aantal uren oktoberzon bedraagt iets meer dan 100. Na de regen van de afgelopen nacht (Schiphol 10 mm) en vandaag over dag (de regenzone verplaatst zich naar het westen) wordt de bewol king vanavond dunner. Het is niet uitgesloten dat het opklaart. Daar er tevens weinig wind staat, kan de temperatuur flink zakken. Nabij het aardoppervlak zou het in duinkommen tot nachtvorst kunnen ko men. Er is een vrij grote kans op de vorming van dichte mist. Morgen overdag is het meest droog. Wel komt aanvankelijk mist of laaghangende bewolking voor. Later op de dag komt er meer bewol king en misschien valt daar ook nog wat motregen uit. Het wordt mor genmiddag zo'n 14 graden. De wind gaat uit het zuidwesten waaien en neemt 's avonds toe tot vrij krachtig. Op zaterdag krijgen we regen en wind van een depressie bij de Noorse kust. Op zondag mogen we enkele opklaringen tegemoet zien. Minister Netelenbos heeft de fouten en het geschipper van haar voorgangster Jorritsma met de mantel der liefde bedekt. In het Ka merdebat over Schiphol heeft ze gekozen voor een vlucht naar vo ren. Door te beloven snel met een plan van aanpak te komen, on derdrukte ze het gemor van alle partijen. Partijen die overigens ook zelf hebben zitten slapen toen Jorritsma hen het ideaalbeeld voor hield van groei van de luchtvaart bij gelijktijdige vermindering van de geluidshinder. Milieugroeperingen, KLM én Schiphol zijn het op dit punt roerend eens: dat lukt nooit. Netelenbos is optimistisch en ziet nog wel mogelijkheden. Daar mee stelt ze zich kwetsbaar op. De laatste jaren heeft geen politicus grip gekregen op de luchtvaart. Te vrezen valt dat de minister, die zich gisteren behendig toonde maar nauwelijks antwoord gaf op de prangende vragen van de Kamerleden, meer belooft dan ze kan waarmaken. Bovendien wandelt ze in een juridisch schemergebied omdat ze van Schiphol iets eist (niet meer dan 12.000 woningen met zware geluidsoverlast) dat niet wettelijk is vastgelegd. In de be sluitvorming rond Schiphol, de Planologische Kernbeslissing, staat een wettelijk vastgesteld maximum van 15.100 huizen. Netelenbos heeft zich hiermee afhankelijk gemaakt van de goede wil van de luchthaven, die voor 1999 met het pistool op de borst toch akkoord is gegaan met 12.000. Dat lijkt een zegening, maar kan zich evengoed tegen de minister keren wanneer de gevolgen voor de luchtvaart desastreus blijken te zijn. En een paar flinke herfststormen kunnen dit beleidsvoornemen al omver blazen. De minister mag dan gisteren een slag hebben ge wonnen, de eigenlijke strijd moet nog beginnen. En daarbij komt meer kijken dan behendigheid. Netelenbos en het kabinet moeten ook visie en doortastendheid tonen. Aan alle onzekerheden over de toekomst van de luchtvaart en Schiphol moet nu eens een einde komen. Overbodige beelden De Vereniging Borstvoeding Na tuurlijk (VBN) ziet zich genoodzaakt de maandelijkse informatieavonden over borstvoeding op 'geheime' plaatsen te houden. Dat is de enige manier om 'vieze mannen' buiten de deur te houden. Dat zegt een woordvoerster van de VBN-afdeling Soest, die op haar pri- vé-adres elke tweede dinsdag van de maand een informatieavond over borstvoeding houdt. Vorig jaar kreeg een VBN-collega in Amers foort last van een viezerik, die her haaldelijk opbelde. „Zulke mannen denken dat ze blote borsten te zien krijgen op een infor matieavond", zegt woordvoerster Regina uit Soest. Ze wil niet met haar achternaam in de krant. „Dan kunnen ze nog achter m'n adres ko men." Om te voorkomen dat er mannen met verkeerde bedoelingen bij de informatieavond opduiken, moeten geïnteresseerden zich van tevoren telefonisch aanmelden. Tijdens dat telefoongesprek wordt de beller 'ge screend'. Nog simpeler zou het zijn om alleen vrouwen toe te laten. Maar dat voert te ver. „Vaders of aanstaande vaders willen vaak ook mee. Dat is belang rijk, want je moet een bewuste keu ze maken voor borstvoeding. Overigens gebeurt er tijdens de in formatieavondenweinig opwin dends. Er wordt uitgelegd hoe borstvoeding werkt, wat de proble men kunnen zijn