Stortvloed aan protesten tegen hangplek Conducteur wellicht uit trein gevallen Zoeterwoude trots op Zonnegaarde Ouders bezorgd over prijzen kinderopvang Antiek Beurs Opknappen tuinpaviljoen Oegstgeest kan goedkoper Rechter: Voorschoten mag vijf verzamelcontainers verplaatsen Regio gebruik uw vrije tijd [uttig: begin bij SieMatic SieMatic GOEDHART ^0BOUWHUIS Herman Hertzberger in Oegstgeest niging Lange Voort/ Irislaan ziet een verband met de vorig jaar ter ziele gegane jongerensoos in Haaswijk. „Toen die nog open was, hadden we weinig of geen overlast. Ik vind het heel treurig dat de jongeren een soos willen die er niet is. Moeten wij ons als omwonenden nu maar aanpas sen? Kunnen we de verantwoor delijkheid niet terugschuiven naar de gemeente?" Waarop Steens liet weten dat Oegstgeest wel degelijk bereid is een jongerensoos te openen. „Maar de molens draaien heel langzaam. En er is in Oegstgeest niet zo maar plek voorhanden." Volgens jongerenwerker W. Huigen is een jeugdsoos bo vendien geen goede oplossing voor hangjongeren. „AJ is het maar omdat hij niet altijd open Steens wil nogmaals met de buurt en de jongeren om de ta fel gaan zitten. Voorlopig houdt ze echter vast aan het voorne men om de container in het park te zetten. Het initiatief ligt nu bij de jongeren en de buurt, vindt Steens. „Als de buurtbe woners en de jongeren straks ineens met een idee komen voor een even geschikte plek die heel ergens anders is, wie ben ik dan om tegen ze in te gaan?" leiderdorp afke van der toolen De helft van de klanten van de Stichting Kinderopvang Leider dorp (SKL) is volgend jaar fors duurder uit. Dat is volgens de cliëntenraad het gevolg van het voornemen van de gemeente om de inkomensgrens voor ge subsidieerde opvangplaatsen vast te stellen op een netto in komen van 4500 gulden per maand. Wethouder P. Kolman van welzijn wil met dit plan berei ken dat de subsidie daar te rechtkomt waar die het hardst nodig is: bij de mensen met de laagste inkomens. Voor de ge dupeerde groep komt er overi gens een overgangsregeling. Ouders met een inkomen boven de nieuwe grens blijven hetzelf de betalen totdat het kind geen opvang meer nodig heeft of overgaat naar een andere vorm van opvang. Kolman trekt hier twee ton voor uit. De cliëntenraad heeft de ge meente laten weten grote be zwaren te hebben tegen het voornemen. De kinderopvang wordt hiermee voor tweeverdie ners zo duur, dat het in een aantal gevallen voordeliger is als de vrouw stopt met werken. Een gezin met twee kinderen in de opvang betaalt voor de gesubsi dieerde plaatsen 966 gulden. Voor twee particuliere plaatsen moet bijna het dubbele worden neergelegd: 1890 gulden. Slecht voor de emancipatie, vindt de raad. Daarnaast vreest de cliën tenraad dat veel ouders op zoek zullen gaan naar goedkopere vormen van opvang. De SKL zelf heeft om die re den ook liever dat de inkomens grens hoger komt te liggen: op 5000 gulden per maand. I. Droogleever van de SKL: „Op zich is het trekken van een in komensgrens een goede zaak. Nu is het zo dat ook gezinnen met een netto inkomen van 10.000 gulden gesubsidieerde plaatsen innemen, en dat is na tuurlijk niet de bedoeling." Volgens Droogleever treft de gemeente met de inkomens grens op 4500 gulden netto een te grote middengroep. „Dat be drag hebben al heel snel heel veel ouders. Of het de helft van onze klanten betreft, dat weet ik niet precies. Die richting gaat het in ieder geval wel op. En in derdaad heb je dan grote kans dat veel van die mensen op zoek gaan naar andere vormen van