Meer bluswagens bij brand centrum Gebouwen op terrein slachthuis gesloopt )pknappen van iiarktenroute kan indelijk beginnen Leiden Regio ïeuwe bouwstrop geen obleem voor universiteit diversiteit: wel bezwaren, en boycot Koppelingswet Zijlpoort krijgt vleugels iÖt De motor achter tal van restauratieplannen Herbarium op internet Asielzoeker hangt drie uur lang aan schoorsteen Bewoners Oostvlietpolder schakelen Tweede Kamer in ISDAG 29 SEPTEMBER 1998 ïin de afge*' rdw lal'isi 7" Daa sch herinrichting van Boter- rkt en Nieuwe Rijn gaat ko- Inde maandag - een jaar la- dan gepland eindelijk za ;innen. Burgemeester en thouders hebben het laatste oed eer jwaarschrift, van advocaat n '1( buurtbewoner J. Landman, gegrond verklaard. Bij de 1 st,knapbeurt van het stukje 1 °f irktenroute verdwijnen 57 er^i [keerplaatsen. ien jaar geleden zag de ge- rsPf>ente het plan om Boter- nt® irkt en Nieuwe Rijn op te ippen in rook opgaan, toen commissie bezwaarschrif- een klacht van de wijkver- g Pancras-West gegrond aarde. De gemeente werd ïgverwezen naar de onder- idelingstafel, omdat twee eerder in een convenant vastgelegd dat het ophef- van parkeerruimte altijd st met de wijk besproken lest worden. ilet Pancras-West werd dit irjaar overeenstemming be rt - de verdwenen parkeer- atsen zouden worden ge- j npenseerd met pasjes voor vel de Breestraat- als de arlemmerstraatgarage ir Landman handhaafde bezwaar. Hij vindt het on- ''ge7 zin dat er parkeerplaatsen worden opgeheven in een wijk waar de bewoning en dus ook het autobezit hand over hand toeneemt. Het opheffen van plaatsen, betoogde Landman voor de commissie, zou in strijd zijn met het bestem mingsplan. Weer dreigde de herinrich ting in het water te vallen, want het bezwaar werd pas eind augustus in de commissie voor de bezwaarschriften be handeld. En met de winkeliers was afgesproken, dat er niet in de straat gewerkt zou worden in de weken voor sinterklaas en kerstmis. Maar de commissie bleek heel wat sneller met haar ad vies dan doorgaans het geval is en B en W hadden ook weinig tijd nodig om een besluit te nemen. En zo kan de eerste spa al op maandag 5 oktober de grond in, zodat het werk ruim voor de feestdagen klaar is. De herinrichting begint op de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Burchtsteeg en zal onge veer zes weken in beslag ne men. De stratenmakers doen ongeveer dertig meter per dag. Zij zorgen ervoor dat de straat op zaterdag altijd dicht ligt, zodat de marktkooplui er geen hinder van ondervinden. aad rietveld ken 1 ekening is opgemaakt. Het ïn gebouw aan de Wasenaar- ig - het nieuwe onderdak l' le natuur- en sterrenkundi- van de Universiteit Leiden - is vier miljoen gulden der uitgevallen dan be- 'h. De universiteit kan die te- aller zonder problemen op en, aldus een woordvoer- De UL is bezig met een bezuinigingsoperatie, orr! bij tal van gebouwen wor- %gestoten. dej jaar geleden al werd be- dat de universiteit met lieuwe gebouw in het Bio ïcepark voor minstens an- "rJalf miljoen gulden het in was gegaan. De vloer in eethal, waar de natuurkun- n hun experimenten moe- 'loen, was niet trillingsvrij. waren aan de gemonteerd. „Als iemand ap oploopt staan de micro- en te dansen op tafel', ;de vakgroepvoorzitter P. n het verhalen van de kos- p de ontwerper van het ge- r,kel li nog, Universiteit Leiden (UL) principiële bezwaren te- Ie Koppelingswet, maar zal ret niet gaan boycotten. zullen we zoeken naar elijkheden om de wet naar zin uit te voeren. We zitten te springen om