en hoe daarmee om te gaan. Over twintig tot dertig jaar zullen Ne derlanders en andere buitenlandse toeristen in grote delen van de Alpen niet meer kunnen skiën. Diverse be kende wintersportplaatsen, zoals het Oostenrijkse Kitzbühel, zullen zich op andere activiteiten moeten richten. Dat blijkt uit een onderzoek dat de milieuorganisatie Greenpeace in sa menwerking met de universiteit van Wenen heeft verricht. Als de uitstoot van drijfgassen in het huidige tempo blijft doorgaan, kunnen de gletsjers binnen enkele tientallen jaren smel ten en worden winters zonder v ook in de Alpen regel. Alleen al een stijging van des delde temperatuur met een Celsius kan rampzalige gevolf de Alpen hebben. Skiën zal dl mogelijk zijn op een hoogte meter of meer. „Het skiseizol aanmerkelijk korter en het wjf sporttoerisme verdwijnt in al ge vorm, als dit scenario uitk dus Erwin Mayer van Greenp Volgens de meteorologe Helj Kromp-Kolb zullen de gevolj de klimaatverandering voori i veel groter zijn dan voor 1; gebieden. TNO werkt aan concept van nieuw auto-interieur voor 'Nederlandse maat' Zo'n dertig procent van de Nederlandse mannen zit met opge trokken knieën achter het stuur. Laptops, mobilofoons en tele foons zwerven door de wagen of zijn proviso risch bevestigd, met alle gevolgen van dien. Daarom werkt TNO aan een nieuw con cept voor het auto-in terieur. Twee meter tien meet R. Leurs, pr-man van de Club voor Lange Mensen. Geregeld gaat hij au to's 'passen'. Het loopt vaak niet goed af. „Oké, de auto's zijn tegenwoordig vrij hoog", zegt Leurs. „Maar het probleem bij lange mensen zoals ik zit 'm vooral in de beenruimte. Je zit met je benen tegen stuur, dash board of middenconsole aange klemd. Doordat we ook grotere voeten hebben, is de tussen ruimte van de pedalen vaak ook te klein." Leurs 'paste' onlangs een Hyundai Athos. De auto oogt ruim en sportief. „Er zouden vier basketballers in kunnen, maar ik moest m'n schoenen uittrekken om bij de pedalen te komen. Een uur later had ik kramp in m'n benen." Leurs wil niet beweren dat de auto-industrie geen zorg be steedt aan lange mensen. „Ik heb zelfs het idee dat Neder land een soort laboratorium voor grotere bestuurders is voor autofabrikanten." Mogelijkhe den die ze voor langere mensen bieden zijn echter vaak kost baar. „Een goedkope oplossing is het verlengen van de stoelsle- de met tien a twintig centime ter. Maar als je je auto later wilt inruilen, kan zo'n aanpassing ontsierend en dus waardeverla- Lange mensen moeten een auto 'passen'. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL gend zijn. Je zou ook een sportstuur kunnen monteren, maar daar kan weer geen airbag in. Een space-wagon is groot genoèg, maar de prijs voor nieuwe en tweedehands varian ten is nog erg hoog." Zo'n dertig procent van de Ne derlandse mannen zit niet al leen klem, maar heeft vaak ook onvoldoende zicht op de in strumenten. „Ze moeten bijna met een schoenlepel de auto in worden geholpen", zegt A. Ou- denhuijzen, industrieel ontwer per en ergonoom bij TNO Soes- terberg. Lastig is dat ze bijvoor beeld de snelheidsmeter niet goed kunnen aflezen, of dat de hoofdsteun te laag is. „De kans op een whiplash bij een aanrij ding van achteren neemt hier door bij langere mensen toe." Auto-ontwerpers gaan volgens de TNO-man vaak nog uit van verouderde mens-maten, bij voorbeeld van Amerikaanse ge gevens uit 1961. Ook worden per automodel andere data ge bruikt. Saab, Volvo en Toyota ontwerpen voor grotere men sen. Mercedes biedt voor haar S-klasse stoelen in drie verschil- lende-maten aan. „Maar de achterbank is nog steeds te klein voor een stel volwassen generaals", lacht Oudenhuij- zen. Nederlanders zijn het langste volk ter wereld. We groeien nog steeds, met zo'n 1,6 millimeter per jaar. De verwachting is dat die groei zeker tot 2015 doorzet. We zijn gemiddeld zo'n zeven centimer langer dan Amerika- Waren tot nu toe uiterlijk, milieu en prestaties de voor naamste uitgangspunten voor het ontwerpen van een auto, nu neemt Oudenhuijzen de maat van de mens als uitgangspunt. Hoe