'Tamils werden afgetuigd en doodgemaakt' Buitenland De voorpost Wijze Mannen bedenken nieuwe gedragsnormen Brandweer oefent Da Vinci's brug wor in Noorwegen geboir DINSDAG 29 SEPTEMBER 1998 Alexander Münninghoff spreekt met Ne- derlandse topdiplomaten over hun ervarin- gen tijdens een belangrijke gebeurtenis in hun toenmalige standplaats (slot). Nog steeds is het paradijselijke eiland Sri Lanka voor een flink deel ontoegankelijk voor toeristen, omdat er een permanente burgeroorlog woedt tussen de boeddhistische Singalese meerderheid en de voornamelijk in het noorden geconcentreerde hindoe minderheid van Tamils. Een stammenstrijd, even primitief als onoplosbaar, die inmiddels aan vele duizenden Sri Lankanen het leven heeft gekost. Het westen staat er, ondanks dat uitgebreide pogingen worden gedaan om dit onderontwikkelde land te helpen, machteloos bij te kijken. Nederland kreeg met deze problematiek te maken in 1985, toen ongeveer vijftienduizend Tamils als vluchteling naar ons land kwamen. Een missie van Buitenlandse Zaken, naar Sri Lanka gestuurd om vast te stellen in hoeverre deze Tamils daadwerkelijk gevaar liepen, meldde evenwel dat de situatie zo rustig was, dat de Tamils met een gerust hart konden worden teruggestuurd. De Nederlandse diplomaat mr. F.Ph. Kuethe was van 1980 tot 1983 zaakgelastigde in de Sri Lankaanse hoofdstad Colombo, waar door de Singalese meerderheid een moorddadige razzia werd ontketend tegen de Tamils. Colombo was mijn eerste zelfstandige post. Ik was 38 jaar, getrouwd en wij hadden drie doch- ters. Ik kwam daar in 1980 als zaakgelastigde, want de ambassadeur in India was tevens am- S bassadeur in Sri Lanka. Ik rapporteerde recht streeks aan Den Haag, met een afschrift aan New Delhi. Je had een auto met een vlag erop, als je dat wilde tenminste. Op recepties wapperde de Ne derlandse vlag in je tuin en stond je namens het vaderland handjes te geven. Het was dus eigenlijk net echt. De problematiek van de Tamils was, toen ik ernaar toe ging, totaal onbekend. De Tamils kwamen oorspronkelijk uit het zuiden van India en vormden van oudsher een in tellectuele voorhoede op het eiland. Ze leverden onder de Engelsen de ingenieurs, de dokters, de advocaten. Maar na 1948 wilden de nationalistische Singalezen die baantjes hebben. Onder het echtpaar Bandaranaike, dat elkaar als premier opvolgde, is dat gaan spelen. Toenemende spanning was het gevolg. Veel Tamils, vooral intellectuelen, zijn toen ge ëmigreerd naar Singapore, Maleisië, Canada en Australië. Wat bleef was wat minder pienter, maar des te verbetener. Getalsmatig waren en zijn de Singalezen sterk in de meer derheid: zes op één. In 1977 zijn er bij de verkiezingen in het noorden doden gevallen onder leden van de United National Party van de Singalese meerderheid. Toen hoor de je voor het eerst dat geluid over onafhankelijk Tamil Elam, een eigen staat voor de Tamils op Sri Lankaans grondgebied. Toen ik er kwam, was het al een beetje zo dat de Tamils, die vooral in het noorden woonden, van lieverlee het idee hadden gekregen dat er met die steeds meer oprukkende boeddhistische nationalisten niet verder samen te leven viel. Dat besefis gegroeid ergens tussen 1977 en 1983. Dat markeert tevens het begin van de Tamil Tigers, de organi satie die een gewapende opstand begon tegen het be staande gezag. In de week van 18 juli 1983 werd in de hoofdstad Jaffna een vrachtauto met veertien militairen tot ontploffing ge bracht. Dat kwam, omdat het leger kort daarvoor een stuk of dertig schoolkinderen tegen de muur had gezet. Kinde ren van acht, negen jaar in van die mooie blauwe unifor mpjes, moet je je indenken! Dat deden ze om te intimide ren. misschien ook omdat ze bang waren, of dronken, wie zal het zeggen. De regering besloot de lijken met militaire vliegtuigen over te brengen naar het centrale kerkhof van Borella in Colombo. Ze kregen een collectieve