illegalen le universiteit te verwijde- liet UL-woordvoerder D. inelst vanmorgen weten, de universiteit de wet zou werd afgelopen za- ig voor het eerst gemeld de Volkskrant, en vervol door het persbureau ANP. rant baseerde zich op een rek met rector magnificus Hagenaar. Die ontkent nu sr dat hij het woord 'boy etab n do mond heeft genomen. leiden .ruud sep De Leidse brandweer zet vanaf januari volgend jaar meer materieel in bij branden in de binnenstad. Direct bij de eerste melding gaan dan voor het gebied binnen de sin gels standaard drie wagens op pad: twee blusvoertuigen en één ladderwagen. Op dit moment gaat de brandweer nog na iedere melding met één blus- en één ladderwagen weg. Alleen bij bijzondere objecten als ziekenhuizen en bejaardencentra wordt meteen groter uitgerukt. Door meer wagens de weg op te sturen verwacht de brand weer adequater te kunnen op treden. „Zodat we ervoor kun nen zorgen dat een kleine brand ook klein blijft", aldus Baardscheer. Door de nieuwe werkwijze is de brandweer in veel gevallen ook sneller ter plaatse. De bluswagens rukken namelijk vanuit verschillende kazernes uit: één uit de Roose- veltstraat en één van de Gooi meerlaan. „De kans dat je vast komt te staan, is dan kleiner", weet Baardscheer. „In Rotter dam werken ze al langer op die manier. Daar werkt het goed." Naast de toenemende drukte De uitbreiding van het aantal wagens dat op een melding af gaat, heeft te maken met de toenemende risico's in de druk ker wordende binnenstad. „In een oude binnenstad is het risi co op slachtoffers altijd al aan merkelijk groter dan in eenge zinswoningen", vertelt plaats vervangend brandweercom mandant J. Baardscheer. Het ri sico is de laatste jaren toegeno men door het beleid van com pact bouwen en wonen boven winkels. Hierdoor is aantal be woners van de binnenstad toe genomen. t, bouw kon geen sprake zijn, zei voorzitter L. Vredevoogd van het college van bestuur. „Dit is een uniek project*: Dingen zijn verkeerd ingeschat, maar dat is achteraf praten. Het valt nie mand te verwijten dat het ver keerd ging." De universiteit nam zijn ver lies en probeerde de tegenvaller goed te maken met een bezui nigingsoperatie. De bovenste verdieping van het gebouw werd geschrapt. Maar behalve een bezuiniging leverde dat ook weer enorme extra kosten op, omdat de architect opnieuw aan het werk moest. Na de oplevering van het ge bouw bleken nog tal van pro blemen. Het gebouw bleek niet brandveilig en er moest een sprinklerinstallatie komen die niet in de begroting stond. Het glazen dak van de hal lekt, de air-conditioning werkt niet, de collegebankjes staan zo dicht *op de tafels dat de studenten zich er maar met moeite tussen kunnen wurmen en automati sche zonnewering knerpt zo hard dat de medewerkers en studenten er mal van worden. De officiële ontkenning van de kant van de universiteit kwam pas gistermiddag laat naar buiten - meer dan 48 uur na de eerste berichten over de vermeende boycot. „Ik zat het weekeinde in Duitsland en las het bericht pas maandagoch tend. Wagenaar was de hele ochtend college aan het geven. Vandaar dat we pas 's middags hebben kunnen reageren", al dus Hogenelst. Maar had Wage naar in het weekeinde niet zelf aan de bel moeten trekken? Ho genelst: „We hebben er wel bij hem op aangedrongen een vol gende keer sneller te reageren." Toen de UL eindelijk met een verklaring naar buiten kwam, zaten in Den Haag al verschil lende politici te broeden op ka mervragen over de ongehoorza me universiteit. leiden Bouwvakkers