opvang." Volgende maand buigt de politiek zich over het plan. Grote congrescentrum "Leeuwenhorst" Noordwijkerhout 9-10-11 oktober vrij. 17-21 uur zat. 11-18 uur zon. 11.18 uur Gooiscli Antiquairs Gilde WN wil bus 49 ten doorrijden r Sterrenburg 3rschoten dimitri walbeek smaatschappij ZWN wil 49 laten doorrijden naar nieuwe gedeelte van de onwijk Starrenburg in arschoten. Met die toezeg- g komt ZWN tegemoet de vraag van de gemeen- 'uslijn 49 rijdt nu van het land Ziekenhuis in Lei- rdorp naar het NS-station orschoten en terug. ZWN de lijn doortrekken door wijk Boschgeest over de rel Doormanlaan naar de jk Starrenburg. Ook doet bus de British School aan. £WN stelt wel twee voor arden voor het verlengen n de buslijn: de wegen in irrenburg moeten vrij zijn n drempels en andere elheidsremmende voorzie- igen en breed genoeg zijn or de bus. De gemeente- td praat volgende week er de voorwaarden en het orstelvanZWN. 'e busmaatschappij is niet plan om een van de be- ïande haltes in Voorscho- bij het station en op de iningin Julianalaan in het itrum, op te geven op de 'g naar Starrenburg. In de 'uwe wijk Starrenburg die- n twee rotondes aangelegd worden. De bussen moe- daar keren om weer te- te kunnen rijden. Is de eerste woningen zijn •ouwd, vermoedelijk eind Igend jaar, wil ZWN de bus naar Starrenburg laten rij- ?n. De busmaatschappij it alle dagen in de week 'n rijden op Starrenburg, lalve op zondag: 42 ritten een werkdag en 17 op za- Eerst moet de bus tot ongeveer de helft van wijk rijden (tot aan de ,'pelweg). Later moet het 'dpunt dieper in de wijk De Rotterdamse treinconducteur (36) die dinsdag zwaargewond op de rails bij Voor schoten werd gevonden, is waarschijnlijk uit de cabine van machinisten gevallen. De man overleed twee uur later in het LUMC. Van een misdrijf is geen sprake, zegt het openbaar ministerie in Den Haag. De toedracht van het ongeval blijft vol gens NS nog grotendeels in nevelen gehuld. Waarom de conducteur uit de open cabine viel, is onduidelijk. „Railnet en de Spoor wegpolitie zullen hun verdere onderzoek daarom richten op het achterhalen van de oorzaak. Meest aannemelijk lijkt het dat de achterste deur van de treinwagon open is blijven staan, waardoor de conducteur naar buiten is gevallen", aldus een woordvoer der. De FNV Bondgenoten, waarvan de veron gelukte conducteur lid was, heeft NS inmid dels verzocht om zo snel mogelijk ophelde ring te geven over het ongeval. „Want zijn collega's willen zo snel mogelijk duidelijk heid. Is hij onwel geworden. Is hij gestrui keld? Het is toch haast onmogelijk om uit zo'n deur te vallen?", zijn de vragen waar mee de FNV worstelt. Justitie heeft inmid dels besloten het stoffelijk overschot vrij te geven en geen autopsie op het lichaam uit te voeren. Rechercheurs hebben gisteren getuigen gehoord die meer duidelijkheid hadden kunnen verschaffen. „Deze ge sprekken met treinpassagiers geven echter geen zicht op de oorzaak van het ongeval", aldus de NS-woordvoerder. De treinconducteur deed dinsdag dienst op de stoptrein Den Haag HS-Leiden. De machinist van een andere trein sloeg alarm toen hij het slachtoffer langs de rails zag lig gen. De nieuwe speelplek aan de Zonnegaarde is een groot succes. zoeterwoude sharon niles De Zonnegaarde in Zoeterwou de heeft een nieuwe riolering, een tiental parkeerplaatsen erbij en het asfalt is vervangen door klinkers. Verder is de buurt een flink aantal nieuwe bomen en perkjes rijker en kunnen kinde ren sinds kort spelen op een in genieus toestel met glijbaan en klimrekken. De