Tegenvallers verdelen coalitie Van Kemenade signaleert geen doofpot bij Defensie 35 ?vdA wil hoorzitting t ver cijfers Schiphol ongres over luchtvaart Binnenland Machiavelli Kabinet vraagt weer om loon te matigen Olifantenverdoving was xtc Een trieste opsomming van fouten INSDAG 29 SEPTEMBER 1998 Prijs voor leuke urnenmuur het| ien haag De gemeentelijke begraafplaats Ommen heeft net als 0U( |e begraafplaats Heilige Land Stichting en de gemeentelijke be rt Bi raafplaats Moordrecht één van de meest creatieve gedenk- [bdi ilaatsen voor gecremeerde overledenen, vindt de Koninklijke fereniging voor Facultatieve Crematie, De Facultatieve. Begraaf - ilaatsen die zich onderscheiden in crematiegedenkplaatsen lsc|] naakten dit jaar, net als in 1997, kans op één van de zes aan- ;nu ïoedigingsprijzen: een geldbedrag en een 'umament'. Ook de ign loorderbegraafplaats in Leeuwarden, de gemeentelijke begraaf- laats Voerendaal en de gemeentelijke begraafplaats Wormer e n ielen in de prijzen. De onderscheidingen worden in de eerste zoj elft van oktober ter plaatse uitgereikt. tcupuncturiste gedood in praktijk iinterswuk. Een 42-jarige vrouw uit Winterswijk is gisteravond irmoord in de wachtkamer van haar praktijk. De vrouw, ge luwd en moeder van vier kinderen, had gisteravond nog een antal patiënten behandeld. Ze oefende een praktijk uit in acu- mnctuur en reflexologie en woonde met haar gezin niet op dit dres. Een recerchebijstandsteam zoekt de zaak verder uit. dist kost vrouw het leven incuLOEen 35-jarige automobiliste uit Almelo is vannacht om et leven gekomen bij een botsing in dichte mist in het Overijs- else Sibculo. Zij kwam op de linkerweghelft terecht en botste lontaal op een tegemoetkomende vrachtwagen. De vrachtwa- en, geladen met dertig ton melk, kantelde. De bestuurder raak te licht gewond. «sjloosbuien zorgen voor wateroverlast pen» Twee hoosbuien hebben gisteravond voor overlast ge- dajorgd in Zuid-Limburg. In de gemeenten Gulpen, Margraten en lïttem kwamen tussen de vijftig en honderd meldingen binnen an ondergelopen kelders en verstopte rioleringen. In de ge- i[. neente Gulpen trad het riviertje de Gulp buiten haar oevers. De fli, ituatie is niet zo ernstig dat de brandweer zandzakken hoeft an te slepen. Het is na de wateroverlast van een paar weken ge iden de tweede keer binnen een maand dat de inwoners van uid-Limburg te maken hebben met het wassende water. •leenkamer kraakt cijfers Jorritsma PvdA wil volgende week een arzitting over Schiphol. Des- adigen van het Nationaal :ht- en Ruimtevaart Labora- ium (NLR), Schiphol en de ksluchtvaartdienst moeten Kamer komen uitleggen hoe nu precies zit met al het cij- ntateriaal, heeft PvdA-fractie- Drzitter Melkert gisteren ge op een partijbijeenkomst ^feaarlem. De VVD vindt het ^■r nog te vroeg voor. WD'er PjpKfeldhuis wil dat eerst minis- Netelenbos van verkeer en lerstaat uiüeg geeft over het ermateriaal. )p basis van een achteraf 1 te rooskleurige voorstelling zaken heeft de Kamer inge- md met honderdduizend ex- vluchten voor Schiphol in stappen van twintigduizend jaar. In een eind oktober te schijnen rapport laat de Al- nene Rekenkamer zich ui- ;t kritisch uit over de gang zaken. ,,Dat de cijfers zijn nanipuleerd is misschien te rk uitgedrukt, duidelijk is wel er met de cijfers veel is mis- |aan", aldus een betrokkene, olgens voormalig minister verkeer Jorritsma zouden bij honderdduizend vluchten extra maar twaalfduizend wo ningen ernstige geluidshinder ondervinden. Inmiddels blijkt dat Schiphol Jorritsma al