'Alleen het klimaat is zeker' Kleuren maken de man Smaak 1 WOENSDAG 7 OKTOBER 1998 REDACTIE SASKIA STOELINGA»! Aan Zuid-Afrikaanse wijnen nog veel te verbeteren PETER VAN DER HOEST Geen enkel ander wijnland ter wereld maakt mee wat Zuid- Afrika thans beleeft. Sinds de opheffing van de handelsboy cot, zes jaar geleden, lijkt het of de consument nog maar één wens heeft: Zuid-Afrikaanse wijn. Maar is dat terecht? Vandaag de dag wordt slechts zeventien procent van de totale wijnpro ductie van Zuid-Afrika geëxpor teerd. Sommigen beweren: meer zit er niet in, omdat de rest niet goed genoeg is. Pieter de Waal, mede-eigenaar van het kwaliteitsbewuste Ui- terwyk Estate in Vlottenburg, Zuid-Afrika, en onlangs even in Nederland om wat zaken te re gelen, zegt het zo: ,,Pas toen Mandela in 1992 vrijkwam is men gaan begrijpen dat er een exportmarkt op ons zat te wachten, een markt die hogere eisen stelt dan de binnenlandse. Vanaf het moment dat Mandela hand in hand met Winnie de vrijheid tegemoet wandelde, heeft - en ik bedoel dat letterlijk - bij mij in het kantoor de fax niet meer stilgestaan.'' De Waal tilt een gekreukelde plastic draagtas op tafel en schuift er voorzichtig de fraaie catalogus van het Haarlemse Frans Halsmuseum uit. Gedul dig pelt hij de bladzijden af naar een hoofdstuk waarin, panora misch over twee pagina's, het schilderij 'Maaltijd van de offi cieren van de St. Jorisschutterij' staat afgedrukt. Hals schilderde het enorme werk in 1627, en wat De Waal in de paar dagen dat hij hier was heeft uitge zocht, is dat een van de gepor tretteerde officieren, Michiel de Wael, in rechte lijn een over- over-over-over-overgrootvader van hem is. „Mijn twee broers en ik zijn al jaren bezig onze af stamming in beeld te brengen. Dat is ons gelukt tot 1615. Toen ik hier aankwam, wist ik dat er een Michiel de Wael moet heb ben geleefd in of rond Haarlem. Ik besloot naar het Frans Hals museum te gaan en daar stond ik ineens oog in oog met hem!" Michiel was overigens geen wijnmaker, maar wel degelijk een wijndrinker. Op het schilde rij zie je dat deze flamboyante krijgsman ostentatief zijn wijn glas omgekeerd houdt, alsof hij wil zeggen: 'Ik sta al uren droog, stelletje gierigaards!' Zelfkritiek Pieter de Waals wijnen komen van een zeer fraai gelegen estate in Vlottenburg, een klein plaats je 45 kilometer ten noordwesten van Kaapstad. Met zijn broers Chris en Daniel maakt hij daar met veel zorg en zelfkritiek sau- vignon blanc, chardonnay, chenin blanc, pinotage, caber net sauvignon en merlot. De familie De Waal doet dat op een heel bijzondere manier. Commercieel gezien maken de drie broers het zichzelf bijzon der lastig door een nieuwe oogst kwalitatief te vergelijken met een vorige, die ze tijdens eindeloze proefsessies een drachtig tot minimum stan daard verheven hebben. Een volgende oogst moet daar altijd overheen, en zo ontstaat er weer een nieuwe standaard. Is de kwaliteit daar niet naar, dan wordt zo'n oogst in zijn geheel niet op fles gebracht. De Waal: „Zo dwingen we onszelf steeds beter te worden. We hebben daarom in 1993 geen pinotage uitgebracht en in 1992 geen merlot." Volgens De Waal zijn nog te weinig wijnbedrijven in Zuid- Afrika op deze of een vergelijk bare manier streng voor zich zelf. Hoewel iedereen in Neder land de mond vol heeft van de pinotage, is er geen wijn waar kwalitatief zo mee wordt gehan nest als met deze soort. De pi notage is een voor Zuid-Afrika typerende druif, die er trouwens ook zijn oorsprong vond, in 1925. In dat jaar kruiste ene professor Abraham Perold de bekende pinot noir met de cins- aut (Cinsault, schrijven ze in Frankrijk, waar hij vandaan komt). De pinotage is uniek. Mits goed toegepast levert hij fruitige, ste vige wijnen op, die een intens aroma hebben en zelfs goed kunnen ouderen. Maar de meeste bedrijven in Zuid-Afrika