vernieuwing van Zonne gaarde kostte de gemeente 1,6 miljoen gulden en begon in mei 1997. „Voor Zoeterwoude een fiks bedrag, maar ik ben trots op wat ik nu zie liggen", aldus wet houder H. van der Kooi gister middag, bij de feestelijke ope ning van het vernieuwde wijkje. „Ik heb wel medelijden gehad met de bewoners, want het is tijdens het opknappen een be hoorlijke tijd een bende ge weest." Het was eerst wikken en we gen wat het beste was voor Zon negaarde, vooral wat de bestra ting betrof. Uiteindelijk is geko zen voor klinkers in plaats van asfalt, vooral omdat automobi listen daardoor langzamer rij den. Het uiterlijk van het speel toestel leverde minder discussie op, omdat de kinderen zelf het apparaat mochten uitzoeken. Dat blijkt een groot succes. De wethouder is 'zeer verrast' en 'trots': „Het staat er nu een maand en de kinderen spelen er van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat op." Het tuinpaviljoen naast de op rijlaan van het nieuwe Oegst- geestse raadhuis kan voor veel minder geld worden opge knapt dan werd aangenomen. Ging men er aanvankelijk nog van uit dat er 120.000 gulden nodig is om het gebouwtje op te knappen; uit een offerte die de gemeente heeft laten ma ken, blijkt dat het ook voor minder dan een ton kan. „En daarbij gaan we uit van het maximale", aldus wethouder M. Smitsloo gisteren in de commissie voor monumenten zaken. Voorwaarde voor de op knapbeurt is wel, dat het ge bouwtje na restauratie een goede functie krijgt. „Ik kan het niet verkopen als het huisje wordt gerestaureerd en er ver volgens niemand voor is. Dat vind ik belachelijk", stelt Smit sloo, die 'best verbaasd' is dat zich nog geen serieuze gebrui ker voor het paviljoentje heeft gemeld. Volgens de monumenten commissie wordt het moeilijk om het pandje een permanen te bestemming te geven. „Je zit zo vast aan allerlei voorzienin gen, zoals we's." Een tentoon stellingsruimte voor de Vereni ging Oud Oegstgeest valt vol gens commissielid G. Wuis- man eveneens af. „Zo'n oud heidkamer is een ontzettend goed idee, maar als je kostbare spullen in het paviljoentje be waart, zit je met de beveiliging. Je moet er geen versterkte burcht van maken. Dan ga je aan de oorspronkelijkheid van het gebouw voorbij." Inmiddels heeft het gemeen tebestuur een subsidie-aan vraag ingediend bij monumen tenzorg. Het paviljoentje is als onderdeel van de oude Jelgers- makliniek namelijk rijksmonu ment. Burgemeester en wet houders hebben bovendien aan de gemeenteraad moeten beloven al het mogelijke te doen om het vervallen bouwsel van de slopershamer te red den. dimitri walbeek Voorschoten mag de vijf verzamelcontainers aan de Van Beethovenlaan enkele tientallen meters verplaatsen. De Haagse bestuursrechter C. Dedel wijst een verzoek om dat besluit op te schorten, af. De eerste poging van de huurders van een kantorenpand om de verplaatsing van de bakken tot voor hun deur tegen te houden is daarmee mislukt. De bezwaarmakers kondigden gisteren meteen aan dat ze doorgaan met een beroepsprocedure tegen de gemeente. Zo'n rechtsgang kan maan den- tot jarenlang duren. „De gemeente loopt een risio als ze bakken nu al verplaatst, zolang de bezwaarprocedure tegen het besluit nog loopt", waarschuwt advocaat Kars, van het advocatenbu reau dat ook in het pand aan de Van Beethoven- laan 96 is gevestigd. De gemeente is echter geenszins van plan de lopende bezwaarprocedure voor de Haagse rechtbank af te wachten. „We wilden twee weken geleden al beginnen met de verhuizing, toen kwam deze