eerder heeft gewaarschuwd dat dit aantal ruim overschreden wordt. Het is onduidelijk wat er met die informatie is gebeurd. De PvdA wil nog niet zo ver gaan om te schrappen in het aantal extra vluchten op Schip hol. Regeringspartner D66 wil dit wel. Melkert wil met de hoorzit ting bereiken dat de goede cij fers op tafel komen en dat dui delijk wordt hoe alle verwarring heeft kunnen ontstaan. In een parlementaire enquête, zoals GroenLinks wil, ziet hij niets. Melkert wil naar eigen zeggen de juiste cijfers hebben omdat er binnenkort een besluit moet vallen over de toekomst van de luchtvaart. Eén van de opties is een luchthaven in zee. Melkert maakte duidelijk dat zo'n eiland er zonder particuliere investeer ders niet komt. ,,De belasting betaler mag niet het risico lopen met een onbetaalde rekening te blijven zitten." Hij wees daarbij op de slechte ervaringen met het vinden van private financie ring voor HSL en Betuwelijn. )e PvdA houdt eind volgen- maand een speciaal congres ir de toekomst van de lucht - irt. Roel de Wit, oud-com- >saris van de koningin in )rd-Holland, leidt een par- ommissie die met voorstel- moet komen. De Wit hekel gisteren de opstelling van ANP Algemeen Nederlands Per CPD Geassociei WD en D66 tegen extra oplopen financieringstekort Het politieke gevecht om de verdeling van meevallers lijkt veranderd in een gevecht over de vraag hoe eventue le financiële tegenvallers moeten worden opgevangen. Het kabinet heeft ervoor gekozen het begrotingstekort weer iets te laten oplopen als de groei lager uitvalt dan de geraamde 2,25 procent. WD, D66 en CDA voelen daar niets voor, de PvdA daarentegen vindt het een 'verstandi ge keuze'. Vandaag debatteert de Kamer met minister Zalm van financiën over zijn miljoenennota. den haag anp de gemeente Haarlem, die al voor een eiland in zee heeft ge kozen. De Wit zelf ziet meer in een overloopvliegveld in Flevoland, waar alle charters en het vrachtverkeer kunnen worden ondergebracht. Melkert wilde op die suggesties nog niet ingaan. In het regeerakkoord zijn alleen afspraken gemaakt over de ver deling van meevallers. Drie kwart daarvan wordt bestemd voor extra verlaging van het fi- Apotheker wil nog niet praten over melkquota brussel anp De Nederlandse regering is be reid een of twee jaar eerder dan voorzien te praten over afschaf fing van het stelsel van melkquota in de Europese Unie, maar minister Apotheker van landbouw vindt het daarvoor nu nog te vroeg. Groot-Brittannië, Zweden, Italië, Denemarken en Grieken land willen met ingang van 2006 af van het quotumstelsel, waarbij de zuivelproduktie aan een plafond wordt gebonden en via een garantieprijs de boeren een minimum-inkomen wordt gegarandeerd. Halen ze dat mi nimum niet, dan krijgen ze di rect geld overgemaakt uit Brus sel. In de periode 2000-2005 wil len de vijf landen de bestaande quota verhogen met vier pro cent, terwijl de garantieprijs met dertig procent zou moeten dalen. Omdat daardoor veel boeren onder het minimumk- inkomen uitkomen, zou de zui vere inkomenssteun flink moe ten toenemen. Het argument van de vijf lid staten is dat de zuivelsector ge baat is bij meer marktwerking. Verder zou de uitgangspositie van de Europese Unie in de toe komstige onderhandelingen over vrijere wereldhandel bin nen de Wereldhandelsorganisa tie (WTO) ermee worden ver sterkt. De voorstellen gaan echter veel verder dan die de Europese Commissie dit voorjaar heeft gelanceerd in het kader van de hervorming van het gemeen schappelijk landbouwbeleid. Duitsland en Frankrijk