Leidsch Dagblad 27 Beurzen leveren wereldwijd fors in 'De koeien moeten leren zwemmen' Laatste hand aan kermis TWEE WÉKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. aandichiphol draait op voor •ngeluk op hellingbaan Rouw om gevallenen Yom Kippoer 'Beleid Schiphol beter motiveren' IJDAG 2 OKTOBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 Gesprek van de Dag Hans van Dam terug uit Indiase gevangenschap Buitenland Paus trapt op zere tenen -/ met zaligverklaring omstreden Kroaat Cultuur en Kunst In het spoor van Jacques Brei en j Marieke Sport Marco Kleijn leeft op bij Noordwijk AEX duikelt omlaag Handel Lissabon stil na paniek\'erkopen De beurzen zijn wereldwijd nog steeds in rep en roer. Er lijkt voorlopig nog geen einde te komen aan de neergang van de koersen. Overal was het gisteren opnieuw raak. Met vele procenten tegelijk gingen de indexen naar be neden. In Lissabon legde het beursbestuur als gevolg van pure paniekverkopen de handel bijna twee uur stil. amsterdam Met hetzelfde gemak de Amsterdamse effectenbeurs in de eerste helft van dit jaar 100-punten-barrières slechtte, zakt het Damrak er nu weer in hoog tempo doorheen. Waar de AEX-index in juli nog ruim bo ven de 1.300 punten piekte, was de slotnotering gisteren 895.97, om vanmorgen nog weer eens bijna vijftig punten omlaag te duikelen met name wegens de bijgestelde winstverwachting van ING Groep. Het verlies van het Damrak met 4,1 procent lag in lijn met het verlies van de beurzen in de Feyenoorder Van Gastel blijft geschorst omringende landen. De CAC- 40-index van de beurs in Parijs leverde 4,95 procent in, Frank furt (DAX) moest 247 punten (5,5 procent) prijsgeven en ook Wall Street slaagde er niet in de spiraal van neergaande koers- bewegingen te doorbreken. De daling in de VS viel met 2,7 procent overigens relatief nog mee. Volgens handelaren speelt gebrek en de vrees vo sche In Zuid-Europa ging het er nog wilder aan toe De beurs van Madrid verloor ruim zeven procent en in Lissabon waren de beleggers par- Feyenoord-voetballer Jean-Paul van Gastel blijft geschorst. De Rotterdamse club heeft een kort geding tegen de KNVB vanmor gen verloren. De president van de rechtbank in Utrecht, mr. H. Schepen, bepaalde dat Van Gastel niet op onreglementaire gronden is geschorst. Van Gasteis elleboogstoot aan tegenstander Hamming in de wedstrijd tegen Fortuna Sittard werd niet door de arbiter, assis tent-scheidsrechters en waarne mer gerapporteerd, maar wel geregistreerd door de televisie camera's. Aan de hand van die tv-beelden ging de aanklager van de KNVB in beroep tegen aanvankelijke vrijspraak, waar na Van Gastel alsnog werd ge straft. Feyenoord vocht vervolgens in kort geding niet de schorsing van zes wedstrijden, waarvan twee voorwaardelijk, van Van Gastel aan, alswel de procedure. Volgens de club kan de com missie van beroep op basis van de reglementen alleen straffen bevestigen, vernietigen of wijzi gen. Van Gastel was evenwel in eerste instantie vrijgesproken. De uitspraak in het kort ge ding stelde de KNVB vanmor gen in het gelijk: de commissie van beroep heeft het recht een strafzaak onafhankelijk te bekij ken en zich er over uit te spre- Grappen en grollen over toekomstscenario 's leiden petra duivenvoorde ken. De plannen van de projectgroep gebiedsuitbreiding Leiden/Hcuir- lem/Amsterdam zijn uitermate geschikt voor grappen en grol len van wethouders uit de be trokken gemeenten. Echt seri eus worden de vier scenario's die de plannenmakers hebben bedacht niet of nauwelijks ge nomen. De Leidse wethouder T. van Rij is de grote uitzondering. Wethouder J. Haasbroek (Ge meentebelangen) van Ja- cobswoude is even stil als hij hoort dat in een van de vier sce nario's Het Groene Hart onder water wordt gezet om er een moeras van te maken. „De melkveehouders moeten dan zeker een zwemschool voor koeien beginnen. Ik denk dat ik zoiets zelf maar eens ga opzet ten. Lijkt me heel lucratief. Ik wil ook weer niet te negatief overkomen. Het is de kunst om uit al die ideëen de diamantjes te pikken." Wethouder M. Witteman van Hillegom is verbaasd en veront waardigd over het bollenstad- scenario dat de projectgroep opnieuw uit de kast heeft ge haald. In dit plan groeit Hille gom naar een inwonertal toe van zo'n 100.000. „Wij hebben HET WOORD IS AAN Clem Schouwenaars De jeugd eindigt daar waa men relaties gaat maken ii plaats van vrienden. 