rechtszaak ertussen. In principe is de weg nu vrij om de containers te verplaatsen. Wel ke dag we dat doen weet ik niet, maar de verdere procedure wachten we zeker niet af', volgens een ambtenaar. De huurders in het pand op nummer 96, onder wie tand- en huisartsen, balen van de verhuizing van de vijf bakken naar hun kant van de straat. Dat bleek vorige week bij de zitting van de be stuursrechter. De bedrijven zijn fel gekant tegen de drie glasbakken, een kleding- en een papier container voor hun deur, omdat er dan drie par keerplaatsen voor hun klanten en patiënten sneuvelen. Daarnaast vrezen ze geluidsoverlast als de glasbakken 's morgens om half acht wor den gelost. Dat was de reden voor omwonenden enkele meters verderop om een jaar lang te protesteren tegen de verzamelbakken. De gemeente luisterde naar die bezwaren en besloot daarop de contai ners enkele meters in de richting van de rotonde bij de Mozartlaan te verhuizen. De bezwaren van de nieuwe 'buren' van de glasbakken zijn nu van de tafel geveegd. "jNPERDAG 8 OKTOBER 1998973 ibreker Oegstgeest betrapt 'Zeecontainer zal overlast in Oegstgeest verergeren gTGEESTEen Oegstgeestenaar betrapte gistermorgen een in ker in zijn woning aan de Schoutenburgstraat. De man, die de bovenverdieping sliep, hoorde omstreeks half acht de irdeur open gaan. Toen hij beneden kwam zag hij de indrin- nog net wegrennen. De inbreker zag daarvoor nog wel kans i mobiele telefoon mee te nemen. ompwijker gewond bij baggerwerk haag/stompwijkEen 20-jarige Stompwijker is gisterochtend stig gewond geraakt, toen hij met zijn arm bekneld raakte in i baggermachine. Daarbij schoot zijn arm uit de kom en liep diverse botbreuken op. Het ongeluk gebeurde tijdens werk- unheden in een sloot aan het Hildebrandplein in Den Haag. brandweer moest erbij komen om de man te bevrijden. ieuwe commissie bezwaarschriften Iifrdorp Leiderdorp heeft weer een commissie beroep- en jfewaarschriften. De nieuwe voorzitter is A. van Essen-Seijlhou- ir. De nieuwe voorzitter en zeven leden worden op 2 novem- Jrdoor de gemeenteraad benoemd. De benoeming geschiedt ■voordracht van het college van burgemeester en wethouders, ■tzich liet adviseren door een selectiecommissie. Op de ge leidelijke oproep voor kandidaten kwamen in totaal 75 reac- 1 binnen. De vorige commissie trad enkele maanden geleden ■onvrede af. De leden voelden zich niet serieus genomen door Igemeester en wethouders. hbraak op begraafplaats Igenaar Bij een inbraak in een opslagruimte van de algeme- ïbegraafplaats van de Nederlands Hervormde Kerk aan het lin in Wassenaar zijn gisternacht een dieselaggregaat, een ho- ■rukspuit en ander gereedschap verdwenen. De apparaten Inden op een speciaal vervaardigde transportwagen, die ook Kg is. Gisterochtend werd ontdekt dat de toegangsdeur van de ■slagruimte was geforceerd en de spullen weg waren. De appa- len werden gebruikt bij het onderhoud van de graven. jfassenaarse fietser geschept IssENAAREen 43-jarige fietser uit Wassenaar is gisterochtend Ivond geraakt bij een aanrijding op de kruising Hofcampweg- larrenburglaan in zijn woonplaats. De fietser werd geschept |n hij rechtdoor wilde, maar geen voorrang kreeg van een 31- Ige Wassenaarse automobilist. Het slachtoffer is met onbe- Iide verwondingen opgenomen in het LUMC. Wordt 't dagenlang winkel in, winkel uit? Of begint u meteen waar u de meeste kans van slagen hebt. In onze SieMatic showroom. 1001 Mogelijkheden in 23 keukenseries. In elke stijl, voor elk formaat keuken en voor elk budget. Met alle voordelen en zekerheden van Individueel Design. Wanneer komt u? Het SieMatic Keukenideeënboek ligt Hoorn 126a, (to. