Piloten-protest tegen uitzetting asielzoekers Tony Blair ondervindt de eerste zuchtjes tegenwind Buitenland losovaren vertrouwen gelofte Marjanovic niet Schroder verhuist in voorjaar naar Berlijn Georges doet Verenigde Staten aan Premier van Albanië houdt het voor gezien ilNSDAG 29 SEPTEMBER 1998 4\nwar ontkent schuld voor rechter Kuala lumpur De Maleisische ex-vice-premier Anwar Ibrahim Bieeft vandaag voor een rechtbank in Kuala Lumpur gezegd dat ^ïij niet schuldig is aan het 'onnatuurlijk seksueel gedrag' en de :orruptie waarvan hij wordt beschuldigd. Duizenden demon- itranten riepen gisteravond om het aftreden van premier Ma- ïathir. Zeker 75 mensen werden opgepakt. Anwar werd begin leze maand ontslagen en later opgepakt. Eerder deze maand Tegen twee mannen zes maanden cel na verklaringen over ;eksuele relaties met Anwar. Volgens Anwar zijn de twee ge- o lwongen tot de verklaringen, ij "Iran: Geen onderhandelingen met VS eheran Iran heeft gisteren onderhandelingen met de Verenig- ie le Staten uitgesloten, zolang Washington het politieke isole- :n nent tegen Teheran handhaaft. Kamal Kharrazi, de Iraanse mi- lister van buitenlandse zaken, zei dat Amerika de sancties tegen ran moet opheffen en een andere houding moet aannemen, 'as dan is serieus overleg mogelijk. Volgens Kharazzi is Iran be- 2,1 eid te strijden tegen terrorisme, drugshandel en de verspreiding ran vernietigingswapens. Het Iraanse commentaar volgt op doorzichtige Amerikaanse voorstellen om de betrekkingen te verbeteren. De Amerikanen hebben Iran er herhaaldelijk van be schuldigd het internationaal terrorisme te steunen. herdachten aanslagen aangeklaagd iew york Twee verdachten van de aanslagen in augustus op de '0l Amerikaanse ambassades in Kenya en Tanzania zijn gisteren r g, loor een rechtbank in New York beschuldigd van moord. Moha- af ned Saddiq Odeh, een Palestijn, en Mohamed Rashed Daoud l-'Owhali, een Jemeniet, werden kort na de aanslagen opgepakt n Kenya. Ze zouden betrokken zijn geweest bij de bomaanslag an 7 augustus in de hoofdstad Nairobi. Daarbij vielen 253 do len en ongeveer 5.000 gewonden. Twee andere verdachten wor- g len ook in New York vastgehouden. In Londen wordt de betrok- senheid van nog eens zeven mensen onderzocht, en in Tanza nia zitten drie verdachten vast. "j Verzekeraar eist tabaksmiljarden d eruzalem Israëls grootste zorgverzekeraar heeft gisteren van si- jarettenfabrikanten ongeveer 3,8 miljard gulden geëist, als com pensatie voor de kosten die het bedrijf moet maken voor de be- L* landeling van rokers. De verzekeraar zegt dat de rokers worden nisleid over de gevolgen van het roken van sigaretten. De fabri- anten die in de aanklacht worden genoemd, zijn de Ameri- aanse bedrijven Phillip Morris, RJ. Reynolds, Brown Willi- mson, Liggett Meyers en Lorillard, en de enige Israëlische si- us;arettenproducent, Dubek. Er wordt niet alleen geld geëist, maar de stopzetting van alle reclame voor rookwaar en de verwij ld lering van schadelijke stoffen uit sigaretten. Avondklok voor jonge Britse kinderen 'Npen Gemeenten in Engeland en Wales kunnen vanaf mor en een avondklok invoeren voor kinderen onder de tien jaar. )ie mogen dan tussen negen uur 's avonds en zes uur 's mor- ens niet meer alleen op straat zijn. De maatregel maakt deel uit an een reeks maatregelen tegen jeugdcriminaliteit. In Schot- ind experimenteren drie plaatsen al met een avondklok voor inderen. Volgens de politie daar is het aantal misdrijven sinds- lien met eenderde