zit de auto zo comfortabel en veilig mogelijk om de mens heen? En kan hij overal makke lijk bij, bijvoorbeeld bij zijn mo biele telefoon? Oudenhuijzen zit in zijn 'virtual environment lab', een werk ruimte vol werkstations. Com putermodellen van driedimen sionale mensen plaatst hij in computermodellen van (mobiele) werkplekken. Doel: het creëren van een zo goed mogelijke werkplek. „Het voor deel van digitale techniek is dat we geen kostbare houten mo dellen meer hoeven te bouwen. Bovendien is deze methode veel sneller." De ontwerper werkt opl van een nieuwe meettei van TNO, bodyscanninj naamd. Een scanner ma door middel van lasersti die het lichaam aftasten driedimensionale kopie buitenkant van de mens zou een autofabrikant d gegevens van zijn kunnen laten analyserei auto op maat kunnen n Het kan van essentieel b zijn om met kloppende gegevens te werken. Nie het comfort, ook de veib en gezondheid van besti kan immers in het gedri men. Enkele jaren geled bleek uit een onderzoek klapbanden van vliegtw de lange Nederlandse pi te kleine cockpits door van hun voeten soms oi de remmen in werking Als te lange bestuurden kleine auto's zitten, kun rugklachten en arbeidsv het gevolg zijn. Zakelijki klagen steeds meer ovei auto. Zo'n tien procent ziekteverzuim wordt vei zaakt door rugklachten, fer betreft overigens dei werkende bevolking, du alleen de mensen die be matig de hele dag in de zitten. Met eigen TNO-geld is huijzen bezig met de uil king van een nieuw con voor een auto-interieur, stemd op de Nederland en op de veilige integral allerlei apparatuur. Zoal planners, laptops en telt („een hot item, waar eij niemand nog goed raad weet"). „We willen een, ontwerpen waarbij we s dalen en stuur zó kunn|' stellen dat iedereen tuss 1.52 en 1.98 meter er co bel en veilig in kan zitte Het nieuwe model zal 1999 te zien zijn op een over het toepassen van mensionale mensmode Den Haag. CHRISTA VAN DER HOFF De ambities van Monica en Emily MENSELIJK Het bed is, alle emancipatie ten spijt, nog steeds de snelste weg voor een vrouw om carrière te maken. Die wat cynische uitspraak is van de socioloog Bram Buunk. fonge vrouwen als Mo nica Lewinsky en - in eigen land - Emily Bremers lijken die uitspraak te ondersteunen. In het gezelschap van drie andere vrouwen met dochters in de leeftijd van Monica (25) en Emily (28) kreeg ik de vraag voorgelegd wat ik als moe der gedaan zou hebben met zo'n jurk voorzien van presidentiële spermaspo ren. We waren het snel en hartgrondig met elkaar eens. We zouden hem fluks hebben verduisterd. In een vuilniszak hebben gepropt, in een kledingcontai- ner laten verdwijnen, in de open haard tot as laten vergaan of desnoods in stukken geknipt aan een quiltende kennis hebben gegeven, die de sper- mavlekken nog creatief in haar com positie had kunnen verwerken.. Stomen vonden we geen van al len een optie, want hardnekkige vlekken krijgen ze er door gaans, ook na een speciale be handeling, niet uit. Maar de traag die ons vooral bezighield was: wat drijft nou zo'n moe der? Waarom denken ze j in termen van markt waarde over hun doch- ter en stimuleren ze 'haar het geluk te ver overen via. de afgeleide status van de best moge lijke partij? Dat lijkt vra gen om moeilijkheden, die zich dan ook vroeg of laa t voordoen, maar dan is er kennelijk weereen nieuwe HELEENCRUL strategie: de voldoening van je gram of gelijk halen. Daarmee hebben zowel Monica als Emily inmiddels een (inter)nationale bekendheid gekregen die ze anders, moeizaam en op eigen kracht strevend naar een functie bo ven schaal tivaalf en ten slotte ge trouwd meteen anonieme dierenarts of jurist, nooit hadden bereikt, 'De familie heeft het hoog gespeeld', bekende Hummie van de Tonnekreek in haar hoedanigheid als hoofdredac trice van Weekend, toen ik haar bijna tweeënhalf jaar geleden interviewde over de functie van roddelbladen. De aanleiding daarvoor was het feit dat het 'uit'zou zijn tussen Willem- Alexanderen Emily. We waren heter over eens dat we het als moeder van dochters in de leeftijd van Emily heel anders