Kritiek op onderwijs in eigen taal Zakken vullen Wereldkampioene ligfietsen in e aanval op snelheidsrecords In®™ Het is niet af kis je niets op je hoofd draagt' Leiden Regio Hillegomse Suzanne doet mee aan musical Scholen in Bollenstreek op nominatie voor nationale onderwijsprijs 'lANDELPI WANDEL Online/offline sssintrcrtuin CHEF IAN PREENEN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 het ligfietsen is als wed- sport niet erg ontwikkeld, et klopt, er verschenen dit u [liet meer dan vier dames je start bij het wereldkam- ten ischap in Californië. Maar met overwinningen op en de 75 kilometer haalde l-jarige Anja van der Hulst 'H ifgelopen weekeinde wel twee wereldtitels naar Lei- d'1 elukkig waren er bij de an- dames twee die heel aardig ,en fietsen", kwalificeert de "u dkampioene haar tegen- sters. ,,Bij de heren is het aal een stuk serieuzer, ook overall dus met de ltsl i meegerekend, heb ik een ;n> je en derde plaats ge- ls« lil u t ligfietstalent had overi- al eerder een aantal we- itels op zak. Twee jaar gele- in Las Vegas won ze zo'n e alles wat er te winnen ,Ik heb toen ook drie van jf wedstijden bij de heren nnen. Alleen telde dat niet at ik niet officieel mee Die klinkende rij over- ingen was, zo geeft Van der volmondig toe, echter al maar mogelijk doordat de trijden in Amerika werden den. ,,In Europa was me C tooit gelukt, hier ligt het ni- ■\en stuk hoger." er is nou eenmaal bijna land in Europa die de te neemt om voor een lig- 'edstrijd de oceaan over te n. „We zijn allemaal ama- Je moet dus alles zelf be- Ik heb als één van de wei- het geluk dat ik een spon- ïeb: mijn werkgever TNO alt de reis en het verblijf, bij het EK zie je bijvoor- dat de helft van de deel- ers op de fiets komt. Vol- jaar wil ik ook samen met vriend op de fiets naar ■seriand." E allereerste podiumplaats Balde Van der Hulst in '95 het wereldkampioenschap Blystad werd verreden. „We Ben weieens bij wedstrijden leen, maar nog nooit mee- in. Dat is wel leuk met lig- n: iedereen kan gewoon het WK meedoen. Ik ben meteen in één van de wed en derde geworden. Dat wel inspirerend. Ik ben voor het jaar erop vrij seri- aan trainen." ;t twee wereldtitels op zak Van der Hulst haar doelen ddels wat hoger gesteld: zij Anja van der Hulst. „In Europa ligt het niveau een stuk hoger dan in de Verenigde Staten." foto henk bouwman wil een aantal serieuze wereld records neer gaan zetten. Daar voor wil zij volgend jaar in j. ...de andere keuken Houtwerf Keukens Kon. Julianalaan 46 VOORSCHOTEN Tel. 071-5769345 Montreal op - of eigenlijk: in - een volledig gestroomlijnde fiets stappen. Zij laat een foto zien van haar 'droomfiets', die nog het meeste weg heeft van een raket. „Dit is op dit mo ment de snelste fiets ter wereld. En ik ben de afgelopen week ge vraagd on\ in die fiets te gaan rijden", vertelt zij niet zonder trots. Op papier lijkt het verbeteren van de damesrecords voor haar een fluitje van een cent. „Het huidige werelduurrecord bij de dames staat nu op 48 kilometer. Maar dat is gereden op een ge wone racefiets. Ze hebben uit gerekend dat ik met mijn ver mogen in die fiets 60 kilometer per uur moet halen. Maai- dat is theorie. Het blijft natuurlijk af wachten. Vorige week heb ik in een overdekte fiets gereden en het werd helemaal niets. Je hou ding in zo'n fiets is dusdanig anders dat ik helemaal ver krampte." HILLEGOM KATINKA DE BUCK Op toneel staan wilde ze al heel lang. En die droom komt uit. De Hillegomse Suzanne Bos (11 jaar) doet volgend jaar april mee met de voorstellingen van de kindermusical 'Linke Level' in de Haarlemse Stadsschouw burg, geproduceerd door Musi- calkids uit Haarlem. Begin deze week had Suzanne haar eerste repetitie. De moeder van een vriendin netje maakte Suzanne attent op een advertentie in de krant waarin kinderen werden opge roepen om te reageren. „Ik vond het meteen leuk, want dit is wat ik graag wil", vertelt Su zanne. Musicalkids is een onderdeel van theatergroep Musical Com pany, die sinds twee jaar ook musicals voor kinderen produ ceert. Tijdens de eerste repetitie moesten de ruim vijftig kinde ren die aan