'Toekomst molens staat op het spel' Bezwaren tegen 30 kilometer-zone in Ouderzorg leiden tot uitstel 'Ik schrijf de frustraties van me af Leiden Regio )e redding van het stoepje van de familie O verduin Vraag naar gastouders in Leiderdorp neemt toe 'Het idee om parken te herstellen is van de Russen zelf SDAG 29 SEPTEMBER 1998 chef ernastraatsma, 071 -5356437,plv -chef judy nihof. 071 -5356416 rijwilligersbijeenkomst Leiderdorp jRDORPDe jaarlijkse Leiderdorpse vrijwilligersbijeenkomst [dt donderdag 1 oktober van 9.00 tot 12.00 uur plaats in de ïeppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Diverse sprekers bui- izich dan over de vraag 'Hoe vrijwillig is vrijwilligerswerk?', interesseerden kunnen zich aanmelden bij het bureau van Gecoördineerd Ouderenwerk, telefoon 5413536. n°8<ieiderdorp ondertekent convenant dorp De Leiderdorpse wethouder V. Molkenboer en voor- er T. Bennebroek van de Algemene Woningbouwvereniging vei derdorp (AWL) ondertekenen vandaag het convenant woon- nteverdeling. Daarmee onderwerpt Leiderdorp zich na veel m en en zessen aan de regionale regels voor de toewijzing van -atu, iiingen. Alleen met het regionale 'bonnensysteem', waarbij aingzoekenden via een bon kunnen reageren op woningad- lenties, doet Leiderdorp nog even niet mee. :est bij De Kringloop erdorp» Spel- en opvoedhuis De Kringloop in Leiderdorp rt deze week zijn vijftiende verjaardag. Om dat te vieren komt londerdag een clown naar de Kringloopruimte in Sjelter aan Heemraadlaan. De ouders krijgen koffie en gebak. De Kring- p zet zich in om het contact tussen de ouders van jonge kin- en te bevorderen. Terwijl de kinderen spelen kunnen de ou- ervaringen uitwisselen. oogleraar spreekt over geweld op tv stgeest Het geweld op de televisie neemt toe en dat is geen de zaak, meent professor F.J. Groebel, hoogleraar massa- amunicatie aan de Universiteit Utrecht. Hij maakt zich zor- ji over het grote aantal kinderen met emotionele problemen ir een 'bovengemiddelde dosis geweld'. Morgenavond is eel i «bel in Oegstgeest en spreekt hij vanaf 20.00 uur in de Re- 0] iboogkerk aan de Mauritslaan over 'Kijken naar geweld'. le ap' e belangstellende is welkom. t™ euwe eigenaar Impex-Remko ierwoude Groothandel in automaterialen en vei ragejgereedschappen Impex-Remko aan de Energieweg in ■n hterwoude heeft vanaf donderdag een nieuwe eigenaar. Eige- mt r Motorhuis Holding heeft het Zoeterwoudse bedrijf overge- 1 mf n aan het Brabantse ADN, een marketing- en verkooporgani- i van 45 soortgelijke groothandels. Het Motorhuis was al tij- op zoek naar een overnamekandidaat voor Impex-Remko, it de groep wil zich voortaan meer gaan toeleggen op zijn nactiviteiten'. Vrijwel het voltallige personeel blijft in dienst oeterwoude. Voor enkele medewerkers garandeert het Mo- ïuis een baan elders binnen de holding. Impex-Remko blijft naam behouden. het iel LI ouwen beroofd op straat senaar Twee Wassenaarse vrouwen zijn gistermiddag in iwoonplaats op straat beroofd. Een 81-jarige Wassenaarse 31 vv ;te op de Luifelbaan haar handtas met ongeveer 100 gulden jt, terwijl ze drie jonge vrouwen de weg wees. Een van hen kans om de tas uit het mandje van haar rollator te grissen. sü8f r later werd de tas teruggevonden, zonder het geld. Een 47- ;e plaatsgenote was even later de pineut in een winkel in de gstraat. Tijdens het snuffelen tussen de kledingrekken, haal- twee jonge vrouwen haar portemonnee uit haar tas, waarin rgj ^honderd gulden zat. to in Wassenaar leeggeroofd inaar» Een kort bezoek aan zijn schoonouders aan de Beu- lorstlaan in Wassenaar is een 34-jarige Rotterdammer gis- rond duur komen te staan. Toen hij bij zijn auto terugkwam, de man dat de ruit was ingeslagen en zijn mobiele telefoon iptop waren verdwenen. In Zoeterwoude