2.87 Een leven lang koken, bakken en braden Van spinazie word je sterk en van spruiten word je rijk. Lekker bakken en braden KORTINGSBON j Zo blijft uw kleding heerlijk fris m 1.30 X Advertentie GOE IEUWS Verschijnt wekelijks iti een oplage van 4.402.899 van Den Helder tot Maastricht. Bakken en braden. Onze verre voorouders deden het in de buitenlucht op een vuurtje en wij krijgen hoe langer hoe meer ge avanceerde apparatuur tot onze be schikking; variërend van een geïn tegreerde frituurpan tot en met een hypermoderne inductiekookplaat. Apparatuur waar je soms een kookcursus bij cadeau krijgt, omdat het enige inspanning vergt om de basisprincipes onder de knie te krij gen. Zolang wij leven zullen wij koken, bakken en braden. Dus doen wij ons best om zo gezond en zo lekker mogelijk te eten. Waarbij handige keukenhulp jes ons in staat stellen steeds geva rieerder te koken. In deze aflevering van Goed Nieuws maakt u onder meer ken nis met de allernieuwste vorm van braden, 'bakkercllen', de 'Variatie- Waaier' en zetten wij een aantal wetenswaardigheden van onze culinaire geschiedenis op een rijtje. Kijk op de actievcrpakkin^cn van The Grcenerv-spruitcn en win één van de 10.000 Oudcjaarsloten t.w.v. 2>,- mei een kans op dc hoofdprijs tan 5 miljoen. De actielabels kuni u lot 6 december 1098 naar 1 he Greenerv sturen. In de ouderwetse braadpan ging een heel pak boter waarin het vlees voor de hele week in één keer werd gebraden. Een gebruik dat langzamerhand uit de gratie raakt. Tegenwoordig gebruiken we veel minder vet om in te bakken en braden en kunnen we kiezen uit een heel scala aan goede en smakelijke bakprodukten. Karbonades met warme tomatenchutney (Hoofdgerecht voor 4 personen) Bereidingstijd: ±25 4 schouderkarbonades 7 eetlepels vloeibare bakboter zout, peper 3 vleestomaten t grote ui 3 teentjes knoflook l eetlepel suiker 3 eet lepels azijn Verhit 4 eedepels vloeibare bak boter en bak hierin dc karbona des om en om bruin en gaar (ca. 20-24 min.). Bestrooi ze met zout en peper. Snijd ondertus sen de tomaten in stukjes. Pel en halveer de ui en snijd deze in halve ringen. Pel en snipper dc teentjes knoflook. Verhit 3 eet lepels vloeibare bakboter en bak hierin de ui zachtjes glazig. Zet het vuur hoog, voeg de tomaten en de knoflook toe en roerbak het geheel 3 minuten. Voeg de suiker en de azijn toe en laat het geheel op een matig vuur prut telen tot er een dikke saus ont staat (5-10 min.). Breng deze 'chutney' op smaak met zout en peper. Vervolgens warm of koud bij de karbonades Goed Nieuws-tip: De koude chutney is ook heerlijk als vegetarisch broodbeleg of op een boterham met kaas of met vleeswaren. José van Mil Ontdek de magische werking van de nieuwe Briae Aronialogie kaar,ten. I Brute kamt met ietd nieuwd dat padt ui ond hect'idche en gejaagde leven. Aromalogie geurkaarden. Deze Ij'jjfjL- kaarden zorgen voor een heerlijke, ontdpannende of dtimulerende omgeving. Door de eddentiële, natuur- V lijke oliën in de djeervolle kaarden creëert u een rudtgevende dfeer. Verwen uzelf met de Aromalogie kaard Jaomin <3 Boid de Rode voor een ontdpannende dfeer of Citron c3 Romarin voor een dtimulerende dfeer. U koopt ze in de dupermarkt voor dlechtd 8,95. Gemaakt door de natuur, gedetecteerd door Bride. J Knoflook. eJ fijne kruiden I i 2,- retour S Knip deze bon uit en plak op de J achterkant uw aankoopbewijs van j een kuipje Cantadou Knoflook en I fijne kruiden. U ontvangt dan 2,- J en 0,80 portokosten retour op I uw bank- of girorekening. I i Giro/bankrekening: Stuur dit voor 17 oktober 1998 naar: Beldis Nederland BV, o.v.v. Goed Nieuws,u Industrieweg 21, 3401 MA IJsselstein. is een echte, verse Franse kaas, lekker smeuïg en goed smeerbaar. Heerlijk op toast, een stukje stokbrood, een plakje roggebrood of een schijfje komkommer. Bovendien ook nog eens verrassend goed te gebruiken in de keuken. Cantadou is te herkennen aan het ovale kuipje met de handige, hersluitbare deksel. Cantadou Knoflook e> fijne kruiden: traditioneel provengaals gekruid, meto.a. peterselie, knoflook, laurier en tijm. Cantadou Mierikswortel: vol van smaak, heerlijk in combinatie met bijvoorbeeld gerookte zalm. Cantadou Uitjes Sjalotjes: laat zich bijzonder goed combineren in vele gerechten, origineel als topping bij bijvoorbeeld de borrel. Cantadou Peper-Mix een pittig samenspel van verse pepers, heerlijk als smaakmaker bij de biefstuk. I Je proeft bet goede leven in Cantadou 15.000 jaar culinair vernuft De oudste techniek op kook- gebied is ongetwijfeld het rooste ren. Een vuurtje maken en daar boven stukjes vlees laten draaien aan een spies. Deze techniek, die meer dan 15.000jaar oud is, vin den wij