gedaald. De Britse jeugdcriminaliteit is de af- elopen twintig jaar iets afgenomen, maar blijft in vergelijking j0net andere landen hoog. In de VS geldt in veel grote steden al j en avondklok voor jongeren tot en met 17 jaar. Op overtreding j.taan forse boetes. De jeugdcriminaliteit is er gehalveerd. Fatwa tegen Rushdie onherroepelijk' ;heran Volgens verschillende Iraanse geestelijken moet het re- g< gieuze doodvonnis (fativategen de Britse schrijver Salman ushdie worden uitgevoerd, omdat het onmogelijk is zo'n richt - jn te herroepen. Het vonnis tegen Rushdie werd in 1989 uitge- jroken door wijlen ayatollah Khomeini. De krant Resalat publi eerde gisteren een commentaar van groot-ayatollah Lankarani, ie er op wees dat een fatwa 'een onherroepelijke en bindende ïeologische uitspraak' is. Een andere groot-ayatollah, Nouri lamedani, zei dat geen enkele hoge geestelijke in staat is de fat- ra van Khomeini nietig te verklaren. De polemiek woedt in Iran inds minister van buitenlandse zaken Kamal Kharrazi donder- ag zei dat de regering zich distantieert van de fatwa. [Wormale leven in Lesotho deels hervat iaseru Duizenden ambtenaren in Lesotho zijn gisteren weer .an het werk gegaan, in een poging het normale leven te hervat - en na de Zuid-Afrikaanse interventie van vorige week. In de oofdstad Maseru was het voor de derde opeenvolgende dag j tstig. Ongeveer duizend militairen van het Lesothaanse leger leidden zich bij hun kazernes, waar onderzocht zal worden wat un rol in de opstand van vorige week is geweest. Muiters kun- en rekenen op discplinaire maatregelen. Ook op het diploma- eke vlak worden de inspanningen voor normalisering voortge- et. Koning Letsie III is vandaag in Kaapstad voor besprekingen iet de Zuid-Afrikaanse president Mandela. In Lesotho is het al nrustig sinds de verkiezingen van mei. Volgens de oppositie eeft de regeringspartij de uitslag vervalst. 1 'S claimen succesje Midden-Oosten ashingtonVolgens de Amerikanen zit er weer vaart in het v m esoverleg in het Midden-Oosten. Na een ontmoeting met de Is- lëlische premier Netanyahu en de Palestijnse leider Arafat pi >rak president Clinton gisteren de hoop uit dat er binnen twee tf eken een akkoord kan worden bereikt over verdere terugtrek king door Israël van de bezette Westoever. Minister Albright van m uitenlandse zaken en Dennis Ross, Clintons speciale gezant oor het Midden-Oosten, zullen binnenkort naar de regio afrei- en om vervolgbesprekingen in oktober voor te bereiden. Het is v ijna een jaar geleden dat Clinton, Netanyahu en Arafat samen ii ver het vredesoverleg spraken. Clinton, wiens positie ernstig lerzwakt is vanwege de zaak-Lewinsky, kan een door de VS be- rerkstelligd akkoord tussen Israël en de PLO goed gebruiken, igst voor nieuwe acties Servische leger afp-Rtr etnisch-AJbanese Kosovo staan sceptisch te- g lover de belofte van de Servi le premier Marjanovic dat gi Servische leger terugkeert eirir de kazernes, nu het 'de op- el nd van de Albanezen in de H ivincie heeft bedwongen'. De VO, die acties tegen Servië irbereidt, liet weten eerst te len zien of Belgrado de belof- litvoert. )e Albanezen in de Servische zijn ondanks de al orden van Marjanovic bang at >r nieuwe acties van het Ser- atche leger. Ze lijken in hun h es bevestigd door een mede- n ing die enkele uren na de be- fc[e van de premier van het kefvische informatiecentrum in Kosovaarse hoofdstad Pristi- kwam. Het liet weten dat gis- en tientallen 'Albanese extre misten' zijn