Leidsch Dagblad Onderzoek naar veteranenziekte Leydse Courant uit 1811 in houten balk PI ïen speciale dag roor Frank Rijkaard .eontien van Moorsel verbaast zichzelf ïederland draait EU uimschroeven aan Vluchtelingen in de polder Immens ondergronds kaaspakhuis valt in de smaak TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. hNDERDAG 8 OKTOBER 1998 OPGERICHT 1 MAAKT 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gesprek van de Dag Ruimtelijk zit de auto voor velen niet goed Buitenland Sfeer voor top 7 Midden-Oosten sterk verbeterd Kerk en Samenleving Hotelbijbels kunnen /k Jk onmogelijk worden I gestolen Cultuur en Kunst Burt Bacharach dwingt Elvis Costello anders te zingen ank Rijkaard stapt het veld van Quick Boys op. Voor de eerste eer treedt hij op als hoofdtrainer. foto cor mulder de huisregels met de jongens doorgenomen. Over het ge bruik van mobiele telefoons, dat soon dingen. Daarna zijn we lekker gaan oefenen." Rijkaard veranderde van trai ningsveld - nu in de duinen bij Quick Boys in Katwijk - en liet meerdere debutanten op draven; Van Wonderen, Van Hintum, Reuser, Moens, Ta- lan. Verder presenteerde hij zich op rusrige wijze. Pein zend. met de handen op de rug, in de middencirkel. Geen praatjes na afloop. Hoe ging het Frank? „Goed." Pagina 21: Pe moeizame re latie tussen Oranje en de clubs-in de regio het veld van Quick Boys aaide Frank Rijkaard gister- iddag zijn eerste training als indscoach. Van enige Oran- rgekte was in Katwijk geen irake. Enkele honderden eschouwers, vooral kinde- n, bekeken de eerste trai- ngvan de nieuwe bonds- ach en zijn selectie, 'rugkijkend sprak de nuch- re oud-international toch n een speciale dag. Geen trassende. „Ik had me goed orbereid." De debutant ^Teeft weinig veranderingen in Stto. „Het meeste gaat zoals it bij Guus (Hiddink) ook ng. Vanmiddag heb ik even LKENBURG ANP iontien van Moorsel twijfel- gisteren geen moment lar ongelijk toe te geven. „Je ad het toch goed gezien", :p ze bondscoach Jean-Paul m Poppel toe. In de euforie m de vijfde wereldtitel, de irste in de tijdrit, was ze ïlfs bijdehand genoeg haar der te waarschuwen voor n hartaanval. nieuwe wereldkampioene jdrijden verklaarde Van Pop el maandag nog voor gek hij zei dat ze voor goud bn gaan. „Ik kan het eigen- c niet geloven. Ik heb me- lfvoor de zoveelste keer ferbaasd. Goud winnen in ijn eerste grote intematio- ale wedstrijd sinds mijn te- gkeer. Dit gevoel is mach- e eer van dit succes schreef toe aan haar man en haar SEL.PAUL KOOPMAN VALKENBURG MAASTRICHT 199 8 familie. Alleen met Michael Zijlaard wilde Van Moorsel direct na de finish haar triomf vieren. „Waar is Mike, waar is Mike", riep de Brabantse, omringd door een horde foto grafen, camera's en officials van de KNWU die zich als bodygards ontpopten. In de armen van de voormalig ren ner genoot ze een moment van haar gouden medaille. ARC PEEPERKORN erland dreigt alle belangrij- uropese landbouw- en sub- ïbesluiten te blokkeren als tend voorjaar de garantie lijft over lagere betalingen 1 de Europese Unie. Daar- zet het kabinet druk op de lidstaten om serieus werk te ten van de discussie over de nciering van de Unie. Basis rvoor kan een rapport zijn rin de Europese Commissie gelijkheden aandraagt voor andere financiering, waarbij Nederlandse bijdrage aan- ilijk lager is. linister Zalm van financiën ivreden met het gisteren ge- senteerde rapport vanwege Erkenning daarin dat Neder- verhoudingsgewijs te veel aan Brussel betaalt. Dit jaar lalt Nederland vijf miljard len meer aan de EU dan het ^angt en dit bedrag zal ko lde jaren verder oplopen, rapport biedt een goede s om de geplande bezuini- op de EU-afdrachten van niljard binnen te halen", al- Zalm. et kabinet vreest echter dat besluit hierover nog lang op kan laten wachten door igaande meningsverschillen len de EU-landen. Commis- voorzitter Santer voedde die door te