begrafenis, want de regering wilde er een vertoning van maken. Dat was opzondag 24 juli 1983. Die begrafenis in Colombo liep uit op een geweldige rel. Eerst keerde men zich tegen de regering, maar op zeker moment moet iemand bedacht hebben dat men vlakbij de Borella-markt was, die in handen van de Tamils was. Toen is er geroepen Lets go for the Tamils en hebben ze de markt platgebrand en een aantal Tamils flink afgetuigd, maar niet vermoord. Mijn kanselier is daarvan ooggetuige geweest. Die hebben ze de bril van zijn neus geslagen; ze wilden geen pottenkijkers. Ik had die dag een diner bij mijn Zwitserse collega Och- senbein. Bij de cognac en de sigaren zei hij terloops dat hij iets had gehoord van ongeregeldheden bij de Borella- markt. Het was een gerucht waar we op dat moment wei nig aandacht aan schonken. Het was mijn afscheidspartij, want ik zou de volgende dag voorgoed terugkeren naar Nederland. Ik woonde al een paar weken in het Oberoi Hotel, want de ambtswoning moest vopr mijn opvolger in gereedheid worden gebracht. Mijn gezin was al vertrokken. Ik ging die maandag eerst nog even naar de kanselarij. Daar kwam ik een nieuwe medewerkster van de ambassa de tegen, helemaal in tranen. Wat bleek: ze had onderweg van het vliegveld naar de stad allerlei gruwelscènes gezien: Mr. F.Ph. Kuethe: „Ik zei tegen Karei van de Graaf dat ik het Wijnaendts-rapport ambtelijke apekool vond. Apekool, dat was een nog niet eerder in het openbaar gebezigde kwalificatie." foto gpd willem r ten veldhuys van Tamils die werden aangevallen, van hun sarong wer den ontdaan en naakt werden doodgeslagen. Ze had het nog niet verteld of in onze wijk, vlakbij het ra diostation, kwamen open vrachtwagens aangereden met zeer heetgebakerde lieden erop. Ze hadden ijzeren stan gen en dansten. Uit een paar villa's stegen rookpluimen op. Inmiddels hadden we meer verhalen gehoord en onze conclusie was dat er een enorme razzia aan de gang was. Toen heb ik per telex een telegram naar Den Haag ge stuurd en gesuggereerd dat van mijn terugkeer vooralsnog geen sprake kon zijn. We hadden op de ambassade zes Tamils, allemaal man nen. En een meisje, Maeve Antonis. Zij was een Burger, een afstammeling van de Nederlanders uit de achttiende eeuw. Zij liep in principe geen gevaar, maar ze was ge trouwd met Ranjith, een Tamil. Ze wilden naar huis, naar hun familie. Ik heb het toen op me genomen ze te bren gen. Dat werd een onbeschrijfelijke tocht. We reden in een oude, krakkemikkige Peugeot. Het Nederlandse vlaggetje heb ik er toen wel op laten zetten. Het was heel warm en we reden langzaam, want voortdu rend kruisten groepen Singalezen onze weg en moest je slalommen tussen de hopen in brand gestoken rotzooi. Ranjith kroop zo ver mogelijk onder mijn stoel en lag voortdurend zachtjes te kermen. Maeve zat als een klein vogeltje op de achterbank. We reden op de hoofdweg van Colombo langs de kust, waar sprake was van een volmaakt pandemonium. Eén op de vier huizen stond er in brand. Draden van afge sneden telefoons bungelden over de weg. Er stonden wel soldaten van het regeringsleger, maar die lachten vooral en deden niks. Tot overmaat van ramp waren we in een enorme file beland. Dat bleek een file des doods te zijn, maar toen was het al te laat. Er waren groepen opgeschoten, verwilderde jongeren die elke auto aanhielden en de benzine uit de tank zogen, die ze weer gebruikten om brandbommen van te maken. Als ze merkten dat er Tamils in de auto zaten, werden die er uit gesleurd en naar een zijstraatje gebracht, waar ze wer den doodgemaakt. Dat is die dag op grote schaal gebeurd en dat heb ik ook zelf gezien. Zo je schoof steeds meer op in de richting van een soort executieplaats. En je kon er niet uit. Aan beide zijden ston den grijnzende Singalezen. En overal ontzettend veel rook en hitte. En dat opgewonden geschreeuw, vooral als ze weer een Tamil te pakken hadden. Een