gedood, Marjanovic' hield ook de mo gelijkheid van nieuwe aanvallen open. Hij zei dat het leger de wapens meteen weer zal opne men 'als er opnieuw activiteiten van bandieten en terroristen zijn'. Het Servische parlement stemde gisteren in grote meer derheid voor een voorstel van de premier om in Kosovo een voorlopige regering te benoe men, die de Servische provincie moet besturen tot er afspraken zijn gemaakt over een definitie ve status. Die voorlopige regering moet verkiezingen voorbereiden voor een nieuw parlement, dat dan een reguliere regering moet kie zen. Kosovo heeft sinds 1989 geen parlement en regering meer. In dat jaar hief de toen malige president Milosevic de in 1974 al 'uitgeklede' autono mie van de provincie op. Maatschappelijk verzet in België neemt toe na dood Nigeriaanse Gesprekken met Groenen beginnen vrijdag berlijn AFP-GPD Belgische piloten weigeren nog mee te werken aan de onvrijwillige repatriëring van af gewezen asielzoekers. Dit heeft de Vereniging van Belgische Piloten gisteren laten we ten in een reactie op dood van de Nigeriaanse Semira Adamu. Zij stierf nadat een rijks wachter haar tijdens een gewelddadige uitzetting met een kussen had gesmoord. Op de Brusselse luchthaven Zaventem werd vanmorgen van alle passagiers een minuut stilte gevraagd om haar te herdenken. brussel paul koopman correspondent Na de politieke crisis die vorige week het gevolg was van de ver ontwaardiging over de dood van de Nigeriaanse, lijkt een nieuwe fase aangebroken: die van het maatschappelijk pro test. Bij de piloten, die burgerlij ke ongehoorzaamheid aankon digen, voegden zich de 'Pries ters en religieuzen voor gerech tigheid', een nieuwe vereniging die eist dat de staat het onder dwang uitwijzen van illegalen staakt. Ook is er de actiegroep 'Col lectief tegen uitwijzingen'. Die wil in de vertrekhal van Za ventem passagiers vragen het opstijgen van vliegtuigen met asielzoekers aan boord te ver hinderen, door rechtop te blij ven staan. In een open brief te kenden ruim tweehonderd aca demici zaterdag al protest aan tegen de in hun ogen 'walgelijke uitwijzingspraktijk' De Belgische politieke klasse lijkt nog niet erg onder de in druk van het verzet. Premier Dehaene zei gisteren dat het ge bruik van dwang bij onvrijwilli ge uitwijzingen ook in de toe komst noodzakelijk blijft. Na af loop van de wekelijkse vergade ringen van de partijbureaus bleek gisteren dat de regerings fracties niet van plan zijn het asielbeleid te versoepelen. De nieuwe minister van bin nenlandse zaken Van den Bos sche heeft wel aangekondigd vrijdag een nota uit te brengen, die al door zijn vanwege de af faire afgetreden voorganger Tobback werd voorbereid. In het stuk zal een aanzet zal wor den gegeven voor een iets 'hu maner' uitwijzingsbeleid. Of dat beleid ook in de praktijk kan worden gebracht, zal voor een groot deel afhangen van de Bel gische pilotenvereniging. Inmiddels is bekend gewor den dat op de videoband die van de uitzetting van de Nigeri aanse is gemaakt, te zien zou zijn hoe de rijkswachters grap jes maken, terwijl de 20-jarige Semira een kwartier lang met haar hoofd in een kussen wordt gedrukt. Vlak voor de video wordt uitgezet, waagt een rijks wachter 'ademt ze nog?', waar na een collega zegt: 'ze ademt nog goed'. De band is nog niet openbaar gemaakt. De grote winnaar van de Duitse verkiezingen, de sociaal-demo cratische SPD, wil de Bonds- kanselarij al in april volgend jaar van Bonn naar Berlijn ver huizen. Toekomstig bondskan selier