Philips gaat chips maken in Singapore 'rijsdaling speelt loogovens parten Economie VW blikvanger op autoshow Parijs Discovery vaart minder vanwege defecte motor PvdA wil overeenkomst van ALM en KLM inzien Detron wil één zendmast Telfort in spoor van KPN en Libertel tod WE International surprise voor Vendex IINSDAG 29 SEPTEMBER 1998 UC| Visafslag Den Oever sluit niet vieringen De coöperatieve visafslag in Den Oever sluit 1 ïangesloten vissers hebben besloten om hun v' weer aan wal te brengen. Sluiting zou een ramp zijn voor de werkgelegenheid in het Noord-Hollandse dorp. Ook zouden de aangesloten vissers een strop lijden van naar verluidt gemiddeld n de man. Er wordt contact gezocht met de afslag in Den Helder om tot een vergaande samenwerking te komen. Het management wordt overgenomen door Den Helder. Deze week wordt met geldverstrekker Rabobank, die de vissers een ultima tum had gesteld, gesproken over een afbetalingsregeling. Mogelijk toch redding voor PAL a* De kans bestaat dat de Filipijnse nationale luchtvaart- naatschapij PAL volgende week toch weer gaat vliegen. De Fili- ii jijnse president Estrada maakte gisteren bekend dat er een ak- i! toord ligt tussen vakbond en directie. De 57 jaar oude lucht- 2, raartmaatschappij leek vorige week reddeloos verloren. De vak- bonden waren niet bereid de salarissen te bevriezen om PAL te J helpen de loonkosten te beheersen. In ruil voor vier zetels in de an commissarissen en een aandelenpakket van twintig l procent hebben de bonden nu toch ingestemd met een tienjari- ge bevriezing van de arbeidsvoorwaarden. PAL zucht onder een schuldenlast van vier miljard gulden. Agrevo koopt zaaddvisie van Cargill BiANKFURTAgrevo neemt de zaadactiviteiten van het Ameri kaanse concern Cargill over voor ruim 1,2 miljard gulden. Daar mee krijgt Agrevo rechtstreeks toegang tot de Noord-Ameri kaanse markt voor genetisch gemodicifeerde mais. Het zaadbe- drijf Cargill Hybrid Seeds North America heeft veertien onder soeks- en productielocaties in de VS en een vestiging in Canada. omzet ligt rond de tweehonderd miljoen. Agrevo, voor zestig procent in handen van Hoechst en voor veertig procent van Schering, maakt producten voor de landbouw. Vorig jaar be haalde Agrevo een omzet van 4,6 miljard gulden. Van Leer Mijdrecht krimpt in Amstelveen Emballagefabrikant Van Leer gaat de activiteiten op 3i het gebied van onderzoek en ontwikkeling voor industriële ver pakkingen overbrengen van Mijdrecht naar de elders gevestigde j fabrieken in Europoort en het Britse Ellesmere Port. Dat bete- i ;ent dat het aantal personeelsleden bij Van leer Services, waarbij mdersteunende taken voor het concern zijn ondergebracht, met !4 wordt teruggebracht. Het zijn er nu nog honderdtwintig. De iperatie heeft dit jaar en begin 1999 plaats. Een deel van de ar- leidsplaatsen verdwijnt door natuurlijk verloop. De operatie noet leiden tot een hoger rendement. Aaterterminal alternatief voor Twente wolle Het ministerie van verkeer en waterstaat, de provincie ■n de regio Twente onderzoeken de haalbaarheid van een zoge- loemde waterterminal in Twente. De bedoeling is op de termi- ïal containers van vrachtwagens voor verder vervoer over te laan op binnenschepen. Mogelijke locaties zijn de binnenha- V ens van Enschede en Almelo of langs het Twentekanaal in Hen- ;elo. Over de kosten is nog niets bekend. Het 'plan dient als al- ematief voor de geplande combiterminal langs de Al in Olden- iaal. Gedeputeerde Staten van Overijssel krijgen de financiering loor dit overslagcentrum voor onder meer containers niet rond, mede omdat het rijk niet meebetaalt. Het rijk geeft prioriteit aan •ii Je Betuwelijn en