lopen af en aan bij de Zijl poort. In het uit 1669 stammende monument van stadsarchitect Willem van der Helm komt een res taurant met vijftig zitplaatsen en in een aarden wal aan de kant van de begraafplaats een bezoekers centrum. Aan de andere kant van de poort komt een eetcafé met een serre, terrassen en uitzicht op het water. De gemeente steekt 3,5 miljoen gulden in het project dat de kroon vormt van de opknap beurt van de Verversbuurt. Naar verwachting kun nen de eerste gasten over een half jaar worden ont vangen. foto henk bouwman D.E.Krantz: 1918-1998 igelü Gr' 80-jarige leeftijd is vrijdag 3ude lenaar mr. Daniël Engel ntz overleden. Krantz werd 1967 door burgemeester vethouders beloond met de c lenning van de stad Leiden het feit dat hij 'de belan- van de stad buiten zijn L kkring op bijzondere wijze ft gediend'. En daar hield ia het ontvangen van de tenning niet mee op. 1fet op 27 augustus 1918 in Den ig geboren D.E. Krantz v al van terreinen actief. Zo hij secretaris van de afde- Leiden van het Nederlands lootschap tot Reclassering, [uurslid van de stichting Volkshuis en voorzitter van ommissie die het initiatief i voor de bouw van buurt- foto archief Aan het einde van de jaren vijf tig bestudeerde Krantz de dan opkomende jeugdcultuur van de 'nozems'. Met dr. E. Ver- cruijsse schreef hij in 1959 een wetenschappelijk rapport on der de titel De jeugd in het ge ding. Maar Krantz liet het niet bij dat onderzoek. In dezelfde periode stond hij aan de wieg van de Leidse dansclub The Rolling Rock. De meeste bekendheid ver wierf Krantz echter met zijn ac ties voor het behoud van mo numentale panden in Leiden. Zo was hij mede-oprichter van de stichting Diogenes, die zich inzette voor de restauratie en instandhouding van onroerend goed in de gemeente Leiden en was hij betrokken bij Stiel, de stichting tot instandhouding van industrieel erfgoed. Hij was de motor achter restauratie plannen voor woningen aan de Hogewoerd en in het Mieren nesthofje en voor de Latijnse School aan de Lokhorststraat. Nog in 1994 werd Krantz ge vraagd voorzitter te worden van de stichting tot behoud van het koninklijk militair inva lidenhuis aan de Hoge Rijndijk. Hij zei geen 'nee' en begon meteen een politieke lobby voor een referendum over de dreigende sloop van serre en eetzaal van het monumentale gebouw. Het jaar daarop sprak een meerderheid van de Leidse bevolking zich bij referendum uit tegen de sloop. Een digitaal bestand van 50.000 'type-exemplaren' - organismen waarop de eer ste soortbeschrijving is geba seerd - is vanaf vandaag toe gankelijk via internet. Het bestand is gebaseerd op de collectie van de herbaria in Leiden, Amsterdam, Utrecht en Wageningen, en is uniek in de wereld. De type-exem plaren spelen een belangrijke rol bij het internationaal sys tematisch onderzoek. Het bestand is vanmiddag offi cieel in gebruik genomen in het Van Steenisgebouw van de Leidse universiteit. npreenen, 071-5356414. plv.-chef herman joustra.071-5356430 Gevaar neemt toe door verdichting bebouwing in de binnenstad, is er voor de brandweer nog een aantal an dere risicoverhogende factoren. Naast de verdere bebouwing van de Leeuwenhoek en Room burg zijn dat de stationstunnel en de geplande hoogbouw rond het station. Ook de komende hogesnelheidslijn wordt aange merkt als een ontwikkeling die het risico doet stijgen. Aan de veiligheid van studen tenpanden in de binnenstad is de laatste jaren veel verbeterd. Sinds 1985 controleert de brandweer studentenpanden, waarna