Eerste zorgen voor Leo Beenhakker riet Griekse volk is verontwaard'Sorry Nikos' Sport 'Nieuwe straf UEFA dreigt voor Feyenoord' De KNVB en 3 oktober Rugby Club DIOK Rugby Club Amsterdam Ten Cate nieuwe trainer KFC Uerdingen INSDAG 29 SEPTEMBER 1998 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071 -535646 Jtrecht wil geen avondwedstrijden :n! itrecht Korpschef Vogelzang van de regiopolitie Utrecht wil TTTiTrTTTcr i ty oorlopig geen avondwedstrijden van FC Utrecht meer. Dit naar anleiding van rellen zondagavond na afloop van FC Utrecht-FC vvente. Naar schatting achthonderd FC-aanhangers bekogel- len bussen met Twente-supporters en de politie met stenen na iet 3-0 verlies van Utrecht. De politie spreekt van 'een diepte- mnt in de Utrechtse voetbalgeschiedenis'. Vanwege de duister- lis konden nog geen aanhoudingen worden verricht. De ko- nende dagen zal wel worden onderzocht of er verdachten van Ie geweldplegingen kunnen worden achterhaald. s {lijlevens mist WK "j eldhoven Jeroen Blijlevens mist de wereldkampioenschappen rielrennen volgende maand in Valkenburg. De TVM-renner is ïaandag in het ziekenhuis in Veldhoven geopereerd aan het zit- lak. De artsen hebben daarbij een cyste verwijderd. Hij is drie Dt vier weken uitgeschakeld. Blijlevens kampte al sinds de Ron- e van Frankrijk met problemen aan het zitvlak. Hij bleef met et euvel wel wedstrijden rijden, maar bij de Vuelta, waar hij ■ee ritten won, moest hij voortijdig afstappen. Versteeg achtste in WB shorttrack iQNTREALDave Versteeg staat na de eerste wereldbekerwed- trijden shorttrack van het seizoen op de achtste plaats. De chaatser uit Lisse reikte in Montreal tot de halve finales op zo- La k*el de 1000 als 1500 meter. Op de 500 meter werd hij, evenals lex Velzeboer, in de kwartfinales uitgeschakeld. De reeks wordt omend weekeinde voortgezet in het Amerikaanse Sarasota prings. Daarna volgen wereldbekerwedstrijden in Zoetermeer 30/10-1/11), het Hongaarse Szekesfehervar (6-8/11), het Japan- eNobeyama (27-29/11) en Peking (4-6/12). lt, ipeler NAC 2 overleden ida« De 20-jarige Dominique Diroux is gisteravond overleden, let talent van NAC was tijdens een duel tussen de tweede elftal en van NAC en AZ onwel geworden en overleed later in het zie- enhuis. Diroux speelde sinds de zomer van 1996 bij NAC. Daar- oor kwam hij uit voor de amateurs van Vlissingen. Vorig sei- oen deed hoofdtrainer Herbert Neumann tweemaal een beroep ip de aanvaller. Het duel NAC 2 - AZ 2 werd gestaakt. Oerkerk in hoofdtoernooi aracas Martin Verkerk heeft via de kwalificaties het hoofd- j oernooi van de Challenger in het Venezolaanse Caracas bereikt. )e Alphense tennisser speelt in de eerste ronde tegen Quino lunoz. Het toernooi is gedoteerd met 100.000 dollar. teal neemt slaapzakken mee madrid» Real Madrid neemt geen halve maatregelen voor de uit wedstrijd tegen Spartak Moskou, in de tweede speelronde van e Champions League. De Spaanse club neemt onder meer 25 laapzakken mee. De economische crisis in Rusland doet Real rezen voor de slechtst mogelijke omstandigheden. Indien de erwarming in het hotel niet functioneert, zitten de spelers en ainer Guus Hiddink er toch warmpjes bij. In Moskou worden mperaturen rond het vriespunt verwacht. Indien Real morgen- vond wint, staat zelfs Spaanse wijn paraat. rotterdam cpd Feyenoord houdt er rekening mee dat de tuchtcommissie van de Europese voetbalunie nog voor de volgende UEFA Cup-ronde opnieuw een forse boete neerlegt vanwege het supportersgedrag rond de eer ste wedstrijd tegen VfB Stuttg art. Voorzitter Jorien van den Herik maakt zich in toenemen de mate zorgen over de mis dragingen van een deel van Feyenoords aanhang en wil voorkomen dat zijn club vroeg of laat uit de Europa Cup wordt geknikkerd. De Rotterdamse club is blij dat slechts enkele honderden Duitse fans vanuit Stuttgart naar Rotterdam rei zen, omdat daarmee de kans op nieuwe problemen aanzien lijk kleiner is. De UEFA heefteen vooraankon