£iden Regio pet is het oude liedje' Met enig initiatief kan eerstejaars wel snel aan een kamer komen Bar en biertent gaan aan de rol Kinderen maken schilderij zo groot als een half voetbalveld Leiden in 1953 KEN 'uiten westen van iet parkeersysteem "Ik denk aan een diesel waarin nooit is gerookt" Auto Marestad JBL jlPERDAG 8 OKTOBER 1998 jan preenen, 071 -5356414. plv.-chef herman joustra, 071-5356430 ig kinderen van zeven en acht jaar oud 1 en zaterdag samen met kunstenaar- gei jnpainter Yeroen Oosterman een i. Wderij van vijftig bij vijftig meter. Het j. stvverk met een oppervlakte van 2500 leante meter moet het grootste schilde- vorden dat ooit door kinderen is ge- ikt en wordt vermeld in het Guinness Book of Records. De gebeurtenis vindt plaats in het RTL4- programma Heartbreak Hotel, waarin Reinout Oerlemans met jonge mensen praat over hun problemen. Het program ma wordt dinsdag 3 november uitgezon den. De recordpoging is bedoeld om aan dacht te vestigen op het 'Daktuinproject' van het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) in Leiden, dat door stopzet ting van de financiering met sluiting wordt bedreigd. De Daktuin is een speciaal uitge ruste speelruimte voor kinderen die zijn opgenomen in het ziekenhuis. De op brengst van het schilderij is bedoeld voor de voortzetting van het project. Het schilderij wordt zaterdagmiddag onthuld en tentoongesteld voor de hoofd ingang van het ziekenhuis. ae' mwagencentrum sceptisch over uitlatingen gemeente tje absoluut nog geen re- blij te zijn, laat staan cde vlag uit te hangen, bewoners van het hwagencentrum aan Trekvaartplein reage- zeer terughoudend op nieuws dat Leiden hun lecfrum niet wil inkrim- ,Het is het oude lied- zegt E. Ruigrok. „Die lerd standplaatsen i al jaren vast. Pas als gemeente wil praten 120 standplaatsen, duisteren we." herman joustra uvvwerker L. van Vliet is aar mee eens. „Voorlopig n we kennis van de stand- in. Verder niets. Wat Lei ier u wil is niets meer en niets er dan het beleid voortzet- rat de gemeente al in het van de jaren tachtig voor- Hij haalt een stapel offi- papieren en brieven te chijn om dat te staven en een pagina. Een motie ans de la Mar over het be- van het woonwagencen- van 1 december 1983. 'De spreekt als haar mening uit woonwagenbewoners van 'idse woonwagenkamp uit- nd op vrijwillige basis naar eine kampjes in de regio en kunnen verhuizen. En: spreek als haar me- uit dat het huidige Leidse aan het Trekvaartplein idhaafd dient te blijven.' motie is destijds unaniem waard", zegt Van Vliet. „Die "raak is nooit herroepen en dus nog steeds voor ons. de bewoners van het raartplein onder andere t van Vliet, is het feit leiden Het kruispunt Kort Rapen- burg-Noordeinde-Breestraat in 1953 toen de tram nog heer en meester was in de stad en de zeldzame automobilist beleefd stopte voor een fietser. Deze foto is te vinden in de nieuwe kalender 'Leiden in de jaren vijftig' die is uitgebracht door Nico van der Horst junior. Zijn vader gaf elf jaar geleden de eerste Leidse kalender uit met foto's uit de jaren vijftig. Daarvoor selecteerde de persfoto graaf afbeeldingen uit zijn om vangrijke archief met 750.000 ne gatieven. De nieuwe kalender bevat net als de voorgaande edities foto's van gewone Leidse gebeurtenis sen die de krant hebben gehaald. De naam van de kalender moet niet al te letterlijk worden geno men. Het grootste deel van de fo to's komt nog wel uit de jaren vijf tig, maar er zijn ook prenten uit de veertiger en zestiger jaren bij zoals foto's van de Leidse Jordaan uit 1960 (Waardgracht en omge ving) en van een vroege Singel loop uit 1948. Volgend jaar wil Van der Horst meer foto's in de kalender opnemen uit de roaring sixties. foto n. van der horst