Leidsch Dagblad Ook Hij doet bod op Bijenkorf Kinderen wurgen konijn met plakband 'rovincies buigen zich )ver toekomst regio Af kortende r BS dagen regen N> ïoogovens loopt ook leuk op door crisis Fort krijgt nieuwe bestemming jDuizend kilo bollen [naar de Kaukasus Groeiend aantal Kamerleden voor enquête over Srebrenica TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. hlNSDAG 29 SEPTEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gesprek van de Dag Bibliotheek is stoffig imago kwijt Economie Telfort beconcurreert vanaf morgen KPN en Libertel Cultuur en Kunst De Tijd brengt x q minimaal toneel van J O hoge kwaliteit Sport Nilis zag vrije a j val van PSV aankomen ARNHEM CPD Een paar kinderen van naar schatting tussen de tien en twaalf jaar hebben gisteren op stadsboerderij De Koren maat in Arnhem een konijn met plakband gewurgd. Een getuige zag het gebeuren en wilde ingrijpen, maar toen was het al te laat. De daders renden weg en zijn tot nu toe niet achterhaald. Theo Visser, hoofd stadsboerderijen van si de gemeente Arnhem, spreekt over 'een gruwelijke moord'. Het konijn stond bekend als het lievelingetje van het pu bliek. Visser: „De Reus noem den we hem, want het was een Vlaamse reus. Het dier was altijd heel aanhankelijk, net een hondje. Hij liep ach ter mensen aan, sprong tegen je benen op. Konijnen doen dat normaal niet. Ze hebben hem gekneveld, de poten vastgebonden en toen ge wurgd. Heel triest" Veertien procent hoger clan voorstel Vendex Beurskoers KBB stijgt ruim acht procent De strijd om de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) is heropend. WE International, een Luxemburgse houdster maatschappij van onder meer de kledingzaken Hij en Zij, is van plan een bod van 160 tot 165 gulden per aandeel KBB uit te brengen. Dat is bijna veertien procent hoger dan het bod van Vendex (onder meer V&D), tot voor kort de gedoodverfde koper van KBB. den haag gpdden per aandeel KBB, heeft Hessels altijd verklaard 'geen Het wordt nu buigen of barsten cent meer' te willen betalen, voor Vendex-topman J. Hessels. Gestimuleerd door de onvrede Hoewel bijna vijftig procent van onder aandeelhouders en de de aandeelhouders ontevreden mogelijke bezwaren van de Ne- was over het bod van 145 gul- derlandse Mededingingsautori teit (NMa), gaat WE een veel hoger bod uitbrengen. Het niet beursgenoteerde WE International is 'beduidend klei ner' dan KBB, bevestigt een woordvoerder van de onderne ming, die geen omzetcijfers wil geven. De Luxemburgse houd stermaatschappij maakt echter deel uit van de kapitaalkrachti ge investeringsmaatschappij WE Finance, dat onder meer een groot minderheidsbelang heeft in Body Shop en de mode zaken Harold's Store. Rabobank en de investeringsmaatschappij Gilde steunen het bod. „Dat geeft aan dat het een serieuze overnamepoging is", aldus de woordvoerder. WE heeft inmid dels al vijf procent van de aan delen KBB in handen en besloot daarom het bod openbaar te maken. Overigens zegt KBB het 'niet opportuun' te vinden te onder handelen met de nieuwe over namekandidaat. Het bedrijf heeft wel 'oriënterende gesprek ken' gevoerd met WE. Gezien de ontwikkelingen vanmorgen op de Amsterdamse Effectenbeurs zullen veel aan deelhouders KBB liever verko pen aan WE International dan aan Vendex. Het aandeel KBB, dat gistermiddag sloot op 142,60, opende vanmorgen op 153,40 om vervolgens rond elf uur 154,50 te doen. Dat bete kent vooralsnog een plus van ruim acht procent. Vendex viel juist terug van 76,20 (slotkoers gisteren) naar 72 gulden, een min van 5,5 procent. Pagina 9: Bod we Internatio nal surprise voor Vendex HET WOORD IS AAN Sam Ewing Het goede antwoord is wat je pas later bedenkt. tarlem/den haag 0nica wesseling et Groene Hart als groot moe- s, Hillegom als bollenstad met i.000 huizen en Schiphol als nogelijk onbereikbare) main- ort. Het zijn enkele extreme iderdelen uit de toekomst- - annen van de provincies h oord- en Zuid-Holland voor ni driehoek tussen Leiden, 2 aarlem en Amsterdam. De ko- ende maanden moeten de ocinciale politici uit vier ver tillende scenario's kiezen en januari krijgt minister Pronk an ruimtelijke ordening hun norkeur te horen. Tussen 2010 en 2030 (de pe- ode waarover de plannen aan) kunnen er volgens de tovincies verspreid over het ele landelijke gebied huizen aor 'kapitaalkrachtige' mensen urden gebouwd. Dat kost veel imte en dus moeten er dan in stad veel huizen op een