'Bieb-Miep' is nu informatiemakelaar TV Dolly Dots in de herkansing WEER Prof. Heertje daagt Telegraaf voor rechter Omslag nodig bij defensie Monniken geloven in Internet DINSDAG 29 SEPTEMBER 1998 COMMENTAAR Het gisteren gepubliceerde Srebrenica-onderzoek van Van Ke- menade ontmaskert defensie als in een zichzelf gekeerd en moeilijk met de politieke top communicerend apparaat. Voor opzettelijke leugenachtigheid is gelukkig geen aanwijzing gevonden, maar het is zorgwekkend dat op communicatief gebied zoveel mis is gegaan dat van 'onkunde' moet worden gesproken. De omstandigheden waaronder minister Voorhoeve de politieke verantwoordelijkheid heeft moeten dragen voor de inzet van Ne derlandse blauwhelmen zijn zonder overdrijving bar en boos te noemen. Een duidelijk 'eens maar nooit meer' is op zijn plaats. Minister De Grave heeft maatregelen aangekondigd om de com municatie op zijn ministerie te verbeteren, maar daarmee kan hij niet volstaan. Defensie en politiek lopen zeker sinds Srebrenica niet over van begrip voor elkaar. Voor een noodzakelijke cultuuromslag en herstel van vertrouwen is meer nodig. Het is dan ook te hopen dat de Tweede Kamer zich de komende tijd op dat vraagstuk gaat concentreren en-niet zal zwichten voor de verleiding alsnog een parlementaire enquête in te stellen. Minis ter De Grave heeft er goed aan gedaan aan de heersende verwar ring over de rol van zijn ministerie met een snel onderzoek te lijf te gaan en blijkt met de commissaris van de koningin in Noord-Hol land, Van Kemenade, een voortreffelijke keuze te hebben gemaakt. Het was zaak om onterechte mythevorming over de integriteit van de krijgsmacht kordaat te bestrijden. Nu dal is gebeurd, is het wachten op het langduriger onderzoek dat het RIOD naar de gang van zaken in de moslim-enclave verricht. Zo kan worden worden voorkomen dat de Kamer in een parlemen taire enquête tegen zichzelf aanloopt. Want op de besluitvorming in het parlement over de uitzending van de vredesmacht valt be slist het een en ander af te dingen. Het is op zijn minst onzeker of de Kamer daartoe inmiddels al voldoende afstand heeft. Warrige filmpjes Dat ik een aversie tegen de Nederlandse film koppel aan een zekere afkeer van de vaderlandse literatuur, kan geen toeval zijn. Hoe vaak komt het niet voor dat er bij gebrek aan een behoorlijk scenario maar weer eens een boek van de plank wordt getrokken? Nederlandse films zijn opgenomen hoor spelen. waarin veel gevloekt, gescholden en uit de kleren wordt gegaan. De goeden niet te na gesproken natuurlijk, moet je er nazo'n van-dik-hout-zaagt-men planken-in lei ding aan toevoegen. Tijdens het 18e Utrechtse filmfestival reikte de NPS gister avond voor de derde keer een prijs uit voor de beste korte speelfilm, tijdens wat heel toepasselijk 'De avond van de kor te filmheet. Het belangrijkste verschil met de officiële uitver kiezing voorliet Gouden Kalf voorde korte film is, dat de NPS-bijdragen in plaats van maximaal zestig minuten niet langer dan tien minuten mogen duren. Grote dankbaarheid voor dit criterium neemt in de loop van de uitzending bezit van ons. Het programma, wordt gepresenteerd door Philip Freriks, die bij dit soort gelegenheden aanmerkelijk beter op zijn plaats is dan bij het journaal. Er zijn vijftig inzendingen beoordeeld, variërend van animatiefilms tot videoclips en documentai res. Uit dit aanbod is een shortlist van acht films samenge steld. die integraal worden getoond. Maar wie denkt dat hij er daarmee met een goed uur vanaf is, komt bedrogen uit. De uitverkiezing wordt opgevrolijkt met tal van intermezzo's, omdat je anders ncttuurlijk nooit aan De avond van de korte film'komt. Een beetje flauw alleen is dat de (buitenlandse) pauzefilmpjes aanmerkelijk beter zijn dan de bijdragen op de shortlist, die ons voornamelijk doen snakken naar de hu moren zelfspot die filmmakers over de grens kennelijk wel kunnen opbrengen. Meermalen bekruipt ons op deze avond het gevoel dat we naar de beelden zitten te kijken waarmee studenten van de Rietveld Academie de vragen van de quiz 'Twee voor Twaalf inluiden. Alleen 'In één