Schroder zal dan meteen vanuit de hoofdstad gaan wer ken. De verhuizing was eigenlijk voorzien voor de zomer van vol gend jaar, maar Schroder kon digde al vóór de verkiezingen aan dat hij bij winst eerder naar Berlijn zou gaan. Het parlement en veel overheidsinstellingen volgen in de zomer. Schroder begint vrijdag aan coalitie-onderhandelingen met de Groenen. Hij gaf zijn beden kingen tegen samenwerking met de milieupartij gisteren op, nadat duidelijk was geworden dat 'rood-groen' in de nieuwe Bondsdag een meerderheid van 21 zetels heeft. Volgens Schro der is dat de 'solide meerder heid' die hij voor een rood groene regering nodig heeft. De toekomstige kanselier noemde drie uitgangspunten waaraan niet mag worden ge tornd: economische stabiliteit, recht en orde, en voortzetting van de huidige buitenlandse politiek. Gezien de opstelling van de Groenen bij met name de twee laatste punten voorzag hij 'harde onderhandelingen'. Die besprekingen zal hij samen met partijvoorzitter Oskar La- fontaine leiden. Schröders voorstel om met de Groenen in zee te gaan kreeg de steun van de hele partijtop, of schoon bij veel sociaal-demo craten grote reserves bestaan tegen samenwerking met de 'onberekenbare' Groenen. Zij beroepen zich daarbij op de er varingen met rood-groene coa lities in de deelstaten, die zel den positief uitvallen. Doris Schroder blijft gewoon in Hannover hannover ap Doris Schroder-Köpf, de echtgenote van de toekom stige Duitse bondskanselier Gerhard Schroder, zal voor lopig in Hannover blijven wonen. Gisteren zei ze in een radio-interview dat zij en haar dochter Klara zich in de hoofdstad van Nedersaksen 'zeer goed thuis voelen'. Bo vendien heeft Klara er geen zin in om van school te ver anderen. Mevrouw Schroder is er niet bang voor dat ze haar man in de toekomst minder vaak zal zien, omdat hij eerst vooral in Bonn en later in Berlijn zal zijn: „Nog minder dan nu is eenvoudigweg niet mogelijk". De voormalige journaliste zei nog zeker een tot twee weken nodig te heb ben om te wennen aan haar positie als first lady: „Pas dan weet ik wat ik allemaal kan betekenen in mijn nieuwe rol", aldus Schröder-Köpf. De verslagen regeringspartij en CDU/CSU en FDP maken zich intussen op voor hun rol in de oppositie. Na kanselier Kohl maakte ook een ander kopstuk zijn terugtreden bekend. CSU- voorzitter Waigel trad af. Hij maakt plaats voor de Beierse minister-president Stoiber. Over Kohls opvolging wordt be gin november op een partijcon gres beslist. Belangrijkste kandi daat is 'kroonprins' Wolfgang Schauble. TIRANA AFP-Rtr-DPA mobile Inwoners van het plaatsje Mobile in de Amerikaanse staat Alabama zoeken een veilig heenkomen, nadat de eveneens Mobile geheten rivier buiten zijn oevers is getreden. De zuidoostelijke kuststreek van de Verenig de Staten kreeg gisteren te maken met or kaan Georges, die na zijn verwoestende tocht door het Caribische gebied nu overstromin gen veroorzaakt in Mississippi, Florida, Alabama en Louisiana. De miljoenenstad New Orleans bleef een ramp bespaard, om dat de storm net op tijd iets oostwaarts af boog. Georges kwam nu bij Biloxi aan land met windstoten tot 280 kilometer per uur. Hij is inmiddels 'afgezwakt' tot een tropische storm, en beweegt zich maar zeer traag naar het noordwesten. De inwoners van de regio krijgen daarom zeker nog een aantal dagen met harde wind en zware regen te maken. De water- en stormschade is nu al enorm. De or kaan heeft in de VS aan vier mensen het le ven gekost. In totaal