de Hoge Snelheids Lijn. Philips schrapt tachtig banen in Oss Philips schrapt in de vestiging in het Noord-Brabantse Oss achtig van de ongeveer negenhonderd arbeidsplaatsen. De re- 13 irganisatie is nodig omdat er steeds minder vraag is naar een bepaald type starter voor spaarlampen, aldus een woordvoerder m de Nederlandse Philips Bedrijven. De onderneming wil de ïti ingreep afronden voor eind volgend jaar. Philips gaat er voorals- 1 nog van uit dat gedwongen ontslagen niet nodig zijn. Het bedrijf I wil overtollige werknemers helpen bij het zoeken naar werk. illette zet mes in organisatie oston Gillette gaat grootscheeps reorganiseren. De Ameri- k aanse fabrikant van scheergerei schrapt 4.700 banen (elf pro van het totaal) en sluit veertien fabrieken. De operatie moet anderhalfjaar zijn voltooid. De onderneming, onder meer li ïgenaar van de Duracell-batterijen, gaat verder haar zes divisies jferdelen over vijf geografische zones. De ingreep moet het con- staat stellen beter te reageren op veranderingen in de narkt. Over het derde kwartaal zet Gillette een post van 750 mil- gulden in de boeken voor de operatie. Onlangs introdu- eerde Gillette een nieuw scheermes met drie mesjes. Ontwikke- II ngskosten: 1,5 miljard. 10 ivolg van voorpagina logovens-woordvoerder Brink zegt dat vooral de tus- ijihandel voorraden afbouwt aarzelt met nieuwe bestel- 11 gen. Ook de stijgende import staal van buiten West-Eu- i en Noord-Amerika doet ió :h gelden. ,,De prijsdaling die veroorzaakt is groter dan rwacht." Volgens Brink is de positie Hoogovens bij met name ten in de auto- en vlieg- igindustrie als 'belangrijke le- rancier' niet veranderd. „Het i obleem zit in de markt zelf." j Op basis van de nieuwe nstvoorspelling en het resul- it over het eerste halfjaar, wacht Hoogovens in de zes maanden van dit i nettowinst te maken Nieuwe wet regelt schade na gaswinning De nog door Napoleon in 1810 uitgevaardigde Mijnbouwwet wordt gemoderniseerd. Het wetsvoorstel is naar de Kamer gestuurd. Minister Jorritsma wil de gevolgen van bodemda ling door winning van delfstof fen beter regelen. Zij denkt aan een risico-aansprakelijkheid als er schade ontstaat door bodemdaling of trillingen. Die kunnen bijvoorbeeld veroor zaakt worden door het leegha len van gasvelden. Ze stelt een commissie bodembeweging in, die een onafhankelijk oordeel moet geven over schadegeval len. De nieuwe wet regelt ook de winning van de aardwarmte. „Uit oogpunt van energiepoli- tiek is het van belang dat er zorgvuldig met de aanwezige aardwarmte wordt omgegaan", zegt de bewindsvrouw. Ook ondergrondse opslag krijgt een plek in de nieuwe wet. Ook is er meer aandacht voor het milieu. Als er een grote kans is op milieuschade of bo dembeweging kan een gebied gesloten worden voor opspo ring, winning en opslag. Mijn- bouwinstallaties die niet meer gebruikt worden, mogen niet in zee blijven staan. Bij de bouw moet worden gemeld hoe zo'n platform verwijderd wordt. Pijpleidingen mogen blijven liggen tenzij ze gevaar voor milieu of veiligheid opleveren. Dan kan de minister verwijde ring eisen. Vandaag werd er nog flink gesleept met auto's de Parijse autoshow die donderdag begint. i gepoetst zoals hier bij Peugeot om klaar te zijn v Volkswagen ziet weer kans de show te stelen op een autotentoonstelling. In januari lukte dat in Detroit met de 'retro-auto' New Beede. Nu trekt het Duitse autoconcern de aandacht in Parijs met de achttiencilinder Bugatti en de eerste produc- tierijpe Lupo, de kleine auto die met één liter brandstof ruim dertig kilometer ver komt. Donderdag gaat de Autosalon van Parijs open. Het is de honderdste maal dat de tentoonstelling