diging gedaan van een eventue le straf? Van den Herik: „Ja, maar niet alleen vanwege de gebeurtenis sen in het stadion, ook vanwe ge wat er buiten allemaal heeft plaats gehad. Feyenoord heeft een zeer uitgebreide rapporta ge ingediend bij de UEFA, om dat VfB Stuttgart zich niet aan de gemaakte afspraken heeft gehouden. Stuttgart zou uit sluitend kaarten voor Feye- noord-supporters aan de club ter beschikking stellen en men zou op de dag van de wedstrijd geen kaarten verkopen. Beide afspraken zijn geschonden. Na dat de verkoop op gang was ge komen, heeft men ook nog eens het vak gewijzigd. Daar door zijn niet-officiële suppor ters in het vak van de met de club reizende supporters te recht gekomen. Feyenoord dacht dat het alles zo goed had voorbereid. Als de medewer king van de tegenpartij dan achterwege blijft, is het moei lijk om problemen uit te slui ten." U heeft gezegd dat u helemaal geen supporters meer wilt mee nemen naar volgende uitwed strijden in Europa. Van den Herik: „Ja, want als je zo'n goede wedstrijd als te gen VfB Stuttgart speelt en je hoort een half uur na afloop welke problemen er zijn ge weest met zich misdragende supporters, dan word ik daar niet vrolijk van. Moet het feest dan telkens op zo'n manier worden verstoord? Ik heb nog geen definitief standpunt inge nomen. Maar ik vind dat het mijn verantwoording is om de club tegen deze 'supporters' te beschermen. Er kan heel veel kapot worden gemaakt. Aan de andere kant wil ik eigenlijk dat de supporters die zich wel goed gedragen nog steeds hun club kunnen volgen. Kunt u niet alleen de 'kwaden' straffen in plaats van een totaal verbod voor supporters bij uit wedstrijden? Van den Herik: „Het is moeilijk om de kwaden steeds te trace ren. Daarom vind ik het ook zo'n moeilijke beslissing om te gen onze fans te zeggen: 'Blijf maar lekker thuis'. Als ik die beslissing neem, is dat een zeer ingrijpende omdat ik dan de goedé" supporters veel tekort doe. In Duitsland hebben bij voorbeeld ruim honderd men sen onterecht vastgezeten, om dat een heel klein groepje in de fout ging. Twee bussen met supporters werden daardoor weggeleid door de Duitse poli tie. Daar zat ook een oude ter reinknecht van Feyenoord bij met zijn maat. Die terrein knecht is 62 jaar en had hart- pilletjes bij zich, zijn maat was 75 jaar. Ze kwamen met z'n zessen in een cel terecht en moesten alles afstaan. Ze moesten zich tot op hun on derbroek uitkleden. Vijftien uur zaten ze vast. Die supporters mag Feyenoord natuurlijk niet straffen." Heeft Feyenoord iets gedaan voor de mensen die onterecht hebben vastgezeten? Van den Herik: „Nee. we heb ben besloten om dat niet te doen. Iedereen die zich heeft gemeld, heeft een brief gekre gen. Ik ken de namen van die honderd niet, want die zijn nog niet vrijgegeven. Maar iedereen die zich heeft gemeld, heeft een brief van mij ontvangen. Ik heb met die man van 62 jaar een kopje koffie gedronken. Hij heeft zijn verhaal kunnen ver tellen en ik denk dat dat nodig was. Want ik denk dat het een traumatische ervaring is. als je daar als 62-jarige in je onder broek in een cel staat en er komt een politie-agent met rubberen handschoenen bin nen om te kijken of je nog er gens anders pillen hebt ver stopt..." Tininho haalt VfB Stuttgart niet rotterdam cpd «le Cler vier weken aan de kant ien gertjan van geen i, tó! de Cler komt voorlopig nog aan voetballen toe. Een in het Amsterdamse VU- cenhuis wees uit dat er een beurtje in zijn scheenbeen zit. rige week woensdag kreeg de Ajacied op zijn eerste ining weer last van de pas ge- zen kwetsuur, toen hij een I hard tegen zijn been kreeg. .Over vier weken moet ik te- digkomen voor een nieuwe fo- Tot die tijd loop ik met ebn brace", aldus De Cler. De 18-jarige Cler brak zijn been vorig jaar in de kam pioenswedstrijd van Ajax 2. Vijf dagen eerder had hij zijn de buut gemaakt in de hoofd macht. De scheenbeenbreuk hield de voormalig Lugdunum- mer 4,5 maand aan de kant. ,,E)it