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel.: 0172 - 42 21 00 Omwonenden van het park aan de Lange Voort zijn fel gekant tegen het plan van Oegstgeest om een hangplek in het park te maken. De zeecontainer die de gemeente op proef naast de vijver wil neerzetten zou de overlast niet oplossen, maar verplaatsen. De winkeliers van de Lange Voort zijn bovendien bang dat de hangplek juist meer jongeren aantrekt, met als gevolg meer brommers die over de stoep rijden. oegstgeest maarten keulemans De buurtbewoners die gisteren naar een roerige inspraakavond van de gemeente kwamen, zien er van komen dat ze meer last krijgen van herrie, vechtpartijen en zwerfvuil. „Het is heel onver standig om een hangplek te ma ken in die kom tussen de flats", vindt een bewoner van de Irislaan. „Daar krijg je nu juist de meeste geluidsoverlast." De omwonenden zijn boven dien boos op Oegstgeest, omdat ze niet van tevoren mochten meedenken over de exacte plek waar de hangplek moet komen. Wethouder H. Steens van jon- gerenzaken was er openhartig over: „Als we van tevoren bij u waren gekomen, was u absoluut tegen de hangplek geweest. Dan hadden we met de volgende buurt om de tafel gemoeten, die ook weer tegen was geweest. Zo kun je blijven ronddraaien door de hele gemeente. En komt die container er nooit." De buurt laat het er echter niet bij zitten. Een bewoonster van de Aert van Neslaan kon digde al direct aan dat ze Oegst geest via de rechter wil dwingen af te zien van de hangplek. De container zou immer niet stro ken met het bestemmingsplan voor het park. Ambtenaren spreken dit tegen: voor een tij delijke 'recreatieve voorziening' hoeft het bestemmingsplan niet te worden gewijzigd. Op één punt zijn de buurtbe woners en de ongeveer twintig jongeren die naar de inspraak avond waren gekomen eensge zind: de hangplek zou een veel te makkelijke oplossing zijn voor het eigenlijke probleem. „Oegstgeest is volgens mij een van de rijkste gemeentes van het land", aldus een van de jon geren. „Waarom zetten jullie dan een container neer? Waar om komt er niet een cafeetje?" P. Klein van de huurdersvere- oegstgeest Zijn ontwerpen voor Muziektheater Vredenburg in Utrecht, het hoofdkantoor van Centraal Beheer in Apeldoorn en het Chasse Theater in Breda maakten hem beroemd. Gisteravond was de Amsterdamse architect Herman Hertzberger in Oegstgeest, waar hij zijn plan presenteerde vooreen basisschool en 32 woningen in de nieuwe wijk Poelgeest. In een stampvolle raadzaal ontpopte de Amsterdammer zich als een begenadigd entertainer, die druk gebarend en babbelend heen en weer danste tussen zijn projector en het diascherm. „Een school bou wen is een een van de weinige opdrachten waarbij je nog met verant woordelijkheidsgevoel te maken hebt", vindt Herzberger, die eerder schoolpanden ontwierp in onder meer Amsterdam. „Het klinkt mis schien romantisch, maar aangezien kinderen de toekomst hebben, hoop je toch dat die toekomst gebaat is bij mooie scholen." Ook over de inrichting van de speelplaats heeft Hertzberger zo zijn ideëen. „Als er maar niet van die wipkippen komen. In de catalogus van de wipkippenfabriek - zeg maar de wipkippenfokkerij - staat dat het zulke goede dingen zijn omdat kinderen zelf niet veel meer hoeven te doen. Nou, wij hopen toch dat de keuze valt op een speeltoestel waarbij de kinderen zelf worden geactiveerd."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17