Bommeldin tart politie en Kasteel Libertel wil hoge antenne in Hoogmadese Poldt Brugman verruilt raadzaal voor vakbond Ter Aar krijgt burgersteunpui Wethouder kan weinig mi groenplan Gemeentebelai Rijn Veenstreek Leraar krijgt smartengeld Rijpwetering blij met nieuwe bank Alphenaar mishandelt stel in café Auto te water DINSDAG 29 SEPTEMBER 1998 chef tim brouwer de koning, 071-5356417. plv -chef marieta kroft. 071j Schoppen voor brutaal kijken alphen aan den run» Twee 17-jarige jongens uit Alphen aan den Rijn zijn gisteren aangehouden op verdenking van mishandeling van een 14-jarige Boskoper. De Alphenaren belaagden het slachtoffer op 14 en 28 september in het Bospark. Een van de verdachten verklaarde dat de Boskoper te lang en te brutaal in hun richting had gekeken. Het slachtoffer kreeg een kopstoot en werd vervolgens geschopt en geslagen. Bedrijven op plaats zuivering alphen aan den run Het Hoogheemraadschap van Rijnland ver koopt de voormalige afvalwaterzuiveringsinstallatie aan de ge meente Alphen aan den Rijn. De installatie vlakbij de rotonde Europaplein aan de Laan der Continenten is sinds enkele jaren buiten gebruik. Eind 1994 stelde Rijnland namelijk een afvalwa terzuiveringsinstallatie aan de Leidse Schouw in bedrijf. Op het ruim één hectare grote terrein komt een kantorencomplex of ko men bedrijven. Als de verenigde vergadering van Rijnland op 14 oktober met de verkoop instemt, moet Alphen 107.000 gulden betalen. De sloop van de installatie komt voor rekening van de gemeente Alphen. Gemeente Jacobswoude bang voor wildgroei hoogmade marieta kroft Het gemeentebestuur van Jacobswoude heeft er geen bezwaar tegen als Libertel bij de zuiverings installatie in de Hoogmadese Polder een bijna veertig meter hoge antenne installeert. Burge meester en wethouders stellen de raad voor om in te stemmen met dit verzoek van Libertel. Ze vinden de mast, die nodig is voor mobiele com municatie, van maatschappelijk en economisch belang. De nieuwe mast moet er komen, omdat er geen hoogbouw in Hoogmade is. Het college heeft geen moeite met de plaats voor de antenne. De plek waar Libertel zijn oog op heeft laten vallen ligt 130 meter van de bebouwde kom van Hoog made. De mast hindert hier draaiende molens niet. Bovendien is het terrein enigszins afge schermd met bomen. Aan de dorpszijde zijn de populieren zo'n 15 tot 20 meter hoog, waardoor de mast evenwel in het zicht komt. Een beter al ternatief ontbreekt echter. De projectorganisatie HSL kan de locatie nog afkeuren. Wat de effecten van een antennemast zouden zijn voor de HSL weet de gemeente Ja cobswoude niet. Een advies van de projectorgani satie is nog niet binnen. Om in heel Jacobswoude mobiel te kunnen te lefoneren is er nog een tweede antennemast no dig. Het bedrijf is daarom in onderhandeling met concurrent KPN om ook gebruik te mogen ma ken van diens antennemast die onlangs is ge plaatst aan de provinciale weg N207, ten zuiden van Rijnsaterwoude. Jacobswoude wil een wildgroei aan hoge, schapsontsierende antennemasten in di komst voorkomen. B en W stellen daaron om soortgelijke verzoeken voortaan af te wi De verzoekers worden in dat geval ver naar de eigenaren van de bestaande mastei W willen dan ook in de vergunning aan Li de verplichting opnemen om apparatuu derden op te nemen. alphen aan den run» robbert minkhorst De Alphense leraar I. Stieltjes heeft van de Haagse rechtbank een schadevergoeding gekregen van bijna 18.000 gulden. Stiel tjes werd vorig jaar ten onrechte als verdachte gezien in een on- tuchtzaak op de openbare ba sisschool De Hobbitburcht. Hij had om die reden na zijn vrijla ting een procedure aangespan nen. „Het is een enorm bedrag", vindt Stieltjes. ,,De toekenning van smartengeld geeft aan hoe onzorgvuldig iedereen te werk is gegaan." Volgens de Alphe- naar is door toedoen van een ambtenaar op de afdeling on derwijs van de