maken op zijn best een lichte, weinig spannende wijn met een te hoge zuurgraad. Daarom was ik des te meer ver rast, toen ik nota bene 'gewoon' bij Albert Heijn van de schap pen een pinotage haalde die de beste kwaliteit/prijsverhouding heeft die ik ooit bij een pinotage aantrof: de 1998-er pinotage van Swartland, Zuid-Afrika's grootste coöperatie. Wat een massieve wijn! Hij is ondoor zichtig zwart-paars. Ie moet op deze wijn bijna kauwen, en hij smaakt naar het allermooiste rode bosfruit wat er maar te vinden is. Voor f 9,95 heeft u een wijn die geknipt is om de herfst mee door te komen. Geen fijnproevers Overigens, de reden waarom er in Zuid-Afrika kwalitatief nog veel te verbeteren valt is niet zo moeilijk te bedenken. Tot 1992 werd immers ook de wijnindus trie getroffen door een wereld wijde handelsboycot. En dus waren alle inspanningen van de wijnboeren toen gericht op de binnenlandse markt. Je kunt van Zuid-Afrikanen beweren wat je wilt, maar niet dat het fijnproevers zijn, op welk gebied dan ook. Vooral hun wijnsmaak is bizar: echte Zuid-Afrikanen houden van boerse, logge, iets geoxydeerde wijnen, en ze mo gen vooral niets kosten! Slechts enkelen, zoals De Waal en zijn bedrijf, hebben zich tot 1992 consequent voorbereid op een tijd waarin exporteren weer zou zijn toegestaan. Hoewel er in Europa spannende verhalen de ronde doen over talrijke wijnbedrijven die plot seling schatrijk zijn geworden van hun in zes jaar tijd sterk toegenomen export, is meestal juist het tegendeel waar. De Waal: „De meesten, zoals ik, zit ten vast aan zware hypotheken. Nee, een wijnbedrijf runnen is helemaal geen vetpot. Investe ren in nieuwe kelders, nieuwe apparatuur en nieuwe aanplant kost veel geld. Zo heb ik dit jaar weer tweehonderd nieuwe ei ken vaten in Frankrijk gekocht. Dat is een investering die je niet zomaar hebt terugverdiend. Bo vendien is de inflatie in ons land heel hoog. Ik zie de toe komst niet erg optimistisch te gemoet. Mandela is oud en de vraag is wat er na hem gebeurt. De misdaad is hoog, nu ook al in en rond Kaapstad, waar het toch lang rustig is geweest. Angst regeert de wijnboeren, er is weinig geloof in de toekomst. De enige zekere factor is ons kli maat. Daar kun je op bouwen. Enfin, voor een wijnmaker is dat natuurlijk al heel wat". De wijnen van Uiterwyk Estate zijn te koop bij Wijnkoperij De Gouden Ton op de Denneweg in Den Haag. De genoemde pi notage van Swartland is ver krijgbaar bij Albert Hei uitstekend naslagwerk) Zuid-Afrikaanse wijn is hand van vinoloog Wil en heet 'Zuid-Afrikaan Uitgever: De Toorts. Pi 39,95. Jan van Riebeeck, opperkoopman in dienst van de Oostindische compagnie, schreef op 2 februari 1659 in zijn dagboek: God zij geloofd! heeft men voor het eerst wijn gemaakt van druiven van De Kaap! Hier bekijkt hij 'die eerste wingerdlote'. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 2/ 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1Gedurende enige dagen; 9. veldgewas; 10. sierplant; 11. voorzetsel; 12. familielid; 14. bijbelse stad; 15. grafvaas; 17. opening; 19. wijfjesschaap; 21. vat; 22. woonschip; 23. pausen- naam; 25. loofboom; 27. soort aardappel; 30. persoonlijk vnw.; 32. Japans parelduikster; 33. voegwoord; 34. koraaleiland; 36. slotwoord; 38. bederfwerend middel. VERTICAAL: 1. Dor; 2. oude vochtmaat; 3. bevel; 4. heldendicht: 5. open plek in een bos; 6. reeds; 7. thans; 8. gereedschap; 13. diepte: 15. deel v.e. molecule: 16. ketting zonder einde; 18. Griekse godin; 20. in orde: 23. zeebocht: 24. bergweide; 26. autopech: 28. mestvocht: 29. leervak op school; 31. Griekse letter; 33. lidwoord: 35. voegwoord: 37. muzieknoot. