Vergoeding liseigenaar [eerewijck Üoemschikcursus concurrent voor tennisles Scholieren: een ster voor Alphen DE BOER OP Dieven slaan toe als drogist is uitgeslapen Hogere kosten gemeenteloods vallen slecht in Jacobswoude Man tijdens tafelen beroofd Rijn Veenstreek Niets staat teleskibaan meer in de weg om uitproberen. Zo be ien Jenneke en Ingrid et idee om in Ter Aar SVinenTuin op te zetten. In aan de Ter Aarse Pa- eg geven de twee Nieuw- gussen cursussen jwlhikken en -binden. De Mirsus in het bijzondere |in het kwekerijgebied Bnavond. hadden allang het idee en wordt en kunnen uitbouwen." Een Ter Aarse vriend van het tweetal bracht uitkomst. „Mar cel Fransen kocht het land naast zijn bedrijf, waarop een moestuin was gevestigd. Op die tuin staat een soort kantine. Die konden we huren", aldus Ingrid Kruik. „Rondom dat pandje ligt een hosta-showtuin en binnen hebben we ook veel bloemen, vandaar dat we op het idee kwamen om Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en n en -binden fle lelbare tuinbouwschool peer en vervolgens de jn 's Hertogenbosch. [Werkte ze in een aantal pwinkels. Ook zette zij pbloemenexporteur een op de Aalsmeerse vei- ^den allang wat voor nRaan doen", zegt Jenne- nWe hebben veel idee- njr is creatief en goed op "jtratief gebied en zelf 9 jeel over het vak. Alleen liet lang voor we een ge- Nmte hadden gevon- gral omdat we niet al te [wilden uitgeven. Het is nog een hobby. Al ho tel dat het een succes te noemen. Ingrid Kruik laat overigens de eerste cur susmaanden aan zich voor bijgaan. Zij gaat drie maanden met zwanger schapsverlof. „Uiteraard ben ik wel in de buurt om hand- en spandiensten te verlenen, want het be gin is toch vreemd. Bo vendien houd ik de admini stratie bij." De twee zijn enorm in hun schik met het pandje, dat sfeervol is ingericht. Glas-in-loodraampjes en een plafond met daaraan bevestigd diverse gereedschappen en werktuigen, die vroeger werden gebruikt bij het turfsteken. „De vorige gebruiker heeftze opge hangen. Die heeft ze laten han gen. Wij vinden het prachtig en krijgen ook van anderen reac ties dat ze het leuk vinden. Dus wat ons betreft mogen ze blij ven hangen", merkt Jenneke op. „Ook horen we vaak dat het ge bouwtje er zo gezellig uitziet." Ruim anderhalve maand is het tweetal, met hulp van de part ners, beziggeweest om het pand dat behoorlijk vervuild was in te richten. „We hebben de vloer- hazerswoude-rijndijk marieta kroft Drie nachten sliep eigenaar Frans Zwartjes vorige week in zijn drogisterij De Margriet in Hazerswoude-Rijndijk. Samen met rottweiler Kim bewaakte hij de zaak aan de Da Costa- singel, die ingrijpend wordt verbouwd. Juist op het mo ment dat hij de bewaking niet meer nodig achtte en hij weer in zijn eigen bed sliep, sloegen dieven deze week alsnog toe. De schrik was groot bij Frans en Nicolette Zwartjes toen ze dinsdagochtend zagen dat in brekers voor zo'n 5000 gulden aan onder meer kleursham- poos, tandpasta's en scheer messen hadden meegenomen. „En wie weet wat nog meer, we zijn nog aan het inventari seren", zegt Nicolette Zwartjes somber. Zwartjes zit middenin een grootscheepse verbouwing. Hij kocht onlangs de leeggeko men kledingwinkel van de bu ren erbij, zodat hij kan uitbrei den. De bedoeling is dat de schrijf- en speelgoedafdeling groter wordt. Ook komt er een PTT-kantoor in. Een klein deel blijft een kledingzaak. De ver bouwing is anderhalve week aan de gang. Een muur tussen de twee winkels is inmiddels weggebroken en vervangen door een zeil. Vorige week moest ook het dak eraf. Omdat het toen wel heel gemakkelijk werd voor in brekers om binnen te komen, zette Zwartjes na sluitingstijd zijn campingbed tussen de drogisterijartikelen. Met een televisie doodde hij de tijd. Drie nachten