gemeente de po litie haar onderzoek op hem gaan richten. Hij werd aange houden, zat zes dagen vast, maar werd weer vrijgelaten om dat de politie geen enkel bewijs of aanknopingspunt kon vin den. Stieltjes stelt dat de ambte naar valse informatie van de di recteur van De Hobbitburcht heeft doorgespeeld naar de po litie. Tegen de ambtenaar dien de de leraar een klacht in, die het college van B en W onge grond verklaarde. Daartegen is hij in beroep gegaan. Er loopt nog een klacht van Stieltjes tegen onderwijswet houder F. Dales. Een onafhan kelijke commissie buigt zich over die zaak. De Alphenaar wordt op 7 oktober door de commissie gehoord. Stieltjes verwijt Dales dat die zijn terug keer in het onderwijs onmoge lijk heeft gemaakt. Stieltjes en zijn echtgenote, die op De Hobbitburcht werkt, zitten al sinds de ontuchtzaak overspannen thuis. Een 4-jarig meisje had in de zomer van vo rig jaar tegen haar ouders ge zegd dat ze door iemand seksu eel was misbruikt. De zaak is tot op heden niet opgelost. ,,De rechtbank beseft dat mijn toekomst naar de sode mieter is", denkt Stieltjes. „Ze beseft dat ik nooit aangehouden had mogen worden en dat ik nooit meer ergens aan de bak kom." In overleg met wethou der Dales en de Arbo-dienst werd een terugkeer op Het Startblok, de school van Stiel tjes, voorbereid. Zover kwam het nooit omdat collega's, aldus de leraar, hem de rug toekeer den. „Ik stuur nu aan op ontslag. Ik vind dat dat inkomensverlies moet worden gecompenseerd. Ik ben er uit gewerkt. Als dat niet lukt, stap ik naar de rech ter." Van de arondissements- rechtbank in Den Haag kreeg de Alphenaar 15.000 gulden smar tengeld. Verder wees de recht bank Stieltjes bijna 3.000 gulden toe als vergoeding voor advoca- tenkosten. rupwetering» Rijpwetering is blij met het nieuwe bankgebouw in het dorp. Nadat het vorig jaar het eerste plan voor verbouwing van de Rabobank Alkemade af wees, zijn omwonenden nu te vreden over de vernieuwde bank. Ter gelegenheid van de ope ning van het gebouw zijn er drie dagen festiviteiten. Don derdagmiddag 1 oktober opent J. Uit den Boogaard, voorzitter van het bestuur, de gereno veerde bank aan de Oud Ade- selaan officieel. Bang In 1996 besloot de Rabobank tot de renovatie. In februari 1997 presenteerde hij het bouwplan aan de omwonen den. Zij waren bang voor aan tasting van hun privacy en vreesden parkeerproblemen en parkeeroverlast aan de Her- togsweg. Bovendien vonden ze het gebouw te dominant. De Rabobank begreep de wenken en kwam met een tweede plan op tafel. Dat kreeg wel het fiat van de omwonen den. Op 22 augustus 1997 werd de eerste paal geslagen. Van het oude gebouw bleven alleen de fundamenten over en een enkele muur. Het nieuwe Het vernieuwde bankgebouw in Rijpwetering kan de goedkeuring van de omwonenden wegdragen. bouwwerk telt drie verdiepin gen. In de kelder zijn de spreekkamers, genoemd naar de diverse plassen in de omge ving. Op de eerste verdieping zetelt onder meer de facilitaire dienst. Op de begane grond vinden de meeste publiekshan- delingen plaats. En dat blijft zo, stelt directeur A. van Trigt. „De winkel blijft open, wat er ook gebeurt. Wij willen de mensen in de dorpskernen blijven be dienen." Op vrijdag 2 oktober zijn er speciale toneelvoorstellingen voor de basisscholen gepland. 's Avonds is er een toneel/dansavond voor de le den van de Rabobank. De fees telijkheden worden zaterdag 3 oktober afgerond met een open dag en een feestavond voor het personeel. Ter gelegenheid van de her opening deelt de bank cadeau tjes uit. Peuterspeelzaal Peuter hof krijgt een cheque. De vier basisscholen in het werkgebied krijgen elk een computer. En de Hertogsweg heeft er een heus voetpad bij gekregen. Het trottoir loopt tot aan de Peuter hof, is vijf tegels breed en FOTO HENK BOUWMAN wordt door Van Trigt trots de breedste boulevard van Alke made en omgeving genoemd. De omwonenden