heeft Georges al 376 slachtoffers gemaakt. FOTO AP» DAVE MARTIN Geen enkele steun meer voor Nano in Tirana, waarbij eerder deze maand vier doden en tachtig gewonden vielen. Het geweld, waarbij ook Nano's kantoor in brand werd gestoken en de op standelingen korte tijd de staat stelevisie overnamen, brak uit na de moord op politicus Had jani van de Democratische Par tij. Berisha voert al geruime tijd campagne tegen Nano en eiste in het weekeinde opnieuw zijn aftreden. De premier had dat zaterdag nog afgewezen, even als de mogelijkheid van ver vroegde verkiezingen. Volgens goed ingelichte kringen wilde Nano dat de PS de portefeuille binnenlandse zaken zou krij gen, die sinds de vorige her schikking in juli door de cen trum-rechtse Democratische Al liantie werd beheerd. Geen en kele socialistische politicus zou echter bereid zijn gevonden om minister van binnenlandse za ken te worden. Premier Fatos Nano van Alba nië is gisteren afgetreden, naar eigen zeggen omdat hij er niet in is geslaagd een nieuwe rege ringsploeg te vormen. In Tirana klonken vreugdeschoten en de Democratische Partij van oud president Berisha, de grote riva len van Nano's socialisten, zei dat 'het ontslag een daad was die de oppositie verwachtte'. Nano's Socialistische Partij (PS) draagt secretaris-generaal Pandeli Majko voor als opvol ger. „Ik krijg geen enkel signaal van solidariteit, noch van delen van de PS, noch van de coalitie partners", zei Nano. Hij had sinds vrijdag vergeefs bespre kingen gevoerd over een her schikking in de ministersploeg van zijn vijf-partijencoalitie, die pas veertien maanden aan de macht is. Tot die herschikking was be sloten na de bloedige onlusten blackpool harm harkema correspondent Tot voor kort was alles rozengeur en maneschijn voor Tony Blair en zijn New Labour-regering. De euforie in de Labour-gelederen na de verpletterende zege op de Conservatieven van mei vorig jaar hield opvallend lang aan, mede dankzij het gunstige economi sche tij. Maar inmiddels is de partij uitgefeest, en openbaart zich de eerste serieuze kritiek op de vooralsnog on aantastbare Blair. Hij mag de partij dan hebben bevrijd uit de verstikkende tentakels van de vakbonden en socialistische dogmati ci, dat wil niet zeggen dat hij met zijn 'derde weg', een soort sociaal-demo cratisch liberalisme a la Wim Kok, lou ter vrienden maakt. Integendeel. Op het jaarlijkse partijcongres in de bad plaats Blackpool liggen ze op de loer, de oud-linkse vijanden die Blair voor goed dacht te hebben verslagen. Erg sterk zijn ze niet meer, de dragers van het rode vaandel. Ze zijn onderling verdeeld, en hebben evenmin een ge loofwaardig alternatief programma voor hun strijd tegen de 'Blairites'. Maar toch hebben ze een eerste suc cesje geboekt, tot groot ongenoegen van Blair. Bij verkiezingen voor het partijbestuur heeft de linkse 'basisalli antie' vier van de zes lege plaatsen in de wacht gesleept, en dat terwijl de La- bourtop juist alles op alles had gezet om Blairites op die plaatsen te krijgen. Concrete schade hoeft Blair door de verkiezing van de linkse criticasters niet te vrezen. Het partijbestuur telt dertig leden, van wie het overgrote deel op de hand van Blair is en blijft. Wel is het een signaal van de partijle den dat zij niet als bijwagen van de meedogenloos strak regisserende par tijtop wensen te worden behandeld. Blair, links op de achtergrond, luistert met de trouwe 'Blairites' John Prescott en Gordon Brown naar een discussie in Blackpool. FOTO