benadrukken dat snel besluit niet noodzake- is. Het dreigen met een tkade moet een impasse rkomen. Omdat.de financiering van de EU samen met de landbouw- en susbidieplannen voor de ko mende zes jaar (de zogenaamde Agenda 2000) moet worden be sloten, heeft ieder land vele stokken voorhanden om tussen de spaken te steken. Het kabi net buigt zich morgen over het commissie-rapport, maandag komen de EU-ministers van fi nanciën bijeen. Op een extra Europese top in maart volgend jaar moet via een grote uitruil het uiteindelijke besluit vallen. Nederland blaft, maar bijt (nog) niet Besmettingsbronnen opruimen en kijken wie meest bevattelijk is HET WOORD IS AAN Harry S. Truman Als je mensen niet kunt overtuigen, breng ze dan in verwarring. Er komt een landelijk onderzoek naar de veteranenziek te. De GGD Zuid-Kennemerland heeft daartoe de aanzet gegeven, nadat een regionale analyse onvoldoende in zicht had gegeven over besmettingsbronnen en eventue le verhoogde risico's. De ziekte ontstaat door besmetting met een bacterie. Wie geïnfecteerd wordt, kan te kampen krijgen met griepverschijnselen en in het uiterste geval longontsteking. nemerland. „Het uiteindelijke doel van het onderzoek is alle besmettingsbronnen op te rui men. Er wordt dikwijls geroe pen dat de meeste patiënten in het buitenland zijn besmet, HAARLEM GERARD VAN PUTTEN „De ziekte heeft in de loop der tijd al heel wat levens geëist", aldus J. den Boer, arts infectie ziekten bij de GGD Zuid-Ken- Buitenveldert- baan deels dicht in nacht SCHIPHOL BILL MEYER Schiphol sluit voor de rest van het jaar 's nachts de Buitenvel- dertbaan voor startende vlieg tuigen in westelijke richting. Dat is in de richting van Haar lem. Schiphol neemt dit besluit omdat ter plekke de geluidszo ne in de nacht van 14 op 15 september in één keer is 'volge- vlogen' en zelfs overschreden. De maatregel is minder spec taculair dan zij lijkt. Schiphol heeft voor het gehele jaar toe stemming voor 35 nachtelijke starts in westelijke richting van deze baan. De baan wordt daar om alleen bij extreem harde westenwind op deze manier ge bruikt. Dat was het geval in die bewuste nacht. Toen waren 48 vliegtuigen vertraagd. Zij hadden eerder dan 23.00 uur wanneer het nachtregime ingaat moeten vertrekken. Dat lukte niet. Om dat er westerstorm stond kon den zij alleen veilig van de Bui- tenveldertbaan vertrekken en werd in één keer de nachtnorm 'volgevlogen'. De gevolgen van de maatregel blijven beperkt. Mocht opnieuw een groot aantal vliegtuigen bij westerstorm tot in de nacht worden vertraagd, dan zullen zij vermoedelijk de gehele nacht moeten blijven staan. Pagina 3: Netelenbos gesterkt uit Schipholdebat Kabinet onthield Kamer geen schiphol-informatie maar dat is maar voor de helft waar gebleken. En we willen ook helder hebben of chroni sche rokers en excessieve alcol- holgebruikers het meest bevat telijk zijn voor infectie. Gege vens uit de Verenigde Staten en Engeland duiden daar wel op, maar ik wil dat wel onderzocht hebben." De GGD Zuid-Kennemerland heeft besmettingsgevallen over de periode 1991 tot en met 1997 geanalyseerd. „In totaal zijn er negentien patiënten door ons bekeken, te weinig voor een ge detailleerd inzicht over wat de specifieke besmettingsbronnen zijn en wie de meeste kans lo pen geïnfecteerd te worden", aldus Den Boer. In augustus is een begin ge maakt met de landelijke door lichting, waarbij Den Boer als centraal meldpunt van zestig GGD-specialisten in infectie ziekten geldt. Binnen twee jaar hoopt de Haarlemse arts over genoeg gegegens over besmet tingsgevallen te beschikken om die te kunnen toetsen aan infor matie uit de VS, Engeland en Frankrijk. Den Boer; „Hoewel de vetera nenziekte reeds in Nederland is ontdekt, kwam het tot dusver nooit van een systematische re gistratie. Wel zijn in het verle den onderzoeken gedaan naar besmettingshaarden in zieken huizen. Dat