nog steeds leuk. We laten het vuurtje smeulen en noemen het barbecuen. Koken was dc tweede stap die onze voorouders op culinair gebied maakten. Zo'n 10.000 jaar geleden leerden wij potten bakken; potten die je op het vuur zette met water erin. Voor het bakken, in ovens, was meer tech nisch vernuft nodig. De eerste ovens dateren dan ook 'pas' uit 3000jaar voor Christus. De oven was niet meer dan een van klei gefabriceerde holle kegel met onderin hout of kool. Brood plakte men tegen de wand van de kegel. De voorloper van de oven die wij nu in de keuken hebben, dateert pas van het einde van de negentiende eeuw. Het proces van braden en fri turen, èen techniek die in al die eeuwen weinig veranderd is, dateert van rond de geboorte van Christus. Ook gebruikte men in die periode voor het eerst pannen bij het bakken op een vuurtje. Lange tijd gebeurde er niet veel nieuws op kookgebied. Na tuurlijk; wij kregen elektriciteit en aardgas. Maar een revolutio naire uitvinding was de magne tron. In 1945 vroeg de Amen- kaan Percy Spencer, patent aan op het koken met microgolven; hij had per toeval ontdekt dat hij met microgolven popcorn kon maken. Het laatste snufje op kookgebied is inductiekoken; dit is koken m.b.v. magnetische vel den. Inductiekoken wint, sinds de introductie eindjaren 80, schoor voetend aan populariteit. Met Robijn Geurbuiltjes kunt u voortaan veel langer genieten van de schone, frisse geur van pasgewassen kleding. Door de frisheidspareltjes, die gedurende zes weken een frisse geur verspreiden, blijft uw kleding in de kast heerlijk ruiken: Verwen uw kleding met de frisheid van nieuwe Robijn Geurbuiltjes Morgenfris of Lavendel. «go Goed Nieuws van: Croma voor bakken en braden 3 pakjes a 200 gram j Alleen tegen inlevering van deze coupon geldig bij CIOOO van donderdag 8 t/m woensdag 14 oktober 1998. 710408 005249 Nu: bereid uit plantaardige oliën en vetten. Alle Croma produkten worden sinds kort bereid uit plantaardige oliën en vetten. De uitstekende bak braad eigenschappen zijn natuurlijk onveran derd gebleven: Croma bevat geen water waardoor het niet spat en heter wordt. Daarom schroeit het vlees meteen dicht en blijven de vleessappen bewaard. Het vlees blijft dus heerlijk mals! Lekker vlees verdient Croma Magnetron als keukenprins Eigenlijk is de magnetron net zo onmisbaar geworden als ons fornuis. Met dat verschil dat alle fornuizen enigszins op elkaar lij ken. Wat de magnetrons betreft is de uniformiteit nog ver te zoe ken. Sterker nog, ieder type en ieder merk heeft niet alleen een andere gebruiksaanwijzing, maar ook nog een ander maximum vermogen; dat kan verschillen van 600 tot meer dan 1000 Watt. Hierdoor zijn veel recepten moeilijk te lezen. 'Zet uw magnetron 10 minuten op vol vermogen', maar hoeveel Watt is uw volle vermogen? Dit kan enorm variëren. Het is dan ook raadzaam altijd uw gebruiksaan wijzing, of het kookboek dat u bij de magnetron krijgt, te bewa ren en naast een nieuw te maken recept te leggen. Kijken en ver gelijken en vooral rekenen. Bij dc magnetron geldt ook: hoe groter de portie, des te langer de bereidingstijd. Dc verdeling op het bord, of in de schaal is even belangrijk; groente in het mid den van de schotel, aardappelen en vlees in dc ring eromheen. Vloeistof kan in de magne tron koken zonder dat er belletjes ontstaan. Dit heet kookvertra ging. Zodra u de beker met de vloeistof echter op uw aanrecht zet, kan de vloeistof opeens gaan spetteren. Dit voorkomt u door, tijdens het opwarmen, een glazen lepeltje in de vloeistof te leggen. Het schoonmaken van de magnetron is een simpel, maar hoogst noodzakelijk karweitje. Even een vochtige doek erdoor heen en de etensresten weghalen. Laat bijvoorbeeld geen stukje aardappel of vlees liggen, dat ver stoort dc werking van de micro golven, waardoor een deel van het 'vermogen' verloren gaat. Nieuw: bakkerellen Stoven, smoren, blancheren, braden, grillen, roosteren; het is ons allemaal bekend. Maar hebt u wel eens van bakkerellen ge hoord? Dit is de nieuwste manier om vlees te 'braden'. Haal uw vlees uit de koelkast en masseer het in met olijfolie, peper en kruiden. Laat het vlees daarna minimaal 30 minuten afgedekt, buiten de koelkast, op temperatuur komen. Verwarm een pan met een anti-aanbaklaag even voor op een hoog vuur. Zet het vuur daarna lager. Dc pan is heet wan neer het vlees, als het erin gelegd wordt, zachtjes sist. Schuif het vlees over de bodem; bak en keer het zonder erin te prikken. Het wordt dan langzaam gaar. Als het vlees klaar is, strooit u er pas zout overheen; dat trekt nu snel in uw vlees waardoor het sappig blijft.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 12