klei- oppervlakte worden ge- 01 Quwd. Schiphol wordt lucht- IP aven plus bedrijfsterrein. Idee lijkt hier een beetje op. Op het latteland komen kleine dorpen vijfduizend huizen, in het Groene Hart komen grote wa terpartijen, een deel van de bol lenteelt verhuist naar de Haar lemmermeer. Het plan 'De nieuwe uitleg' gaat uit van een grote bollen stad; Hillegom krijgt een interci tystation plus zo'n 35.000 wo ningen. De steden krijgen er forse uitbreidingswijken bij. In de Haarlemmermeer wordt Hoofddorp-west en in de Leidse regio Valkenburg ontwikkeld als woningbouwlocatie. De liefhebbers van groen en grote waterpartijen komen in het vierde idee aan hun trekken. In plan 'Consdensatiekernen' wordt het Groene Hart een enorm moeras: de melkveehou ders van nu moeten naar de noordelijke provincies. Langs de duinrand worden groene grote natuurgebieden gemaakt. De middelgrote steden en gemeen ten worden allemaal uitgebreid met 7.500 tot 12.500 huizen. Het is niet te verwachten dat voor één van de vier extremen wordt gekozen'. De komende maanden zullen de provincies vermoedelijk komen tot een mengvorm. et leek erop alsof Hoogovens gevolgen van de crisis in Azië Rusland buiten de poort kon ouden, maar gisteren moest :t concern de eerdere winst- irwachting bijstellen. Voor )98 voorziet het bedrijf een- ïlfde nettoresultaat als in 1997 miljoen gulden). Bij de :sentatie van de halfjaarcij- begin augustus, ging top- in F. van Duyne nog uit van winst van 690 miljoen gul den. Nog geen twee maanden na de bekendmaking van een recordwinst over het eerste half jaar, is de situatie op de markt voor Hoogovens aanzienlijk veranderd. Het aandeel Hoogovens opende vanmorgen meteen al 4,20 lager dan gisteren op 55 gulden. Na anderhalf uur han del zakte de koers rond elf uur verder weg naar 54,10. Pagina 9: Prijsdaling speelt Hoogovens parten umuiden» Forteiland IJmuiden, een deel van de vroegere Stelling van Amsterdam, wordt voor een bedrag van vijftien miljoen gulden hersteld en krijgt tevens een nieuwe bestem ming. Het kustfort staat op de Werelderfgoedlijst van de Unesco. De provincie Noord-Holland, de gemeente Velsen, Rijkswaterstaat en het maritiem trainingsbedrijf Imtin hebben gisteren een bedrijfsplan gepresenteerd voor herstel en herbestemming van het kustfort Umuiden. Bedoeling is dat het onder meer wordt gebruikt voor toeristische en educatieve doeleinden. foto cpd marco okhuizen max' 10716° 10714° 8714° ££2* 40% 50% 30% !SSS3$ 30% 20% 30% Uitgebreid weerovercicht op pagina 24 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -6,7 18 Tulpen en krokussen voor vrede lisse annette van der elst Bloembollen voor vrede in de Kaukasus. De Raad van Ker ken in Lisse stuurt de voor malig Sovjet-staten Georgië, Armenië en Azerbeidjan zo'n duizend kilo bollen. Dit Hol landse product moet bijdra- aan het herstel van de leefomgeving in de steden en dorpen van deze regio waar sinds 1992 (na het uiteenval len van de Sovjetunie) ernsti ge conflicten heersen en af- scheidingsoorlogen (zoals om Nagorno Karabach) zijn ge voerd. De bloembollen, 50.000 tul pen en 30.000 krokussen een gift van Hobaho Inter mediair in Lissezullen de door oorlog verwoeste parken in de verschillende steden en dorpen volgend voorjaar moeten opsieren. Ook het planten van de bollen door verschillende maatschappelij ke organisaties in de getroffen gebieden draagt bij aan het vredesproces. De culturele werkelijkheid van het gebied, met vier offi ciële talen (Russisch, Geor- gisch, Armeens en Azerbeid- zjaans, elk met een eigen alfa bet) is immers zeer complex en vatbaar voor conflicten. „Er wonen nogal veel mensen met verschillende culturele achtergronden in die streken. Met gezamenlijk planten van de bollen herstellen ze de om geving en kunnen ze werken aan onderling begrip en ver draagzaamheid", legt J. Len- terman, secretaris van de Raad van Kerken en initiatief nemer van de actie, uit. De bollen worden gestuurd naar die plaatsen waar lokale groeperingen werken aan de vredesopbouw. „Maar het is een uiterst moeizaam proces. Er moet flink aan worden ge trokken", aldus Lenterman, die hoopt dat met de bollen- actie vooral de bevolking zelf bij het vredesproces wordt betrokken. „Achterliggende gedachte is dat we de vredes opbouw van onderop moeten beginnen. Want bij alles wat van bovenaf wordt gediri geerd is het maar de vraag of het wortelt." Hobaho-voorlichter A. van Zeist en J. Lenterman