klap' van Pliil van Tongeren vinden we te pruimen. Een vrij conventionele film met een goed sce nario en een verrassend plot, waarin ook nog eens naturel wordt geacteerd. Die heeft dus niets te zoeken bij de nomina ties voor de laatste drie overgebleven kandidaten. Wie dan wel? Mark de Cloe met 'Gitanes', Andre' van der Hout met 'De overkant' en Rob Hodselmans met 'Tonny de Jong'. Uiteindelijk wint Gitanes omdat de jury kiest voor 'muzikali teit, ontroering, gedurjde vormgevingen een helder verhaal'. Zelf zagen we een warrig filmpje met veel gestoei op een bed (opgenomen door een camera aan het plafond), een overdo sis ingewikkelde verhoudingen en een in bloéd gesmoord plot. Nou ja, bij kunstschaatsen en boksen deugt de jurering ook nooit. Regenachtig Bibliotheek is stoffig imago kwijt De openbare bibliotheek bevindt zich op een breekpunt. Stoffige kaartenbakken en boekenplanken maken plaats voor beeldschermen en cd-roms. foto gpd De openbare bibliotheek worstelt met haar imago. Voor de meeste mensen is de bieb gewoon een plek om boeken te lenen. Wie niet van lezen houdt, heeft er niets te zoeken. Onzin, vindt de moderne bibliothecaris. De biblio theek is er juist voor iedereen. Ook mensen met een hekel aan lezen kun nen er met al hun vragen terecht. De strenge mevrouw achter de uitleenbalie die verma nend om stilte sist, bestaat allang niet meer. De biblio thecaris heeft een metamorfose ondergaan. De uitleen balie is geautomatiseerd en de 'Bieb-Miep' is tegen woordig een loods door digitale bestanden. De grijze muis van weleer is een 'informatiemakelaar' geworden die blindelings de weg weet te vinden in de doolhof van Internet. De openbare bibliotheek bevindt zich op een breek punt. Stoffige kaartenbakken en boekenplanken maken plaats voor beeldschermen en cd-roms. Frisse kleuren en publieksvriendelijke informatiebalies laten zien dat de bibliotheek met haar tijd is meegegaan. Alleen weten potentiële klanten dat nog niet. Die denken dat de bieb er alleen is om boeken te lenen. Tijdens zijn eerste toespraak als staatssecretaris van Cultuur pleitte PvdA'er Rick van der Ploeg voor een gro tere rol van de bibliotheek in de samenleving. Hij sprak op een internationaal congres in Amsterdam. „De bi bliotheek", zo stelde van der Ploeg, „moet weer een pleinfunctie krijgen: een centrale plek waar iedereen een antwoord kan vinden op alle mogelijke vragen." De uitspraken van Van der Ploeg zijn A. van Vlimme- ren, directeur van de Utrechtse Gemeentebibliotheek, uit het hart gegrepen. „De maatschappij is de afgelopen jaren in veel opzichten ingewikkelder geworden", zegt hij. „De hoeveelheid informatie die mensen over zich heen krijgen is enorm. In een zaterdagkrant staat meer informatie dan een mens in de 17de eeuw in zijn hele leven te verwerken kreeg. Maar al die informatie roept ook weer vragen op. Bolwerken als de kerk, die van oudsher als vraagbaak dienden, zijn grotendeels ver dwenen. Dus zijn veel mensen op zoek naar een alter natief, een plek waar ze terecht kunnen voor vragen van uiteenlopende aard. De bibliotheek is daarvoor uiter mate geschikt, maar veel mensen weten ons nog niet te vinden." De openbare bibliotheken doen al jaren hun best om hun stoffige imago op te poetsen. Met reclamecampag nes en voorlichting proberen ze te laten zien dat er meer redenen zijn voor een bezoek aan de bieb dan al leen voor het lenen van een boek. „Mensen moeten we ten dat de bibliotheek ook een plek is waar je kunt ko men om elkaar te ontmoeten en om te discussiëren", zegt van Vlimmeren. „Je kunt er lekker de krant lezen, door een tijdschrift bladeren of iets opzoeken op Inter net. En als je niet weet hoe dat werkt, is er altijd iemand om je te helpen. Of je kunt een Internetcursus bij ons volgen om het zelf te leren." Ook de rol van de bibliothecaris is de afgelopen jaren veranderd. Hij of zij is een alleswetende vraagbaak ge worden. Tekenend voor die veranderde functie, is een kleine revolutie die in de Utrechtse bibliotheken nog deze winter zal plaatsvinden. Een deel van de uitleen balies wordt vervangen door zelfbedieningsbalies. Boe