lang hoorde of zag hij niets verdachts. Samen met de geleende hond van zijn zus bracht hij ongestoord de nacht door. Toen het dak weer dicht was, dacht Zwartjes dat slapen in de winkel niet meer nodig was. De inbrekers kwamen echter dinsdagnacht binnen door de deur in het voormalige pand van de buren open te breken. Via het zeil konden ze gemak kelijk in de drogisterij komen. De winkel is dinsdag gewoon opengegaan. Inmiddels is het assortiment weer aangevuld. Familie Zwartjes is verzekerd tegen diefstal. De verbouwing duurt nog een week of zes. In verband met de te verwachten overlast ver huist drogisterij De Margriet maandag tijdelijk naar een noodwinkel aan het einde van de Da Costasingel, naast zwembad De Dolfijn. rijnsaterwoude marijn kramp Een extra krediet van 134.000 gulden voor de verbouwing van de gemeenteloods in Rijnsater- woude vindt een meerderheid van de commissie openbare werken te hoog. Wethouder C. Vink moet alles in het werk stellen om te bezuinigen op dit bedrag vinden WD, D66 en CDA. Gemeentebelang bleef gisteren voorlopig tegen het voorstel. Begin april van dit jaar was afgesproken dat de totale kos ten van de aanschaf en de ver bouwing van de loods aan de Herenweg niet meer dan 1.750.000 gulden mocht kosten. Overschrijding van dit bedrag op zo'n korte termijn vond Ge meentebelang-lid F. Witteman 'echt niet kunnen'. De wethouder meende echter dat het budget in wezen niet was overschreden, omdat de gemeente destijds niet wist dat zij een aantal zaken anders moest aanpakken. Zo was in de tekeningen een autowasplaats van 9.000 gulden opgenomen. Bij nader inzien blijkt een was plaats die voldoet aan de milieu-eisen vijftigduizend gul den meer te kosten. Vink vindt het niet slim om die voorzie ning te schrappen, omdat de gemeente dit werk dan moet uitbesteden. De kosten daarvan bedragen minimaal vijftigdui zend gulden per jaar. Momenteel geeft Jacobswou de dit bedrag nog niet uit, meldde Vink.. Het wagenpark van de gemeente en ook de brandweerauto's worden nu nog altijd niet volgens de milieunormen gewassen. Ook had Jacobswoude geen reke ning gehouden met de verhar ding van het terrein achter de loods en de plaatsing van sleu- vensilo's voor opslag van mate rialen. Hiervoor is 84.000 gul den nodig. De politici hadden gisteren tijdens de vergadering grote moeite met het extra krediet, omdat in april nadrukkelijk was afgesproken dat het budget niet overschreden zou worden. Vink kon het merendeel van de leden wel overtuigen dat de wasplaats een noodzakelijke investering was. Maar zij bleven tegen het bedrag aanhikken en gaven de wethouder mee dat hij alles op alles moest zetten om te bezui nigen op het extra krediet. Gemeentebelang bleef echter tegen stemmen. Witteman wil de voordat hij zijn standpunt heroverweegt eerst weten waar dat geld vandaan moet komen. Vink wilde dit niet niet zeggen, omdat burgemeester W. Van Beek daarover gaat. Hij deelt dat vanavond tijdens de verga dering van de commissie finan ciën mee. alphen aan den rijn Terwijl een 48-jarige man uit Ronde Venen zat te eten in een res taurant aan de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn, is hij beroofd van zijn geld. Zijn jas met daarin de portemonnee met enkele hon derden guldens hing over de stoelleuning. DERDAG 8 OKTOBER 1998 tfstwandeling Vreugdeoord den rijn* De Alphense speeltuin- en buurtvereniging leoord trekt er op uit. Kinderen van 6 t/m 12 jaar kunnen jg 10 oktober een herfstwandeling van 3,5 kilometer ma- het bos bij Noordwijkerhout. De wandelaars vertrekken ,30 uur per auto vanaf de speeltuin aan de Van Vorsselen- raat. Leden betalen vier gulden, niet-leden zes. Opgeven ianne de Boer (0172-476874) of Anne Kalshoven (0172- Op vrijdag 9 oktober organiseert