afke van der toolen Een hele stapel bezwaren van bewoners en winkeliers heeft ertoe geleid dat de invoering van de 30 kilometer-zone in de Leiderdorpse wijk Ouderzorg is uitgesteld. De briefschrijvers hebben vooral problemen met de verdeling over de wijk van de circa 25 verkeersdrempels en verhoogde kruisingen. Met de invoering van de 30 kilometer-zone had eigenlijk al begonnen moeten worden. Maar wethouder V. Molkenboer van verkeer zegt geen moeite te hebben met het uitstel tot vol gend jaar. „Eigenlijk komt dit ons wel goed uit. Nu kunnen we de verkeersmaatregelen inpas sen in onze plannen met de as Santhorst/ Winkelhof. De wethouder constateert dat bewoners en winkeliers veel bruikbare suggesties hebben gedaan. Bijvoorbeeld het idee om de Loevestein eenrichtings verkeer te maken, als maatregel tegen het sluipverkeer waar de bewoners nu last van hebben. En dan is er meteen maar één drempel nodig, in plaats van meerdere door de hele straat. Veel bewoners willen geen ver keersdrempels vlak voor hun deur, omdat ze dan last krijgen van het afremmende en weer optrekkende autoverkeer. Ook wordt gevraagd om op de Van Diepeningenlaan geen snelheidslimiet van dertig kilo meter in te voeren: deze straat is immers van belang als aan- en afvoerroute voor winkelcen trum Santhorst. En zo zijn er nog meer verzoeken en sugges ties. Molkenboer wil een nieuw herinrichtingsplan maken, waarin hij de bruikbare ideeën verwerkt. Dat lukt dit jaar niet meer, zegt hij. En als er dan toch uitstel is, kan volgens de wethouder met het nieuwe plan beter worden gewacht tot de plannen voor de as Santhorst/ Winkelhof duidelijker vorm hebben aangenomen. Tussen Santhorst en Winkelhof moet een groot nieuwbouwproject komen met de allure van een nieuw dorpscentrum. Het colle ge van burgemeester en wet houders wil vaart maken met een nieuw plan daarvoor. De toekomst van twee Zoeterwoudse molens staat op het spel, zegt provinciale statenlid Sjoerd Veerman (CDA). De Zelden van Passé en de Meerburger Molen, beide staan langs de A4, dreigen volgens hem subsidies te ver liezen omdat de Leidse Oostvlietpolder en een kantoren flat in Zoeterwoude de molens in weg komen te staan. FOTO DICK HOGEWONING Pieter-Jan Aarents thuis in Katwijk, in zijn hobbykelder. „Ik heb hier mijn stek gevonden." Aarents' eenzame strijd tegen 'afbraak' MEOB zoeterwoude dimitri walbeek De provincie Zuid-Holland be taalt alleen subsidies uit voor molens die werken. De nog te bouwen bedrijfs- en kantoor panden in Leiden en Zoeter woude kunnen de wind in de richting van de twee rijksmonu menten echter hinderlijk blok keren. Zonder die wind kunnen de wieken niet meer draaien. Veerman heeft Gedeputeerde Staten (GS) gewaagd of zij een lans willen breken voor de twee antieke blikvangers. Want zoals eerder in Rijnsburg bleek, weet Veerman, kan de provincie be stemmingsplannen tegenhou den om molens te beschermen. De aangekondigde kantoor flat op de hoek van de Produk- tieweg/ Meerburger Wetering op industrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude houdt volgens hem de wind uit de monumen tale 'Dekkerwieken' van de Meerburger Molen. Veerman: „Als je tegen de molen een to ren van tien etages neerzet, en zo hoog wordt hij zeker, kunnen de wieken niet meer draaien." Overigens heeft de gemeente raad nog geen definitief besluit genomen over de exacte plek van de kantoorkolos. Mogelijk verhuist de kantoorflat van de Meerburger Wetering naar de 'ingang' van de Grote Polder, tegenover bierbrouwer Heine- ken. De Zelden van Passe-molen wordt volgens het statenlid Veerman bedreigd door het Leidse bedrijventerrein Oost vlietpolder. Een woordvoerder van de gemeente Leiden beves tigt dat vermoeden. „De hoogte van de bedrijfsgebouwen in de Oostvlietpolder