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Thomas: 7. loper; 8. eleve; 9. kanon: 10. welp: 11. koopje; 12. makaak. Verticaal: 2. Horen: 3. misere; 4. scherp; 5. plak; 6. spandoek; 10. week; 11kam. Saskia Sterkman aan het werk. De mannen die zich laten analyseren ciency. ot PUZZEL Een nieuwe uitdaging voor de doorgewinterde puzzelaar die pre cies wist welke puzzel elke dag in de krant stond. Vanaf deze week een andere serie puzzels. Dit betekent dat de woordzoeker op maandag en het citaat op zaterdag uit de vertrouwde puzzel- hoek verdwijnen. Voortaan begint de maandag met de Kruis- woord-min-één. Dinsdag staat in het teken van het anagram, woensdag is er het cryptogram, evenals de vrijdag. Donderdag en zaterdag opnieuw een kruiswoordpuzzel. doen dat vaak uit oogpunt van effi- foto gpd/wladimirvan der burgh Met veel geduld en een geoefend oog drapeert Saskia Sterkman lapjes in al lerlei kleuren om de hals van haar cliënt. Het lijkt een chaotische bezig heid die de Groninger kleuranalyste in rap tempo uitvoert, maar toch zit er systeem in. Na een uur of twee weet de klant precies welke kleuren hem de rest van zijn leven perfect zullen staan. Handig voor het zelfvertrouwen in het algemeen en voor bij het winkelen in het bijzonder. In de tien jaar dat beeldend kunstenaar Saskia Sterkman in Groningen een praktijk voor kleuranalyses drijft, heb ben vooral vrouwen haar advies inge wonnen. Maar steeds vaker kloppen ook mannen bij haar aan om te voorko men dat ze met de verkeerde bril op hun neus rondlopen of dat een peper duur kostuum hen een lijkbleke uitstra ling geeft. Er kan veel mis gaan in de mode. Het ergste is misschien wel een heer die zich bezondigt aan het dragen van een keurig pak in combinatie met een paar witte sportsokken. Of de sportieveling, die zich in de vakantie waagt aan een korte broek, maar zijn voeten verpakt in een stel dichte schoenen en sokken tot halverwege de kuit. Maar het allerergste is volgens de kleuranalyste wanneer de man in verkeerde kleuren door het le ven gaat. Dat doet zijn snor verbleken, maakt hem tien jaar ouder en schoffelt zijn persoonlijkheid onder de tafel. De man kan wel wat kleuradvies ge bruiken, vindt de Groningse. „Want ve len kiezen niet de juiste kleuren voor hun kleding." Neem bijvoorbeeld het traditionele witte overhemd, dat velen zien als toppunt van correct gekleed gaan. Wat haar betreft kunnen de meeste Nederlandse heren dit onder deel van hun garderobe meteen de deur uit doen. Slechts weinigen kunnen deze TOM POES Heer Bommel en de Liefdadiger Degene die op dit vreemde uur aan de poort van de ontvanger klopte, was heer Bommel. ,,Er is natuurlijk niemand", sprak hij gemelijk. „Wat doe ik hier eigenlijk?" „Je hebt je la ten ringeloren door dat witte ventje", zei de heer Brekel met dunne stem. „Kom toch mee, jongen. Dan gaan we gezellig samen aan een automati sche babyverzorger werken.,Nee", zei heer Óllie koppig. „Hier moet ik zijn." En met deze woorden duwde hij krachtig tegen de deur, die tot zijn verrassing meegaf. „Net als ik dacht", vervolgde hij binnenstap pend. „Er is iemand..." „Ik ben hier niet graag", jammerde Brekel. „Voor de welvaart heb ik gezorgd, maar de gevolgen zijn niets voor mij. Ik blijf liever lachen. Kom toch!!" Heer Bommel gaf geen antwoord, doch staarde met grote ogen naar een vreemd schouwspel dat zich op de stille binnenplaats ontrolde. Achter de dienstauto der directe belastingen zat de heer Dorknoper tussen en on der gevallen geldzakken. Het was de bezoeker duidelijk dat de ambtenaar daar niet voor zijn genoegen verwijl de. Met bevende handen wierp hij bankbiljetten omhoog, terwijl een zacht gesteun aan zijn opengevallen mond ontsnapte. „Wat een geld, wat een geld!" riep Lieven Brekel uit. „Al deze welvaart is mijn werk. Maar ik wens geen dank. Ga toch mee, jon gen!" „Is er iets?" vroeg heer Ollie, op de overspannen beambte toetre dend. Deze beheerste zich met grote wilskracht. „Is er iets?" herhaalde hij met gebroken stem. „Dat zou ik me nen! Hier, kijk maar. Dit zijn geen banknoten... het is gewoon wit pa pier!" heldere kleur hebben. „Toch zal me nigeen het niet aandurven zijn baas on der ogen te komen in een bijvoorbeeld een roomkleurig hemd dat fantastisch staat: de indruk mocht eens ontstaan dat het niet goed is gewassen." Tijdens de analyse wordt vastgesteld tot welk kleurtype iemand behoort: zomer, winter, lente of herfst. Bij deze indeling wordt gekeken naai" de huid, de kleur van de ogen en het haar. 