Vreugdeoord om 20 Q|n bingo-avond voor volwassenen. brug twee nachten afgesloten _.n den rijn» De Alphense hefbrug is volgende week twee •n en nachten afgesloten voor alle verkeer. De provincie afsle brug in de NI 1 af wegens onderhoudswerkzaamheden, atregel geldt op maandag- en dinsdagavond vanaf negen uur de volgende morgen. De brug is dan verboden voor auto's en vrachtwagens. Voor schepen maakt de provin- 4Ïn toe een uitzondering, zo laat een woordvoerder weten. wing met gedupeerde bewoner irmalige eigenaar van een woning in de vervuilde ijck in Leimuiden kan binnenkort tachtigduizend verwachten van de gemeente Jacobswoude. Een erheid van de leden van de commissie openbare i stemde gisteren in met het schikkingsvoorstel rgemeester en wethouders. eigenaar eiste een scha- eding, omdat hij door ihtgeving over de vervui- de wijk twee jaar lang niet kon verkopen ter- al wel een andere wo- d gekocht. Omdat de ge- op de hoogte was van rontreiniging, moest zij ze financiële tegenvaller :n, stelde eigenaar De jds voor de rechter, irenlange onderhande de zaak nu geschikt. ;iste 168.000 gulden, de te bood aanvankelijk det tussenkomst van de is tot een schikkingsbe sloten van 80.000 gul- politieke partijen kon- i met uitzondering van den in dit voorstel. Wel zij voor een prece- king. Op de verontrei- |l rond staan nog zo'n andere huizen en de I noeten niet denken aan II dit soort eisen. ns wethouder C. Vink gemeente dit risico saskia buitelaar Een stervormige verhoging van het toekomstige Rijnplein als ontmoetingsplek voor jong en oud of een lichtkunstwerk op het Thorbeckeplein? Scholieren van het Ashram College streden gisteravand in een speciale commissievergadering verbeten om een meerderheid van stem men voor hun ontwerp. De meesten wisten van tevoren niets van het Masterplan af. Een politiek steekspel schudden zij desondanks zonder problemen uit de mouw, inclusief vlijm scherpe tackles en druk gelob- by. Ideeën om het nieuwe stads hart op te fleuren leven er ge noeg onder jongeren, zo bleek tijdens de Wegwijsdag gisteren. De gemeente, de Stichting Sa menwerkende Politieke Partijen en het Instituut voor Publiek en Politiek hadden de dag georga niseerd om jongeren kennis te laten maken met de gemeente. Vijftig Ashramleerlingen uit 4 vwo ontwierpen groepsgewijs voorstellen om het Masterplan op creatieve wijze aan te vullen. Behalve de ster en het lichtob- ject, kwamen ze met uitgewerk te plannen voor een archeologi sche excursie voor basisscholie ren langs de opgravingen van het Castellum, een ontwerp wedstrijd om jongeren meer bij het nieuwe stadshart te betrek ken en een kunstwerk met tijds aanduidingen. De gemeente had echter voor slechts één van de voorstellen 2500 gulden beschikbaar ge steld. Dus moesten de leerlin gen in de speciale commissie vergadering hun plan voor de andere 'commissieleden' verde digen. Burgemeester Nico Schoof zat de vergadering voor en kon na drie stemmingen de ontmoetingsplek in de vorm van een ster (die ook in het ge meentewapen en -logo gebruikt wordt) als winnend ontwerp noemen. Een eenvoudige strijd was het niet geweest. De zes ontwerpers uit dit groepje moesten de an dere kanshebbers van zich af slaan. Die haalden in de vragen ronde, voorafgaand aan de stemming, de ontwerpen van hun tegenstander fel onderuit. „Straks wordt die ster een hang plek voor jongeren en komt er niemand anders meer", luidde de kritiek. „En de schoonmaak kosten, staan die in de begro ting? Of moet je er tussen de kauwgom en uitgesmeerde pa tat gaan zitten?" Dat is, net als de schoonmaak van de straat, een taak van de gemeente, zo vonden de ont werpers. Die zal volgens een an der groepje jongeren ook wel opdraaien voor de energiekos ten van het lichtkunstwerk. Vandalisme