helse nachtmerrie. Dat het met Ranjith slecht zou aflopen, als ze hem zouden ontdekken, was ons volkomen duidelijk. In de auto vóór ons zaten twee Singalezen. Je kon precies zien hoe fanatiek en doelgericht elke auto werd doorzocht. Ze sloegen keihard met stokken op het dak en de motor kap, en ze dwongen de inzittenden een paar woorden te zeggen. Want je kunt niet altijd goed zien of iemand Tamil is, maar wel horen. Toen waren wij aan de beurt. Plotseling vOerd de auto om stuwd door een massa magere figuren, veelal van knup pels voorzien. Ze keken dreigend, met bloeddoorlopen ogen, maar je kon toch merken dat de confrontatie met een blanke iets aan hun stemming veranderde. Toen dacht ik: als ik ooit nut kan hebben van mijn jaren in het Leids studentencorps, dan is het nu. Ik moet zo bekakt mogelijk kijken, heel erg streng, ijskoud, alsof die inboor lingen foeten zijn. Ranjith zat intussen piepend zo o veer in mijn schoen. Ik deed het raam niet open en 1 onze belagers alleen maar strak en met een ongeloo corpsballen-dédain recht in het gezicht. Het was pa me, er is geen verbaal contact geweest. Enfin, de me week na enige aarzeling inderdaad terug en men rie master, go!. Heel erg langzaam zijn we doorgereden duurde uren voordat we te bestemder plaatse arrive Er waren geen verdere checkpoints. We waren dood Uiteindelijk ben ik pas drie weken later vertrokken, slotrapport aan BZ heette Schuim en as over Sri Lan Voor die pretentieuze titel schaam ik me nu wel een beetje. Maar politieke rapportage had wel degelijk z omdat er zeer weinig journalisten waren geweest. E af en toe uit Nederland opgebeld, want men wilde n lijk weten hoe 'onze man ter plaatse' de dingen zag. heb ik een paar keer gedaan en daar kreeg ik woede legrammen over uit Den Haag. Of ik mijn bemoeien in dezen maar onverwijld wilde staken. In mijn rapport zei ik dat het gevaar voor een burgei niet denkbeeldig was. Die voorspelling is helaas grol deels uitgekomen. Maar ik ben daarna nooit meer g sulteerd. Dat vind ik een idiote cultuur bij BZ: vanaf moment dat je in het vliegtuig zit en je post verlaat, er niets meer mee te maken. Niemand vroeg m over Sri Lanka. In de lente van 1985 kwam toen die stroom van tien twaalfduizend illegale Tamils via het zogenaamde B Loch in Oost-Berlijn naar West-Duitsland en vervol{ via het Groene Gat door de bossen ons land binnen. Staatssecretaris Korte-Van Hemel en minister Van d Broek besloten toen, dat er een missie naar Sri Lani worden gestuurd om uit te zoeken in hoeverre die 1 gevaar liepen. Met andere woorden: of Nederland d groep al dan niet kon terugsturen. Die missie stond leiding van de ambassadeur in algemene dienst, He Wijnaendts. In totaal is hij een kleine week op Sri L geweest. Toen Wijnaendts op 21 mei terugkwam en zei dat, noorden na, alles pais en vree was op het eiland, en Tamils die in Nederland verbleven dus terug konde ren, vond ik dat een ongelooflijk gevaarlijke conclu: Desalniettemin verklaarde Lubbers een paar uur lat tv dat het kabinet de aanbevelingen van Wijnaendt: overnemen. Toen ging er iets gisten bij me. Een paar dagen latei te ik een afspraak met Karei van de Graaf, dat ik in 2 programma live commentaar zou komen geven. H< ongelooflijk zenuwachtig was, verliep het gesprek n de Graaf uitstekend. Op de hamvraag hoe ik het Wi aendts-rapport wilde kwalificeren, zei ik met een di zucht: Als ambtelijke apekool. Wel zei ik er meteen ik Wijnaendts' goede trouw niet in twijfel trok en d< hoopte dat hij gelijk zou krijgen. Maar ja: apekool. I een nog niet eerder in het openbaar gebezigde kwa tie. De volgende ochtend op het departement was de d teur-generaal voor Ontwikkelingssamenwerking, Jo Hoekman, de eerste die me bij zich riep. Hij was mi hoogste ambtelijke chef. Hij zei: Rik, zie je deze grij; ren op mijn hoofd? Als ze nog zwart waren geweest, net zo gedaan als jij. Dat vond ik aardig. Maar