tonen zich tevreden met het nieuwe ge bouw. Mevrouw C. Ettekhoven van de Oud Adeselaan vindt de aanblik netjes, ziet haar privacy gewaarborgd en roemt de pret tige voorlichting van de bank. Mevrouw J. van Scheppingen van de Hertogsweg is al even enthousiast. „Het is een mooi gebouw. En het wordt met de dag mooier', zegt ze. Twee valse bommeldingen hebben het maande feest Noise Party in jongerencentrum Het Kasteel i phen aan den Rijn zaterdagnacht bijna een uur oi broken. Het centrum spreekt van 'een flauwe grap' politie noemt de meldingen vervelend. alphen aan den rijn» robbert minkhorst De eerste waarschuwing kwam om kwart voor elf 's avonds bin nen bij de centrale meldkamer van de politie. De bom zou om middernacht afgaan, liet de bel ler weten. De politie heeft nog geen idee wie de dader is. Om half twaalf is Het Kasteel ontruimd. De ongeveer 500 be zoekers konden ongeveer een uur later weer naar binnen. Om tien voor half een kwam nog een tweede melding binnen, dat de bom later zou afgaan. De po litie zette zeven agenten en een bommeldingen-deskundige in. Beleid bij .de politie is om aan bommeldingen geen ruchtbaar heid te geven. Dat brengt men sen maar op ideeën, laat woord voerder H. Schimmel weten. Hij noemt de twee meldingen in Het Kasteel 'heel vervi „We hadden hele nuttig gen kunnen doen op een re plek. Een melding vei hoop extra tijd, inzet en brengt extra risico's mc mee. We gaan er niet mi ende sirenes op af, maar toch sneller dan normaal. „Ik vind het een flauwe zegt R. Morsch van het rencentrum. „Op zich is 1 sensatie als je het een kee maakt." Het was voor he dat Het Kasteel werd geta een bommelding. „Gelu alles goed verlopen." Morsch heeft geen eni moeden wie de alarmci van de politie heeft gebe denkt er over na, maar w ben geen schorsingen voor bezoekers en er wa afgelopen tijd geen lastigf sen." 'Bodegraven heeft een stomiachtige ontwikkeling doorgemaakt' bodegraven robbert minkhorst De verontschuldigingen gaan naar collega Nico Schoof van Alphen aan den Rijn. D66-bur- gemeester Sander Brugman van Bodegraven zet op 1 januari 2000, kort na twaalven, niet sa men met Schoof even voorbij het aquaduct van rijksweg 11 de eerste spade in de grond. De af spraak was gemaakt op een kille novemberdag in Den Haag, toen een Alphense en een Bo- degraafse delegatie bij leden van de Tweede Kamer een snel lere aanleg van het laatste deel van de rijksweg bepleitten. „Hij moet het nu maar met mijn op volger doen." Brugman legt na ruim elf jaar Bodegraven de ambtsketen af. Met ingang van 1 oktober is hij voorzitter van de vakbond CFO. „Ik was raadslid in Benthuizen toen ik dacht, gut, wat lijkt het me interessant om burgemees ter te worden. Ik werkte al vijf tien jaar bij het ministerie van binnenlandse zaken, de laatste zeven jaar daarvan als organisa tie-adviseur. Ik heb me op dat vlak begeven en ben het gewor den." Eerst viereneenhalf jaar in Peize (noord-Drente), vanaf 1987 in Bodegraven. „Het was een schitterende periode. Bodegraven heeft een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Ik had het me niet mooier kunnen wensen." Hij verruilt de raadzaal voor een vakbond voor overheidsperso neel voor de uitdaging, een baan met nieuwe mogelijkhe den. De relatie met zijn Alphense collega's, eerst Martien Paats en later 'partijvriend' Schoof, is al tijd goed geweest. „Er was nauw contact. We hadden de ge woonte eens in de zo veel tijd met elkaar te gaan eten. Dan bespraken we onze gezamenlij ke problemen. We fietsten mee met de Laura." Kort voor B rugmans afscheid dreigde een smet op de goede relatie te komen. In hun vurige pleidooi voor de snelle aanleg van rijksweg 11trokken beide gemeenten innig samen op. Al phen steunde Bodegraven zelfs in zijn verzet tegen' een gelijk vloerse kruising in het tracé van de weg. Terwijl de kans bestond dat de gemeente daarmee haar eigen glazen