van de Raad van Kerken bij de bollen voor de Kaukasus. foto dick hogewoning Van Kemenade in rapport kritisch over communicatie op Defensie den haag gpd Steeds meer Kamerleden, ook van de regeringspartijen PvdA en D66, willen een parlementai re enquête over de val van de moslim-enclave Srebrenica. Al leen de WD voelt daar nog steeds niets voor. Ook Groen- Links en het CDA willen dat het parlement 'Srebrenica' gaat on derzoeken. Dat blijkt uit de re acties op het gisteren versche nen rapport 'Omtrent Srebreni ca', van de hand van de com missaris van de Koningin van Noord-Holland J. van Kemena de. Deze uit daarin stevige kri tiek op het ministerie van De fensie. PvdA-defensiewoordvoerder M. Zijlstra is 'persoonlijk' voor stander van een enquête. Daar in moet volgens hem vooral de rol van het parlement worden onderzocht. „Dat heeft destijds een prominente rol gespeeld om de uitzending mogelijk te maken. Dan is het wel heel een zijdig de rol van alles en ieder een te onderzoeken, behalve die van onszelf." Zijlstra zegt er na drukkelijk bij dat zijn fractie nog geen standpunt heeft bepaald. Ook D66-fractievoorzitter De Graaf sluit een parlementaire de verantwoordelijkheden des tijds lagen", zei hij gisteren. Formeel wachten de partijen op de bevindingen van een spe ciale werkgroep van de Tweede Kamer. Die bepaalt onder meer aan de hand van het rapport- Van Kemenade of verder parle mentair onderzoek nodig is of dat het aangekondigde onder zoek van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) wordt afgewacht. Dat verschijnt pas over twee jaar. WD, D66 en PvdA onder schrijven de maatregelen die minister De Grave heeft aange kondigd voor zijn departement en de krijgsmacht. Ze zijn blij dat er geen 'doofpot' is bij De fensie om onwelgevallige zaken buiten de publiciteit te houden. Voor het CDA blijft er ook na het onderzoek van Van Ke menade een groot aantal vragen onbeantwoord. GroenLinks vindt het rapport van Van Ke menade zeer kritisch over 'mis verstanden en miscommunica tie' bij Defensie. Voormalig mi nister Voorhoeve, die alle peri kelen rond de val van Srebreni ca als bewindsman meemaakte, is 'tevreden' over het rapport. Hij wil niet ingaan op de vele punten van kritiek, maar haalt streefd naar een goede informa tievoorziening naar de Tweede Kamer'. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Van Kemenade sig naleert geen doofpot bij Defen- Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17,19 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan 17.30 uur, Ned. 3, Dinamo Tblisi-Willem II (UEFA Cup, rechtstreeks). 19.52 uur, Ned. 3, Feye- noord-Vfb Stuttgart (UEFA Cup), rechtstreeks). 23.00 uur, Ned. 2, AEK Athe ne-Vitesse (UEFA Cup, sa menvatting). Fokker Services naar Bols-gebouw in Nieuw-Vennep SCHIPHOL RUDOLF KLEUN Fokker Services heeft het voor malige Bols-gebouw in Nieuw Vennep gehuurd. Vanaf februari 1999 verhuizen afdelingen voor technische ondersteuning en de onderdelenvoorziening voor de nog vliegende Fokker-vliegtui gen geleidelijk van Schiphol naar Nieuw-Vennep. Fokker Services is een van de rendabele Fokker-bedrijven die na het faillissement van de Fok kerfabriek is overgenomen door Stork. Het bedrijf houdt zich bc zig met reparatie en onderhoud van vliegtuigen en is ook eige naar van de type-licenties van Fokker. „Services bewaakt de luchtwaardigheid van de vlieg tuigen", vat Stork-woordvoer- der K. Huurdeman de activitei ten samen. Fokker Services maakt nu nog gebruik van een deel van de ou de vliegtuigfabriek. Het Bols- complex is volgens Huurdeman mede gehuurd met het oog op de verkoop van die gebouwen op Schiphol-Oost. „Als de cura toren die gebouwen leeg willen opleveren kan dat", zegt Huur deman. Overigens gaan niet alle afdelingen van Services naar Nieuw-Vennep. De vestiging op de vliegbasis Woensdrecht waar reparatie en onderhoud wordt uitgevoerd blijft ge woon bestaan. )a, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (Postcode: - «Tel: (I.v ole bezorgingi Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPermaand Per kwartaal Oautomatfsch (f. 94,15) I i automatisch (f. 32,70) Oacceptglro (f. 95,15) I Nr. hank/girc - Handtekening: enquête niet uit. „Er mag geen' wel voldoening uit de passage spoortje van twijfel bestaan hoe waarin wordt gesteld dat 'is ge- Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lelop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1