wordt gehouden en dat gaat gepaard met veel festiviteiten, ook al omdat het Franse autocon cern Renault en de Franse bandenproducent Mi- chelin eveneens hun honderdjarige bestaan vie ren. Verder zet Porsche in Parijs nog maar eens zijn vijftigjarig bestaan luister bij. Ongeveer acht honderd automerken uit een dertigtal landen staan er. De organisatoren verwachten meer dan een miljoen bezoekers. De show belooft de bezoeker veertig premières. Zo laat Renault zijn nieuwe Twingo zien en Mer cedes zijn nieuwe S-klasse, minder pompeus dan de vorige, maar nog altijd groot. De Duitse fabri kant toont een ingebouwd apparaat dat aut tisch de veilige afstand tot de voorligger bepaalt. Citroën staat er met zijn studiemodel C3. Velen zien daarin de opvolger van de 2CV. Investering van ruim twee miljard Philips gaat in Singapore een nieuwe chipfabriek bou wen. Samen met Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) en investeringsmaatschappij EDB steekt het concern ruim 2,1 miljard gulden in de bouw van de nieuwe productievestiging. Philips krijgt 48 pro cent van het bedrijf, TSMC 32 procent en EBS neemt voor 20 procent deel in het samenwerkingsproject. De bouw start begin volgend jaar. klant. Philips is de grootste leve rancier van halfgeleiders in Eu ropa. TSMC is de grootste fabri kant van geïntegreerde schake lingen. Beide bedrijven werken sinds 1987 met elkaar samen. De nieuwe fabriek gaat hele kleine chips produceren van 0,25 micron. 0,18 micron en kleiner. De halfgeleiders die Philips er gaat maken, zijn voor al bedoeld voor consumenten producten en communicatie toepassingen. „Het gaat om een relatief solide sector, zelfs in een tijd waarin de markt voor der gelijke producten gebukt gaat onder overcapaciteit. De joint venture past in de toekomst van Semiconductors, een van de be langrijkste winstmakers van Philips", aldus Van der Poel. Binnen anderhalf jaar moet de productie kunnen beginnen om in 2003 op volle toeren te kun nen draaien. Ondanks de huidi ge overcapaciteit op de chip markt denkt Philips dat het nu Eind 2000 komt er volgens Phi lips grote vraag naar chips. „De joint venture is een zorgvuldig doordachte langetermijninves- tering", aldus A. van der Poel, directievoorzitter van Philips Semiconductors. Zestig procent van de produc tiecapaciteit voor Philips. TSMC mag veertig procent van de fa briek gebruiken. Philips is nog voor 27,6 procent aandeelhou der van deze Taiwaneese fa briek en tevens een belangrijke Overtocht duurt uur langer n holland De afvaarten van de Stena Discovery uit Hoek van Holland om 07.20 uur en uit het Britse Harwich om 10.40 uur vervallen voorlopig. Door een manke ment aan een van de waterjets doet het schip één uur langer over de oversteek dan normaal. Stena Line vindt die vertraging onaanvaardbaar. Alleen de afvaarten uit Hoek van Holland om 16.05 uur en uit Harwich om 19.20 uur blij ven doorgaan. Passagiers die op de vervallen afvaarten hebben gereserveerd, is een alternatieve reis of een andere route aange boden. De anderhalf jaar oude Stena Discovery kan de noodzakelijke snelheid van veertig knopen (ruim zeventig kilometer per uur) niet halen. Stena Line gaat op korte termijn met de fabri kant praten over een oplossing. Stena lijdt door het schrappen van de afvaart een aanzienlijke bedrijfsschade. Amsterdam Na jaren van afwezigheid wordt vanaf donderdag in het RAI-complex weer de elektronicabeurs Firato gehouden. Tot en met woensdag 7 oktober zijn er de laatrste nieuwtjes te zien op het gebied van beeld, geluid, PC's, communcatie en automatisering. Gisteren werd ïen begin gemaakt met de opbouw van de stands. foto wfa dijkstra De KLM is niet