Het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein. De bewoners willen pas weer overleg met de gemeente als het aantal van 120 standplaatsen bespreekbaar is. foto henk bouwman dat de gemeente sinds 1983, steeds weer andere cijfers noemde. Hij haalt de papieren erbij. Zestig standplaatsen, 71 standplaatsen. „Elke keer dus eigenlijk een breuk met be staand beleid, namelijk hon derd standplaatsen. Maar het woonwagencen trum kent een 'natuurlijke aan was', zegt E. Ruigrok. „Wat dat betreft is het een gezond cen trum. Men krijgt Idnderen. En die kinderen willen hier ook wonen." Vandaar dat de bewo ners de gemeente al een tijd ge leden te kennen gaven, dat zij graag wilden praten over het plannen van ten minste 120 standplaatsen. Dat overleg is nooit van de grond gekomen. De bewoners lieten burgemeester en wethou ders in april van dit jaar per brief weten, dat zij de eerstko mende 25 jaar geen overleg meer wilden voeren, omdat naar hun mening tot dan toe in geen enkel opzicht aan hun wensen tegemoet was geko men. 'Wij zijn uitvergaderd en doodmoe van het gepraat dat de laatste vijfjaar geen enkel re sultaat heeft gehad'. Ruigrok: „En zo denken we nog steeds. We willen best weer met de ge meente praten, maar alleen als daar toekomst in zit." Over staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting, die giste ren de kwestie van de grote woonwagencentra aanzwengel de met zijn mededeling dat ge meenten en provincies nu zelf mogen bepalen of deze centra in Nederland blijven bestaan, valt weinig zinnigs te zeggen, meent van Vliet. Sterker nog, de uitlatingen van Remkes roepen voorlopig meer vragen op, dan dat ze iets duidelijk maken. „Is dit een officieel kabinetsstand punt, of zegt alleen de staatsse cretaris dat hij een financieel probleem heeft? En vraagt hij op die manier gewoon om geld om de eerdere plannen voor het opheffen van de grote woonwa gencentra toch door te voeren? Wat gebeurt er als hij inderdaad een zak met geld krijgt? Wordt dan de boel weer teruggedraaid en kan dat dan zomaar? Nee, voorlopig nemen we alleen maar kennis van alle standpun ten. Verder niet." Hoe kan het dat een ouderejaars zo snel drie kamers vindt, terwijl de SLS zich met name inspant voor eerstejaars? Woordvoer der Alexander Luyten van de SLS heeft daar wel antwoord op. „In theorie is het inder daad zo dat de SLS bij het verdelen van de vrijgekomen kamers voorrang geeft aan eerstejaars. Dat kunnen eerstejaars mbo, hbo of wo zijn. Wie op meer dan anderhalf uur reizen van Leiden wonen krijgt voor rang", zegt Luyten. „Het grootste deel van de vrijgekomen kamers wordt echter ingevuld met het hos- piteersysteem." Dat systeem houdt in dat de bewoners van een huis zelf bepalen wie er een kamer krijgt en wie wordt uitgeno- digd. Hier wringt de schoen. Als' een opzegging voor een kamer binnen is, hebben de be woners van een hospiteerpand namelijk een week de tijd om iemand voor te dragen. Ook wordt gedurende deze periode de mo gelijkheid geboden intern van kamer te ver wisselen. „Dat betekent dus dat de nieuwe ling de kleinste kamer krijgt", aldus Luyten. Luyten roemt het hospiteersysteem. Hij vindt dat het garant staat voor een 'goede woonsfeer'. „Het is natuurlijk prettig voor de mensen als ze hun eigen medehuurders kunnen kiezen." Een ouderejaars student kan binnen een dag een kamer in Leiden vinden. Dat ontdekte verslaggever Pieter van Schie met een paar telefoontjes naar de hospiteerpanden aan de Klikspaanweg en in de Pelikaanhof. In een mum van tijd had hij keuze uit maar liefst drie kamers. In augustus meldde de Stichting Leidse studentenhuisvesting (SLS) nog dat de laatste eerstejaars pas in december of januari aan een kamer zouden zijn geholpen. Als