'Zomer' en 'winter' behoren tot de hoofdgroep der koele kleuren. Winterkleuren zijn hel der, zoals ijstinten, primaire kleuren, wit eq zwart. Zomerkleuren zijn ge dempter en hebben vaak een grijzige ondertoon. 'Lente' en 'herfst' vormen samen de groep warme kleuren. Een lentetype komt het beste uit in de hel dere, zachte kleuren van vers fruit en lentebloemen. Herfstkleuren zijn ge dempt en poederachtig, zoals aardetin- ten, herfstkleuren en hout. Kleuren die goed zijn staan iemand sprekend, maar niet schreeuwerig en rustig maai saai, vat Saskia het principe vair kleuranalyse kort samen. De mannen die zich laten analys doen dat vaak uit oogpunt van el cy. Ze hebben er gemak van dat; voortaan weten wat ze staat. In d kei kunnen ze sneller en beter kif De een wordt gestuurd door vroi collega, de ander komt zelf op he door een intense nieuwsgierighe het fenomeen kleurenanalyse. Met de kleurenwaaier die de klar afloop krijgt, kan hij voortaan nu snel door de rekken van de mode op zoek naar iets in zijn beste kle Niet langer is hij een willoos slad dat gemakkelijk in de handen kaï len van een winkeljuffrouw die te u wil verkopen. Hij weet nu zelf we t< hem staat, wat hij aan moet vooi ;j( sollicitatiegesprek of hoe hij des j( moet stelen op een feest. ir u d Vestje is temg Tweed en wol zijn essen tieel voor deze winter. Zachte wollen shirts, jasjes, gebreide truien en vestjes zullen veel te zien zijn. Grijstinten worden gecom bineerd met accenten van berk en schors. Ook de man mag zich weer in wol hul len. Speciale aandacht ver dient de lamswollen trui met v-hals of polo-model. Info: In Wear Group 073- 6462000. foto pr t 7wë£ H&SA/Z Ao&oerrt £A/. 3 /yzv TOT zs ja/ cus& jaa& of&mt//v& van ~r/~7~C/ AJAAO LJ A #hj" Handbeschilderde kunst IE Sinds 1990 is zij weer in sterdam gevestigd. San met haar echtgenoot, d Amerikaanse schilder! Shaft, drijft zij er een ga die tevens als haar ateli (c geert. Al haar ontwerpt i( in opdracht worden uii n voerd, of het nu een ka |e scherm is of een vloerk ;e worden toegespitst op 3e terieur waarvoor ze beim zijn. Meestal gaat ze ee j omgeving bekijken wa werkstuk een plaats mi h gen. ei Karaikteristiek voor haa111 werpen is het kleurgebi datnueenseenltaliaa dan weer een oosterse ling heeft. Sylvia heeft i voorkeur voor aardkien j bladgoud en -zilver en bronspoeders, tintend warmte uitstralen. Een /i haar specialiteiten is hi schilderen van vloerkle n een kunst die ongeveej )n eeuwen geleden in Eui C| Amerika floreerde, ma; ic de uitvinding van nieu it vloermaterialen in det telheid is geraakt. Detf Ul wordt met vele lagen v i, afgewerkt waardoor ee vaste laag ontstaat, die rai makkelijk te reinigen i.( 81 van Sylvia Goetheer is: den in galerie 'arThing V Haarlemmerstraat 66, i s sterdam, op werkdagei ,e, opendvan 13-18 uur I: )e 020- 690 73 09. n Sommige kunstvoorwerpen zijn niet alleen om naar te kij ken, maar ook om te gebrui ken. Dat noemen we toege paste kunst. Sylvia Goetheer legt zich daar vooral op toe. Zij maakt handbeschilderde kamerschermen, wand- en vloerkleden, met stof bespan nen scheidingspanelen, kus sens en dreamboards. Met deze dreamboards, dromen van hoofdeinden voor bed den, brengt zij gebruikskunst de slaapkamer binnen. De kunstenares woonde in de ja ren tachtig in New York, waar zij 'in de mode' zat.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10