zijn mordicus tegen en hebben daarover een brief op hoge po ten aan de commissie geschre ven, zo bleek gisteren tijdens een vergadering van de EU-mi- nisters van Landbouw. ,,We moeten de discussie niet schuwen", stelde Apotheker. Maar echt enthousiast over af schaffing van het quotumsys teem is de D66-bewindsman niet. Hij vreest voor de kosten, omdat de inkomenssteun voor de boeren omhoog gaat als de garantieprijzen zo fors worden gekort. Europees landbouwcommis saris Fischler liep evenmin warm voor de ideeën van de in de wandelgangen vernoemde 'bende van vier', waarbij Grie kenland zich later aansloot. „Elk land is vrij om ideeën te lance ren. We zullen ze bekijken." IM STEVENHAGEN T is je eeoe*. urr zaanpam of wij misschiêu ZIJN XTC.HE0&M G,6J0MP6N 7 nancieringstekort, een kwart voor extra lastenverlichting. Komt het tekort op 0,75 pro cent, de helft van nu, dan wordt de verdeling fifty-fifty. Over tegenvallers werden in de zomer geen afspraken ge maakt, omdat iedereen dacht dat die er toch niet komen ko men. Sindsdien is de stemming omgeslagen en in de miljoenen nota liet het kabinet weten dat het tegenvallers op dezelfde manier wil aanpakken als mee vallers. Driekwart wordt gedekt door het financieringstekort te laten oplopen, het overige kwart komt in mindering op de las tenverlichting. Zodra het finan cieringstekort is gestegen tot 1,75 procent, wordt die verde ling halfom half. WD'er Van Beek vindt dat zo'n afspraak hooguit voor een jaar kan gelden. Valt de groei blijvend lager uit, dan moet er extra worden bezuinigd. Ook D66-woordvoerder Bakker zet vraagtekens bij het kabinets plan, maar vooral waar het de korting van de lastenverlichting betreft. De vijf miljard gulden die daarvoor is uitgetrokken, is namelijk nodig als smeerolie voor de belastingherziening in 2001. Is er minder beschikbaar, dan komt volgens hem de be lastingherziening in de knel. Bakker en Van Beek bena drukken dat de afspraken over tegenvallers niet in het regeer akkoord staan, zodat ze daar niet aan zijn gebonden. PvdA- woordvoerder Crone vindt dat een formele opstelling bij een volgens hem 'verstandige keus' van het kabinet. Overigens vindt Crone een debat over de verdeling van tegenvallers 'nogal hypothetisch'. „Ik zal er nog eens op wijzen hoeveel buf fers door dit kabinet al zijn in gebouwd tegen wat minder economische groei. D66 en WD vinden in elk ge val wel het CDA aan hun zijde. Dat vindt volgens woordvoerder Balkenende toch al dat het ka binet niet ver genoeg gaat bij het verlagen van het financie ringstekort. Hij pleit voor een betere maatvoering: wat minder uitgaven voor nieuw beleid in het eerste jaar van deze regeer periode en wat meer geld voor tekortverlaging. Fietshelm voor jonge Drenten Zo'n vijfduizend Drentse zesja rigen krijgen deze week een helm voor hun fietstochtje van en naar school. De helm dan ken ze aan de Asser Tafelronde, die vorig jaar werd gealarmeerd door de bevinding van de Gro ningse hoogleraar Ten Duis dat de meeste verkeersongelukken met jonge kinderen plaatsvin den bij het fietsen van en naar school. Bij deze ongelukken komt bovendien relatief veel hersenletsel voor. In Nederland is de fietshelm nog niet ver plicht voor de schooljeugd. De actie moet zorgen voor een snelle acceptatie van de fiets helm in Nederland. den haag De Machiavelliprijs gaat dit jaar naar Hans van Mierlo, de politicus die het na ruim dertig jaar in de politiek rustig(er) aan gaat doen. De prijs is tien jaar geleden ingesteld om de overheid aan te moedigen beter te