Hotelbijbels kunnen niet worden 9 mmm hs •V# J Leiders Samen op Weg-kerken ontmoeten paus Kerk Samenleving DONDERDAG 8 OKTOBER 1998 BEROEPINGSWERK redactie dick van der plas.of Concert Cappella pro Cantibus oegstgeest Het vocale kerkmuziekensemble 'Cappella pro Can tibus' verzorgt komende zondag weer een zogenaamde 'Songs of Praise' in de Groene- of Willibrordkerk in Oegstgeest. Het gaat hier om muziek - in de vorm van missen, motetten, anthems, cantates, oratoria, enzovoorts - die door de eeuwen heen is ge componeerd voor vieringen in de kerk. Tijdens de 'Songs of Praise' zingt het koor de vaak wat ingewikkelde liturgische mu ziek en zingt de gemeente de eenvoudiger melodieën mee. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Wel is er een deurcollecte. Discussiedienst in Vinkenlaankerk noordwukHet jongerenpastoraat van de hervormde en de ge reformeerde kerk van Noordwijk houdt komende zondag weer een discussiedienst in de Vinkenlaankerk aan de Vinkenlaan in Noordwijk-Binnen. In deze dienst wordt, zoals de naam al aan geeft, 'een beroep op de kerkgangers gedaan'. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en medewerking wordt verleend door do minee Broer Roolvink en Evert van der Meulen. Posthoornkerk ingepakt amsterdam De torens van de Posthoorn- kerk aan de Haarlem merstraat in Amster dam wor den lang zaam maar zeker inge pakt met steigerwerk. De leien en loden da ken van het godshuis moeten worden ge restaureerd. FOTO PAUL VAN WEEL Jonge lidmatenkring 'Jogem' noordwukDe jonge gemeente- of lidmatenkring 'Jogem' van de hervormde wijkgemeente Rehoboth in Katwijk houdt van avond een bijeenkomst in het Centrum Maranatha aan de Pool ster De kring is bedoeld voor mensen van twintig jaar en ouder die bereid zijn na te denken over geloofs- en levensvragen. Van avond is uitgenodigd ds. B.H. Weegink, die vertelt over een christelijke kijk op het lijden. Hij gaat daarbij in op passages uit zijn afstudeerscriptie 'Dagmens en nachtmens tegelijk'. Ieder een die binnen de doelgroep valt is welkom. Aanvang 20.00 uur. Moker in gesprek met Edith Brugmans leiden In de radio-uitzending van Moker - het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek - wordt komende za terdag gesproken met prof. dr. Edith Brugmans. De rubriek Raakvlak wordt verzorgd door pastoor Robert Frede van de Oud- Katholieke Kerk in Leiden. Moker zendt uit op zaterdagmorgen van 09.00 tot 10.00 uur op de frequenties FM 105.7 of op de ka bel FM 88.1. Meditatieve viering in Noordwijk noordwijk Een viering waarin ruimte is voor 'rust en stilte'. Dat is het kenmerk van de meditatieve viering die elke tweede vrij dagavond van de maand wordt gehouden in de rooms-katholie- ke kerk van Maria ter Zee in Noordwijk. Voor morgen is de bij eenkomst verplaatst naar de Vinkenlaankerk in Noordwijk-Bin nen, maar de voorbereiding is nog wel in handen van de Im- pulsgroep, bestaande uit leden van de rooms-katholieke kerk. Verder nemen enkele hervormde en gereformeerde gemeentele den deel op persoonlijke titel. Aanvang 19.30 uur, de kerk gaat open vanaf 19.00 uur. Bijbelvereniging voorheen de Nederlandse Gideons) vieren vijftigjarig bestaan Naast vrijwel elk bed in een Nederlands hotel ligt een Nieuwe Testament. En als de bijbel er niet ligt, is het boek hoogstwaarschijnlijk meegenomen. De Bijbelvereniging (voorheen De Nederlandse Gideons)die het Woord gratis op de nachtkastjes neerlegt, viert komende zaterdag het vijftigjarig bestaan. peiiïS:. M; L -j Als er een bijbel wordt meegeno men, gaat de Bij belvereniging er van uit 'dat het boek zijn werk zal doen'. FOTO ARCHIEF 'Stelen' is een woord dat Aart de Boon nooit zal gebruiken als het gaat om het verdwijnen van bijbels die hij namens de Bijbelvereniging verspreidt. „Wij spreken van 'meenemen'. En als dat gebeurt, gaan wij ervan uit dat de bijbel zijn werk zal doen." En De Boon heeft in de veertien jaar die hij voor de vereniging werkt volop bewijzen gezien van de kracht van Gods Woord. Zo vertelde een man dat hij had afgezien van zijn voornemen zelfmoord te plegen, nadat hij in zijn hotel in de bijbel had gelezen. Of de knaap van rond de twintig die uit baldadigheid een bijbel meenam, er pas veel later in las, tot bekering kwam en speciaal terugging naar het hotel om te vragen of hij de bijbel mocht houden. Er worden nogal wat bijbels meegenomen, zo blijkt uit de cijfers van De Boon. Hij rijdt jaarlijks vijftigduizend kilometer om het bijbelbestand te controleren in hotels, bungalowparken, ziekenhuizen, gevangenissen en op schepen. Vorig jaar moest De Boon een kleine 5400 'verdwenen' bijbels vervangen, terwijl hij zo'n 3400 