het gesprek met Van den Broek verliep heel w minder aangenaam. Op een gegeven moment kapti het gesprek af met de woorden: Schei uit met dat g( man, ik moet naar Washington. Wel gaf hij aan dat hij 'de liberale reputatie van het departe ment' graag wilde handhaven. Met andere woorden: hij ontsloeg me niet, maar verzocht me mijn acties te staken. Drie dagen later kreeg ik een aanbod om bij El sevier te komen werken en nam ik ontslag. genéve bob kroon Ook zakenwereld universeel aangepakt gie, zoals informatica, biogene- tica, en communicatie. Die nor men moeten worden vastgelegd in een nieuw universeel hand vest." Het opleggen van menselijke 'plichten' is van oudsher een specialiteit van totalitaire regi mes. En alles wat zweemt naar een keurslijf, wordt al snel erva ren als een inbreuk op demo cratische vrijheden. Toch wordt al jarenlang ook in onverdacht democratische fora aan zo n universele regelgeving gesleu teld. Al in 1991 kwam de Club van Rome, een niet bepaald re actionair gezelschap, met een 'Verklaring over Menselijke Ver antwoordelijkheden.' Ook de kerken worstelen sinds jaar en dag met handleidingen voor ethische en morele gedragspa tronen. De Club van Valencia be schouwt de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens als 'het belangrijkste nor matieve document van de twin tigste eeuw tegen machtsmis bruik door de staal.' Maar voegt daar onmiddellijk aan toe dat een aanvullende verklaring over verantwoordelijkheden en plichten nodig is om die men senrechten inhoud te geven. Eén van de grootste knelpunten wordt zeker een verplichte ge dragscode voor de zakenwereld, met name de grote multinatio nals, die tegenwoordig vaak machtiger en rijker zijn dan re geringen. De zakenwereld wil men in de Verklaring verplich ten tot een 'open, sociaal ver- ai ïtwoordelijk en non-corrum perend beleid'. Om plichtmati ge verantwoordelijkheden zin vol te maken, moeten ze ook worden nageleefd en daarom werkt de Club van Valencia niet aan de zoveelste proclamatie, maar aan een soort volkenrech telijk document. Het is de be doeling, dat de ontwerpverkla- ring volgend jaar eerst in de Unesco, de Educatieve, Weten schappelijke en Culturele Orga nisatie van de VN in behande ling komt en daarna doorgaat naar de Algemene Vergadering van de VN in New York. correspondent De moderne mens verstikt in een wildgroei van rechten. Het begon allemaal met de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens, de geboorteakte van de Verenigde Naties, die in de nadagen van de Tweede We reldoorlog een gevolg was van de universele afkeer van het na zisme en fascisme. Daarna vert akten mensenrechten zich in vrouwenrechten, kinderrechten, dierenrechten, politieke rech ten, sociale rechten en econo mische rechten, om maar niet te spreken van recht op vrede, schoon drinkwater, huisvesting, werk of uitkering en keuzeme nu's voor asielzoekers. Alles moest kunnen en 'toleran tie' werd de enige verplichte ge dragscode. Begrippen als norm besef en discipline kregen een muf luchtje. Maar leiden onge breidelde vrijheden niet tot een dolgedraaide samenleving, waarin uiteindelijk ook de men senrechten ten onder gaan? De Verenigde Naties zelf hebben een conclaaf van 'wijze mannen (en vrouwen)' opgetrommeld met het doel de Universele Mensenrechtenverklaring aan te vullen met niets minder dan een Universele Verklaring van de Plichten van de Mens. Deze internationale denktank, waarin voor Nederland Ruud Lubbers zitting heeft, bestaat uit ruim veertig prominente politi ci, juristen, medici, weten schappers, economen en jour nalisten uit bijna evenveel lan den. Op gezette tijden komt het gezelschap onder voorzitter schap van Richard Goldstone, ex-aanklager bij het Haagse Joe- goslavië-tribunaal, in Valencia bijeen. Het opstellen, laat staan opleg gen, van menselijke en maat schappelijke gedragsnormen voor het nieuwe millennium is een gigantische