als kostenpost in de begroting vonden ze eveneens overbodig. „De mensen vinden het kunstwerk straks zo mooi, dat ze het niet slopen", zo ver wachtten de plannenmakers. Maar hoe fraai ook, om een meerderheid voor hun plan te krijgen, was de steun van ten minste twee andere groepen nodig. Tijdens de korte schor singen in de vergadering werd daarover druk onderhandeld. Burgemeester Schoof voerde ondertussen met de aanwezige politici overleg over het gecon stateerde gebrek aan kennis van het Masterplan bij de jongeren. „Hier moeten we iets van opste ken", was zijn commentaar. Hij prees na afloop van de stemming de inzet van de leer niet. De gemeente sprak enkele jaren geleden met de bewoners af dat de gemeente hun huis koopt als zij het pand door de vervuiling niet voor de markt waarde konden verkopen. Van die regeling is nooit gebruik ge maakt en de provincie wil de grond in de wijk nu schoonma ken. Negentig procent van de huiseigenaren is overigens te gen afgraving van de grond. De bewoners zijn ervan overtuigd dat de overheid zich ten on rechte zorgen maakt. WD-lid M. Keune stemde te gen de schikking, omdat zij niet geloofde dat De Jeu destijds zo veel schade heeft geleden. Vol gens haar was de waarde van het huis 425.000 gulden geweest als het niet op vervuilde grond had gestaan. De Jeu verkocht het bezit uiteindelijk voor bijna vier ton. Een schadevergoeding van 80.000 gulden begreep ze daarom niet. Zij vond dat de ge meente in hoger beroep moest gaan. Volgens Vink was dit ech ter niet mogelijk. De zaak is 'ge schikt'. Tegenstanders zwaar teleurgesteld na uitspraak rechter robbert minkhorst Niets kan de aanleg van een te leskibaan en de bouw van een beachclub in recreatiegebied Zegersloot in Alphen aan den Rijn nog tegenhouden. „Het is afgelopen", reageren de tegen standers van het project. Giste ren wees de Haagse bestuurs rechter hun verzoek af om de bouwvergunning te schorsen. Initiatiefnemer Q-Target rea geert opgetogen op de uit spraak. Wachttijd Voor bestuursrechter K. Seyle- maker woog zwaar dat als zij de tegenstanders gelijk zou geven, de teleskibaan pas in 2001 kon worden gebouwd. De nota Ze gersloot Attractiever Groen uit 1996, waarin de gemeente aan geeft dat zij van het gebied een toeristische trekpleister wil ma ken, biedt voldoende houvast om vooruit te mogen lopen op het nieuwe bestemmingsplan, stelde de rechter vast. Voor de komst van de skibaan met hore- capaviljoen voerde Alphen een artikel 19-procedure. Een reguliere bestemmings planprocedure betekende voor Q-Target een extra wachttijd van ongeveer vier jaar. Dat was in de ogen van Seylemaker te lang. Zij achtte ook van belang dat in dat paviljoen de kleed ruimtes en toiletten voor ge bruikers van het naastgelegen zandstrand en de ruimte voor de reddingsbrigade komen. Recht „Dit is teleurstellend", zegt M. Steutel, bewoner uit de Barnsteenstraat. Overigens wist hij gisteren nog niet hoe hij de uitspraak moest uiüeggen. 's Ochtends hoorde hij dat hij ver loren had, 's middags belde het advocatenkantoor La Gro met de mededeling dat de rechter hem en de anderen gelijk had gegeven. Vanmorgen werd die boodschap weer ingetrokken. „We hebben er alles aan gedaan om het tegen te houden", ver volgt Steutel. „Dat is niet gelukt. Daar moeten we ons bij neer leggen. Zo is het recht." „Wij zijn ontzettend blij", zegt M. Verkerk van Q-Target opgetogen. „We hebben drieën half jaar tijd en geld gestoken in iets dat tot op de dag van van daag onzeker was. Als de baan er eenmaal staat, zal blijken dat het met hun bezwaren van ge luidsoverlast en horizonvervui ling meevalt. Ze hebben het verhaal behoorlijk opgeblazen. Maar nu gaat op 16 oktober om vier uur de eerste paal in de grond." Die slaat wethouder