de musical mee doen al meteen zingen en dan sen, zegt Suzanne. „We moes ten wel de hele tijd lachen, ik kreeg er pijn in m'n mond van." Het onderwerp van de musi cal is een computerspel. „Ram ses speelt de hoofdrol. Niemand is tot level negen gekomen met het computerspel, maar hem lukt dat wel. Dan komen de mensen uit het spel ineens tot leven en gebeurt er van alles." Met het script in haar han den, mijmert Suzanne: „De hoofdrol kan ik niet krijgen, maar ik hoop dat ik de rol van het vriendinnetje van Ramses krijg. Of de rol van heks. Al toen ik vier jaar was, wilde ik dit. La ter wil ik actrice worden en daarom bereid ik me nu al Migrantenorganisaties niet blij met plannen De samenwerkende migrantenorganisaties in Leiden hebben grote kritiek op de plannen die de gemeente heeft gemaakt voor het geven van onderwijs in allochto ne levende talen (OALT). Zij vinden dat de gemeente het geven van les in allochtone talen teveel verwart met 'ach- terstandsbestrijding'. Van het geld dat de gemeente krijgt voor les in allochtone ta len op de basisscholen wil zij volgens de plannen zestig pro cent inzetten voor 'achter- standsbestrijding'. De organisa ties van Turkse en Marokkaanse migranten hebben daar 'ernsti ge bezwaren' tegen. „Ten onrechte is de gemeente blijven hangen in het idee dat meertaligheid per definitie op achterstand duidt", vinden de migrantenorganisaties. „Uit de notitie komt naar voren dat de gemeente het geld vooral voor achterstandsbestrijding wil in zetten en dat de taalverwerving later nog wel geregeld zal wor den." Dat de gemeente die twee dingen door elkaar husselt vin den de organisaties 'kwetsend en onterecht'. Volgens de notitie wil de ge meente het onderwijs in al lochtone talen -bedoeld voor leerlingen van de basisschool - geven buiten de normale schooltijden. De organisaties vinden dat de Leidse onderwijs- ambtenaren eerst maar eens aan de Marokkaanse en Turkse ouders moeten vragen wat zij willen. Ook het plan om voor het OALT een aparte 'taalschool' op te zetten in Leiden wordt door de migrantenorganisaties niet bij voorbaat omarmd. Ook daar zullen de ouders intensief bij betrokken moeten worden, vin den zij. In ieder geval zou het vervoer van de kinderen naar die ene taalschool goed gere geld moeten worden. De orga nisaties vinden dat de kinderen met busjes van de gewone ba sisscholen naar de taalschool moeten worden gebracht. „De ouders worden anders te zwaar belast." NOORDWIJKERHOUT/NOORDWUK MONIQUE WITTEMAN Het Teylingen College, sector Leeuwenhorst, en Willibrord in Noordwijkerhout en Noordwijk, zijn genomineerd voor de Na tionale Onderwijs Prijs. Beide scholen zijn vorig jaar een thea ter-project begonnen, waarbij het leren kennen van jongeren uit Griekenland en Italië cen traal stond. Met scholen uit de ze landen hebben de leerlingen van Leeuwenhorst en Willibrord in Zakynthos (Griekenland) een klassiek drama opgevoerd. Dit jaar staat een reis naar Palermo op de rol. De leerlingen vertrek ken op 21 oktober, om daar 'La Casa Nova' van Goldoni op te voeren. Volgend jaar komen de Grieken en Italianen naar Noordwijkerhout om het drieja rige project af te sluiten. Voordat de Noordwijkerhou- ters en de Noordwijkers naar Palermo vertrekken, houden ze eerst een presentatie in het pro vinciehuis van Zuid-Holland. Samen met twee andere scho len in het voortgezet onderwijs uit Rotterdam en Waddinxveen, strijden zij om de provinciale onderwijsprijs. De winnaar gaat door naar de landelijke finale, die in januari 1999 wordt ge houden. De prijs die hier aan verbonden is, is een geldbedrag van 15.000 gulden. Sectordirecteur Agnes de Lely van Leeuwenhorst is trots dat 'haar' school is genomineerd. Samen met docent Sjef van Leeuwen heeft ze het 'Youth, Europe and Theatre'-project opgestart. Inmiddels zijn de voorbereidingen voor het twee de deel - de reis naar Palermo - weer in volle gang. De groep die afreist, bestaat in totaal uit 44 leerlingen en begeleiders. Ook dit jaar gaat weer een aantal studenten van de Fontys-hoge- school mee als assistenten voor de regisseurs. De leerlingen van Leeuwenhorst