communiceren met de burgers. De 67-jarige redenaar bij uitstek kreeg de prijs uit handen van WD-Kamerlid Rempt-Halmans de Jongh als aanmoediging om zich niet afzijdig te houden van het politieke debat nu hij het Haagse toneel verlaten heeft. Oud-premier Lubbers bena drukte in de Machiavellilezing het belang van goe de overheidsvoorlichting voor het functioneren van de democratie. Hij kon niet nalaten om daarbij wat steken onder water uit te delen: „De cijfers over Schiphol moeten voorkomen dat burgers begrijpen wat er aan de hand is". Om door te gaan met: „De verkiezingscampagne werd gevoerd met als inzet een voortzetting van de paarse coalitie door een 'winning team' met Van Mierlo, Bolkestein, Walla ge en Wijers". Om na het noemen van deze inmid dels vertrokken politici op te merken: „Het CDA kon niet meedoen aan de tweede paarse coalitie omdat die als enige grote partij niet pleitte voor lastenverlichting. En wat zien we in het eerste jaar van het nieuwe kabinet: lastenverzwaring". foto cpd robbert coddyn den haag anp Net als een paar weken geleden op prinsjesdag heeft het kabinet gisteren werkgevers en bonden gisteren nog eens op het hart gedrukt dat loonmatiging gebo den blijft. De FNV mikt voor volgend jaar op 3,5 procent loonsverhoging, maar minister van sociale zaken De Vries hield de bonden gisteren voor dat dat de werkgelegenheid in gevaar kan brengen. De werkgevers zeiden al eerder dan deze eis 'niet realitisch en gevaarlijk' is. Morgen hebben kabinet, werk gevers en werknemers hun na jaarsoverleg. De Vries overhandigde bon den en werkgevers gisteren een notitie van zijn ambtenaren. Het ministerie van sociale za ken stelt nadrukkelijk dat het niet gaat om een 'politieke uit spraak' van het kabinet. Het stuk is de partners gewoon ge stuurd ter informatie, aldus een woordvoerder. Minister De Vries heeft aan de analyse van zijn ambtenaren nog geen con clusies verbonden. Een woordvoerder van de FNV ziet het ambtelijke stuk van Sociale Zaken niet als een oproep om de looneisen te ma tigen. Het is niet meer dan een analyse van de actuele econo mische situatie, stelt de vakcen trale in navolging van Sociale Zaken. zaandam.anp dam. De inspectie voor de volksgezondheid heeft het toen meteen ondergebracht in de Opiumwet en verboden, aldus de politie Zaandam. In de dier geneeskunde mag het middel nog wel worden gebruikt. De twee partygasten zijn inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. Volgens de dienstdoend arts zullen de twee mannen geen blijvende schadelijke gevolgen van GHB ondervinden. De 24- jarige man die de ampullen bij zich had, is inmiddels weer vrij. Het verdovend middel waar door in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen op een houseparty in Zaandam onwel werden, staat beter bekend als vloeibare xtc. Het middel Gam ma Hydroxy Buteyraad (GHB) wordt in de diergeneeskunde gebruikt voor het intraveneus (via de ader) verdoven van beesten zoals olifanten. Tijdens Koninginnedag in 1996 was het middel voor het eerst verkrijg baar in Smartshops in Amster- Kamer blij dat De Grave communicatie gaat verbeteren den haag gpd vervolg voorpagina Bij het ministerie van defensie zijn onwelgevallige zaken rond de val van de enclave Srebrenica niet in de doofpot gestopt. Wel was er bij het departement spra ke van 'vele onzorgvuldigheden en tekortkomingen' in de infor matievoorziening. Het openbaar ministerie is bij de opsporing van wangedrag door Dutchbat- militairen 'veel te passief ge weest'. Dit zijn enkele belangrij ke conclusies