eigenaren verplicht worden om veiligheidsmaatre gelen te treffen. De stichting studentenhuis vesting heeft haar gebouwen in middels grotendeels aangepast aan de eisen. Baardscheer: „Maar soms schrik je nog wel wanneer je een studentenpand binnenstapt. Er zijn in Leiden ongeveer 1200 panden die in aanmerking komen voor con trole, en we zijn nog lang niet klaar." leiden dorith ligtvoet Een 40-jarige Roemeen heeft gistermiddag bijna drie uur lang doorgebracht op een smalle richel aan de buiten kant van de toren van het Energiebedrijf Zuid-Holland (EZH) aan de Leidse Langeg- racht. De man zat op een ijze ren randje zestig meter boven de grond. Hij dreigde naar be neden te springen als justitie zijn verzoek om een verblijfs vergunning niet onmiddellijk zou inwilligen. De in Leiden wonende man had een draadloze telefoon bij zich. Rond half twee belde hij zelf met Radio West om te ver tellen wat hij had gedaan en om aandacht te vragen voor zijn situatie. De politie werd tegelijkertijd gealarmeerd door de echtgenote van de man. Agenten hebben uren lang geprobeerd om de man naar beneden te praten. Ze spraken hem vanaf een hoog dak toe totdat er telefonisch contact mogelijk was. De man had in eerste instantie weinig zin om naar beneden te komen en klom op een gegeven moment zelfs nog iets verder omhoog. De actie van de Roemeen kon rekenen op veel belang stelling. Agenten van het poli tiebureau aan de overzijde lie pen af en aan, brandweermen sen stonden klaar en ook een ambulance stond gereed. Naarmate de actie langer duurde groeide ook het aantal toeschouwers. Tientallen men sen, soms voorzien van verre kijkers, hielden de man in het oog. Na drie uur wisten agenten de man ervan te overtuigen dat er voldoende aandacht aan zijn zaak wordt geschonken. Een verblijfsvergunning kon den ze hem echter niet belo ven. Om tien voor half vijf klom de man langzaam naar beneden. Hij is overgebracht naar het politiebureau. De schoorsteen is eigendom van de Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH). Het is volgens de politie de eerste keer dat de toren wordt ge bruikt voor een dergelijke ac tie. Een woordvoerder van de EZH heeft geen idee hoe de man op het bewaakte terrein is gekomen. „Het terrein wordt 'Nu maar hopen dat er iemand wakker wordt' aad rietveld De hoop dat zij bij de gemeente Leiden of de provincie Zuid- Holland gehoor vinden voor hun bezwaren tegen een bag- gerstort in de Oostvlietpolder hebben zij opgegeven. Daarom hebben drie bewoners van de polder een brief geschreven aan milieu-minister J. Pronk en de leden van de Tweede Kamer. „En nu maar hopen dat daar wel iemand wakker wordt", zegt initiatiefnemer D. van der Hoek. Een enorme stort voor ver vuild slib op een afstand van niet meer dan 65 meter van huizen in de polder, van een be drijventerrein en een volkstuin complex slechts gescheiden door een vier meter hoge dijk met een hek erop: Van der Hoek en zijn 'buren' P. Heidt en H. Hilders moeten er niets van hebben. De gemeente Leiden en de provincie 'zadelen bewo ners, volkstuinders, boeren, be drijven en recreanten op met een baggerdepot waarvan de gevolgen voor mens en milieu op korte en langere termijn vol strekt onduidelijk zijn', vinden zij- Niet alleen in een groot deel van Leiden, maar ook in Voor schoten en Zoeterwoude lopen bewoners volgens de brief schrijvers risico's door de bag- gerstort. Onderzoek door medi ci en epidemiologen heeft uit gewezen, dat baby's van moe ders die op een afstand van drie kilometer of minder