exemplaren nieuw plaatste. Ook ruilt hij jaarlijks honderden beschadigde bijbels. „Ze liggen uit de band, of er zijn bijbelboeken uitgescheurd." En er wordt in de bijbels geschreven. Meestal gaat het om wat De Boon 'bespiegelingen van de ziel' noemt - getuigenissen van wat de bijbel voor iemand persoonlijk betekent. Maar hij kwam ook een bijbel tegen waarin een lokale prostituee op het schutblad had vermeld hoe zij te bereiken was. Op 2900 adressen liggen nu ruim 140.000 bijbels. Om dat te bereiken, verspreidde de vereniging de afgelopen halve eeuw een slordige achthonderdduizend stuks van de Heilige Schrift. Overigens plaatst de Bijbelvereniging hoofdzakelijk viertalige Nieuwe Testamenten. Dat gebeurt louter uit praktische overwegingen, benadrukt de vereniging. Complete bijbels zijn een stuk duurder en liggen sneller uit de band. Nagenoeg alle hoteliers zijn positief De Boon langs komt met 'zijn' bijbels. „SJ staat bij hen bovenaan. Zoals een hotelier zei: wij proberen de mensen een thuis te en de bijbel behoort daarbij. Bovendien k Michelin bij de beoordeling van een hote! naar de aanwezigheid van een bijbel." De Bijbelvereniging is onder de naam een begrip, maar in 1982 is haar het gebn de naam ontzegd. Met The Gideons Inter in Amerika, die in 1948 de inspiratiebron voor de Nederlandse oprichters, kwam hi jaren tachtig tot een breuk. De Amerikaan organisatie eiste dat de Nederlandse Gide besluiten eerst ter goedkeuring zouden overleggen. Inmiddels is er ook een Nede afdeling van de Gideons International, dii vooral richt op scholen en personeel van zorginstellingen. „Er zijn goede afspraken niet in eikaars vaarwater te komen", aldui Boon. De Bijbelvereniging drijft op giften van kleine zevenduizend leden en begunstige lokale kerken. De vereniging ziet de laatst de achterban, en daarmee de inkomsten, „De sociale nood in de wereld wordt als n acuut ervaren dan de verspreiding van Gc Woord", zo is volgens De Boon een van d oorzaken. De reikwijdte van de Bijbelvereniging volgens De Boon niet worden onderschat wel eens dat ik de grootste gemeente van heb. Niet alleen omdat ik vaak met hoteli gesprek raak over de zin van het leven, ra omdat is uitgerekend dat elke bijbel iedei met gemiddeld 73 mensen in aanraking! Maal 140.000 - reken maar uit." GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beioepen: te Emmeloord. J.S. van der Net te Apeldoorn; te Sint Anna- land: P Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering. Bedankt: voorTerneuzen: J.J. Tamste Middelburg-Centrum. De leiders van de drie Samen op Weg-kerken hebben gisteren op het Sint Pietersplein in Rome een korte ontmoeting gehad met paus Johannes Paulus II. Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk nam 43 seconden de tijd om handen te schudden met de delegatie van de belangrijkste protestantse kerken in Nederland. vaticaanstad anp De secretaris van de Neder landse Hervormde Kerk, dr. B. Plaisier, beet het spits af bij de audiëntie in de open lucht. Hij stelde zichzelf voor en vertelde dat hij en zijn collega's deze week gesprekken hadden ge voerd met de pauselijke raad ter bevordering van de eenheid van de christenen. De paus gaf volgens Plaisier een blijk van herkenning. „Oh, uit Holland", zei hij. Ook de op verzoek iri het zwart geklede echtgenote van Plaiser begroette de paus. Na 21 seconden was het de beurt aan de gereformeerde sy nodevoorzitter ds. J. Doff en zijn eveneens in het zwart ge klede vrouw. Daarna mocht de lutherse synodevoorzitter ds. K. van der Horst de handen van de paus schudden. Maar nog voor de preses iets kon zeggen, zei de paus al 'dank u', vertelde Van der Horst na afloop. Voor een gedachtenwisseling was geen tijd, omdat er veel andere delegaties stonden te popelen om het hoofd van de Rooms- Katholieke Kerk te ontmoeten. Tijdens de algemene audiën tie, voorafgaande aan de ont moeting, zaten de SoW- leiders tegenover de paus, op de eerste rij van het vak met speciale gasten. Klokslag tien uur was de leider van de wereldkerk in zijn (open) pausmobiel op het Sint Pietersplein gearriveerd. Daarna reed hij enkele rondjes over het plein. Duizenden pel grims en toeristen juichten hem toe. Toen de paus het po dium betrad, begroetten Plai sier, Doff en Van der Horst hem met applaus. De paus sprak tijdens de au diëntie ook alle Belgische en Nederlandse pelgrims toe, on der wie het hoofdbestuur van de Katholieke Boerenbond Bra bant. „Van harte geef ik u de apostolische zegen. In de naam van Jezus, Maria en van de vre de", zei hij in het Nederlands. Na het Onze Vader (Pater Nos- ter) sloegen velen, onder wie Van der Horst, een kruisje, maar