uit het onderzoek dat de Noord-Hollandse com missaris van de koningin J.A. van Kemenade heeft ingesteld naar de gebeurtenissen rond de val van de moslim-enclave. Hij presenteerde zijn rapport 'Om trent Srebrenica' gisteren. Aanleiding voor dit door minis ter De Grave (defensie) in au gustus gevraagde onderzoek was de vraag of Defensie bewust za ken en feiten rond de val van de moslimenclave heeft verdraaid, of verborgen of beïnvloed. Van Kemenade verklaarde gisteren dat bij Defensie veel is misge gaan in de informatievoorzie ning, zowel binnen de organisa- tie als naar buiten. Van bewuste opzet was volgens hem echter geen sprake. In een eerste reactie toonde De Grave zich verheugd over de conclusie dat de integri teit van zijn departement 'intact is geble ven'. Wel is hij geschrokken van de 'stevige conclusies' van Van Kemenade over het functioneren van zijn departement. Colle ga-bewindsman Korthals, wiens minister van justitie in de rapportage ook een veeg uit de pan krijgt, onderschreef eveneens de conclusies van het rapport. Hij wil het functioneren van het openbaar ministerie (OM) verbeteren. De regeringspartijen PvdA, WD en D66 zijn blij dat minister De Grave van defensie naar aanleiding van het rapport van Van Kemenade over de kwestie-Srebrenica de communicatie op zijn ministerie gaat ver beteren. Het CDA vindt dat het rapport nog te veel vragen onbeantwoord laat. Een parlementaire enquête is daarom noodza kelijk, aldus de christen-democraten. Zij geven daarbij de voorkeur aan een onder zoek door de Eerste Kamer omdat het gaat om beslissingen genomen door de Tweede Kamer. D66 vindt het nog te vroeg voor een en quête, maar sluit die ook niet uit. De De- den haag gpd Van Kemenade tijdens zijn toelichting op het rapport. foto cpd cees zorn mocraten vinden ook dat er nog veel vra gen onbeantwoord zijn, maar wachten net als de PvdA de bevindingen van de Twee de-Kamerwerkgroep Srebrenica af. Wel moet De Grave snel met een plan van aan pak komen voor de reorganisatie van zijn ministerie en de krijgsmacht. PvdA en WD zijn blij dat nu duidelijk is dat er geen opzet in het spel is om bepaal de informatie achter te houden. PvdA'er Zijlstra vindt het goed dat De Grave de ambtelijke organisatie en de krijgsmacht 'eens goed opschudt'. WD'er Van den Doel vindt het verder opvallend dat het openbaar ministerie zo'n passieve rol heeft gespeeld in de hele gang van zaken. GroenLinks vindt de belangrijkste con clusie naar aanleiding van het rapport dat oud-minister van defensie Voorhoeve, te genwoordig Kamerlid voor de WD, gefaald heeft. „Voorhoeve is er blijkbaar niet in ge slaagd zijn organisatie goed te sturen", al dus het Groen Linkse Kamerlid Vos. 'Niemand deed het expres, maar vrij wel alles ging mis', zou de ondertitel kunnen zijn van de trieste opsomming van missers in het rapport 'Omtrent Srebrenica'. Zou toenmalig minister Voorhoeve nog op Defensie zitten, dan zou hij nu kunnen opstappen. De Noord-Hollandse commissaris der ko ningin Van Kemenade spreekt over 'communicatiestoornissen en moeiza me verhoudingen tussen de centrale organisatie van defensie en de konink lijke landmacht'. En: „Geconstateerd dient te worden dat hierdoor de minis ter niet steeds tijdig en adequaat is ge ïnformeerd, hetgeen het beeld naar buiten nadelig heeft beïnvloed." Een aantal zaken op een rij: De fotorolletjes „Laat die fotorolletjes", hield Van Ke menade gisteren de pers voor. Hij is er volledig van overtuigd dat het foutief ontwikkelen van een fotorolletje met beelden van de