van een stortplaats voor giftig afval wo nen een verhoogde kans lopen op afwijkingen aan het hart, de grote bloedvaten en het cen traal zenuwstelsel. „Geen pret tig vooruitzicht voor vele tien duizenden mensen in Leiden, Voorschoten en Zoeterwoude- dorp die binnen deze straal ko men te wonen." Van der Hoek en consorten vinden dat regering en volksver tegenwoordigers 'dit onheil moeten afwenden'. „Het lijkt erop dat de gemeente Leiden zo snel mogelijk wil beginnen met de uitgifte van het bedrijventer rein en de provincie met de rea lisatie van de baggerstort. Hier bij spelen ook economische be langen een grote rol, met name omdat de Oostvlietpolder zeer geschikt is voor zandwinning. Het zal u duidelijk zijn dat wij het vertrouwen in deze gang van zaken volledig hebben ver loren." Een alternatief voor de bag gerstort - dat de provincie ove rigens al heeft afgewezen - kan volgens de briefschrijvers ge vonden worden in 'alternatieve manieren om baggerspecie te verwerken'. Zo lang die alterna tieve manier niet is gevonden moet het slib maar tijdelijk wor den opgeslagen, 'bijvoorbeeld op de Maasvlakte'. leiden caroline van overbeeke Het slachthuisterrein aan de Pasteurstraat in Leiden wordt de komende maanden bouwrijp gemaakt. De gemeente is begonnen met de sloop van de gebouwen van het complex dat dateert uit 1903. Op het terrein staan nog de di recteurswoning, het administratiegebouw, de kantine, de noodslachthal, de stal en het toe gangshek. Het entreegebouw bij het hek, de di recteurswoning, blijft staan omdat het monu mentale waarde heeft. De sanering van de vervuilde grond laat nog even op zich wachten. Maar de gemeente streeft ernaar voor de eeuwwisseling te beginnen met de schoonmaak van de grond waarin zware me talen en olie zitten. Op het terrein moeten in de toekomst wonin gen komen, maar nog niet bekend is wat er wordt gebouwd. Omwonenden hebben deze week een brief gekregen waarin de gemeente aankondigt met de voorbereidende werkzaam heden en de sloop te beginnen. Het is de bedoe ling dat vanaf januari 1999 de laatste gebouwen worden gesloopt, met uitzondering van het en treegebouw. Bekeken wordt of dit monumenta le gebouw ingepast kan worden in de nieuw bouw. In een aantal ruimten zit asbest die eerst wordt verwijderd. Als de bebouwing tot op de betonnen vloeren is gesloopt, wordt er een sa neringsplan gemaakt. Pas als er een begin met de schoonmaak wordt gemaakt, worden ook de vloeren verwijderd. „Bij die sanering zijn we afhankelijk van de inrichtingsplannen die nog moeten worden ge maakt. Als we weten wat er precies wordt ge bouwd, kunnen we ook een saneringsplan ma ken. Als je bijvoorbeeld ergens een kelder maakt van vier meter diep kun je daar bij de sanering rekening mee houden", aldus B. van den Berg van de dienst milieu van de gemeente. De gemeente Leiden heeft in haar begroting voor 1999 twee miljoen gulden gereserveerd voor de sanering van het vervuilde terrein bij de oude gasfabriek tussen de Langegracht en de Maresingel. Hier zouden op termijn ook wonin gen moeten komen. Vanaf zijn zitplaats zestig meter boven de grond onderhield de 40- jarige Roemeense asielzoeker gisteren druk telefonisch verkeer met de politie. foto henk bouwman 24 uur per dag bewaakt. Maar het is natuurlijk erg groot, zo dat je bijna niet kan voorko men dat iemand die kwaad wil ook binnen kan komen. Ver volgens moet hij via het ketel- dak van de centrale in de schoorsteen zijn geklommen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15