REUTERS DAN CHUNG Een signaal dat zegt dat er binnen La bour ruimte moet blijven voor ver schillende opvattingen. Maar ook spreekt uit de verkiezing van de vier het socialistische sentiment dat de regering-Blair niet links genoeg is, en haar oren te veel laat hangen naar de wensen van de markt. Alleen al het feit dat het bedrijfsleven met flitsende stands en sponsorgeld ruim in het congrescentrum is vertegenwoor digd, bezorgt veel oudgedienden een ongemakkelijk gevoel. Regelrechte er gernis wekt de advertentie van een su permarkt op de congrespasjes die een ieder geacht wordt te dragen. Menig oudgediend partijlid heeft nog de instinctieve neiging terug te vallen op traditionele linkse oplossingen voor sociaal-economische problemen, ze ker nu de economische groei afzwakt. Sinds een maand geleden het Duitse Siemens en het Japanse Fijutsi aan kondigden hun vestigingen in noord- oost-Engeland te sluiten, praten steeds meer mensen elkaar aan dat er een re cessie op komst is, hoe hard de rege ring dat ook ontkent. De vakbonden een nog steeds niet uit te vlakken factor binnen Labour bepleitten in Blackpool een verlaging van de rente, omdat het huidige sterke pond sterling het exporterende be drijfsleven in grote moeilijkheden brengt. Onder groot applaus van het congres vroeg voorzitter Rodney Bic- kerstaffe van de ambtenarenbonden zich geërgerd af waarom de regering wel 66 miljard gulden heeft uitgetrok ken om het begrotingstekort te verla gen, en ondertussen de ambtenaren salarissen ver laat achterlopen op die in de marktsector. Menigeen spreekt verder schande van het feit dat de top van het bedrijfsleven zichzelf ook dit jaar weer heeft be loond met enorme salarisverhogingen, terwijl de regering niet van plan lijkt hier met belastingmaatregelen funda menteel iets aan te doen. Maar de Blairites houden hun pool stijf. In een niet mis te verstane toe spraak zei minister van financiën Gor don Brown: „We gaan door met onze politiek die gericht is op het gezond houden van de economie op langere termijn. Dat zal op korte termijn enige offers vragen. New Labour moet het lef hebben die te brengen. Wij geven niet toe aan lapmiddelen die leiden tot een verhoging van de inflatie, en de econo mie uiteindelijk als een zeepbel uit el kaar doen spatten." En met een sneer naar degenen die de overheidsuitga ven fors willen verhogen: „Wij hebben niet de gemakzuchtige mentaliteit om geld uit te geven dat nog moet worden verdiend." Uit het feit dat Brown een staande ovatie kreeg, kon worden afgeleid dat het beleid van Blair vooralsnog ruim schoots wordt gesteund. De kritiek er op wordt ook niet al te hard uitge speeld, omdat iedereen erkent dat de ze ploeg in anderhalf jaar al veel meer voor de zwakkeren en de in deplorabe le staat verkerende overheidssector heeft gedaan dan de Conservatieven in de achttien jaar daarvoor. De vakbon den zijn bovendien zeer in hun nopjes met het feit dat er een verplicht mini mumloon is ingevoerd, alsmede een werkweek van maximaal 48 uur. De nu opspelende kritiek ten spijt overheerst bij het overgrote deel van de partij bovendien het respect voor de leider. Dit omdat hij de partij, na achttien jaar modderen in steeds zwaarder wordende klei, weer een toe komst heeft gegeven. Vandaag houdt Blair zijn belangrijkste speech voor het congres. De verwachting is dat er een luid applaus op hem zal neerdalen, al is het misschien net een beetje minder luid dan vorig jaar.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7