ken lenen kan zonder dat er een personeelslid aan te pas komt. Na het uitzoeken van de boeken steekt de le ner zijn pasje in een apparaat en scant zijn boeken zelf. Net zoals dat nu gaat met de groente in de supermarkt. „Voor routinehandelingen hebben we de techniek, voor de persoonlijke service blijven mensen nodig. De bi bliothecaresse of bibliothecaris wordt steeds meer gast vrouw of gastheer. Vragen als 'ik zoek een leuk boek over heksen' zullen we altijd houden", stelt Van Vlim meren. Het grootste probleem voor de bibliotheken is dat de aanwas van volwassen leden te wensen over laat. Uit onderzoek blijkt dat de meeste kinderen lid zijn van de bibliotheek. Maar ze laten het afweten zodra ze de ba sisschool verlaten. Tegen de tijd dat ze eindexamen doen, komt er dan weer een kleine opleving in het lidmaatschap. De bi bliotheek blijkt dan weer handig voor het lenen van de boeken op de lijst en de uittrekselboeken. Na de mid delbare schooltijd zijn vooral leesliefhebbers met een krap budget lid van de bibliotheek, de lezers met geld om zelf boeken te kopen meestal niet. De moeilijkst te bereiken ménsen zijn voor de biblio theek degenen die helemaal niet lezen. „Het is bijna een onmogelijke opgave om mensen met een aversie tegen lezen de bibliotheek in te krijgen", geeft van Vlimmeren toe. „Dat is ontzettend jammer, want daar door komt die groep ook niet in aanraking met andere informatiebronnen. Terwijl informatievoorziening toch de basis is voor maatschappelijke participatie. Want als iemand bijvoorbeeld niet weet dat hij recht heeft op bijzondere bijstand, zal hij het ook niet aanvragen." Van Vlimmeren verwacht dat de komende jaren nog wel het nodige zal veranderen in de bibliotheek. „Steeds meer mensen zullen thuis de beschikking krij gen over Internet en kunnen dus vanuit huis dingen opzoeken. Maar Internet zal commerciëler worden en voor steeds meer digitale diensten zal geld worden ge vraagd. Voor een particulier zullen de meeste van die databases gewoon te duur zijn, dus daarvoor is dan toch de bibliotheek vaak weer handig. De bibliotheek moet een niet-commerciële plek blijven waar informa tie te vinden is." nathalie struker. Ook oude abdijen, eeuwen lang hoeders van het cultu rele erfgoed, willen niet ach terblijven. Moderne monni ken bieden zich langs de elektronische snelweg aan als bakens van bezinning, spiritualiteit en cultuur. T Steeds meer abdijen, ordes en congregaties zien Inter net als een weg waarlangs zij de zegeningen van het kloosterleven kunnen aan prijzen. Wie aan beeld niet genoeg heeft, krijgt soms ook geluid (kerkklokken, Gregoriaanse zang). De benedictijnen van het Belgische klooster Cler- lande bij Leuven kennen het Internet-jargon. „Over en kele ogenblikken begint uw cyberbezoek", roept hun homepage (www.dti.be/clerlande/) lokkend. Ze bieden onder de titel 'De leerling-pelgrim' ook een cd-rom die een 'cy ber-bedevaart' belooft, op zoek naar de 'christelijke mysteries'. „Monniken hebben altijd van goede kunst en het schreven woord gehoui vertelt prior Cuthbert Bi gan van de Engelse abdj van Farnborough (www.farnboroughab- bey.org) in zijn boodscl aan bezoekende Interni ters. „Vandaag de ten monniken niet alTet de hoogte zijn van de ra deme media, maar, zoa altijd hebben gedaan, e< leidende rol spelen." Even terug naar die ouderwetse leut en niet geschoten is altijd mis. Vooral met die ge dachten in het achterhoofd wagen de Dolly Dots zich aan een tijdelijke reünie, die neer komt op de release van een dubbelalbum met grootste successen, enkele televisieop tredens (bij onder meer Paul de Leeuw) plus hoogstwaarschijnlijk een eenmalig concert. De meest hitgevoelige meidengroep die Ne derland ooit kende, opgericht in 1979, zette er tien jaar geleden een streep onder en is daarna geregeld gevraagd voor een 'door start'. Andere artistieke ambities dan wel behoefte aan een huiselijker bestaan, ston den evenwel een hereniging in de weg. Met elkaar een duik nemen in het eigen hitar chief wilden de zes dames, intussen alle maal rond de veertig, wel. Al was het maar om eens te kunnen uittesten in