bereid zonder meer de overeenkomst met de ALM aan de Kamei te geven Het parlement heeft de moge lijkheid daartoe een officieel verzoek te doen. Dat is een om slachtige procedure. Ook de ALM moet ermee instemmen, zo heeft het ministerie van ver keer en waterstaat laten weten. Bovendien is de KLM nauwe lijks duurder dan andere bedrij ven die op de Antillen vliegen, zegt het ministerie. PvdA-Kamerleden Van Gijzel en Van Oven vinden de reactie van het ministerie onbevredi- gend. De PvdA-Kamerfractie wil we- kingsovereenkomst van de KLM en de ALM staat over de lucht vaart tussen de Nederland en de Antillen. Zo kan het parlement achterhalen hoe de tarieven op die route tot stand komen. Horecabedrijf Van der Valk wil de tarieven van de KLM niet betalen en gaat met de Belgi sche maatschappij Sobel Air charters naar de eilandengroep verzorgen. De retourprijs is 999 gulden. Driehonderd gulden minder dan de KLM berekent. van ruim honderdtien miljoen gulden. In augustus ging men nog uit van ruim driehonderd miljoen gulden winst. Het be tekent dat het staal en alumini- umconcem de komende maanden amper winst maakt. En dat terwijl het concern de afgelopen jaren al voor meer dan een miljard gulden heeft bezuinigd. In het persbericht kondigt Hoogovens maatregelen aan. Over wat die inhouden wil de woordvoerder niets kwijt. Be kend is wel, dat de staalpro- ductie bij het voormalige Boël in- het Belgische la Louvière wordt verminderd. De Waalse vakbonden moeten er zelfs re kening mee houden dat delen van de fabriek voor dertig da gen worden stilgelegd. Nieuwe investeringen bij Boël worden voorlopig opgeschort. amsterdam Nieuwe 'mobiele concurrent' morgen op de markt Felle concurrentiestrijd om de gunst van de mobiele beller en toch samen een zendmast gebruiken. Volgens Detron moet het kunnen. Het bedrijf wil alle aanbieders van mobiele telefonie (over een half jaar zijn dat er vijf) zo ver krijgen dat ze hun ontvangstinstallaties in dezelfde kerktoren of dezelfde mast plaatsen. In de VS is het gebruikelijk dat één bedrijf de plekjes voor de an tenne verzorgt en dat alle concurrenten van dezelfde zendmast ge bruikmaken. Dat kan volgens directeur Banken in Nederland ook. Zonder samenwerking hebben de vijf telecombedrijven minstens 7.500 antenneplekken nodig. Detron denkt aan drieduizend plaat sen genoeg te hebben voor iedereen. Daardoor zijn de bedrijven goedkoper uit. Het plan hangt nog op het geld. Detron, dat in Bel gië en Duitsland soortelijke plannen wil uitvoeren, heeft 250 mil joen gulden nodig. Een Amerikaanse zakenbank is geïnteresseerd, maar wil eerst zekerheid over de interesse bij telefoonmaatschap pijen. Die willen op hun beurt zeker weten dat Detron genoeg geld heeft. amsterdam anp n voorpagina dakje. De monopoliewaakhond van de overheid, NMa, bestu deert al maanden naar de over name van KBB door Vendex. De vrees bestaat dat de combi natie van de twee grootmach ten onder de detaillisten de markt te sterk zouden domine ren. Een fusie zou HEMA en Bijenkorf (KBB) en de V&D on der één dak brengen. Ook heb ben de twee meerdere winkel ketens, zoals Hunkemöller, Claudia Strater, Peek Clop- penburg, M&S Mode en vele andere. Vendex heeft altijd verklaard dat de fusie zou klappen als de NMa besluit dat een gedeelte van de winkels afgestoten moet worden om een monopoliepo sitie te voorkomen. Een fusie tussen WE en KBB zal waar schijnlijk tot veel minder be zwaren leiden bij de Nederland se inonopoliepolitie. Daarvoor is WE met in totaal 260 winkels veel te klein. „We hebben echter grootse uitbreidingplannen aldus de woordvoerder. „WE is ervan overtuigd samen met KBB een sterk retailconcern te kunnen