110 WEERSVERWACHTING volgens een Portugese hande laar vooral de particulieren in paniek geraakt. Zij wilden tegen elke prijs van hun stukken af. De BVL-index van de dertig grootste fondsen kelderde met bijna vijftien procent. In het Verre Oosten gloorde vandaag weer wat hoop. De ef fectenbeurs van Tokyo sloot vandaag met een minieme wist (0,2 procent) en enkele andere effectenbeurzen in Azië deden het gezien de gang van zaken van gisteren in het Westen rela tief ook niet slecht. In Zuid-Ko- rea steeg de beursindex met 2,6 punten tot 308,25 en in Thai land lag het verlies aan het ein de van de ochtendhandel op slechts 1,5 punten. Hong Kong is dicht in verband met een feestdag. Pagina 8: Beurzen kelderen door ondanks groei economie Pagina 9: ING gaat snoeien in personeelsbestand kil en r bewdlkt 20% 20% 20% 20% VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving16 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Sport25,27,28,29 Strips12 die discussie over de bollenstad vijf jaar geleden al gevoerd en toen gezegd dat we dat niet wil den. We hebben dat met alle gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek vastgelegd in het Pact van Teylingen, dat is goedge keurd door de provincie." De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA) noemt de vier scena rio's zeer extreem. „In de verde re discussie moeten we ons niet op een van die plannen richten maar op een mix." Van Rij is vooral onder de indruk van de enorme hoeveelheid extra wa tercapaciteit die nodig zal zijn. „Door te bouwen en te asfalter- ren in gebieden die nu nog uit weiland en sloten bestaan, doe je veel capaciteit teniet. Met een riool los je dat probleem niet. Er moet plassengebied bij ko- Volgens hem is het juist niet reëel om vast te houden aan 'al les zoals het nu is'. „Het ruimte beslag neemt op alle fronten toe. We wonen in grotere wo ningen, werken in grotere kan toren en stoppen onze kinderen allemaal in hun eigen bed. Daarmee is in het Pact van Teij- lingen geen rekening gehou den." De kortingsbon is voor de One Man Show' van Marijke Boon in Theater Muzenhof in Leiderdorp. Dode vrouw blijkt vermiste Katwijkse KATWUK/NOORDWUK job DE kruiff Het stoffelijk overschot dat af gelopen zondag op de Zwarte- weg In Noordwijk werd gevon den, is gisteren geïdentificeerd. Het gaat om de 40-jarige Kat wijkse Joke Ouwehand, zo heeft de politie vanochtend bekend gemaakt. De vrouw werd sinds 15 juli vermist. De 22 rechercheurs die zich met de zaak bezighouden zet ten het onderzoek voort naar de omstandigheden waaronder de vrouw is overleden. De politie gaat nog steeds uit van 'een niet-natuurlijkedood'. Het lichaam werd afgelopen zondag aangetroffen door een wandelaar, vlak achter een ten- niscomplex op de grens van Katwijk en Noordwijk. Het stof felijk overschot verkeerde in verregaande staat van ontbin ding. zone, die echter pas in 1999 nog overschrijding van de nor- klaar is, keihard moet aanto- men gedogen. Blijkt echter dat nen. Als zij daarin slaagt mag een nieuwe zone geen soelaas ze van de rechter vooruit- voor het milieu biedt, dan mag lopend op 1999 dit jaar zij ook dit jaar niet gedogen. Ja, Ik wiJ een abonnement op het Ieldsch Dagblad. I X'aani: Vnnri.ii..,. M'/V 1 Adres: - - -- 1 Postcode: Plaats:fa 'Tel:fl.