en Willibrord be reiden zich samen met hun Griekse en Italiaanse collega's in Italië tien dagen voor, om twee voorstellingen te geven. Ze verzorgen alles zelf: muziek, licht, geluid en uiteraard het to neelspel. j rubriek voor zakelijk nieuv telefoon 071 -535 64 26, b| fax 071-532 19 21 Leiden heeft weer hoedenwinkel °j ;p fH LIGTVOET ?'c derdveertig verschillende W ftdeksels hangen er in het P denatelier, het nieuwe win- ~c e aan de Pieterskerkchoor- g' Daarmee heeft Leiden u: r het eerst in jaren weer een tel die louter en alleen hoe- verkoopt. En hoedendozen jlaid n de jaren zestig telde Ne- and nog 1600 hoedenwin- vroeger was het immers 1 normaal om een hoofddek- 'te dragen. Maar hoeden ten uit de mode en gespe- seerde winkels konden het 1 meer bolwerken. Nu zijn er Nederland nog maar zestig denwinkels", vertelt eigena- Gerda Koert met iets van in haar stem. Bel mensen blijven voor de etalage van het piepkleine zaak je stilstaan en leveren commen taar. Door de dunne winkelruit zijn ze duidelijk te verstaan. 'Dat vind ik een mooie' of 'geen gezicht, zo'n ding'. Maar slechts een enkeling waagt zich binnen. De drempel is voor velen blijk baar te hoog. Is ons land, dat massaal heeft gekozen voor jeans en sport schoenen eigenlijk nog wel een hoedenland? Niet echt, zo blijkt. „Er is een Hoedenplatform in Nederland dat bestaat uit hoe- denfabrikanten, ontwerpers en ateliers. Zij proberen de hoed te promoten. En je ziet dat het lukt. Het is niet éi als je voor een officiële gelegenheid een dure jurk koopt en niets op je hoofd draagt. Een hoed zal nooit meei zo'n massaproduct worden als voorheen, maar de hoed wint toch weer steeds KORT EN ZAKELIJK Wijnen uit Zuid-Afrika krijgen volop aandacht in de Wereld winkel deze maand. De Wereld winkel heeft drie soorten Rui- tersvlei-wijnen in de handel. Op deze Ruitersvlei wonen en wer ken vijftig gezinnen. De grote schoonmaak niet zelf doen maar laten doen. Vanaf 1 oktober verkoopt de Gezond- heidsService Thuiszorg Groot Rijnland schoonmaakpakket- ten. Bij deze schoonmaakmid delen leveren zij een schoon maker. De service geldt alleen voor leden, maar iedereen kan lid worden. Geïnteresseerden kunnen bellen met de Gezond- heidsService: 071-5161404 (tus sen 9.00 en 12.00 uur). Het LOI MBO-College houdt zaterdag 10 oktober samen met de LOI Hogeschool een open dag aan de Leidsedreef 2 in Lei derdorp. Dat gebeurt tussen tien uur 's ochtends en twee uur 's middags. De LOI biedt een keuze uit meer dan dertig oplei dingen op MBO- en dertien op leidingen op HBO-niveau. Het gaat veelal om schriftelijke op leidingen. Leerlingen kunnen ook via Internet studeren. 'Van pionier naar manager' is de titel van drie voorlichtings bijeenkomsten van Syntens, de adviesorganisatie voor het MKB. Syntens organiseert deze bijeenkomsten voor de regio Rijnland op 26 oktober, 9 en 23 november voor ondernemers die de groei van hun bedrijf in goede banen willen leiden. De kosten bedragen 75 gulden per bijeenkomst. Aanmelden kan via 070-4145555. ise Anja van der Hulst behaalt twee titels Gerda Koert van het Hoedenatelier: „Het zal nooit meer zo'n massaproduct worden als voorheen, maar de hoed wint toch weer steeds meer terrein." foto hielco kuipers meer terrein." „Ik ben er dan ook van over tuigd dat er een markt is voor mijn winkel. Ik heb vele hoe denwinkels in Nederland be zocht voordat ik deze stap waagde. Leiden heeft verder he lemaal geen hoedenwinkels en ik zit hier op een fraaie locatie. De confectiehoeden die ik ver koop komen van Nederlandse en Engelse fabrieken en ze zijn van goede kwaliteit. Ik heb ook een aantal exclusieve hoeden die door hoedenmakers zijn ontworpen." Koert moet het opnemen te gen het warenhuis, zo'n beetje de enige plek waar de hoeden- liefhebber tegenwoordig nog te recht kan. Koert vindt dat ze veel meer soorten hoeden kan leveren dan een warenhuis én met bijbehorend advies. „Ik wil niet afgeven op warenhuizen, maar ze zijn niet gespeciali seerd. Ze hebben slechts een kleine collectie en verkopen vooral slappe hoeden. Ik heb veel meer modellen, geschikt voor elke gelegenheid. Ik