de bewoners van een hospiteerpand niet binnen een bepaalde tijd iemand voor dragen dan pas wijst de SLS de vrijgekomen kamer toe. Maar dat komt zelden voor. Kortweg betekent dit dat iedere jongere in aanmerking komt voor een kamer in een hospiteerpand. Maar dan moet er wel actie worden ondernomen. „Grosso modo is het zo dat iemand die initiatief neemt meer kans maakt op een kamer dan een ander", zegt Luyten. Eerstejaars Bouke Knol zag zijn initiatief beloond. „Via een vriend hoorde ik dat er op de Pelikaanhof regelmatig kamers vrij komen. Het enige wat ik moest doen, was vragen of er een kamer was vrijgekomen. Nou ik kon gelijk op 1 oktober in die kamer trekken." Het aantal opgezegde kamers blijft dit jaar nog onder de verwachting. Dat kan voor eerstejaars ongelukkig uitpakken. Luy ten: „Tot 1 november zullen we bij het toe wijzen van kamers nog voorrang geven aan eerstejaars. Daarna niet meer, want we zijrt er nu ook voor andere jongeren." De SLS verleent sinds kort ook onderdak aan niet- studerende jongeren in de leeftijd van 16 tot 30 jaar. Eerstejaars hoeven overigens niet erg te gen het hospiteren op te zien, zo wees on derzoek uit. In de Pelikaanhof houdt de voordracht niet meer in dan het vermelden van je naam en adres op het SLS-formulier. Voorwaarde is wel dat de kandidaat-kamer bewoner zich ook bij de SLS heeft inge schreven. leiden pieter van schie -ij de gemeenteambtenaren definitief de weg kwijt in len? Het lijkt er wel op als 'ij (de twee verwijsbordjes mo- ia| geloven die aan één lan- npaal langs de Morsweg, loogte van de Rijn straat, hangen. ene bord verwijst richting ten naar het parkeerterrein jet voormalige complex van i Gend Loos aan de Haag- het andere bordje stuurt rgeloze automobilist vanaf ïlfde plaats in een hoek van raden eveneens westwaarts de parkeerplekken tegen- de Morspoort en achter de ssingel. Tegenstrijdiger kan )ijna niet. Navraag bij de gemeente leert echter dat de bordjes daar wel degelijk behoren te hangen. Een parkeerterrein hoeft name lijk niet in het westen van Leh den te liggen om deel uit te maken van parkeerroute west..., zo legt een ambtenaar geduldig uit. Vorig jaar oktober werd in Lei den het Parkeer Route Infor matie Systeem (PRIS) in ge bruik genomen. Op zo'n 60 plaatsen in de stad werden bor den van het elektronische 'dy namische parkeersysteem' ge plaatst. Op die borden is te zien op welke parkeerlocatie nog vrije plekken zijn. Deze elektroni- Wie weet waar het westen is? Op de Morsweg bestaat daar blijkbaar de nodige onduidelijkheid over. foto henk bouwman sche borden worden onder steund door 'gewone' blauwe verwijsbordjes die automobilis ten de route opsturen die langs de parkeerterreinen voert. Dat parkeerroute-systeem is in gedeeld in noord, oost, zuid en west. En laten de parkeerterrei nen aan de Haagweg, de Mors singel en tegenover de Mors- Logisch toch.. poort nou toevallig allen gele gen zijn langs de parkeerroute west. is hard werken in de horeca. Vooral rond 2 en 3 ber is het afzien. Extra personeel regelen, buiten en podia opbouwen, biertjes tappen en de boel eken en opruimen, het is geen kattenpis. Vraag dat aan Theo Huynink, eigenaar van café l'Esperan- an de Kaiserstraat. In de nacht van vorige week nsdag op donderdag was hij al bezig met het fil eren van een podium en tappunten op de Kaiser- t en het Rapenburg. Toen hij na een korte nacht- terugkeerde, bleek er een complete bar te zijp ver- nen. Die was als het ware aan de rol gegaan, en hadden niets gezien of gehoord en Huynink be sloot daarop aangifte van diefstal te doen bij de politie. Toen verscheen ineens meester-detective Hercule Poi- rot in de persoon van Heineken-vertegenwoordiger Maarten Collé ten tonele., Collé is