'Een draak van een wedstrijd, maar wat zou het?' VfB-Trainer 'Winnie' Schafer is terriër langs de zijlijn en erbuiten Sport DINSDAG 29 SEPTEMBER 1998 Het was 1988,25 mei, een zwoele woensdagavond, vijf voor half elf, in Stuttgart. „Hans, wanneer stop je er nou eens een?", riep Sören Lerby fijntjes naar Hans van Breukelen nadat de Deen net ook PSV's vijfde penalty had benut. De Europa Cup 1 -finale tussen PSV en Benfica in het Neckar-Stadion naderde zijn climax. Niet veel later koos Van Breukelen de goede hoek, dankzij 'het boekje van Jan Reker'. PSV was de beste van Europa. Woensdag treffen de finalisten van tien jaar geleden elkaar in Lissabon in een ander perspectief. Willy van de Kerkhof (links) en Hans van Breukelen torsen de Europa Cup I na de finale tegen Benfica. Tien jaar geleden streden PSV en Benfica om de Europese hoofdprijs De 'lelijkste finale aller tijden' werd ze genoemd. „Het was een draak van een wed strijd", erkent Hans van Breukelen, de held van de avond. „Maar op het veld en in het stadion heeft niemand dat ge merkt. De spanning vergoedde alles." Kees Ploegsma, destijds manager: „De wedstrijd was niets, zeer zwak. Maar spannend... Ik had het soms niet meer." En wat zou het ook, tien jaar later reste ren slechts de koele cijfers: PSV, win naar Europa Cup 1, 1988. „Die ontla ding vergeet ik nooit meer." Woensdag is het Estadio da Luz in Lis sabon decor voor het eerste treffen tus sen beide teams sinds die avond in Stuttgart. Benfica is inmiddels een, door een gigantische schuldenlast achter volgde, gevallen grootmacht, PSV een ploeg in de overgang. De confrontatie in poule F van de Champions League mist de heroïek van tien jaar geleden. En niet alleen omdat het geen finale is. De overwinning in Stuttgart was de be kroning van een verrassend sterk sei zoen van PSV. Verrassend omdat Ruud Gullit in de zomer van 1987 de club had verlaten met de mededeling dat 'het nooit wat zou worden in Eindhoven.' Maar Guus Hiddink, opvolger van de ontslagen Hans Kraay, beschikte over een ervaren groep met 'winnaars' als Ivan Nielsen, Eric Gerets, Sören Lerby, Ronald Koeman en Wim Kieft. „Een unieke groep", herinnert Van Breukelen zich. Hij ziet zijn maatjes van vroeger nog wel eens, zoals onlangs tijdens de viering van het 85-jarig bestaan van PSV. „En die 'bolle', Sören Lerby, kwam ik bij PSV-Feyenoord nog tegen. Net als Willem Kieft." Ploegsma: „Het was dé afsluiting van een periode waarin een ijzersterk elftal alle prijzen had gepakt. De voorbereiding op het seizoen verliep nog dramatisch. Van Breukelen: „Na een toernooi waar we vierde werden zijn de leidende spelers en de techni sche staf 's avonds in de bar bij elkaar gaan zitten. Iedereen was heel gedre ven, er vielen harde woorden. Die uit eindelijk resulteerden in een prachtig seizoen. We werden kampioen, wonnen de beker en de Europa Cup." Rollertje PSV schakelde achtereenvolgens Gala- tasaray, Rapid WIen, Bordeaux en Real Madrid uit, de laatste na twee bloed stollende duels. In Spanje werd het 1-1, in Eindhoven 0-0, exact dezelfde scores van de duels met Bordeaux in de kwartfinale. Die ene treffer in Madrid, het befaamde 'rollertje', leverde Edward Linskens eeuwige roem op. „Meer nog dan op de finale ben ik later aangespro ken op mijn doelpunt in Madrid. Mis schien omdat het zo'n raar doelpunt was. Ik raakte de bal volledig verkeerd en hij stuiterde zo langs Buyo het doel in. Ik denk wel eens: een wereldgoal had misschien minder indruk gemaakt. Mensen onthouden eerder die gekke dingen: zoals het brilletje van Joop van Daele." Linskens was negentien jaar jong en een waterdrager tussen gelouterde spe lers als Wim Kieft, Ronald Koeman en Eric Gerets. Die laatste, trainer van Club Brugge en volgend jaar vrijwel zeker op de bank bij PSV, is nog steeds de enige Belg die ooit de belangrijkste Europese beker in de lucht mocht houden. „Van de wedstrijd zelf weet ik niet veel meer, alleen dat wij de beste kansen kregen. Maar het bleef 0-0. Een Europacup-fi nale die met een penalty-serie moet worden besloten is nooit leuk. Dat heeft bij mij altijd een wrange bijsmaak ach tergelaten." Ploegsma zat tijdens de finale op een stoeltje naast de dug-out. „Dat was ze ker niet gewoon. Het was zelfs de eerste keer. In de VIP-box zou de spanning ondraaglijk