ingooide, omdat dat protest de aanleg met jaren zou kunnen vertragen. Op de valreep stemde vorige week een meerderheid van de gemeenteraad in met de eigen bijdrage van een miljoen gulden „Rijksweg 11 niet aanleggen in 2000 zou een gemiste kans zijn", aldus burgemeester Brugman. voor een versnelde aanleg van rijksweg 11 en de ongelijkvloer se kruising met de Goudseweg. „Het was geen plezierig debat", zegt Brugman en dan drukt hij zich nog voorzichtig uit. Demissionair minister Jorrits- ma van Verkeer en Waterstaat zei deze zomer tijdens een on derhoud met Brugman, Schoof, de wethouders Karssen en Groen in 't Wout en vertegen woordigers van het bedrijfsle ven dat ze voor de aanleg van de Nil nog vijf miljoen gulden tekortkwam. Alphen, Bodegra- FOTO HENK BOUWMAN ven en het bedrijfsleven boden daarop aan dat zij hun best wil den doen om het restant bij te leggen. De constructie was voor Al phen geen probleem, maar een ruime meerderheid van de Bo- degraafse politiek stond op haar achterste benen. Collegepartij Beter Bodegraven, bij monde van wethouder Rijnbeek, was de eerste die zijn verzet kenbaar maakte. Een koude douche voor het college, erkent Brugman. „Er lag een unaniem akkoord over rijksweg 11*. We zouden alleen instemmen met een ongelijk vloerse kruising. We dachten daarom dat we van de raad een complimentje zouden krijgen. Het pakte iets anders uit. Maar", relativeert Brugman, „ook dat is politiek." Op het laatste moment gaf Beter Bodegraven zijn verzet op. Het principiële bezwaar van de partij kon worden afgekocht met een bijdrage van miljoen gulden voor een 'sociaal fonds'. Het aanbod van wethouder Rijnbeek doorbrak de impasse. Hij kreeg zijn miljoen, maar de politieke verhoudingen in de raad leken voorlopig kapotge maakt. WD, PvdA en SGP betichtten het college ervan dat het procedures had 'verkracht', onthielden zich van stemming en verlieten woedend de raad zaal. „Dat hoort bij het spel", zegt Brugman. „Zij hadden niet verwacht dat er nog een ander voorstel uit zou komen." Over een beroep bij de Raad van Sta te maakt de burgemeester zich geen zorgen. „Er is geen enkele fout gemaakt. Anders had ik het niet voorgesteld. Als ik trouwens op de plaats van de oppositie had gezeten, had ik tegenge stemd. Weglopen is niet de goe de manier." Verbaasd Brugman heeft zich in zijn bur gemeestersjaren in Bodegraven verbaasd over de opstelling van het ministerie van verkeer en waterstaat ten aanzien van de Nil. „Wat mij heeft geërgerd, is dat de minister de weg nooit als prioriteit heeft gezien. Het is een toeristische ader én een transportas tussen Utrecht en Leiden. Je hebt de stranden van Katwijk en Noordwijk en de bloemenveiling van Rijnsburg. Bovendien kun je Alphen, een stad met bijna 70.000 inwoners, niet isoleren en afdoen met een paar loze aan- en afvoerwegge- tjes." „Maar die rijksweg komt er nu", herhaalt Brugman een eer dere belofte van partijvriend Schoof. „Vanaf 2000 gaan ze be ginnen. Een betere beslissing dan de Nil aanleggen kan de Haagse politiek niet nemen. Het zou de gemiste kans van de eeuw zijn, als ze het niet deed." noorpwu k/alphen Een 21-jarige Alphenaar is in een Noordwijks café aan de Grent aangehouden wegens mishandeling. Een onbeken de bezoeker van het horeca bedrijf morste een drankje over de Alphenaar. Die sloeg en schopte de veroorzaker daarop. Toen de partner van het slachtoffer daar iets van zei, werd ook zij tegen de grond geslagen. Portiers hiel den de dader aan droegen hem over aan de politie. De slachtoffers moesten voor onderzoek naar het LUMC in Leiden worden gebracht. Minister geeft Kompas kwartaal res ter aar De gemeente Ter Aar krijgt drie maanden langer de tijd oma lossing te bedenken voor basisschool Het Kompas. De nood de openbare school hoeft niet per 1 februari 1999, maar pa mei 1999 te voldoen aan de leerlingennorm die het ministei onderwijs stelt. Om die