kunnen de wind wegnemen. Ook kan er turbu lentie ontstaan rond de molen", zegt de Leidse ambtenaar H. van Sandick. Zoals het er nu naar uitziet, komen de bedrij ven op het nog te bouwen Leid se terrein op minstens 150 me tervan de molen. Dat betekent dat gebouwen daar volgens de provinciale re gels maar 3,5 meter hoog mo gen zijn, vanwege de windtoe- voer naar de molen. „Of de ge bouwen daar hoger worden? Dat is een politieke keuze van gemeente en provincie. Overi gens staan de bomen op recrea tiegebied Vlietland deze molen eigenlijk ook in de weg. Maar daar hoor je niemand over", volgens Van Sandick. Het statenlid Veerman vraagt GS echter of zij bereid zijn om zowel Zoeterwoude als Leiden te wijzen op de gevaren voor de 'cultuurhistorische- en natuur waarden' van de molens. Daar naast hoopt Veerman dat de provincie de bestemmingsplan nen van de twee bedrijventer reinen afkeurt zolang de toe komst van de twee molens, die twee jaar geleden nog zijn ge restaureerd, in het geding is. Veerman, die in Krimpen aan de Lek woont, vecht voor de toekomst van de molens op aandringen van leden van de Zoeterwoudse CDA-fractie. „Toen ik van hen geruchten over de molens hoorde, ben ik in de pen geklommen." oegstgeest/ katwuk sjesdieven op brommers belagen arige Oegstgeestse vrouw 7-jarige vrouw uit Oegst- is gisteravond aangevallen jongeren op brommers die ^aren op de handtasjes van imes. Op de Endegeester- -ain Oegstgeest probeerden jongens het tasje van haar ider te rukken. Zij reed op Va haar fiets en kwam door de ruk ten val. De brommer reed zon der tasje vervolgens weg rich ting Hotel Het Witte Huis. Een uur eerder zagen getuigen op de Marelaan iets soortgelijks ge beuren bij een andere vrouw van ongeveer 55 jaar. De politie is nog op zoek naar deze vrouw. De acties en de stakingen zijn voorbij, de eerste werknemers van het Marine Electro- nisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegst geest werken al in Den Helder. De gedwon gen verhuizing is begonnen en daarmee is het is stil geworden in Oegstgeest. „Het lijkt alsof het allemaal in kannen en kruiken is, maar dat is niet zo," zegt MEOB-medewer- ker en fel tegenstander van de verhuizing Pieter-Jan Aarents (43). „De chaos is com pleet. Er worden steeds meer mensen ziek of overspannen. Alleen, je hoort of leest er weinig meer over." Zelf is Aarents nog steeds niet actie-moe. Hij gaat in zijn eentje door met de strijd te gen de 'miljoenen kostende en misplaatste verhuizing van MEOB'. Dat doet Aarents door brieven te schrijven aan politici. Zijn laatste brief: een oproep aan de nieuwe staatssecretaris van Defensie om toch ver standiger te zijn dan zijn voorganger Gme- lich Meijling. Deze besloot destijds het be drijf te verplaatsen naar Den Helder. „Die brief is een persoonlijke hartekreet. Maar ik weet dat ik voor heel veel collega's spreek." Veel hoop dat de verhuizing door zijn brieven nog wordt teruggedraaid, heeft Aar ents niet. „Waarom ik het dan doe? Ik schrijf de frustraties van me af. En ik doe het omdat ik toch hoop dat er bij ie'mand misschien een oogje opengaat." Met lede ogen ziet Aarents, die Orions re pareert, dagelijks de verhuizers komen in Oegstgeest. „De verhuiswagens rijden af en aan. Ze komen ons leegroven." Dat doet zeer. „Ik zie het bij veel collega's: de lol is er af, de motivatie is weg." Ook gaat de leeg loop van deskundig personeel onvermin derd door. „En daarmee de afbraak van een prachtig bedrijf. Van de maand gaan er weer een stuk of twaalf weg. En dat zijn de beste en de jongste medewerkers." Zelf zou Aarents ook wel weg willen. Maar dat gaat niet zo makkelijk als je al 43 bent. Sinds vorige week rijdt er een bus tussen Oegstgeest en Den Helder voor de werkne mers die niet willen verhuizen. Maar