heeft ertoe geleid dat in ziekenhuizen procedures volgen om regelmatig het water door de leiding te laten spoelen, zodat de legionella bacterie de kans niet krijgt veteranenziekte te veroorzaken. Deze bacterie gedijt in stilstaand water bij een temperatuur tot zestig graden Celsius." VANDAAG 30 PAGINA'S -3,5 7 Binnenland Buitenland Cultuur23,24,25,26,27 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 Rubrieken10 LEiDENOp de stadscamping in het Leidse park Cronesteyn is in recordtijd een reusachtige tent voor 180 asielzoekers uit de grond gestampt. Het reusachtige paviljoen heeft veel weg van een feesttent. Bouwvakkers legden aan het begin van de middag op dikke balken een houten vloer, ter wijl hun collega's de staketsels overeind zetten. De stalen dakspanten werden met lange stokken op hun plaats gelegd. In een slootje is een dam gelegd om het bouwmateriaal aan te voeren. Leiden is nog steeds de enige gemeente die heeft gereageerd op het verzoek van de Centrale Opvang Asielzoekers om voor noodopvang te zorgen. De behoefte is echter veel groter dan het aantal plaatsen dat Leiden biedt. Staatssecretaris Cohen van justitie besloot gisteren nieuwe asielzoekers niet aan hun lot over te laten. Ze komen wel op wachtlijsten te staan, zoals Cohen al eerder van plan was, maar ze worden tijdelijk ondergebracht in legertenten. Behalve Leiden zal ook andere gemeenten worden gevraagd daarvoor ruimte beschik baar te stellen. Vanavond praat de Leidse gemeenteraad over de vluchtelingen in de polder. foto mark lamers LOSSER WIM NEESKENS Bij restauratiewerkzaamheden van een voormalig koopmans huis uit 1865 in het Twentse Losser zijn resten van unieke, stokoude kranten gevonden. Het gaat hier om De Opregte Haarlemsche Courant en De Leydse Courant. Het oude nieuws werd 11, 12, 14 en 18 november 1811 gedrukt. De tekst, horizontaal en verticaal gezet, is nog goed te lezen. Het blijkt dat al in 1811 de beursbe richten in de Opregte stonden. Het voormalig koopmanshuis in Losser was in 1811 van de Haar lemse familie Teyler. De Teylers waren steenrijk geworden met de textielhandel. Het kapitaal werd door Pieter Teyler onder meer gestoken in zijn verzame lingen, die uiteindelijk leidden tot Nederlands oudste museum, Teylers Museum te Haarlem. Het koopmanshuis in Twente werd later een Teyler apotheek. De oude kranten zijn bij schoonmaakwerkzaamheden in een oude eiken bint (een dwars balk) gevonden. Bij het zand stralen van de binten viel er een stukje krant uit. Daarna werden De Opregte Haarlemsche en De Leydse Courant uit het hout ge peuterd. De oude kranten zijn in Haarlem bij Drukkerij Joh. Enschedé gedrukt. Daar rusten in het bedrijfsmuseum ook de oude leggers met alle exempla ren van de Opregte, die, inmid dels opgenomen in Haarlems Dagblad, doorgaat voor de oud ste nog verschijnende krant ter wereld. De verfrommelde, uit 1811 daterende 'Opregte Haarlemsche Courant' en de 'Leydse Courant'. foto reinier van willigen voerd. Zo'n ritje naar Deventer duurde maar liefst 23 uur, naar Losser was het nog eens dertien uur verder. In 1958 wilde de gemeente Losser het eeuwenoude koop manshuis slopen. Dit karakte ristieke monument kon echter nog gered worden met financië le steun van de heer B.G. Crom- hof, nu 85 jaar oud en nog steeds eigenaar. Het pand, waar tot voor kort de apotheek geves tigd was, is inmiddels verhuurd aan de familie Kok, die er een restaurant wil beginnen. Kok is van plan de zeldzame kranten in het restaurant tentoon te stellen. De kortingsbon op de pagina Uitgaan betreft het super oldtimerfestival in de Groen- oordhallen in Leiden. Kritiek Borst op betaling van artsen door MSD HAARLEM CARLO NUVEEN-ANP Minister E. Borst (D66) van volksgezondheid heeft ernstige bezwaren tegen de handelwijze van het Haarlemse farmaceuti sche bedrijf MSD. Dit betaalt huisartsen om mee te doen aan onderzoek naar de werking