is weer een aardig klapje. Het is afwachten. Als ik mijn been weer honderd procent kan belasten, ga ik weer trainen. Nu kan ik alleen maar fietsen en in het krachthonk zitten. De medische staf van Feyenoord heeft de afgelopen 24 uur overuren moeten maken om drie basiskrachten weer fit te krijgen voor de UEFA Cup-wedstrijd tegen VfB Stuttgart. In twee gevallen (Jean-Paul van Gastel en Ul- rich van Gobbel) denkt men daarin te zijn geslaagd, voor nummer drie (de Braziliaan Tininho) ziet men het som ber in. De blessures bezorgen trainer Leo Beenhakker voor het eerst dit seizoen serieuze problemen. geweest." Tininho heeft zowel het publiek als de trainersstaf in de eerste weken van dit seizoen aangenaam verrast. Probleem is dat Feyenoord geen linkerver dediger achter de hand heeft en vanavond tegen VfB Stuttgart voor een noodoplossing moet kiezen. Op de vraag of een vacature in de defensie aanleiding is om de weer fitte Henk Fraser voor het eerst dit seizoen toe te voe gen aan de reservebank, ant woordt Leo Beenhakker zeer resoluut: „Nee. Fraser is me disch gezien fit om te spelen. Laat ik afkloppen dat dat zo blijft. Maar de jongeman heeft helaas anderhalf jaar niet ge speeld. Hij heeft een half wed strijdje meegedaan tegen Veen- dam 2 en dat lijkt me niet vol doende." Hoewel er aanwijzingen wa ren dat voor Fraser bij Feye noord geen toekomst meer was, beweert Beenhakker dat hij op termijn wel degelijk plaats wil maken voor de ex-international. „Ik heb gezegd dat ik niet meer op hem rekende, omdat ik zo veel signalen kreeg dat het lijf protesteerde. Ik heb er ook bij gezegd dat het me vreselijk zou spijten. Het is niet voor niks dat zijn lijf al anderhalf jaar protes teert tegen zwaardere belastin gen. Maar ik hoop van harte dat Tot op heden zat het Feyenoord op alle fronten mee. In de com petitie dwong de ploeg het ge luk op bepaalde momenten af en fysiek gezien bleef alles heel wat bij de concurrenten Ajax en PSV in duigen lag. Alleen Henk Vos raakte een tijdje uitgescha keld. Maar nu beginnen tegen slagen zich langzaam maar ze ker op te stapelen. Eerst was er de mokerslag van de commissie van beroep, die Jean-Paul van Gastel in de competitie alsnog op een zijspoor zette, vervol gens zag Leo Beenhakker de dag na Willem II de ene na de andere speler op het trainings veld met een van pijn vertrok ken gezicht vertrekken. Van Gobbel had tijdens de wedstrijd tegen Willem II al mankemen ten, Van Gastel maakte zondag op het trainingsveld een onge lukkige beweging. Tininho liep een zware kwets uur aan zijn lies op en voelt zo veel pijn, dat Feyenoord eigen lijk niet meer op zijn meespelen durft te rekenen. „Hij is samen met Van Gastel 's morgens niet eens afgereisd naar ons trai ningskamp in Kijkduin," zegt Beenhakker, die Van Gastel een betere prognose geeft. „Tot laat in de middag is de medische staf met die twee jongens bezig Leo Beenhakker tuurt over de Noordzee bij Kijkduin. De coach van Feyenoord heeft zorgen voor de wedstrijd van vanavond tegen Stuttgart. ik ongelijk krijg. Ik zou het een wereldprestatie vinden als hij toch terugkomt" Naast de fysieke hindernissen spelen volgens Beenhakker geen andere factoren een rol bij zijn beslissing om de enige overgebleven Feyenoord-speler van de kampioensploeg van en kele jaren geleden buiten de se lectie te houden. Bezwaren te gen de harde, soms explosieve speelstijl zegt hij nooit te heb ben gehad. „Er waait een ande re wind bij Feyenoord. Vanaf de normen en waarden. Ik heb eerste dag heb ik binnen de geen reden om te denken dat groep de normen en waarden Fraser die normen en waarden gesteld zoals die in het prof- niet zou kunnen meenemen in voetbal en bij een topclub als zijn spel. Het bewijs ervan vind Feyenoord moeten liggen. Ie- ik ook terug bij Julio Cruz." dereen beantwoordt aan die iiene anp orry Nikos" kopte de grootste sportkrant van ïene gisteren over de volle breedte van de orpagina en Vitesses Griekse held Machlas