val van de enclave het gevolg is van een ongelukkige fout van de ontwikkelaar. Demanagementsrapportage Dit document, waarin vijf Dutchbat- ters al in 1995 anoniem tegenover de marechaussee hun frustratie over mis dragingen en falen van collega-militai ren en de bataljonsleiding uitten, is door de landmacht te laat aan toen malig defensieminister Voorhoeve en het openbaar ministerie gegeven. Men ging er ten onrechte van uit dat bij een aanstaande 'debriefing' waarin alle Dutchbatters hun zegje konden doen, deze feiten alsnog op tafel zouden ko- De debriefing Deze operatie diende volgens Van Ke menade te veel doelen. Bovendien hadden de militairen verschillende ideeën over de aard van de gesprek ken. De een verwachtte met verklarin gen een aanzet te geven tot verder on derzoek, de ander dacht dat het een eindgesprek betrof. Uiteindelijk bleken de gesprekken wegens de vertrouwelij ke aard ook nog eens niet gebruikt te kunnen worden voor een strafrechte lijk onderzoek naar wangedrag van Dutchbatters. Hetdebriefingsrapport De summiere samenvatting van de ge sprekken leidde tot frustratie onder Dutchbatters. Het rapport had ade quater en uitvoeriger moeten ingaan op zaken als het rijden met voertuigen over vluchtelingen, het begeleiden van vluchtelingen, het onthouden van me dische behandeling aan gewonde loka le inwoners, het functioneren van de bataljonsleiding en mogelijke geld transacties waarvoor Dutchbatters zich leenden. Het YPR-incident Een Dutchbatter meldde tijdens de de- briefing dat met een pantservoertuig type YPR vermoedelijk over twintig tot dertig moslims is gereden. De uitge breide verklaring komt 'zeer summier' terug in het uiteindelijke debriefings- rapport en wordt niet adn het open baar ministerie (OM) gerapporteerd. Nadat het OM er wel over werd inge licht, ging men daar niet tot een on derzoek over. Pas recent, na hernieuw de publiciteit, is door het OM naar de ze zaak alsnog een strafrechtelijk on derzoek ingesteld, hoewel er in verge lijking met de eerdere melding geen nieuwe feiten op tafel lagen. Het Angola-dagboek Een dagboek van een militair met aan tekeningen over wangedrag (seks met minderjarigen, drank- en drugsge bruik) van mariniers in Angola, werd vernietigd nadat hij het voor onder zoek beschikbaar stelde. „Een onge lukkige administratieve vergissing", oordeelt Van Kemenade. Overigens vindt de toenmalige officier van justitie Besier voor militaire aangelegenheden dat destijds ten onrechte geen straf rechtelijk onderzoek naar de wange drag in Angola is ingesteld. Besier sug gereert tijdens het gesprek met Van Kemenade dat dit wel een doofpot zaak betrof. Opmerkelijk was een sneer van Van Kemenade richting pers. Die bracht sommige incidenten en situaties vol gens hem ten onrechte als nieuw feit of presenteerde een onvolledige weer gave. „Hierdoor kon de indruk ont staan dat door Defensie stelselmatig en met opzet feiten worden achterge houden en dat de militairen in Srebre nica zich ernstig hebben misdragen", aldus het rapport. Volgens Van Kemenade heeft Defensie te krampachtig gereageerd op de com motie rond Srebrenica, vooral doordat het ministerie niet gewend is om voor het voetlicht te komen. Overigens brak Van Kemenade gisteren enkele keren een lans voor de toenmalige Dutchbat ters: „Onze beoordeling is gemakkelij ke wijsheid achteraf. De Nederlandse militairen verkeerden tijdens de val van de enclave Srebrenica in een ho peloze, gevaarlijke en traumatische si tuatie."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3