met uitzondering van Plaisier en Doff. De kerkleiders noemden de audiëntie indrukwekkend en een waardige afsluiting van hun bezoek aan Rome en het Vaticaan. Maar de besprekin gen met de pauselijke raad wa ren het hoogtepunt van de reis, zeiden ze. „Daar konden we zaken doen", benadrukte Plai sier. De voorzitter van de gereformeerde synode, ds. J.W. Doff, schudt de hand van paus Johannes Paulus II op het Sint Pietersplein, li kijkt de ambassadeur bij de Heilige Stoel, mr. G. Westerouen van Meeteren, toe. Foto uit de archieven ANNO 1898 ANNO 1973 Zaterdag 8 October LEIDEN Hedenmiddag is de schutting van het in aanbouw zijnde perceel Haarlemmer straat hoek Donkersteeg omgevallen. Per soonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. SASSENHEIM Reizigers, die een uitstapje naar Haarlem maken, worden bij het begin van ons dorp verrast door een buitengewoon schoone versiering. Het ,,Oude Koningshuis", bij ons allen zoo wel bekend, viert feest wegens het huwelijk van den heer Kruijff. Het personeel heeft laten zien, dat ook Sas- senheim weet wat versieren is en herschiep de groote oprijlaan in een groen berceau, het welk met de inderdaad keurige eerepoort een schoon effect maakt. De verlichting welke a.s. Dinsdag moet plaats hebben, belooft ook schitterend te wor den. ALGEMEEN Zóó vangt een koe een haas. In een perceel weiland, te Tjerkwerd, bij Wor- kum, is het gebeurd. Daar is geschied, wat nog nooit is geschied, daar heeft, naar de ..Nederlandsche Jager" meldt, een koe van den landbouwer S. Ketelaar een haas gevan gen. Het dier werd door het rund in het leger ver rast, kreeg een fermen tik met een der hoeven en werd vervolgens op de horens genomen. Toen bemerkte de knecht des landbouwers de vreemde jacht en haaste zich het haasje prijs te verklaren. maandag 8 oktober LEIDEN De grote deuren van de vestibule van 'Het Volkslogement' op Oude Vest 5, die direct op de straat uitmonden, gaan zelden of nooit open. Alleen op hoogtijdagen en zéér feestelijke gebeurtenissen. Normaal gaan de bewoners van dit studentenhuis de zij-ingang binnen. Zaterdagmiddag 6 uur zwaaiden deze deuren echter wijd open om receptiegangers toe te laten die de huidige (37) bewoners kwamen fêteren met het feit dat dit huis sinds 25 jaar eigendom is van de Stichting Studen tenhuisvesting. Het 5e lustrum van het éérste huis dat door deze Stichting aangekocht is. De huidige charmante beheerster Annelies en echtgenoot Dik Meeuwis en lieftallige Maaike Goudriaan en Han v.d. Veen verwel komden, met de overige bewoners, allen lu diek verkleed als 'Ascotgangers' met grote hoeden en malle strikken, de vele genodig den. Het was tevens een soort reünie-, alle stu denten die ooit eens een kamer in dit reus achtige grote huis bewoond hebben, waren gevraagd een borrel te komen drinken. Ook de kapper, bakker en melkboer, waar de 'heren' in de loop der tijden vaste klant zijn gewor den, waren uitgenodigd. Buurman Opa v.d. Mark en vrouw kwamen ook even langs. Opa wist te vertellen dat het gebouw in 1766 gebouwd is en dat het diver se functies heeft gehad als ziekenhuis, non nenklooster, kweekschool en nu dan reeds ja ren als 'studentenhok' voor de 'Leienaars'. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwartwit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. Zaterdag stonden de molens in de belangstelling t.g.v. de na tionale molendag. Die dag werden tevens - voor de 15e keer - de Leidse Hutspotwan deltochten gehouden. Beide evenementen zijn gecombi neerd op deze wandel-molen- foto, genomen op de Groene Maredijk. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 07 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 07 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071-5128030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (ad/und) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T. van Brussel (ad/und) L F. Klein Schiphorst (adjund) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst JPreenen chef redGroot Leiden A J B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (i per kwartaal per half jaar (i per jaar (i Abonnees die ons het automatisch afschrijven van heli geld, ontvangen ƒ1,- korting per bet per kwartaal (NU voor mensen oie moewjK lezeri, hebben of blind zijn (ot een ander: 1 hebben), is een samenvatting van he d nieuws uit het Leidsch Dagblad op f i, beschikbaar Voor informatie0486- e (Centrum voor Gesproken Leduur, l f WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Z I E K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd!i Leids Universitair Medisch Centrum. 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14