zei hem dat goed deed. Bij aankomst in 'zijn' ofdstad was de international Zondag bespuwd fysiek bedreigd. Het incident groeide binnen dag uit tot een landelijk drama. De Griekse volking was diep verontwaardigd. Een paar hooligans hebben ons beschaamd", ireef een volgende krant. „Onzinnig gedoe id Machlas", beweerde de derde. De boosdoe- die Machlas onder meer een beker hete koffie i smeet, werd als 'verrader' neergezet. Het tele- ie-journaal besteedde uitvoerig aandacht aan I gebeuren. AEK, de tegenstander, bood Vitesse izend excuses aan en zorgde voor extra politie- waking rond het spelershotel, l'itesses voorzitter Karei Aalbers zag daarmee ee dingen bevestigd. Machlas is wel degelijk held in eigen omgeving en mede daardoor is sse opvallend populair op Grieks grondge- ;d. Daarom ook richtte hij enkele AEK-shops in hoofdstad in met attributen van zijn club. oor Machlas-shirtjes is ook hier veel belang- ir< Uing. Vandaar. We moeten natuurlijk wel aan omzet blijven denken. )e voorzitter wilde de rel niet groter maken dat was. Tegenover de Griekse media deed hij als- er niets aan de hand was, al werd het aanbod wat extra bewaking aanvaard. „Maar meer idat de Grieken dat wilden. We voelen ons ab- uut niet onveilig. Sterker nog, we voelen ons erlijk hier. Ik verwacht dat de spelersgroep ex- motivatie put uit het incident. Ónze keeper riep gisteren al dat hij er nu helemaal geen bal meer doorlaat. Verder is er een speciale band tus sen Vitesse en Griekenland. Daar blijf ik bij." Wel had hij aan alles, zoals dat heet, gemengde gevoelens over gehouden. „Ik kan me best voor stellen dat dit voor Machlas heel moeilijk is. Juist daarom is het ook allemaal zo vervelend. Nikos is wel de laatste die men zoiets gunt. Afgezien van een geweldige voetballer is hij ook een fantastisch mens. Hij is wel Europees topscorer en dat brengt allerhand randverschijnselen met zich mee. Daar moet hij nog wat aan wennen. Zoals heel Vitesse moet wennen aan de omstandigheden die zich in de top nu eenmaal voordoen." Machlas had bij aankomst in eigen land alles verwacht. „Behalve dit", zei hij een dag later. „Ik werd totaal verrast. De types die hiervoor verant woordelijk waren zijn geen echte supporters van AEK, dat weet ik zeker. Dat Griekenland veront waardigd is en dat de kranten hier het massaal voor mij opnemen heeft me daarentegen bijzon der goed gedaan. Daaruit spreekt wel waardering. Voor de voetballer en de mens Machlas." Aalbers had de indruk dat de selectie rustig bleef onder alles. „Maar of dat echt zo is kan ik natuurlijk pas na de wedstrijd zeggen. Vorig jaar lieten we ons uit bij Braga wel gek maken, met al le gevolgen vandien. Destijds lag echter alles an ders. Door het overlijden van de broer van Trust- full kort voor de wedstrijd waren we emotioneel zeer beladen. Mede daardoor ging alles mis. We hebben nu een geroutineerde trainer, de spelers zijn weer een seizoen verder. Als elftal en als or ganisatie heeft Vitesse inmiddels weer nieuwe stappen gemaakt. Ik reken er op dat dit ook dins dag op het veld zal blijken." WSi Machlas tijdens de training in Athene. De Griek is weer bekomen na de 'I gen land. RUGBYTOPPER!!!! VERSUS krefeld dpa WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1 KICK-OFF 14.30 UUR J/.Jh u bent welkom <v>| Smaragdlaan 101,2332 JP Leiden E-mail: diok@diokdemonl.nl Tel. 071-5765096, Fax. 071-5322040 Henk ten Cate debuteert in het Duitse voet bal. De 43.