dat lijkt mooier dan het is, vindt Aarents. „Al met al ben je 11,5 uur van huis, als je met die bus meegaat. En dan praat je over goe de weersomstandigheden. Maar wat als het ijzelt of sneeuwt?" Volgens de Katwijker zijn de medewer kers van MEOB 'lekker gemaakt' met een trein. „We zijn gestopt met de stakingen omdat ons is beloofd dat er een trein zou gaan rijden, die in een uur in Den Helder zou zijn. Maar daar zijn we mee voor het lapje gehouden." Meeverhuizen naar Den Helder is in elk geval het laatste wat Aarents zal doen. „Ik woon in Katwijk in een prachtig huis. Ben zoon van een dominee en wel acht keer verhuisd. Nu heb ik mijn stek gevonden. En al zou ik naar Den Helder willen, ik krijg mijn vrouw en dochter niet mee." ent( rdorp afke van der toolen was een hele schrik voor de erdorpse familie Overduin. ids)! |g van een paar dagen va- veri ie bladerden ze een paar 1kranten door. Waaruit ze '°4? olgens vernamen dat er won forse hap uit hun stoep op Prc oek van de Doeslaan en de fdstraat zou worden geno- lazen de Overduins in berichtje over een zitting le Raad van State. Die zaak over de milieuvergunning kleiwarenfabriek Gebr. aar in de Doeslaan, maar ide in feite om de laad- en roblemen van de vrachtwa- voor die fabriek. De boch- aan de uiteinden van de ilaan zijn voor dat zware eer eigenlijk te krap. En dat -m er in de praktijk vaak toe ze een omweg nemen, en rs in het buurtje voor over- zorgen. Tijdens de zitting i eis 1 bekendgemaakt dat de de eente die bochten gaat ver at v ien, om daar een eind aan aken. in de eerste verbazing be- ;n, was het voor de familie eüduin tijd voor actie. Dus bl de gemeente gebeld. In- i laad, wisten de ambtenaren lelden, het is allemaal in ien en kruiken. We begin- :n snel met de uitvoering. Nu kte de verbazing plaats woede: „Waarom wisten lier als direct betrokkenen ivan?" t de tekeningen die de tduins op het gemeente- te zien kregen, maakten ze hei v. De stoep op de hoek Doeslaan/ Hoofdstraat kan toch grotendeels intact blijven. op dat hun stoep zowat ander halve meter kleiner zou wor den. „Veel ruimte op onze stoep blijft er dan niet over. En de bochten worden zo ruim dat het gewone autoverkeer deze met te grote snelheid kan ne men. Dat mag in een woonwijk niet en zal een onbedoeld ne veneffect zijn van uw plannen." Het laatste citaat is ontleend aan het bezwaarschrift dat de familie Overduin na de ambte lijke uitleg instuurde. En déér schrokken ze op het gemeente huis weer vah. Gisteren kregen de Overduins dan ook persoon lijk tekst en uitleg van de wet houder, V. Molkenboer. „We hadden simpelweg geen tijd om het anders te doen", zegt deze daarover. „Vrijdag diende de zaak, en een paar da gen daarvoor had het college geconcludeerd dat we een pro bleem hadden als we niets zou den ondernemen." Daarmee doelt hij op het risico om door de Raad van State op de vingers te worden getikt. De wethouder heeft nu met de Overduins afgesproken om zelf eens te komen kijken als er weer een vrachtwagen langs komt. Dat kan niet zomaar elke dag, want er blijkt maar één vrachtauto te zijn die zo groot is dat hij voor problemen zorgt. En die komt maar eens per FOTO HENK BOUWMAN maand langs. Duidelijk is inmiddels ook dat de stoep van de familie Overduin grotendeels intact kan blijven. De wethouder heeft zich met hen over een plattegrondje gebogen. „Het gaat misschien maar om an derhalve tegel,", zegt hij nu. Binnenkort nodigt hij ook de overburen van de Overduins De druk op het gastouderbu reau van de Stichting Kinder opvang Leiderdorp (SKL) neemt steeds verder toe, ter wijl het aantal gastouders ge lijk blijft. Vandaar dat de SKL naarstig op zoek is naar nieu we gastgezinnen. „De vraag neemt toe. Er komen nu al erg veel aanvragen binnen voor 1999 van