niet alleen een bege nadigd verkoper van bier en andere (fris) dranken, maar hij bleek ook over een uitstekende speurneus te beschikken. Hij kent zijn pappenheimers en nam een kijkje in studentenappartementen aan de Kaiserstraat. En jawel, ergens verstopt in een hoek stond de tap te wachten op het volgende studentenfeest. De 'heren' hadden de bar niet geleend maar gewoon ordinair ge jat. Nog groter was de verbazing van Huynink toen hij op 3 oktober 's ochtends om half acht bij 1' Esperance aankwam en er een biertent bleek te zijn verdwenen. De paar stappen naar de studentenflatjes schuin aan de overkant waren snel gezet. En jawel, keurig in een hoekje stond de opgevouwen biertent. Vrijwel op de zelfde plek als de mobiele tap had gestaan. Huynink houdt het voorlopig maar op een 'grappige wraakac tie'. „Maar de heren studenten moeten wel weten wat het verschil is tussen mijn en dijn. Met hun handen aan de spullen van anderen zitten, kan gewoon niet." eric-jan berendsen Informatiemarkt op Diamantplein Voor de bewoners van de Mors organiseren gemeente, politie en de Leidse Welzijns Organisa tie (LWO) zaterdag een wijkin- formatiemarkt. Deze organisa ties en diverse gemeentelijke diensten zijn aanwezig om wa gen te beantwoorden. Ook kan de buurtbewoner een etentje voor twee personen verdienen. Uit eerder onderzoek is geble ken dat de bewoners van de Mors parkeren, slecht onder houd van het groen, geluids overlast, hondenpoep en vuil en afval op straat als de top vijf van knelpunten ervaren. Bezoekers van de informatiemarkt kunnen suggesties indienen voor de op lossing van deze knelpunten. De inzender van de beste oplos sing, die praktisch en financieel haalbaar én effectief moet zijn, wordt beloond met een etentje voor twee personen. De wijkin- formatiemarkt wordt gehouden op het Diamantplein van 13.00 tot 16.00 uur. 'Verdacht' duo aangehouden Omdat ze zich vannacht rond 1.00 uur met hun brommer 'verdacht' ophielden tussen de geparkeerde auto's op de Steen- schuur besloten surveillerende agenten de twee jongeren al daar nader aan de tand te voe len. De Leidenaars (16 en 20 jaar oud) bleken inderdaad minder goede bedoelingen te hebben, gezien de inbrekers werktuigen die ze bij zich had den. Het tweetal is aangehou den en de spullen zijn in beslag genomen. Dolende kinderen op Morskade Een doolhof midden in de straat. Dat overkomt de Mors kade op zondag 11 oktober. Het labyrint waarin kinderen kun nen gaan spelen heeft de vorm van een ster. Vrijwilligers uit de buurt hebben het bij het par keerterrein aan de Morskade op de grond geschilderd. Frank Scheffer van het Verfhuis legt er op 11 oktober de laatste hand aan. Het labyrint is voortgeko men uit de zomerprijsvraag die het bureau 'Mooi Zo, Goed Zo' deze zomer hield. De aanvra gers vielen niet in de prijzen, maar Scheffer vond het zo'n leuk idee dat hij er graag in wil de investeren en aan meewer ken. In het oorspronkelijke plan zou het labyrint op het wegdek van de Morsweg worden ge schilderd. Doel daarvan was dat auto's hun snelheid zouden matigen als ze 'door' en over het doolhof zouden rijden. Daarvoor verleende de gemeen te echter geen toestemming. Verkooptentoonstelling Rode Kruis leiden snuffelmarkt aanwezig. De markt heeft plaats in net ge- Het Rode Kruis houdt op bouw aan de Apollolaan lb en woensdag 21 oktober de jaar- duurt van 13 tot 16 uur. lijkse verkooptentoonstelling. Er is een uitgebreide rommel- en Meer dan 50 occasions onder één dak. Dus grote keus èn grote kans dat u vindt wat u zoekt. Elke auto is ANWB gekeurd, heeft één jaar garantie en kan volledig worden gefinancierd. Van der Valk Boumanweg 2, Leiderdorp, Tel. 071-5812360

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13