-jarige Amsterdammer is de nieu we trainer van KFC Uerdingen, een club uit de tweede Bundesliga. Het dienstverband gaat onmiddellijk in. Uerdingen ontsloeg gisteren trainer Jiirgen Gelsdorf op staande voet na de nederlaag (1-2) tegen Watten scheid '09. Daardoor zakte Uerdingen naar de zestiende plaats. In Nederland werkte Ten Cate het laatst bij Vitesse, voordien onder andere bij Spar ta. Go Ahead Eagles en Heracles. Met Spar ta haalde Ten Cate in 1996 de finale van de KNVB-beker. Vorig seizoen veroverde hij als coach van Vitesse de derde plaats in de competitie. Het bestuur van Vitesse wenste zich toch te ontdoen van de succesvolle trainer-coach. Ten Cate gaat nu met volle ambitie in Duitsldnd aan het werk. Uerdingen is een ambitieuze club met verschillende seizoe nen op het hoogste platform. Hij moet wel snel resultaten halen want bij de club in Krefeld heeft men weinig geduld. Zijn voor ganger Geilsdorf werkte er pas drie maan den. De verstandhouding was al enige we ken slecht. Jerrel Hasselbaink heeft gedreigd bij Leeds United te vertrekken als manager George Graham de club verlaat. De verwachting is dat de trainer nog deze week overstapt naar Tottenham Hotspur. „Dat zou heel teleur stellend zijn", aldus Hasselbaink. Hij maak te 22 doelpunten in zijn eerste seizoen in de Engelse competitie. Met deze productie veroverde hij een plaats in de WK-selectie. „Het is zijn beslissing en ik moet dat res pecteren, maar het zou de zaak wel heel moeilijk voor mij maken", aldus de voetbal ler over het aanstaande vertrek van Graham. Hasselbaink noemt de aanwezig heid van de coach heel belangrijk. „Dankzij hem ben ik nu international. Ik wil niet dat hij weggaat. Ik hou van de club en ik heb hier veel goede tijden beleefd. Maar ik wil prijzen halen en ik ben hier ge komen omdat Graham manager is. Ook hij wilde heel graag winnen. Ik ben er van overtuigd dat ik dat met hem kan doen." De kwestie die de Leidse sport wereld momenteel bezig houdt: er moet gevoetbald wor den op 3 oktober. Aanvoerders van teams proberen met of zon der succes hun wedstrijd te ver zetten. Wie draait op 3 oktober de deur van de kleedkamer open Wie staat er achter de bar in de kantine? Wie fluit er? Komt de tegenstander eigenlijk wel opdagen? Problemen, problemen, proble men, die in één klap kunnen worden opgelost indien de KNVB de wedstrijden in de re serveklassen waar Leidse clubs bij betrokken zijn, uit het pro gramma zou halen. Maar de KNVB viert geen 3 okto ber, de clubs stuiten bij de bond op opvallend weinig begrip. „Ie dereen die reserve zesde klasse of hoger speelt, moet gewoon spe len", luidde vorige week het commentaar op het bondsbu- reau in Leiderdorp. Pech voor de clubs is blijkbaar dat de ambte naar die de kwestie behandelt niet uit deze regio komt. „Ik kom hier niet vandaan, dus ik wist dit allemaal niet", luidde zijn commentaar. Maar er moeten in Leiderdorp toch nog wel een paar ambtena ren zijn die zich kunnen herin neren dat Leiden op 3 oktober een feestje viert. Het gaat hier niet om een lokale braderie, een plaatselijke kortebaandraverij, nee, we hebben hier te maken met Leidens Ontzet. Intussen is de mening in Leider dorp wat bijgedraaid. „Bijna al le wedstrijden waar Leidse clubs bij betrokken zijn, zijn verzet", vertelt competitieleider Cor van Steijn. Het was mooi geweest als de KNVB die taak op zich had genomen, maar nee. er werd een beroep gedaan op de zelfwerk- zaamheid van de clubs. Zelf bel- Cor van Steijn. foto archief len dus met tegenstander, wed strijdsecretaris. scheidsrechter om te kijken of er wat te regelen valt. En degenen wiens beroep het is om wedstrijden vast te stellen, leunen nog eens achter over. Beste KNVB, dat jullie vorig jaar een zootje maakte van de auto matisering, vooruit. Dat jullie de clubs een topklasse door de strot duwen die ze niet willen, voor uit. Dat wij uit de Leidse regio tegenwoordig in de binnenlan den van Den Haag moeten voet ballen om daar klappen te in casseren, het is niet anders. Dat we door die fusie met de Haagse afdeling meer contributie moe ten betalen, het zij zo. Maar dat de 'Herdenkingen Vie ring van Leidens Ontzet' op één lijn wordt gezet met plaatselijke kermissen en braderieën, is een belediging voorde bevolking van Leiden. Er is maar één manier waarop dat nog goedgemaakt kan worden: Ken elke Leidse ploeg komend weekeinde een reglementaire5-0 overwinning toe. WILLEM SPIERDUK

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21