mensen die onregel matige diensten draaien", zegt Marlen Visser van de SKL „Die mensen kunnen geen be roep doen op de reguliere op vang." Op eerdere oproepen voor gastouders kwam volgens Visser 'haast geen reactie'. Wie gastouder wil worden, kan contact opnemen met Maja Geensen 071 - 5817777. Be langstellenden kunnen zelf de dagen en het aantal uren aan geven dat ze kinderen willen opvangen. Hel minimum is één dagdeel 15 uur) per week. Raad van Kerken enthousiast lisse annette van der elst vervolg van voorpagina De distributie van de duizend kilo bollen die door de Raad van Kerken naar Rusland worden gestuurd, gebeurt door een plaatselijke afdeling van de mensenrechtenorganisatie HCA (Helsinki Citizens Assemby). Deze richt zich tegen nationa listische oorlogen en etnische conflicten. Ook het planten van de bollen wordt door deze afdeling, waar een Nederlander aan het hoofd staat, begeleid. „En de Hobaho stuurt een aanwijzing hoe de bollen moeten worden geplant mee", meldt J. Lenterman, se cretaris van de Raad van Ker ken. Hij is enthousiast over de ac tie. „Het idee om de parken en bossen te herstellen komt vanuit de landen zelf. Het IKV (interkerkelijk vredesberaad), dat nauw is verbonden met het HCA, is erop in gesprongen. En de Raad van Kerken in Lisse vond het leuk omdat tulpen en krokussen oorspronkelijk uit deze gebieden komen." Lenterman benadrukt ook dat het belangrijk voor Europa is dat het gebied tot rust komt. De Kaukasus behoort tot de randen van Europa, en is een kruispunt van economische integratie van Europese en Aziatische mark ten. De Europese Unie en wes terse landen, waaronder Neder land, investeren niet alleen in een netwerk van oliepijpleidin gen (de nabijgelegen Kaspische zee heeft enorme oliereserves), maar ook in transportprojecten. Het is de bedoeling dat de bollen in de eerste week van ok tober - gedacht wordt aan drie oktober - worden vervoerd. Lenterman hoopt op een bijdra ge in de transportkosten van de gemeente Lisse. „Wethouder Schuyt van welzijn en cultuur is enthousiast. We hebben om een subsidie van drieduizend gul den gevraagd. Voor het overige deel van de transportkosten (zo'n tweeduizend gulden) re kenen we op sponsoring van bedrijven." Verder is Lenterman met de gemeente in overleg om tegelij kertijd een expositie in het ge meentehuis over de landen in de Kaukasus te houden. En hij spant zich in voor blijvende contacten met het gebied. „Het zou ook leuk zijn om in het voorjaar op uitnodiging van de plaatselijke groeperingen met een delegatie uit Lisse te komen om te zien hoe de bollen bloei en. En om te kijken hoe we ver der kunnen samenwerken op cultureel en maatschappelijk terrein." Afritten A44 tijdelijk afgesloten voorhout/sassenheim De afritten 5 bij Sassenheim en 6 bij Voorhout van de rijksweg A44 worden op nieuw geasfalteerd. Daarom zullen ze elk een avond en nacht worden afgesloten voor alle verkeer. De afrit Sassenheim is van maandag avond 12 oktober 21.00 uur tot dinsdagochtend 13 okto ber 06.00 uur niet te gebrui ken in de richting Amster dam. De afrit Voorhout wordt van dinsdagavond 13 oktober 21.00 uur tot woens dagochtend 14 oktober 06.00 uur onder handen genomen. Het verkeer zal op beide avonden door middel van routeborden worden omge leid via de afrit 4 bij War mond. Nostalgie in Lisse Nostalgische filmbeelden van rond de Tweede Wereldoorlog worden op 10 oktober vertoond in de veilingzaal van de Ho- baho-hallen aan de Haven in Lisse. Aan de hand van oud en nieuw filmmateriaal worden beelden getoond van de bollen teelt, de Keukenhof, het eerste corso, ouderwetse bollenzonda- gen, mooie plekjes en gebou wen. Er worden op 10 oktober twee voorstellingen gegeven, om 14.30 en om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17