hoeverre de Dolly Dots zich kunnen meten met hun ac tuele navolgers, zoals de Spice Girls, All Saints en Solid Harmony. Want één ge meenschappelijk gevoel is bij Angela, Ria, Patty, Anita, Esther en Angéla in de afgelo pen jaren wel stilletjes doorgegroeid: waar om scoren deze meiden wel volop over de hele wereld en bleef onze internationale op mars beperkt tot enige hits in Japan en Duitsland? Om in de concurrentiestrijd meer kans te hebben, is de laatste hit 'What a Night' 1987) opnieuw gemixed door Sander Ba die eerder Rob de Nijs' 'Banger Hart' vai 'juiste klop' voorzag. Aan de overige 33 nummers is verder niet gesleuteld, waa- door die het zullen moeten hebben van waarde als jeugdherinnering van menig twintiger en dertiger. En van het feit dat flink aantal dateert uit het vinyl-tijdpert wel niet eerder op cd is uitgebracht. Slaat de 'herkansing', door platenmaat schappij BMG ondersteund met een fl reclamecampagne, aan, dan zullen ded mes zich wellicht toch laten overhalent meerdere activiteiten buiten de voorgei men promotie. Het enige optreden in h land waarvoor ze zich al min of meer h( ben laten strikken, is het jaarlijkse Print feest van Aad Ouborg, destijds de stille kracht achter het afscheidsconcert van Dots in de Amsterdamse Escape. Diens drijf bestaat straks 15 jaar en dat jubilei wordt op 17 december groots gevierd n een feestavond in de tent van Circus Re in Breda. Fans van de Dolly Dots die da bij willen zijn kunnen in aanmerking kt men voor een toegangsbewijs door een dieke kaart of brief te sturen naar zijn k toor (Postbus 4722,4803 ES Breda). LOUIS DU MOULIN Boven de Golf van Biskaje kwam vanochtend een depressie aan. Het betrof een lagedrukgebied dat een belangrijk deel van zijn energie heeft verkregen uit de voormalige orkaan Karl. Zo lang een ex-tropi sche storm/orkaan niet in conflict komt met koudere luchtmassa's af komstig van het noordelijk deel van de Oceaan lijdt het systeem een kwijnend bestaart. Wanneer de polaire Atlantische lucht evenwel botst met de tropenlucht kan de vrijkomende energie (kleffe tropen- lucht) worden aangewend voor de vorming van een actieve depressie. Fronten van de depressie, waarvan het centrum zich naar Bretagne verplaatst, veroorzaken morgen bij ons regenachtig weer. Bovendien neemt de oostenwind flink in kracht toe. Over land wordt een matige, langs de kust een krachtige wind verwacht. In het district IJmuiden zou de wind enige tijd kracht 7 kunnen halen en voor het Waddenge bied staat voor de avonduren kracht 8, een stormachtige wind, op de rol. Bewolking en regen houden het kwik op een lager niveau: zeker in vergelijking met de afgelopen-dagen. Het wordt morgenmiddag niet warmerdan omstreeks 16-17 graden. Kortom een nare slotdag van een maand die sowieso al nauwelijks tot de verbeelding sprak. Gedurende de eerste dagen van oktober bevindt 'ex-Karl' zich nog steeds boven Frankrijk. Tegelijkertijd ligt er boven het noorden van Europa een krachtig hogedrukgebied. Tussen hoog en laag wordt met oost- tot noordoostenwinden koude lucht aangevoerd. Overdag is het aan het einde van de week nauwelijks warmer dan 14 graden. Boven dien blijft het tot in het weekeinde overheersend bewolkt met perio diek regen of buien. jan visser Dr. Aan de Technische Universiteit van Delft promoveerde onlangs een Zwitser. Hij had onderzoek ge daan naar piepende trams en was eindelijk te weten gekomen waar aan we dat akelige geknars te danken hebben. 'Dat komt door die ijzeren wielen en die ijzeren rails', schreef de geleerde Helveet in zijn dissertatie. 