vormen, dat goede mogelijkhe den biedt voor verdere interna tionale expansie." Voorts heerst binnen KBB al langer onvrede over de fusie met Vendex. Zo zouden de win keliers met een HEMA er grote bezwaren tegen hebben opeens in één concern te zitten met V &D. Aangezien Hessels de be oogde topman is van de nieuwe combinatie vreesden de winke liers dat hij de Vendex-dochter een warmer hart toedraagt dan de HEMA. Het is overigens de' vraag of de aandeelhouders het bod van WE van 160 tot 165 gulden per aandeel hoog genoeg vinden. De Vereniging Effecten Bezitters (VEB), die veertig procent van de aandeelhouders vertegen woordigt, eiste eerder 180 gul den van Vendex per aandeel KBB. P. de Vries van de VEB is 'zeer positief over het bod van WE, maar noemt het nog iets te laag. De overnamekandidaat is volgens De Vries een solide par tij. Telfort stort zich morgen ook op de mobiele telefoonmarkt. In opzet wijkt de nieuwko mer maar weinig af van de bestaande con currenten KPN en Libertel. Het bedrijf van NS en British Telecom komt met een ge woon abonnement en een vooraf betaalde telefoonkaart. Nieuw is dat Telfort hetzelfde tarief voor de piek- en daluren rekent.Tel- fort begint in de Randstad en de grote ste den en pas eind volgend jaar kan in heel Nederland worden gebeld. Tot die tijd wordt een mobiel abonnement aangeboden voor vijftig gulden per maand met twee honderd gratis belminuten. Als die minuten op zijn, kost elk telefoontje een kwartje per minuut. Op het nieuwe net kan voorlopig alleen met een Telfort-toestel worden ge beld. Het telefoonpakket is verkrijgbaar in zo'n 1.200 winkels, waaronder Bloldcer, V&D en Dixons. Telfort wil eind dit jaar 50.000 abonnees hebben. De Consumentenbond onderkent het gemak voor de consument, maar vraagt zich toch af of die er per saldo op vooruit gaat. „De tarieven zijn moeilijk te doorzien. Als de consument alle gratis minuten benut, is dat voordelig. Daartegen over staan gunstige aanbiedingen van de bestaande aanbieders. Zo biedt KPN vijf maanden een gratis abonnementzegt be leidsmedewerkster Aberson. De bond komt eind november met een tariefsvergelijking. Volgens Aberson zitten aan die ruime verkrijgbaarheid van het telefoonpakket ook haken en ogen. „Het is geen speel goed." Dat nog niet overal kan worden ge beld, is ook negatief. „Dat moeten ze de bellers heel duidelijk vertellen", aldus de bondswoordvoerder. Positief vindt zij de flexibele abonnementsvorm. Wie niet tevre den is, kan direct opzeggen. Staatssecretaris Monique de Vries van verkeer en waterstaat gaf gisteren samen met Telfort-di recteur Koos van der Meulen het startsein voor de nieuwe concurrent op de mobiele-telefoon- markt met de ingebruikstelling van het GSM-1800-net. KPN en Libertel zijn nauwelijks onder de indruk van het aanbod van Telfort. „De vas te prijs voor piek- en daluren is opmerke lijk, maar Telfort kan makkelijk met een stuntprijs komen omdat het nog geen lan delijke dekking biedt", zegt een KPN- woordvoerster. Libertel noemt het logisch wat de nieuwe aanbieder doet: „Wij begon nen ook inet fors lagere tarieven en een niet-landelijke dekking". Beide bedrijven verkennen ook nieuwe distributiepunten. „Maar de supermarkt gaan wij niet in, want de verkoper moet toch enige kennis van za ken hebben", aldus KPN. Telfort heeft fors moeten investeren in het nieuwe netwerk dat in een snel tempo (zes maanden) is aangelegd. Aanleg van het net, de van de staat verworven mobiele li centie en de productontwikkeling kostten het bedrijf tot nu toe zo'n miljard gulden. Pas aan het begin van de volgende eeuw speelt Telfort quitte.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9