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: tO Per maand Per kwartaal Qéutom»ti»ch (f. 94. IS I l automatisch (f. 32,70) Oacceptglro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN Deze bon in een envelop, z.onder postzegel, sturen naar: Leidsch Dagblad. Abonnee-service, OF BEL 071-51 28030 ,1echter verwerpt verweer luchthaven yrlem pauline van der mue luchthaven Schiphol is aan- "akelijk voor de schade die n Amersfoortse vrouw heeft leden toen ze ten val kwam een hellingbaan. De Haar- nse rechtbank heeft bepaald ■t de vrouw materiële en im- ïteriële schade op Schiphol n verhalen. De vrouw is in oktober 1995 vallen op een hellingbaan ;n roltrap zonder treden) op hiphol. Ze is naar eigen zeg- n bekneld geraakt in de baan meters meegesleurd. Daarbij eft ze letsel opgelopen. Ze eft de rechter gevraagd om hiphol aansprakelijk te stellen te veroordelen tot het ver eden van de schade. Hoeveel bedraagt, is niet bekend. Schiphol stelt dat de vrouw imogelijk bekneld kan zijn ge- akt in de baan. Volgens de :hthaven moet ze uit zichzelf n gevallen en bijvoorbeeld kneld zijn geraakt tussen een igagekarretje en de helling- op een hellingbaan, erkent Schiphol. Uit onderzoek zou ge- bleken zijn dat dat aan hen zelf te wijten is. Mensen zouden op de hellingbaan gaan lopen, hun bagagekar te zwaar beladen of de rembeugel van dat wagentje verkeerd gebruiken. Volgens het huishoudelijk reglement betre den mensen de luchthaven op eigen risico. Volgens de rechter doet het reglement niets af aan de aan sprakelijkheid van Schiphol. Hij. stelt dat reizigers meestal haast hebben en vaak nauwelijks er varing met hellingbanen en ba gagekarretjes. De kans dat er fouten worden gemaakt, is dus groot. De hellingbaan moet daartegen bestand zijn. 'Indien een zodanige veiligheid bij de huidige stand van de techniek niet kan worden geboden, dan behoort de Luchthaven van de plaatsing van hellingbanen af te zien', schrijft de rechter in zijn vonnis. Schiphol beraadt zich op het vonnis. 00 Er vallen wel vaker Rechter in uitspraak kort geding tegen minister Minister Netelenbos (verkeer) moet binnen vier weken beter motiveren waarom zij een over schrijding van de geluidsnor men op Schiphol wil gedogen. Zij mag van de rechter dit jaar overschrijdingen gedogen als zij kan bewijzen dat nieuwe ge luidsnormen, die voor volgend jaar in voorbereiding zijn, een verbetering van de geluidssitua tie opleveren. Dit heeft de bestuursrechter in Amsterdam vanochtend be paald in het kort geding dat milieuorganisaties tegen de mi nister hadden aangespannen. Netelenbos heeft eerder al ge zegd dat zij wil toestaan dat er te veel lawaai wordt gemaakt, omdat de huidige geluidszone „absurditeiten" vertoont. Die telt bijvoorbeeld ook de over schrijdingen van de normen op weilanden en parkeerplaatsen mee, waar niemand woont of werkt. Daarom wil zij deze ab surditeiten uit de zone halen, waarmee volgens haar zowel het milieu als het vliegverkeer is gediend. De rechter vindt dat zij de voordelen van deze aangepaste Jeruzalem Op de militaire begraafplaats van Jeruzalem mijmert een vrouw over de oorlog bij het graf van een familielid. Israël herdenkt deze maand de ruim 2.500 gevallenen in de Yom Kippoeroorlog, dit jaar al weer 25 jaar geleden. In oktober 1973 sloeg Israël vernietigend terug na een gezamenlijke aanval van de Ara bische buurlanden Egypte en Syrië. foto »ap» eyal warshavsky ar i t kii iSM islo 'g o 'lijk >elle id. eiden Het was gisteren al een drukte van belang tussen het station en Molen de Valk, maar nog niet met botsautofanaten en paardrijdende leuters. Kermisexploitanten reden af en aan om hun, vaak imposante, attracties in elkaar te zetten. Op de foto legt de beheerder van het pookhuis letterlijk en figuurlijk de laatste hand aan zijn griezelslot. Vanaf twee uur vanmiddag draaide de 3-oktoberkermis op volle toeren. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1