norm te halen werkt Ter Aar met b meente Jacobswoude aan een besturenfusie. Dat is volgen houder J. Born van Ter Aar een tijdrovende aangelegenheii kunnen we op ons gemak verder", aldus Bom. Hij overwei andere gemeenten bij het onderzoek te betrekken om het vlak van de scholen te vergroten. „Maar dat idee moet ik eei Jacobswoude bespreken. Het wrak van een personenauto in de Drecht langs Vriezekoop- Noord in Leimuiden leverde gisteravond een zoektocht op naar de bestuurder. De politie trof geen inzittenden aan. Een duikersteam van de brandweer, dat was ingeschakeld, bevestig de dit. Omstanders, die de wa gen herkenden, leidden de poli tie naar het adres van de be stuurder. Daar was echter alleen de vriendin van de man aanwe zig die van het vooval niets af wist. De politie is nog op zoek naar de bestuurder. ter aar marieta kroft Burgers die niet weten hoe ze iets kunnen aankaarten bij overheidsinstanties in Ter Aar kunnen vanaf nu terecht bij een burgersteunpunt. Het steun punt bestaat uit de vrijwilligers Leo van Driel en Sylvia Egberts uit Langeraar. Dit duo krijgt zo nodig ondersteuning van een netwerk van vrijwilligers. Van Driel en Egberts wijzen inwoners van Ter Aar de weg naar bijvoorbeeld het gemeen tehuis, het hoogheemraad- schap, het waterschap of de EWR (energie- en watervoorzie ning Rijnland). „We willen pro beren de drempel voor burgers naar een overheidsinstelling toe zo laag mogelijk te maken", licht Van Driel toe. Het steunpunt is ook bereid te helpen bij het opstellen van brieven, om bijvoorbeeld een bezwaar in te dienen. Va kent de weg naar het gein huis, omdat hij betrokkei het project buurtpreven sociale vernieuwing. Het burgersteunpunt initiatief van de plaatselij litieke partij Gemeentf gen. Deze partij is hiern verkiezingen ingegaan, ze het gevoel had dat vee zetenen bij (overheids)i ties geen millimeter ven men. Ook de stap naar g teraadsleden blijkt volgf partij voor veel inwon groot, waardoor het pre blijft liggen. Het adres van het steunpunt is Heemraai 15, 2461 SP Ter Aar. Telef is het steunpunt te bereik der nummer 0172-60479 van Driel) of na 18 uui 603331 (Sylvia Egberts). jacobswoude robbert minkhorst Wethouder C. Vink van Ja cobswoude acht de notitie van Gemeentebelang om het bo- menbeleid te veranderen op be langrijke punten onuitvoerbaar. Toch betrekt de CDA'er de kri tiek, suggesties, op- en aanmer kingen van de collegepartner bij het nog vast te stellen 'kap- en snoeiprogramma' voor 1999 in de gemeente. „Op zich vind ik het positief dat Gemeentebe lang meedenkt", zegt de wet houder. „Ik heb hun notitie in dank aanvaard. We moeten er met open ogen en armen over praten." De collegepartij schreef vorige week een brief aan burgemees ter en wethouders. Daarin riep de partij B en W op te 'kappen met kappen'. Het kap- en snoei programma moet veranderen in een poot-, zaai- en groeipro- gramma. Het gaat de verkeerde kant op in Jacobswoude, con cludeert de partij. Voor een groener beleid doet Gemeentebelang het college aan aantal voorstellen. De op vallendste aanbevelingen zijn kleine subsidies voor bedrijven en inwoners die bomen plan ten, de aanleg van geriefbosjes en de eis om voor elke gekapte boom er niet één, maar twee te poten. Vink ziet vooralsnog weinig in die drie suggesties. „Hoe ga je met een particulier om die een boom in zijn tuin wil kappen, omdat die uit zijn proporties is g je dan ei hij er twee voor in de neerzet? Ik vind dat gaan." Bijdrage Over de tegemoetkomin| kosten van het plante meentebelang stelt een b van tien procent voor, wethouder: „Ik denk d« andere instrumenten vo Ik vraag me bovendien daar een draagvlak voor i Vink vindt verder dat bosjes in de weilanden a sloten op vrijwillige basi ten worden geplant. „Dal niet forcerenzegt hij, i houder.Als mensen het heb ik er geen enkel pn mee."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16