zijn geweest. Nu kon ik lek ker met voetbalmensen de stress van me af praten. Toch heb ik er die avond heel wat sigaretjes doorheen gejaagd." Gerets behoorde niet tot de vijf strafsch opnemers. „Nee, ik wilde er geen ne men. Waarom niet? Dat was gewoon de afspraak. We wisten van -tevoren wie er zich zouden melden als hei zover zou komen. Daar zat ik niet bij. Nee, ik heb nooit gedacht nog aan de beurt te ko men. We hadden Hans niet voor niets meegenomen." De uitverkorenen waren Koeman, Kieft, Nielsen, Vanenburg en Lerby. Alle vijf scoorden ze vanaf elf meter, net als de Portugezen. Vandaar de verzuchting van Sören Lerby in het voorbijgaan richting Hans van Breukelen. „Pak er eens één." Dat lukte ook oog in oog met de Braziliaan Mozer niet. Een zesde PSV'er moest de martelgang van middenstip naar zestien meter-ge bied ondernemen. Het was invaller An ton Janssen, een verrassende keuze. „Nog voordat Lerby de vijfde erin had geschoten, vroegen hij en Koeman of ik eventueel de zesde penalty wilde ne men. Zij bepaalden dat, Hiddink stond veraf, langs het veld. Ik was ingevallen voor Gillhaus, speelde pas een half jaar bij PSV. Maar een verrassing was het niet voor me. Op de training hadden we vaak een penaltycompetitie. En ik won niet altijd, maar wel vaak. Ik schoot 'm rechts van de keeper. De mooiste penal ty uit mijn leven." Daarna was het de beurt aan de Portu gees António Veloso. Van Breukelen dacht aan de woorden van Jan Reker, enkele jaren eerder nog zijn coach. Re ker hield van alle Europese spelers de hoek bij waarin ze hun strafschoppen mikten. „Jan had me de hoek gegeven van Veloso. Het kwam uit. Hij schoot 'm rechts van me en ik pakte de bal." Dat Benfica en PSV elkaar woensdag weer treffen roept bij Van Breukelen geen speciale gevoelens op. „Poulewed strijden in de Champions League zeg gen mij niet zo veel. Ik heb ook het idee dat de publieke belangstelling ervoor te rugloopt. Zo'n duel vergelijken met een finale kan niet." Ook Gerets was de link ontgaan. „Is het echt de eerste keer dat beide ploegen elkaar weer treffen?" Beroerd Frank Arnesen is de enige speler van toen die nu - als directeur voetbal - nog betrokken is bij het huidige PSV. De Deen miste de finale door een ernstige enkelblessure, die een einde maakte aan zijn actieve loopbaan. „Het was so wieso een beroerd afscheid, want ik miste ook het EK in Duitsland." Arnesen was er niet eens bij in Stuttgart. „Ik had gewoon te veel pijn. Zodra ik mijn been verticaal neerzette, verging ik echt. De volgende dag kon ik ook niet feestvieren op de Markt in Eindhoven. Dat had gewoon geen zin. Thuis heb ik een flesje champagne ontkurkt en de volgende dag heb ik even gelunched met de jongens. Dat was het." De band met het succesteam van toen zal blijven, weet Gerets. „Het is niet dat we drie keer in de week bij elkaar op de koffie komen. Iedereen heeft drukke werkzaamheden, je wordt toch uit el kaar getrokken door energievretende jobs. Maar als we elkaar zien, is er toch dat speciale gevoel. Dat zal altijd wel blijven. Doe ze allemaal de groeten." Stuttgart: Neckar-Stadion. PSV - Benfica 0-0, na verlenging. Scheidsrechter: Luigi Agnolin (Ita). Toeschouwers: 69.700. Gele kaart: Sören Lerby. Strafschoppenserie: Ronald Koeman 1-0, Elzo 1-1; Wim Kieft 2-1, Dito 2-2; Ivan Nielsen 3-2, Hajry 3-3; Gerald Vanenburg 4- 3, Pacheco 4-4; Sören Lerby 5-4, José Carlos Mo zer 5-5; Anton Janssen 6-5, António Veloso penal ty gestopt. PSV: Hans van Breukelen; Eric Gerets, Ivan Niel sen, Ronald Koeman, Jan Heintze; Berry van Aer ie. Gerald Vanenburg, Edward Linskens, Sören Lerby; Wim Kieft, Hans Gillhaus (107. Anton Janssen). Coach: Guus Hiddink. Benfica: Silvio Louro; António Veloso, José Carlos Mozer, Dito, Alvaro Magalhaes; Elzo, Pacheco, Sheu Han, Chiquinho; Mats Magnusson (112. Ha jry), Rui Aguas (51. Geovanio Vando). Coach: An tónio José Oliveira. In een grijs verleden maakte Winfried Schafer, de trainer van VfB Stuttgart, al kennis met Feyenoord. Hij was eind ja- ren'60 een blond-rossig talentje bij Borussia Mönchengladbach, gretig maar onervaren. Schafer greep een oe fenwedstrijd tegen Feyenoord, indertijd nog een Europese grootmacht, aan om zich onder de eerste keus van de toen malige Borussia-trainer Hennes Weis- weiler te scharen. „Dat was de