klus. Goldstone: „En toch moet de internationa le gemeenschap nieuwe nor men stellen aan de adembene mende ontwikkelingen in de wereldeconomie en technolo- londen Op de Britse luchthaven Heathrow blus sen brandweerlieden een in brand gevlogen motor van een Boeing 747. Aan boord van het toestel bevonden zich geen personen, omdat het vliegtuig een op ware grootte nagemaakte replica van een echte Boeing is. Op deze wijze worden de brandweerlieden, gebruik makend van de modernste blustechnieken, vertrouwd gemaakt met mogelijke rampen. foto's ap» tim ockenden ,<ülli Uil Ingenieurs geloven in ontwerp uit 15 brief, die in 1952 werd 01 waarin Leonardo de suit bood zelf leiding te geve de bouw van zijn brug 01 niemand anders daartoe bleek, kon de sultan niet murwen. Voor onderzoekers was aanleiding om te onderz of de sultan Leonardo m weigering misschien wel vernederende mislukkin bespaard. „Terwijl hij vo ontwerpen op intuitie m vertrouwen, hebben wij ne technieken en compi bruikt om het ontwerp t< ten", aldus Gloersen. „W nen bevestigen dat Leon gelijk had. In ieder geval schaal waaraan wij werk Het idee voor de bouw v Vinei kwam van de Nooi stenaar Vebjoem Sand. 1 een maquette van Leona brug op een tentoonstel! het Zweedse Stockholm sloot dat de brug werkeL moest worden. In 1995 n contact op met de Noon heid en met verscheiden tieke leiders en kreeg brtf steun. „De eerste keer di maquette zag, was ik ov< derd - zo mooi", zegt Sa beschrijft Leonardo's on als 'de brug der bruggen perfecte mengeling van en functionaliteit. Deze nooit gebouwd, maar ht derne brugontwerpers g| reerd. Het is de Mona Lil koningin onder de brugi Met het bouwen van Lei do's brug maak je zowelt schiedenis als kunst." Hf partement voor wegenbi studeert inmiddels twee) stellen voor de brug - eej ten versie, die ongeveer! gulden kost, en een vanf die bijna drie keer zoveel Het departement kan, all meezit, hooguit de hou» sie bekostigen, maar San er zeker van te zijn dat geld dat voor de stenen l nodig is wel uit andere li bij elkaar valt te sprokkel Een definitieve beslissinj in november verwacht. 1 doug mellgren Het Noorse departement voor wegenbouw heeft een brugont werper gevonden met ontegen zeggelijk indrukwekkende repu tatie: Leonardo da Vinei, de va der van de Renaissance. Het de partement is van plan een brug te bouwen die Da Vinei bijna vijf eeuwen geleden voor een Turkse sultan heeft ontworpen. Die wees het plan toen af, om dat hij dacht dat het onuitvoer baar was. Een plek voor de brug is inmid dels gevonden. Het departe ment voor wegenbouw wil een bescheiden versie (57 meter) van de brug in de gemeente Aas bouwen, ongeveer 2.400 kilo meter ten noorden van de loka- tie die Leonardo in gedachten had. De brug moet een lelijke voetgangersbrug over een snel weg vervangen. Het huidige bouwwerk, eigenlijk een recht hoekig stuk steen op stelten, 'is een erg goed voorbeeld van hoe een brug niet moet worden ont worpen', aldus Gloersen, hoofd van de afdeling snelwegenpla nologie van Akershus. Leonar do's ontwerp daarentegen doet zowel kunstliefhebbers als inge nieurs deugd. De tekeningen to nen een gracieus, eliptisch ge welf met daarboven een weg die zich kromt als de boog van een boogschutter. „Dit is het tegenovergestelde van onze gebruikelijke projec ten", aldus Haakon Haaversen van de afdeling wegenbouw van het Noorse graafschap Akershus. „Normaal gesproken hebben we een plaats waar een brug moet komen en dan ont werpen we er een die voor die plek geschikt is. Nu hebben we een ontwerp voor een brug en moesten we er een geschikte plaats bij zoeken." Leonardo ontwierp de bewuste brug in 1502 voor de Gouden Hoorn in Istanbul. Met een lengte van 346 meter zou het toen de grootste brug van de wereld zijn geworden. Sultan Bajazet II ge loofde echter niet dat de brug gebouwd kon worden. Ook een

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6