aangepakt zouden hebben. Van de Tonnekreek zou zelfs een brief aan 'Majesteit' hebben geschreven met het verzoek alles in het werk te stellen om de relatie te ontmoedigen. We zouden beiden tegen onze omge vingen tegen de (roddel)pers over die relatie gezwegen hebben als het graf. Maar lekken is natuurlijk dè manier om te zorgen dat de relatie in the pic ture komt, men steeds meer over een verloving gaat praten en er tenslotte geen weg meer terug is. Bingo. Zelf zou ik een hartig woordje met mijn dochter hebben gesproken, haar in ieder geval met klem aangeraden hebben letterlijk en figuurlijk een beetje afstand van de kroonprins der Nederlanden te houden en vooral door te gaan met haar eigen leven. Zowel Van de Tonnekreek als ik za gen een koninklijk huwelijk van onze dochter als een soort nachtmerrie, niet in de laatste plaats omdat we niet alleen moeder zijn maar ook journa liste. We zouden in zo'n geval acuut ons vak moeten opgeven. Het idee datje zelf weinig te winnen hebt, en je dochter veel te verliezen, omdat de kans groot is dat zij bescha digd uit dat avontuur te voorschijn komt en levenslang de gedoodverfde scharrel of 'ex' van president of prins wordt, heeft kennelijk de moeders van Monica en Emily niet bezigge houden. Integendeel. Zelfs toen het noodlottig afliep, was het advies niet 'duik onder', maar 'maak van de nood een deugd'. Dus ging Monica wapperen met haar jurk en bezocht Emily op de zaterdag na de bekendmaking 'Het is uit', de kapper, maakte zich op in frisse oor logskleuren, en poseerde vervolgens voor haar voordeur waar zij een korte persconferentie hield. In een poging de geschiedenis toch nog naar haar hand te zetten, vertelde zij, opgefokt lachend en nadrukkelijk opgelucht, dat het 'echt uit' was. Zo slaagde zij er niet alleen in de media van de afgelo pen week te beheersen maar ook een aantal flatteuze foto's van zichzelf in omloop te brengen. Daarmee lijkt ze te bewijzen waar Beatrix bang voor is geweest. Wellicht was onze koningin niet zo zeer kopschuw voor een 'gewoon burgermeisje' als wel voor een schoondochter en een omstreden fa milie die door hun brandende ambi ties een indiscrete risicofactor voor de monarchie zouden zijn. En is Willem- Alexander dat ten langen leste ook zelf gaan inzien. Alle kans dat de pr- stunt van zijn voormalige vriendin de laatste twijfel over de juistheid van zijn beslissing heeft weggenomen. PRINS BERNHARD is za terdag in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk bij de Flying Doctors Gala-avond voor de Stichting Amref Nederland. Tijdens de bij eenkomst zal hij de nieuwe onderscheiding Flying Doc tors Award uitreiken. Het is de eerste keer dat deze prijs, ontworpen door Kees Verkade, wordt uitgereikt. Deze onderscheiding wordt voortaan elk jaar toege kend aan een persoon die bijzonder verdienstelijk is geweest voor de Amref Fly ing Doctors. De baten van het Gala zijn bestemd voor Amref Flying Doctors. Deze stichting bouwt momenteel in Nairobi een nieuw me disch opleidingscentrum voor gezondheidswerkers. Een Grieks modehuis heeft MONICA LEWINSKY 125.000 dollar (een kleine 250.000 gulden) geboden om twee jurken te tonen op de modeshow van 14 no vember. Het modehuis Lu cifer verbindt er volgens de Griekse media een voor waarde aan: de voormalige Witte-Huisstagiaire moet voor die datum vijf kilo zijn afgevallen. Lewinsky heeft nog niet gereageerd op het aanbod. JOHN GLENN heeft op de NASA-lanceerbasis in Ca pe Canaveral de laatste test afgelegd voordat hij over drie weken met zijn 77 jaar op afstand de oud ste ruimtevaarder zal wor den. De senator, die in 1962 de eerste Amerik was die zich in een om de aarde bevond, het 'geweldig' te vindei d rug te zijn. De enormei61 diabelangstelling bij d( 'countdowntest', eenlf waarbij het aftellen woi gesimuleerd tot vijf sec den voorde lancering, niet alleen aan de aam zigheid van Glenn toe schrijven. Onder de zei overige bemanningsled bevinden zich de eerste Spanjaard en de eerste panse vrouw in de ruirr

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2