D. van der Veen Meerstadt van ruimtelijke ordening. Jamnier men. „Je kunt geen bushalte plaat sen of een boom kappen, of er komen aspecten van zichtlij nen, horizonvervuiling etcetera aan de orde. Maar elke burger heeft het recht het hoogste col lege in te schakelen. Zorgen over de artikel 19-procedure heb ik me in de afgelopen jaren niet gemaakt. We hakken weke lijks met dat bijltje." Nieuwveense zussen verwezenlijken droom Jenneke en Ingrid Kruik: „De mensen willen het weer gezellig maken in hun woning." foto annette lameijer bedekking, die soms zelfs tegen de wanden geplakt zat, wegge haald. Vervolgens hebben we het hele pand schoongemaakt en geschilderd, zowel de wan den als de betonnen vloer. Ook is er een waterleiding gelegd en de bar verhoogd. Een hele klus, maar het resultaat was er naar", aldus het trotse tweetal. Afgelopen vrijdag en zaterdag hield het tweetal open huis voor belangstellenden. Niet minder dan 300 bezoekers kwamen een kijkje nemen in de BinnenTuin. Jenneke Kruik: „Het bleef niet alleen bij kijken, ook gaven veel mensen zich op voor een van de cursussen voor het najaar en ook al voor het voorjaar. Zo veel zelfs dat we al voor de eerste cursussen nee moeten verko pen. Dat hadden we niet ver wacht. Het komt waarschijnlijk omdat in de directe omgeving van Ter Aar weinig op dit ge bied is te doen. Daarnaast is er veel meer aandacht voor het in terieur. De mensen willen het weer gezellig maken. Dat zie je ook aan de tuintjes. In vergelij king met een jaar of wat gele den is er veel meer aandacht voor bloemen. Verder merk ik dat er ook deelnemers het als een avondje uit zien. Samen met een vriendin gezellig bloemschikken. Tot voor kort gingen ze tennissen." De twee beginnen vanavond aan de eerste cursus van drie uur. Voorlopig staan er tot Kerstmis drie per week op de agenda. Dat zijn cursussen van een avond, maar ook is er een serie van drie avonden. „Het is de opzet dat we de cursussen afstemmen op de periode van het jaar. Uiteraard beginnen we met de herfstdecoratie. In no vember staan bloemschikken en objectdecoratie op het pro gramma. In december is de aandacht op de kerst gericht met het maken van kransen, guirlandes en als finale een kerststuk. In het pandje hangt een door ons gemaakte kroon luchter. Die viel zo in de smaak dat ik al opmerkingen hoorde van mensen die dit jaar geen kerstboom willen, maar een zelfgemaakte kroonluchter", vertelt Jenneke Kruik. Vervolgens komt er in het voor jaar weer een cursusreeks. De rest van de tijd gebruiken de twee met het opdoen van nieu we ideeën, de inkoop van mate riaal en het bezoeken van groot handels. Jenneke Kruik: „Bovendien blijf ik halve dagen werken, zodat we voldoende werk hebben. Loopt het zo door, dan zien we wel wat het verder wordt." Onder het toeziend oog van de ko ningin bepa len Wouter, Ratna en Phi lip één dag wat er ge beurt in de Alphense raadzaal. foto an nette lameijer lingen. „Er waren geen slechte plannen bij", drukte hij hen op het hart. Hij beloofde om de verliezende voorstellen aan de uitvoerders van het Masterplan voor te leggen, zodat zij er wel licht alsnog wat mee doen. Voor de ster gaat Schoof binnenkort op zoek naar een alternatieve plaats. „Het duurt nog jaren voordat het Rijnplein er is. We willen proberen om snel iets met dit plan te doen, dus dan maar op een ander plein." Over problemen met bewo ners en winkeliers met een hangplek voor de deur maakt Schoof zich niet druk. De ge meente moet zich desnoods wat harder inzetten om die plooien glad te strijken, vindt hij. Want de scholieren kan hij niet meer laten zitten. „Als we zeggen dat we hun plan voor 2500 gulden uitvoeren, moeten we ons daaraan houden."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19