en eventuele bijwerkingen van Maxalt, een nieuw geregistreerd middel tegen migraine. Borst vindt dat dit lijkt op marketing en werkt aan regelgeving om dit te verbieden. Voor ieder nieuw toegelaten geneesmiddel geldt dat ook ge volgd moet worden hoe het zich in de praktijk gedraagt. Hier ligt een taak voor artsen en apothe kers. Bijwerkingen moeten wor den gemeld en geregistreerd. MSD betaalt huisartsen een bedrag per patiënt die meedoet aan het onderzoek naar Maxalt. Patiënt en huisarts moeten alle bei een vragenlijst invullen over het middel. Het Pharmaceu- tisch Weekblad heeft de werk wijze van MSD aan de kaak ge steld door te melden dat huis artsen 150 gulden per patiënt krijgen. Volgens MSD is het slechts de helft, 75 gulden, en is dat een alleszins redelijke ver goeding voor de tijd die artsen erin steken. Medisch directeur G. van Leijenhorst van MSD vindt de ophef overbodig. „Bij ons on derzoek met Maxalt wordt de huisarts niet verplicht het mid del voor te schrijven." Volgens Twents historicus J. Poorthuis moeten de kranten in de vorige eeuw per postkoets vanuit Haarlem zijn aange- ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST Transportbedrijf Nagtegaal uit Alphen aan den Rijn wil in de gemeente een immens, hypermodem en gedeeltelijk ondergronds distributie- en opslagcen trum voor kaas bouwen. Volgens direc teur A. Nagtegaal staat Alphen volledig ruimte voor tienduizend ton kaas. Nag- „De huisvrouw moet straks de eerste zijn die de kaas aanraakt", aldus de di recteur. Robots en computers moeten het kaaspakhuis runnen. Voornaamste reden om robots bijna al het werk te la ten doen, zijn voor Nagtegaal de stren ge hygiënevoorschriften voor opslag en distributie van levensmiddelen. Er is achter zijn plan. Van het ministerie van VROM heeft het bedrijf inmiddels een subsidie gekregen van tienduizenden guldens. Nagtegaal gebruikt de rijksbij drage om een haalbaarheidsstudie te laten doen. In een eerste toelichting op zijn plannen zegt Nagtegaal dat het om een miljoeneninvestering gaat. tegaal, gespecialiseerd in het vervoer van kaas, wil deze vanuit het centrum distribueren. „Tien miljoen kilo kaas, dat is fors", zegt hoofd interne dienst A. van Leeu wen van groothandel Den Hollander Kaas in Bodegraven. Van Leeuwen weet van geen grotere opslagcentra in Ne derland. „Bij mijn weten zijn die er niet. Maar dat durf ik niet met zekerheid te zeggen." Een kaas weegt gemiddeld twaalf kilo. Dat houdt in dat in het Al- phense kaaspakhuis ruimte is voor on geveer 833.333 kazen. Directeur Nagtegaal heeft een lap grond aan de Heimanswetering (in Al phen-noord) op het oog. Nagtegaal zegt dat zijn transportbedrijf, dat nu nog midden in Alphen in de Prins Hendrik straat gevestigd, volgend jaar sowieso naar de Heimanswetering verhuist. Af hankelijk van de uitkomsten van de stu die wordt daar nog het pakhuis bij ge bouwd. Wethouder ruimtelijke ordening D. van der Veen Meerstadt bevestigt de steun van de gemeente. „Ik ben hier enthousiast over. We slaan twee vliegen in één klap. Het bedrijf is de afgelopen jaren zo gegroeid, dat het niet meer thuishoort in een woonwijk. We lossen een probleem op doordat het naar een bedrijventerrein gaat en daarbij krijgen we nog een prachtig voorbeeldproject voor Alphen." De plannen voor het kaaspakhuis sluiten prima aan bij de nota A3D (Alphen 3-Dimensionaal) uit 1994, aldus Van der Veen Meerstadt. Daarin maakte de gemeente haar ambi tie kenbaar om ondergrondse bedrijven te bouwen. Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tel: - Plaats: - trolè bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oabtomatlsch (f. 94.15) I i automatisch (f. 32,70) Oacceplgiro (f. 95,15) W iNr. bank/giro:Handtekening:i 1 Hij machtiging tot automatische betaling 1 krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. e bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1