'Dat wringt en maakt een schraperig geluid. Vooral in bochten. Tssss. Jaren geleden promoveer de een mevrouw op het gedrag van konijnen. Ik dacht aan de Uni versiteit van Leiden, Na jaren gedegen veldwerk - ik put nu even uitm'n herinnering - ontdekte de koene biologe ondermeer dat de diertjes 's winters lang duriger in hun holen verbleven dan 's zomers. En ze had nog ont dekt waarom ook: in december was het in het gemeen kouder dan in juli. De geheimen der wereld ontrafeld. Ik sta daar wel eens van te kijken, op wat voor onder werpen je allemaal kunt pro moveren. In mijn archiefbevindt zich een persbericht van de Katho lieke Universiteit Brabant. Het werd verspreid in september 1993 en had tot doel leken uit te leggen wat het belang was van het proef schrift 'Cortica, Generators of So matosensory Evoked Potentials van T. Jellema. Ik citeer: De studie van Tjeerd Jellema heeft tot doel de neuronale corticale cir cuits, betrokken bij de venverking van somatosensorische input, te analyseren. Verscheidene typen neuronen, verdeeld over zes lagen van de neo-cortex, zijn door sy noptische contacten met elkaar verbonden tot circuits, die tot doel hebben de informatie uit de peri ferie te analyseren en te verwer ken. Corticale neuronale acti viteit veroorzaakt veranderingen in de potentiate die epi- en intra- corticaal gemeten kunnen worden met micro elektrodes. Deze veld- potentialen worden veroorzaakt door extracellulaire ionenstromen in het geleide medium.' Begrijpt u wel? Ik heb ook nog een jaartje gestu deerd. Kunstgeschiedenis. Maar bovenstaande overziend moet ik tot de conclusie komen, dat ik het nooit tot doctor zou hebben ge trapt. Te dom. MENSELIJK De MARYLEBONE CRICKET CLUB in West-Londen, de oudste cricketclub ter wereld, heeft gisteren besloten na 211 jaar ook vrouwen toe te laten als lid. Vrouwen waren tot dusver niet alleen uit gesloten bij de MCC; ze mochten er met uitzondering van de koningin zelfs niet op het paviljoen komen als er gespeeld werd. Een krappe meerderheid van de 13.482 leden van de MCC had in februa ri al te kennen gegeven dat vrouwen lid konden worden van de club. Voor wijzi ging van de statuten was echter een tweederde meerderheid nodig. Met bijna 70 procent werd gisteren aan die eis vol daan. De Britse regering had na de stem ming in februari gedreigd de MCC geen geld uit de nationale loterijpot meer te geven. De gemiddelde leeftijd van het ledenbe stand van de MCC is 57. Onder anderen oud-premier John Major en Rolling Stone Mick Jagger zijn lid. De wachtlijst voor nieuwe leden is ongeveer 18 jaar, maar naar verwachting zullen al sneller enkele vrouwelijke ereleden worden toegelaten. Ondanks enorme concurrentie van 64 strijdlustige tegenstanders is MS. DREAM uiteindelijk gekroond tot snelste chihuahua ter wereld. Tijdens de jaarlijk se Chihuahua-Wereldkampioenschappen - dit jaar alweer voor de derde keer geor ganiseerd in de Amerikaanse staat Texas - won de vier kilo zware en vijftien centi meter grote volbloed de gouden medaille. De winnaar van vorig jaar, Chico, behaal de de eeuwige roem dankzij een gastop treden in de talkshow van Jay Leno. Prof. dr. A. Heertje spant donderdag een kort geding aan te gen De Telegraaf. Heertje eist van De Telegraaf rectificatie van een recent artikel waarin staat dat Heertje schulden zo1 hebben en daarom een huis dat hij samen met toneelschrij ver E. Asser bezit, moet verkopen. Dat heeft Heertjes advo caat mr. G. Kemper gisteren gezegd. Volgens het gewraakte artikel, dat 23 september verscheen, verkeert Heertje in een slechte financiële positie, waardoor hij het huis in Bussum moet verkopen. Asser zou hierdoor op straat komen te staan. „Heertje acht zich geschaad in zijn reputatie. Recent heeft hij nog in het openbaar mededelingen gedaan over zijn voornemen om te gelegener tijd zijn uiterst kostbare econe mische bibliotheek aan de Nederlandse staat te vermaken. Dat maakt een volstrekt onjuist bericht over de slechte fi nanciële positie nog aanzienlijk krenkender dan het al ond normale omstandigheden zou zijn geweest", aldus Kempe; Volgens de advocaat is het onjuist dat de economieprofess' schulden heeft. Hij neemt het De Telegraaf kwalijk dat de krant niet heeft nagegaan of het bericht juist is. De raads man eist dat De Telegraaf publiceert dat het verhaal niet klopt op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden als de krant in gebreke blijft. Asser en Heertje hebben al jaren een geschil over hun ge meenschappelijke bézit en over de bijdragen in de kosten van het huis. Volgens Kemper wil juist Asser van het huis al en niet Heertje.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2