richt me op een brede doelgroep, van de hippe vrouw tot de dame die met een hoed naar de kerk wil. Ook mannen kunnen hier te recht." Koert is al tien jaar stapelgek op hoeden en ontwerpt ze in middels ook zelf. Gelooft deze expert het verhaal dat er men sen zijn met een 'hoedenge- zicht' en zielepieten die geen enkel hoofddeksel staat? „Er zijn inderdaad mensen die veel verschillende soorten hoeden kunnen dragen. En er zijn men sen voor wie het moeilijker is een geschikt model te vinden. Maar ik ben wel eens iemand tegengekomen die pertinent ze ker wist dat geen hoed haar stond. Al snel werd duidelijk dat ze alleen het beperkte assorti ment van het warenhuis had uitgeprobeerd. Wat bleek? Een ander type hoed stond haar juist heel leuk." In deze rubriek komen digibeten (computeranalfabeten)bekeerden (nieuwe gebruikers) en computerfreaks aan het woord. Zij vertellen welke plek de computer in hun leven inneemt. Dit in verband met het verwezenlijken van de droom van burgemeester Goekoop: een 'digitaal lokaal' in Leiden waar ouderen vertrouwd kunnen faken met computers en internet. Bijdragen voor dit afscheidscadeau van de burgemeester zijn welkom op gironummer 119400 van de Stichting Afscheidscadeau Burgemeester Goekoop, Leiden. Vandaag: Margje Vlasveld (40), raadslid in Leiden. „Ik ben een Apple gewend. En dan raak je nooit meer aan een personal computer ge wend. Maar om in het raad- systeem te komen, heb ik een pc nodig. Ik wil gewoon mee doen met het pc-project van de gemeente. Daardoor dwingt de gemeente mij om dat ding te kopen. Het raad-systeem is handig, maar er moet nog veel aan worden verbeterd. De verorde ningen zitten er natuurlijk in, maar de ingekomen post is maanden oud. Ze moeten ge woon alle stukken erop zetten. Je krijgt nu nog hele stapels papier. Waarom zetten ze dat niet gewoon in de computer? Ik heb mijn pc tweedehands gekocht. Het was een 486 die nu wordt omgebouwd tot een Pentium. Ik heb hem in juni gekocht, maar hij blijkt nu al weer te langzaam. Ik had bij de Mac een cd-rom. Ze vertel den me dat ik die wel op de pc kon aansluiten, maar het bleek dat dat alleen gedaan kan wor den door een expert die heel veel geld kost. Ik heb daarom uiteindelijk door iemand van LETS een cd-rom in laten bou wen. Ik snap niet dat je in zo'n winkel van die domme advie zen krijgt. Ik werk sinds 1984 op de computer. Het was een BBC met 16k geheugen. Twee blad zijden tekst op je scherm, en dan was je geheugen vol. Dat moest je dan bewaren op cas settebandjes, gewone cassette bandjes. Later hebben we op een beurs in Londen er een disc drive bij aangeschaft. Heel profi waren we toen, bij na niemand had toen nog een computer. Later hadden we een Atari, daarna de Apple en nu een pc. Het is inmiddels het vierde systeem dat ik moet leren. Ik heb geen verstand van computers, ik doe alleen maar na. Het zijn hele rare dingen. Dat dat zomaar kapot kan gaan, het is voor mij onbegrij pelijk. En ik heb het nu weer met het modem van de Apple. Die kan nog maar één minuut aan staan. Dus moet ik mijn brieven vliegensvlug verstu ren. En ik hoor dat er mensen zijn die zomaar bij alle post kunnen komen. Er zitten na tuurlijk ook weieens mensen te klieren op Internet, en dan zijn wij denk ik een geliefd doelwit. Het is soms totaal onver klaarbaar. Heb je een paar brieven verstuurd, gaat opeens je uitgaande postvak kapot. Nou hoor ik van het tijdschrift waarvoor ik recepten schrijf, dat er op 24 september geen post van mij binnen is geko men. Ik ben nu allang over de deadline heen. Het is geen probleem, ik kan het opnieuw versturen. Maar ik heb mijn pc nu natuurlijk niet. Twee weken voor de verkie zingen is mijn laptop kapot gegaan nadat ik hem voor de eerste keer had aangesloten op het telefoonnet in onze voor malige ruimte in het oude Weeshuis. Ik weet niet wat het was, maar hij is helemaal ka pot gegaan, en dat vlak voor de verkiezingen. Ik voelde me zo afhankelijk van dat appa raat. Alle persberichten, adres sen, post, was ik kwijt. Ik hoef nooit meer een laptop." TEKST RUUD SEP FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15