ploeg van Franz Hasil op het middenveld en Ernst Happel op de bank", herinnert de inmiddels 48-jarige voetbaltrainer zich. „Ik kwam in het veld en scoorde twee keer. Het werd 2- 2. Dat was meteen mijn grote door braak bij Mönchengladbach. Eigenlijk de start van heel mijn voetbalcarrière." Bijna drie decennia later wordt Schafer opnieuw geconfronteerd met de Rotter dammers, in een naar zijn mening veel te vroeg stadium van de strijd om de UEFA Cup. Dat VfB Stuttgart in de Eu ropa Cup III moet aantreden en zich geen ticket wist te bemachtigen voor de lucratieve Champions League, is een van de redenen waarqm Schafer bij VfB de plaats innam van Joachim Löw. Löw was de afgelopen seizoenen suc cesvol bij Stuttgart, met een nationale beker en een plek in de (met 1-0 verlo ren) Europa Cup Il-finale tegen Chel sea. Maar hij had een te zachte hand voor zijn soms rebellerende spelers en bleef ver verwijderd van de Champions League. Voldoende redenen om voor de zonnebank-bruine voorzitter Gerhard Mayer-Vorfelder om de coach op de keien te zetten. 'Winnie' Schafer, na elf jaren weggelokt bij regiogenoot en aartsrivaal Karlsruhe SC, kent zijn opdracht. En Mayer-Vor felder (voorzitter, bondsofficial, politi cus en ijdeltuit) wist wie hij met de oud prof in huis haalde. Een gedreven oe- fenmeester, die zich als een terrier langs de zijlijn ophoudt. Voortdurend aanwij zingen schreeuwend, de scheidsrechter controlerend en zelfs niet beroerd om voor de volle tribunes in felle discussie te gaan met zijn collega van de tegen stander. Daarbij verliest hij de werke lijkheid nog wel eens uit het oog. Toen een van zijn Karlsruhe-spelers twee jaar geleden Schalke's Youri Mulder op bru te wijze uit de wedstrijd schopte, verde digde Schafer die actie tegen iedereen die het maar wilde horen. „Hij is een fel baasje langs de lijn", glimlacht Frank Verlaat, de aanvoerder van de VfB. „Sommige spelers hebben daar wel eens moeite mee, ik niet. Ik hoor het vaak niet eens." Maar ook in de catacomben bijt de trai ner zich vast in zijn taak om van het wespennest in Schwabenland een nieu we succesformatie te maken. Conflicten gaat hij niet uit de weg. Schafer wil naar een nieuwe structuur bij VfB, waarin al leen preses Mayer-Vorfelder en hijzelf iets te vertellen hebben op technisch gebied. Schafer is een aanhanger van het Ne derlandse voetbal, zonder dat hij die strijdwijze vertaalt in z'n eigen, soms oer voorzichtige tactiek. Libero Verlaat blijft veilig in de buurt van zijn verdedi ging en voorin gokt de oefenmeester op twee centrumspitsen met daarachter opkomende middenvelders zoals tech nicus Djordjevic en 'Spielmacher' Ba- lakov. „Ik ken de Nederlandse manier van spelen", zegt Schafer. „Die kunnen we aan. Het is onze bedoeling om onze tac tiek op te dringen aan Feyenoord, zodat de Rotterdammers een stapje terug moeten doen. Zij moeten achter ons aanhollen, wij niet achter hen." Twee weken geleden, in Stuttgart, mislukte die opzet grandioos. Het was Feyenoord dat de VfB een voetballesje gaf. De uit slag is bekend: 1 - 3. „Leo Beenhakker, die ik ken uit de tijd dat-ie nog bij Grasshoppers trainde, is een sluwe vos. Hij heeft Feyenoord weer op de rails gezet. Maar de ploeg voetbalt eigenlijk precies zoals ik destijds heb meegemaakt als speler. Feyenoord is een vechtploeg, die altijd bereid is te knokken. En dat stadion in Rotterdam ademt een sfeer uit, waaruit veel emo ties naar boven komen. Dat zal ook ge beuren, want wedstrijden tussen Duit sers en Nederlanders zijn altijd beladen. Helaas. Het is absoluut niet de gunstig ste loting, die we hadden kunnen tref fen." De nederlaag in eigen stadion gevolgd door het competitieverlies tegen 1860 München heeft bij de VfB een crisissfeer doen ontstaan. Schafer wist zijn critici door een 3-2 overwinning in een beker duel tegen Eintracht Frankfurt weer even de mond te snoeren. Maar eigen lijk kan alleen winst in Rotterdam hem echt helpen. Om naar de volgende ron de te gaan moeten de mannen van Schafer echter wel met minimaal 0 -3 zegevieren. Winfried Sch „,Leo Beenha een sluwe vo; heeft Feyeno weer op de ra zet. Maar de voetbalt eige precies zoals tijds heb mee maakt als spc Feyenoord is vechtploeg, c bereid is te ki ken." FOl EDGARS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 22